CÓTE d'AZUR anders... Kaagweek grote eindigde met een verrassing Het leven van alledag aan de Riviera Drie Belgische autoriteiten oearresteerd Vrachtauto's 16.5 nieter Landbouw heeft geen uitwijkmogelijkheid NIEUWE LEIDSCHE COURANT VRIJDAG 22 JULI I960 „...Zoiets maak je nergens anders mee... HE Cöte d'AzurFrankrijks zuidkustdie zich uitstrekt van Marseille tot aan de Ita liaanse grens is ingesteld op de toeristdie zich ondanks zijn geld toch overal ver veeltMet zijn brede boulevards, protserige hotels zonder smaak en zijn uiterlijk ver maak, biedt hij een aanblik van opgeschroefde vrolijkheid. De mentaliteit van de bevolking is er hard,want men moet zich nu eenmaal verdedigen in het leven. De toerist is een bron van inkomsten, want de middelen van bestaan zijn niet groot. De bodem is er hard, vol rotsen en keien en uitgedroogd door de zon. Voor.wie er de weg weet is de Cöte d'Azur meer dan alléén een zonovergoten pretkust, waar mensen liggen bruin te worden en zich internationaal ver velen. Er wonen zijn zichzelf ge- InirnasfMtkfr bleven. Vooral, liUUSISL liruifl als zij een paar kilometer het binnenland in wonen. De Araers- foortse kunstschilder Bessel Kok ként die mensen. En ze kennen hem, zodat hij geen vreemde meer voor zé is. O.ver de gewone Fransen aan de Cöte d'Azur schrijft hij onderstaande impressie, een reeks gekke belevenissen, die alleen daar mogelijk Zoeterivoude Pompgemaal Hof- en Spekpolder in gebruik genomen Vóór de vergadering van de Hof- en Spekpolder begon, kregen de stem gerechtigde ingelanden gelegenheid het nieuw gestichte gemaal in wer- king 'p zien. Met behulp van dit gemaal zal de waterstand beter kunnen wórden beheerst. Sedert 1914 had de Hofpolder een gemeenschappelijke bemaling met de Oostvlietpolder door een gemaal met hevel-centrifugaal- pomp, dat in de Oostvlietpolder was gevestigd. Talloos zijn de kunstnijverheidswin- keltjes, waar zo nu en dan wel eens iets goeds te koop is. Wil men echter nog iets van de oorspronkelijke bevolking zien 'in hun doen en laten, dan doet men toch beter het binnenland in te gaan. In de eerste plaats is het landschap ei van een onuitsprekelijke schoonheid, enigszins bergachtig (de uitlopers van de Alpen) met zijn diepe valleien, grijs groen door de vele olijfbomen, en met hier en daar een vrolijke gele of oranje noot van de sinaasappel of citroen boompjes. Mooi zijn vooral de tegen de terrasvormi ge heuvels gebouwde dorpjes die ieder een eigen karakter heb ben. Ter hoogte van Cognes sur Mer gaat er een weg omhoog in vele bochten, het 'binnenland in, met als middelpunt Ven- ce. Daarom heen zijn vele kleiner dorpjes gegroepeerd, tegen berghelling gebouwd zoals St. Jeannet, dat i de zien liggen als conglomeraat van witte stippen, glin sterend in de zon, met op de achtergrond de Baou. Of op de top van een heuvel, zoals St. Paul, met zijn smalle straatjes, die trapsgewijs omhoog gaan, waar helaas de souvernirswinkeltjes zich verdringen, het geen veel charme toch zo interessante dorp met zijn prach tige fontein. Er ligt een hele bergketen, waarvan de grootste top de Baou wordt genoemd, die het ge hele landschap be heerst. Overdag ziet hij er goedig uit, maar er zijn avonden, dat hij naarmate het donkerder wordt, steeds dichterbij komt. Als men op een avond na St. J.annet bezocht te hebben, naar Vence terug keert, wandelt de berg met je mee. Ik herinner mij nog heel goed hoe op een avond dat ik in St. Jeannet de bioscoop had bezocht, de berg op mij af is ge komen. Het was alles bij elkaar toch al een gedenkwaardige avond. Het