ALS UW KEUKEN ZO KLEIN IS, L 1 - "of dat oude huis zo onpraktisch is I tl jPl jj en,isl2g'J5 „het„pla;c?mpa«ne susnsïï 960 ZATERDAG 23 JILI 1960 Mevr. Meihuizen heeft een (droom) wens LANGE, rechte straten rijen zich aaneen, huizen, huizen en nog eens huizen. Smalle en brede straten, hele hoge panden en lagere woningen, achter sikaar gaat het door, bij duizenden. De bewoners van al deze voor de oorlog gebouwde huizen hebben sinds enige tijd idem zoveel gulden per week of maand Sxtra moeten toevoegen aan de gebruikelijke huishuur. De huurverhoging werd gen feit, maar eigenlijk veranderde er niets door. De huizen bleven de huizen »n of men er nu vijftig, inplaats van veertig gulden voor moet betalen, ge wijzigd werd er niets. BH huizenrijen, misschien woont u er «elf wei. :n een bloemen-, vo- EfflQ gel-, vruchten-, schilders-, of an- K§9 dere ,.namen"-wijk. Als je er HH doorheen wandelt, vraag je je eer- BH luk gezegd soms wel eens af. wat een bepaalde minister, een meester in de schilderkunst" of een andere bekende figuur eigen lijk wel op zijn geweten gehad foto- moet hebben om zijn naam aan endt 20 n straat verbonden te ten- |»Wa* -heeft die man gedaan?", [vraag je je dan af als je zijn Je'f jnaam op het stratenbordje ziet nah- staan aan het begin van een of e te andere buurt Ja, dat vraagt mevrouw J. Meihuizen-ter Braa- ke zich inderdaad soms wi af. En die vraag heeft eer ;in haar wakker geroepn. (schien is het wel een droomwens, die ze weet het nog niet, maar daar- Clae- om mag je best eens met de npen gedachte spelen iets aan juist de ze huizen te gaan doen. Ze van binnen veel efficiënter te maken, zodat de huisvrouw niet dagelijks bij elkaar geteld honderden me ters moet lopen om van de keu ken naar de kamer te komen. Ze qua interieur een geriefelijker karakter te geven, meer woonruimte te scheppen, waar ■het prettig is om in te verblij- iven. Desnoods eens een klein raam weg te bre- iken om er een grotere ruit voor in de plaats te zetten, ach er I zou zoveel aan te doen zijn. En !CH *en de mensen die er wo nen, betalen nu wekelijks of maandelijks een behoorlijk aan tal guldens meer, zouden ze nu op een bepaalde wijze zal het antwoord ge Voor de huisvrouw m 1; u^anr daarbij een uitstekende steun in ie veroni- de *i«uur van de binnenhui: Hp buitenkant chitecte, mejuffrouw J. A. Bos- kan hechten, ae ouuenKani j„,. r»,-„ Helpende hand Wat doen deze twee vroi daar nu in dit grote op bouw i de ruimste zin van het woord ge- Zolang echter Meihui- daadwerkelijk bekijken uitvoerig de plattegrond "ik kleine dingen, no£ hi met dit ideaal hoeft bezig te hou den, is zij druk bezig met de ef ficiënte indeling van andere nieu- we, of al bestaande woningen, verdelen. Dit kan uiteraard ing hetgeen vooral voor de huisvrouw gebeuren aan de hand de keuken "en gaan dan, millimetersgewijs te werk die ruimte^ zo juist mogelijk te Izo belangrijk kan woord eens" adviseert l ..huisvrouw" de vrouw in 1 haar huis. maar vooral ing j Heeft ELJ gehoord'' Denkelijk niet." En het is om die reden, dat zij zich intens heeft verdiept (en het dagelijks nog doet) in juist dat Daartoe heeft zij ergens Proef het zelf geschetst plattegrondje. Zo ;e je, van „hier staat m'n fornuis, dat 1 rond is m'n aanrecht, 't is drie bij twee meter enzovoort Daar- een van de architect, de mer. of b.v. de woningbouwvei aajl„utjlj schets nodig, energieverlies kunt doen? Zeker P "de moeite waard kan het ook zijn bij aankoop van een reeds be- - - - staand pand eens met mevrouw tgedokterd, dan komt de ®*Pe- Meihuizen te gaan praten. Voor moHtportafP1 Pr te pas de offlciële verhuizing een feit is, «euKen^jïp kan €r nog jjeel wat gebeuren, imenteertafel het