DU Marihuana-handelaren voor de rechtbank Economie en Financiën Surinamers vormen een probleem Vijfde Mobil Economy run Nederlandse equipe over de kop Kerkeraden protesteren in ziekenhuisconflict PROEF! Duyvis Sprea< Sterke rijders op komend eoncours hippique SUCROSA 196 7 DONDERDAG 21 JULI 1960 7WARE straffen werdén gisteren voor de Amsterdamse rechtbank (eëist tegen een viertal personen, die «trokken zijn bij de handel in ma- ihuana: drie jaar met aftrek tegen Ie Amsterdamse caféhouder F. J. S. 51); zes maanden tegen de 27-jarige lurinaamse zeeman J. E. R. en de 31- arige Westafrikaanse zeeman S. A. f. en een jaar gevangenisstraf tegen |e 37-jarige classificeerder E. A. Paithfull. Drie pakjes marihuana werden op 26 rril op de binnenplaats van het café van door rechercheurs aangetroffen De jakjes waren verborgen onder planken iver een olievat. De caféhouder was jiterst verbaasd over de vondst en ver- lelde ook voor de rechtbank, niet te heb- xn geweten dat verdovende middelen in tijn zaak werden verhandeld Een getuige, een Westafrikaanse zee- i, kwam vertellen dat hij een gesprek had afgeluisterd tussen de caféhouder en enkele van zijn medeschepelingen Het ging over pakjes marihuana en de café houder zou dertig gulden hebben over handigd. S. ontkende een gesprek te heb ben gevoerd, zijn Engels was niet zo best: wel had hij de zeeman dertig gulden geleend. In het algemeen, aldus de officier, is het moeilijk te ontdekken waar de handel sich afspeelt. In de regel gebeurde dit op straat, doch later werd duidelijk dat de Surinamers na eerst hun klanten zoe- tn en hen dan naar een café brengen aar een soort dumping is. Volgens de officier moet S. hebben ge weten dat er „spul" in zijn café aanwezig De Surinamers waren er regelmatige bezoekers en zij kregen er volop gele genheid hun koopwaar te verbergen. De strenge straffen verantwoordde de offi cier met de verklaring, dat de gebrui kers van marihuana op den duur na sterkere prikkelingen zouden zoeken op morfine zouden overschakelen. Het de taak van de rechterlijke macht dit kwaad in de kiem te smoren. De verdediger noemde de bewijscon- structie waardeloos en vroeg onmiddellij ke invrijheidstelling. Het verzoek werd na raadkamer afgewezen. De zeeman G., verklaarde niets met de zaak uitstaande te hebben. Zijn vinger afdrukken zijn op het pakje gekomen, toen twee Afrikaners hem het pakje ter hand stelden. Zij wilden zaken doen, maa de zeeman weigerde en gaf het pakji weer terug. De verklaringen van twee overige ver dachten liepen nogal uiteen. Over ei weer beschuldigden zij elkaar van leu gens, die door een tolk plichtgetrouw ii het Nederlands werden vertaald. Het kwam er op neer, dat zij geen van bei den het pakje als laatste in handen ge had zouden hebben. In zijn requisitoir tegen de Surinamer F. zei de officier, dat de Surinamers die als schepeling naar Nederland komen Mutaties marine Kapitein-luitenant-ter-zee H. J. H Hagdorn is met ingang van 8 juli be vorderd tot kapitein-ter-zee. Luitenant-ter-zee der le klasse W. P. Saim is met ingang van 9 augustus tij delijk bevorderd tot kapitein-luitenant ter zee voor de duur, dat hij belast zal I zijn met de functie van chef staf van de commandant zeemacht in de Neder landse Antillen. Luitenant-ter-zee der le klasse H. Mastrigt is met ingang van 23 augustus tijdelijk bevorderd tot kapitein-luitenant ter-zee voor de duur, dat hij belast zal zijn met de functie van communications plansofficer (merchant shipping and exercises) in de staf van de Supreme Allied Commander Atlantic (SACLANT). Kapitein-luitenant-ter-zee J. Suer- mondt is met ingang van 23 augustus tijdelijk bevorderd tot kapitein-ter-zee voor de duur, dat hij belast zal zijn met de functie van chef staf van de com mandant zeemacht in Nederlands Nieuw- Guinea. hier