was zater dagavond en dus cinema, de enige dis tractie die er in „het pays" te vinden was. Het was al erg moeilijk om de bioscoop terug te vinden in het te spaarzaam verlichte dorp. Ik stuitte op een trap, kwam vervolgens op een portaal en stootte op goed geluk een deur open. Ik stond in de keuken. Op de tast terug, volgende deur, weer een trap op. Als ik nu weer verkeerd ben zei ik tegen me zelf, vind ik nooit meer de weg terug uit dit hoL Maar ik had dit keer goedg eschoten. Ik ging maar ergens zitten. De bioscoop bestond uit een samenraapsel van allerlei mo dellen stoelen, oude keukenstoelen en vooraan enkele werkelijke bioscoop stoelen, waar je echter je benen niet kwijt kon, zo dicht stonden ze op el- Gedraaid werd „De Hofnar" met Danny Kaye als hoofdpersoon. In de pauze kwam er een oud vrouwtje op mij af met een koekjestrommel onder haar arm, waar ze het geld in opborg en zei „120 frs, als 't u blieft." „Dames en heren," klonk toen een stem van achter uit de~ zaal, „mag ik even uw aandacht voor het pro gramma van de volgende week, wij zullen voor u draaien" en daarop volg de een pijnlijke stilte, hetgeen grote hilariteit verwekte. Toen ik weer buiten stond het was vrij koud en ik had mij dik ingepakt voor de koude rit terug op de brom fiets treuzelde ik even tot iedereen weg was. Vervolgens zette ik mijn capuchon op en knoopte mijn rode das om. Dit alles om eventueel commen taar te voorkomen, want ik voelde dat de overeenkomst, die ik vertoonde met de hofnar uit de film, treffend was. Indachtig het incident in de cinema wist ik ook dat de spot van de dorpe lingen ongenadig kon zijn. Toen ik de kust veilig dacht, reed ik met een flink vaartje het dorp uit, bergafwaarts. De berg keek me spot tend na en bij iedere bocht kwam hij dichter op mij af. Er brandde nu ner gens licht meer. Na de brug was ik hem kwijt, maar hij bleef me in de rug steken. Ik voelde me verre van prettig. Ik vond mijzelf erg kinder achtig, maar ik slaakte toch een zucht van verlichting, toen ik Vence binnen- Monsieur Cocoro De patroon was nog op en in druk ge sprek. Het ging over de liefde. „Als ik er nog aan denk dat jouw vrouw de mijne had kunnen zijn," ver zuchtte een klant tegen monsieur Louis. „Marcel" antwoordde de pa troon, „dat komt omdat jij niet weet wanneer je je verstand moet gebrui ken en wanneer je je gevoel moet laten spreken." Om nog eens een voorbeeld te noe men dat Marcel totaal geen intuïtie heeft: we gingen samen mijn getrouw de dochter opzoeken in Marseille. Om dat ik er niet van houd om alleen op reis te gaan, nam ik Marcel mee. Nu, ik moet er bij zeggen, dat je geen eer met hem inlegt. Ten eerste leopt hij zo krom als een hoepel, dat komt door dat hij de hele dag voorovergebogen zit op het postkantoor. Dus ik zeg tegen hem: „Kerel loop toch een beetje recht op, we zijn hier niet in Vence." We stonden daar zo tegen twaalven voor de deur en er werd niet opengedaan. Ik zeg nog tegen Marcel: „Jongen,, la ten we eerst maar ergens een hapje gaan eten, want tussen de middag als haar man thuis is doet ze toch niet open." Bovendien had ik haar niet ge waarschuwd. Terwijl ik een hapje ben gaan eten, bleef Marcel voor de deur staan: „Ik blijf net zolang staan tot er iemand naar buiten komt." Er kwam intussen een agent aanwandelen die ons vroeg, of er iets aan de hand was. „Zie je nou wel, nou heb je de aan dacht van de politie ook al getrokken," zei ik tegen Marcel. „Straks worden we nog verdacht van spionage." Ik heb de agent uitgelegd wat er aan de hand was; ja het is natuurlijk geen kleinig heid