1 Twee Nederlanders gediskwalificeerd een siad op goud gebouwd I Heidi en Peter „ONS VIR ÜOU, SUID-AFRIKA" Vijfde Mobil Oil Economy Run 7 WOENSDAG 20 JULI 1960 Van onze speciale verslaggever Link van Bruggen Commentaar* I z Voor het jeugdige publiek dat in de cj. VAN „PLAKKERDORPIES" NAAR KEURIGE WOONWIJKEN Johannesburg, juli. JOHANNESBURG os een stad op goud gebouwd. Johannes burg is een Amerikaans aandoende „boom town". Zijn luxe villa's en zijn koude betonnen gebouwen staan boven de gangen van de mijnen, die de beruchte Jameson Raid en ook de Boerenoorlog uitlokten. Tachtig jaar geleden bestond deze metropool nog niet. Tachtig jaar geleden vond men er slechts wat armelijke boerenerven, die niettemin „Geluk" en „Weltevreden" werden genoemd. Thans telt Johannes burg meer dan een miljoen in- woners. Thans vindt men er meer misdaad dan in het Chi cago van de cri- S sisjaren. Thans is het, op Kairo na, de grootste stad van het hele Afrikaanse continent. Thans verheffen zich de blonde „afvalduinen ver boven de torenspitsen uit, in afwachting van de chemische behande ling, die ze toch nog op uranium moeten krijgen. Thans vindt men er „gewone" en „echte" miljonairs. Thans kan men er mensen tegenkomen, die, zuurzoet glimlachend, zeg gen: ,Als m'n grootvader niet zo stom was geweest zijn land voor dertig jukossen te verkopen, dan moesten de Oppenheimers nu de hoed voor me afnemen." Een ruig verleden heeft Johannesburg, een even ruig heden ook. De tegenstellingen zijn schril,, de door „big business" verkregen instelling is kil. Het goud blinkt overal, ook al ziet men het zo niet. Er is goud in de grond, goud in de warenhuizen, goud in de paleizen der auto-dealers, goud in de restaurants en bars, goud in de safari's, die worden georgani seerd, ja, zelfs goud in de „hot dogs", die 's avonds aan vuile karretjes worden verkocht. Zo zagen de mensonterende plakkersdorpieser vroeger uit. Johannesburg heeft er echter het mes ingezet Dur ban nog nauwelijks en bin nen enkele jaren zullen ze ge heel verdwenen zijn. Een dame in een Persianer het is momenteel winter in Zuid-Afrika en in een wolk van parfum gehuld, dribbelt op naaldfijne hakjes naar een Cadillac, waar van het portier wijd door 'n geüniformeer de chauffeur wordt opengezwaaid. Een kranten-,.klonkie" kleumt in z'n trui vol gaten, terwijl het eb benhout van z'n ge^ zicht een witte waas lijkt te hebben ge kregen. Even verder itoken de bewakers van een juwelierszaak een vuurtje. Het por tiek, waarin ze straks zullen overnachten, wordt met grote stukken karton afge schermd. Ze verdie- sloom bewegende en met stokken gewa pende naturellen, die elke vierentwintig uur door de nissen van een donkere stad worden opgeslokt. De dame, die zich be haaglijk in haar Per sianer hult, weet van hun bestaan echter nauwelijks iets af. Haar wereld bestaat uit afternoon-teas en cocktailparties, uit j duur winkelen, uit lunchen of dineren bij kaarslicht of onder kristallen kroon luchters. Haar kledimggeld bedraagt een veelvoud van het jaarloon van die zwarte drommels. Er is misdaad in Johannesburg, veel misdaad zelfs. Er worden moorden ge pleegd tweeduizend per jaar, naar men zegt roofovervallen en inbraken. Wrede gangs opereren er: tsotsi's, ne gernozems, met de bloedeed aan elkaar verbonden. Zo nu en dan worden er een paar gegrepen en opgehangen. Maar het kwaad woekert