Geestesdoop of waterdoop ene wanl.. Kwestie-Smits besproken in hervormde synode Kunstmatige inseminatie een echtscheidingsgrond Een woord voor vandaag Nieuwe hoogleraren aan de Vrije Universiteit Kanttekening i s ME rs Samenhang mag niet verbroken worden Nu de hervormde synode het rapport over de pinkstergroe- pen in ons land heeft aangeno- verschijnen er in heel wat kerkbladen artikelen die de ver- houding tot deze groepen be handelen. In Hervormd. Ne derland" wijdt ds. G. J. Stree- serie artikelen aan de kinderdoop en in het nummer van gisteren schrijft hij uitwoe de verhouding tussen de waterdoop en de geestes doop. SINDS het ontstaan van de Kerk is er voortdurend sprake van de doop in of op de naam van Jezus, de Heer. Dit geschiedt in onderscheid van het doopbe- vel (Matth. 28 vs. 19). dat spreekt van een dopen in de naam des Vaders, des Zoons en des Heili gen Geestes. Door de doop in de naam van Jezus werden de gelo vigen gestempeld als behorende tot de Gekruisigde. Nu trekt 'net de aandacht, dat Paulus in Rom. 6 de gemeente te Rome aan spreekt op haar gedoopt zijn in Christus. Wij zouden verwachten, dat hij haar aansprak op haar geloof en bekering en dit klemt te meer. omdat hij de vraag op werpt: „Mogen wij bij de zonde blijven, opdat de genade toene- me". Bij zulk een overweging had de herinnering aan hun ge loof en bekering ongetwijfeld zin gehad. Doch alzó niet Paulus. Door him gedoopt zijn in Chris tus, zijn zij in Zijn dood ge doopt, met Hem begraven in Zijn dood. Dit stelt hen in de lcvens- Semeenschap met Hem. die uit e doden opgewekt is door de ma jesteit des Vaders. In cor. 12 ont moeten wij een dergelijk beroep op het gedoopt zijn der gemeen te. Wij vormen als leden der gemeente één lichaam: Christus „Want door één Geest zijn wij allen tot één lichaam gedoopt, door één Geest gedrenkt". Hier mede is uitgesproken enerzijds, hoe in de doop de gemeenschap met de gestorven en opgestane Heer begrepen is, anderzijds hoe deze gemeenschap door de Geest wordt onderhouden. De gemeente is door de doop in een korpora- tieve (lichamelijke), geladen re latie geplaatst met haar Heer. Op deze relatie spreekt Paulus haar aan en vermaant haar zich te stellen ten dienste van God als mensen, die dood zijn ge weest en thans leven. Daarom be tekent de doop in de naam des Vaders, des Zoons en des Heili gen Geestes een ontvouwing van wat in de doop in de naam van Jezus, de Heer begrepen is. Het gedoopt zijn betekent niet alleen een kenteken van het bij Jezus behoren, maar omvat het deel hebben op Zijn Naam aan de zalving met de Heilige Geest, het door God begeesterd worden BESCHOWEN de Pinkstergroe- pen de volwassendoop slechts als zinvol, zo wensen zij echter deze doop wel degelijk scherp te onderscheiden van de doop met de Heilige Geest. Deze toch houdt in de volheid van het vervuld worden met deze Geest. De doop in de naam van Jezus is niet af; zij behoeft volgens deze opvat ting een noodzakelijke aanvulling, welke onder gebed en handopleg ging plaats grijpt. In Ef. 4 vs. 5 spreekt Paulus onloochenbaar van „één doop". Te Nicea beleed de Kerk „één doop tot vergeving der zonden". Geeft men zich rekenschap, dat Paulus het gedoopt-zijn der ge meenteleden noemt een „gekleed- zijn" met Christus (GaL 3 vs. 26, 27). dan vraagt men zich af, of men naast de doop door be paalde handelingen ruimte mag scheppen, die een dopen met de Heilige Geest bewerken. Wat God in de doop toegezegd heeft wordt van met de Geest begaafden. Wij zijn toch óók in de naam van de Heilige Geest gedbopt! Het staat aan de gedoopte, of hij Jezus Christus door Zijn Geest en Woord over zijn 'nart en geweten wil la ten heersen. Mag deze beslissing niet buiten Gods genade omgaan, het is geen lichte zaak wel be wust de belofte Gods af te wij zen. Verdraagt het „één doop" tenslotte de kinderdoop? Onge twijfeld wekt het spraakgebruik „kinderdoop" misverstand. In de belijdenis wordt gevraagd: „Zal men ook de jonge kinderen do pen?" De ambtsdragers gaan er niet op uit om de kinderen van de straat te halen en daarop te dopen. De Kerk doopt zo maar niet de kinderen. Zij doopt de jonge kinderen „in de ouders", wijder „in de gemeente". binnen het Verbond der genade, in het volk, door