Jlieutue £ritart|e (iTouraitl Belgen trekken weg uit Leopoldstad Waar Lords zich al niet druk over kunnen maken Hammarskjoeld deze week naar Kongo 34 Belgen omgekomen België beschuldigt Rusland in Y.-raad Fokker wil nieuw type Friendship bouwen Tin en suiker duurder „Rusland brengt de vrede in gevaar" AL 33 DODEN BIJ RAMP IN WESTDUITSE MIJN WOENSDAG 20 JULI I960 BUREAUS: Steenstraat 37 Directie. Redactie. Abonnementen- Advertentie-afdeling Tel. 31441. Hoofd redactet Dr. E. DIEMER CHRISTELIJKE ATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Stantvasticfi is gljtbleoen mgn bert io legljenspctf Eenenveertigste jaargang no. 11923 Reportagereeks Z.-Afrika: 1 Johannesburg I op goud gebouwd. Zie pagina 7 iËGcdötëiiïeaï) Vierendertig Belgische soldaten zijn vanmorgen om het leven geko men en zeven ernstig gewond toen een transportvliegtuig van de Belgi sche luchtmacht tegen een berg ten noorden van het Kivoemeer vloog en neerstortte. Aan boord van het toe stel bevond zich een detachement van de eenheden voor de verdedi ging van vliegvelden, de U.D.A. Het' waren Vlamingen die zondag naar Kongo waren vertrokken. In Jadotstad, honderd km van Elizabethstad in het (thans weer rustige) Katanga, maakte de Kongolese politie korte metten met plunderaars, die zich aan de eigendommen van de gevluchte Belgen tegoed wilden doen. Twee met stokken gewapende politiemannen sleuren een ne gervrouw naar het bureau, die met gestolen goederen op het hoojd de wijk wilde nemen. DE BELGISCHE TROEPEN beginnen Leopoldstad te verlaten. Volgens de vertegenwoordiger van de V.N. in Kongo, dr. Bunche, zullen alle Belgische tioepen voor zaterdagavond zes uur de hoofdstad hebben ont ruimd. Zij zullen zich waarschijnlijk terugtrekken op hun twee bases in Kongo, waarop zij volgens de bepalingen van het onafhankelijkheidsver drag met de jonge staat recht hebben. Bunche heeft medegedeeld dat be halve V.N.-eenheden van de Afrikaanse staten ook troepen uit Zweden, Ierland, Burma, Italië, Canada en Zuid-Amerika naar Kongo worden ge vlogen. Het vliegveld van Leopoldstad komt geheel onder beheer Verenigde Naties. Voor het eerst in veertien dagen zijn daarom vandaag geen Belgische versterkingen naar Kongo vertrok ken. Sinds 7 juli zijn ongeveer 7000 Belgische militairen met hun uit rusting per vliegtuig van Brussel naar Kongo gebracht Wel zijn vliegtuigen met materieel en voorraden alsmede met man schappen voor het aflossen van Bel gische eenheden in Kongo van Brus sel vertrokken. De secretaris-generaal Hammers- kjoeld heeft bekendgemaakt dat hij zaterdag uit New York naar Leopold stad zal vertrekken als de omstan- Vanavond (vier uur Ned. tijd) komt de Veiligheidsraad bijeen ter verdere bespreking van de Kongolese kwes tie. De Belgische regering heeft aan gekondigd, dat zij in ieder geval een klacht zal indienen tegen de Sowjet- unie wegens de beledigende en aan vallende houding van Rusland inzake het noodzakelijke optreden van Bel gische strijdkrachten in Kongo. Mi nister Wigny wees erop dat België zijn volledige steun aan de eerste resolutie van de Veiligheidsraad heeft gegeven. Het ingrijpen van Belgische troepen was nodig om de levens van Europeanen te beschermen, aldus Wigny. Ook wil de Belgische regering de Verenigde Naties verzoeken, een verbod uit te vaardigen wapens naar Kongo te zenden. Deze Belgische stap houdt ver band met het mysterieuze Poolse schip vol wapens, dat na het uitbreken van de onlusten naar Kongo opstoomde. Reeds heeft België de VN-vertegenwoordiger in Kongo, dr. Bunche, verzocht maatregelen te nemen opdat het schip zijn lading wapens niet in de havenstad Matadi zal kunnen lossen. Gisteren