In Kongo nu terug schijnt rust te keren 1200 Russisch diplomaat kocht fotograaf om Brug Haringvliet meter lang Jlieuiue £riïisrt|e (üimrant Vele gevluchte Belgen wagen het er weer op Belgen blijven nog een jaar in Katanga Personeel van Veronica wil van schip af Detwiler gouden zegt Kongo bergen toe Anderhalf jaar geëist tegen Hongaar Lodge: Vliegtuig was 80 km van de grens tolïi ZATERDAG 23 JULI 1960 BUREAUS: Steenstraat 37 Directie. Redactie. Abonnementen- Advertentie-afdeling Tel. 31441. Eenenveertigste jaargang no. 11926 Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Stantuastich Is gbfbltoen mgn bert in tcgfjcnspocf Een jaar ka!>inel-Dc Quay: geen fanfares er geen treurmars Zie het artikel op pagina S TN KONGO schijnt ontspanning te zijn ingetreden. Premier Loemoemba kennelijk verleid door de dollars die de financier Detwiler hem heeft toegezegd is plotseling pro-Westers geworden en naar Amerika onder weg. Ook wil hij Canada bezoeken. Hij heeft al verklaard de komende weken op de sympathie en de hulp van alle landen te mogen rekenen. Zelfs de Belgen draagt hij geen kwaad hart meer toe. Alleen twee van hen kan hij nog niet zetten, ambassadeur Van den Bosch, die volgens hem on juiste rapporten naar Brussel heeft gezonden, en generaal Janssens, die het commando van het leger niet aan een Kongolees wilde overdragen. De ontspanning blijkt anders meer uit het feit dat de Belgische ministerraad voor het eerst sinds veertien dagen niet alleen Kongo op de agenda had staan. Ook de toe stemming voor de Sabena om weer in Kongo te landen en de vriende lijke woorden van Kongo-afgevaar- digde bij de V.N., Thomas Kanza, die overigens al eerder bijzonder ge matigd was, duiden in die richting. Kanza zei: „Het standpunt van mi nister Wigny en dat van mijn rege- De, commandant van dc Belgische troepen in Katanga, kolonel Weber, heeft vanmorgen op een persconferentie in Elizabethstad verklaard, dat „de Belgi sche troepen in Katanga zullen blijven zo lan gdat nodig is en de Katangese re gering het wenst." Hij noemde in ant woord op vragen een termijn van een tot anderhalf jaar. Op dezelfde persconferentie zei de Ka tangese minister van binnenlandse zaken, Munongo, dat er reeds een „nationaal" kabinet van Katanga is gevormd door liet toetreden van zeven ministers van de oppositie. De namen van de ministers wilde hij niet mededelen. De nieuwe ka binetsleden zouden behoren tot het Ka tangese kartel van de Raloebakat, bij de jongste verkiezingen de grootste tegen stander van Tjsombes Conakat-partij. Munongo zeide dat de namen van de ministers op een in d ekomende week te houden persconferentie bekend zullen worden gemaakt. Twee radiotechnici van de Veronica hebben ontslag genomen omdat ze het verblijf aan boord niet langer verant woord achten. Het schip heeft namelijk een lek onder de waterspiegel, waardoor steeds het kielruim volloopt en er vrij wel constant gepompt moet worden. De twee andere radiotechnici zouden al heb ben verklaard, dat ook zij, als zij eenmaal aan wal zijn, ontslag zullen nemen. Dit zou betekenen dat het schip dan zonder radiotechnici zou zitten. De bemanning is yan mening dat het hoogst noodzakelijk is dat het schip in dok gaat, maar de directie is hiertoe nog steeds niet overgegaan. Waarschijn lijk omdat wordt gevreesd dat het schip eenmaal in de haven zal worden vastgehouden. Hierdoor zouden ernstige botsingen tussen personeel en directie zijn ontstaan. Het schip, dat sinds vanmorgen het zenden heeft gestaakt, vaart thans onder de vlag van Guatemala. Zoals men weet heeft Panama de