om als vier uur reizen ver weg komt, voor een dichte deur te komen. Even later kwam er een politiewagen met loeiende sirene om de aandacht te trekken, maar hoewel ieder uit het raam hing om te kijken wat er aan de gereageerd. „Nou heren," zei de agent „nou weet ik het ook niet meer hoor." Zie je, dat zul je ergens anders niet meemaken, wel. „la Republique" toe, en het is ook de vrouw, die de broek aan heeft (qui porte la culotte). Kans voor oppositie In alle landen bestaat het spreek woord spreken is zilver, zwijgen is goud. Ook in Frankrijk, maar iemand, die in Frankrijk niet goed van de tong riem is gesneden, is, sociaal gesproken. De Fransman blinkt uit door zijn brillante conversatie. Maar zelden zag ik een causeur, die zo zijn publiek wist te boeien als Monsieur Louis, bij wie ik mijn intrek had genomen. Monsieur Louis was gelukkig ge trouwd, zijn vrouw minder, want zij moest veelal het werk doen, omdat haar echtgenoot als een profeet achter de toog stond te oreren. Om te bewijzen dat Monsieur Louis uitblonk in deze materie, het volgende: Wanneer men in Frankrijk een café binnenkomt, dan is er een gegons van stemmen, en daar de Fransman graag in de oppositie is, grooit dit onherroe pelijk uit tot een orkaan waar ieder bovenuit probeert te komen om zijn mening te doen gelden. Met monsieur Louis was dat anders. Hij had overwicht. Hij had een wat hese stem, die gemakkelijk te over schreeuwen zou zijn geweest, maar met één handbeweging wist hij iedere oppositie de kop in te drukken. „Ecoute-moi bien," zei hij dan, de draad van het gesprek weer opnemend. Als een klant wegging, gooide hij het verschuldigde op de toonbank en dan zei monsieur Louis „wat heb je gehad" en gaf hem wisselgeld terug Dat was een vanzelfsprekende zaak geworden. In het uiterste geval, als men van achter de tapkast de gewens te fles niet kon vinden om zijn glaasje te vullen, werd madame Rina er bij gehaald, want monsieur Louis zei dan wel: „oui, toute de suite", (ja onmid dellijk) maar dat werd onderweg toch weer vergeten. „Hier moet men zich zelf bedienen," zei monsieur Bernard met een knipoog in mijn richting. een aspirinebuisje, waarin hy spuugde. Daarna draaide hij het dopje er op en borg het buisje weer zorgvuldig weg om het even later weer uit zijn zak te Hij hield het als een aanklacht om hoog. „Ja, daar heb je nu voor ge vochten, en nu neemt De Gaulle ons ook nog het invaliditeitspensioen af. Maar hij komt er wel op terug, want je begrijpt toch wel dat hij als oud militair zoiets toch niet kan doen. Ik ben er persoonlijk niet van afhanke lijk want ik heb mijn eigen pensioen, maar ik verzeker je dat ik vooraan heb meegelopen in de troep van oud strijders om te protesteren. Dat zal hem geen goed doen met het oog op rkiezingen die voor de deur BESSEL KOK Beste kerel zei madame Rina, „ik erger /el eens aan, maar het helpt of ik hem al uitfoeter." Ze was Italiaanse, hetgeen haar ge laten houding verklaarde, want in Ita lië neemt de vrouw een ondergeschikte positie in tegenover de man, die liever lui is dan moe en graag met zijn mooie kleren pronkt. Maar aan de andere kant, bij wie kwam men liever even een glaasje achterover wippen dan bij monsieur Louis, en dat hield de zaak toch ook drijvende. „Monsieur Bernard is houthakker," zei madame Rina mij. „Het is een bes te kerel, maar het is jammer dat hij zo drinkt. Maar ach, weet je, hij heeft kind noch kraai op de wereld en hij heeft pas zijn vrouw verloren, de stak ker, en moet je hem dan het enige ge noegen wat hij heeft ook nog ontzeg gen." Ja, knikte