Bladluizen per postzak thuió -uit ew ZO GAAT DAT IN BENNEKOM ONTMOETING MET DE GROOTSTE KENNER TER WERELD (TEDDFOD IN WALES Kunstmest in capsule AS-rats heb hl ZATERDAG 23 JULI 1960 te maken met virusziek- paraat. Twee doorzichtige plaatjes „Ziet u Draait u maar wat aan dit knopje, tot het apparaat zo scherp mogelijk is ingesteld. Ja, zo is het wel ongeveer goed denk is. Dat is nu een blad luis uit Groenland." „Zo, zo", zeggen we, „een bladluis uit Groenland. Waarom niet uit de Congo of uit Cochin China? Ja, waarom is dit eigenlijk een luis? Als u ons verteld had dat het een vlo was uit Ti bet hadden we het ook ge loofd Maar met zulke opmer kingen hen je hij de heer D. Hille Ris Lambers (50), Edeseweg 139 te Bennekom, aan het verkeerde adres. Hij reageert ongeveer dus: „Een vlo of een luis. dat is me nogal geen verschil! En op het zuidelijk halfrond tref je maar weinig bladluizen aan. Daar krijg fe je voornamelijk te maken met schildluizen Wat verder die vlooien betreft, wist u. dat als wij nog eens geplaagd worden door zo'n beest, het nog maar zelden een mensenvlo blijkt te zijn? Mensenvlooien zijn er in Ne derland haast niet meer. Wel honde en rattevlooien. Dit is één van de rede nen, dat vlooien theaters op ker missen nog slechts sporadisch vóórko men. Voor dat werk heb je per se mensenvlooien no dig. Die hebben twee haakjes méér aan hun poten dan die andere vlooien. En juist die twee haakjes ziin nodig om er de draadjes aan te bevestigen." Doch ter zake. De heer Hille Ris Lambers is bladluizenexpert en daarom is die vlooienpraat maar iets bijkomstigs. Over de luizen willen we hem gaarne horen. Hij is immers, volgens prof. dr. ir. J. C. Dorst tijdens de onlangs in Wage- ningen gehouden 25ste Landbouw- week, de grootste kenner ter wereld, reden waarom toen de Landbouwprijs werd uitgereikt. Dank zij zijn arbeid kan menae strijd tegen de bladluis, die jaar lijks voor vele miljoenen schade aanricht, effectief voeren! Met de bestrijding zelf bemoeit hij zich niet, al geeft hij desge vraagd natuurlijk wel eens advie zen. Maar hij beschouwt het als zijn taak, de diverse bladluizen- soorten te bestuderen, m.a.w. hun levenswijzen na te gaan. opdat de bestrijders daarmee hun voor deel kunnen doen. Bovendien draagt hij zijn kennis weer over aan anderen, o.w. tal van doc tors in de biologie, die, waar zij ook wonen mogen op deze wereld, het adres in Bennekom weten te vinden. Als wij er zijn maken we bijv. kennis met een bioloqg uit Zuid- Afrika, die juist door een micros coop zat te turen. „Er is hier op het ogenblik ook nog een Ameri kaans bioloog in huis", zegt de heer Hille Ris Lambers. „En soms komen er uit Japan, uit Australië, kortom uit alle wind streken. Dat is dan weer een uit vloeisel van mijn publikaties in talloze internationale wetenschap pelijke tijdschriften, 't Is een beetje gek", voegt hij eraan toe, „maar buiten Nederland kennen ze me eigenlijk beter dan hier te lande. Behoudens dan in de krin gen van de aardappelcultuur, daar ik me de laatste tijd vooral met de bladluizen in aardappel velden bezig houd". Wat? Wanneer we hem vragen, wat hem bewoog, om zich in bladlui zen te gaan verdiepen, dwalen zijn gedachten zichtbaar terug naar lang vervlogen jaren. „Mis- sohicn heb ik dat van mijn vader, én van m'n broer. Toen ik nog een jongen was ik werd gebo ren in het gehucht