Kabinet: geen fanfares, ook geen treurmars Nerveus? Minister vraagt advies over emigratiebeleid Opnieuw aanklacht tegen agent Warmoesstraat Het haar geeft het he wij s Navoplan voor Polaris- raketten aan Frankrijk 2k feWjrnf In „De Nieuwsbrief' van 22 juli is een bericht gepubliceerd, waaruit blijkt, dat het - Tweede-Kamerlid de heer J. Koopman, lid van de fractie van de Partij van de Arbeid, reeds sinds april jl. in Turkije vertoeft, waar by in dienst van de Turkse regering deze regering economische adviezen geeft. Het socialistische kamerlid vliegt, wanneer in de Kamer een belangrijke stemming ver wacht wordt, niet op eigen kosten naar Den Haag oin zijn stem uit te breugen. De leden van de Tweede Kamer ontvan- i gen voor hun werkzaamheden een redeljjk honorarium. Een honorarium, dal nog niet zo lang geleden verhoogd is. omdat het parlementaire werk zoveel tjjd en arbeid is gaan vereisen, dat men nauwelijks meer van een ondergeschikte nevenfunctie kan De tijd en de arbeid, die het socialistische Kamerlid, de lieer Koopman, aan het parle mentaire werk besteedt, zjjn vrijwel nihil. Vraag: Vindt de leiding van de Partij van de Arbeid het nu werkelijk verant woord, een Kamerlid te handhaven, dat blijkbaar al zy'n werkkracht en energie be steedt in dienst van een vreemde mogend- j heid? Deze gang van zaken bewyst weer eens tot wat voor dwaze situaties het geldende stelsel van evenredige vertegenwoordiging, waarbij in feite slechts de leiding van de partijen uitmaakt wie het Nederlandse volk in de Tweede Kamer zullen vertegenwoor digen, aanleiding geeft. Geen Kamerlid, dal in de verkiezings strijd direct geconfronteerd zou worden niet zjjn potentiële kiezers zou bet durven be staan. zich in dergelijke mate te onttrekken aan het werk en de verantwoordelijkheid waarvoor hjj gekozen is. Je\ollc»lcran! regering betreffend) sen van de volksv ging. Actueel Is dez« baar" Het horen tn de zaak van de verhoging van de grondbelasting, dit thans in de Eerste Kamer de regeringspartijen voorhield dat trouwen waren tegemoet getreden. Uit een en ander zou men de conclusie kunnen trekken dat het huidige kabinet er nu zo onderdehand de nadruk op wil leg gen, dat het recht heeft op de steun van de „regeringspartijen". In het verleden is het wel meer voor gekomen, dat het extra-parlementaire ka rakter van een kabinet in de politieke prak tijk wat op de achtergrond raakte. Bij dit kabinet zal dit echter wat moeilijker gaan. Bij zijn optreden verklaarde het zelf, dat het een groot goed zou zijn als kabinet en Kamer, ieder met eigen verantwoorde lijkheid, zoveel mogelijk vrij tegenover el kaar staan. En wat nog belangrijker is: bij bet totstandkomen van vorige extraparle- locli nog altijd heel wat over het te voerer beleid gepraat. Ook al bonden de „rege ringspartijen" zich niet, op die manier was er toch enig houvast. Dit keer is dat wezen lijk anders gegaan. Dit kabinet is vooral op goed geluk geslarl. Die leemte kan men maar niet eenvoudig met „vertrouwen" op- Werkloosheidsgeld voor 34 weken? De staatssecretaris van sociale zaken de heer B. Roolvink overweegt de uit keringsduur van de wachtgeld- en werk loosheidsverzekering. die thans 21 we ken bedraagt te verlengen tot 34 we ken. Hij heeft hiervoor advies gevraagd aan de Sociaal-economische raad en de Sociale verzekeringsraad. Volgens de staatssecretaris maken de middelen, waarover het algemeen werkloosheids fonds beschikt, een verlenging met 13 weken mogelijk. Het eerste jaar van de regering-De-Quay Beleid werd IALS EEN POLARISRAKET UIT EEN ONDERZEEËR zijn wegens TTET kabinet-De Quay heeft zijn eerste ronde uitgereden. j Zijn eerste volle parlementaire omgebogen en gemeentelijke bezw vrijwel zeker gedoemd tot stranden. Wat de kerkbouw aangaat, is de kogel door de kerk; het kabinet zou naar luidt in beginsel tot susidiëring hebben