mr. Bernard, terwijl zijn varkensoogjes zich als spleetjes samenknepen in zijn bolrood gezicht, „maar ik ken meneer wel. we waren vroeger buren Gekraaid misverstand Er kwam een klant binnen. „Ha, monsieur Bernard". „Bonjour," zei Bernard. „Ik stel je voor een Holland se vrind, monsieur Kok," „Cocorico (kukeleku)", zei deze, terwijl hij mij Alles vrouwi elijk Nieuwe Duitse wet Op 1 augustus wordt in West-Duits- land de nieuwe verkeerswet van kracht. Deze bepaalt, dat vrachtauto's ten hoog ste 16,50 meter lang mogen zijn, auto's met oplegger 15 meter en dat het maxi male gewicht 32 ton is bij een aandrijf as van tien ton. Slechts personen boven 21 jaar komen in aanmerking voor een rijbewijs voor vrachtauto's. Berijders van scooters moeten een rij bewijs hebben. Motorvoertuigen moeten voorzien zijn van een veiligheidsslot en de verlichting moet aan hogere eisen de hand drukte. Ik was er aan gewend, dat m werd er bij mijn dochter niet Frankrijk toespelingen maakte 1 Mm. Ilopon TO-, plo djen aanJ op mjjn naam. Afgaande op de klank is men in Frankrijk geneigd om deze naam te schrij ven als coq, hetgeen haan betekent. Inderdaad zei ik hem „Cocorico", zon der op zijn grapje verder in te gaan. Het bleek echter he lemaal geen grapje te zijn, want iedereen in het café begroette hem met 'n „Ha die Cocoro". Dit bleek echter zijn naam te zijn met weglating van een lettergreep. Ik legde mijn ver- gissing aan hem uit en bood bij deze mijn Drie Belgische autoriteiten op bevel van Loemoemba in Stanleystad gearresteerd, zo meldt een plaatselijke correspondent van Associated Press die zelf uit Stanleystad moest vluchten. De gearresteerden zijn Goffin, gewezen Belgisch gouverneur van de Oostelijke provincie, De Poorter, burgemeester Stanleystad, en baron De le Court, hoofd assistent van de inheemse Afrikaanse provinciale premier. De correspondent telegrafeerde van Fort Portal in Oeganda dat zij beschul digd zijn van samenzwering tegen de Kongolese republiek. Het is niet bekend of zij uit het land zullen worden gezet of berecht zullen worden. Cuba's suiker mag naar Rusland De internationale suikerraad te Lon den heeft Cuba toestemming gegeven tot de buitengewone verkopen van sui ker aan Rusland. Dit geschiedde door verhoging van de basis uitvoercontin- genten van 85 tot 100 zodat Cuba 900.000 ton suiker etra kan uitvoeren. Hierdoor worden andere producenten in staat gesteld meer suiker naar de Ver. endgde Staten te zenden. pen door Matisse, in èen kapel Volgens monsieur de patron, Louis, is er geen beter plekje op aarde denk baar. Waarom trok Vence anders alle grootheden ter wereld aan? Musici, schrijvers en schilders, zoals Chagall, die zijn vaste woonplaats in Cence heeft en Matisse van wiens hand de Kapel de Rosaire is. In de oorlog ziek geworden en verpleegd door Dominica ner zustertjes, had hij de gelofte afge legd, dat, mocht hij ooit beter worden, hij uit dankbaarheid een kapel zou schenken aan de Dominicaner zusters. Twee morgens in de week is de kapel te bezichtigen. Zij getuigt van een grote eenvoud. Bij de ingang een wij watervat in de vorm van een bloem kelk. Prachtig is het glas-in-lood-raam met plantenmotieven in groen, citroen geel en blauw. Ach, heerlijk land, waar het kleinste motief of incident aanleiding kan ge ven tot de meest boeiende verhalen of discussies. Er wordt heftig gepraat op straat of in de caié's zodat men zou denken, dat men de hevigste ruzie heeft. „Ah," zei monsieur Louis, heb je gelezen, dat de academie besloten heeft dat „l'auto" voortaan alleen nog maar manlijk is?" (voordien