Eerste Kamer akkoord met belastingverhogingen ROXASECT Belgische uittocht Torpedoploeg uit Leiden van eerste plaats verdrongen Ingrijpen hopelijk voor de eerste en laatste maal Op vierde dag Kaagweek kon alle klassen worden gevaren in NIEUWE LEIDSCHE COURANT 6 WOENSDAG 20 JULI 1960 Mr. Pollema teleurgesteld over houding minister Zijlstra (Van onze parlementsredactie.) "jlfllNISTER ZIJLSTRA (financiën) heeft gisteren in de Eerste Kamer J-'-l zijn omstreden voorstellen tot verhoging van de grond- en personele belasting in veilige haven weten te loodsen. Beide wetsontwerpen wer den door de Senaat zonder hoofdelijke stemming aanvaard. Slechts de C.H. Sr. Geuze en de S.GP.-er Fokker lieten aantekenen, dat zij geacht wens ten te worden tegen de verhoging van de grondbelasting te hebben ge- Het was opvallend, dat de discussie over de ontwerpen in een heel wat rusti ger atmosfeer plaats had dan destijds in de Tweede Kamer. Opmerkelijk was vooral de positieve houding van de K.VJ'.-eenatoren, wier partijgenoten aan de overzijde van het Binnenhof alles in bet werk gesteld hebben om de behan deling van het grondbelastingontwerp uit te stellen tot het najaar. In de Eerste Kamer waren het vooral de fracties van de V.VJD. en CJLU. die kritiek leverden, maar de door hen naar voren gebrachte bezwaren bleken ten slotte toch niet doorslaggevend te zijn. In de Tweede Kamer heeft enkele maanden geleden de K.VP.-fractie zich tot het laatst toe tegen de verhoging van de grondbelasting (die volgens dr. Lu cas o.m. een opwaartse druk op het kostprijsniveau van de nieuwe woningen zou uitoefenen) verzet. Pas nadat minis ter Zijlstra had verklaard, dat de rege ring een verwerping van het wetsont werp niet met haar verantwoordelijkheid in overeenstemming zou kunnen brengen, gingen de K.VJP.-ers door de knieën Hun fractieleider prof. Romme was des tijds zeer verbolgen over het „onaan vaardbaar", dat in de ministeriële ver klaring lag opgesloten. Van die verbol genheid viel niets te bespeuren in het be toog, dat de woordvoerder van de Eerste Kamerfractie der K.VP gisteren hield. Deze spreker immers stelde vast, dat de kostprijshuren voorlopig zeker niet worden beïnvloed door de verhoging van de grondbelasting. Er is zijns inziens alle aanleiding de noodmaatregel van 1955, t.w. het vervallen van de 30 opcen ten op de grondbelasting, ongedaan te maken en de belasting aan te passen aan het huidige huurniveau. De K.V.P.-sena toren zijn geen onverdeelde bewonde raars van de grond- en personele belas ting, maar ze willen de nu voorgestelde verhoging bezien in het kader van de jongste huurmaatregelen. Voor het ove rige had de heer Van Lieshout geen be hoefte aan belastingpolitieke en staats- rechtelijke discussies. Veel dichter bij prof. Romme bleek de voorzitter van de christelijk-historische Senaatsfractie, mr. Pollema, te staan. Hij vond dat minister Zijlstra. door in de Tweede Kamer de kabinetskwestie te stellen, zijn positie heeft verzwakt. „De houding van de regering heeft mijn fractie ernstig teleurgesteld en zelfs ont stemd." aldus mr. Pollema. die het niet kon verkroppen, dat de minister van fi nanciën in de Tweede Kamer „het wapen van de macht in plaats van dat van de overtuiging heeft gehanteerd." Gezien de huidige internationale om standigheden blijft er echter voor de overgrote meerderheid van de ch. frac tie niets anders over dan te zwichten voor de macht. De regering heeft, vol gens mr. Pollema, allerongelukkigst ge manoeuvreerd en bijzonder weinig be leidvol gehandeld door niet alleen de Tweede, maar ook de Eerste Kamer, die juist zo op haar vrijheid is gesteld, zo onder druk te zetten. De c.h. senatoren hopen echter beleidvoller te handelen, hoewel zij tegenstanders zijn van beide ■wetsontwerpen, want naar hun mening valt er veel meer te zeggen voor ophef fing dan voor verhoging van de grond en personele belasting. Ook mr. De Wilde (lib.) begreep niet waarom juist dit kabinet op dit moment met deze wetsvoorstellen moest komen. Hij vroeg zich af, of de ontwerpen mis schien als een vriendelijk gebaar tegen over niet meer aan het kabinet deelne mende partijen moest worden beschouwd Eén van zijn voornaamste bezwaren tegen de verhoging van de