voort op een bodem van wantoestanden, zowel in de behuirfng als in de beloning, zowel op het vlak der menselijke betrekkingen als op dat van de sociale voorzieningen. Valse pasjes I Na acht uur 's avonds ziet men in Johannesburg nog nauwelijks een blan ke lopen. De trottoirs zijn dan voor de zwarten, die echte of valse pasjes op zak dragen voor een paar gulden bij blanke zelfkanters te koop en niet te verwarren met de zgn. pasboekjes, I die overigens ook al in diverse vervals te uitgaven het licht hebben gezien j en die, vooral in de slecht verlichte buitenwijken, het rijk voor zich alleen i hebben. In de hoofdstraten glijden de I blanken in auto's voorbij, op weg naar j de bioscoop, het restaurant of de cluo. Maar als deze gesloten zijn, valt er, ver vóór het middernachtelijk uur, een geladen stilte over de stad. „Het is gevaarlijk na het invallen van de duisternis nog op straat te zijn," zei een man van Johannesburg. „We kunnen dit alleen in auto's doen cn elke vrouw dient geëscorteerd tc worden. Als je een lekke band krijgt moet je 'm beslist niet ^ian maken, want anders loop je de kans overvallen te worden. Je moet onder een lantaarn gaan staan en zien, dat je zo gauw mo gelijk in een wagen van een andere blanke wegkomt. Je eigen auto komt morgen wel. Niemand stopt voor een neger onder welke omstandigheden ook. Wc hebben hier eens een geval gehad van een zwarte, die zgn. gewond langs de weg lag, maar toen een blanke chauffeur voor hem stopte, werd deze door andere zwarten, die zich in het struikgewas verscholen had den, overvallen en beroofd." Van andere Johannesburgers hoorde ik weer, dat verschillende zwarte gangs door blanken worden georganiseerd en zelfs geleid. Ook de beruchte „shebeens" illegale drankgelegen heden, waarin misdaad en uitspattin gen hoogtij vieren worden door blan ken van bier of gedistilleerd voorzien daar zij het ten slotte zijn, die alcoholi sche dranken legaal kunnen verkopen. De angst voor overvallen ziet men overal in Johannesburg weerspiegeld. Onderweg naar het bekende „padca fé" van Oom Sarei zag ik hele rijen huizen staan, waarvan de ramen op de benedenverdieping van dik tralie werk waren voorzien. O'p afgelegen erven worden 's avonds de honden los gelaten en honderden woningen worden door zwarten bewaakt. Bijna iedereen heeft ook een pistool of een geweer in huis. Er zijn tijden geweest, dat er in de wapenwinkels geen vuurwapen meer te krijgen was, want zelfs de man die nog nooit geschoten heeft kan onmiddellijk een vergunning krijgen. Vrouwe Justitia In Johannesburg heb ik Vrouwe Jus titia aan het werk gezien. Het was in het gebouw van de politierechter, waar, zoals me verteld werd, elke dag meer dan duizend negers voorkomen, die deze of gene bepaling van de passen- wetten geschonden hebben. Het was een nare ervaring, een ervaring ook om bepaald kregelig van te worden. In de rechtszaal schuifelde een onafgebro ken rij zwarten voorbij, die aan de lopende band tot zware boeten of zware gevangenisstraffen veroordeeld werden, zeker als in aanmerking ge nomen wordt, dat het slechts om over tredingen tegen de inperking van de bewegingsvrijheid ging. Een jongeman van achttien jaar, die zijn ouders in de lokasie Diepkloof be zocht had. doch bij aanhouding geen pas van de „superintendant" van z'n eigen lokasie kon tonen, kreeg twaalf pond boete of drie maanden gevange