Jorwerd tus sen Leeuwarden en Sneek hield ten die de knólproduktie reduce ren. Eerst gaat het loof krullen, het verkleurt en het resultaat is, dat er minder aardappelen aan een struik groeien, terwijl ze tevens kleiner van stuk blijven. Virusziekten het beestje tussen geplakt Al die soorten ken ik, zoals postzegel verzamelaar pre- weet wat hij wel en niet in verzameling heeft. Daar ik i'n geweldige luizencollec- Luizen, die hem levend u toegezonden, laat de heer Ris Lambers vaak in de vi bank van zijn laboratoriun tie bezit vermoedelijk de groot ste die bestaat komt het niet heel dikwijls meer voor, dat ik luizen krijg toegestuurd die Nu is het met zo. dat virusziek- vreemd voor me zijn. Is dat toch ten alleen door bladluizen worden het geval, dan kook ik ze eerst overgebracht. Soms geschiedt dat uit met kaliloog en chloraal phe- - <L. overbrengen door menselijk con- noi waarna alleen de huid en de 1 tact. En ook wel, doordat een haren overblijven. zieke Plant over een gezonde Daarna maak ik er een prepa- schuurt. Alleen door de levenswij- raat van om het onder de micros- ze van de diverse luizen nauwge- COop te kunnen schuiven. Wie zet na te gaan kan men achter me ]ujzen toe wil sturen moet de waarheid komen. En kunnen dal in een flesje met aikohol doen. we wellicht ook uitbreiding geven Dit is een goed conserveringsmid- aan de natuurlijke vijanden van dej_ zodat onderweg geen verrot- bepaalde luizen. Als dat lukt zul- ting kan optreden, len we met veel minder chemi- Het liefst heb ik voor een on- sche bestrijding kunnen volstaan, derzoek te doen met zwangere Zó ver is het helaas nog niet. luizen. omdat je aan de ongebo- Tal van proeven, die in deze ren jongen bepaalde kenmerken richting genomen werden, hadden vaak beter kunt onderscheiden nog weinig resultaat. Zodat we dan aan de oudere. Leven zulke voorlopig de chemische bestrijding zwangere luizen nog als men ze nog niet kunnen missen. mij bezorgt iets wat niet veel Een extra moeilijkheid bij de voorkomt dan ga ik ze eerst bladluisbestrijding is nog, dat de- vermeerderen. Dat doe ik in die zelfde bladluizen zowel gevleu- potjes, die daar in de venster geld als ongevleugeld optreden. De bank staan. Een enkele maal gevleugelde zijn de gevaarlijkste zendt men mij nl. wel eens luizen omdat een gewas er dan zo snel toe met een stuk plant, waarop vol mee zit. Het is dus van het ze werden gevonden. Dat is ge- grootste belang, tijdig maatrege- makkelijk, want dan weet ik len te treffen. En dat is mogelijk, soms meteen waarvan ze houden dank zij het feit, dat bladluizen en kan ik eventueel trachten nog gek zijn op geel. Op 200 plaatsen meer van dat voedsel te bemach- in ons land en ook nog bij tigen. Of voor het geval alle voed- wijze van voorposten op een sel is opgepeuzeld zoek ik diverse aantal plaatsen in België, zijn wilde planten. Ik laat ook andere tussen de aardappelvelden platte planten komen uit andere landen ijzeren bakken van 60 bij 40 een- om ze hier verder te kweken, timeter neergezet. Deze bakken. Meestal moet je dan wel bepaalde die een centimeter of 8 hoog zijn. stappen doen om ze op gang zijn van binnen geel gelakt en met nicotine water gevuld. Hoe meer de luizen nu gaan vliegen, hoe meer we er ook gaan aan treffen in die bakken. Al die bak ken worden dagelijks afgetapt, de LLangollen, waar men elkaar zingend verslaat doet