had men de keuze). „Dit in aanmerking genomen, dat de vrouw nog altijd haar toevlucht kan nemen tot „la voiture". In Frankrijk, waar wettelijk de vrouw geen enkel recht heeft, is alles geschapen voor de vrouw. Alle belang- moest er hartelijk om Opeens kreeg hij het vreselijk benauwd en begon zo te hoes ten dat ik er naar Monsieur Bernard wuifde kalmerend met zijn hand: „Dat heeft hij altijd, een overblijfsel uit de gasoorlog." „Ja," zei monsieur Cocoro, na dat hij weer een beet- op op adem was ge komen „ik ben een oorlogsslachtoffer." „Pardon," zei hij vervolgens. Zich half omdraaiende haalde rijke dingen zijn vrouwelijk, tot zelfs hij uit zijn vestjeszak Niet alleen in de Midi is de auteur thuis, heel Frankrijk trekt hem, zoals bijvoorbeeld de Parijse Place de l'Opéra, waar hij hier aan het werk is. De laatste jaren gaf deze toestand geen bevrediging. De bodem van de Hofpolder, en A'pel groter veengehalte heeft dan •an de Oostvlietpolder, kromp sterk, zodat' bet waterpeil van beide polders evenwicht kon blijven. Po gingen voor beide polders een nieuw ge maal te stichten in de laagst gelegen polder strandden op gebrek aan mede werking van de ingelanden van de Oostvlietpolder De ingelanden van de Hof- en Spek- polders lieten de Ned. Heidemij een plan maken voor verbetering van de water beheersing, waarbij alle wateringen op breedte en diepte werden gebracht en een duiker onder de Vinkesloot werd geprojecteerd. Voor de bemaling werd vijzelpomp met elektrische aandrij ving aangeschaft. De cultuurtechnische dienst verleende voor dit Plan €en bc" lans rijke subsidie. De eigenlijke vergadering werd in café Westgeest gehouden onder leiding de heer W. Hoogendoorn. De rekening over 1959 werd vastgesteld op f 6.882,35 aan inkomsten en f 5.208 aan uitgaven. De kapitaaldien st had aan inkomsten een lening van f 51.000 en aan uitgaven f 44.050,55. De begroting 1960 werd, wat de ge wone dienst betreft, vastgesteld op f 6.839,56, met aan onverzien f 1.881,58. De omslag bedraagt f 26 per ha. (vorig jaar f 25). De kapitaaldienst sluit op een bedrag van f 6.949,45. Het Vlietkadeplan Is op 30 december 1959 goedgekeurd, waarbij 87 <"0 rijks subsidie is toegezegd in de totale kosten van f 313.656. Het wachten is nu op het beschikbaar komen van arbeiders door de zorg van de provinciale commissie voor de werkgelegenheid. Het werk omvat het baggervrij maken van de ringsloot om de Hof-. Spek- en Rietpolders, af graven van de kade en dichten van de ringsloot, waardoor het jaagpad van de provincie als waterkering gaat fungeren. De directeur-hoofdingenieur van pro vinciale waterstaat heeft bericht, dat de kade langs Meerburg nog dit jaar aan zienlijk zal worden verbeterd. Aanrijding Op de hoek Rijnegommerstraat-Rijndijk had gisteren een aanrijding plaats tussen een auto, bestuurd door een vertegen woordiger uit Den Haag cn een brom fietser uit Leiden. De autobestuurder had veïizuimd voorrang te geven Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. De voertuigen werden beschadigd. Voor ouden van dagen De visvereniging V.V.V. hield een hen- gelwedstrijd in het Rijn-Schiekanaal ten bate van de uitgangskas voor de ouden van dagen. Er waren niet minder dan 249 deelnemers, van wie er slechts 90 een of meer visjes wisten te vangen. De eerste Prijs (een fiets) won de heer Van Barkel te Leiden. De opbrengst van de wedstrijd bedroeg netto 300. lilorgen wordt op het SJZ-terrcin een voetbalwedstrijd gespeeld tussen SJZ I cn Rouwkoop voor hetzelfde doeL VOORSCHOTEN Programma paardenmarkt I11 verband niet de