POSTUUM RANG Hoofdcommissaris acht politieoptreden juist Amsterdamse pers zeer verontwaardigd de zinnige RANG „Uketeta kwabapzi" Kwestie-Cuba verwezen naar de O.A.S. Gouden Esso Extra Motor Oil Rockefeller pleit voor meer defensiexiitgaven .ALGEMEEN HANDELSBLAD schrijvende over de Nederlandse landbou maakt de volgende rerigen! Suf1®" ons met toenemende zorg vervult. Neder land heeft tot nu toe op de overige part ner» in de E.E.C. een voorsprong gehad, doordat onze boeren in het algeeneen een hoge graad van produktiviteit hebben be reikt. Dat geldt o.m. voor onze zuivel, voor da eieren en de ëuiker. De laatste jaren hebben de partners echter niet stil gezeten. Met name in Duitsland, Frankrijk en Bel gië zijn met succes pogingen ondernomen land- cn tuinbouw te intensiveren. Niet al leen wast in ons land de melkstroom en atygt de produktie van eieren, ook in Wcst- Daitsland, Frankrijk en Belgic neemt de melkplas voortdurend toe. In Sas van Gent is minister Marijnen ook op dit vraagstuk ingegaan. Hy waar schuwde toen onze boeren, om, ook in hun eigen belang, mee te werken aan een evenwichtiger samenstelling van de land- bouwproduktie. Aan deze waarschuwing kan nauwelijks een andere uitleg worden gegeven dan dat het de minister ernst is met een verdere ombuiging van het garantiebeleid. Ze bete kent ook, dat de boeren zich op produktie- beperking zullen hebben te bezinnen. In de ogen van onze boeren is dat stellig een schrikbeeld en in een wereld, waarin nog grote gebieden zijn, waarin ernstige voed seltekorten bestaan, schijnt er iets onlogisch in te schuilen. Op dit ogenblik schijnt produktiebeper- i king ook niet nodig, als men tenminste de nog steeds stijgende cijfers van onze agra rische export (boter uitgezonderd) in aan- l merking neemt. Wij kunnen er begrip voor hebben, dat minister Marijnen adviseert tot een even wichtiger samenstelling in de landbouw productie, maar het ware wenselijk, in dien daarmee binnen de gehele Europese Gemeenschap rekening zou worden gehou- Een ongevraagd advies wordt echter zel den gewaardeerd en als men in Nederland niet waakzaam blijft, zullen de boeren in onze partner-landen zich alleen maar ver bazen over die „dumme Hollander", die meer Europees dan nationaal handelen. HetVrijeVolk i V schrijft n.a.v. de verkiezing van Kennedy tot Democratisch kandi daat voor het Amerikaanse presi- dents chap: Energiek is Kennedy ongetwijfeld. Dit blijkt reeds overtuigend uit de onvermoei bare wijze waarop hij zijn verkiezingscam pagne voor het kandidaatschap met behulp van zijn „clan" heeft gevoerd. Twee ande re belangrijke eigenschappen, zijn charme en zyn briljante (hoewel niet verfijnde) re deneerkunst buitte hij daarby volkomen Uit een zeer uitvoerig onder zoek is gebleken dat de agenten van het bureau Warmoesstraat in Amsterdam geen enkel verwijt kan worden gemaakt voor de wijze waarop zij op 3 juli jl. zijn opgetreden tegen de Volkskrant- tweede bureau verslaggever A. Brakel en zijn ;ga's van Het Vrije Volk, J. Lammers en C. J. van der Poel. De betrokken politie-ambtenaren zullen dan ook niet disciplinair worden gestraft. Dit is de conclusie die de Amster damse hoofdcommissaris van politie, de heer H. J. van der Molen, heeft ge trokken r-a kennisneming van het 27 Brandt soc. kandidaat bondskanselierschap De 46-jarige burgemeester van West- Berlijn, Willy Brandt, is dinsdag .door het bestuur van de Westduitse socialis tische partij aanvaard als kandidaat voor het bondskanselierschap bij de al gemene verkiezingen in 1961, aldus is in welingelichte kringen vernomen. De verkiezing van Brandt zal officieel ge schieden op een partijcongres in no vember. Dit alle» heel, "rklaai :ntie dc voorkeur ïedy, die parlemen- heeft gegeven tair weliswaar zeer ervaren is, itaat5man een onbeschreven blad er betere cn toch heus niet zo bejaarde kandidaten waren, zoals dc voor het presi dentschap als het ware geknipte Stevenson de leider van dc Senaat Johnson of de be kwame