grondbelas ting was, dat daardoor een onbillijke, extra last wordt gelegd op de schouders van de huiseigenaren, die in de laatste vijftien jaar toch al zoveel tekort zijn gekomen De heer De Wilde wenste van de minister precies te weten of het in de bedoeling van de regering ligt om ook bij toekomstige huurverhogingen de grondbelasting op te trekken Naar zijn mening zou dit een niet te tolereren ver kapte vorm van huurafroming zijn. De heren Haspels (a.r.) en Vos (soc.) konden de wetsontwerpen wel aanvaar den. „Het beleid, dat eraan ten grond slag ligt, achten wij juist,'' 'ÉÊÊgÊj heer Haspels. Wel vond hij, dat de re gering geen steekhoudende argumenten heeft aangevoerd tegen de goede gedach te, om de vroegere gemeentelijke opcen ten te herstellen in plaats van de rijks- opcenten. De rijksopcenten zullen volgens de regering via de compensatie-uitkerin gen aan de gemeenten ten goede komen, maar in de "nieuwe financiële verhous dingswet zijn deze uitkeringen verval len. De heer Haspels vroeg de minister deze kous in de naaste toekomst recht te breien Ir. Vos was voorstander van de voorgestelde verhoging, „maar," zo voegde hij eraan toe, „indien het lot van de wetsontwerpen en daarmee van het kabinet in deze Kamer van de P.v.d.A. zou afhangen, dan zouden wij ons over die situatie toch wel even hebben moe ten beraden." Geen dicangpositie Minister Zijlstra kon moeilijk akkoord gaan met de opmerking van mr. Polle ma, dat hij, door in de Tweede Kamer over een eventuele verwerping van de voorstellen het „onaanvaardbaar" uit te spreken, ook de Eerste Kamer In een dwangpositie zou hebben geplaatst. „Ware dit zo, aldus de minister, „dan zou dat betekenen, dat ik in de Tweede Kamer het woord „onaanvaardbaar nooit in de mond zou mogen nemen." Een in de Tweede Kamer uitgesproken „onaan vaardbaar" laat dan ook, volgens de mi nister, de vrijheid van discussie in de Eerste Kamer onverlet. De bewindsman vond trouwens, dat men de zaak ook van de andere kant moet bekijken. „Mag," zo luidde zijn vraag aan de heer Pollema, „de discus sie in de Kamer er wel toe leiden, dat in de huidige internationale situatie de regering gedwongen is naar he" vapen van de macht te grijpen?" De .ster betreurde overigens de botsing n de Tweede Kamer en hij meende, dat die had moeten worden vermeden. Het had hem weliswaar niet ontstemd, maar toch wel teleurgesteld en zelfs een beetje ver drietig gemaakt om uitgerekend van de c.h. fractie opmerkingen te moeten ho ren als die van de heer Pollema. Prof. Zijlstra kon de heer De Wilde (.lib.) geruststellen. De regering wil met de verhoging van de grondbelasting stel lig geen systeem van afroming voor vol gende huurverhogingen in het leven roe pen. Er kunnen zich natuurlijk omstan digheden voordoen, waarin aan afroming niet valt te ontkomen, maar voor de komende periode, d.w.z. vóór het berei ken van de evenwichtshuren, lijkt zoiets zeer onwaarschijnlijk. Men mag uit het grondbelastingontwerp niet meer halen dan er in zit. Het nu voorgestelde herstel van de 130 in 1955 vervallen opcenten moet men zien als 'n eenmalige correctie van 'n eenmalige maatregel, gezien de de blokkering en de jongste huurverhoging, gezien ook het toekomstige huurbeleid van de regering, is er op dit moment alle aanleiding de incidentele verlaging van de^ grondbelasting van 1955 ongedaan De minister wilde niet ontkennen dat er nu een zekere last op de huiseigenaren wordt gelegd. Aan de andere kant kan men bepaald niet zeggen, dat de positie van deze groep materieel is verslechterd. Het tegendeel is het geval. De minister waarschuwde nog, dat men de opbrengst van de hogere grondbelasting 38 mil joen, netto 28 30 miljoen) niet als een kleinigheid moet beschouwen. De be- lastingwensen van de heer Haspels (a.r.) verwees de minister naar de komende discussie over de uitbreiding van het ge meentelijk belastinggebied. „Hausse" Al met al verheugde de minister zich over de vrij positieve houding, waarvan de meerderheid der Eerste Kamer ten opzichte van de belastingvoorstellen hal blijk gegeven. Was er in de Tweede Kamer een beetje sprake van een „bais se", in de „conjuncturele fluctuaties" tus sen regering en parlement, de atmosfeer in de Eerste Kamer