Veronica verboden de Panamese vlag te voeren. De bevolking van de Wesbduitse bonds- repuibliëk, met inbegrip van West-Berlijn. is van 31 decemiber 1946 tot 1 april 1960 gesbegen van 45.598.500 tot 55.362.400. ring liggen niet zo ver uiteen. Ik geloof dat wij nu kunnen gaan pro beren de onderhandelingen te her- Bij gevechten bij Kolwesi in Ka- tanga ging het om een vliegveld. Dit vliegveld wasbezet door Kongolese muiters. Na drie dagen onderhande len werd het vliegveld eergisteren omsingeld cn het vuur werd geopend nadat de laatste Belgische onderhan delaar uit het kamp van de muiters was geworpen. Een vliegtuig, dat laag over het kamp scheerde werd met luchtdoelgeschut beschoten. Hetzelfde vliegtuig keerde later terug met ra ketten en dit betekende het keerpunt in het gevecht. De tweehonderd Kon golese gevangenen zullen worden tc- ggestuurd naar hun stammen buiten DETWILER .plannenmaker. Tsjombe L. Edgar Detwiler hem heeft beloofd, heeft de Kongolese premier, Patrice Loe moemba, zijn houding ten opzichte van het westen gewijzigd. Zelfs de Belgen zijn vrienden. Wie is nu Dctwi- ïan heeft al meermalen van zich doen spreken. Nu blijkt hij zijn ogen op Kongo te hebben geslagen, dat hij in Neder-Kongo 'n reusachtig waterkracht- station heeft beloofd. Als motief voor zijin huiLp voerde hij aan: Het bezwaart me het te moeten zssgen. maar het klimaat is misschien niet meer geschikt voor de Bel/gen. Zij hebben het land verlaten zij verlieten het schip. Kunnen zij wel terugkomen? Hij doet het beter: In nauwe samen werking met Loemoemba heeft hij de Congo International Management Corpo ration gesticht, die het land van de eco nomische ondergang moet redden. Maar dergelijke plannen heeft Detwiler ook in Liberie gehad. In 1953 stiohtte hij daar een mineraden-onderneming, waarvoor hij voor zeventig jaar concessies kreeg. In 1955 ging de zaak echter al op de fles. Ook in andere landen zette hij veel op touw. dat op niets uitliep. Met de Ne derlandse scheepsbouwer C. Verolma _De premier van het onafhankelijke Katanga keerde zich gisteren opnieuw tegen de komst van V.N.-troepen. „Het is nutteloos en zelfs gevaarlijk", zei Tsjombe en hij noemde het niet onwaarschijnlijk, dat de V.N.-troepen zouden worden aangevallen door de Katangese troepen. Tsjombe had nog geen goed woord voor Loemoemba, die hij „een gewe tenloze schurk" noemde, maar mis schien kan liij het beter vinden met diens vervanger, vice-premier An toine Gizenga. die echter niet meei •/al kunnen doen dan de lopende za ken waarnemen. Bovendien is het parlement voor twee weken op rece gezonden. Intussen is Loemoemba naar Ame rika gegaan, waar hij onder andere secretaris-generaal Hammarskjoeld van de Verenigde Naties zal ontmoe ten. Deze was van plan zelf naar Kongo te gaan. maar heeft zijn reis tot dinsdag uitgesteld voor de ont moeting met Loemoemba. Hammars kjoeld heeft zijn hoogste technische en economische adviseurs verzocht zich in verband hiermee beschikbaar te houden. Terugkeer De hulp van de Verenigde Naties overigens al begonnen. De direc- teur-generaal van de Wereldgezond heidsorganisatie heeft bekend ge maakt begonnen te zijn met de orga nisatie van een noodgezondheidsdienst daar Kongo geen enkele inheemse arts heeft. Van Israëlische en Italiaanse :ijde komen medische hulpploegen en de verwachting is dat ook andere landen zullen helpen. De toestand wordt dus kennelijk normaler. Daardoor aangemoedigd komen dan ook vele Belgen, die naar Rhodesié waren gevlucht, weer terug. En intussen bereidt België een uit voerig rapport voor over de wreed heden