God bij name geroepen. Daarom dient de doopszitting en het gesprek met de ouders voor af te gaan. De Kerk kent slechts één doop. Een wezenlijk onder scheid tussen volwassenen- en kinderdoop bestaat voor haar niet. Ten opzichte van de doop aan de kleine kinderen betekent dit, dat ook aan hen de Heilige Geest is toegezegd. TTEEFT de Kerk zich van de kri- tiek der Pinkstergroepen niets «an te trekken, ja heeft deze haar het een en ander te zeggen? Staan deze groepen niet sterk, wanneer zij wijzen op haar pas torale verlegenheid, haar ver zuim met betrekking tot de ken nis van predikanten en ouderlin gen aangaande de gezinnen, waar van zij de kinderen doopt? Be seffen de ouders wat de doop in houdt en waartoe de doop van hun kinderen hen roept? Leeft bij de jonge gemeenteleden, die ge doopt zijn. het besef, dat zij met het geschenk van de Heilige Geest begiftigd zijn? Weet de Kerk in haar prediking en ca techese bij deze jongeren het voorrecht te laten zien te midden van een keiharde wereld: Gij be hoort Christus toe? Ontplooit de Kerk als een bezield verband de gaven des Geestes en weten haar ambtsdragers deze gaven bij de kerkleden ook te voorschijn te dwingen?Is het wonderlijk, dat een geesteloze kinderdoop-praktijk deze doop doet verachten? Maar niettemin blijft het ongeoorloofd om vanwege laakbare misstanden en verzuimen over te gaan tot een inperken van de schriftuurlijke draagwijdte van de doop.De Hei lige Geest is als een geschenk bij de doop toegezegd. Deze wezen lijke samenhang, deze eenheid van waterdoop en Geestesdoop mag niet verbroken worden. Het geloof doet uitzien naar de open baring van de Geest, hoe dan ook. Deze kan een oordeel betekenen over wie op zijn doop wordt aan gesproken en de belofte daarin vervat, afwijst. Maar, schrijft ds. Streeder, het vermag ook te leiden tot een ontwaken, waardoor men zijn gaven en talenten gaat in zetten in dienst van de Heilige Geest. Zulk een ontwaken houdt ootmoedig en weerhoudt om de betekenis van. de begenadigde mens naar voren te schuiven ten koste van God, die alléén genade verleent Van deze ge nade blijft de doop ons tot de dood verzekeren. dagmiddagvergadcring groot deel Ds. Van Galen schrijft verslag Waardigheid van de kerk staat op het spel JN het laatste nummer van het „Gereformeerd Weekblad" (Uitg. Bout) vervolgt ds. P. M. van Galen van Gorinchem zijn verslag van de zomerzitting van de hervormde synode. Deze her- vormd-gereformeerde predikant geeft daarin zijn eigen visie op de besprekingen over de kwestie- Smits, de Leidse hoogleraar en emeritus hervormd predikant die algemene bekendheid kreeg door zijn uitspraak „Geef mijn portie maar aan Fikkie". Ds- Van Ga len schrijft: Welnu, op de agenda van de synode staan een aantal ingekomen stukken, die op de zaak-Smits betrekking hebben, o.a. van de clasis Doorn en van de kerkerraad van Watergraafsmeer, met adhaesiebetuigingen van vele kerkera den en classes. Van de zijde van het breed-modera- men is een nota aanwezig over diens bemoeiingen in deze. Het blijkt, dat het breed-moderamen, hoewel van oordeel, dat de weg van Ord. 11, hfdst. IV be gaanbaar is, de weg is opgegaan van Ord. 13.29.5. Men heeft prof. S. echter niet direct willen ontzetten uit zijn eme- ritaatsrechten. al zijn er meerderen, die in het B.M. zich daarvoor hebben uitgesproken. Besloten is om eerst een gesprek met prof. S. te houden. De ernstige rede van de praeses bij die gelegenheid is bij de stukken. Het gesprek zelf stond op een hoog peil. Ik heb de indruk, dat er echter toch eei beetje omheen gepraat is. Tenminste na deze vergadering zijn aan prof. S. een paar categorische vragen ter be antwoording toegezonden, waaruit dus zijn excuus en belofte van beterschap zou blijken. Dit antwoord moest op 27 juni, bij het begin van de synodevergadering, binn.n zijn. Op woensdagmiddag, het is dan 29 juni, is echter dat antwoord nog niet binnengekomen. Wel een bericht, via een telefonisch onderhoud, blijk baar op initiatief van het moderamen, dat prof. S. over dit antwoord nog over leg pleegt met zijn adviseur! In de no ta wordt hem uitstel verleend tot 8 augustus. Sprekers Ds. Van Galen vervolgt: Het woord is nu aan de synode. Daar is gebruik van gemaakt: 21 sprekers! De