grote Rotterdam- waarop de „n t t Bouwcentrum een eigen ka- schaal wordt uitgezet. Zo vooral li"!1 3' *"f' tal"» Plerieri. zij als consulente van kan de huis de Zó maakt u het KWARK: voor zoef of hartig Wel eens kwark gemaakt of weet u eigenlijk niet zo precies wat het is? Wel, dan bent u be slist de enige niet, want velen zijn er alleen maar A'an op de hoogte, dat het een gezond voe dingsmiddel is en een soort kruising tussen yoghurt en hangop vertegenwoordigt. Op hangop lijkt het inderdaad wat smaak en uiterlijk betreft en er zijn verschillende melkinrichtin gen, die dit wrongsel bij de be reiding van kaas verkopen. Men kan het echter zelf ook maken, al zal het resultaat dan niet he lemaal gelijk zijn aan het au thentieke produkt. Wie zich echter de moeite van het zelf- maken wil getroosten, kan het doen volgens dit recept: Anderhalve liter melk wordt op een temperatuur gebracht van ongeveer veertig graden Cel sius, waarna men deze melk vermengt met driekwart liter karnemelk. Zet het mengsel op een lauwwarme plaats (b.v. in een teiltje met warm wa ter) en laat het dik worden. Leg een vochtige doek in een vergiet, doe hier de massa in en laat ze uitdruipen. De hoe veelheid „kwark" die men overhoudt, zal bij gebruik van de aangegeven hoeveel heden melk en karnemelk on geveer vijfhonderd gram zijn. Het plezierige van kwark is, dat men het zowel tot zoete als hartige schotels kan verwer ken. Meng b.v. door een half pond kwark een hoeveelheid heel fijn gehakte tuinkruiden bieslookpeterselie, kervel), wat geraspte ui en wat zout en het resultaat is een pittig broodsmeersel, echt weer eens wat anders dan anders. Men kan ook in een half pond kwark vijftig gram basterd suiker doen en twee ons verse fijngesneden vruchten óf de inhoud van een blikje vruch ten met het sap. Wie dit na gerecht extra lekker wil ma ken, kan er wat room door- Die kleine keuken nu is slechts een van de voorbeelden. Jonge echtparen, die een eigen huisje gaan kópen hetgeen tegen woordig nogal vaak gebeurt kunnen hier ook alle mogelijke adviezen over de indeling krijgen. Natuurlijk moet men niet met de richte centrum? Wel, zij helpen plattegrond komen aandragen u als uw keuken zó klein is, dat een week. voordat men het huis u er zich nauwelijks in roeren gaat betrekken, 't Beste is altijd kunt. Niet dat zij dan direkt zodra men denkt: dit huis wordt maar een stuk van de gang of het- direkt een goede plattegrond zoiets er bij gaan trekken, mu- jf ren gaan afbreken en nog meer ingrijpende wijzigingen gaan uit stippelen. Zo gaat dat niet. Zij j te vragen om dan té gaan bekijken, wat er eventu eel aan zou mankeren en hoe je nog allerlei, soms ogenscliijn- -• «- -- inj van ons land speciale commis sies zogenaamde vakcommis sies die bij nieuwbouwplannen, uitgaande van de gemeente of een woningbouwvereniging zich hier mee bezig houden. Hier in het Bouwcentrum ligt het meer op het particuliere vlak. En dit ge beurt zeker niet zomaar. Toen mevrouw Meihuizen, een bekende figuur in de Ned. Huis- houdraad en zeker ook ver daar buiten, de opdracht kreeg voor deze raad als consulente op te tre den. heeft zij zich eerst uitvoerig verdiept in de feiten, zoals die er lagen en mede door de resulta ten van een onder tweeduizend huisvrouwen gehouden enquête kon met behulp van een aantal deskundigen een belangrijke stu die worden opgebouwd. Al dit fei ten- en studiemateriaal werd ge bundeld in een bijzondere uitga ve. welke nu als richtlijn dient bij de oplossing van verschillen de problemen. Tevens blijkt het een wegwijzer te zijn voor velen, die zich met de uitrusting en in deling van een woning bezig hou den. Dit dikke boek bevat geen vast patroon, 't