besloten. Het toto-compromis, dat minister Beerman in de Tweede Kamer bewerk stelligde, ligt nog vers in het geheugen. De zaak heeft nog de goedkeuring no dig van de Eerste Kamer, die door het verwerpen van de Archiefwet en aannemen van een motie over de IJ-tun- nel heeft getoond, niet te slapen. Hope- zullen er in het komende seizoen (van onze parlementsredactie) lijk neemt de Senaat in het komend to- nog liggen. De belangrijkste_hin- lafmhe'/van Xïterieerman° ta"'*. kwesties van de spijtoptanten en de gratieverlening. jaar is ten einde- Verscheidene struikelblokken, waarover het kabinet ten val had kunnen ko men, zijn in dit eerste jaar uit de weg geruimd, maar andere voortgezet dernissen die de ploeg-De Quay tot nu toe met meer winst- dan strafpunten heeft genomen, zijn: de vrijere loonvorming, de op heffing van de huurblokkering, de huur- en melkprijsverhoging, de handhaving van het gemiddel de prijspeil, de voetbaltoto, de Lauwerszeekwestie, de versnelde ontwikkeling van Nederlands Nieuw-Guina en de verlaging van de ongehuwdenbelasting. Zn het komende parlementaire seizoen zullen de strijdpunten waarschijnlijk vooral worden ge vormd door de algemene belas tingverlaging, de mammoetwet, de algemene kinderbijslagwet, de commerciële televisie, de hogere defensie-uitgaven, de emigratie, de IJ-tunnel, de spreiding van het hoger onderwijs, en nogmaals de loonvorming. Aan voetangels en klemmen dus geen gebrek! Lonen weer omhoog? den. dat de socialistische oppositie bijna verlegen van werd. De z.g. rege lingslonen zijn met gemiddeld negen procent gestegen, terwijl het N.V.V. een algemene loonronde van vier pro cent had geëist. Veelzeggend is wat de aanvankelijk uiterst kritische (r.k.) Volkskrant dezer dagen schreef: „Kan elk kabinet een gunstige conjunctuur de schoot vallen, voor rekening van au kabinet komt wel, dat het door de vrij ere loonvorming de mogelijkheid schiep om de Vruchten van de hogere welvaart beter te verdelen. Er is meer uitgeko men dan onder de algemene loonron- den mogelijk was. Ook de laagst be taalden zijn er beter afgekomen". Weliswaar zijn er achterblijvers, die nog geen loonsverhoging hebben ontvan gen. maar hun aantal is kleiner dan men had verwacht en het ziet ernaar uit, dat ook voor hen bfanenkort iets zal worden gedaan. Intussen gaan er, wegens de ongekende toeneming van de produktiviteit, reeds stemmen op, die voor alle werknemers opnieuw een aandeel in de welvaart eisen. Tegelijkertijd wint de overtuiging veld, dat de vrijere loonvorming in haar huidige gedaante niet te hand haven is. De stijging van de arbeids- produktlvlteit moet als maatstaf voor loonsverhogingen door een andere norm worden vervangen, gaven de K.V.P., de V.V.D. en de P.v.d.A. reeds eind maart in de Eerste Kamer te kennen. Mede daarom ziet men met spanning uit naar de nieuwe loonwet, die het institutionele kader voor het loonbeleid moet regelen. Belastingen omlaag DE lonen omhoog, de belastingen om laag het lijkt een demagogische verkiezingsleus, maar het zou ons niet verbazen, indien deze leus onder het ka binet-De Quay tot werkelijkheid zou worden. De belastingen kunnen in 1961 omlaag, indien de conjunctuur het toe laat, heeft minister Zijlstra gezegd. De logica van de economie eist. dat men bij een uitbundige conjunctuur als we thans beleven juist voorzichtig is met verlaging van de belastingen, maar het ziet ernaar uit, dat er toch wel een ver laging in de lucht zit, vooral voor de kleine man en de middengroepen. De ongehuwden hebben op 1 januari jl. reeds enige verlichting van fiscale druk ontvangen, maar 'zullen vermoedelijk toch van de nieuwe verlaging mééprofi- fPEN applausje een zeldzaamheid in ons parlement kreeg tijdens het afgelopen seizoen in de Tweede Kamer drs. J. W. de Pous, de chris- telijk-historische minister van econo mische zaken. Dat applausje was een