had, volgens de be windsman, meer het karakter van een „hausse". Tijdens de replieken hield de heer Pollema (c.h.) echter vast aan zijn standpunt, dat door het in de Tweede Kamer uitgesproken „onaanvaardbaar" ook de vrijheid van de Eerste Kamer is Staatssecretaris Van den Berge deelde nog mee, dat voor het einde van de maand de toegezegde nota met wijzigin gen van de nog door minister Hofstra ingediende wetsontwerpen over de belas tingherziening bij de Tweede Kamer zal worden ingediend. Herindeling Scliouwen- Duiveland aanvaard (Van onze parlementsredactie) De Eerste Kamer heeft gistermiddag, na enige discussie, zonder hoofdelijke stemming het wetsontwerp tot gemeen telijke herindeling van het eiland Schou- wen-DuiveJand aanvaard. Tour der Verenigde Katies Na een vermoeiende eerste étappe een cabaretavond is er best geslapen in de Tour der Verenigde Naties. De tweede etappe begon met een ploegentijdrit het Stadion. Van iedere ploeg mochten drie jongens een sprint over de baan ken. Tijden van 1 m. 25 sec. tot 43 sec. waren het resultaat. Ome Joop had de Torpedoploeg uit Lei den voor het laatst bewaard. Deze kwam met Zaalberg, Faber en Zonneveld aan de start Het bleek dat ze op „Duinhorst" toch wel iets geleerd hadden, want steeds wisselend, zonder een keer af te rerr raceten zij in 40,3 sec. rond. 's Middags werd een grasbaanwedstrijd gehouden, waarin alleen fietsen mochten starten, zonder enig race-atrribuut. Stof- felen van de Revilacploeg stond lang bo venaan met de tijd, maar op het eind werd hij toch nog door Rob Faber, gepas seerd, die even een fiets geleend had, die aan de bepalingen voldeed Toen ging het in zo'n straf tempo op Rotterdam dat vele grotere jongens het niet konden bijbenen en steeds door de leiding opge haald moesten worden De twee ploegen met kleine jongens uit Lisse en Voorschoten beten echter zo door, dat zü steeds bijbleven. Voorscho ten hield het tot het eind toe, met alle zes zijn mannen vol. Daardoor wonnen zij het dagploegenklassement en stegen naa derde plaats in het alg klassement. De kleine Wim Sloos, die in deze ploeg rijdt, was de felste doorbijter en kreeg de „doorbijterspremie" Hij trof het bijzon der. daar dit vandaag een horloge w aldus de Jan Visser en Bram v. Leeuwen, die Minister Korthals over Curacao: (Van onze parlementsredactie.) „Ik hoop, dat het de eerste en de laaste maal zal zijn geweest, dat op deze wijze van Koninkrijkswege wordt ingegrepen", zed vice-minister- president Korthals gisteravond in de Eerste Kamer in antwoord op vra gen over de in januari jL genomen algemene maatregel van rijksbe stuur tot schorsing van de bevoegd heden van de gedeputeerden van de eilandsraad voor Curacao. Zoals bekend, is juist vorige week deze algemene maatregel vervallen ver klaard met ingang van de dag, volgende op die waarop de Gedeputeerden van het eilandgebied zijn verkozen voor de verdere zittingsperiode van de eilands raad. Minister Korthals ontkende met klem, dat de regering met haar maatregel par tij zou hebben gekozen in het conflict. Het was duidelijk, dat er iets moest worden gedaan, want ook naar de me ning van de Antillen zelf was er sprake van grove verwaarlozing van bet be stuur. De schorsingsmaatregel is geno men in overeenstemming met het Sta tuut zowel als met de staatsregeling van de Antillen. Met wijzigingen van het Statuut wil de regering volgens minister Korthals liever wachten tot meer ervaring met de nieuwe rechtsorde ls opgedaan Ove- algens zal de regering zich ernstig re kenschap geven v van Suriname e: punt. „Voor die open", aldus de bewlndsman.Het begin sel van de vrijwilligheid zal echter In deze zaken op de voorgrond moeten In tegenstelling tot sommige persbe richten moest de minister meedelen, dat de regering nog niet is benaderd het houden van een nieuwe rondetafel conferentie over het Statuut. Zo'i ferentie kan eerst plaats vinden neer uitgewerkte plannen en voorstel len ter tafel liggen, en dit laatste is e niet het geval De minister kon nog meedelen, dat Koninkrijksverband thans intensief overleg wordt gepleegd aansluiting van Suriname bij de Orga nisatie van Amerikaanse Staten. Er is overeenstemming bereikt over de wijze, waarop deze nauwere binding zal wor