zijn slechts aan wijzingen, adviezen, schetsen en lijnen aan de hand waarvan men een geheel kan opbouwen. Wel is het zeker zo, dat er alles in wordt genoemd, waarin men in een buis maar mee te maken kan krijgen. Een gulden boek dus, vol wetenswaardigheden aan de hand waarvan al heel wat is en nog wordt gedaan. Heel misschien.... Ileel heel misschien kan me vrouw Meihuizen het ook nog eens gebruiken als haar droom wens iets aan die vele, soms oude huizenrijen te mogen gaan doen, realiteit wordt. Ze zou er zich ongetwijfeld met hart en ziel aan geven en in gedachten even glimlachen naar dc mijn heer, wiens naam op het stra tenbordje prijkt.... Maar tot het zover is (als het ooit zover komt!) wil zij, samen met me juffrouw Bosman voor vele ouden en jongen, graag een vraagbaak zijn. daar in haar ka mer in het Rotterdamse Bouw centrum. Via potlood, papier en de experimenteertafcl bouwen zij samen iets op, ten gerieve van haar, die huisvrouw heet. dan moet U hieraan denken het daarentegen in cellofaan ge wikkeld. dan zal dit indrogen veel minder sterk zijn- J7R zijn vooral de laatste tijd heel wat winkelbedrijven, die ertoe overgaan vlees en vlees waren in papier of cellofaan verpakt te verkopen. Als het druk is kan dat zo zijn voor delen hebben, want lang wach ten is voor niemand prettig, terwijl daarnaast het verpakte vlees minder stof „opvangt" door het gaan en komen van de klan ten. Dit stof komt nu op het papier terecht. Maar: hoe zit het nu met het kwaliteitsverschil tussen verpakt en onverpakt vlees? Een deskundige heeft op deze vraag in het mededelingen blad van de Ned. Huishoudraad een antwoord willen geven. Me juffrouw ir. Th. F. S. M. van Schaik van het Voorlichtings bureau voor de Voeding was het, die hier wat nader op inging. Indrogen Als men een vergelijking wil trekken moet men er natuurlijk van uitgaan, dat het voorverpak te, zowel als het onverpakte vlees van dezelfde kwaliteit is. We we ten het allemaal wel: bij de ene slager koop je nu eenmaal je vlees en vleeswaren liever dan bij een ander. Stel dus, dat het hier om hetzelfde vlees gaat, dan kan worden gezegd, dat onverpakt vlees sterker indroogt. Lappen kunnen soms vijf tot 10 pet. van hun gewicht in 24 uur verliezen door het indrogen. Ook in papier verpakt vlees droogt snel in. Is Een.... „maar Er is echter één „maar" aan verbonden: door het indrogen zal onverpakt vlees na enige tijd aan de oppervlakte wat verkleuren en er dus minder aantrekkelijk uit zien; het bederf wordt er tóch door tegengegaan. In cellofaan verpakt vlees blijft daarentegen mooier van kleur, waardoor even wel dit voorverpakte vlees spoe diger aan bederf onderhevig is. Het zal wellicht juist door die verkleuring komen, dat heel wat huisvrouwen van de vooronder stelling uitgaan, dat vlees in cel lofaan (dat er dus goed uitziet) langer houdbaar zou zijn, net als dat b.v. bij koekjes het geval is. Het tegendeel is echter waar! Zo dra de koeling wegvalt, begint de snelle ontwikkeling van micro organismen en al is het vlees door indrogen niet verkleurd: de houdbaarheid is evenwel kleiner, dan dat van onverpakt vlees. deren, kleine dingen die derhand van groot nut blijken. Om maar wat te noemen: de wasdag kan een vermoeiende aangelegenheid zijn. De geur Waarom niet van tevoren deze zaak grondig bekijken, zodat je later de was zo prettig mogelijk met het minste tijd- de toekomstige huis vrouw wordt zeker gedacht en mevrouw Meihuizen zowel als mejuffrouw Bosman vonden het bijzonder plezierig het kooklokaal van een bestaande nijverheids school voor meisjes te kunnen herindelen voor speciale zonne bloemcursussen. Immers, als het meisje leert koken en in een ruimte daarvoor bezig