blijven een probleem beginnen te vormen. Er te eens iemand geweest uit Suriname om zijn landgenoten op te vangen; er waren plannen voor een rinaams zeemanshuis en er waren be sprekingen met de Sarinaamse ministers, maar alles leverde weinig of niets op. Wij proberen positief iets op te bouwen, maar wij zijn nog even ver als in 1957. De Surinamers blijven als ze hier zijn aan de zelfkant van de maatschappij en vormen daardoor een probleem, aldus de officier van justitie. Tsjechische bemoeienis met Nieuw-Guinea Na afloop van het bezoek, dat de In donesische premier ir. Djuanda aan Tsjechoslowakije heeft gebracht, wordt in een gemeenschappelijk communiqué verklaard, dat Tsjechaoslowakije „de In donesische strijd voor de terugkeer vat wetelijk Nieuw-Guinea ten volle steunt' en dat onmiddellijk een einde moet ko men aan de militaire interventie Belgische troepen in de Kbngo" en de „koloniale troepen onmiddellijk uit de Kongo moeten worden teruggetrok- Tsjechoslowakije verstrekt Indonesië een krediet van twaalf miljoen ponden sterling voor aankop van volledige fa brieken en kapitaalgoederen. Besprekin gen zijn gevoerd over de bouw van che mische fabrieken in Indonesië voor sterking van steenkool en ruwe olie. Een voorlopige luchtvaartovereenkomst is tot «tand gekomen. Philippijnse nota's De Philippijnse minister van buiten landse zaken, de heer Felix Berto Serra no, heeft aan de Nederlandse en Indone sische regering twee gelijkluidende n gestuurd, waarin de wens wordt geuit, dat er een einde zal komen aan het ge schil over Nederlands Nieuw-Guinea. Het verluidt, dat de Philippijnen bereid blij ven om steun te verlenen voor de standbrenging van een vreedzame oplos sing binnen of buiten de Verenigde Na ties en hopen, dat er niets zal gebeuren wat de spanning'zou kunnen verhogen Grenoble, donderdagmorgen. (Van onze speciale verslaggver) /"\P DE DERDE en op een na laatste etappe van de vijfde Mobil Economy Run naar Cannes raak ten twee wagens van de weg af waaronder die van het Nederlandse equipe Van de VlugtHenrichs. Per soonlijke ongelukken deden zich ge lukkig niet voor, maar de beschadi gingen waren toch wel van dien aard. dat de zuinigheidsrit voor de pech vogels als afgelopen moest worder .beschouwd. In drie van de zes klas sen staan inmiddels Nederlanders aan de top. Twaalf van de 44 equ- pès, die maandag in Utrecht startten hadden gisteravond de strijd op mor ten geven. Gistermorgen, in de nabijheid van Tbieus, kwam de Chrysler van Van Heu na een slechte bocht tegen een muur te recht en werd zo zwaar beschadigd dat hij moest worden weggesleept. Heiu zelf kroop er met een pijnlijke schouder uit, Roomse druk in Bergen op Zoom DE Bergen op Zoomse zieken huiskwestie houdt de gemoede ren daar nog altijd bezig. Zoals wij reeds eerder hebben bericht, dreven rooms-katholieke leden, die een i kleine meerderheid in het college van regenten van het algemeen zie kenhuis hebben, een reglementswij ziging door waarbij protestantse doktoren en patiënten gedwongen worden zich te onderwerpen aan de rooms-katholieke medische moraal. De kerkeraden van de protestantse kerken hebben toen een zeer ernstig protest ingediend bij de raad van de gemeente Bergen op Zoom. In dit protest schrijven de kerkeraden dat het kan gaan om een kwestie van leven en dood. Maar tevens is hier sorake van een gewetensdwang die in een de mocratische staat niet mag voorkomen. Aan het college van regenten «•hrij- ven de kerkeraden: „Onder deze om standigheden kunnen wij de geestelijke en lichamelijke belangen van het niet rooms-katholieke deel van de oevnlking bij de meerderheid van uw college niet veilig achten. Daarom zijn wij van me ning dat dit besluit van uw college mo reel ontoelaatbaar is en daarom dient te worden herzien." In een verklaring schrijft