nisstraf. Hij koos voor het laatste, om dat hij geen cent bezat en waarschijn lijk nog nooit in z'n leven twaalf pond bij elkaar had gezien. Een vader van vijf kinderen, die werk was komen zoeken in de stad, doch hiervoor geen vergunning had, werd voor negen maanden opgeborgen. Als verzwarende omstandigheid werd in aanmerking genomen, dat hij ook nog een maand een kamer in de slecht "bekend staande „negerstad" Alexandra betrokken had, zonder hier toe gerechtigd te zijn. In Johannesburg verblijven momen teel bijna zeshonderdduizend naturel len. Hun behuizing is gedurende de af gelopen jaren enorm verbeterd, want de beruchte „shantytowns", de „plak kersdorpies", zijn zo goed als geheel verdwenen. Keurige woonwijken zijn ervoor in de plaats gekomen, op opper vlakten, die. wat uitgestrektheid be treft, welhaast onvoorstelbaar zijn. Uren en uren heb ik door nieuwe lo- kasies als Meadowlands, Orlando, Du- be Mofoio, Zondi, Zola, Molitsane en hoe ze verder ook mogen heten, gere den, zonder een keer dezelfde weg te rug te zien. Een groot deel van de volksverhui zing. die voor Johannesburg is uitge schreven, is anders dan in Durban al voltooid, hoewel nog tiendui zenden mensen moeten worden ver plaatst. De herplanning, waarom het gaat, is waarschijnlijk de grootste, ooit in een stad ondernomen. Enkele hon derdduizenden naturellen en kleurlin gen zijn sinds de oorlog naar andere wijken gedirigeerd. De meesten van hen wonen er al; de rest volgt in de naaste toekomst. Begraven schande Het kan niet ontkend worden: Johan nesburg heeft de schande van zijn .shantytowns" zo goed als begraven. Komt men nu in Sophiatown dat vijf jaren geleden nog een aanklacht tegen de blanke beschaving was dan ziet men dat bulldozers overal hun werk hebben gedaan. Hier en daar staat nog een krot bewoond door Indiërs of Chi nezen maar de slopers ziin al onder- In Orlando Shelters nog maar een paar jaar geleden één stinkende vuil nisbelt met mensen, bevinden zich mis schien nog honderd stallen die van golf- ijzer blik leem of juten zakken of een combinatie van deze „bouwmaterialen" zijn gemaakt. Ook in Alexandra waar aanvankelijk negentigduizend zwarten woonden is het mes erin gezet, hoewel het vuilste werk nog moet komen. Een vormige maar nette huisjes hebben de negers er in de nieuwe wijken voor in de plaats gekregen. Er is sanitair, er is water, er komt elektriciteit. Sommigen hebben zoveel als vijf kamers. En alle huurders hebben van de gemeente Jo hannesburg een abrikozen- en een per zikboom cadeau gekregen als ze er zelf dc gaten voor groeven. Toch zijn velen onder de zwarten niet tevreden. Hun voornaamste klach- te zijn dat ze te hoge huren moeten betalen en dat hun transportkosten veel hoger geworden zijn omdat de nieuwe wijken aanzienlijk verder van de stad af liggen. En vroegere eige naars van grond en huizen klagen hele maal steen en been. Ze kunnen in de nieuwe lokasies geen onroerende goe deren bezitten terwijl ze ook op andere wijze zijn gedupeerd. Konden ze voor heen een behoorlijk inkomen trekken uit de verhuur van krotten, land of kamers tegenwoordig mag dat niet De klachten van de negers zijn niet ongegrond. Hoeveel beter hun huizen op 't ogenblik ook zijn, als ze, vyat hun inkomen betreft, beneden de broodlijn zitten, dan betekent elke extra-uitgave nog minder brood. Het zijn de lage lo nen, waardoor de