is, die in vergelijking tot een gewone ..hui selijke" keuken nogal afwijkt qua vorm en indeling, zal zij zich la ter weer volkomen anders moeten instellen. Niet zomaar Zo zijn dus beiden dagelijks bezig met een wel bijzondere en zeker ook aantrekkelijke taak. Maar al te goed heeft men voor al na de oorlog begrepen, dat ook de vrouw betrokken hoort te zijn bij de uitrusting en indeüng van een woning. Zoals wij onlangs al schreven, bestaan er daartoe ge lukkig in verschillende steden Laat er eens een streep door lopen De vloerbedekking van de keu en vormt vaak een probleem- apart. Enerzijds lijkt het geldver spilling in een werkruimte, waar bovendien (althans in een bene denhuis) alle huisgenoten vaak zonder voetenvegen in en uit lo pen, een vloerbedekking van het duurdere type te laten leggen; anderzijds moet die vloerbedek king juist bij veelvuldig gebruik van een duurzame soort zijn. Te meer. daar de atmosfeer in een keuken meestal dermate vochtig is, dat goedkopere zeilsoortcn snel verteren. Tegels van steen of een of an der synthetisch materiaal kun nen natuurlijk bijzonder praktisch zijn. Wanneer deze tegels echter met in aanmerking komen en vooral bewoners van huurhuizen zullen menigmaal niet snel tot de aanschaf van een dergelijke be legging overgaan is linoleum toch wel een bijzonder prettig materiaal. Wanneer een goede kwaliteit, een zware soort dus, wordt gekozen kan bovendien de keukenmat achterwege blijven, wat vooral met het oog op stof in de keuken wel belangrijk kan Is de keuze eenmaal hierop ge vallen, dan kan men bijzonder aardige effecten bereiken door twee kleuren te nemen en die in afwisselende banen te laten leg gen. Die strepen doen het vaak bijzonder goed; ook in een brede gang of een hall is zo'n vloer van verschillend getinte banen menigmaal een verrassing. Een voorwaarde is echter wel, dat het vloeroppervlak niet té klein is; het banen-dessin komt anders niet lot zijn recht, bovendien kan in zulke gevallen het versnijden van het materiaal onvoordelig uitvallen en dat zou het allemaal maar nodeloos kostbaar maken. Frankrijk introduceert Naast verschillende, goed bekend staande merken op het gebied van wollen tricot-kleding, introduceert Frankrijk het komende jaar een nicu- daat tigd bedrjjf wil verbinden aan aparte ensembles. Twee ziet u erven. De mannequin met hoed draagt een mooi gebreid pak. dat door zijn een voud zeker sjiek te noemen is. Een enkele broche wordt als versiering gebruikt. De hoed is overigens van hetzelfde materiaal gemaakt. Sportiever is liet lange, grof ge breide jasje met de grote kraag en de paarlemoer knopen. In ons kli- hcerlijk bezit. En dan ten slotte de geur. Bij onverpakt (of in papier verpakt) vlees kunnen die reukstoffen ont wijken, hetgeen bij in cellofaan gewikkeld vlees niet het geval is. Al is er nog lang geen sprake van bederf, zodra men het cellofaan er af neemt, kan men enkele se conden die onaangename geur ruiken. Hierover hoeft men zich echter geen zorgen te maken. Ter controle kan men het vlees enke le minuten open laten liggen en opnieuw ruiken. WU men ten slotte een conclu sie trekken: het in cellofaan ver pakte vlees kan dezelfde kwali teit hebben als het onverpakte vlees mits de verwerkings- en verpakkingsmethode hygiënisch is, het vlees onder koeling wordt bewaard én de huisvrouw het di rect verwerkt ais zij het heeft ge kocht, zo zij tenminste niet over een koelkast beschikt. Alleen als aan deze drie voorwaarden is (of wordt) voldaan is er geen sprake van kwaliteitsverschil. TAAAR IS dan weer een Open Brief voor u, lezeressen, net als elke week wat lettertjes, zwart op wit. Maar dat is maar één kant van de zaak. Achter de ze Open