zelfs ijzeren gordijn rijzen re. Zó is trouwens de werkelijk heid, geschapen door de pracht- instelling, welke reeds zulk eer. - -. wijde vermaardheid kreeg onder luizen worden eruit gefilterd de letters T.N.O. m flesjes J:- J Met dat al heelt de heer Hille Ris Lambers iets uitgesproken tweeslachtigs: hij is nog jeugdig brengen. Doch dikwijls lukt het. Rariteiten Weet u waar veel wilde plan ten te vinden zijn? In het dorre droge bergland vlak achter de met zelfs i bohémien en hij ervaren tegelijk! n-het- Geen spijt Maar wat wilt ge: overdag tus sen de luizen zitten, d.w.z. al den ingelicht." Zo maar turen door lenzen, zo ge- middeld zes a acht uren per et maal, doch ook wel veertien uur; en dan 's nachts nog, „als het zo heerlijk rustie is", talloze vellen maagdelijk papier volschrijven. Dat veroorzaakt een abnormale slijtage en veroudert een mens vóór zijn tijd. Spijt heeft hij er gelukkig niet het* verwijderen flesjes gedaan, die dan zo snel mijn adres worden kust van de Middellandse Zee. opgezonden. Zulks om zorgvuldig Daar komen wel vijfduizend soor- na te gaan de hoeveelheden vlie- ten voor tegen slechts een dikke rip gende luizen, die virussen over- duizend in ons eigen land. Ook is brengen. Alle (vliegende) luizen die streek rijk aan allerlei rari- zijn immers niet gelijk. We ken- teiten op het gebied van de blad- nen honderden luissoorten. Van luizen". onze bevindingen maken we elke ..Doet u ook nog iets anders dag een rapportje voor de keu- dan u bezighouden met bladlui- ringsdienst, waarna de boeren weer zen?" waarschuwingsdienst wor- "O- Ja- als ie zo'n veertien uur slicht. Zo in de trant van achter elkaar hebt zitten luizen „Ga oogsten, want er komen veel verlang je natuurlijk naar wat af- te veel luizen". Hetgeen wil zeg- leiding. Ik speel piano, ik zwem gen. dat het loof van de aardap- n°g steeds, ik verzamel postze- pelstruiken moet worden verwij- gels T>YD gwyn fydd hyd a gano, gwaraidd fydd -®-* ei gerddi fo, dat zegt men in Llangollen, en voor wie het onverstaanbaar is, komt hier de vertaling: Gezegend is een wereld, die zingt; lieflyk z(jn haar liederen." Het kleine stadje in het noorden van Wales, het heeft slechts zevenduizend inwo ners, heeft die woorden ook waar willen maken. Ieder jaar ontvangt het 200.000 be zoekers, die komen zingen of luisteren naar zang. Tweeduizend logees uit alle hoeken der aarde worden dan geheel belangeloos welkom geheten in de gezinnen van Llangol len en van de dorpen tot op tien kilometer in de omgeving. Het zijn de leden van de ko ren en dansgroepen, die uitgenodigd z(jn tot het grote Eisteddfod, dat dit jaar voor de veertiende maal achtereenvolgens gehouden werd in het dal van de rivier de Dee. het 24 jaar niet derd. De virussen zitten in het gedaan te hebben ben ik ook weer begin nl. nog maar alleen in de begonnen met tennissen. Overi- bladeren. Wacht men te lang, ger>s krijg je steeds meer met dan belanden ze via de stengels mensen te maken, die wat weten in de knollen en worden de aard- willen. En dat gaat dan eigenlijk appelen onherroepelijk ziek. Het- ten koste van je werk. Misschien geen met name voor het pootgoed echter is het zó wel juist goed, vermeden dient te worden. Daar daar al die onderzoekingen erg het loof ech- vermoeiend zijn. 