beloning voor zijn optreden in het bouwconflict. Het ging daarbij gro tendeels om het voorkomen van prijs stijging. Op dit gebied heeft de be windsman met succes veel werk ver zet. Er zijn bijna tweehonderd „hea rings" met het bedrijfsleven over de prijzen gehouden. De Prijzenwet, die waarschijnlijk in het komende parle mentaire jaar in de Kamers zal wor den behandeld, verschaft de minister krachtige wapens. Er zal echter nog een hartig woordje over gespro ken worden. Stellig niet minder hartige taal zal worden gesproken over het ontwerp de algemene kinderbijslagwet. Het ontwerp is reeds bijna drie jaar gele den door de socialistische staatssecreta- Van Rhijn ingediend, en dezer da- i zou minister Van Rooy's memorie antwoord verschijnen. De K.V.P. hecht aan dit ontwerp veel waarde en er beslist geen genoegen mee ne- dat de bijslag voor zelfstandigen pas bij het derde kind ingaat. >r de herziening van het vennoot schapsrecht heeft minister Beerman een commissie geïnstalleerd. Het zal velen interesseren, of ook wegen zullen wor den gevonden om paal en perk te stel- aan de inkomens van directeuren commissarissen van sommige N.V.'s, kwestie, die ook in dc politiek steeds meer de aandacht krijgt. Erfenis NOG vele andere onbesliste strijdpun ten zullen als erfenis van het oude parlementaire seizoen naar het nieuwe overgaan. De kritiek op het stre- van minister Marijnen om de ga rantieprijzen voor de landbouw voor- n minder straf aan de kostprijzen binden, is nog niet uitgewoed. De bezitsvorming is door de invoering van de spaarregeling voor ambtenaren weer stapje verder op weg geholpen, r de algemene gepremieerde spaar regeling wacht nog op een wetsontwerp. De aangekondigde verhoging van het defensieplafond van 1650 tot 1850 mil joen heeft in de Tweede Kamer begrip ontmoet, maar de definitieve belis- sing valt pas in het begrotingsdebat. Ook de IJtunnelkwestie zal stellig weer -an de orde komen. Het streven naar decentralisatie tenslotte heeft nog weinig bemoe digende resultaten opgeleverd: ten minste vijf departementen hebben verklaard geen enkele taak aan a- gere organen te kunnen overdragen. Houdt 'm tegen Het is zeker niet uitgesloten dat in het Amerikaanse Congres nog met een nieuwe vluchtelingenwet komt, die ook immigratie van spijtoptanten mogelijk zal maken, aldus de heer Have- Onderweg Waarschijnlijk komt het departement van sociale zaken volgend jaar ook met een wetsontwerp op de arbeidsonge schiktheid (voor ziekte, ongevallen en invaliditeit). Het is nog de vraag, of dat volgend jaar in de Kamers aan de orde zal komen. Wel zal er ongetwijfeld een en ander te doen zijn over de emigratie. We gens de krappe arbeidsmarkt neemt het verzet van de werkgevers tegen bevor dering van emigratie door de overheid sterk toe. Minister Van Rooy, die het afgelopen jaar wel eens meer kritiek heeft ontmoet dan helemaal billijk was, kan hoe dan ook nog voor hete vuren komen te staan. 100 amendementen? EEN van de grootste hindernissen, die het kabinet waarschijnlijk in het ko mende seizoen zal moeten nemen, is de openbare behandeling van de mam moetwet: het wetsontwerp tot regeling van het voortgezet onderwijs. Minis ter Cals schijnt reeds bij de indiening te hebben gezegd, dat hij wel honderd amendementen verwachtte. De vraag is, in hoeverre de bewindsman deze stortvloed kan voorkómen door zelf wij zigingen in het ontwerp aan te brengen. partijvoorzitter dr. W. P. Berg- nen tonen wat het waard is. Slechts be trekkelijk weinig plannen zijn reeds uit gevoerd, veel staat er nog op stapel. Te hopen is. dat het verder niet teveel bij plannen zal blijven. Vast staat in elk geval reeds, dat verscheidene van de bewindslieden niet voor hun bekwaam ste voorgangers van de laatste jaren behoeven onder te doen. Buigt dit kabinet de beleidslijnen van het vorige kabinet om? Minister-presi dent