verklaarde minis ter Wigny dat. wanneer de V.N. het schip niet zouden tegenhouden, België maatre gelen zal nemen, daar het niet kan toe staan dat mogendheden op eigen houtje wapentransporten verzenden. De Belgische minister verklaarde voorts dat een embargo van de V.N. op wapen- zendingen niet zal inhouden, dat Pelgië zijn troepenzendingen naar Kongo zal moeten stopzetten. zich kan afzetten in Kongo tegenover duivels complot te staan, waarvan eerste doel is de strijdkrachten te onder mijnen en de nieuwe staat te ontwrichten. Het is een ware samenzwering, aldus Wig ny waarvan niet alleen wij, maar ook het Kongolese volk het slachtoffer is ge Tunis werkt aan een resolutie voc Veiligheidsraad waarin België wordt aangemaand zijn troepen uit Kongo snel terug te trekken. Uit diplomatieke bronnen wordt nomen dat de resolutie vanavond zal worden ingediend. digheden daarvoor gunstig zijn. Na zijn bezoek aan de Kongolese hoofd stad wil hij naar Pretoria in Zuid- Afrika gaan om eventueel later naar Kongo terug te keren. Een bericht premier Tsjombe van Katanga dat Hammarskjoeld ook de afgescheiden provincie zal bezoeken, werd door het V.N.-secretariaat tegengesproken. Tsjombe heeft ook meegedeeld dat de Verenigde Naties zich over de zelfstandigheid van zijn provincie zullen uitspreken. „Wij willen name lijk geen tweede Hongarije worden," zei hij. Gisteren heeft Hammarskjoeld ver tegenwoordigers van negen onafhan kelijke Afrikaanse staten de situatie 1 Kongo besproken De Belgische minister van buitenland- zaken Pierre Wigny is vandaag per vliegtuig uit de Belgische hoofdstad New York vertrokken om de zitting de Veiligheidsraad bü te wonen. Op het vliegveld verklaarde hij: „België is ge reed met de zaak en ik kan kering geven, dat onze zaak een goede is. „Eigenlijk begrijp ik zelfs niet, wjj de zaak aan de raad moeten uiteen- België's goede trouw en recht te handelen zoals het gedaan heeft, zijn evident, dat het helemaal niet nodig i: de zaak uiteen te zetten". Volgens de Belgische ambassadeur ir Leopoldstad Jean van den Bosch worden de geweldplegingen tegen Beligisohe buir- nog steeds voortgezet in verspreide gebieden van Kongo. De Belgische diplo- verklaarde op een persconferentie dat wanhopige verzoeken om hiulp durend binnenkomen uit belegerde Bel gische vestigingen. Russische eis De Sowjetunie heeft gisteren vooi ieuw element in de Kongolese erdsi >rgrf. Bij monde van haar imoisteu buitenlandse zaken, Gromyko, liet zij de Amerikaanse zaakgelastigde in Moskou dat onmiddellijk de twintig daar- aanwezige Amerikaanse officieren manschappen uit Leopoldstad moeten worden teruggetrokken. Mocht de Ame rikaanse regering hiertoe niet overgaan, zo gaf Gromyko te kennen, dan zal de Sowjetunie hieruit haar eigen conclu sies trokken. In Amerikaanse en Afrika an- pohtieke kringen gelooft men echte: ontwikke lingsplan tot bouw van een Fokker F 27 Friendship, die 2,10 meter langer zal zijn dan de huidige F. 27 en dank zij een lan gere romp plaats zal bieden aan 48 in plaats van 40 passagiers. Bovendien is men reeds in het stadium in praktische uitvoering van een twee de plan om het toestel nog sneller van de grond te doen loskomen en het op kortere banen te laten landen. De markt voor de huidige F 27 geraakt namelijk in Amerika verzadigd en de Fairchildfabrieken hebben hun produktie reeds tot één Fokker in de maand moe ten inkrimpen, doch enkele maatschap pijen hebben belangstelling voor een gro tere F 27 voor 48 passagiers. De Eastern Air Lines hebben in april besprekingen gevoerd voor een mogelijke opdracht 30 dergelijke toestellen. In samenwerking met Fairchild wordt het nieuwe type