woens- Engelse commissie meent: Het grootste deel van een door de Britse regering benoemde commissie, die een onderzoek moest instellen naar de kwestie van de kunstmatige inseminatie door een donor, heeft in een don derdag gepubliceerd verslag ver klaard, dat deze kunstmatige in seminatie „niet in het belang van de maatschappij is en dus moet worden afgeraden." Twee commissieleden zijn echter andere mening toegedaan. Zij stellen dat deze kunstmatige Inseminatie niet als een schandelijke praktijk moet wor den beschouwd, als hei. huwelijk in kwestie stabiel is cn als man, vrouw en donor zorgvuldig en op deskundige wij ze zijn uitgekozen. De commissie is eensgezind van me- ning dat kunstmatige inseminatie zon der toestemming van de echtgenoot een nieuwe echtscheidingsgrond dient te zijn en dat ongehuwde vrouwen niet voor kunstmatige inseminatie in aanmerking moeten komen. De zeven commissieleden, die zich te gen deze wijze van bevruchting kant ten, voerde hiervoor een aantal rede- Zo wezen zij op het gevaar voor emotionele moeilijkheden tussen man en vrouw bij toepassing van kunst matige inseminatie en op de gevaren waaraan de kinderen, die op deze wij ze zijn verwekt, kunnen blootstaan. Uit het verslag bleek voorts dat kunst matige inseminatie door een donor maar weinig wordt toegepast. Ir, de afgelopen 20 jaar zijn er circa 1.100 kinderen op deze wijze in Engeland geboren. In dit verband concludeerde de com missie: ,floe klein het aantal gevallen ook moge zijn, wij zijn van mening dat de maatschappij beter af is zonder. Maar de kleine afmetingen ervan ma ken haar tot een potentieel maar nog geen acuut gevaar voor de maatschap pij. Pas wanneer het verschijnsel toe neemt kan het enige uitwerking van betekenis op de gemeenschap als ge heel hebben". gemoeid. Een paar indrukken: Er gaan ste mmne ETA TAO gaan in „comité generaal", net als bij de verkiezingen voor kerkelijke hoogleraren, rector en conrector, dus geen notulen-verslag van de dis cussies, geen publicaties, maar heimhouding ervan. Ik protesteer. De kerk heeft er recht op te weten hoe de synode er over denkt. Zon der verdere discussie gaat dit de baan. Niemand, dus ook niet van de zij de van de vrijzinnigen, neemt het voor de uitspraken van prof. S. op, tenminste niet regelrecht. Wel wordt van laatstgenoemde zijde opgemerkt dat men ergens prof. S. toch wel als geestelijke leidsman ziet. Maar de theologische inbreng van vrijzin nige kant is op dit punt nihil. Een duidelijke afwijzing, verwerping van het standpunt van prof. S. laat men ook niet horen. Wel wijst men bij voortduring op de consequenties, die tuchtmaatregelen in dit geval zul len hebben voor een deel (lees het vrijzinnige deel) in de kerk. Iemand zegt later tegen me in de wandelgangen: dat noemden ze in dertijd bij gelegenheid van de voor stellen van de toelating \an de vrouw in het ambt: chantage. Een vrijzinnig lid meent dat ook ande ren ketterijen verkondigen. Hij heeft ten minste onlangs een begrafenis meegemaakt en daar had een predi kant (van de Geref. Bond) aanvecht bare dingen gezegd! Wat dat werd niet nader uiteengezet! 3e- Ook enige rechtzinnige leiden plei ten voor de grootste voorzichtigheid in deze. Een kerkelijk hoogleraar wijst op de ongelukkige gevolgen van leertucht in de kerkgeschiedenis. Geen woord van verontrusting het optreden van prof. S. 4e. Verreweg de meeste sprekers staan achter het beleid van het breed- moderamen. Afgewezen wordt daar bij, dat de synode zelf hier eigen lijk niets in te doen heeft, zoals hier en daar is gesteld. De brieven liggen er ter beantwoording ei synode is geroepen tot een daad eenvoudig belijden. Dit wordt v al vertolkt door ds. Aalders (classis Middelburg). Hij zegt, dat prof. S. zich niet schroomt de heerlijkheden der kerk te lasteren en de Heer der kerk te smaden; hij tast de kerk aan in de Zoon van God, die Zoon des mensen wilde zijn. Het gaat niet om een theologische mening, maar om verzet tegen de belijdenis van Jezus Christus. Ds. Van Galen komt tenslotte tot de volgende conclusie. Voorlopig is er dus nog altijd alleen maar een ju- diciële leertucht. Judicium is oordeel. M.a.w. Er komen uitspraken. Eerst n.a.v. de publicaties van dr. A. de Wilde. Nu over