den gerealiseerd. De gevolmachtigde minister van de Nederlandse Antillen uitte zijn voldoe ning over het opheffen van de alge mene matregel van rijksbestuur, waar door de normale omstandigheden op Curacao zullen terugkeren. Het nog niet aangepast zijn van de Antilliaanse staatsregeling aan het Statuut noemde hij als oorzaak van het feit, dat bij de rijksregering moes. worden aangeklopt. De heer Lampe bracht de rijksregering dank voor haar begrip voor de moei-j iijkheden op Curacao. De algemene maat-1 regel van rijksbestuur heeft volgens hem aan de verwachtingen voldaan. de Leidse-Jeugd-Tour reeds de „onafschei- delijken" genoemd werden, zetten deze traditie ook in de Tour der Ver. Naties voort. Zij zijn ingedeeld in de Lisser- ploeg en zijn hierin goed ingeburgerd. Arnold Verplancke, Jack v. d. Kieft en Ton Ouwerwerk van de Torpedoploeg kwamen 's avonds te laat binnen om huD kaarten in te leveren voor de klassemen ten. Dit kostte de ploeg prompt de lei ding, die nu door de Nobo-ploeg uit Ede is overgenomen. Ook Wim Zaalberg kon de gele trui niet houden en nu staat Gruissen uit Ede op kop. Twee Rotter- dammertjes hebben de tour wegens heim- verlaten. Ook in onze kleine ploegen i twee mannekens, die een beetje erg huis verlangen, maar geholpen door al hun kameraden uit alle drie de ploe gen, zijn zij er tot nog toe overheen ge komen. Een grote pluim voor de „Torpedo" ploeg is hier op zijn plaats, daar zij, on danks hun felle gevecht om punten, toch nog op hun kleine plaatsgenoten letten. In Rotterdam was er voor de liefhebbers ge legenheid te zwemmen. Anderen gingeD de stad even in. Van vier ploegen kwa men er jongens te laat binnen en ook vier maal luisterde „Ome Joop" naar het aan doenlijke vèrhaal van „het verdwaalde schaap" De gevolgen in het klassement waren eohter ruïneus voor de boosdoe ners. De derde étappe is de kortste en men hoopt dan ook reeds vroeg in Breda te zijn. Na de twee zware, vorige étappes een gelegenheid om wat uit te rusten. Ome Joop kondigde voor deze étappe een tijdrace aan, waarbij de jongens met min of meer racefietsen één minuut han dicap zouden krijgen. Toen een van deze ,.race"-achtigen bezorgd informeerde hoe lang die rit zou zijn, antwoordde Ome Joop: „Ongeveer 300 meter". In dit lokaas beten prompt een vijftal jongelui, die hef tig protesteerden. „Die lui leren het nooit", was de laco nieke opmerking van een der jongens, die al meer met „Ome Joop" op stap is Herman Willemse wint marathon Mary Kok eerste bij dames Herman Willemse heeft gisteren de zgn. Absecon-marathon gewonnen, een wedstrijd over 25 mijl voor professionals. Hij ging met een voorsprong van 275 meter op zijn naaste concurrent door de finish. Een menigte van ongeveer 10.000 isen was getuige van zijn overwinning juichte hem toe, terwijl de muziek het Wilhelmus speelde De tijd 10 i 5.4 De twee favorieten, de Canadees Chris Lumsden en de Californiër Tom Park. die de race reeds 3 maal hadden gewon nen, kwamen pas 10 minuten na onze landgenoot over de streep. Zij hadden de laatste 3 kilometer in ruw water vlak aast elkaar gezwommen. De damesprijs werd gewonnen door Mary Kok, die als eerste vrouw de achtste plaats bezette in 11 uur 8 min 25,4 sec De beroemde 31-jarige Deense zwem ster Greta Andersen, die in 1956, '57 '58 en '59 de eerste plaats bij de dames voor zich opeiste, staakte de strijd we gens de ruwe weersomstandigheden. KATWIJK AAN DEN RIJN Concert Morgenavond om 8 uur geeft de Har monie Katwijk een concert op de Turf markt. Weinig zon, veel wind en regen O de véeteeéoze, INSECTEN-VERDELGER laat géén vlokken n radicaal on tnol friss* gour IN DE VOORDELIGE, ORANJE SPUITBUS (Vervolg van pagina 1) in Boenia en Coquilstad, waarbij vier Kongolese muiters zouden zijn gedood. (Europeaanse inwoners van Boenia, die omsingeld waren door muiters, zijn gis teren op hun verzoek door de Belgen ontzet). Ook zou de Belgische regering vol gens Loemoemba de onafhankelijkheid van Kongo saboteren en de afscheiding van Katanga hebben uitgelokt. Een be wijs van de Belgische kwade trouw noemde hij de „arrestatie" van gene raal Loenoela. een vroegere sergeant- majoor, die tot opperbevelhebber was bevorderd. Volgens berichten uit Ka- tanga is de Kongolees na zijn aanhou ding uitgewezen. Een bataljon stoottroepen van de Ma rokkaanse infanteristen, behorend bij het V.N.