Brief in de krant is een wereld van andere brieven ont staan, blijde, boze, bedroefde brieven, wonderlijke brieven ook, van een zó eenvoudige kijk op de zaken soms, dat je denkt: hoe kan iemand zó simpel, zo vol ge lukkige rust leven terwijl een ander vecht en vecht om een geluk vast te houden dat in de moeilijkheden dreigt onder te gaan. Soms zou je de ene brief schrijfster wel tegenover dc an- &pen wil 1 e i zeggei kijk nu eens naar haar, zoiets bestaat óók. Of je zou een ontevredene willen vragen: denk je van die ens even het bestaan in. je eigen leve dankbaar. /O OPENDE IK deze week twee brieven achter elkaar, en in de eerste las ik: „O Chris tine. wat heb ik soms een hekel aan strijken en wassen en ka mers doen, alles hangt me mijlen de keel uit" (en van deze leze res kon ik het heel goed begrij pen", terwijl de tweede begon met: ..Zeg, Christine, hier is een tip voor als je staat te strij ken en je hebt pijn in je maag en je wilt het toch klaar hebben, neem dan een rol pepermunt en eet die op, als ik er een rijks daalder voor krijg, zet mijn naam dan niet in de krant nee. dat laatste zal ook niet ge beuren hoor mevrouw, maar weet u wel. dat ik eens zei. dat tips niet in deze rubriek horen? Als u zoveel bij elkaar in een brief zet. gaat die brief zwerven! Maar het geeft niet. ik vond het toch een heel fijne brief, en ik zal bij het strijken vaak aan u denken, al of niet met peper munt! Ik kan van u in eenvoud nog iets leren! Wél vind ik het een beetje té eenvoudig gedacht als u zegt dat in de strijd tussen blank en zwart naar uw mening maar de blanken de baas moeten zijn, want zegt u ik ge hoorzaam in huis mijn man ook. en dat is altijd heel prima ge gaan. DAT LAATSTE geloof ik graag, maar daarom is het eerste toch nog niet zo eenvoudig. Ge hoorzaamheid, blijde gehoorzaam heid is altijd een kwestie van liefde maar in deze wereld, ook daar waar blank en zwart in het geding zijn, gaan vrees en achterdocht om. Dat wat go gebeurt dezer da gen is niet minder dan een ramp. En een ramp is nooit met een reglement te keren. Toen de aarde scheurde in Agadir was er vrees. En toen de water vloed van 1953 over land kwam, was er vrees. De Russen die Berlijn en Budapest in 1945 binnentrok ken, dreven de vrees voor zich uit, en angst en ontzetting woonden in dc concen tratiekampen Waar honger heerst en dat is nog op veel meer plaatsen dan wij vermoeden het geval daar vechten en bijlen moeders om wat voedsel voor hun kinderen te bemachtigen, en och, waarom zal ik verdergaan, u vult het zelf maar aan. Al die dingen, briefschrijfster, kan men evenmin ontgaan als een slippende auto (ook een moderne vrees: die voor het verkeer) Men kan ze over leven. Men kan in sommige ge vallen proberen ze te voorkomen. Maar maken dat in deze wereld dc ccn dc ander zó graag en van harte tegemoetkomt als u uw man in zijn wensen dat is voor een ingewikkelde massa als een volk. een ras, haast onmo gelijk. COMS OOK. lezeressen, Is een onderwerp dat hier eens behan deld werd, voor u al weer oude kost, terwijl ik er in de rubriek achter dez« over correspondeer. Dat het geval met een vroedvrouw met wie ik allerlei wetenswaar dige en interessante zaken heb C11 JC besproken in brieven. Nu echter school* "gaat' belang is. „Christine", schrijft een moeder me, ,,u hebt zelf kinderen, zoals ik heb be merkt. vertelt u mij eens, gaat u de hele vacantie uit. dat zal toch wel niet, en wat doet i wei IUCI, CU Will UUCl U U3H r!.. J"?le Ioch dje dagen dat het regent, of is dat ook verloren tijd, ik voor mij ben altijd maar blij wanneer de vacantie om is iedereen weer rustig naar moeder, een wónder ben ik niet. en ook bij ons zijn dus wel eens dagen