'k Zit nu al 33 ter nogal tijdrovend is, en dus Ja kostbaar, wordt er in zo'n geval ve' die luizen meestal toe overgegaan de aard- Aanvankelijk maar een liefhebberij van hem, appelen machinaal te begonnen in zijn gymnasium ja ren. Toen echter bekend werd, dat bladluizen virussen overbren gen. ging hij naar de Middelbare die luizen. 20 jaar dagelijks zeg ir voor de microscoop Grootte Koloniale Landbouwschool te De venter, om zich beroepshalve op die studie toe te leggen. Daarna bedraagt, als volgde de Landbouwhogeschool te Een grote postzak vol luizen, zoals er dagelijks een op de Edeseueg 139 in Bennekom arriveert en zoals er daar ook dagelijks een de deur uit gaat. Links assistent J. Olden- burger, rechts mejuffrouw H. de Vries, secretaresse tan de heer Hille Ris Lambers. Op dit moment komt een van :'n zoontjes kijken waar pa zo lang blijft. Het etensuur is aange- Bladluizen zijn lang niet allemaal broken. Ook zijn laboratorium- groot. De normale grootte technicus, eeh stoere Drent die in volwassen zijn, Bennekom getraind werd en dus Wageningen waar hij in 194o"mS irca millimeter. Er rijn daar- "en goed alles van de aardappe- gunstig resultaat zijn kandidaats- naast ook soorten, die variëren ,cn afweet, heeft nog iets te vra- examen deed. Even later brak de van li—6 millimeter. Om vast te 8en- En dan sjouwt Oldenburger oorlog uit. Hij staakte stellen met welke soort men te z0 heet die Drent samen toog efinsectonkundtgeS bij liet maken heeft moet men zich heel met de secretaresse, mejuffrouw Ned. Instituut voor rationele sui- lang met luizen hebben bezig ge- De Vries, nog gauw een grote kerproduktie te Bergen op Zoom. houden. Het is dus een moeilijk Postzak de deur uit. vol lege fles- ?nttehestollenrZn°aCïrt Sltozen^dto karw*i, z°a|s ook het nagaan van Jes. die via het Bennekomse post een bepaalde ziekte in de bieten de levenswijze erg lastig is. Van- kantoor hun weg naar de afzen- verbreidden. En na de oorlog wer- daar, dat ik vaak uitnodigingen ders teruggaan. Want zonder fles- gejijk j*l gedeeld.de ontvang uit het buitenland om op- Jes kom je met zulke luizen niet heldering te verschaffen. ver.... aardappelen zijn hoofdwerkterrein. „Dat overbrengen van ziekten door bladluizen kan men plantenmalaria noemen", zegt hij. „De luizen zuigen eerst aan zieke Hoewel het T.N.O. me tot veel eizen in staat stelt, moet ik toch tal van uitnodigingen afslaan. An ders zat ik hier nooit meer. Doch via een uitgebreide corresponden- ,1,.., tie kan ik nogal wat inlichtingen planten. Doren dan «ns vraagt Sen gezonde aan, en miJ zonder meff inlichtingen, dan transporteren'aldus EentoV. mij ook allerlei die planten In de Verenigde Staten „Heeft ziek maken." vragen wc ue u«ei nine nis tam- tent verleend on epn vinriln» hifnu'Air Sta "T v£ll 't haasinnit' ,e Vinden" »«rbij taïïtonStkoSSs In hij nu zijn pijp antwoordt hy. „Welke jongeman neer, om dan vlug voelt er in deze tijd iets voor, een sigaret op te zich bij bladluizen op te sluiten? steken en hij gaat En voor een goede opleiding is verder: toch zeker 5 a 6 jaar nodig. Eer- le onder inwerking" van de "kli- Nu kan men die ste vereiste is evenwel, dat men maatsomstandigheden vrij snel luizen te lijf gaan veel liefde heeft voor biologie, en de voedingsstoffen komen vrij. met giftige stoffen. Dan is het zaak, zich inzicht te Dit is gedaan om het gemakke- Daartoe worden de verschaffen in het leven en de lijk bemesten in dichte gewassen