thans op papier uitge werkt met een meter extra romp zowel voor als achter de vleugel, zodat men twee rijen stoelen van elk vier stuks kan toevoegen en bovendien de vrachtruimte groter zal zijn. De Rolls Royce Dart RDa motor zal door een iets krachtiger RDa 7 of RDa 10 vervangen moeten worden. Of men dit nieuwe type zal voorzien van de nieuwe wijzigingen om het gebruik van kleinere vliegvelden mogelijk te ken. moet men nog afwachten. Deze nieuwe wijzigingen worden in de Fokkerfabriek aangebracht op het ste proto-type. In september hoopt daarmede gereed te zijn en de ee vliegproeven te nemen. Slaagt dit 1 verwachting, dan wil men de produktie van dit type, de F27S, ter hand Allereerst worden de vleugels van tweedelige landingskleppen, zoals het prototype oorspronkelijk reeds had, doch die bij gereedkoming in de lente overbodig bleken. Dank zij deze nieuwe kleppen zullen de vleugels veel grotere luchtweerstand Gehuld in de gekruiste mantel van de Johanniter Orde, waar van hij landcommandeur is, te kende Z.K.H. prins Bernhard gistermiddag in Londen in het gulden boek van de Orde van Sint Jan. In het St. Johns Gate had de hertog van Gloucester aan de Prins de versierselen uit gereikt, behorende bij de hem verleende benoeming tot groot kruis in deze eeuwenoude ridderorde. Door Kongo en Cuba: De Kongolese crisis heeft de prijzen van tinerts te Bangkok tot 92,50 dollars per pikol doen stijgen, een record sinds drie jaren. Te Singapore steeg de tin- prijs heden twee Straits-dollars tot 406% per pikol. Vier Amerikaanse suikerraffinaderijen betaalden gisteren de hoogste suiker prijzen sinds de Koreaanse oorlog, in verband met de beperking van de Ame- rikaanse invoer uit Cuba. Er werden niet da/t de Russen troepen zullen zenden I aankopen verricht voor 6,7 dollarcent de ,Een nieuw bewijs van hei wanhopige d°u"d. d' l">°Sste Prijs sinds 1951. bjjna dolzinnige Russische streven het constructieve werk in Kongo te bemoeilijken", noemde de perschef van het Amerikaanse State Department de Russische cis. Hy voegde eraan toe dat dc weinige Amerikaanse militairen die in Leopoldstad zijn. daar helpen bij het lossen van levensmiddelen en assisteren bij de aankomst van VN-troepen. Wy hebben alleen enkele technici en gaond- personeel in Leopoldstad", aldus ver klaarde de perschef. Loemoemba Premier Loemoemba van Kongo heeft gisteravond, na zijn aankomst in Leo poldstad, in een radiorede gezegd dat hij zich toch genoopt zal zien de hulp in te roepen van „andere landen", als de V.N. de voortdurende „Belgische agressie" niet verhinderen. Welke lan den hij op Ihet oog heeft, zei Loemoem ba niet. Als een voorbeeld van het stichten van verwarring en paniek door de Bel gische troepen, noemde hij het optreden (ZIE VERVOLG PAGINA 6) Een trein is gisteren in volle vaart op ïn groep van elf man onderhoudsperso neel ingereden nabij het dorp Monsoles (bij Barcelona). Negen mannen werden gedood en twee ernstig gewond. Macmillan schrijft Chroesjtsjef: De Engelse premier Macmillan I „Ik ben er van overtuigd dat het land heeft gisteren in een persoonlijke brief I van harte uw verklaring toejuicht. Ik premier Chroesjtsjef gewaar- sd°of dat gelijk had openhartig tegen r.hnnpnitsiAif tp snreken. schuwd dat de wereld per ongeluk in een atoomoorlog kan komen, in dien de huidige nieuwe tendentie in het buitenlandse beleid van Moskou voortduurt. „Ik begrijp eenvoudig niet. wat uw doel op het ogenblik is", aldus de bood schap die gelijk verstuurd is met het antwoord op de Russische klacht over de RB 47, dat Groot-Britannië met de V.S. samenspant om het Sowjetlucht- ruim te schenden. De Britse nota, die eerder op