die van prof. S. De status van de betrokkenen blijft on aangetast. Zij kunnen dus eigenlijk gewoon verder gaan. Dat is op de duur onaanvaardbaar. Zó ergens, dan staan hier de waardigheid en de be langen der kerk op het spel. Ja. het bestaan der Hervormde Kerk zelf. Het Itoemeensc-Ortliodoxe Episcopaat van de Verenigde Staten heeft er ln toegestemd zich te stellen onder de kerkelijke jurisdictie van metropoliet Leonty van de Russisch-Orthodoxe Kerk in de V.S. De bisschoppen heb ben dit besluit genomen om tot gr< ter eenheid te komen in de Orthodox Beroepingswerk NED. HERV. KERK Aangenomen naar Oostwoud-Midwoud J. Broersma, kand. te Amsterdam. CHRIST. GEREF. KERKEN Beroepen te Steenwijk: J. Vogel, kand. te Wormerveer; te Eemdijk: A. J. Otter, kand. te Apeldoorn. GEREFORMEERDE GEMEENTEN Beroepen te Goudswaard: H. Ligten- berg, kand. te Rijssen. UNIE VAN BAPT. GEM. Beroepen te Muntendam: J. Broer tjes te Utrecht. Fel protest tegen ziekenhuiskwestie Bergen op Zoom De gemeenteraad van St. Maartens dijk is gisteren akkoord gegaan met het voorstel van B. en W. om fel te protesteren tegen de gang van zaken in het algemeen burgergasthuis in Bergen op Zoom waar zoals wethouder C. J. Bazen zei, een kleine meerderheid rooms-katholieke medische moraal wil opleggen. Zowel de specialist als de patiënt, al dus de wethouder, wordt er verplicht in het ziekenhuis de gedragslijnen van de rooms-katholieken te volgen. Deze zaak is, aldus de heer Bazen, voor het eiland Tholen met zijn overwegend pro testantse bevolking een levensbelang. Men mag, zei hij, de algemene status en daarmee ook de algemeenheid van de specialisten in medische aangelegen heden niet verkrachten door reglemen taire bepalingen. Ook de kerkeraden van de Gerefor meerde Kerk van Tholen en van Rilland- Bath hebben adhesie betuigd aan df kerkeraden van Bergen op Zoom, ter wijl de hervormde ring Tholen zich zeer binnenkort achter de kerkeraden zal plaatsen. Er kon nog geen onmiddellijke uitspraak komen omdat verschillende leden met vakantie zijn. De classis de Gereformeerde Kerken van hel land Tholen zal de kwestie op haar agen da zetten voor de vergadering van sep tember. Bouw begonnen van hervormd pastoraal centrmn in Doorn Op het landgoed Oydepark in Doorn is dezer dagen de eerste spade in de grond gestoken voor de bouw van een nieuw pastoraal centrum van de Ne derlands hervormde kerk. Na de oorlog werden op dit landgoed achtereenvolgens het recreatiecentrum Het Grote Bos, het internaat Nieuw Ruimzicht en de hoofdadministratie van de Stichting Recreatiecentra gevestigd. Reeds eerder werd op het aangrenzende landgoed De Horst, dat in Driebergen ligt, de academie Kerk en Wereld ge vestigd, die dit jaar vijftien jaar be staat. In het eveneens op het terrein van De Horst gelegen Eykmanhuis is het Hervormd Seminarium ondergebracht, waar aanstaande theologen bun studies met een viermaandelijkse cursus beslui ten. Dit Eykmanhuis zal in de toekomst uitsluitend als conferentieoord gaan die nen. Het Hervormd Seminarium ver huist, zodra het nieuwe pastoraal cen trum klaar is, daarheen. Voorts zal het centrum dienst kunnen doen om allen die in het pastoraat staan gelegenheid te bieden op deze plaats zich te bezinnen op hun taak. Het centrum komt te staan op de plaats van het voormalige huis Hydepark, dat in de oorlog door de be zetters werd verwoest en dat met zijn bijna honderd kamers en zijn overdadi ge luxe meer op een eersteklassehotel dan op een particuliere woning geleek. Het kan soms wonderlijk lopen! Als u gisteren deze pagi van onze krant hebt gelezendan zult u hebben ontdektd er op twee plaatsen sprake was van vuur en verbranden. V' het gruwelijke bedrijf, dat Jeremia in zijn boek beschrijft: l offeren van Joodse kinderen door hun ouders aan de afgoden j van het verbranden van duizenden magische voorwerpen do de Dani's op Nieuw-Guinea. Twee handelingen, waartusa de diepste afgrond gaapt. Als u dat laatste leest, dan bent even stil. Primitieven, nog levend in het stenen tijdperk, t C door de Geest van God zijn aangeraakt en die dan ineens oi dekken, dat Jezus' macht oneindig veel groter is dan de krac van hun magische voorwerpen, tot de vorige dag het enij waarop zij steunden. Probeert u