de hervorm de predikant ds. O. Elseman ons nog: „Op vrijdag 10 juni jl. nam dit colle ge een voorstel aan met 5 tegen 4 stem men, waarbij in het reglement voor de in het A.B.G. werkende specialisten de r.k. medische moraal verplichtend werd gesteld. Daardoor worden niet r.k art sen gedwongen zich ook t.a.v. nle» r.k. patiënten aan deze r.k medische mo raal te houden; maar, wat erger is, de niet r.k. patiënt wordt gedwongen zich aan deze moraal n.b. in een algemeen ziekenhuis te onderwerpen." „Bij het verzet van niet r.k. zijde in het college werd door de woordvoerder van de meerderheid zelfs de opmerking gemaakt, dat niet r.k. patiënten, die dit niet wensten, dan maar naar een ander ziekenhuis moesten gaan om zich te la ten verplegen en dat niemand de pro testants-christelijke artsen dwong te komen werken in het A3.Gasthuis „Na zijn de verschillen tussen de r.k. en de algemene medische moraal in de praktijk niet hemelsbreed. Het belangrijkste verschilpunt is de kwestie, dat volgens de r.k. medische moraal bij een bevalling, waarbij het gaat om het leven van de vracht of dat van de moe der, de moeder moet worden opgeofferd terwille van de vrucht. Voor de protes tanten valt de morele beslissing anders ait. Na komt dit geval slechts zelden voor maar bij een acute beslissing zou een niet r.k. patiënt 't „slachtoffer'1 kannen worden van de reglementsbepaling, die het regcntencollege met de minst mogelij ke meerderheid heeft aangenomen" 4*, SANDWICH doch zijn kaartlezer en mankeerden mierts. Klasse zeven gtonk door deze ongeluk kige manoeuvre tot twee wagens, bedden bestuurd door Nederlander* In de middaguren werd klasse zeven opnieuw getroffen en in feite gehalveerd. BU Les Halles in het Hoogland van Auvergnes raakte het team Van der Vlugt-Henrichs in Rambler Saper 6 van de weg af, toen een onoverrichteHJke bocht moest worden gepasseerd. De re Amerikaanse wagen kwam tn een kuil terecht en kantelde over het dak naar de wielen terug. Noch Van der Vlugt, noch Henrichs, noch de inzittende Franse waarnemer liepen ook maar een schram metje op. Mat een takelwagen word de Rambler we«r op de weg gezet. Hoewel hij op eiigen kracht naar Gronoble kon worden gereden waren de beschadUgiirugen toch van daen aard, dat de rilt moest worden gestaakt. Bovendien had hel oponthoud nog voor een ernstig tijdverlies waardoor de finish een uut te laait werd bereikt Verrassing De grootste verrassing van gÉsberen wei dat Favierc. tot nog toe in Panhand de zuinigste rijder, door Yschard ii Renault Dauphin e van zijn plaats gedron gen werd en ook nog door Paraijre ir Panhard word gepasseerd. Het gemiddeld verbruik van Yschard kwam na drie da gen rijden op 1 op 23,90 te liggen. Hoewel vier van de zeven Nederlandse teams de strijd om het geringste benzine verbruik hebben moeten staken, staan er drie op top in hun op cilinder-inhoud ge baseerde klasse. Bijlsma in Wolseley wist opnieuw de eerste plaats in het tussen- klassemerrt te bereiken gisteren werd hij door de Zweed Anderson in Volvö ge klopt met een gemiddeld verbruik van Utrecht naar Grenoble van 1 op 16,61. Knegtel in Ford Falcon bleef in klasse zes de ongeslagen favoriet en haalde drie kilometer meer uit een liter benzine dan rivaal Nichot in Ford Cornet (resp. 11,84 en 10.89). Haenen, nog slechts de enige in de zwaarste klasse, verstookte in Opel Kapritan een gemiddelde van 1 op 10.37. De route, die gisteren 554,5 kilometer lang was, voerde van Le Bourges door de bochtiigste wegen van heit hoogland van Auvergnes en een klein deel van de Fran se Alpen naar Grenoble. Vandaag de laatste etappe ging het naar Cannes over vier van de hoogste „Cols" van de Franse Alpen. Schaaktoernooi Buenot Aires Korchnoi naast Reshevsky Met nog een ronde te spelen in het in ternationale schaaktoernooi te