de dag in het Kremlin overhandigd is, verwierp de Sowjetbeschulddgingen over de RB 47 en de Britten stelden zich achter het Amerikaanse standpunt dat de Russen zelf de wereldvrede in gevaar hadden gebracht. Macmillan stelde dat het neerschieten van de Amerikaanse RB 47 door de Sowjetunie op 1 juli een „niet uitge lokte aanval" van een buitengewoon ge vaarlijke soort betekende. De Labourfractie gaf snel haar steun aan Macmillan en haar leider Hugh Gaitskell verklaarde in het Lagerhuis: De zware brand in de ijzerertsmijn Hannoversche Treue bij Salzgitter, in de Westduitse staat Neder-Saksen, heeft aan minstens 33 mijnwerkers het leven gekost; 28 mijnwerkers lie pen verwondingen op en twee man werden vanmorgen levend aangetrof- Volgens het eerste onderzoek ontstond de brand door kortsluiting in een trans formatorhuis op 380 meter diepte. Het reddingswerk wordt bemoeilijkt door Gevlucht uit Kongo, in België omgekomen Een Belgisch echtpaar dat gisteren als vluchtelingen uit Kongo was te ruggekeerd, is diezelfde dag bij een auto-ongeluk te Luik om het leven gekomen, meldt Ass. Press. zich voor de Britse straatven ters om hun waren door middel van ingeblikt lawaai aan te prijzen. Ven ters van oliekruiken zouden bijvoor beeld via een luidspreker op hun karren het geruis van de zee en het getoeter van garnalenboten kunnen verspreiden. De melkboer kan een band gebruiken van koeiengeloei tij dens het melken. En de ijsman kap de jeugd oproepen met elektronisch belgeluid. Het Hogerhuis heeft de weg geopend voor dit lawaai tussen 12 uur 's mid dags en 7 uur 's avonds. Het is al lemaal het gevolg van een amende ment dat aangenomen werd op een wet die vreemd genoeg ten doel heeft het lawaai van onze moderne tyd te verminderen. Het amendement was hoofdzakelijk be doeld om de belangen van de ijs- verkopers te dienen, maar het arti kel is ruim genoeg om elke venter Lawaai tussen 12 en 7 uur toe te staan zich van sterofonische geluiden te bedienen. Een week geleden besloten de lords dat het belgeklinkel van de ijsmannen verboden werd. Maar maandag zyn zij van mening veranderd. Lord Bur den verklaarde dat zonder hoorbaar adverteren de verkoop van ysjes van 50 tot 70 procent daalt. Lord Rea die zich tegen het door Lord Taylor In gediende amendement verzette liet de beschuldiging horen dat het voorstel een succes was voor de druk van de' Uslndustrle. Lord Taylor vroeg hem dit waar te maken, maar Lord Rea kon dit niet. Hy zei alleen dat de ijscrcam-indus- trie heel ryk was en dat het amen dement haar belangen zou dienen. Het amendement laat veel meer toe dan het gcbel van de Usman. Toe gestaan i9 het gebruik van een luid spreker op elk voertuig, dat bederf onderhevig voedsel voor men selijke consumptie vervoert, mits de luidspreker slechts gebruikt wordt om het publiek in te lichten over de Graaf Waldegrave merkte op, dat ook port beschouwd kon worden als hier onder te vallen. Maar hy meende dat een totaal verbod van bellen voo „moderne rattenvangers" te streng zou zijn en dat daarom het amende ment het beste was wat men kon doen. Het is een zaak van beter een half ei dan een lege dop. Lord Amwell concludeerde: Ik kan het niet helpen maar ik vind dat we een beetje belachelijk maken door een speciale wetgeving In te vo voor een kleine Industrie die op straat ysjes verkoopt. Als we er wat aan doen, dan moet dit gebeuren in een allesomvattende vorm omdat er ook andere geluiden op straat gemaakt worden die de rust verstoren van degenen die nachtar beid hebben verricht. Graaf Attlee was het met hem eens. Hy had een klaagbrief gehad van een nachtwaker wiens rusturen samenval len met de tyd dat