-leger, is gisteren de jacht be gonnen op de plunderende benden Kongolese soldaten in de Neder-Konj. Een gebied van 300 bij 150 km is hier nog in handen van de muiters. Men verwacht dat Marokkaanse Ghanese troepen er binnen twee dagen in zullen slagen de niacht over U De V.N.-troepen hebben verder hun handen vol aan de benden Kongolese soldaten die in gestolen auto's de grote wegen terroriseren. In kamp Hardy, waar de V.N.-troepen bun hoofdkwartier hebben gevestigd, vroeger de zetel van de speciale Kongolese interventiebrigade. In het kamp waren na de muiterij een duizend slecht gedisciplineerde Kongolese sol daten overgebleven, die onder leiding stonden van een jonge Belgische luite nant, een oudere Belgische officier en drie Afrikaanse officieren. De luitenant, Allons Schoonbroodt, _if een verslag van het uitbreken vin de revolutie: „De muiterij is uitgelokt door een Belgische luchtaanval, waarbij vier Belgische vliegtuigen werden neer geschoten. De lichamen van de piloten werden verminkt in de rivier gewor- Op het Leidse slachthuis is vanmor gen de heer Fr. den Hertog, die 37 jaar keurmeester in de buitendienst is geweest, gehuldigd. Mr. J. Drijber sprak hem namens het gemeentebe stuur toe en deelde mee dat de heer Den Hertog was begiftigd met de ere medaille in zilver, verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau. Dr. K. Reitsma, directeur van het slachthuis, dankte de keurmeester voor zijn vele en nauwkeurige arbeid. Ook burge meester K. van Diepingen van Lei derdorp, waar de scheidende keur meester woont, was bij deze huldi ging aanwezig. zen hebben zich na de muitcrü bedacht en vroegen 35 officieren te blijven", telde de luitenant, ,,maar zü hebben al lemaal geweigerd na wat er met hun vrouwen gebeurd ls. Ik ben vrijgezel besloot te blüven". Wantrouiven In de Kongolese Senaat is gisteren heftige strijd ontstaan tussen de voorzit ter van de Senaat, Ileo, en de Kongolese minister van voorlichting Kasjamoera, die van communistische sympathieën wordt beschuldigd. De Senaatsvoorzitter beschuldigde de minister van het e reren can communiqué's, omdat radio Leopoldstad niet het communiqué de Senaat heeft uitgezonden, waarin Loe- moemba's dreigement met Russische troepen werd afgekeurd. Kasjamoera weigerde zich in de Se naat te verantwoorden. Later schreef hij brief waarin hij verklaarde dat het niet de taak van de voorzitter vai Senaat is de ministers opdrachten te verstrekken. Voorzitter Ileo noemde der applaus van de senatoren deze brief belachelijk en een minister onwaardig. De Senaat overweegt een motie van af keuring tegen minister Kasjamoera in te dienen. In een radiorede zei Kasjamoera vanmorgen nog: „De Belgen hebben al* eerste onze vrouwen onteerd." Ook de Kongolese hulpbisschop van Leopoldstad, mgr. Maloela, heeft de mi- »r van voorlichting aangevallen. In oproep tot de bevolking van Kongo verklaarde hij dat de Kongolese radio goed georganiseerde propaganda over het land uitstort, waarbij aan de leugen meer waarde wordt gehecht dan aan de waarheid Hij noemde het onduldbaar men naar een buitenlandse radio moet luisteren om te weten te komen er in eigen land gebeurt. Van de regeringsvoorlichting zei hij dat deze „de bevolking chloroformeert en wurgt". De aartsbisschop van Leopoldstad, mgr. F. Scalais, heeft de Nederlandse ambas sadeur in Leopoldstad, jhr. E. Boreel, medegedeeld dat alle Nederlandse irissen in Kongo zich in goede wel stand bevinden. Bij de zendingscommissie van de Bap tistenunie is bericht ontvangen dat de Nederlandse Baptistenzendelingen, die werkzaam zijn in Irema in Kongo met hun gezinnen op de terugweg zijn naar Europa. Gedeeltelijk bevinden zij zich reeds op weg naar Engeland. Deze terugkeer geschiedt in overleg met het Britse Baptistenzendingsgenoot schap, waarvan vrijwel alle zendelingen uit de Kongo terugkeren, in verband met de daar heersende chaos en voedsel schaarste De Nederlandse zendingscom missie werkte nauw samen met het En gelse genootschap in Kongo. Nieuw record 800 m van Henk Heida De Amsterdamse atleet Henk Heida van A.V. '23 heeft gisteravond