Buenos Aires, delen de Amerikaan Samuel Reshevski en de Rus Victor Korchnoi de eerste plaats met ieder 12% punten. Reshevsky, die verscheidene weken al- aan kop is gegaan, moest gisteren genoegen nemen met remise tegen de West-Duitser Unzicker. Korchnoi daaren tegen won zijn partij tegen de Argentijn Wee kier. Overige uitslagen van de voorlaatste ronde: Bobby FischerRobert Wade 1—6; Taimanov—Olafsson 1—0; EvansUhl- n 1—0; GligorichIvkov Vi\ Pachmann—Guimard BenkoSza- bo EliskasesBazan 1—0; Roset- toFoguelman 1—0. Op de derde plaats staat Ssabo met elf punten. Dan volgen Evans, Rosetto en Taimanov met ieder 10% pnt. 1073 inschrijvingen voor Apeldoorn Voor de zevende Apeldoorn se vierdaag- die van 26 tot en met 29 juli wordt gehouden, hebben 1073 wandelaars inge schreven. Dat is drie minder dan vorig jaar toen een recordaantal van 1076 lopers zich aanmeldde. Zesenveertig wandelaars zullen voor de zevende maal aan de vierdaagse afstandmarsen van Apeldoorn deelnemen. Dit jaar hebben 27 vereni gingen ingeschreven. N.S.F. en toto De N.S.F. maakt het volgende bekend: Het bestuur van de Nederlandse Sport Federatie heeft met teleurstelling kennis genomen van het besluit van de Tweede Kamer, waardoor de nieuwe loterjjwet 1960 een feit werd. De bezwaren van de sportbeweging behoeven nu niet te wor den herhaald. Zij blijft van oordeel dat een maximumprijs van f 50.000 te laag is. Nu echter bovenvermedde beslissing is gevallen, wil de N.S.F. anderzijds uit drukking geven aan de grote bereidheid der sportorganisaties om de uitvoering van de nieuwe loterijwet in het alge meen belang een zo groot mogelijke kans van slagen te geven. Daartoe zal als eerste stap op de kortst mogelijke termijn contact worden gezocht met het „comité van overleg inzake sportprijs- vragen", waarin, zoals bekend, de orga nisaties zyn verenigd van het charitatief, cultureel en maatschappelijk wenk. De Nederlandse Sport Federatie spreekt het vertrouwen uit, dat dit overleg zal voeren tot gezamenlijke voorstellen aan de regering over de organisatie van de nationale sporttotalisator. Keiler de beste buitenlander Wereldkampioen Iser Kuperman is, zoals bekend, winnaar geworden van het grote internationale damtoernooi in Kiev, waaraan o.m. werd deelgenomen door de Nederlander Keiler. Kuperman bereikte een score van 22 winstpunten uit 14 partijen. Keiler werd met 14 pun ten de hoogst-geklasseerde buitenlander Hy deelt de negende plaats met de Rus Mikhail Stanovsky. Zes en tachtig landen zijn definitief ingeschreven voor de Olympische Spelen Woensdag accepteerde -de organisatie commissie alsnog de (te) late aanme dingen van Kenia, Haiti en Vietnam Mogelijk zal ook Somaliland nog tot de Spelen worden toegelaten. De enige zeeploze toiletzeep in Nederland 0U-NT reinigt diep In de poriën. Oei vil zeggenDU-NY bult niet alleen het «uil van maar ook uit Uw huid. Boordan an man chetten blijven daardoor «aal lan ger schoon. CommeniaaP Loffelijke poging Wat redelijk is, moet men loven", zegt een oud spreekwoord en gedachtig daaraan mogen we het initiatief dat Maria van der EUt nam om van haar spaarzame vrouwenrubriek Televitri- ne" voor de KRO-tclevisie eens iets an ders te maken, prijzen. Dat het geheel wat stijfjes en een tikje gedwongen uitviel, is een tweede. Onze Nederland se televisieprogramma's munten niet te zeer uit door ongedwongenheid en ge zellige spontaneïteit (ook al moet zo iets juist terdege gerepeteerd worden!) en dus signaleren u-e gaarne elke po ging daartoe als loffelijk. Maria van der Eist leerde ons dan gis teravond een en ander omtrent nieuwe ideetjes voor huiselijke feestjes en sij werd daarin bijgestaan door een vrien din die haar sporen als gastvrouw ken nelijk heeft verdiend, door een camera man die eventjes een mannenschort kwam passen en