die de Kongolezen hebben be gaanOok de Verenigde Naties is een onderzoek gevraagd. Belgische troepen blijven in Kongo De Belgische rrtiimster-ipresi/dent prof. Eyskens, heeft medegedeeld, dat de Bel gische troepen in Kongo het leven van landgenoten zuilen blijven beschermen waar dit nodig is. Hij voegde hieraan toe, dat nog steeds talloze verzoeken om hulp t verschillende plaatsen worden ont vangen. Prof. Eyskens deelde voorts mee, dat ministerraad heeft besloten er bij de VjN. op aan te dringen, in de talrijke ge varenzonas in Kongo de vereiste maat regelen te treffen, om de ernstig bedreig de bevolking be beschermen. heeft hij ook contact .gehad r olannen voor spotgoedkope porten naar de Verenigde Staten hoort men ook niets meer. Of het nu met Kongo beter zal gaan? Financiële experts houden hun hart vast. Detwiiler heeft echter enorme kredieten aan Kongo beloofd De woordvoerder van het Ameri kaanse ministerie van buitenlandse zaken. White, heeft meegedeeld dat een Russische diplomaat. Pjotr Jezjof, tot persona non grata is verklaard en daarom het land moet verlaten. Deze diplomaat, een derde secreta ris van de Russische ambassade, heeft, aldus de woordvoerder, zijn diploma tieke status geschonden door zich met spionage in te laten. Jezjof zou meer dan 1.000 dollar hebben betaald aan een beroepsfotograaf voor epionagema tenia a 1 waaronder luchtfoto's van Amerikaanse steden. Volgens het ministerie heeft. Jezjof de niet met name genoemde fotograaf ver zocht vlieglessen te nemen. Deze lessen w«ndsn door dc diplomaat betaald. De Russische autoriteiten zouden misschien een vliegtuig voor hem kopen zodat hij stelselmatig luch-tverkenningen zou kun- De Russische diplomaat heeft ook rei zen van de fotograaf betaald waarop laatstgenoemde foto's nam van marinc- inrichtimigen die hij aan Jezjof verkocht. Van welingelichte zijde is vernomen dat Jezjof ook spionagewerk heeft ver richt toen premier Chroestsjef vorig jaar september een reis door de Verenigde Staten maakte. Ook de Sowjetdiplomaat Vladimir Glinksky is als spion werzaam geweest. Hg was assistent-marinc-ataché en heeft eveneens luchtfoto's naar Rusland ge zonden. Ken en ander kwam pas aan het licht toen Glinsky al in Moskou was teruggekeerd. De Voorburgse beeldhouwer Albert Termote legt de laatste hand aan een impo sant ruiterstandbeeld van Karei de Grote, dat hij in opdracht voor de gemeente Nijmegen maakt. Het beeld is zo groot (ruim drie meter hoog), dat hij het niet in zijn atelier kon hakken en daarom maar de werkplaats van de Ncd. Spoor wegen aan de Vliet als „monster-studio" gebruikt. Volgende week wordt het beeld in brons gegoten. Termote heeft reeds verscheidene ruiterstandbeelden op zijn naam staan en dit aantal zal binnenkort worden uitgebreid met een monu mentaal ruiterbeeld van dc Romeinse veldheer Corbulo, indien de Voorburgse gemeenteraad akkoord gaat met het voorstel hiervoor een krediet van f 55.000 te verlenen. Waar het beeld in Voorburg zal worden geplaatst, is nog niet bekend. ^QE 23-JARIGE in Amsterdam wo nende Hongaarse vluchteling M. B. hoorde gisteren voor de Amster damse rechtbank een gevangenisstraf een jaar en zes maanden met aftrek tegen zich eisen wegens poging tot doodslag van een prostituée. De zaak tegen de Hongaarse instru- menitenanaker wêfid met gesloten deuren behandeld. Uit het openbaar uitgesproken •equisitoir van mr. Hartsuiker bleek dat 3. op 20 januani jl. in e>en sombere stem ming en met een gevoel van heimwee zijn vaderland ongeveer 13 glazen bier had gedronken, nadat hij zijn ver- Loofde naar huis had