F. H.v.d. Wetering bepleit commerciële televisie Zon in de camping en... Gillette Amerika' wil bijeenkomst van VN-ontwapeningscommissie Arsenicum geen vergif Vertrouwen in kabinet zeker gerechtvaardigd Prinselijk huwelijk in Altshausen-kasteel 7htrtuv 5 Zomer conferentie van de C.H.U. Mr. Van der Veen ontwikkelt bezwaren Christeiijk-Historische Unie, die van gisteren tot zaterdagmid dag op Woudschoten in Zeist wordt gehouden, is vandaag het voor en tegen van commerciële (Van onze parlementsredactie) televisie belicht. Het ,,voor" werd verdedigd door het Tweede-Ka merlid, de heer F. H. van de We tering, het ..tegen" door mr. A. H. van de Veen, directeur van de NC.R.V. Dc heer Van de Wetering betoog de in zyn stellingen, dat de vrees voor commerciële televisie onge grond is. tenzy men voor de om roepverenigingen een monopolie opeist, hetgeen zou indruisen tegen het rechtsgevoel van ons volk in het algemeen en van het protestants- christelyke denken in het byzonder. Niet belemmerd De omroepverenigingen zullen door de openstelling van een tweede zendernet ten bate van de commerciële televisie niet in hun werkzaamheden en mogelijk heden worden bélemmerd, aldus de heer Van de Wetering. Er valt zelfs een aan merkelijk verhoogde opbrengst uit het kijkgeld te verwachten. Daarenboven eist het belang van het publiek de mo gelijkheid van keuze tussen verschillende programma's. Het element van compe titie betekent voorts een prikkel voor verbetering van de programma's. Wèl moeten bepalingen worden ontworpén om verkeerde praktijken en ongeoor loofde concurrentiemethoden te voor komen. Stormachtig Gezien de stormachtige ontwikke- keling van de reclame, de Europese integratie, de stijgende welvaart en de opdringende t.v.-reclame van onze oosterburen kan men de televisie hier niet buiten laten, zei de heer Van de Wetering. Voorwaarde is z.i. echter een vorm van commerciële televisie, die zich belast zowel met de algehele ver zorging van een onafhankelijk pro gramma als met de inpassing van de reclame. Daarby moet de reclame op niet storende wjjze cn tot een maxi mum van tien procent worden opge nomen in de zgn. natuurlijke onder brekingen. De bewering, dat commerciële t.v. gepaard zou gaan „met de meest nihilis tische cultuuruitingen" is volgens het c.h. Kamerlid in strijd met wat deze vo van televisie in verschillende landen met name in Engeland heeft te z gegeven. Strenge eisen De instelling van een tweede program ma ten behoeve van de bestaande roepverenigingen zou betekenen, dat de staat nog verder met vele miljoenen aan dit volledig gesubsidieerde bedrijf wil binden. Naar de mening van de heer Van de Wetering is de bouw en exploitatie een tweede zendernet alleen dan Advertentie vaardbaar, wanneer de benodigde geld middelen uit particuliere bron worden verkregen en aan de houder van de exploitatievergunning zeer strenge eisen worden gesteld ten aanzien van de pro- grammei-ing en de reclame. Een onafhankelijk college van toezicht kan daarby niet gemist worden. De over winst moet beperkt worden, opdat even tueel een bedrag aan cuuturele belangen ten goede kan komen, aldus de heer "an de Wetering. Mr. Van der Veen Mr. Van der Veen opperde bezwaren zowel tegen commerciële televisie als tegen reclame in de televisie. Onder commerciële televisie verstond de heen Van der Veen, dat de adver teerder een essentiële invloed heeft op de samenstelling en de inhoud van het programma, waaraan de reclame voor zijn belangen is verbonden. Iets anders is reclame in de televisie. De adverteer der krijgt dan tussen de programma' door en zonder