tenslotte door een hele schare studiopersoneel dat slechts in een wat rommelige flits op het scherm kwam. De gegeven receptjes en ideetjes waren zo bij elkaar geno men misschien wat al teveel afgestemd op de ruime beurs, maar in onderdelen kon toch menipe oastvrouw er een aar dige tip van ter harte nemen. Alcorene er een amusementsprogram- Ook Verhoeven weg bij KRO Twee dagen nadat het KRO-bestuur de radio-programmaleider Toon Ram melt op diens verzoek ontslag had ver leend. heeft het waarnemend hoofd van de afdeling luisterspelen van de KRO, de auteur Bernard Verhoeven, het be stuur medegedeeld zijn medewerking aan de radioprogramma's op 1 septem ber te willen staken. Ten onrechte heeft deze gang van za ken het vermoeden gewekt, dat er bij de KRO moeilijkheden zijn gerezen. Wij hebben bij de KRO geïnformeerd naar de grond van deze geruchten en vernomen, dat de heer Verhoeven in zijn schrijven aan het bestuur waarin hij zijn medewerking opzegt, niet heeft gerefe reerd aan het ontslag van de heer Ram melt. Wel wordt erkend, dat er een feite lijke relatie tussen beide feiten ontstaat, want Bernard Verhoeven heeft meege deeld, dat zijn inzichten op verschillen de punten stroken met die van de pro grammaleider Rammelt. Deze punten zijn: structuurwijziging in het pro grammabeleid en coördinatie tussen ra dio en televisie De heer Rammelt heeft zich als pro grammaleider reeds geruime tijd on tevreden gevoeld met het feit dat de voorzitter van de KRO bij de pro- grammaleiding de beslissende laatste stem ln het kapittel heeft en boven dien was hij van mening dat de goede radioprogramma's in waardering lijden onder minder goede televisie programma's. Het is echter in 't ge-heel niet zo, dat de KRO-medewerkers in kampen ver deeld zouden zijn; de heer Rammelt had een eigen visie en het blijkt nu, dat de heer Verhoeven deze deelde. ma uit Treslong werd uitgezonden kre gen we nog een zeer interessante /tlm over de harde strijd om het bestaan in de noordelijke grensstreken van Grie ken land te zien. Een rijke illustratie voor de bijdrage, welke de NOVIB aan internationale bijstand levert. In een Eurovisie-reportage uit Londen kon men laat op de avond nog mee kijken naar de prachtige jaarlijkse paan denshow „The horse of the gear". TV-blijspel van Ed. Hoornik Vanavond presenteert Jack Dixon, re gisseur bij de VPRO, u het eerste tele visie-blijspel van Ed Hoornik. Het is nog maar een zeldzaamheid als er een speciaal voor televisie geschreven Ne derlands stuk op het scherm komt en daarom is deze voorstelling zeker ex tra aandacht waard. We hebben van deze auteur die nu 50 jaar is, in NCRV-programma's twee maal eerder een kort televisiespel ge zien. Op een zondagavond in februari de in opdracht van de NCRV geschre ven eenakter over reclassering en in maart de eenakter „De derde", een spel dat zich aan boord van een schip af speelde en waarin de auteur nogmaals getuigde van de sterke indruk welke de tweede wereldoorlog op hem maak te. Problemen, uit d»ze oorlog voortge vloeid, beïnvloeden steeds weer zijn Vanavond zal hij kijkend Nederland een volkomen nieuwe kant van zijn werk tonen: een blijspel, dat de bedoe ling heeft een licht zomerstuk te zijn. De voorliefde voor de zee van de schrijver wordt ook hierin duidelijk: het stuk speelt zich af aan boord van een schip en „de test" wordt ongewe ten afgelegd door 'n jongeman (Maxim Hamel) die verlokt wordt mee te doen aan een smokkelaffaire waaraan de ka pitein van het schip (Joan Remmelts) niet vreemd is. Hoe dat afloopt kunt u dan vanavond zelf zien. 