buitenlandse specialist Symington. Bij Kennedy's verkiezing hebben natuur lijk tal van onberekenbare, vaak persoon lijke elementen een rol gespeeld, terwijl andere omstandigheden, zoals zijn rooms katholiek zijn, geen of nauwelijks betekenii hebben gehad. Opvallend vaak is Kenne dy'a moed in de Tweede Wereldoorlog, di< bij als marine-officier meemaakte, in bc geding gebracht en dit is onmiskenbaar een fors plusteken voor hem geweest. Jeugdige energie, persoonlijke moed uithoudingsvermogen, ziedaar drie voor me eigenschappen die vele Amerikanen bij j Eisenhower vaak hebben gemist. En I irhijnlijk heeft dc zeer ethische instelling van Eisenhower, die hem vaak tot aarzelen bracht bij het nemen van grote beslissin gen, hen vaker dwars gezeten dan naar buiten is gebleken. Kennedy kent Eisenhowers scrupules niet en dat kan voor velen een belangrijk argu ment ten gunste van de senator zijn ge weest, omdat Amerika als leider van de vrije wereld met volkomen onscrupuleuze communistische tegenstanders heeft te ken. Of de V.S. nu juist een opportunis tisch man als Kennedy, die herhaalde Amsterdamse agenten contra journalist „Dreigementen of beledigingen niet geuit het bureau waren verwijderd, omdat men op dat moment de handen vol had met de samenstelling van het proces verbaal tegen Brakel. Als de heer Brakel een normale burger was geweest, was deze rel niet ontstaan, zo zei de heer Van der Molen tenslotte. bladzijden tellende rapport/ dat het zgn Het rapport is ter kennisneming naar tweede bureau van de hoofdstedelijke politie heeft opgesteld wegens de ver wijten die de journalisten aan het adres van de politie van het bureau War moesstraat hadden gericht. Zoals bekend werd de heer Brakel op 3 juli jl door de politie naar het bureau Warmoesstraat opgebracht, na dat hij zich in een hotelletje op de wal letjes zou hebben uitgegeven voor re chercheur. Hij verrichtte journalistiek werk en vervoegde zich in het hotel letje tezamen met zijn collega's van Het Vrije Volk om informaties in te winnen over een poging tot wurging in dit hotel. De heer Brakel zou zijn pers- penning hebben getoond, doch de hotel houder beweert dat hij zich voor recher cheur zou hebben uitgegeven. Toen hij identiteit ontdekte, heeft hij de heer Brakel opgespoord en hem op straat afgeranseld, waarbij hij werd geassisteerd door Utrechtse Appie. De hotelhouder haalde de politie erbij waarna Brakel gevankelijk werd opge bracht naar het bureau. Enkele politie ambtenaren zouden toen en daarna be ledigende en dreigende opmerkingen aan het adres van de journalisten heb ben gemaakt. „Geen weesmeisjes" Hoofdcommissaris Van der Molen deelde het ANP mede. dat hem uit het rapport van de hoofdinspecteurs K. Huijink en P. van Dijk van het zgn tweede bureau en de op verzoek van de officier van justitie bij het onder zoek ingeschakelde inspecteur van de rijksrecherche M. Udo, niet is gebleken dat de politie de journalisten onheus heeft behandeld. Er is beweerd dat Brakel ruw bij de arm zou zijn gepakt hij werd opgebracht, zei de heer Van der Molen, maar men moet besef fen dat de heer Brakel op dat moment verdachte was en de agenten zijn ten slotte geen weesmeisjes. De drie politiefunctionarissen die het rapport samenstelden, hoorden in deze zaak behalve de drie journalisten, ook de hotelhouder en zeven agenten. Nie mand, behalve de Vrije Volk verslag gevers, heeft het woord .persmuskie ten" horen vallen en niemand, behal ve de heer Brakel heeft volgens de hoofdcommissaris dreigementen en be ledigende opmerkingen aan het adres van de heer Brakel gehoord. De agenten ontkennen trouwens ook de gewraakte opmerkingen te hebben gemaakt. De heer Van der Molen acht te het begrijpelijk dat de Vrije Volk- verslaggevers uit het wachtlokaal van de burgemeester van Amsterdam ge zonden. De voorzitter van de Amster damse pers, de heer Theo Eerdmans, in de conclusie van de hoofdcom- aris op de hoogte gesteld. Het rap port zal te zijner tijd worden