zwarten zich eigen^ lijk geen het.ere behuizing kunnen per mitteren. Tweehonderd vijftig gulden per maand is het minimum, dat een ge zinshoofd volgens recente onderzoekin gen moet verdienen, maar in en om Jo hannesburg blijft hij hier gemiddeld honderd gulden onder. Andere kant eigd r de i Men is gauw gei wijken verheugd te zijn en een stroom van lof over de betreffende overheden uit te gieten. Dit wordt echter anders, als men in aanmerking neemt, dat de huisvestingspolitiek deel van de leer is, die apartheid heet. De gekleurden moesten niet weg omdat de blanken zich schaamden over de toestanden, waarin hun waterputters en houthak- Deze luchtfoto geeft een goed overzicht van de uitgestrekt heid der nieuwe lokaties, die tot veertig kilometer van Jo hannesburg af kunnen liggen. kers verkeerden, maar omdat ze, door de sterke groei van Johannesburg, de grond zelf nodig hadden. Het sterkste bewijs hiervoor is wel, dat men niet begon de grond te saneren waar dit 't hardste nodig was, maar daar waar „blanke" uitbreidingsplannen niet kon den worden doorgevoerd door de aan wezigheid van naturellen. Deze territoriale schending in de stadsagglomeraties heeft ook nog een andere, minder goede kant. Zoals op 'alle andere terreinen geldt ook hier, dat de blanke niet bereid is de econo mische zwakke zwarten te subsidiëren. Wordt voor het schoolonderricht van een naturel bijna tien keer zo weinig als dat van een blanke uitgetrokken, bestaat op het vlak van ouderdoms- en invaliditeitsvoorzieningen een soort gelijk verschil, als het op de voordelen van een betere behuizing aankomt dienen de zwarten het volle pond te betalen. De leningen, welke de blan ken afgesloten hebben om hen eindelijk aan behoorlijke woningen te helpen, zullen in de toekomst met zwart geld worden afgelost. De huur is nl. reëel, hoe irreëel zij ook is ten opzichte van de inhoud van het loonzakje. Het is in deze artikelenreeks al meer gesteld: dc niet-blanke dient zich bij de haren uit de poel van zijn materiële ellende op te trekken. „Zuid-Afrika," zo heeft gouverneur- generaal Swart in zijn vroegere func tie van minister van justitie gezegd, „heeft de fout begaan dc inheemsen van alles op een presenteerblaadje aan te bieden. Hoe meer geld je aan hen spendeert cn hoe meer faciliteiten je hun verschaft, hoe meer worden ze door vertroeteling en bederf verzwakt. Wij horen deze oude fout te corrige ren door hen niet meer te vertroete len en te bederven." Welnu, de correctie is gekomen. Wat Swart enkele jaren geleden suggereer de, is thans volledig in praktijk ge bracht. Voor het jeugdige publiek dat vakantie wat later mag opblijven en dan graag meekijkt naar „de televi- sig", heeft de NTS gisteravond weer eens zo'n heerlijk-onschuldige lyrische film van de Zwitserse producer Franz Schnyder uitgezonden. Het vervolg op de eveneens in de oorlog uitgebrachte film Heidi", met de al net zo preten tieloze titel ..Heidi und Peter". Oudere kijkers zullen zich wellicht uit hun jeugd de geliefde kinderboeken van Johanna Spyri „Kleine Heidi in den vreemde" en Kleine Heidi thuis" (zoals de Nederlandse vertalingen luid den) nog wel herinneren. Heerlijk- ouderwetse kinderlectuur, met veel sentiment en veel dramatiek en natuur lijk een allergelukkigst slot. Wie de boeken kent, zal bemerken hoe de beide films eigenlijk langs de verhalen zijn gegaan, daaruit juist