toch niet daar wat van af doen en uw westerse belijdenismaatstaven aan te leggen-' JJ tuurlijk, nu zal moeten blijken, of in het leven van die Dan inderdaad Christus het alleen te vertellen zal hebben. Ma moet dat óók niet iedere dag blijken in uw en mijn leven,j de dagelijkse overgave en laten we dat ouderwetse woo nog maar eens noemen in de dagelijkse bekering? Dat vt haal van die zendingsarts gisteren over wat die Dani's hebl gedaan is het mooiste nieuws, dat een mens kan lezen. maken ons zorgen over de toekomst van de bevolking in joni r landen als Kongo en Nieuw-Guinea. Maar dan komt daar brief en als u hem gelezen hebt, dan weet u het weer: Gi gaat door met Zijn werk, Hij bouwt Zijn rijk, Zijn gemeen en de poorten van de hel zullen haar nooit overweldig^ Directeuren der Vrije Universiteit hebben prof. dr. G. Wielenga, thans buitengewoon hoogleraar in de didac tiek, statistische methoden in de psy chologie en experimentele psycholo gie, benoemd tot gewoon hoogleraar in de paedagogiek en de toepassing van statistische methoden in de psy chologie. Prof. Wielenga zal daarme de een deel van de taak van prof. dr. J. Waterink en van wijlen prof. dr. A. Kuypers overnemen. Voorts hebben directeuren dr. S. D. Fokkema, thans wetenschappelijk hoofd ambtenaar a en leider van het research- Als ik dit zo neerschrijf, ontstaat er ergens in mijn achterhoofd een beeld dat ik. wanneer ik zou kun nen tekenen of schilderen, gestalte zou kunnen ge ven. Een kale heuvel met donkere vlekken in een ver en eenzaam besneeuwd landschap onder een winters rode hemeL Voor die heuvel staat een rij zwijgende mannen. Ik ken ze allen van gezicht Ik weet hun leven, ken hun namen. Geluidloos slaan ze stuk voor stuk neer in de eeuwige stilte. Daar bij noem ik dan namen VaderHenkVe- nega Samuel de Levi Zo heb ik het gezien in de nacht toen ik hier op bed lag met ogen die pijn deden omdat ze niet hui len konden, verdoofd van geesten in die stille angstwekkende stilte speelde de torenklok elk kwar tier.. elk halfuur. Die avond had lk een telegram van mijn moeder gehad: „kom gauw over, vader ernstig ziek." Dat was lief en dapper van haar. want ik wist hoe ik deze woorden moest lezen de heuvel de bloedrode hemel boven het eenzame winterland. Va- der-ach-vader. Ik weet niet of ik er goed aan heb gedaan naai öoor heRm. steqqeRöa, _.R doe ik dat eigenlijk? Ik moest nu naar bene den gaan en tegen mijn hospita zeggen: „ik heb me bedacht, ik ga toch liever weg En als zij me vraagt: waarom? Dan zal lk zeggen Ja wal moet ik dan zeggen dat zij het begrijpen zal? Als ik het doen wil moet ik bet nu doen. nu mijn kof fers nog gepakt staan. Het kan nog. Maar waarom doe ik het dan niet? Waarom blijf ik in mijn stoe' zitten en rondkijken naar al die dingen die me nog bekend zijn. Die boeken, het bleke herderinnetje --__jaasje waarop de Mimosa stond te beven toen een ver toornde Duitse vuist op tafel sloeg: „Sprechen Sie, wo slnd die Juden!". een vuist, die voor onze ge sloten monden was bedoeld. Naar de viool. De viool van Samuel de Levi Wat moet ik eigenlijk met dat Instrument doen? Ik wil het kwijt. Altijd nog koes ter ik de hoop, dat er eens iemand zal komen die recht kan laten gelden op dit bezit. 2k>lang lk die viool bezit zal lk mij die er- J 1 neren. De ene avond Xk heb bij ervaring, dat i avond blijven herin- -oorden, öi welk band ook tezamen gebracht voor elk mens een persoonlijke betekenis hebben, uitdrukking zijn van begrippen die steunen op eigen ervaringen en her inneringen. Want de woorden ,,die ene avond" roe pen voor mij een belevenis op welke ik graag ge. mist had. Niettemin heeft deze ervaring mij me de gemaakt tot wat ik nu ben. Samuel de Levi kwam een half jaar nadat ik hier mijn intrek had genomen in pension. Henk die de kamer naast mij bewoonde en Inge links boven mij, wij noemden hem in de omgang Samu. Dat lebeurde zonder afspraak of opzettelijkheid, mis schien wel omdat we in ,,Sam" de jodennaam uit de mop hoorden die met Samuel niet was te rijmen. De gehele voornaam was zo'n mond voL We hebben nooit precies geweten waar hij van daan kwam. wat hij dacht, hoe hij leefde. Het enige dat we van hem wisten was niet door hem maar door onze praatgrage hospita dat hij