De Quay heeft op deze vraag eens geantwoord: ,,ln sommige opzichten wel, in andere niet. Omgebogen wordt vooral het beleid ten aanzien van de woningbouw, de landbouwgaranties, de lonen, de huren en de melkprijs. Door getrokken worden de oude beleidslijnen van sociale zekerheid, bescherming van de economisch zwakkeren, industrialisa tie. buitenlandse politiek en onderwijs". Die typering is tot nu toe juist geble ken. Prof. De Quay zei er nog iets bij: „Wij zullen liever met fanfares eindi gen dan ermee te beginnen." Voor die «res is na het eerste jaar nog geen n, voor treurmuziek evenmin. De minister van sociale zaken heeft de raad voor de emigratie gevraagd hem opnieuw advies te geven over de hoofdlijnen van het emigratiebeleid. De lijnen! in Australië had de heer Haveman op- waarnaar men zich thans richt I n.'e.uw ?en gunstige ontwikkeling gecon- nog te kort zijn al zes jaar oud. Verwacht wordt dat de raad binnen een half jaar met zijn advies zal kun nen komen. Dit heeft mr. ir. B. W. Haveman regeringscommissaris voor de emigratie gistermiddag meegedeeld op een pers conferentie naar aanleiding van zijn on langs gemaakte reis langs een aantal emigratielanden. De regeringscommissaris bleek het meest verrast te zijn door het zeer vredigende verloop van de vestiging Indische Nederlanders in de Verenigde Staten. Dit project heeft humanitaire aspecten die vrijwel geen ander Neder lands emigratieprogramma heeft, zo ze hij. De mogelijkheid tot emigratie (dank zij de Pastore Walterwet) heeft voor hen grotendeels de ellendige ervaringen uit het verleden kunnen compenseren. In totaal is thans de emigratie vai geveer 25.000 Indische Nederlanders de V.S. mogelijk gemaakt. Met de eerste Pastore Walteract die dit jaar is afge lopen zijn negenduizend mensen geholpen en de verlengde Pastore Walteract zal opnieuw het vertrek van negenduizend mensen mogelijk maken. Recherche onderzoekt zaak Chauffeur zou zijn mishandeld Tegen de agent J. v. d. M. van het Amsterdamse bureau War moesstraat, die betrokken was bij het incident met de Volks krantverslaggever A. B., is gis- i het hoger onder-1 350) Langzame en stelselmatige ver- vergiftiging geweest met een zeer glftiging plaatst het gerechtelijk kort verloop: strekken de wijzigingen onderzoek vaak voor grote heden. Niet alleen omdat de stof die men op het spoor moet komen vaak slechts aanwezig is, maar óók omdat vaak eerst vele maanden na de be grafenis van het slachtoffer, een ver moeden van de werkelijke doods- zich uit over een afstand van 5 an de haarwortel, dan heeft het ergiftigingsproces 14 tot 15 weken geringe hoeveelheden geduurd. Op dezelfde wijze kan te werk worden gegaan met radio-activering van het haar, waartoe enkele jaren geleden tijdens een proces in Poitiers oorzaak krijgt. Het komt er dan op opdracht werd gegeven. Door het door een duidelijke analyse de overblijfselen aan te tonen of arsenicum in het spel is geweest. Door middel van de methode van Marsh is de haren, nagels of beenderen van het slachtoffer arseni cum aan te tonen tot een hoeveelheid van 0,0001 gram. Bovendien bieden haren en nagels het voordeel dat de ge schiedenis van het vergiftigingsproces daaruit als het haar in een neutronenstroom te hou den, wordt het eventueel aanwezige arsenicum radio-actief gemaakt. gevoelige Daarna wordt de Geiger-teller over in staat uit het haar bewogen, waardoor zelfs de geringste radio-acti viteit wordt verra den. Op gelijke wijze apparaat TOCH IS HET ZO! daarr te lezen valt. methode Het haar registreert het begin en het tierner is geworden, ma einde van dit proces, omdat de struc- toch niet veel verschilt tuur (kervingen byv.) en de eigen- mische en microscopische manier van welk gedeelte van het haar de vergif tiging haar sporen heeft achtergelaten. Uit dit laatste kun nen we zien, dat de mderzoek wel wat mo- beginsel