planten bespoten. ESgSïïSïïS Tf," fi ?i€re.n' De mfU/k te maken, waarbij tempo automatisch kun nen worden gecapsuleerd. Komen deze korrels in of op de grond, dan verteert de ragdunne capsu- Doch de praktijk om te ieren bezitten doorgaans heeft al lang ge- al veel kennis van de biologie, leerd, dat op den Het zijn vaak lieden, die verbon- duur een insect re- den zijn aan proefstations. Soms sistent wordt, m.a. blijven ze maar enkele weken, w oneevoelie voor soms °°k wel een jaar; Dit werk een beuaald Eif leer echter aan geen enkele Men moet derhalve mreers'teit. Daar wordt natuurlijk zwaardere ^gifstoffen! gSMX door dit spuiten tevens de na- JL ij, awjwafbSE rie eperib°de te rev FF worden gedood. Dit is dan ook Ls °m." bepaalde luis te bestri, SS- tkkbCe,ar„°|rS,fe male SSfiof veel voorkomend sten. Hetgeen een kostbare geschie- komen ders door de kunstmest nogal beschadiging plaats vindt. Newydd, gelegen romantisch park. Van die tweeduizend bezoekers „van overzee" zijn er misschien maar een handvol, die de naam van dit gastvrije oord naar de regelen der kunst (want dat lijkt de taal van Wales wel) kunnen uitsprekén. Wie het goed doet, produceert zo ongeveer: Sgleng- goglen. Waarbij men vooral, zo als de Welsh zeggen >de tong moet laten rollen. Maar er zijn er zeker ook een duizend, die geen woord Engels spreken, laat staan het Welsh onder de knie hebben. En toch vonden ook die Joegoslaven, Spanjaarden, Portu gezen en Polen er een even har telijk onthaal. Het IJzeren Gordijn is voor het Eisteddfod van Llangollen om hoog getrokken. Hongaren, Polen en Tsjechen hebben onbekom merd en vrij het Westen ont moet. De enige beperking, die zij zich oplegden, was dat er niet over politiek gesproken werd. „We zouden het dan voor onze deelne mers verknoeien", merkte één onschuldig op, niet beseffend dat dit antwoord voor een goed ver staander reeds voldoende was. Politiek is overigens geen stok paardje in Llangollen. We wa ren er dit jaar juist na het over lijden van Aneurin Bevin. En staande eerden tienduizend man nen en vrouwen, van 25 nationa liteiten met een Welsh mijnwer kerslied de Labourleider. Ook dit is typerend voor Llangollen. Men wil er de internationale vriendschap niet bevorderen ten koste van nationale trots en eigenschappen. Neen. ieder kan op eigen wijze zijn bijdrage leve ren naar de beste tradities van zijn land. Het jaar rond Het is voor de buitenstaander een raadsel, hoe een bevolking van zo geringe omvang, van doodgewone burgers, deze orga nisatie voor elkaar krijgt. Toen we er naar vroegen, was het ant woord: We werken er het gehe le jaar voor. Op de laatste dag van het veertiende Eisteddfod werd het programma van het vijftiende (van 11—16 juli 1961) dan ook gepubliceerd. Nu, nog geen veertien dagen na het sluiten van het feest, verga dert men in Llangollen al over het volgende. Er is een commis sie voor de muziek, voor de volksdansen, voor de hulsvesting, voor de maaltijden, voor het ver- komende maanden uitnodigingen gaan om deel te nemen. Uitnodigingen, die inhouden, dat de deelnemers van het ogenblik af, dat zij in Enge land landen, wer kelijk gasten zijn. Ze r De heer D. Hille Ris Lambet bladluizer karakte- tieke houding. digheid papa er vogeltjes op na. Als pre- verschijnsel bij werkelijk grote denis wordt, 'k Vind spuiten ook dlkant ging hij daarin op. En m'n mensen