enige invloed op de in houd daarvan de gelegenheid zijn pro- dukten aan te prijzen. De taak van de televisie is volgens mr. Van der Veen: spreiding van kunst en cultuur, voorlichting en opinievor ming op geestelijk en maatschappelijk gebied en bevordering van een verant woorde vrijetijdsbesteding. Voor zakenman daarentegen heeft de kijker slechts betekenis als potentiële klant. Niet te ontlopen Mr. Van der Veen merkte op, dat de televisie alle communicatiemiddelen overtreft in intensiteit van beïnvloe ding. Zy kan daarom z.i. stellig den misbruikt om de kritische zii de kyker te breken, In de ciële televisie kan geen kijker de reclame ontlopen. Dit zal ongetwijfeld een niet steeds verantwoorde stimu lering van de massa-consumptie en toenemende vermaterialisering in hand werken. De heer Van der Veen zei, dat de kostbare commerciële t.v. alleen zal ren deren, indien aan het bedrijfsleven de grootst mogelijke vrijheid in de pro grammavorming wordt toegestaan. Daar bij komt het gevaar, dat de belangheb bende figuren achter machtige concerns schuil kunnen gaan. Alleen de zeer grote en zeer kapitaalkrachtige ondernemingen zullen zich volgens de heer Van der Veen kunnen permitteren van de com merciële televisie gebruik te maken. De middenstand zal daarbij in de verdruk king komen. Voor de consument zal de commer ciële t.v. een prijsverhoging van ge bruiksartikelen betekenen. De omx-oep- organisaties zullen komen te staan voor een kostenstijging wegens een strijd om de beste medewerkers. Ook voor het Nederlandse bedryfs- ven zelf is commerciële t.s. niet zon der gevaar: buitenlandse adverteerders zullen trachten zich een positie op De invoering van reclame in de tele- isie ontmoet volgens mr. Van der Veen het praktische bezwaar, dat de deur op een kier wordt gezet voor een verder binnendringen van de commercie in dt televisie. Voor een gezonde ontwikke- van de televisie zijn inkomsten uit reclame niet nodig, aldus de N.C.R.V.- directeur. Op de referaten volgde een uitgebreide discussie. Ook in de camping is Gillette onmisbaar. En 's morgens Gillette gebruikt, heb je tot en met de avond een heerlijk fris en gladgeschoren gezicht. Tweemaal scheren nóóit nodig. reclsis-apparaat in handig etui dispenser en lauwe Gillette mesje* 4,SO Massa-arrestaties in Spanje Officieel is medegedeeld, dat tussen 12 en 18 juli in de Spaanse provincie Andalusië 287 personen zijn gearres teerd onder verdenking van communis tische activiteit. 104 van hen zijn inmid dels weer in vrijheid gesteld, terwijl nog meer vrijlatingen zullen volgen. De leiders, ten getale van ongeveer dertig, zullen echter worden vervolgd. De autoriteiten schijnen hun aandacht voornamelijk op het gebied van Cordo ba te hebben geconcentreerd. Volgens donderdat uit Cordoba ontvangen be richten zouden daar ongeveer 200 men sen zijn aangehouden, van wie er later echter meer dan 100 weer werden los gelaten. Men vermoedt, dat deze golf van ar restaties verband houdt met een be richt, dat enkele onderdelen van tijd bommen, die de vorige maand in spoor wegstations in Madrid, Barcelona, San Sebastian en Bilbao zijn ontploft, in een fabriek nabij de stad Cordoba zijn ver vaardigd. Rockefeller grootvader De vrouw van Stephen Rockefeller, de vroegere Anne Marie Rasmussen uit het Noorse Kristiansand, heeft het le ven geschonken aan een jongen. Anne Marie, die vroeger in de huis houding bij de Rockefellers gewerkt heeft, is 22 aug. 1959 met Stephen ge trouwd. De vader van Stephen is gou verneur Nelson Rockefeller van de staat New York. Rusland dreigt kernproeven te hervatten Terwijl