herleving van de paardenmarkt in Voorschoten heeft zich een comité gevormd, dat dc 28ste juli ook als traditionele feestdag jaarlijks wil gaan vieren. Als zodanig werkt het co mité zeer nauw samen met het comité tot instandhouding van de paardenmarkt. De feestelijkheden worden geopend op 27 juli om 6 uur. Dan wordt het vermake- lijkheidscentrum op de Voorstraat ge opend. Om 8 uur vangt een mars a3n door ons dorp door de beide harmonie- verenigingen St. Laurentius en Benvenu- to, voorafgegaan door de drumbands. Op 28 juli wordt de dag geopend met klokgelui. Om 8.30 heeft in de raadszaal een bijeenkomst plaats van het comité, voor genodigden. Om 9 uur vertrekt de historische optocht vanaf het raadhuis, met ingelaste rijtoer. Om 9.45 uur komt de stoet aan op het brandweerplein aan de Molenlaan. Van 9.459.58: carillon- muziek en klokgelui uit de toren, 'elek tronisch carillon); 10 uur: opening van de paardenmarkt door burgemeester L de Kool; 12 uur: uitreiking van de prijzen voor de grootste aanvoeren van paarden in het Wapen van Voorschoten; 14 uur: aanvang kortebaandraverij-20 uur- con cert op de Voorstraat door St. Lauren tius en Benvenuto. De LAATSTE KAAGDAG bracht wel de grootste verrassing, een verrassing die nimmer in een Kaagweek is voorgekomen. Schreven wU gisteren, dat in de HollandFriesland teamwedstrijd in dc Regenboogklasse de Friezen praktisch op winst stonden, hoe geheel anders is het ten slotte gelopen. Na de start met weinig wind schoot M. E. K. Hoekstra (Friesland) sterk naar voren, maar naarmate de eerste boei bij 't Zwelland in zicht kwam, grepen de Hollanders hun kans met één Fries aan kop, gevolgd door vier Hollanders. Haag; 4. J. R. Hoogendam. Barendrecht; 5. W Bokman, Amstelveen. Jeugdklasse C: 1. A. Th. van Kranen. Jammer, da>t J. Hofland (Holland) naar de achterhoede afzakte. De tweede ronde begon zeer goed voor de Hollan ders, want na nuchtere berekeningen stegen de kansen voor Holland steeds hoger De grootste sensatie kwam ech ter vlak voor de finish, Bakker had nog drie Friezen achter zich en kon als zevende eindigen, toen hij ging knoeien zodat hij alle tegenstanders voorbij moest laten gaan tot grote verbazing van allen, die de race volgden. De Friezen juichten reeds, handen wer den gedrukt totdatook" wij gingen rekenen. Op woensdag was de stand: Friesland 57 punten, Holland 50.2 punt. De laatste wedstrijd gaf als uitslag: Holland 31; Friesland 24.1 Dunt. zodat de einduitslag werd Holland 81.2 punt. Friesland 81.1 punt. Holland bleef dus met 0.1 punt in de meerderheid. In de Vrijheidsklasse A was de strijd zeer hevig, want J. R. de Vries (Den Haag) ging in punten a aai tal nog steeds aan kop, totdat hij dn de laatste race als derde eindigde en B. v. Wijk als eerste de Hoofdprijs vprkreeg. De Pampusklasse A bracht een over winning voor O. P. Besseling. en zo ging de strijd door met geen sensatie* in de overige klassen. Eindresultaten Valkenklasse BI: 1. W. J. C. Steen- land, Gouda; 2. mr. K. R. Beks, Hilver sum; 3. J. W. Beekhuis, Zaandam; 4. J. Duits, Zaandam: 5. ir. J .A. Lucas. Voorburg. Valkenklasse B2: 1. A. Th. Velsink, Leeuwarden; 2. ir. A. R. Kolff van Oos- terwijk, Wassenaar; 3. C. Kabel, Leeu warden; 4. B. Poons, Den Haag; 5. R. Engelbracht, Haarlem. Hoofdprijs A. H. Velsinik met 84 punten. Olympiajollenklassc B: 1. W. van Sehoonneveldt, Hilversum; 2. Mej. P. van Roessel, Amsterdam; 3. G. Marks, Laren; 4. S. de Waard, Vlaarddngen; 5. C. Dijkstra, Amsterdam. W. v. Sehoon neveldt, Hoofdprijs. Vrijhcidsklassc A: 1. B. v. Wijk, Wou- brugge; 2. J. L. J. Gaillard, Oegstgeest; R. de Vries, Den Haag; 4. J. A. Bakker, Amsterdam; 5. H. Schmitz Jr., Haarlem. B. van Wijk Hoofdprijs. Sternklasse B: 1. N. .T. Jonker, Sant poort; 2. R. L. Kluin, Rotterdam; 3. P. ~:urgel, Voorburg; 4. K. de Boer, Over een; 5. F. Heybroek, Wassenaar. R. L. Kluis, hoofdprijs niet 91 punten. 