op de sintelbaan aan het Olympiaplein in hoofdstad het Nederlands record op 80 meter gebracht op 1 min. 50,4 Het oude record stond op naam Meindert Blankenstein en Jan van Uden met 1 mm. 50,7 sec. De Oostduitse atleet Siegfried Valen tin heeft het wereldrecord op de 1000 meter verbeterd. Valentin kwam tot een /an 2 min 16,7 sec. en bleef daarmee «c. beneden het ouder record, dat de Zweed Dan Waern op 2 min. 7,8 sec. stelde. Kupi lerman eerste in toeroooi-Kiev ze landgenoot Keiler heeft in veertiende en voorlaatste ronde van internationale damtoernooi te Kiev 53 zetten gelijkgespeeld tegen de Rus Valdys Zvirbulis Wereldkampioen Ku- perman is reeds zeker van de eindover winning. Hij versloeg maandag zijn 'land genoot Rudolf Suplin en heeft 21 pun ten uit 16 partijen. Coimmiunistasoh China mobiliseert een groot leger om de droogte, overstromin- en Insectenplagen te bestrijden. Tot dusverre zijn dit jaar twaalf provincies getroffen door droogte of overstromingen Zeven miljoen hectare culftu/uiHand heeft hiervan geleden. Uitslagen P DE VIERDE DAG van de Kaagweek was het echt „Kaagweer" met een enkel netje, veel wind en ook veel regen, 's Morgens werd gestart in de Holland Friesland Regenboogklasse. Reeds bü de eerste boei op het Zweiland werd ir. G. A. Bakker dusdanig aangevaren, dat zün grootzeil in stukken scheurde en hü de strijd moest staken. Met nog drie protesten in behandeling is van deze uitslag nog niets definitiefs te vermelden. In de Pampusklasse A kon G. Biesot (Oegstgeest) het niet bolwerken; hij ein digde op de derde plaats. De Vliegende-Hollanderklasse bracht al direct na de start een kleine want bij de Gebrs Kraan kwam de ballon ussen de zeilen. Desondanks hadden de Kranen nog de eerste plaats veroverd. F. Kamerling (Den Haag) kon echter zijn positie handhaven en ging als eerste door de finish. Natuurlijk was B. Kraan jr. in de 12 m2 klasse eerste en ging Jan Bier bij de Drakenklasse met groot verschil door de Valkenklasse BI: 1. A. Th- Velsink, ïeuwarden; 2. R- Engelbracht Haarlem; 3. Ir- J. A. Lucas, Voorburg; 4. A. J. Wol- ters. Kampen; 5. J. W. Beekhuis, Zaan- Valkenklasse B 2: 1. C. Kabel, Leeuwar en; 2. R- Poons, Den Haag; 3. E. J. de Kort, Katwijk; 4. J. H- Hahn. Vlaardingen- 5 Ir. A. R Kolff van Oosterwijk, Wasse- Olympiajollenklasse B: 1- G- Maiks, Laren; 2. C. Dijkstra, Amsterdam: 3. S de Waard, Vlaardingen; 4. W. v. Schoon- neveldt. Hilversum: 5. J. H- Beekman. Oegstgeest. Vrijheidsklasse A: 1. B- van Wijk. Woubrugge; 2- H. Repko, Sneek; 3. N. J- A. Kempkes, Reeuwijk; 4. J. R. de Vries, Den Haag; 5. H. Korswagen, Leiden. Sternklasse B: 1. F- H. Beek, Voorburg; 2 F. Heybroek, Wassenaar; 3. C- J. Schade, Baarn; 4. J. Moes, Bussum; 5- N- J Jonker, Santpoort. 16 m2 Streepklasse B: 1. H. van Agt- maal, Hilversum; 2. A. de Jonge, Amstel veen; 3. W. Meihuize, Delft; 4. P. den Engelsman. Delft; 5. W. Möger, Amstel- 16 m2 Puntklassc: 1. J. v. Bergen, Bos koop; 2. V. F. Engelbert v. Bevervoorde, Rijswijk; 3. J. Korthuis, Den Haag. Pampusklasse A: 1. O. P- Besseling, Amsterdam; 2. M. Blok, Utrecht; 3. G- Biesot, Oegstgeest; 4. H. J. Duchateau, Sassenheim; 5. H. J. de Ruyter, Heem stede. Pampusklasse B: 1. D. Veerman. Amstel veen; 2. H. Postel, Leiden; 3. J. W. Lem- son, Den Haag. 12 Voetsjollenklasse B: 1. Mej. M. v. Splunter, Velsen; 2. J. B. Lucas, Voor burg; 3. C. Zant jr, Zaandam; 4. P. de Boer. Naarden; 5- H- Bennink, Leiderdorp- 12 Voetsjollen C: 1. H. IJsselsteyn, Reeu wijk; 2- J Walenkamp, Warmond; 3. J- L Drie arbeiders tussen marnier bekneld Tegen het middaguur waren dinsdag op het spoorwegemplacement aan de Haag- weg te Leiden enkele arbeiders bezig met het lossen van marmeren platen van 1.40 meter in het vierkant en elk wegend on geveer zeventig kilo. Toen een achttal platen, die tegen die wagon/wand stonden, was gelost, dreigden twintig andere te vallen. Een drietal arbeiders probeerde de marmermassa in evenwicht te houden. Maar dit lukte niet; wel raakten zij be klemd tussen de platen en de wagon- wand. De 31-jarige opperman F. Selier uit de Gerard Branditstraait te Leddien brak zijn rechterarm en kneusde een been, de 18-jardge etraatmaker N. de Water uit de Leliestraat te Leiden kneus de zijn