de Rus Tsarapkin gis teren in Genève waarschuwde dat de Sowjetunie haar kern proeven zal hervatten als Ame rika begint met nieuwe onder grondse kernexplosies, deelde president Eisenhower mee dat de Verenigde .Staten om een spöedige bijeenkomst van de VN-commissie voor de ontwa pening züllen verzoeken, „om het oorlogsgevaar te verminderen". President Eisenhower zegt in een ver klaring dat het weglopen van de Rus sen uit de ontwapeningsconferentie in Genève het noodzakelijk maakt verdere Mengele leefde als een prins in Argentinië Josef Mengele, die door de Westduit- se regering wordt gezocht, heeft van een ambtenaar van het Argentijnse ministerie van buitenlandse zaken een tip gekregen, dat een verzoek om uitwijziging in be handeling is. Het blad Correo de la Tarde schrijft, dat de regering in Bonn in juni 1959 om de uitwijzing van de Duitse oorlogs misdadiger heeft verzocht. In augustus heeft de Argentijnse regering het ver zoek teruggezonden, omdat het niet de juiste vorm had. Volgens het blad leefde Mengele toen onder eigen naam in een buitenwijk van Buenos Aires, maar twee maanden la ter was hij spoorloos verdwenen. Aan gezien er hoegenaamd geen ruchtbaar heid gegeven was aan het Westduitse uit- wijzingsverzoek, heeft iemand van het ministerie van buitenlandse zaken hem een tip gegeven. Uit een onderzoek van het blad is ge bleken, dat Mengele in een luxueus huis met eigen zwembad woonde. Volgens de buren heeft hij daar twee jaar gewoond met vrouw en stiefzoon, Carlos Enrique Mengele, die een dure Duitse school be zocht Het gezin bezat een kostbare Duit se auto en was in" goede doen. Mengele vertelde iedereen altijd, dat hij een arts was, maar geen praktijk uitoefende. Hij maakte herhaaldelijk reizen naar de bin nenlanden van Argentinië, waar hij houtwarenfabriek bezat. In september zal in Londen een col lectie juwelen worden tentoongesteld die is ontworpen door de Spaanse surrealist Salvador Dali. De opbrengst van de ten toonstelling, die wordt gehouden bij Sot heby's is bestemd voor een kinderzieken huis. De juwelen zijn Amerikaans eigen dom en worden voor de eerste maal in Europa geexposeerd. Zij zijn verzekerd voor 330.000 pond sterling. Dr. Tilanus op conferentie C.H.U. Goede resultaten werden bereikt (Van onze parlementsredactie) 349) Agrippina de Jongere, naar wie de stad Keulen is genoemd (Colonia Agrippinensis) vergiftigde in 54 n. Chr. haar keizerlijke echtgenoot, ten einde haar later berucht geworden zoon Nero van de keizerlijke troon van Rome te verzekeren. Zij mengde voor dit doel arsenicum in een sma kelijk paddenstoelengerecht, hetgeen zyn uitwerking niet miste. En na Agrippina zijn tot op de huidige dag velen voortgegaan arsenicum te bak ken in pannekoeken of brood, het te roeren in pap of verkwikkende dranken, het te mengen in suiker, die met kwistige hand werd gestrooid op taarten of boterhammen, opdat het aanstaande slachtoffer toch maar vooral gulzig zou bijten in dit laag hartige lokaas. Toch is het ele ment arsenicum als zodanig niet vergif tig, wél echter de daaruit gevormde arseenvcrblndlngen, die altijd cn over al ontstaan, omdat arseen zich gemakkelijk met zuurstof verbindt cn dan het zeer giftige rattenkruit vormt. Dit werkt ver nietigend op het vaatweefsel, hetgeen u wellicht wel eens hebt ondervon den by de tandarts, toen deze een zenuw wilde doden met arsenik een deftiger naam voor rattenkruit. Dit arsenik veroorzaakt versterf van het weefsel, maar de door de tand- aris gebruikte hoeveelheid is zó ge ring, dat u daarvoor niet de gering- TOCH IS HET ZO! ste angst behoeft te