fa milie in Groningen had waarheen hij soms in de weekends verdween en dat hij studeerde aan het conservatorium. Voorzover wij dat konden beoor delen geloofden we dat hij een zeer begaafde jongen was met een sterk muzikaal talent. Hij was voor al in het begin een sympathieke vreemdeling !n ons midden. Een opvallend Slavisch type. Ik herinner mij zijn bijna zwart golvend haar en zijn warm donkerbruine, levendige ogen boven de ietwat uit stekende konen. Hij speelde viool en piano en door zijn spel zijn mij zijn smalle handen opgevallen waarmede hij wonderlijk beheerst zijn gevoelens tot uitdrukking wist te brengen, hetzij op een In strument. hetzij met een enkel gebaar als hij sprak, wat hij maar erg weinig deed. Sinda ik se had ont dekt werd mijn aandacht altijd door hun bewe gingen geboeid. Van de enkele keren dat ik op zijn kamer ben geweest herinner ik mij zijn prachtige verzameling boeken die getuigde van zijn liefde tot het schone leven, de wetenschap, de wijsbegeerte en de kunst waarin de muziek domineerde. Zeer zelden raakte hij bij ons de piano aan of nam hij zijn viool op om voor ons te spelen, maar wanneer hij het deed werd het een belevenis voor ons door zijn subliem en gevoelig spel. Hij deed dit voor 't laatst op die ene avond en achteraf, nu ik alles overdenk weet ik waarom hij het deed. Eens in een kort gesprek dat ik met hem had zei hij: „muziek is voor mij de enige moge lijkheid om tot uitdrukking te brengen wat met woorden onzegbaar is, en het is een taal waarin volken en rassen niet verdeeld worden. Dat is een vreugdevolle ervaring op zichzelf." Van toen af wist ik dat voor hem de muziek symbool was voor een diepere eenheid en dat zijn spel dikwijls vlucht was wanneer de dagelijkse teleurstellingen hem te veel werden. De typisch tragische Inge voelde zich sterk tot hem aangetrokken, iets wat Samuel nimmer heeft geweten. Dat moest voor Inge zeker zo zijn. Som mige mensen zijn gedoemd hun eigen tragedie te scheppen. Inge leed aan een heimwee naar het onbereikbare, wat heel haar wezen iets teers, iets weemoedigs gaf. Zij was een goede begeleidster voor Samu. Op de piano van juffrouw Krol, die in onze gezamen lijke eetkamer stond, hield zij zo'n beetje haar stu die bij. De werkelijke lust om ernstig te studeren ontbrak haar, maar zij wist zich aardig te redden door een aangeboren muzikaliteit Eigenlijk was ze daarin een echt kind van haar tijd. Zij sprak uit wat in die dagen op de achter grond van ons aller denken leefde: „als het weer eens vrede wordt en wij weer onszelf mogen en kunnen zijn dan zullen al die dingen weer zin heb- Het is één van die illusies die we voorgoed diep in ons hart verborgen hebben. Samu moedigde haar soms wel aan, omdat hij haar aangeboren muzikaliteit ontdekt had, maar dat Samu, voor wat haar spel betrof, een kans was, maar zij had blijkbaar geen enkele behoefte aan die kans. laboratorium voor de psychologie, noemd tot lector voor net onderwijs de experimentele psychologie, welk vak tot nu toe door prof. dr. G. .Wielenga werd verzorgd. Voor de opleiding in de paedagogiek werd tevens de heer drs. J. W. van Hulst, directeur van de Hervormde Kweekschool te Amsterdam, benoemd tot wetenschappelijk hoofdambtenaar a. Prof. Wielenga, in 1905 te Djokjakarta geboren, begon in 1923 aan de Universi teit van Amsterdam de studie in de wis- en natuurkunde. In 1940 promoveerde hij. In 1942 legde hij aan de Vrije Uni versiteit het doctoraal examen in de fa culteit der letteren en wijsbegeerte af met hoofdvak psychologie. Van 1927 tot 1953 was prof. Wielenga als leraar werk zaam. In 1952 werd prof. Wielenga be noemd tot buitengewoon hoogleraar. Prof. Wielenga is voorzitter van RUI Christelijk Paedagogisch Studiecentrum en voorzitter van het bestuur van de Gereformeerde Kweekschool te Amster dam. Tevens hebben de directeuren der Vrije Universiteit mede in verband met het aanstaande vertrek van prof. dr. G. J. Hoijtink, die tot hoogleraar aan de Gemeentelijke Universiteit van Amsterdam is benoemd dr. J. M. Los, thans associate professor aan de Universiteit van New Bruns wick te Fredericton in Canada, met ingang van 1 september 1960 be noemd tot gewoon hoogleraar in de faculteit der wis- en natuurkunde om