op- En toen, Claudia Menige televisiekijker die enige tijd geleden het televisiespel naar het eer ste deel van de roman „Claudia" van Rose Franken heeft gezien, zal het ge speten hebben dat de ruime stof welke maar liefst acht romans over deze merkwaardige vrouw opleverde, niet verder werd uitgewerkt. Tot hun troost een goed bericht: op zaterdag 23 juli zendt de VARA een televisiebewerking uit van het tweede deel van de Clandiaboeken: Claudia en David. We zullen dan dus kunnen zien „hoe het Claudia verder ging". Willy van Hemert heeft deze tele visiebewerking gemaaikt en het wordt weer een stukje „kroniek van een ge lukkig huwelijk". Wij hebben destijds na de opvoering van het eerste deel opgemerkt, dat de Claudia-figuur er in het spel heel an ders afkwam dan in de romanClua- dia was op het scherm al te bijdehand en haar vermaarde optimisme grensde nu aan het roekoloze, onverschillige. Mogelijk vinden we ditmaal meer de echte, hartverwarmende Claudia terug. Overigens zal men weer Kitty Jansen en Wil van Seist in de titelrollen zien. evenals de vorige keer. Op deze zaterdagavond dus geen showprogramma, maar een blijspel en dat zal bij vele kijkers wel in de smaak vallen. Wij althans achten het •een gelukkig idee van de VARA. Franse aandrang op graancontracten met Nederland De Franse regering heeft de Europese commissie van de Euromarkt verzocht bemiddeling te verlenen voor afsluiten van langdurige graancontracten met Ne derland. Nederland heeft dergelijke contracten afgewezen omdat de Nederlandse graan handel geen staatshandel is, zodat er geen redenen zijn voor langdurige con tracten. Frankrijk voert echter aan dat de graanhandel tussen Frankrijk en Ne- deland de laatste jaren aanzienlijk is af genomen en dat de vraag of er al dan niet sprake is van staatshandel, geen belemmering mag zijn voor afsluiting van dergelijke contracten. Met het oog op de oogst 1961/62 zou Frankrijk snel een uitspraak wensen. 300 DELTA-ARBEIDERS STAAN BLOED AF Het Rode Kruis zal donderdag 28 juli in de bouwput ran de DeQta-werken bij HeUevoeteüuie bloed afnemen van 300 werknemers van de N.V. Nest/um, de maatschappij die mot de bouw van het enorme sluizpncomplex voor de haring- vtliietdam is belast. Cuba wil Japanse schepen kopen tegen suiker De Cubaanse regering wil ruwe suiker aan Japan verkopen in ruil voor schepen De Japanse werf Ishikawajima meldt, dat Cuba een onderzoek heeft ingesteld naar de mogelijkheid van de bouw van zes schepen, elk van 11.000 dwt. een film- Misschien zal een deel van de kijkers wat hebben gezucht bij het „lieve" i'erhaal van de film, maar een ander deel zal er plotseling jeugdherinnerin gen in hebben teruggevonden, uit die tijd dat de „Heidi-boeken" stukgelezen werden. Dat ivas dan een apart genoe gen bij het kijken. Want plezier zal deze film zeker in de huiskamers hebben gebracht: ge zellige zomeravondontspanning voor het gezin. En dat mag zeker óók wel eens wezen na de zwaar-dramatische films, welke wij in de laatste weken op dinsdagavond kregen aangeboden. Op het beeldscherm kunt u van avond een gevarieerd programma ver wachten. De NTS zendt tussen 8 en 8.20 uur het journaal en het weerbericht uit en dan is de beurt aan de KRO. Eerst een vrouwenrubriekje over feest jes in het gezin, om 8.40 uur een film reportage over Griekenland en om 9.30 uur weer een internationaal variété programma