hebben, zelfs niet wanneer u de vulling met arse nik zoudt inslikken. Sommige bergbewoners in Tirol en Stiermarken gebruiken arsenicum- houdendc mineralen in langzaam toe nemende hoeveelheden, waardoor zy aan dit vergif gewennen, zodat zy zonder bezwaar de voor de mens dodelyke hoeveelheid van 0,1 gram kunnen overschrijden. Het is ge bleken, dat deze gewenning mogelyk is doordat de ingewandslijmvliezen op den duur minder arsenicum op nemen, waardoor het organisme min der vergiftigd wordt. Hoewel deze arsenlcum-eters zich op een grote eetlust, een gezond uiterlijk en gewel dige prestaties by het bergbeklimmen beroepen, Ijjkt het mij raadzaam alle arseen verbindingen houden. Vooral om- i—dat in de praktijk gebleken is dat rat- tenkruid eii cal- ciumarsenaat door verbazingwekken de slordigheid wel eens met meel worden verwisseld. En wat is In zo'n geval een luttele 0,1 gram? Weet u, dat het chemisch onder zoek in staat is céndulzendste deel van die hoeveelheid aan te tonen en dat kan worden nagenaan hoe lang geleden het vergif werd ingenomen en gedurende welke tijd? Daarover een volgende keer. Het kabinet heeft voldaan aan wat in de Troonrede van vorig jaar werd toegezegd. Ik geloof, dat wc met vertrouwen ook het volgend jaar de leiding van dit kabinet mogen tegemoetzien. Tot deze slotsom kwam de voorzitter van de Tweede-Kamerfractie der Christeiijk-Historische Unie, dr. H. W. Tilanus, gisteravond in Zeist tijdens een politieke rond blik op de zomerconferentie van zijn partij. Sprekend over de internationale toe stand zei dr. Tilanus, dat men in de Kongo kan zien wat het betekent als het gezag wegvalt. Onze binnenlandse economische ontwikkeling noemde hij zeer gunstig. De vrijere loonvorming is een succes geworden. Zeer belangrijk is, dat het minister De Pous (c.h.) is gelukt prysstyging te voorkomen. Wat het subsidiebeleid voor de woningbouw betreft, had spre ker de indruk dat dit begint te ge lukken. Over de voetbaltoto zei de heer Tilanus o.m. dat hy de stap van B. W. Blesheuvel, die als enige voor het wetsontwerp stemde, had kun nen waarderen. Reactie op rede Naar aanleiding van de afscheidsrede van prof. mr. G. van den Bergh ,,ik heb in Buchenwald met m'n hoofd tegen z'n voeten aan geslapen" wierp dr. Tilanus de vraag op, of de C.H.U. haar rol als democratische partij i horen vervult. De heer Tilanus gedachte van prof. Van den Bergh dat de geestelijke vrijheid een opheffing het processieverbod zou eisen, van hand. Prof. Van den Bergh heeft z.i. ware karakter van de processie niet begrepen. Over de suggestie van de hoogleraar om bij het begin van raadsvergaderin gen een minuut stilte in acht te nemen, valt te praten. Maar in c> het ambtsgebed bestaat, blijven. Voorts ontkende de c.h.-fractieleider, dat opneming van een grondwetsartikel over de erkenning van God als bron van het recht ondemocratisch zou zijn. Tegen de opmerking van de hoogleraar, dat de confessionele partijen thans een gevaar voor de zuivere werking van de demo cratie zijn, kwam dr. Tilanus fel in verzet Dr. Tilanus verving als spreker mr. H. K. J. Beernink, die wegens vakantie ver hinderd was. Prof. dr. H. M. H. A. var der Valk, waarnemend directeur vooi Nederland van het Internationaal Mone tair Fonds te Washington, sprak over het politieke stelsel in Amerika. JN de met klimop be groeide kapel van het Altshausen kasteel is gisteren het huwelijk in gezegend tussen prinses Diane van Frankrijk en hertog Carl von Würt- temberg. De plechtigheid werd verricht door de hulp bisschop van Rotten burg, Wilhelm Sedlmaier met assistentie van de i de