16 M2 Streepklassc B: 1. H. van Agt- maal, Hilversum; 2. B. F. A. Brandt. Wassenaar; 3. E. v. d. Kooy, Den Haag; 4. W. Möger, Amstelveen; 5. J. C. Ver meulen. Delft. H. van Agtmaal, hoofd prijs met 91 punten. Puntklasse: 1. Ir. F. Engelbert van Bevervoorde, Rijswijk; 2. J. Korthuis, Den Haag. Ir. F. Engelbert van Bever voorde won met 42 punten de hoofdprijs. Pampusklasse A: 1. H. J. Duchateau, Sassenheim; 2. O. P. Besseling. Amster dam. hoofdprijs met 76 pnt; 3. D. de Waard. Wassenaar; 4. E. A. Labouchere, Den Haag; 5. H. J. de Ruyter. Heem stede. Pampusklasse B: 1. J. W. Lemson. Den Haag; 2. J. Bastiaans, Rotterdam; 3. M. v. d. Horst, Den Haag. Hoofdprijs D. Veerman, Amstelveen, 50 punten. 12 Voetsjollenklasse B: 1. T. Henstra. Haarlem, hoofdprijs met 80 punten; 2. C. Zant Jr., Zaandam; 3. Mej. M. van Spluntcr, Velsen; 4. Mevr. I. v. Dijk— Kampen, Warmond; 5. G. J. Oost- wald, Voorburg. 12 Voetsjollenklasse C: 1. R. Slee. Rotterdam; 2. J. L. ten Berg, Rotter dam; 3. P. K. Veerman, Amsterdam; 4. H. IJsseLsteyn, Reeuwijk. J. L. ten Berg, hoofdprijs met 53 punten. Jeugdklasse B: 1. R. van Rey, Leiden, hoofdprijs met 101 punten; 2. Mej. L. Janssen, Rotterdam; 3. M. Berger, Den Amsterdam, hoofdprijs met 86 punten 2 E. v. d. Linden, Utrecht; 3. D. J. van Kampen. Den Haag; 4. F. Schepers. Wan mond; 5. J. de Bruyme, Leiderdorp. Vliegende Hollanderklasse: 1. Gebr. Kraan. Oude Wetering, hoofdprijs met 72 punten; 2. G. Jongeneel, Boskoop' 3 H. Blok, Den Haag; 4 F. Kamerling, Den Haag; 5. D. de Kat. Den Haag. 12 M2 klasse: 1. B. Kraan Jr., Oude Wetering, hoofdprijs met 86 punten; 2. L. Borra. Amsterdam; 3. W. Girldemond, Leiden; 4. C. Guldemond. Leiden; 5. N Boschma, Leiden. Valkenklasse A: 1. E. Rolf v. d. Bau- men, Den Haag, hoofdprijs met 81 pnt: 2. E. J. Hoppe, Leiden; 3. Mevr. M. 't Hooft, Den Haag; 4. W. B. Bakker, Was senaar; 5. H. D. Zuiderbaan. Rotterdam Drakenklasse1. W. Klomp, Voor burg; 2. drs. J. Bier, Hilversum, hoofd prijs met 50 punten; 3. ir. J de Jongh Veendam. Regenboogklasse I: 1. dr. G. A. Bak ker. Rotterdam; 2. D. v. d. Hulst, Hille- gom; 3. L. de Wit. Heiloo: 4. mr. A v d. Werf, Sneek. Regenboogklasse II: 1. C. W. Kist, Rotterdam; 2. E. K. Hoekstra, Sneek; 3. F. B. Bos, Alphen a. d. Rijn; 4. J. Huis man. Katwijk; 5. G. Ooms, Sneek Hoofdprijs E. K. Hoekstra met 56 pnt. 16 M2 Streepklassc A: 1. B. N. Ooms, Hilversum; 2. Th. de Haan, Sneek; 3 H. B. Worst. Woerden; 4. E. Th. Agter- hof, Doetinchem5. J. C. Schiet, Am sterdam. J. Nederveen. de hoofdprijs met 79 punten. Finnjollenklasse1. D. J. Gaastra. Amsterdam; 2. J. H, J. de Jong, Rotter dam, hoofdprijs met 101 unt; 3. W, Maarse, Aalsmeer; 4. H. W. van Bcrkel] Rotterdam; 5. L. Gerhards, Amsterdam. Olympiajollenklassc A: 1. S. H. Haaks- ..ia .Oegstgeest; 2. R. Tournier, Rotter dam; 3. C. A. Visser, Rotterdam; 4. T. de Vries, Den Haag; 5. J. Saltzherr, Hil- Vrijheidsklasse BI: 1. J. H. M. Eich- honn, Haarlem; 2. B. - Ouwehand, Was senaar; 3. H. G. Maronier, Rotterdam; 4. H. van Horssen, Wassenaar; 5. J A. Beker, Oegstgeest. Vrijheidsklasse B2: 1. P. Karsten, Rot terdam; 2. Mej. C. van Baaren, Haar lem; 3. F. A. Bierman, Rotterdam; 4. G. Fekkes, Rotterdam; 5. A; Harms, Vlaar- dingen. Hoofdprijs M. Esmeyer. met 107 