de bellen zullen mogen klinken. zware rookontwikkeling, waardoor vele geredden en redders met vergifti gingsverschijnselen in het ziekenhuis moesten worden opgenomen. Van alle gebouwen van de mijnindus- •ie in het betrokken gebied hangen, evenals van de openbare gebouwen in Neder-Saksen, de vlaggen halfstok. Pre sident Lübke en Dondskanselier Aden- hebben in telegrammen aan de di- e van de mijn van hun medeleven blijk gegeven. Torpedobootjagers in aanvaringelf doden Tengevolge van een aanvaring tussen twee Amerikaanse torpedobootjagers voor de kust van Newport beach in lifornic zyn elf mensen om het levci komen. Er zouden minstens tien gewon den zijn. De 2200 ton metende Collette trof de Ammen (2-100 ton) gisteravond .bakboordzijde. Door het ontstane gat stroomde het water de machinekamer var de Ammen binnen. De Collett heeft schade aan de boeg op gelopen. Sleepboten voeren met grote snelheid naar de Ammen, die zware slagzij maakte en voor de kust van Hun tington Beach voor anker is gegaan. Gevecht in vliegtuig liep goed af Een jongeman gewapend met een ge weer en een hoeveelheid explosieve 9tof heeft gedreigd het Australische lijmtoe- stel Electra op te blazen. Hy eiste dat de piloot het Vliegtuig dot op weg was naar Brisbane, naar Darwin of Singapore zou vliegen. Toen het toestel op tien minuten af stand van Brisbane was. vroeg de man aan de eerste officier. T. R. Bennett, de koers te wijzigen. Deze meldde dit on middellijk aan de piloot, die uit voorzorg boven zee ging vliegen. Bennett ging te rug naar de jongeman, zeggende: „Tot onze spijt hebben we niet genoeg ben zine om naar Darwin te Vliegen". Een ander bemanningslid zag daarna kans de man onschadelijk te maken. Macmillan, die de tekst van de Britse boodschappen voorlas, had eerder vere klaard dat de Amerikaanse bases in Groot-Britannië zouden blijven. „Ik ge loof dat dit het gezamenlijke belang van ons allen is." Hij zei dat goede vorde ringen gemaakt worden bij de bespre kingen om de overeenkomst over het gebruik van de bases te wijzigen. Macmillan nam Chroesjtsjef drie dingen bijzonder kwalijk: Het vertrek van de Sowjetdelegalie op de ontwapeningsconferentie in Genève. 9 Het neerschieten van het verken- ningstoestel RB 47 boven internatio nale wateren, o De beschuldiging van Moskou dat Groot-Britannië. dc V.S.. Frankrijk. België en West-Duitsland samenzwe ren om de pas onafhankelijke repu bliek Kongo len onder le brengen. Over dit laatste vroeg hy Chroesjtsjef of hij dit nu werkelijk geloofde „gezien het beleid dat de Britse regering van alle partijen niet slechts sinds de laatste oorlog maar reeds vele generaties lang Hij waarschuwde dat indien op de ingeslagen weg wordt voortgegaan „wij allen ons misschien nog eens, door rekening of pech, gevangen zullen len in een toestand, waaruit wij kunnen ontsnappen." Macmillan heeft Chroesjtsjef er op ge wezen dat de Russen veel dingen doen die niet provocatief maar intens velend zijn. „Wij hebben niet graag Sowjettreilers rond ons, die proberen wat zij van onze methoden kunnen op- „Deze vissersschepen zijn uitgerust met elektronische en technische appara ten om radar en radiogesprekken te on derscheppen", aldus de premier. Hij drong aan op een „internationale overeenkomst" om dergelijke operaties te verminderen, maar tot dat gebeurt „moeten wij de afdoendheid van enige verdedigingsmethoden die wij heb ben op alle wettige wijzen beschermen." Meer dan 1.000 personen in Spanje zijn gearresteerd, terwijl de geheime politie opdracht heeft gekregen in geheel Anda- lusië waakzaamheid te betrachten tegen mogelijke sabotagepleging op waterke ringen en krachtcentrales. Met