bruidegom, Odo von Württemberg, BenedikWner mon nik. De graaf van Parijs. de Franse troonpreten dent, leidde zijn 20 jaar oude dochter naar het altaar. Zij droeg een wit te creatie van Dior met een 3 m lange afhangen de sluier, welke op her blonde haar door een kroontje werd vastge houden. Prinses Diane is de De vliegende brigade van de douane in vierde dochter van de West-Zeeuwsch-Vlaanderen heeft onder de pra®J- 23 jaar ouae gemeente Aardenburg in de afgelopen hertog die op 1 aug. i,4 nacht een personenauto in beslag geno- wordt is de tweede men met 700 kg boter. De bestuurder zoon van het hoofd van wist te ontkomen. het huis Württemberg, moet het Niet hetzelfde De gedachte van prof. Van der Bergh, dat overheidssubsidie voor kerkbouw tot eenzelfde subsidie voor humanistische centra moet leiden, wees dr. Tilanus af. De kerk en de centra worden hier te veel op één niveau geplaatst. Curacao-bestuur op smalle basis De eilandsraad van het eilandgebied Curasao heeft met algemene (11) stem men een nieuw bestuurscollege gekozen Het bestaat uit de leden der democra tische partij O. R. A. Beaujon, M Rozendaal en F. J. Pijpers, teden van de konstruktieve volkspartij J. Morkos en J. L. Martina. Aan het begin der vergadering legde de fractieleider van de nationale volks partij, de heer Winkelaar, een verkla ring af waarin hij zeide. dat de groep der „samenwerkende partijen" ir eilandsraad bereid was, mede te ken aan de vorming van een j bestuurscollege, bestaande uit twee le- in het belang 1 DP-KVL 0I zen, omdat de door de samenwerkende partijen gewenste samenstelling van het bestuurscollege een uitsluiting zou betekenen van de KVP. Uit protest tegen de daardoor in zicht komende vorming van een nieuw be stuurscollege op de smalst mogelijke basis, verlieten daarop de leden der „samenwerkende partijen" de verga derzaal. stappen te nemen om de belangrijke kwestie der ontwapening opnieuw in be handeling te nemen. Henry Cabot Lod ge, Amerikaanse vertegenwoordiger bij de V.N. heeft opgedracht gekregen een spoedige bijeenkomst van de uit 82 le den bestaande VN-commissie te vra gen. Hiervoor is een meerderheid van tenminste 42 stemmen vereist. Lodge zal het verzoek vandaag indienen. De Amerikaanse president onthulde, dat langs diplomatieke kanalen po gingen zijn aangewend de Russen op nieuw rond de ontwapeningstafel te krijgen, maar dat zij geen succes heb ben gehad. De noodzaak voor ontwa pening is in de huidige wereldsitua tie te groot, aldus Eisenhower, opzij te worden geschoven. Vooral opzettelijke pogingen worden gedaan om de spanningen in de wereld vergroten. GENÈVE In Genève ontstond gisteren in conferentie over het stopzetten van kern proeven een felle woordenwisseling tus sen de Rus Tsarapkin en de Amerikaan Wadsworth, die resulteerde in het Rus sische dreigement, de kernproeven te zullen hervatten. Ons land ziet zich ln het belang van haar nationale verdedi ging hiertoe genoodzaakt, als Amerika zijn ondergrondse kernexplosies hervat, aldus Tsarapkin. De Amerikaanse afgevaardigde be stempelde deze woorden als propagan da. Hij hekelde de „koude-oorlog-hou- ding" van de Rus, zei dat Tsarapkins „arrogante toon" hem niet aanstond en voegde eraan toe: „De Verenigde Sta^ ten zullen zich niet laten dreigen". De Sowjetunie legt het Amerikaanse program met opzet verkeerd uit, aldus Wadsworth. Het plan heeft in hoofd zaak ten doel bestaande methoden te verbeteren. Vliegtuig stort in kanaal ln het dorp Zwarteneer nabij d« Duitse grens in Zuidoost-Drente is gis termiddag een vliegtuig van het vlieg bedrijf Mastboom uit Rotterdam in een