uit Hillegom. Om kwart over tien, na de epiloog, is er een Eurovisie-uitzending. Een reportage van de „Horse of the year show" uit Lon- vanavond O Een concert van gewijde muziek, dat gegeven werd tijdens het Holland Festival kunt u via eigen opnamen horen in liet NCRV-programma. Het is een kerkconcert, waarin u het Ned. Kamerorkest, het koor van de Ned. Bachvereniging, de organist Albert de Klerk en bekende zangsolisten hoort. Van 8.10 tot 9.15 uurl Daarna weer een causerie over ruimtevaart en om half tien vrolijke muziek door Casse Mu- Na 50 minuten opgewekte muziek uit Donaulanden door het Prome nadeorkest zendt de VARA om 8.55 uur het laatste deel uit van het Ver- volghoorspel „Ballet der bedriegers" door Dick Dreux. Om 9.50 uur voert het strijkorkest Benedetto Marcello met medewerking van Marijke Smit Sibin- ga, klavecimbel, drie concerten van Vivaldi uit. Programma voor morgen DONDERDAG 21 JULI I960 Hilversum I. 402 m. 746 kc/s. AVRO: 7.00 Nws 7 10 Gym 7 20 Gram VPRO: 7.50 Waterst 9 40 Morgenwijding 10.00 Gram 10 50 V d kleuters 11-00 Unesco en intern hulpverlening, lezing 11.15 Zangrecital 1135 Gram 12-00 Lichte muz 12 30 Land en tuinbouwmeded 12.33 Orgelspel 12 50 Uit het bedrijfsleven, lezing 13.00 Nws 13J15 Meded of gram 13 20 MUdt o-rk 13-55 00 Kameimuz 15.00 Pianorc progr 117.00 V d Jeugd 19 50 Sportpraatje 20 00 Nws 20.05 Filharm ork en soliste 21 25 Bezoek voor Mr Friedland hoorsqjed 22 20 Gram 22-30 NWS beursber en 50S-ber 22.45 Jazzmuz 23 00 Sport act 23.10 Dagboek van een Groot vader. hoorspel 23 40 Gram 23 55M 00 20 Mnrgrn- onenst KRO: 11 -00 V d zieken 11 45 Ge wijde muz 12 00 Middagklok-noodklok 12 03 Gram 12.23 Wij van het '.and 12 33 Land- cn tuln/bouwmeded 12 38 Gram 12-55 Act li' 00 Nws 13 .3 Zonnewjzer 13 21 Lichte muz 13 40 Lichte muz NCRV: 14 00 Lichte muz 14 30 Gram 15.35 Oude Jeugd Lichte 16 00 B ijbel ove rdenki n g 16-20 --- ïz 16 45 Gram 17 00 Klankbeeld v d 17 30 Gram 17 40 Beursber 17 43 Gram 18 30 Accordeonspa 18 30 gvd Wereldconferentie i Sjm' BOURGES, woensdagmorgen (Van onze speciale verslaggever) yOOR JETTEN EN JANSEN is de tweede dag van de vijfde Mobil Oil Economy Run met een bittere te leurstelling geëindigd. Beide .zuinig heidsrijders zijn namelijk gediskwa lificeerd. omdat ze de verzegeling van hun tank verbroken hadden, niet om te knoeien, maar omdat ze geen ben zine meer hadden en aan de kant van de weg waren komen testaan. De wedstrijdleiding kon dit niet accep teren, welke argumenten ook door de sportcommissaris van de KNAC, de heer J. H. van Haaren, werden aan gevoerd. Voor Jetten was deze ervaring wel bij zonder zuur. Reeds voor het begin van de rit had hij de organisatrice, de Franse automobielclub Basco-Bèarnais. op het feit attent gemaakt, dat dc tank van zijn Chevrolet Corvair waarschijnlijk niet groot genoeg was om dc dagtrajec- tcn van gemiddeld 450 lira lengte af te leggen. Men wikte en woog, dacht er zelfs even over om hem een verzegelde benzinekan mee te geven, doch per saldo gebeurde er niets. Maandagavond ln Lc Tourquet sloeg Jetten opnieuw alarm, maar de wedstrijdleiding gokte het er blijkbaar op, dat het niet zo'n vaart zou Zeven km voor de finish van gisteren, Bourges, gebeurde het onheil, dat Jetten al de vorige week had venvacht. Z'n wagen wilde niet verder, hoe zuinig hij hem ook had bespeeld, en de klok tikte uiteraard