de arrestaties is tien dagen ge leden een begin gemaakt na een oproep uit ondergrondse kringen tot sabotage. kunnen ondervinden. Dit veroorzaakt echter dusdanige stromingen bij de staart, dat ook deze verbouwd moet worden. De machine krijgt daardoor een in zijn ge heel verstelbaar stabilo (het horizontale staartvlak) terwyl de huidige machines een vast horizontaal staartvlak hebben, waarvan alleen het hoogteroer beweeg- Kortere baan Met een maximum gewicht van 37.500 pond en een RDa 7 heeft een F 27 bij windstil weer een startbaan van ten minste 570 meier nodig, de F 27 s, die men „short field Friendship" kan noe men, slechts 425 en in militaire uitvoe ring met een RDa 8 maar 225 meter, bij een maximum startgewicht van 40.000 Men wil deze wijzigingen voor alle vier typen uitvoeren, dus voor het gewone toestel met 32 tot 40 passagiers, de luxe VIP met 16 passagiers, de F27 troopship en de freightship. Vooral de luchtmacht heeft belangstelling voor militaire toe stellen, die kleine veldjes nodig hebben, voornamelijk voor transportdoeleinden. Vele vliegtuigfabrieken zijn bezig met zg. stol-machines (short take-off landing), waarvan verschillende op de markt zijn, o.a. de Canadese Caribou van De Havil- land, die kleiner en lichter is dan de Friendship doch met 32 passagiers zeer snel, zelfs binnen 200 m kan opstijgen, de Duitse vierpersoons Dornier zelfs na een aanloop van enkele tientallen meters. De directie van Fokker spreekt met opzet niet over een „stol" maar geeft de voor keur aan „short field aircraft". Telefoon 1 nov. 4 pet. goedkoper (Van c parlemenitsre-daotie) De lokale en Interlokale telefoonta rieven zullen worden teruggebracht tot het peil vóór 1957, wat neerkomt op een verlaging van 4 procent. Dit heeft mi nister Korthals (verkeer en waterstaat) gisteravond meegedeeld ln de Eerste Ka mer, waar de P.T.T.-begrotlng-1960 be handeld werd. Als datum van Ingang van de verlaging staat de minister, volgens zyn zeggen, 1 november a.s voor ogen. De minister maakte verder bekend, dot in de toekomst een belangrijk deel van de girodienst in Arnhem zal worden on dergebracht. In verband daarmee zijn ingrijpende wijzigingen aangebracht in de bouwplannen voor een groot complex voor de girodienst in Den Haag. Girogebouw In dit complex zal nu, ln plaats van de girodienst, de nieuwe telefooncen trale voor hot district Den Haag wor den gevestigd. Het nieuwe administra tie-gebouw, met de bouw waarvan bin nenkort zal worden begonnen, zal dan voorlopig voor de girodienst zijn be stemd, zolang de overplaatsing van een belangrijk deel van deze dienst nog geen feit is. Minister Korthals beloofde voorts een gesprek met belanghebbenden (spaarban ken en boerenleenbanken) te zullen be vorderen over de rente van de Rijkspost spaarbank. De P.T.T.-begnoting is ten slotte door de Eerste Kamer zonder hoof delijke stemming aanvaard, evenals de begroting van hot kabinet van de vice- minister-president. Onbestendig De Bilt verwacht tot donderdagavond: Aanvankelijk opklaringen met plaatselyk een bni. Morgen legen de avond van het westen uit enig© regen. Overwegend matige wind krimpend naar zuid of zuid west. Over het algemeen weinig verandering In tem peratuur, t om 11.15 uur.) ZON EN MAAN Strand ve ricacliti n g Morgen flinke opklaringen en overwe gend droog met een koele n.w.-wind. Temperatuur ongeveer 17 graden, zee water 17 graden. Vooruitzichten: depressie by IJsland doet dc bewolking en de zuidwestciyke wind later weer toenemen gevolgd door enige regen. HET WEER LN EUROPA Rapporten hedenmorgen 7 uur Frankfurt München ZUneh Genève X

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 1