rechterknie en de 35-jarige Oegst- geester opperman J. van Duyn kneusde enkele vingers. Allen werden voor behan deling in het academisch ziekenhuis te Leiden opgenomen. d. Berg, Rotterdam; 4. P. K. Veerman, Amsterdam. Jcugdklasse C: 1. A. Th. v. Kranen, Amsterdam; 2. D. J. v. Kampen, Den Haag: 3. J. Zijlaard. Rotterdam; 4 mej. K. Leeksma, Rijswijk; 5. W. v. Vliet, Rot terdam. Jeugdklassc B: 1. J. R. Hoogendam, Parendrecht; 2. W. Bokman, Amstelveen; 3. R. van Rey, Leiden; 4. W. K. Klomp,! Voorburg; 5. R. de Kraa, Scheveningen. Vliegende-Hollanderklasse: 1. F. Kamer ling, Den Haag; 2. Gebr. Kraan, Oude Wetering: 3. D- de Kat, Den Haag; 4. G. Jongeneel. Boskoop; 5. H. Blok, Den Haag. 12 m2 klasse: 1. B. Kraan jr-. Oude We tering; 2. L. Borra, Amsterdam; 3. W. Guldemond, Leiden: 4. G. Vroege, Alphen a.d. Rijn; 5. C. A. Seret, Den Haag Valkcnklasse A: 1. H. D. Zuiderbaan, Rotterdam; 2. A. L. v. d. Veer, Gouda; 2. E. J. Hoppe, Leiden; 4- mej. A. de Wit, Hilversum: 5. N. Both, Gouda. Drakenklasse: 1. drs. Jan Bier, Hilver sum; 2. Ir. J. de Jongh, Veendam; 3. G. van Wijk, Woubrugge Rcgenboogklasse I: 1. J. Alberda. Sneek; 2 Ir. G. A. Bakker, Rotterdam; 3. A. Gebuis, Rotterdam; 4. W. Bergsma. Voor burg; 5. F. P. Bos, Alphen a.d. Rijn. Rcgenboogklasse II: 1. J. H. C- Sieverts, Santpoort; 2- J. Hofland. Rotterdam; 3. E. K. Hoekstra, Sneek; 4. C. W. Kiö, Rot terdam; 5. J. C. v. d. Velde, Den Haag. 16 m2 Streepklasse A: 1. J. Nederveen, Rotterdam; 2. B. N- Ooms. Hilversum; 3. J Blonk, Rijswijk; 4. J. C. Schiet, Amster- 1 dam; 5. A- A. Taselaar, IJsselmonde. Finnjollenklasse: 1. J. H. J. de Jong, Rotterdam; 2. L. Gerhards, Amsterdam; 3. Th. F. van Weel, Rotterdam; 4. G. J. Leverland. Huizen; 5. L. Willemsen. Rot- i terdam. Olvmpiajollen A: 1. C. A. Visser, Rot terdam; 2. H. H. Haaksma, Oegstgeest; 3 B. Fournier, Rotterdam; 4. T. de Vries, Den Haag; 5. H. Prins, Oud-Loosdrecht. a Vrüheidsklasse BI: 1. J. H. M. Eich- horn, Haarlem; 2. H. G- Maronier, Rotter- j dam; 3. G. Fokkes, Rotterdam; 4. F. A. a Bierman. Rotterdam; 5. H. Velleman, Amsterdam. 1 Vrjjheidsklasse B2: 1. A- Harms. Vlaar- dingen; 2. A. Volmer. Amstelveen; 3. R. k A. W. Smulders, Scheveningen; 4. A. v. o d Voorden. Rotterdam; 5. B. Ouwehand, i Wassenaar. Vrüheidsklasse C: 1. J. P. Koeners, Rot- s terdam: 2. J. H. Molenaar, Rotterdam; v 3. M. Verfeld, Laren; 4. B. J. v. d. Laan, Schiedam: 5 R. J. Deelen, Driebergen, j Flying Juniorenklasse: 1. D. Dudok van I Heel, Bussum; 2. G. A. v. Montfrans, r Amsterdam; 3. A. M. Thole, Bussum. Sternklasse A: 1. H- F. v. d. Rest, Voor- burg; 2. J Visser. Vinkeveen; 3. R. Steens- t ma. Den Haag; 4. H. v. d- Winden, Am- r stelveen; 5- E. H. Hofkes, Den Haag. i e Teamwedstrijd In de Pampusklasse CuracaoDe Kaag ,j K.Z R. en M. verg. De Kaag: G. K. Paul!; j J. Greevelink; J. v. d- Harst; G. Biesot jr; c B. Ouwerkerk; 33 pnt. Curacao: J. J. Krijnen; D. Brinkhuis; J- W. Neder Helman; A. H. v. Gelderen; i W. H. Evers; 22 pnt 12 Voetsjollenklasse A: 1. F. Daniels, Leidschendam; 2. P. Buitens, Heemstede; 3. F. Speckmann. Zaandam; 4- L- H. de Goederen. Rotterdam; 5. J. v. 't Hooger- huys, Baarn. Jcugdklasse A: 1. W. Huiser, Leiden; 2. D. v. Wely, Rotterdam; 3. G. L. Woortman, Groningen: 4. J. H- Oerlemans jr, Rotter dam; 5. mej. A. Vunderink, Loosdrecht. Er begint tekening te komen in Leids tennistoernooi IN SCHRILLE TEGENSTELLING tot vorig jaar, schijnt het Roomburg-toernooi thans elke morgen met een fikse bui te beginnen. Dit spaart natuurlük het banen sproeien uit, maar weegt toch niet op tegen het vele werk dat nodig is om ondergelopen banen weer speelklaar te krügcn. Door goede zorgen van baanperso- nccl en toernooispelers kon er echter toch behoorlijk worden gespeeld, zodat wed strijdleider De Wolff vandaag met een schone lei d.w.z. zonder inhaalpartjjen kan beginnen. In C werd een afgebroken partij (6—3, 57) van gisteravond beëindigd. In de laatste set stond I. Hydajat met 4—2 voor, maar G. Hoogeveen bleek een betere nachtrust te hebben gehad en de set met 75. C. Swart had de handen vol aan een zich fel verwerende De Bruin. Betere spreiding gaf hem in de laatste set 63 en in zijn volgende partij bleek hij zo goed ingespeeld, dat N .v. Cassel, na een gelijkopgaande ste set met 91 te hebben verloren, i tweede kansloos was, 62. C. Swart moet het nu in de -finale opnemen tegen H. v. Nes, die met goed netspel W. Laurs versloeg (6—3, 9—7). De andere quarten zijn neg niet be kend. Ir. Van Straaten sloeg zich fraai door weer en wind naar een 62, zege op dr. Maarsen. J. Gast was niet attent genoeg tegen M. Mendel (75. 