gestadig door. Toen hij geen jut meer kon missen en tevergeefs een jurylid had gewacht, die hem kunnen adviseren, besloot hij zelf de knoop door te hakken. Van een passeren de automobilist leende hij 5 liter ben- gooide deze in de tank en reed Teleur stellini De jury vergaderde gisteravond vele uren over dit voorval en de meerderheid der leden bleek aanvankelijk bereid hem tot Cannes te laten doorrijden en zijn eventuele diskwalificatie afhankelijk te stellen van de werkelijke inhoud van de benzinetank. Maar toen later bleek, dat Jetten notabene als gevolg van aan de wes staan! 31 minuten laat binnengekomen was, werd dc zuinigheidsrijder uit Boxmeer van ver dere mededinging uitgeschakeld. De teleurstelling en nog meer de ver bazing onder de Nederlanders was groot. Dat het reglement niet deugt, is op zichzelf al erg genoeg, maar dat iemand, die de dupe wordt van fouten van ho gerhand toch nog op een formeel punt kan worden uitgeschakeld, is nog veel erger! KNAC-sportcommissaris Van Haaren commentarieerde: „Alles gaat hier wel heel erg met de Franse slag". Zei tandarts Van Kuyk, bijrijder van Jetten: „We hebben kennelijk nog niet zuinig genoeg gereden". Jetten zelf bracht naar voren, dat hij, «venals hei vorige jaar, de dupe ge worden was van het amateurisme van de Franse automobielclub Basco-Bèar nais. „Onrechtvaardig en onbillijk" luid- Verdachte in zaak van horlogediefstal vrij Na drie diagen 6peurwerk van de Am sterdamse recherche is nog geen licht gekomen in de zaak van de omvangrijke horlogediefeta! in de nachit van vrijdag op zaterdag bij een importhandel aan de Amstel. In de loop van gistermiddag heeft de politie de maandag in verband met deze roof van 7000 horloges (waarde circa 100.000) gearresteerde Amsterdamse horlogemaker J. H. E. op vrije voeten gesteld, omdat men geen voldoende aan wijzingen tegen de man heeft kunnen vinden. Berging Calypso Gisteren is men begonnen met het ber gingswerk om die 700 ton metendie Neder landse aak Calypso, die zaterdag ten ge volge van een ontploffing aan de grond liep in het Oldenburgkanaal weer vlot te krijgen. Volgens de politie was de Calypso in het kanaal een plaats gepasseerd waar dc munitie uit de oorlogstijd in het water was gestort. Het schip kreeg een groot gat in de boeg. De Calypso vervoerde een lading schroot die nu door andere schepen is overgenomen. de zijn commentaar. „Ik doe aan dit soort zuinigheidsrallys nooit meer mee". Jansen, die in Skoda Octavia reed, overkwam hetzelfde. Zijn nadeel was, dat hij dc jury niet van tevoren van zijn vermoeden op de hoogte had ge steld. dat de inhoud van zijn tank niet toereikend was om de dagtrajecten te kunnen halen. Dc wedstrijdleiding had dit overigens zelf kunnen weten, daar alleen wagens van het standaardtype aan deze zuinigheldsrit meedoen en 'alle gegevens tevoren moesten worden be kendgemaakt. De tweede dag van de vijfde Mobil Oil economyrun kon Favières in Pan- hard niet van zijn „zuinigste" plaats af dringen. Hij eindigde met een verbruik van 1 op 26,11, gerekend over twee da gen Knegtel in Ford Falcon handhaafde zich als nummer 1 in klasse 6 met een verbruik van 1 op 11,88. in klasse 4 moest Bijlsma in Wolseley zijn eerste plaats aan Anderson in Volvo afstaan. Het ver bruik van de Zweed was 1 op 16,08; dat van de Nederlander 1 op 16,03.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 7