punten. Vrijheidsklassc C: 1. J. P. Koener». Rotterdam, met hoofdprijs 60 pnt 19 pnt; 2. J. H. Molenaar. Rotterdam; 3. M. Vorfeld, Laren; 4. R. van Heyst, Voor burg; 5. B. J. v. d. Laan, Schiedam. Flying Junioren-klasse: 1. G. A. van Montfrans, Amsterdam, hoofdprijs me* 37 punten; 2. R. Blok. Den Haag; 3. A. M. Thole, Bussum. Sternklasse A: 1. H. F. v. d. Rest, Voorburg, hoofdprijs mot 102 pnt; 2 F. Loozer, Amsterdam; 3. R. Ketelaar, Am sterdam; 4. W. Holtrop, Bloemend&al; 5. J. Visser, Vinkeveen. Teamwedstrijd CuragaoDe Kaag ia de teamwedstrijden in de Pampusklasss werd een volslagen overwinning voor De Kaag met 102.3 pnt tegen Curacao 63 pnt. 12 Voetsjollenklasse A: 1. H. J. Savo- nije, Rotterdam2. F. L. Plantenga, Rotterdam; 3. F. van Hoeken, Leiden; 4 J. van Hoogerhuys, Baann; 5. ir. H. Starke, Den Haag. F. Daniels, hoofdprijs met 65 punten: J. van 't Hoogerhuys, Baarn, 64 punten. Jeugdklasse A: 1 G. L. Woortmam, Groningen, hoofdprijs met 102 punten; 2. Mej. A. Vunderink. Loosdrecht; 3. E. Wijntjes, Leiden; 4. D. van Wely, Rot terdam; 5. W. Huiser, Leidén. (Va TNKRIMPING van de melkproduk- tie in Nederland heeft weinig zin, indien andere landen, met name de landen waarheen Nederland melk- en zuivelprodukten exporteert, de pro duktie ongelimiteerd uitbreiden. In het melkjaar 1958/59 steeg de melk- produktie ten opzichte van 1950/51 100) in Nederland tot 110, in Bel gië tot 116, in Frankrijk tot 134, in West-Duitsland tot 125 en in Italië tot 134. De stijging in Nederland van de melkproduktie is dus het geringst. Bovendien zal een extra beperking van de produktie in Nederland dc kostprijs ongunstig beïnvloeden. Met deze woorden antwoordde gisteren de voorcitter van het landbouwschap, de heer A. W. BiewLnga, op de rede van minister Marijnen in Sas van Gent, waar in dese aandrong op aanpassing van He landbouwproductie bij de afzetmogeliik- Levend begraven Twintig mensen zijn levend begraven tengevolge van een grondverschuiving in een dorp nabij Makassar, die veroor zaakt werd door een aardbeving. Boven dien trad daardoor een rivier buiten de oevers tengevolge waarvan de rijstoogst op 1800 ha bedorven werd. De landbouw heeft vrijwel geen uiti wijkmogelijkheden, aldus de heer Bir- wenga, omdat de verklaring van da minister geldt voor de produktie van tarwe, suikerbieten, melk, varkensvl»»» Ook voor de zandibedrijven, die melk. varkensvlees, eieren, rogge en haver produceren bestaat geen uitwijkmogelijk heid. De garantietoeslag voor rogge en haver is aan een maximum gebonden, terwijl de garantie voor de melk ie laatste jaren ook aan een beperkt kwan tum is gebonden. Hoe moeten de boeren op deze bedrijven een redelijk bestaan opbouwen bij inperking van de produk tie?, aldus de vraag van de heer Bie- In de akkerbouwsector zou inderdaad bij een gunstige rentabiliteit van de voedergranen en de brouwgerst een ver dere uitbreiding van het tarwe- en sui kerbietenareaal voorkomen kunnen wor den. Gewezen werd op het door het landbouwschap gedane voorstel (dat ech ter door de minister werd afgewezen) de teelt van voedergranen lonender te jmaken om de vlucht in tarwe en suiker- ibseten tegen te gaan. De heer Biewenga had er voorts bezwaar tegen dat d» minister zulk een sterke relatie ver onderstelt tussen garantieprij9beleid en jde omvang van de produktie. Zo geldt voor varkensvlees en eieren In het ge- jheol geen garantieprijs, j Tenslotte sprak de voorzitter van het j landbouwschap bereidheid uit tot een igesprek met de regering over dit onder-

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 9