9—7) en Hans Goekoop zegevierde ovei zijn professorale tegenstander Staver- man, zij het dan in drie sets. Bij de dames bereikte Liesbeth var Ulden zonder noemenswaardige moeite via de dames V. d. Berk en V. Venetien de -finale. De favoriete in de andere helft, mej. Neijboer, zal waarschijnlijk meer moeit» ondervinden vóór zij zover is! Heren B begint al enige tekening te vertonen. Ondanks alle verweer var tegenstanders, zal A. Toet wel een finalisten zijn. In de andere helft i winnaar nog lang niet zeker! Ripassa, die verrassend van Hakkaart won. De Jong, H. Ubbink die dr. Savalle op het nip pertje terugwees en de sterke F. Luyck die waarschijnlijk tc vast zal blijken voor J. Ubbink, ontlopen elkaar niet veel, zodat er enige spannende partijen zijn te verwachten. By de dames is reeds één halve fina- liste bekend. Anja Pino dwong de wat te fors spelende mej. Reidt tot vele missers dat werd zodoende een 63, 62 overwinning. Ook in A werden reeds enige partijen verspeeld. In het enkelspel, waarbij een herkansingssysteem wordt gebruikt uniek in Nederland bleek dr. Scheepe de meerdere van Artes. Deze krijgt tegen F. Koerts nog een kans zich door een Studen tenschaakteam verloor van V.S. In het wereidschaaktoernooi voor stu denten dat te Leningrad wordt gespeeld heeft de ploeg van de Ver. Stater, gis teravond met 30 gewonnen van Neder land. De andere uitslagen waren: Rus land—Groot-Britanië 3—1, Duitse demo cratische republiek—België 3—1; Joego slaviëHongarije 31; Tsjechoslowakije Zweden 1%1%. De Ver. Staten hebben de leiding. overwinning in het toernooi te spelen. Hoogteyling was met 6—2, 6—1 gedeci deerd sterker dan F. Olthuis. Deze moet tegen dr. Lim zijn laatste kans waar- Een fraaie partij ontspon zich tussen K. Tulleken en mr. Bonte, welbekend handballer! Bonte riskeerde te veel en vooral het falen van zijn service, be tekende voor hem de nederlaag, zij het dan een eervolle (2—6, 6—4, 2—6). Hij speelt vervolgens tegen H. Herok om een plaats in het toernooi. Uitslagen H.E. eerste ronde: B. J. DemmintM. Mulder, 26, 61, 7—5; J. Spee-A. Kei lerhuis 6—3, 8—6; tweede ronde: J. T. Ubbink-G. v. Staal 6-0, 6-0, M. M. Mendel- J. W. Gast 7—5, 97; G. HoogeveenJ. Hindayat 6—3, 5—7, 7—5; N. v. Cassel— P. v. Zanden 60, 61; C. Swart D. de Bruyn 6—3, 4—6, 6—3; H. Goekoop B. Staverman 63, 1—6, 86; H. v. Nes -C. Vrijenhoek 6—1, 6—0; F. Olthuis— A. v. d. Lecq 6—3, 63; F. P. J. v. StraatenA. Maassen 62, 64. Derde ronde: H. v. Nes—W. Laurs 6—3, 75; C. Swart—N. v. Cassel 97, 62. D.E. eerste ronde: M. WientjesG. Ubbink 61, 63; tweede ronde: mevr. Kuenen—mej. I. Kengen 61, 62; derde ronde- mej. L. v. Ulden—mej. A. v. Venetiën 61, 62. H.D. eerste ronde: G. v. Staal en G. Hoogeveen—D. Punt en H. Mooy 8—6, 63; N. Postma en A. Verhoef—K. J. Nuis en R. Schneider 60, 60; tweede ronde: A. Staverman en J. F. Glastra v. LoonN. Mendel en R. Uhlenbeck 64, 60; A. Koemans en C. Koemans H. A. Jëgers en H. Jagers 60, 61. D.D. eerste ronde: mevr. De Wolff en mej. Heymansmej. Haarsma en mej. Engelenburg 64, 6—3. Tweede ronde: mevr. Kuenen en mevr. Houtmanmevr. Horee en V. d. Vlugt 3—6, 6—1, 6—2. G.D. tweede ronde: mej. Tieleman en J. Burki—mevr. Zitman en J. v. Leeu wen 6-1, 6-1; mevr. Haarsma en J. W. Gast-mej. Swartberg en H. Mooy 6—3, 6—0, 6—2; mej. Nijeboer en J. T. Ubbink —mej. Kasten en W. Kooreman 7-5, 6-3. H.E. eerste ronde: H. Ubbink—J. Hui- zinga 6—4, 6—4; J. Ubbink—W. Laurs 61, 60; tweede ronde: A. ToetJ. Mulders 6—0, 6—0; L. Ripassa—P. Hak kaart 6—3, 2—6, 7—5; W. de Jong— J. Noordman 64, 6—2; H. Ubbink—H. J. Savalle 12—10, 8—6. D.E. derde ronde: mej. Pino—mej. Reidt 6—2, 6—3. Woningbouw Ie Leiden Het aannemersbedrijf voorheen firma Leo Zitman is van plan voor eigen re kening aan de De Gijselaarstraat acht woningen te bouwen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 6