toege voegd aan de stukken die betrekking hebben op de zaak tegen Brakel. Samenwerking bij leprabestrijding op Nieuw-Guinea Beide delen van Nieuw-Guinea zul len intensiever gaan samenwerken bij de leprabestrijding. Gegevens en rap porten over onderzoeken op dit terrein aan beide zijden van de grens zullen worden uitgewisseld. Dit resultaat is bereikt dank zij een bezoek van het hoofd van de leprabe strijding in Nederlands Nieuw-Guinea, de arts Zuiderhoek, aan het Austra lische deel van het eiland. Naar schatting telt Australisch Nieuw- Guinea 8000 leprapatiënten, terwijl dit aantal voor Nederlands Nieuw-Guinea ongeveer de helft bedraagt. Vooral het zuidelijk deel van Nieuw-Guinea beide zijden van de grens heeft hoog percentage ziektegevallen. Om de strijd tegen deze ziekte in dit gebied te intensiveren zal nog dit jaar in Merau- een leprozerie worden geopend, ter- 1 aan de andere zijde van de grens Balimo een bestaande leprozerie zal worden gemoderniseerd. In Austra lisch Nieuw-Guinea is vrijwel geen ge bied vrii van lepra. De infectie is daar vermoedelijk overgebracht van de Sa- lomon-eilanden via eilanden aan d« noordkust naar het binnenland. Vooral het gebied tegenover Hollandia aan de andere zijde van de grens heeft een zeer hoog leprapercentage, terwijl in de streek rondom Hollandia op Neder lands gebied deze ziekte sporadisch voorkomt. Het gevaar is niet denkbeel dig dat deze besmettingshaard zich ver spreidt over de grens. President Eisenhower heeft ter gele. genheid van de „week van onderdrukte naties" van 17 tot 24 juli ee roep gedaan op het Amerikaanse zich bezig te houden met het lot van de Oosteuropese volkeren onder Sowjet- overheersing en hun streven naar vrij heid te steunen. Pijnlijk en onhoffelijk „briefje Stappen bij de Federatie Ned. journalisten dit is „om Cuba niet met uw macht te dreigen, want ook andere landen hebben veel macht". De Sowjetunie dreigt de V.S. niet met raketten en is niet voornemens iemand te bedreigen, maar zal Cuba helpen. ,De Amerikanen beschikken nog steeds _.er bases in Cuba", zo zei hy. ..de Sowjetunie heeft geen bases op Cuba of ergens anders nodig. De huidige wapens kunnen, zo nodig, vanaf het Russische grondgebied worden gebruikt." Amendement len blijk heeft gegeven van een nogal rek baar geweten te beschikken, nodig heeft, is een kwestie apart. De Vrije wereld buiten de V.S. geeft ver re de voorkeur aan dc integere en bekwa me Stevenson, maar in Los Angclcs heb ben dc Democraten anders beschikt. 347 Ook al krijgen steeds meer negerstaten de zo lang begeerde zelf standigheid, toch kan in het algemeen nog worden gezegd, dat de positie van de negervrouwen in vele streken van Afrika verre van benij denswaardig is. De vrouw is daar geheel aan de man ondergeschikt ge maakt en verricht als zijn slavin de zwaarste arbeid. Aan de maaltijd mag zij niet gezamenlijk met haar echtgenoot aanzitten, maar zij dient eerbiedig te wachten tot hij zich heeft verzadigd, waarna zij zich met de restanten van het maal mag ver genoegen. (Aangezien de vrouw de maaltijden klaarmaakt en de scepter in de keuken zwaait, kunnen we er echter wel van overtuigd zijn, dat zij er voor zorgt niets te kort te komen!) Bij enkele stam men in Portugees West-Afrlka gaat de onderdanigheid ten TOCH IS HET ZO! opzichte van der. Daar moet de vrouw zich van een aparte taal bedie nen, omdat het haar niet zou passen zich op dezelfde manier uit te drukken als haar man. Het is haar bijv. niet veroorloofd de namen van haar schoonvader of haar zwagers te noemen. Dit zou in onze ogen wellicht niet zo'n groot bezwaar zijn, als de vrouw niet tevens het verbod was opgelegd één van de letters of klanken te bezigen, waaruit die namen van schoonvader of zwagers zijn samengesteld. Komt in een of ander woord een letter of een klank voor. die ook in de namén van de schoonvader of zwagers wordt aangetroffen, dan behoort de vrouw bet woord dat zij wil gebruiken zó te verhaspelen, dat de gewraakte