schappen (glans, kleur) 1 het haar onderzoek. Tenslotte komen de i zich gedurende de vergiftigings periode hebben gewijzigd. Deze ver anderingen kunnen door een goede microscoop betrekkelijk eenvoudig aan het licht komen. En dat gaat de onderzoeker reke nen. Haar groeit ongeveer milli meter per dag. Kunnen de verande- overblijfselen eerst in deze ringen alléén in de haarwortel wor- terecht gekomen, den waargenomen, dan ls het We hebben thans een mooie ge legenheid eens te spreken over de 100 Inca-priesteressen, die in de 16de verdwenen zijn i Daarover e huis heeft overigens reeds gezegd, dat BS over de mammoetwet geen kabinetscri- eren een aanklacht ingediend sis mag ontstaan. door een Amsterdamse vracht- antwoord van do mi- agenchauffeur die zegt mis- de Kerstdagen ver- nandeld te zijn door de agent. Dc uitgestelde iwta J centrale recherche heeft op zijn 'verzoek procesverbaal opge maakt. Donderdagavond werd de chauffeur geverbaliseerd omdat hij de bevelen van de politie niet zou hebben opgevolgd en een verkeersagent zou hebben geschopt en gekrabd. De chauffeur voert aan dat hij uit noodweer handelde, omdat hij na een misverstand over de instructies van twee agenten door een van hen ruw zou zijn behandeld. Later zou agent Van de M. hem in het gezicht hebben gesla gen. Acht personen zijn hiervan getuige geweest. Toen de chauffeur B. naar het politiebureau werd overgebracht, zou de agent voorts dreigementen hebben ge uit. Agent Van de M. was op 3 juli be trokken bij het incident met drie ver slaggevers, toen een van hen door twee onderwereldfiguren van „de walletjes" was neergeslagen. Zoals bekend dien den de drie journalisten een klacht wegens het optreden van de agent in, doch de hoofdcommissaris van de hoofd stedelijke politie zag na kennisneming uitvoerig rapport geen aanlei- atregelen te ne- De memorie var nister wordt vóór acht, evenals et ver de spreiding Waf de commerciële televisie aan gaat, is het wachten nog steeds op een nota van de staatssecretarissen Scholten en Veldkamp. Na het dei- ningv er wekken de communiqué van 15 december jl., waaruit viel op te maken, dat de staatssecretarissen overwogen aan een onafhankelijke programma-maatschappij een con cessie te verlenen, is men op O., K. en W. merkwaardig zwijgzaam ge worden over deze kwestie. Afwachten heeft de huurverhoging er met ingang van 1 april doorgesleept. Zijn plannen om door een nieuwe subsidieregeling nok de particuliere sector meer bij de bouw van „goedkope" woningen in te schakelen, stuitten op veel verzet, maar gingen toch door. De eerste aanvraag- cijfers zijn volgens de bewindsman be vredigend, maar in en buiten de Kamer wil men de resultaten nog even afwach ten. De plannen om bij wijze van proef in westelijk Friesland en Zeeland de Woon- ruimtewet buiten werking te stellen. ding disciplin Hoofdinspecteur P. A. Jong van de centrale recherche, die gistermiddag het proces-verbaal volgens de lezing van de chauffeur heeft opgemaakt, wenste over deze zaak geen nadere mededelingen te i justitie zal verstrekken. De officier moeten beslissen of tegen de agent strafvervolging moet worden ingesteld, verklaarde hij. Inmiddels heeft het Amsterdamse ge meenteraadslid P. A. Burggraaf (P.SP.l aan het college van B. en W. schriftelijke vragen gesteld over de moeilijkheden tus sen de agent en de chauffeur. De heer Burggraaf zegt dat recente geschillen tussen politie en burgerij ongerustheid bij de laatste groep hebben gewekt. Hiji verzoekt B. en W. een onderzoek in te stellen, en na te gaan of openbare op heldering van zaken kan worden gege- Miljoenenzwendel in Londen berecht Twee Londense financiers, de 34 jaar oude Friedrich Grunwald en de 68-jari- ge Herbert Hugh Murray, die een be drag van meer dan vijfendertig miljoen gulden aan spaargelden van kleine lui den hebben gebruikt voor de financie ring van