die laten we zeggen, minder geslaagd blijft er één ding mij een vorige maal op de tekst in Exodus 1 21, waarin de oude vertaling staat: „en het ge- MaaT'la'ar'i'e'ër "e Kon- haar huizen" daar de vroed- God v den, gaf Hij hun ieder een gezin". Wij. de briefschrijf ster en ik zijn het er allebei eens dat het hoofdstuk gaat o je neemt je voor dat het een vol gende dag beter zal gaan. Nu kan dat op twee manieren: je gaat er op uit en neemt een por temonnee met flink wat geld mee u zult zeggen: ,.ja, dan kan ik het ook", maar dat is nog niet eens altijd waar. u moet hoeveel mensen juist helemaal geen raad weten als ze dit geld hebben. Of je gaat eerst ver eens de mogelijkheden na voor je Gods plan met zijn gezin op een „gewone" vacantie- volk. Vroed vrou- da8- Voor dat laatste voel ik het wen. vreemde Egyp- meest. Is het droog weer, dan is tische vrouwen, er bijna altijd wel een wandeling worden gezegend te bedenken die op de terugweg omdat zij meewer- een tocht met een pontje of over- ken aan de voort- zet in zich sluit. In verschillende gang van Gods steden waar ik woonde kwam ik plan. Daarom vin- voor 5 cent per persoon klaar, den wij de tekst: Het prikkelt de kinderlijke fanta- TIP VAN U! 1 f 2,50 waard l Mag ik u er misschien nog even aan herinneren dat u E weer tips in kunt sturen? Nog f een enkele dag en dan is wat mij betreft de vakantie weer E voorbij.... 't Zou een gezellig E welkom zijn weer als vanouds zo'n flinke stapel „tlp-post" op m'n bureau te vinden! Nu nog maar weer „nit voorraad geleverd" enige E praktische wenken, welke voor E haar die een kanarie hebben, i beginnen met een: LAST VAN LUIS? 't Kan. zo lees ik uit de brief van mevrouw J. W. van E der Laaken uit Leiden wel E eens voorkomen dat een kana- E rie last heeft van luis, ook al E bent u nog zo schoon wat de E kooi betreft. U kunt het vogel- tje van deze narigheid afhel- pen door 's avonds een ruwe badhanddoek over de kooi te hangen. Daar schijnen die vo- E gelluisjes zoveel belangstelling voor te hebben, dat zij zich on- middellijk van de kanarie af naar de handdoek begeven. E De volgende morgen kan de E handdoek dan goed met een E scherp wasmiddel worden ge- wassen. De volgende nacht gaat de handdoek weer over de kooi en ,.u zult eens zien wat een vrolijk vogeltje u weer hebt", verzekert deze lezeres. IDEE VOOR GROTE KRAGEN Heel wat zomer) «ponnen hebben een grot» kraag en als men daar dan een mantel of een kort jasje over aantrekt, komt zo'n kraag al gauw in de verdrukking. Mevrouw G. Markus uit Vlaardingen (uE mag gerust meer dan één tip E insturen, mevrouw, dit in ant- I woord op uw vraag) heeft daar iers op gevonden. Als men zelf een jurk maakt worden de halslijn van de japon én van E de kraag apart afgewerkt. Heel keurig zet men dan een deel- bare ritssluiting in japon en e aan de kraag natuurlijk zo. dat deze niet t# zien is. Moet men uit mét een mantel, dan is in een wip de kraag van de japon geritst, deze gaat net- jes de tas in en op de plaats van bestemming maakt u de kraag in een oogwenk weer aan de japon vast. Ook de meeste confectiejaponnen kun- nen vaak gemakkelijk even vermaakt worden voor dit doel. NOG EENSi DE PETTICOAT Al heel wat ia er geschre- E ven over de petticoat al of niet f van schuimrubber. Mevrouw H. van YVocrden-Jense, uit Rotterdam had voor een pet- e ticoat van haar dochter ook zo'n afgepast stuk schuimrub- E ber gekocht. De vraag was al- leen: waar zet ik deze aan vast? Tot zij van een oude di- rectoire (deze slijten meestal het eerst aan de onderkant) E een stuk afknipte en de rok E aan het bovenstukje bevestig-1 de. Dit bovenstukje zit nu keu- rig strak om de heup en rekt toch mee. O EDE WASTOBBE