accentueren dat vader- Sjflttfij v*">1 broer studeerde botanie. Welnu, het dierlijke van m'n vader en het plantaardige dan bén je niet elegant. Veel liever probeer ik. de cultuur van bepaalde plan ten zodanig te wijzigen, dat de zTjn luizen er minder vat op hebben, me- Met de bieten heeft men in dit een opzicht reeds lang aardige suc- gebookt door zc vroeg heeft kan het ook le Collectie lijk-verstandige nog. Ofschoon, wanneer hij opveert uit zijn ge makkelijke stoel en dan in i'n broer volle lengte van circa twee ter voor je staat, gehuld in een zwierig geruit jasje en beige pan- Achter de glanzende glazen van talon, met lange voeten in bruine dicht op e|kaa'* je zaaien. Onder „„„„„uum- crèmekleurige brilmontuur sandalen, kost het je plotseling die omstandigheden doen de lui- Zend bladluizen. Hoeveel soorten va- zen zich niet zo gelden en kon ze vertegenwoordigen weet ik niet het de zgn. vergelingsziekte sterk wor- maar denk een tweeduizend, den teruggedrongen. Voorts kan j)je iujZen leven natuurlijk niet men andere rassen kweken etc. meer doch ze zitten stuk voor e,c stuk gevangen in zgn. microscoop- Bij de aardappelen hebben we preparaten. Hier heb ik zo'n pre- Dan wijst hij naar een grote houten kast, die staat opgesteld in het ruime voorvertrek van zijn woning, dat als laboratorium is ingericht. „In die kast", zo ver volgt hij, „zitten zo'n honderddui- fonkelt thans iets_dat humor ver- moeite hem als een bedaagde raadt. En een bedachtzaam haal- der te aanvaarden. Dan is tje aan zijn pijp geeft je even veel meer de rusteloze globetrot- het gevoel dat je de boot in moet ter. die nu eens in de ene hoek Maar toch blijft hij goedsmoeds, van de wereld vertoeft en een straalt zelfs iets vaderlijks uit, paar maanden later in de ande- Llangollen Britse spoorwegen staan voor niets als het er om gaat bepaalde aanslui tingen te creëren. Treinen worden omgelegc', stoppen waar nooit een trein stil houdt, op aansluitingen wordt gewacht ali het nodig is. Op heit piepkleine stationnetje van Llangollen staan dan trouw twee damesgidsen te wachten tot de hun toegewezen groep aankomt. Het zijn doodgewo ne huisvrouwen, maar in de week van het Eisteddfod organiseren en regelen ze als beroepsgidsen en zien haar huis nauwelijks. Zij zijn verantwoordelijk voor de groep, voor de logeeradressen, het inwilligen van wensen, het vervoer van en naar het terrein en alles wat er nog bij kan ko men. Het ergste, zo vertrouwde mrs. Jones uit Trevor me toe, is als er minder deelnemers komen dan werd opgegeven. „We weten dan niet welk logeeradres we moeten teleurstellen, want ieder een heeft uitgehaald vóór de te verwachten gasten". Eigen bed en badkamer wordt afgestaan, de salon compleet met televisie en radio opgepoetst en beschikbaar gesteld en het beste van de En gelse keuken in huis gehaald, want ontbijt en supper krijgen de gasten bij hun logeeradressen. Verder eten alle deelnemers in een enorme tent, waar ongeveer duizend man tegelijk bediend kan worden. Van twaalf tot twee serveert men een warme maal tijd, van vijf tot zeven een high tea, met alle heerlijkheden van de Britse banketbakkerskunst. Uil- eigen tuin Het jaar rond ook hebben de Langollense inwoners de zorg voor hun tuin. Uit die tuinen moet een onuitputtelijke bloe- menschat te voorschijn worden getoverd om eettafels, ontvang- centra en vooral het