gebracht. In een café oip de Zeedijik ontmoette hij de 26- jarige prostituee Trijntje P., met wie hij enig aarzelen meeging. In de kamer de vrouw is een woordenwisseling ontstaan. B. greep haar opeens bij de keel, waarna mej. P. endge minuten be wusteloos bleef liggen. De Hongaar gaf haar ten slotte nog een klap met een asbak en nam ongeveer f 45 uit haar portemonnaie. Daarna vandweein hij. De officier meende, dat mej. P. op de and van de dood heeft geleefd. Dat blgkt olgcns hem ook uit het rapport van dc gcrechtelgk-genceskundigc. dr. J. Zelden- rust. Hij achtte de poging tot doodslag be- Mr. Hartsuiker citeerde het psy chiatrisch rapport, waarin B. een man een neurotische aanleg wordt ge noemd, die zich nergens thuis voelt cn liefde en huiselijkheid bijzonder mist. ,Maar zo zijn er zoveel Nederlanders", ei mr. Hartsuiker in zijn uitvoerige re quisitoir. „Deze man eist teveel van anderen, bijzonder kwetsbaar en daardoor agres sief". Mr. Hartsuiker achtte B. volledig toerekenbaar voor het deliot. Bij de be paling van de strafmaat hield hij reke ning met de verzachtende omstandighe- Da raadsman, mr. A. M. C. A. de Jong, gaf als zijn mening te kennen dat zijn cliënt uit noodweer heeft gehandeld. Hij vroeg hem vrij te 6preken van de ten laste gelegde poging tot doodslag en hem voor de dieifstaü van rechtsvervolging te ontslaan. In zijn laatste woord vroeg B. de recht bank hem spoedig vrij te laten.,, Ik wil graag werken, gauw trouwen met mijn verloofde en gelukkig worden", zei hij. RB-47 in Veiligheidsraad De Russische staatssecretaris buitenlandse zaken. Koeznetsof. heeft gisteren in de Veiligheidsraad resolutie ingediend waarin wordt ge vraagd „de nieuwe agressieve daden van de Amerikaanse luchtmacht te gen de Sowjetunie. die een bedreiging voor de wereldvrede vormen, te oordelen." In de resoultie wordt de Amerikaanse regering voorts me klem gevraagd onmiddellijk maatre gelen te nemen ter beëindiging var dergelijke daden en ter voorkoming i de r Aan de indiening v een langdurige toespraak van Koeznetso voorafgegaan, waarin hij de Russisch* zienswijze van het incident met he Amerikaanse verkenningsvliegtuig RB-17 beschreef. Zoals bekend heeft een Sow- jetstraaljager op 1 juli j.l. het A: kaanse vliegtuig, dat een verkenn vlucht maakte, neergeschoten. Misschien wilt u af en toe even werken Bg de Baird motor-fabrieken heeft de directie dc volgende aan kondiging aangeplakt: „Wij verzoeken elke employé, ergens tussen hel begin en het eind van de werktgd enige t(jd te vinden voor iets dat bekend staat als de werktgd. W(j vragen dit zonder teveel inbreuk te willen maken op dc t(jd, die gewoonlijk besteed wordt voor de lunch, voor koffiedrinken, voor rustperioden, het vertellen van moppen, het be spreken van dc vakantieplannen en het herkauwen van het t.v.- programma van gisteren. Velen zal dit misschien als een radicale vernieuwing voorkomen, maar wg geloven werkelijk dat dit idee grote mogelijkheden biedt". V.N.-scliip aangevallen bij Koreaanse kust Een. bevoorradingsschip van het com mando der Verenigde Naties is gisteren bij de Koreaanse westkust door i ombekend gebleven schip aangevallen beschadigd. Een Koreaans bemanningslid van schip kwam om het leven. Vai onze parlementsredactie) TAE LENGTE van de bij Numans dorp over het Haringvliet te bouwen brug zal ongeveer 1200 ter bedragen. Er zal in de brug beweegbare overspanning met vrije doorvaart van 35 meter worden opgenomen. De totale brugbreedte bedraagt 25,50 meter tussen de leu ningen en biedt ruimte een twee ge scheiden rijbanen voor snelverkeei