'I i'i 't i' vanavond Voor het televisieprogramma dat de VPRO vanavond uitzendt schreef Ed Hoornik een blijspel „De test". De uit zending daarvan begint om negen uur. Vooraf om 8 uur het NTS-journaal en dan van de VPRO om 8.20 uur gesprek aan de schrijftafel door prof. dr. L. J. van Holk en om 8.30 uur een film over het leven in Turkije. vanavond Veenendaalsche moet Smulders zoekt nieuwe bestaansbronnen sterk investeren Op de aandeelhoudersvergadering van de Veenendaalsche Stoomspinnerij en Weverij werd het bestuur gecomplimen teerd met de emissie. Een aandeelhouder vond het vreemd, dat de internationale recessie en beste dingsbeperking over 1359 nog van in vloed zijn geweest. De directie antwoord de, dat in 1958 nog Indonesische orders winsten had afgeworpen, doch in 1959 niet meer. Men moest nieuwe markten zoeken en dit ging gepaard met grote aanloopkosten en sterk Concurrerende prijzen. Door de zware concurrentie is de winstmarge niet groot. Als de N.V. over het nieuwe boekjaar weer 10% dividend uitkeert, betekent dit een vooruitgang, aangezien het kapitaal verdubbeld is. Voortdurende automatisering en bijblij- met concurrentie vereisen steeds grote investeringen. Hiermede hebben aandeelhouders voor de komende jaren rekening te houden. Het dividend werd bepaald op 10®,'o. Actie tegen Unilever in Indonesië De vakvereniging van werknemers bij Unilever in Indonesië, die 4000 leden telt, heeft bij de Indonesische regering aan gedrongen op inbeslagneming van de Nederlandse aandelen in deze gemengde Brits-Nederlandse onderneming, bij wij ze van vergeldingsmaatregelen tegen de zending van Nederlandse troepen naar Nederlands Nieuw-Guinea. In Rotterdam De olympisohe equipes van Frankrijk, met in de hippische wereld beroemde namen als die van Pierre Jonqueres d' Oriola (Olympisch kampioen 1952). de Fombelle, Fresson en du Breuil, van Tur kije, Japan, Hongarije en België, zijn de grote trekpleisters van het internationale concours hippique, dat van 3 tot en met 7 augustus te Rotterdam wordt gehou den. Met de sterke Duitse vertegenwoor diging en de Nederlandse topruiters, zal het Rotterdamse concours hippique de glans krijgen, die er reeds zovele jaren van afstraalt. Juist door de deelneming van de ver schillende olympische equipes is er ook een voor-olympisch springconcours in gelast, namelijk dat om de prijs „Om de Maas" op vrijdag, dat in de plaats komt van het springcoucours voor equipes. Het vrij overladen programma heeft een tweede wijziging noodzakelijk gemaakt, namelijk de verplaatsing van het dames springconcours van donderdag naar woensdag. Het officiële Nederlandse team, dat de strijd met de olympische ruiters uit an dere landen zal opnemen, bestaat uit Irene Jansen met Icare F 2. Bert Uytendaal met Hanko en Source Bleu Velstra met vier paarden: Charmante, Ferner, Kabila en The honest man, Har ry Wouters van de Oudenweyer met Hu- bertus, Frappant en prinses Mary en An ton Ebben met Bajazzo en Easter Parade. De N.V. Frans Smulders Machinefa briek te Utrecht heeft zich de laatste jaren toegelegd op vervaardiging van nieuwe produkten ter vergoeding van de verloren Indonesische markt van ma chines voor winning van olie uit zaden Vorig jaar betrokken de Nederlandse Spoorwegen van Smulders 30 zogenaam de Hruksilowagens voor poedervormige produkten. Thans is een nieuwe order iroor 140 dubbele druksilo's ontvangen, waarmede 2 miljoen gemoeid is. De nieuwe briketteermachine voor veekoe ken heeft een goede markt. Ondanks het verlies is er alle reden tot optimisme ook voor uitvoer. Men specialiseert zich vooral op hydraulica. In het buitenland bestaat vooral belangstelling vóór druk- silowagens. Het bedrijf bestaat in augus tus 80 jaar. A.A.A. De Koepel De bruto-premiën van de Amsterdamse Assurantie Associatie De Koepel rijmen in 1959 met f 1,84 miljoen tot f 20.6 min. toe of 10V», de premièn eigen rekening met 10% tot f 16,3 min. Bij de brendaf- deling was het bruto-bedrijfsoverschot f 1.47 min. of 16 (vorig jaar 183) van de bruto-premie. bij de