onderwijs te geven in de electro- chemie, thermochemic en colloidclie- mie. Dr. Los werd in 1920 te Alkemade geboren. Hij studeerde wis- en natuur kunde aan de Vrije Universiteit. Na zijn doctoraal examen zette hij met be hulp van een beurs van de National Research Council of Canada zijn studie voort aan de Universiteit van Ottawa in Canada. In 1952 promoveerde hij aan de Vrije Universiteit. In 1950 werd dr. Los benoemd als assistent professor aan de Universiteit van New Brunswick, in 1954 tot associate professor aan deze universiteit. De directeuren der Vrije Universi teit hebben de heer H. A. Höweler op zijn verzoek om gezondheidsrede nen eervol ontslag verleend als biblio thecaris van de Vrije Universiteit. Hij heeft deze functie vervuld sinds oktober 1949. In zijn plaats hebben directeuren inmiddels benoemd dr. ir. J. Stellingwerff, thans waarne mend bibliothecaris van de Techni- Wordt vervolgd sche Hogeschool te Eindhoven. HOOGCONJUNCTUUR Nederland bevindt zich op het ogen blik in een periode van hoogconjunc tuur zoals we na de jongste wereld oorlog nog niet gekend hebben. Dat heeft z'n prettige kanten, want hoog conjunctuur betekent welvaart. En dan mag het sommige nabuurlanden misschien nog beter naar den vleze gaan, weinigen onzer hebben reden tot klagen voor zover het de mate riële welstand betreft Voor wie wer ken wil is er werk volop en er wordt niet karig betaald. Een prettige kant van de hoogconjunctuur is boven dien dat de bedrijven, welvoorzien van orders, aanzienlijke bedragen kunnen besteden aan uitbreiding en vernieuwing, aan betere produktie- methoden die op him beurt weer de produktiviteit vergroten zodat belo ning en winsten weer toenemen. Enigszins een spiraalwerking maar dan de goede kant uit! Zodat het alles rozegeur en mane schijn lijkt. Maar dan vergeet men dat rozen altijd doornen hebben en dat zelfs maanlicht schaduwen ver oorzaakt! Die schaduwen aan te wijzen is niet moeilijk. Ieder weet hoezeer het be drijfsleven op dit ogenblik te kam pen heeft met personeelschaarste. Het aantal werkloze mannen bedroeg per eind mei slechts 28.577 tegen 41.687 een jaar geleden. Hierin zijn dan ook alle moeilijk plaatsbare ge vallen begrepen. Die schaarste aan personeel oefent, logischerwijs, een stevige druk uit op de lonen. Want zelfs in collectieve contracten werkt de wet van vraag en aanbod door! Nu is dit gevaar niet denbbeeldj dat deze schaarste een onevenredij Tr verdeling van de welvaart gaat ve een oorzaken. In de afgelopen perioj zijn in haast alle bedrijfstakken v het stelsel van gedifferentieen La loonvorming de lonen verhoogd Weli andere arbeidsvoorwaarden verl» H.c terd. Gezien de boven verwachtij grote stijging van de produktivit* okto en de hoge winsten die gemaakt wc (dag den, zyn die loonsverhogingen zeki La niet aan de overmatige kant gewet! Ri. In menige bedrijfstak zal men mi Nati enig ongeduld de afloopdatum vj F de C.A.O. verbeiden, omdat de eo (tot In KORTZICHTIG Om de schaarste aan personeel te be strijden en aldus de opwaartse druk op de lonen wat te verminderen, zijn de gedachten uitgegaan naar de in schakeling van buitenlandse arbeids krachten. Het Nederlandse bedrijfs leven blijkt zich bereid verklaard te hebben enkele duizenden Italianen in ons produktieproces op te nemen. Dit is een juiste gedachte. Als de Europese markt verder gestalte ge kregen zal hebben, zal dit trouwens tot de gewone zaken gaan behoren. Dan is dit geen emigratie of immi gratie meer maar normale migra tie! De Europese Commissie in Brus sel is zich dan ook met deze zaak gaan bemoeien en heeft als haar me ning gegeven dat Nederland om streeks 20.000 buitenlanders zal moeten inschakelen om het econo mische leven hier draaiende te kun nen houden. En deze Commissie heeft steun gekregén van de Alge mene Katholieke Werkgeversvereni ging die sterk geporteerd blijkt voor een dergelijke omvangrijke toelating van Italiaanse arbeiders. Op zichzelf is dit rooms-katholieke ijveren voor meer (rooms-katholie ke) Italiaanse arbeiders wel begrij pelijk, zij het dat men zich wat al te gemakkelijk afmaakt van de aanpas singsmoeilijkheden die deze vreem den in ons land plegen te hebben in de mijnstreek kan men daarvan getuigen. Het past in