letter of klank daaruit verdwijnt. Op deze wijze ontstaat het zg. vrouwen- taaltje, dat door de Zoeloe's „uketeta kwabapzi" wordt genoemd. Het is uiteraard wat moeilijk in onze taal een passend voorbeeld te geven van dc krompraterij die daar door ontstaat. Stelt u zich echter eens voor, dat de schoonvader Pietje Puck heet en dat twee zwagers met de sierlijke namen Karei en Hendrik Puck zijn gedoopt. Wil de vrouw dan de vraag stellen: „Hoe laat is het?" dan kan zy zich als volgt uitdrukken: „mo woof ijs mof" of „bo foog ijs bom". Ieder zal het er mee eens zyn, dat de oorspronkelijke vraag door deze verwisseling van klanken en oren totaal verloren is gegaan. Toch schynt het onderlinge verkeer door dit gebrabbel van de negervrou- wen weinig te lijden te hebben. Boven dien, zolang de van de man maar verstaat, zolang zyn er in het gezin weinig of geen moei lijkheden, voorop gesteld althans, dat dc vrouw deze wensen ook zonder dralen weet te vervullen. En voor de eventuele onverstaanbare klachten van de vrouw kan de heer des hui zes onberoerd blijven, omdat hij er zich altijd op kan beroepen haar niet te begrypen. Nu moeten we nog iets vertellen over dieren, die hun prooi narcose toedienen. Daarover een volgende keer. De voorzitter van de vereni ging De Amsterdamse pers, de hoofdstedelijke organisatie van journalisten ontving gisterna middag een brief van de hoofd commissaris van politie te Am sterdam de heer H. J. van der Molen, waarvan de letterlijke tekst luidt: Op 4 juli had u met de waarnemend hoofdcommissaris een onderhoud over het optreden van een of meer ambte naren van mijn corps jegens enige verslaggevers. Terzake is een zeer uit voerig onderzoek ingesteld. Uit de in houd van de daarvan opgemaakte rap porten is mij niet kunnen blijken dat de betrokkenen een verwijt over hun optreden kan ioorden gemaakt. Het bestuur van de vereniging De Amsterdamse pers geeft hierop het volgende commentaar. Met verontwaardiging en bevreemding heeft het bestuur kennis genomen van de inhoud van het briefje, dat heden middag ten huize van de voorzitter van de A. P. werd bezorgd, nadat het uit een Amsterdams dagblad gelezen had, hoe de hoofdcommissaris over de „zaak Brakel" en de nasleep van deze zaak dacht. Het heeft het bestuur pijnlijk ge troffen dat de hoofdcommissaris het niet nodig heeft geoordeeld, om de voor zitter nadat deze zich tijdens uitstc- digheid van de hoofdcommissaris tot diens waarnemer formeel om lichtingen had gewend mondeling op de hoogte te stellen van de uitkomsten van het onderzoek en de mening van de H. C. daarover, of om de brief te doen bege leiden van een samenvatting van het uitvoerige onderzoek waarop de H.C. duidt. Pijnlijk en welhaast onhoffelijk acht het bestuur de toon en inhoud van h< uit drie zinnen bestaande briefji waarin de heer Van der Molen zonder enige argumentatie mededeling doet van zijn beslissing. Het bestuur van de A.P. stelt er prijs op te verklaren dat het ook na de brief van de H.C. geen enkele reden heeft te twijfelen aan de waarheidsgetrouwheid van de verklaringen van de drie journa listen, die elk een lange en goede staat van dienst achter zich hebben. De ver klaringen van de H.C. in Het Parool kunnen leiden tot verdachtmaking van de betrokken drie journalisten en van de Nederlandse journalistiek in bet al gemeen. Mede op bovengenoemde gronden meent bet bestunr van de Amsterdamse Pers zich te moeten wenden tot het be stuur van de federatie van Nederlandse journalisten om te vragen zo spoedig mogelijk alle stappen te willen onderne men die ertoe kunnen leiden de Neder landse journalistiek van deze verdacht makingen vrij te pleiten en de goede •n van de betrokken journalisten in te herstellen. Besluit van Veiligheidsraad Scherp Russisch- Amerikaans duel "PkE Veiligheidsraad van de Ver. U Naties heeft gistermiddag besloten de Cubaanse klacht te gen de Ver. Staten te verwijzen naar de O.A.S., de organisatie van Amerikaanse staten. Met ne