reusachtige transacties in roerende goederen, die tenslotte op mislukking uitliepen, zijn vrijdag oordeeld tot een gevangenisstraf vijf jaar. De gelden waren afkomstig van maatschappij voor onroerende goede ren. waarvan Murray directeur was. Grunwald had zich door valse voorspie gelingen van het kapitaal van deze maatschappij meester kunnen maken. Hij was na de ontdekking van de frau de naar Israël uitgeweken, doch heeft zich later vrijwillig bij de justitie in Engeland gemeld. Grunwald is in Oos tenrijk geboren en emigreerde in 1938, Volgens het Chinese nationalistische ministerie van defensie zijn gister avond 120 van het vasteland afgevuur de granaten op de Quemov eilanden ingeslagen. Het was de zwaarste aan- stateerd voor de Nederlandse immigran ten. Er leven in dit werelddeel thans 120.000 Nederlandse immigranten d.w.z. ongeveer een procent van de bevolking. Over de beide woningbouwprojecten van de Nederlandse dat van 1957 er dat waartoe onlangs is besloten ver telde de regeringscommissaris dat daar- voorwin totaal 66 miljoen gulden is ge- Over Canada zei mr. ir. Haveman dat de economische toestand er in Brits Columbia wat minder gunstig is dan de rest van het land. Maar voor L__ overige deel zal Canada best in staat zijn het aantal van zesduizend Nederlandse emigranten, dat volgens de verwachting dit jaar zal worden bereikt op te nemen. Wat Zuid-Afrika betreft, deelde de heer Haveman mee, stelt de regering prijs op dat de voorlichting over land zo goed mogelijk zal zijn. Zij laat het aan de mensen zelf over om tot een conclusie te komen, maar tekent het niet tot haar taak emigratie naar dit land onder de tegenwoordige omstandigheden aan te moedigen. In Rhodesia is de toestand wat de houding blanken-kleurlingen betreft heel anders dan in Zuid-Afrika, aldus de regeringscommissaris. De regering neemt daar zeer positieve maatregelen om tot een multiraciale samenleving te komen. Met Argentinië, Chili en Columbia deelde de heer Haveman mee zijn be sprekingen over emigratieverdragen gaande die misschien binnen een half jaar tot stand zullen komen. Naar Peru is een commissie van onderzoek geweest, die nog rapport zal uitbrengen Het eerste half jaar van 1960 zijn 14.234 Nederlanders geëmigreerd tegen 10.846 in 1959. Het aantal aanmeldin gen bedroeg 15.537 tegen 24.551 in het jaar daarvoor- Kleuter door auto gegrepen en gedood Gisteravond is het vierjarig zoontje van de fam. Van Beek uit Halsteren om het leven gekomen toen het kereltje plotseling de Steenbergseweg oprende en daar gegrepen werd door een perso nenauto, bestuurd door de arts H. J. S. uit Halsteren. De bestuurder kon een aanrijding niet vermijden. Het jongetje werd op slag Frangoise Sagan naar Cuba De schrijfster Francoise Sagan is gis teravond naar Cuba vertrokken als ver slaggeefster voor 1'Express, dat de linkse richting van oud-premier Pierre Mendès-France aanhangt en dat het steeds voor premier Fidel Castro heeft opgenomen. Frangoise, die vergezeld wordt door haar broer Jacques Quoirez. gaat naar Cuba om de herdenkingsplechtigheden juli beweging van Castro bij [te\ nli aantal krantenartikelen gepubli ceerd. waarin de lof van het bewind Castro gezongen werd. Cubaans beslag op suikerplantages De Cubaanse regering heeft donder dagavond op drie Amerikaanse suiker plantages beslag laten leggen. Zij be horen aan de grootste Amerikaanse sui kermaatschappij. die op Cuba werk- de Cuban-American sugar mills company. Volgens het nationale instituut voor de hervorming van de landbouw te Ha vanna wordt deze beslaglegging ge rechtvaardigd door de noodzakelijkheid de werkzaamheden van de plantages, waarvan de beheerders zich niet meer op Cuba bevinden, voortgang te doen vinden. De maatregel betekent nog geen con fiscatie, maar gaat daar gewoonlijk aan vooraf. Vuurgevecht aan Syrische grens De machinegeweren hebben gisteren bij de Israëlisch-Syrische grens de he le dag gerateld, nadat Syrische troepen het vuur geopend hadden op een Isra ëlische patrouille. Volgens een zegsman van de Verenig de Naties in Jeruzalem hebben V.N.