varia-afdeling f 1,19 min. of 173 (193)%, bij transport was het bedrijfsverlies f 27300 of 0,58 (0,13)*/'». De algemene kosten beliepen f 2,44 (2,41) min. of 11,8 (12,8) van de bruto-premie, interestbaten f 545.200 (651.000), buitengewone baten f 364300, winst f 1,04 (1,04) min., waaruit na r veringen en voorzieningen f 275.000 G gekeerd aan de Koepel, die daaruit de oprichtingskosten kon afschrijven en 10 (10)% dividend uitkeren. De dochters heb ben f 10,1 min. eigen vermogen en min. technische reserves. De Koepel ia sedert 1959 houdster alle aandelen Assurantie Compagni. Amsterdam van 1771, Brandtnij. te Am sterdam van 1790, Amst. Zee- en P.rand Assurantiemij. van 1820 en N V. Brand gevaarmij. anno 1822, waarvan de cijfers in het verslag zijn geconsolideerd. Wallstreet lager De New Yorkse effectenbeurs daalde gisteren iets bij trage handel. De opening was verdeeld en levendig. In het eerste uur volgde een bescheiden stijging, rond om de middag werd de stemming ver deeld en in het laatste uur volgde een daling. Vliegtuigen, projectielen en andere ver dedigingswaarden stegen tegen de alge mene gang van zaken in toen de inter nationale toestand gespannen bleef Staal, metalen, luchtvaartmaatschappijen, bouw. stoffen en farmaceutische fondsen daal den en andere grote groepen waren ver deeld. De meeste verliezen liepen uiteen van enkele centen tot een dollar, maar onder de meer speculatieve en dure waar den kwamen grotere verliezen voor. Van de 1207 verhandelde fondsen waren 479 lager, 460 hoger en 268 onveranderd. Het gemiddelde van Associated Press voor 60 aandelen daalde 0,30 tot 217,80. Van Waveren geeft weer dividend Van Waverens Koninklijke Graanhan del N.V. declareert 4% dividend 'vorig jaai werd ter versterking van de liquidi teit het dividend overgeslagen) Het winstsaldo was f 182.439 met inbegrip van f 99.166 winst 1958. Naar nieuwe reke ning gaat f 72.411. De bedrijfswinst beliep f 187.769 (v.j. 42.521). Deelnemingen bin nenland brachten f 47.860 (31344) op. idem buitenland f 120.557 (133.909). Afschrij ving vergde f 74392 72.889), interestlast f 132303 (54381) door grotere goederen voorraad en langer krediettermijn, voor ziening diverse belangen f 114 369 Deze bedraagt na met f 114300 te zijn verminderd voor dubieuze debiteuren, f 250.000. Door de droogte nam de Nederlandse graaninvoer met 16%% toe en de inzet der N.V. in buitenlandse granen en vee koeken steeg nog meer. De binnenlandse graanoogst daalde 10%, doch de tarwe oogst steeg 23V» tot 500.000 ton. De re sultaten in Argentinië veranderden wei nig, doch de directie heeft vertrouwen. De landbouwpolitiek in de Euromarkt wekt ernstige ongerustheid. Introductie van Ericsson Een consortium van Pierson, Heldring en Pierson, de Rotterdamsche Bank en de Amsterdamsche Bank introduceert 26 juli ter beurze van Amsterdam toonder certificaten van 10 aandelen B ex bonus elk van nominaal 35 Zweedse kronen in Telefonaktiebogalet L. M Ericsson te Stockholm op basis van de Stockholmse notering der aandelen van 26 juli De notering van 15 juli kwam overeen met een Amsterdamse notering van f 801,70 per certificaat. Opneming in de prijs courant wordt gevraagd. Ericsson heeft 52 ondernemingen waarvan 36 buiten Zweden met 28.100 werknemers. Zij houdt zich voornamelijk bezig met telefoons en telefooninstallaties. De Nederlandse dochter Ericsson Tele foonmij. N.V. te Gilze-Rijcn is de grootste leverancier van de Nederlandse posterijen en fabriceert behalve telefoontoestellen ook automatische centrales. Deze N.V boekte over 1959 (1958) na belasting f 550.000 226300) netto-winst. De gunsti ge gang van zaken bij het concern is veeleer gevolg van afzet van nieuwe telecommunicatiesystemen dan van de in ternationale conjuncturele opleving De orderportefeuille was eind 1959 kelijk