I In deze tijd van wasmachi- nes en centrifuges zijn er E toch nog wel houten wastob- bes in gebruik. Nu kan 's zo- mers zo'n tobbe behoorlijk uit- i drogen en daar had mevrouw E i Van Bokkem uit Rhoon ook E j last van. Op een gegeven mo- ment legde zij echter een ou- de plastic regenjas over de tobbe heen met als resultaat, E dat deze na het wassen niet E I meer uitdroogde. Natuurlijk kan er ook een ander stuk plastic voor worden gebruikt. ALS I ZELF EEN JIRK MAAKT Een tip voor niet gerouti- neerde naaisters noemt me- E j vrouw Boertje uit Hendrik Ido E Ambacht haar idee. Is de ja- pon die men zelf maakt, ge- i regen en „aan de eerste pas" toe, trek hem dan 't achterste j voren aan. Dat is veel gemak- keiijker spelden, zodat men E i na de pas de jurk ook veel prettiger kan corrigeren. De spelden zitten dan gelijk op de S goede plaats. DRAAI ZE NAAR BOVEN 1 Als kleine kinderen hebben E ontdekt, dat ze bij de deur- E kruk kunnen, willen ze wel honderd keer op een dag de deur open maken en de kamer uitlopen. Dat komt moeder be- E slist niet altijd uit. Haalt u nu, zoals mevrouw C. de Vrles-Ja- ger uit Lisse dit deed het pal- letje uit de kruk, dan kunt u deze naar boven zetten en dan 1 het palletje er weer in slaan. De kruk is dan meestal te hoog geworden voor de klein- I tjes, zodat ze op onbewaakte ogenblikken niet steeds naar buiten kunnen lopen. GEEN „LEKKAGE" MEER Aan de muur hangende E planten hebben ook water no- dig, maar menigeen zal wel n als deze hang- het nodige vocht ien. Smeer dan wat E op het behang zegt mijn het licht van een zaklantaarn' Verder is het mijn ervaring dat begrijpelijk. Waar briefschrijfster, anderd zó dat heel iets anders komt te staan: Hij gaf hun ieder een gezin Met de eerste vertaling kun je veel meer kanten uit Moeten dan féén logée'i we en dit is nu mijn vraag uit de tweede de conclusie ook weikelijk e beter twee logeetjes erbij kunt :nmt t» cfaan- hebben aan aan wie je kinderen bekènde dingen in de stad tonen ige kinde- Wordt het u te vol en te ru de kamer, kruip even in trekken (deze zal toch wel pre- bed Kunt u er straks ciezer zijn> dat als vroedvrc meestal die vrouwen op traden die óf ongehuwd óf kinderloos waren? Is er een domineesvrouw die dit eens aan haar man wil vragen? Graag. Krijg ik van niemand antwoord, dan zal ik zelf toch nog eens nader informeren en ziet de schrijfster na ver loop van tijd wel een brief van mij in de bus. tegen! plant vi wordt vt blanke onder de plant.' LoopY""het water daar langs, dan kunt u het rustig afnemen, aldus mevrouw A. M. de Wilde uit Den Haag. BABY TIPS Mevrouw J. Mattbijseen- van der Melj uit Den Haag zette meer dan één tip in haar brief. Twee gaan er mee en wel over babyspulletjes. Zo kunnen plastic luiers en broek- jes. die „verkleurd" zijn het beste kletsnat buiten worden opgehangen. In de meeste ge- vallen kunnen ze weer helder naar binnen worden gehaald. Het steken van nieuwe spelden in nieuwe luiers kan soms rog- 2 al lastig gaan. Prik dan even die speld in een stukje zeep en ..ze vliegen er door", zegt me- vrouw Matthijssen. IJ ZULT IIET WEL 1 WETEN. MAAR.... Snerpen de overgordijnen bij het dichttrekken zo, dat u er het kippevel van krijgt? Wrijf dan de rails eens in met vase- line en 't wordt een geruis- loos werkje. Heren (zo schrijft een man met ondervin- ding) de stekker of beter het element in de stekker van uw electrische scheerap- S paraat zal niet door stoten bij I het schoonmaken kapot slaan. als u de stekker in de broek- zak stopt, 't Kan dan niet tc- S gen de wastafel slaan of tegen f de muur terecht komen, 't Is E vrij logisch, alleen geldt ook

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 17