kanaal geraakt en vrij ernstig bescha digd. Dc piloot, de 29-jarige W. M. H.. wist zich uit de stuurhut te redden en hield alleen een nat pak van het onge val over. Het vliegtuig werd sinds enige weken i Zwartemeer gebruikt voor de be sproeiing van aardappelvelden tegen co loradokevers. Bij het opstijgen voelde dc piloot plotseling dat het vliegtuig niet loskwam. Daar recht voor hem een wo ning stond, liet hij het vliegtuig zwen ken. Het toestel kwam in een bieten veld terecht, schoot in het kanaal vlak bij en verdween vrijwel geheel onder water. Dc rijksluchtvaartdienst stelt een onderzoek in. Alcohol helpt bij scheepsrampen Als een schip dreigt te zinken, kunnen een paar borrels ge:n kwaad om een eventuele amp te overleven. Aldus hebben twee artsen in het Britse medi sche tijdschrift Lancet geschreven. Alcohol kan goed van pas komen voor diegenen die het schip moeten verlaten en zich in koud water begeven. Al lereerst ontstaat er een weerstand te gen de duik in koud water en ten twee de kan een borrel zijn waarde hebben om het risico van een paniekstemming te verminderen. In het artikel wordt opgemerkt dat de enige man die tot de aankomst van een reddingsschip in het leven bleef toen de Titanic een halve geleden op een ijsberg stootte had. flinke hoeveelheid alcohol binnen ONRUST OP CUBA Castro in conflict met kerk en intelligentsia De onrust op Cuba groeit met de dag, dè glorie van Cuba's vrij heidsheld, Fidel Castro, begint te tanen. Aan de universiteit van Havanna is een conflict uitge broken tussen studenten en hoog leraren dat zo hoog opliep dat de professoren het bijltje er bij neer gooiden. Alle 32 professoren van de technische faculteit zijn ge schorst, de hoogleraren van de juridische faculteit hebben aan zegging gekregen dat ze aan het werk moeten, anders zullen zij eveneens uit de katheder gezet worden. OSSEVLEES EN GRATIS BIER OP DORPSPLEIN hertog Philipp. Na het burgerlijk hu welijk van maandag zijn hier drie dagen feest gevierd. Er was gratis bier voor de bevolking en op het voorplein van het kasteel werd eèn os boven een open vuur ge braden, in het kasteel waren verscheidene vlechtigheden voor de adellijke gasten. Duizenden mensen wa ren naar het kasteel ge komen om het opzienba rende huwelijk gade te slaan. De koninklijke en prinselijke families van Europa waren in totaal vertegenwoordigd door 450 leden. De feestelijkheden be gonnen 's morgens om half 7 met 101 saluut schoten, afgevuurd door kanonnen uit de eerste wereldoorlog, daarop werd gezongen door een Althauser koor, dat in middeleeuwse kleder dracht gestoken was. Van het kasteel naar het kerkje, waar het hu welijk voltrokken is, lag een rode loper van 3G0 meter lengte. Om 7 's morgens zag het bij de hekken van het kasteel al zwart van de mensen Prinses Diane liep aan het eind van de lange stoet aan de arm van haar vader. Haar sleep die met pareltjes beze'. was, werd gedragen door vier kleinkinderen van de graaf van Parijs en ran de hertog van Würt temberg. Na de huwelijksplech tigheid hield het paar een receptie die drie duurde, waarna men zich aan de galalunch zette. Het echtpaar na zijn huwelijksreis zijn intrek nemen in eei kasteel in Friedrichsha fen aan het Meer van Constance. Het conflict met de kerk is misschien 3g maar in een latent stadium, r niet minder gevaarlijk. Rooms-katholieke geestelijke leiders beginnen steeds meer te waarschuwen tegen de linkse koers In de afgelopen maanden hebben de oms-katholieken wel terrein verlo- n, maar hun aanvallen op het nieu- e regiem hebben aan kracht gewon- >n. De leider van de christen-demo