gen van de elf stemmen (de Sowjetunie en Polen onthielden zich van stemming) werd een door Argentinië en Ecuador in gediende ontwerp-resolutie aan vaard, waarin werd voorgesteld, dat de Veiligheidsraad de debat ten zal opschorten in afwachting van een rapport van genoemde organisatie. Alle andere niet- Amerikaanse landen wordt ver zocht zich van elke handeling te onthouden, die de bestaande spanning tussen Cuba en de V.S. zou kunnen doen toénemen. De Russische vertegenwoordiger bij de V.N., Sobolef, betoogde dat de Sowjetunie zich verzette tegen pogingen om de kwestie over te dragen aan de O.A.S., welke wordt beheerst door de Ver. Staten „die binnen deze organisatie de Cubaanse kwestie naar believen kunnen liquideren". Hij waarschuwde de V.S. Drie spuitgasten bij brand gewond Tijdens het blussen van een boer- derijbrand in het buurtschap Huinen bij Putten in Gelderland, zijn gister avond 3 leden van de vrijwillige brandweer door het ontploffen van een gasfles ernstig gewond. De commandant van de brandweer, de heer H. Kiks, kon op eigen krach ten uit het brandende gebouw komen, maar keerde terug toen hij hoorde dat nog twee leden van -zijn brandwacht ondercommandant L. Hendriksen en een van de oudste spuitgasten de heer J. ten Brink nog in de vlammen wa ren. De drie spuitgasten konden later, met ernstige brandwonden overdekt naar het ziekenhuis „Salem" in Ermelo worden vervoerd. Tegen middernacht had men de brand, die ontstaan was bij het vullen van een benzinehouder, in bedwang zij het dat de boerderij verloren was. Een groot deel van de inboedel van de fa milie Bouw, aan wie de boerderij be hoorde kon worden gered. Een hond, die niet uit het brandende gebouw wilde komen, kwam in de vlammen om. De eigenaar van de boerderij was te» gen brand verzekerd. Papoea-jongens op cursus botenbouw Vier Papoea-jongens uit Nederlands Nieuw-Guinea volgen op het ogenblik nen met jongelui uit andere delen ti de Pacific een cursus in botenbouw Kuki op het eiland Malaita, een van de Britse Solomon-eilanden. Deze tweejarige cursus wordt geor ganiseerd door de South Pacific com mission in samenwerking met het be stuur van het protectoraat der Britse Solomon-eilanden. waarbij financiële steun wordt verleend door het bureau voor technische bijstand van de Ver enigde Naties. De lessen omvatten de bouw zowel van kleine vrachtboten als van vissers schepen, terwijl ook aandacht wordt be steed aan reparatie en onderhoud van scheepsmotoren. De cursus is bedoeld om de scheepsbouw-industrie in het ge bied van de zuid-Pacific op een hoger peil te brengen. Westduitse hulp voor Soekarno West-Duitsland zal Indonesië bij zijn economische opbouw helpen. Dit is te Bonn bekendgemaakt in een communi qué, uitgegeven na besprekingen tus sen de minister van economische za ken. dr. Erhard. en de Indonesische minister van opbouw, Saleh. De toege zegde hulp zal volgens het communiqué in het bijzonder bestaan uit officiële kredietgaranties voor industriële leve ranties en uit technische hulp. Met ga ranties en kredieten zal volgens een bekendmaking van minister Saleh West- Duitsland hulp verlenen voor de bouw van een hoogoven in Zuid-Sumatra, voor twee droogdokken van elk 15.000 ton en voor een tinsmelterij op Banka met een capaciteit van 25.000 ton. wordt voorgesteld, dat de Veiligheidsraad de debatten zou opschor ten in afwachting van een rapport over de situatie van de OAS., terwijl voorts niet de leden van de OAS., doch de leden van de Ver. Naties wordt verzocht hun bijstand te verlenen bij het zoeken naar een vreedzame oplossing. De Amerikaanse afgevaardigde, Henry Cabot Lodge, noemde de rede Rus „voor het grootste deel ee ophalen van oude verklaringen, dezelfde oude beschuldigingen, en geen bewijs". „Noch de Ver. Staten, noch de leden van de organisatie van Amerikaanse staten zyn bang geworden door het Rus sische dreigement van raketten gebruik te zullen maken. Raak ons niet aan, er raak niet degenen aan met w ie wij