hoger dan aan het begin en vooruitzichten worden gunstig geacht. Vtor it slanke lijnt waan «si maa hiésbete wfteaeUwwtUXbl Een gezellig bont programma wacht u, wanneer u tussen 8 en 9.15 uur af stemt op de NCRV: in Post Restante hoort u veel muziek, maakt u een uit stapje naar België en kunt u meedoen aan de verkeersquiz. Om half tien is Lex Karsemeyer er weer met een plaat je en een praatje en om 11 uur, na de avondoverdenking hoort u Sven Olof Ohlson en Johan van Dommele zoals zij speelden tijdens het orgelimprovisa- De alt Aafje Heynis is soliste bij het Radio Filharmonisch orkest dat onder leiding van Franz-Paul Decker tussen 8.05 en 935 uur optreedt voor de AVRO-microfoon. Zij zingt liederen van Mahler. Voorts hoort u werken van Rossini en Tsjaikowski. Aansluitend een hoorspel van Ivan Butler „Bezoek voor mr. Friedland" en om 11.10 weer een aflevering van „Dagboek van een grootvader". Programma voor morgen VRIJDAG 22 JULI 1968 Hilversum I. 402 m. 746 kc/s. VARA: 7.00 Nws 7-10 Gym 7 20 Gram 8.00 Nws 8 18 Gram 8 30 Gram v d jeugd 9 00 Gym v d vrouw 910 Gram 9 35 Waterstanden 9 40 Gram VPRO: 10.00 Wat doe Je met Je tijd als Je ziek bent. lezing 10 05 Mor genwijding VARA: 10.20 Gram 10.35 Ca baret 1100 V d kleuters 1/1-15 Kamermuz 11 45 Hammond o rgelepel AVRO: 12.00 Jazzmuz 12 20 Rcgenngsultz: Uitz v d landbouw 12 30 Lano- >-n tuinbouwnwded koor 14 20 Voordracht 14 40 Kamermuziek IS 05 Ge-var progr VARA: 16 00 Gram 16 30 V d zieken 17 Op V d Jeugd 17.35 Ver sierde vakantictipe 18.00 Nws 13 15 Vlaamse notities 18 30 18 50 Act 18 00 V d Islnd 18 10 VPRO: 19 20 Het plat- Hammondorgel tel and nu. rep 19-45 Op bezoek deren, lezing 2000 Nws 20 c BosHMSpr 20 10 FJlmtoeepr 2020 MunV lezing 20 35 Ontmoeting met het Oosten, lezing 2030 Benelux, lezing VARA: 2100 Quiz 21 55 Jazzmuz 32 15 Buitenl wee koven y 30 Nws, VPRO. 22 40 Zorg om de mens. ge sprek VARA: 23 00 Soc nws in Esperanto 23 10 Mux revue 23 55—X 00 Nwa Hilversum n. 298 m. 1007 kc/«. KRO: 7 00 Nws 7 15 Gram 7 45 Morgengebed en overweging 8 00 Nws 8.18 Gram 8 5o V d vrouw 9 40 V d jeugd 10 00 Lichte mui 10 25 Gram 11-Oo V d zieken 1J40 Gram 11-50 Als d ziele luistert, lezing 12 00 Middagklok-noodklok 12 03 Gram 12 30 Land- en tuinbouwmedfd 12 33 Lichte mux 12.50 FUharm ork 13 00 Nws 13 15 Zonne wijzer 13 30 Lichtem uz 13 45 V d vrouw 14 Oo Klass en moderne meesterwerken 14-00 Gram 15 0o V d jeugd 15 30 V d zieken 16 30 Piarv|-- 17 15 Metropole o: ber 17 45 Lichte 1 18 10 Vaticaanse act of gram 18 25 Gram 18 50 Regeringsuttz Het emigratlepraatje van H A van Luyfc 19 0o Nws 19 10 Act 19.25 Memorandum 19 30 Pol lezing 19 40 Verz progr v d militairen 20 30 Het Ne derlands ln Duitsland klankbeeld 31 00 jg"" 20 Licht progr 21 50 Strflk- Boekbeepr. ÏTcJ Ni»-"* r~*' Televisiepro gr. NTS: 20.00 Week loom. NCRV: 20 30 Actueel progr 2115 Wim 2145 BaHadenprogr 2215 Wat ben Ik?, lezing GRAMMOFOONPLATENPROGRAMMA DRAADOMROEP (over de 4e UJn) Vrijdag 22 lull I Georges Bizet ..Carmen'' bedrijf) opera in 4 bedrijven naar een novelle van Prosper Mérimée Plaat* en MJd van handeling SevUUa om» streek* 1820 Personen- Zunlga. een lui* Medus bas: Don José 18—20 •tierenveehtcl Janealro en Ré -aan Vleulle. bs Serge Rallier tenor: LiUd Pastia. een herbergier Pierre Germain, bariton: Carmen een zigeunerin Suzan ne Juyol. sopraan; Md ra Ha een boeren meisje Janlne Mleheau. sopraan. Fri» quita en Mercédès zigeunermeisjes Dd nise Bouraln. sopraan en Jacqueline Cati chard mezzo-sopraan Koor en Orkest va! Opéra-Comique te Parijs olv AVbef. Wolff II Jules Massenet- Ouverture .Phèdre" Orkest van de Opéra Comlque te Parijs olv And ré Cluvtw III Charles Sounod' Balletmuziek uit Faust" Phll- Tarmnrrl.«rb Orkest van Mllnchen o.v. Fritz Lehmann.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 7