ieder geval in het kader van de Europese Ge meenschapsgedachte. Bedenkelijker is echter dat de secre taris der rooms-katholieke werkge vers, dr. Meier, meteen maar fel van leer is getrokken tegen de regering omdat deze nog altijd de emigratie subsidieert. Bedenkelijker omdat ve- Dit alles is gezond zolang het bij zate nen de grenzen blijft. En die grenw a< mogen zeer beslist niet bepaald w» bur? den door de wet van vraag en au half bod alleen. De schaarste aan per* neel mag niet tot overvragen leide Immers, men zal zich herinneren dj 2 to nog maar nauwelijks een jaar gel Lt den ontstellende cijfers zijn geput# huis ceerd over de „minimumlijden, thJe mensen die van een loon moeti rondkomen dat eigenlijk maar si Woe voldoende is voor het allernoods er. kelijkste. Deze „minimumlijders', b horen het eerst aan de beurt te b -fjj; men. Evenals trouwens de werka in de „zwakke" bedrijfstakken dj r de vorige maal al wat achter zijn gi bur raakt De economische wet v* A?c vraag- en aanbod zal de zedelijk wet van naastenliefde niet mogei overwoekeren. Dat is christelijk-sc c ciale politiek! Rai len het op dit punt met de hu Meier eens zijn. Naar onze mening is dit een koit zichtig redeneren. Om drie redenei In de eerste plaats moet men toe- wel bedenken dat zelfs de hoogcor junctuur van nu niet altijd zal voor! duren. Er zullen ook weer minde gunstige perioden komen en dan a er weer werkloosheid heerset Werkloosheid is een groot kwaii voor degeen die het treft ho minder mensen hierdoor getroff worden, hoe beter. En dat aantal n minder zijn als de emigratiepolitié op dezelfde wijze als altijd wori voortgezet. Waarbij men mag bi denken dat bij hoogconjunctuur d r lust tot emigratie toch al niet bijste groot is! t In de tweede plaats is een emigratit politiek die meedeint op de golve- van de conjunctuur voor geen enki ontvangend land acceptabel. Ook I landen als Canada en Nieuw-Zee land is een tekort aan arbeidskracl ten men zou het Nederland ongi twijfeld bijzonder kwalijk kunne nemen als het nü maatregelen gin; 1 nemen om emigratie af te remmei 1 En in de derde plaats dient men ter dege oog te hebben voor de grot waarde van emigratie. De eeuwt door zijn Nederlanders de grenzei over getrokken en juist deze hard werkende, uit het goede hout ge sneden mannen en vrouwen hebbe voor ons land grote goodwill ge kweekt en de weg geopend voo nieuwe economische mogelijkhedei Dat is vandaag de dag minstens t hard nodig als in voorbije eeuwei Niet het minst daarom zou het be wust afremmen van emigratie vai kortzichtigheid getuigen. Ds. A. Gerritsen overleden Op zijn 92ste verjaardag ls te Gronin gen overleden de nestor van de doopsge zinde predikanten, de emeritus predikant ds. A. Genïtsma. Deze predikant die stu deerde aan het Doopsgezind Seminarium en aan de Gemeentelijke Universiteit van Amsterdam werd in 1893 proponent. Van 24 juni 1894 tot aan zijn emeritaat in 1935 diende hij de gemeente van Pie- terzijl-Grijpskerk. Krimpen van pijn door rheumatiek, spit, ischias, hoofd en zenuwpijnen is onnodig. Togal be vrijdt U snel en afdoende van die pijnen. Togal kan baten, waar andere middelen falen. Togal zuivert de nie ren, is veilig voor hart en maag. Bij apoth. en drog. ƒ0.95, ƒ2.40, ƒ8.88. Jaarverslag van de bibliotheek op het platteland De plattelandsbibliotheek voorzienin! heeft in het afgelopen jaar weer enkeii stappen vooruit gedaan en hoopt be komend jaar een grote stap vooruit K nemen door een functionaris aan tl trekken, die in volle dagtaak de belai gen van de buitendienst zal kunnen be hartigen en tevens het financieel e subsidietechnisch beleid kan uitvoerei In het afgelopen jaar kwamen e' twee openbare leeszalen en bibliotheke: bij, namelijk in Zwijndrecht en in Spij kenisse en Rozenburg. Het aantal uitge leende boeken steeg van 58.907 td 74.825. Er kwamen ongeveer 300 vast! lezers bil. Opmerkelijk is dat de lede ook dit jaar meer boeken hebben gek zen en dat de boeken vaker zijn uil! gereikt. Be Noorse zendeling Endresen heeft trt handen van de president Ahidjo val de Kameroen de hoogste onderschei ding gekregen. Hij was de enlgt blanke ln de stad Ngaonndere dl< deze onderscheiding ontving.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 2