reusachtige podium in de tent, die tiendui zend mensen kan bevatten, te versieren. Er komt geen bloemist aan te pas en toch zijn die arrangemen ten zo rijk, zo gevarieerd, dat de Floriade er trots op zou zijn. Voor het podium, waar een koor van tachtig leden mét orkest roy aal op kan, was een border aan gelegd, waar rozen, riddersporen, fuchsia's, vingerhoedskruid, mar grieten. lathyrus, dn een weelde van varens en groene heesters bloeiden. En heel de week was er geen verlept blaadje te zien. Wanneer eindelijk in de late avonduren het Hen Wlad fy Nha- dau (het volkslied van Wales) en het God save the Queen verklon ken waren, kwamen de vrijwilli ge bloemenschikkers en tuiniers om in de leeggestroomde tent, nieuwe fleur te brengen. Geen bevel door de luidspreker gezegd: de jeugd van Llangollen boven de twaalf morgenochtend om tien uur in de school komen om te helpen0" En dan wès de jeugd er en sjouwde opgewekt wat er te sjouwen was. Koeriertjes van Oost en fFest ontmoeten elkaar. Een Scheveningse en een deelne mer uit Nigeria vriendschappelijk bjj elkaar. nauwelijks tien jaar renden her en der om boodschappen over te brengen. En men kon er zeker van zijn, dat die goed gedaan werden ook. In de uren dat niet gezongen of geluisterd werd zwermden de duizenden het miniscule stadje met anderhalve winkelstraat in en dromden in de souvenirswin kels, die gouden dagen beleefden. Gouden dagen, maar zonder een penny te veel te vragen. Menige klant, wanhopig ploeterend met het lastige Britse muntstelsel liet de winkelier maar in zijn beurs de pasmunt uitzoeken. En nie mand die er misbruik van maak te. Wie even wilde uitblazen in Deeside café kon er genieten van een enorme pot thee, compleet met een kan warm water en melk en suiker ad libitum voor tien pennies! Wie er een fooi bij gaf kreeg een verbaasd gezicht. Een autobustrip van een half uur naar de beroemde Hors- shoepass met een uur oponthoud daar en een half uur terug, kost te twee shilling! O Hollandse autobus- en tramtarieven! Verdroomde stad Verdroomd ligt Llangollen nu weer tussen de heuvels van Wa les, laag staat het water van de rivier de Dee, waar als de zon schijnt de forellen flikkerend uit opspringen. Verlaten ligt het ka naal, dat als een goot door de heuvelrug gegraven Is en het dal overspant met een aquaduct van vijfhonderd meter lengte op een hoogte van ruim veertig meter. Een smal jaagpad erlangs biedt wie de trekschuit versmaadt ge legenheid tot een bijzondere wan deling. Zeven jaar werd er aan dit aquaduct gebouwd, van 1798— 1805, maar het heeft dan ook de tand des tijds weerstaan. Verlaten ligt het wonderlijke wit-zwarte huis van de Dames van Llangollen, Plas Newydd. Eleanor Butler en Sarah Ponson- by hebben er van 1780—1831 een wonderlijk leven geleid, waarbij ze zich toelegden om het verzame len van donkere eikenhouten ge beeldhouwde panelen en be roemdheden. De panelen spijker den ze ter versiering op en in haar huis; de beroemdheden wijdden gedichten aan de dames of wandelden in de romantische tuin met prieeltjes. watervalle tjes. een geheimzinnige bron en kronkelpaadjes. De tuin is nu stadspark en het huis museum. In het bezoekersboek mag men zijn handtekening zetten en alle mensen uit Wales vullen In de kolom „Nationaliteit" beslist niet British, maar Welsh in!

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 15