cn aan een afzonderlijke rijbaan vooj langzaam verkeer. Deze bijzonderhe- f?EN enkel verroest kanon dal slot Bluffenberg nog bezit, herinnert aan de roemruchte en woelige tijden, die de voorouders van baron Bluff hebben gekend. Maar die tijden zijn voorbij; dat wil zeggen, de roemruchte, want de woelige tijden zijn voor de hui dige baron nog overgebleven. Nu moet wel gezegd worden, dat de baron zelf de woelingen veroor zaakt. door de fanatieke wijze, waarop hij zijn fantastische plan nen en uitvindingen tracht te ver- ivezenlijken. Het uitvinden zit ba ron Bluff nu eenmaal in het bloed De vliegende fiets, de stuurloze auto, de bodemloze schatkist en de automatische snor-opdraaier zijn allen uitvindingen van hem, die helaas nooit in praktijk werden genomen. Behalve de bodemloze schatkist, maar die bleek reeds een oude regerings-uitvinding te zijn. Maar met onblusbaar enthousias me werpt hij zich steeds weer op nieuwe plannen, overtuigd van uit eindelijk succes. Thans is hij bezig met zijn nieuwste idee: de fles wel de ritssluiting. Helaas zal ook deze geniale uitvinding nimmer verwe zenlijkt worden. Want, terwijl hij met noeste vlijt flesjes breekt, pak ken donkere wolken zich samen, die hem zullen noodzaken zijn werk te staken en hals over kop zijn voorvaderlijk huis te ont vluchten. Een nieuw stripverhaal over deze schokkende gebeurtenis en de ver dere belevenissen van de baron zult u vanaf maandag in ons blad den heeft minister Korthals (verkeer en waterstaat) meegedeeld in woord op schriftelijke vragen het Tweede-Kamerlid Assmann (kath. v.) Blijkens dit antwoord zal de brug aan sluiting geven aan een ten westen lang: Numansdorp aan te leggen nieuw weg dek van de weg nr. 19 van het Rijk: wegenplan 1958. Deze nieuwe weg nr. 1 zal op een nog nader te bepalen plaats nabij Klaaswaal dan wel bij Heinenoord aan de reeds bestaande weg nr. 19 den aangesloten. Verwacht wordt, dat het tracé van deze weg zeer binnenkort, na ontvangst van het aan de Raad van de Waterstaat gevraagde advies, zal kunnen worden vastgesteld, waarna zeer spoedig met de grondaankoop een aan vang zal kunnen worden gemaakt De vraag van de heer Assmann of de planning tevens inhoudt, dat ook de doortrekking van de zg. Beneluxweg in noordelijke richting naar Vlaardingen en de bouw van een tunnel bij Vlaardingen worden bespoedigd, moet de minister ontkennend beantwoorden. In eerste in stantie, zo zegt hij, zal er naar gestreefd worden de verbinding via de nieuwe weg nr. 19 met Rotterdam zo spoedis mogelijk te voltooien, waarbij nabij Heinenoord een nieuwe brug over de Oude Maas, ter vervanging van de Ba- rendrechtse brug. zal worden gebouwd Over het tijdstip waarop de Benelux weg, die nog niet in het Rijkswegenplan is opgenomen, zal worden aangelegd, kan de bewindsman thans nog geen mede delingen doen. Dit tijdstip zal mede be paald worden door het moment, waarop de rijksweg nr. 16 (Rotterdam-Moerdijk- Princenhage), die binnen afzienbare tijd in samenwerking met België als auto snelweg tot Antwerpen zal worden vol- overbelast zal raken. Na vol tooiing van de Volkerak-dam zal de weg de brug bij Numansdorp via deze van een góede aansluiting aan hei bestaande wegennet in Noordbrabant worden voorzien. De brug over het Haringvliet zal, zo- ils bekend, ongeveer 1 juli 1964 zijn /oltooid. Argentinië wijst ambassadeur van Israël uit De Israëlische ambassadeur in Argen- i-nië, Arien Levavi, is tot persona non grata verklaard en zijn regering is ver zocht hem terug te roepen. De Argentijnse regering heeft hiertoe besloten in verband met de