- waarnemers drie maal het bevel gege ven het vuren te staken. Een woord voerder van het Israëlische leger zei: Onze troepen hebben het vuren ge staakt bij het tweede bevel, maar de Syriërs zijn nog steeds aan het schie ten. Een Syrische soldaat werd gedood, aan Israëlische zijde zijn geen slacht offers gevallen. Israël heeft een klacht ingediend bij de V.N.-commissie inzake de Syrisch- Israëlische legerkwesties. Een blond meisje van naar schatting 20 jaar dat voorgeeft Nederlandse te zijn heeft als verstekelingc aan boord van het Franse passagiersschip Liberté een vergeefse reis uit New York naar Europa gemaakt. Het meisje, dat weigerde haar naam te noemen, is door de Franse autoritei ten aan boord van het Zweedse vracht schip Pearl Sea gezet dat inmiddels is vertrokken naar New York. Het meisje had geen papieren bij zich. De Franse politie gelooft niet dat zij Nederlandse is, maar Amerikaanse. (Advertentie) Oranjeboom s Olympiade prijsvraag DIT ZIJN DE GELUKKIGE WINNAARS VAN DE 2a RONDE Maj. M. Douw, Putsebocht 124b, Rotterdam V. H. Rijken Rapp, Marsdiepstr. 340, Den Helder H. A. Kloosterboer, Emmastraat 19, Rijswijk Ph.A. J. de Rop, Schenkkade 359, Dan Haag W. Zoon, C. Trompstraat 27, Delft G. W. M. Weyers, Oostzeedijk 36, Rotterdam WELKE ALLEN EEN 2-PERS. 14-DAAGSE REIS NAAR ROME HEBBEN 6EW0NNEN OLYMPIADE TIP: Geniet straks dubbel van de Ne derlandse successen met 'n glas ORANJEBOOM met goud bekroond! Vrijdagavond is te Parijs van ge woonlijk welingelichte zijde verno men dat Spaak, de secretaris-gene raal van de NAVO, de Franse rege ring een plan heeft voorgelegd dat voorziet in het beschikbaar stellen van Amerikaanse ,,PoIaris"-raketten aan Frankrijk. In de koppen hiervan zouden dan Franse kernladingen kun nen worden aangebracht. Het plan heeft ten doel tegemoet te komen aan Frankrijks bezwaren tegen het inrichten van rakettenbases op zijn gebied, die onder toezicht zouden komen van de Navo-opperbevelhebber. de Ame rikaanse generaal Norstad. De „Polaris"-raketten zouden ter be schikking worden gesteld van het Fran se leger en zij zouden onder uitsluitend Frans toezicht komen te staan. Terzelf- dertijd zouden er op Franse bases an dere raketten worden opgeslagen, die onder controle van de Navo zouden ko- eigering zolang niet is tegemoet gekomen aan de wens van president De Gaulle dat Engeland, Frankrijk en de Verenigde Staten hun strategische politiek zullen coördineren, heeft de uitrusting met raketten van de Europese Navo-landen opgehouden. Vernomen wordt dat Spaak tijdens re cente bezoeken aan Groot-Brittannië en de Verenigde Staten over dit onderwerp heeft gesproken. Hij sneed het ook aan, toen hij donderdag jl. president De Gaulle bezocht Formatieopdracht voor Fanfani President Gronchi van Italië heeft vrijdagavond Amintore Fanfani, een lid van de linkervleugel der christen-demo cratische partij, opdracht gegeven een nieuwe regering samen te stellen die in de plaats moet komen van de christen democratische regering-Tambroni, die afhankelijk was van neo-fascistische steun en drie dagen geleden aftrad. De opdracht aan Fanfani werd gege ven nadat drie centrumpartijen, de li beralen, de sociaal-democraten en de republikeinen, die samen 40 zetels heb ben, besloten hadden de christen-demo craten in de Kamer van afgevaardig den te steunen. Fanfani heeft verklaard, dat hij d< opdracht met het gebruikelijke voorbe houd aanvaardt, waardoor hij in staat I zal zijn. overleg te plegen met de lei- I ders van zijn eigen partij en de demo cratische partijen die hebben toegezegd de christen-democraten te steunen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 5