craten is verbannen en verscheidene periodieken met een rooms-katholieke signatuur zijn verboden. Maar verle den zondag stak de hulpbisschop van Havana het niet onder de stoelen en banken van zijn kerk dat hij het niet eens was met de Russische uitlatingen van een regeringsfunctionaris, die zo juist uit Moskou was teruggekeerd. Castro's radio en pers, de enige die nog overgebleven is, hebben de rooms- katholieken gisteren „slechte christenen" genoemd. ..Op laffe wijze schreeuwen zij in hun tempels hun haat en hun op positie tegen de revolutie uit, die in werkelijkheid beginselen in praktijk brengt, die zij voorwenden te volgen." De linkse minister van arbeid heeft nog wat olie op het vuur van de rooms- katholieke oppositie gegooid door tc eisen dat de Cubanen zondag a.s. zul len werken, opdat zij in de volgende week als de revolutie haar verjaardag viert, drie dagen vakantie zullen kunnen hebben. Zeven doden in Tokio bij brand in restaurant Vanmorgen vroeg zijn bij een brand op de derde en bovenste verdieping een restaurant in Tokio zeven perso nen om het leven gekomen. Het personeel, dat op de bovenste dieping sliep, gilde om hulp, terwijl zich 2.000 dodelijk verschrikte toeschouwers voor het gebouw verzamelden. Acht vrouwen en een man sprongen op straat. Een hunner, een vrouw, over leed later in het ziekenhuis. Vier anderen werden door een ladder wagen van de brandwee*- gered. Een- mannelijk personeelslid wist langs de trap aan de vlammenzee te ontkomen. Later op de morgen heeft de brand weer het stoffelijk overschot van de zes andere personeelsleden in de smeulen de puinhopen teruggevonden. De hoge autoriteit van de K. S. G. heeft 50.000 mark beschikbaar gesteld voor steun aan de nagelaten betrekkingen van de slachtoffers der mijnramp in 1 Neder-Saksen. geeft n.a.v. de brief i premier Maemillan a sjef het volgende ci Chroesjt- Prcmier Macinillan heeft een brief aan Chroestsjef geschreven, waarin hij o.m. de adressant bekent eenvoudig niet te begrij pen, wat op het ogenblik de bedoelingen van hem zijn. Dit is dan de Maemillan, die eens met een bontmuts op uit het vlieg tuig gestapt is op het vliegveld van Mos kou cn toen door zijn bezoek aan de Rus sische premier de ro-existentie-fase heeft ingeleid, die geleid heeft tot de „geest van Camp David", maar welke als een etheri sche olie vervluchtigd is door de geest, welke Chroestsjef naar Parijs had mecge- Maemillan is een schrander man en wij zouden hem zwaar onderschatten, wanneer wij hem nog zouden willen zien als de man-met-dc-bontmuts. Hij moet zich ge realiseerd hebben dal hij toen van een ver keerde premisse is uitgegaan, althans, dat zijn poging een algehele mislukking is ge worden. Dp vraag, die hij in zijn brief nu aan Chroestsjef voorlegt, kunnen wy alleen maar als rhetorisch zien; ook Mae millan begrijpt de man in het Kremlin wel, hy weet best, dat hij in Chroestsjef niet een ouwe makker kan zien, die ontrouw ge worden is aan dc oude afspraak, maar dat deze een felle tegenstander is, die op een wijze, die wij vanuit bet Westen niet dan roekeloos kunnen noemen, op zijn doelen aankoerst. Het grote gevaar van Chroes tsjef is zijn zelfverzekerdheid, gevoed door zovele behaalde successen, en zovele door bet Westen begane blunders. Men versta ons we], Chroestsjef beeft zelf zeker niet minder talryke eu grote blunders begaan, maar een dictator kan zich tiermaal meer blunders veroorloven dan een democraat, omdat hij onscrupuleus zijn rijke reservoir aan middelen aanboort om die blunders in te kapselen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 5