ontvoering de massamoordenaar Eichmann, on wiens verantwoordelijkheid zes en Joden zijn gedood. Gisteren beweerde de Rus opnieuw dat de RB-47 het Russische luchtruim had geschonden en dat het daarin bleef door dringen ondanks herhaalde waarschu wingen van de Russische straaljager. Volgens Koeznetsof hadden de twee be manningsleden die in de Barentszee werden opgepikt, verklaard dat hun vliegtuig een opdracht uitvoerde om mi litaire inlichtingen te verzamelen en dat zij het consigne hadden hun vlucht strikt geheim te houden en alleen in noodgeval op een Noorse basis mochten landen. De Amerikaanse luchtmacht is wederom op heterdaad betrapt en uitvluchten zullen niet baten, aldus de Rus, die meende dat thans geen twijfel meer mogelijk was over de waarde van president Eisenho wers verklaring dat de vluchten met de U-2 zijn opgeschort. De Amerikaanse afgevaardigde Lodge verklaarde niet tc willen ingaan op de gebruikelijke „koude-oorlogpropaganda1' van de Russen. Het gedeelte van de Russische klacht over het RB-47 incident zelf noemde Lodge een weinig overtui gend maar sinister verzinsel. De waarheid is dat het Amerikaanse tcestel zich ten tijde van het neerschie ten 80 kilometer uit de Russische kust boven internationale wateren bevond, verklaarde Lodge. Hte is op geen enkel ogenblik dichter dan 50 kilometer bij de Sowjetkust geweest. Het vliegtuig viel ten prooi aan een misdadig en piraat achtig optreden van de Sowjetunie, stel de de Amerikaanse afgevaardigde, die voorts onmiddellijk uitlevering eiste van de gevangengein omen luitenants Olm- stead en Mckone. De Amerikaan behield zich het recht voor in de vervolgzitting /an de Veiligheidsraad over de RB-17 neer over het monsterachtige optreden /an de Russen te zeggen. Bergense wethouder op non-actief De Bergense wethouder O. A. S. heeft aan de Raad meegedeeld dat hij zijn functie van wethouder voorlopig niet zal uitoefenen, wegens het strafrechter lijk onderzoek dat tegen hem is inge steld, alsmede in verband met zijn ge zondheidstoestand. Gisteravond is op een spoedvergadering van de gemeente raad de heer J. H. Geenen te Bergen als tijdelijk wethouder aangewezen Enige regen De Bilt verwacht tot mor genavond Over het algemeen zwaar bewolkt met tijdelijk enige regen of motregen. Overwe gend matige wind tussen zuid en west. Weinig ver andering in temperatuur. (Opgemaakt om 11.15 u.) ZON EN MAAN Maandag 25 juli: zon op 5.50 uur, on der 20.41 uur; maan op 6.42 uur, onder 21.14 uur; 31 juli eerste kwartier. Opnieuw regen (Van onze weerkundige medewerker) HDijdens zonnige perioden menen wij op het eerste gezicht dikwijls dat er nu een verbetering van betekenis aanbreekt, maar al vier weken achtereen worden wij hierin steeds weer teleurgesteld. De bovenlucht is bijzonder koud (op 6000 meter min 23 graden Celsiuswaardoor er bij enige verwarming snel buien ont staan, die ook gisteren plaatselijk van hagel en onweer vergezeld gingen. Ook het komende weekeinde zal enige regen brengen. Het Front met deze regen be reikte vanmorgen Engeland en zal in de komende nacht en ook morgenochtend in ons land neerslag brengen. Later tceer gevolgd door opklaringen en een iets hogere temperatuur, maar zo lang er in de bovenlucht een krachtige westelijke stroming aanwezig blijft, mogen wij nog geen perioden met stabiel zomerweer verwachten, zodat ondanks de kleine stij ging van temperatuur nog geen belang rijke verbetering kan worden aangekon digd. HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen 7 uur Stockh Os!°

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 1