be trekkingen onderhouden", aldus Lodge tot Sobolef. „Er Is geen land ter wereld", zo ging hij voort, „dat een slechtere staat van dienst heeft dan de Sowjetunie, het kleine landen betreft." De vroegere Cubaanse dictator Batista was slechts „zeer klein grut", vergeleken met Stalin en diens regiem van „bloed baden". De Amerikaanse troepen zijn altijd weer uit de landen vertrokken waarin zij waren binnengekomen, maai de Russische troepen vertrekken nooit. Na de stemming verklaarde de Cu- Bescherm uw motor als hij loopt en als hij stilstaat MET ESSO BENT U BETER UIT! Invul-puzzel Horizontaal woorden invullen die ver ticaal dezelfde betekenis hebben: 1. zeker bordspel met pions, 2. alvorens, 3. bene dendeel v. d. rug, 4. volk uit de oudheid, 5. vogel, 6. provincie in Achter-Indië. 7. zonnescherm, 8. matig, karig, 9. strijd perk, 10. badplaats in Z. Tirol aan de Etsch. Oplossing vorige puzzel: Horizontaal: 1'. kanarie - ba, 2. Arosa - keel, 3. mot - tap - mak, 4. Emmerik - Em, 5. ram - reseda, 6. idool - Alda, 7. kr - kea -star, 8. dieet - teen, 9. aarde - enge. Verticaal: 1. Kamerik - da, 2. aroma - Dr. - ia, 3. not - mm - oker, 4. aster - o.e. - ed, 5. raar .el - Ate, 6. ik - Pisa - sté, 7. Eem - Kelten, 8. Bea - Edda - eg, 9. Alkmaar - Ne. baanse minister van buitenlandse zaken, Rauol Roa, de beslissing van de Veilig heidsraad te aanvaarden, onder voorbe houd echter van de mogelijkheid, dat Cuba zich opnieuw tot de Veiligheidsraad zal wenden. Cuba stemt ermee in zijn dossier tegen de Ver. Staten voor te leggen aan de organisatie van Ameri kaanse staten, voor de verdediging van zijn integriteit en soevereiniteit. Met 3l/2 miljard dollar ,Mei 1 kan geen prijs vaststellen voor de vrede" De gouverneur van de staat New York, Nelson Rockefeller, heeft voor de programmacom missie van de Amerikaanse re publikeinse partij een pleidooi gehouden voor verhoging van de defensie-uitgaven der Ver. Staten met drieëneenhalf miljard dollar. Rockefeller, wiens opvattingen geheel afwijken van die van president Eisen hower, zei, dat de V.S. iedere cent, die voor de toekomstige verdediging het land noodzakelijk is, kunnen moeten uitgeven. „Er bestaat geen nomisch alternatief voor het voortbe staan en men kan geen prijs vaststel len voor dc vrede", aldus de gouver neur, die daaraan toevoegde, dat dit wel eens een beslissend moment in de geschiedenis van Amerika zou kunnen zijn. „Wij hebben niets te verliezen dan onze vrees" een zinsnede die herin neringen opwekte aan de woorden, die Franklin D. Roosevelt sprak bij zijn ambtsaanvaarding in de crisisperiode de jaren dertig: „Wij hebben niets te vrezen dan de zelf". Onbehagen Rockefeller zei, dat het Amerikaanse volk een groot onbehagen en veel be zorgdheid omtrent de toekomst koes tert. Het verwacht leiderschap van de twee grote politieke partijen, aldus Rockefeller, die zei er diep van over tuigd te zijn, dat de republikeinse par tij het best is uitgerust om dit leider schap to geven. „Alle Amerikanen dienen volledig van de feiten op de hoogte te worden gebracht en iedereen moet bereid zijn de verantwoordelijkheid, die deze feiten eisen, te dragen. De Amerikaanse re gering moet doeltreffender worden ge organiseerd om de moderne Ingewikkel de en zich snel ontwikkelende proble men onder de ogen te zien", zo zei Rockefeller. De Ver. Staten kunnen niet tot In het oneindige economische steun blijven verlenen aan een toenemend aantal in dividuele landen, die praktisch geen kans of hoop hebben om onder de te genwoordige internationale omstandighe den hun eigen problemen op te lossen. „Wij moeten de meest moderne, soe pele en evenwichtige militaire organi satie hebben. Deze essentiële sterkte hebben wij op het ogenblik niet in volle of voldoende mate. Wij moéten haar hebben. En om haar te krijgen moe ten wij bereid zijn onze jaarlijkse dc- 1 fensie-uitgaven met ongeveer 3,5 mil jard dollar te verhogen."

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 5