Jlieume £ciJisrt)e ÖToarartl in VN-troepen voor haast Kongo taak chaotisch onmogelijke Politieke verwikkelingen Onrust in Stanleystad België helpt Katanga Onderzoek naar gruwelen. Gevechten in Banningstad Loemoemba dreigt: Jk vraag de Russen' Peru waarschuwt tegen rode infiltraties Vliegtuig met acht voetbalcracks in zee Mail overleden na messteek Hevige uitbarsting van de Etna op Sicilië MAANDAG 18 JULI 1960 BUREAUS: Steenstraat 37 Directie, Redactie. Abonnementen- Advertentie-afdeling Tel. 31441. Eenenveertigste jaargang 11921 Dr. E. DIEMER CHRIST ELI] K-N A T ION AAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Staatvastich is ghcbltoen nign hert ia Icgljenspacr Artikelen oven Evangelisatie - lioe? 2 Zuinig rijden5 Opgravingen 6 Sport 7 DE CHAOS IN KONGO wordt met het uur groter. Allerlei berichten vaak strijdig stromen binnen en vertellen van ongeregeldheden, politieke verwikkelingen en mishandelingen. In verband hiermee hebben functionarissen van de Verenigde Naties secretaris-generaal Hammars- kjoeld geadviseerd twee maal zoveel manschappen te werven, wat neer komt op 10.000 man. De regering van Kongo heeft namelijk gedreigd Rus sische troepen te vragen als de Belgische troepen niet binnen drie dagen worden teruggetrokken. Bovendien is een Pools vrachtschip met 300 ton wapens en munitie naar Kongo gevaren, terwijl president Nasser en het hoofd van de Algerijnse opstandelingenregering, Abbas, de Kongolese re gering desgewenst steun hebben toegezegd. België heeft de V.N.-troepen gevraagd het Poolse schip aan te houden. De toestand in de verschillende provincies was vanmorgen niet dui delijk. Voor zover bekend beheersen de Belgische troepen in Leopoidstad de situatie. Alleen Matadi, de enige zeehaven, is in handen van de muiters. In de Equatoriale provincie zijn nauwelijks moeilijkheden, doch in de Oostelijke provincie neemt de onrust toe. Afgelegen Europese nederzettin gen vragen daar per radio om hulp. Stanleystad is in handen van de Kon golese militairen, die de Europeanen molesteren. Premier Loemoemba is naar deze plaats vertrokken, wat in zijn eigen kring kritiek heeft ont moet. Hij heeft voor zijn reizen door Kongo Belgische bescherming ver zocht aan de ambassadeur van België. Hij deed dit kort na zijn verbreking van de diplomatieke betrekkingen en na zijn eis om terugtrekking van de Belgen Hoewel België nog geen beslissing heeft genomen over de erkenning van de af- gesoheiden provincie Katanga, kan premier Tsjombe rekenen op technische en eco nomische steun, zo is hem verzekerd. Volgens Tsjombe hebben partijleiders uit de provincies Kasai en Kivoe hem al benaderd om tot een federatie te komen. Ook is er contact met het mandaatgebied Roeanda-Oeroendi. Ter bevordering van de rust in Katanga heeft kolonel Champion het bevel over de Belgiscjie troepen ge kregen. Zijn voorganger, majoor Webcr, werd regeringsadviseur. Kolonel Champion heeft de bevoegdheid alle Belgen tussen 20 en 45 jaar te mobiliseren. In Katanga werd ook generaal Landoela ex-sergeant-majoor die door Loemoemba tot op perbevelhebber was benoemd, gevangen genomen, omdat hij V.N.-hnlp voor Ka- tanga had gevraagd. HU werd naar zün woonplaats teruggezonden. Verder werd in Katanga een communistisch complot van vbftlen blanken en vUftien negers opge rold. Tevens ontslaat men alle negersoldaten die niet uit Katanga afkomstig zUn. De regering in Katanga wordt door leden van de oppositie versterkt. De Belgische regering heeft haar permanente afgevaardigde bij de Ver enigde Naties opdracht gegeven een onderzoek te vragen naar de gruwel daden der muitende Kongolese troepen. Nog steeds komen er berichten over de wx-eedheden binnen. Een arts verklaarde dat van de vijftig vrou wen die hij had behandeld meer dan een kwart misbruikt was, onder wie twee nonnen van vijftig jaar. Ook moesten twee meisjes, respectievelijk acht en elf jaar, worden behandeld. Volgens een andere arts is gebleken dat vijfennegentig procent van de vrouwelijke vluchtelingen uit Thijsstad zijn aangerand. Vertegenwoordigers van het Belgische consulaat-generaal in Salisbury, die trachtten Belgen te overreden terug te keren, werden dan ook uitgejouwd. Huilende vrouwen somden de namen op van vermoorde vrienden en bekenden. In Banningstad zijn Belgische parachutisten in gevecht geraakt met Kongolese soldaten. Zij waren met een DC-3 geland om Europeanen te evacueren. Na een kort gevecht wisten zijn hun voornemen uit te voeren. Inmiddels zijn weer twee compagnieën uit Brussel vertrokken. Tevens zijn zeshonderd Ethiopiërs in Leopoldstad aangekomen om het V.N.-leger te versterken. Zij zullen doorgaan naar Stanleystad, waar blanke gemeen schappen bedreigd worden. Een Belgische helikopter en een verkennings vliegtuig zijn gisteren niet teruggekeerd van een vlucht naar Inkisi. Ook zou een jager bij Thijsstad zijn neergehaald. Hammarskjoeld heeft inmid dels Zweden een bataljon gevraagd. Deze strijdmacht ligt reeds in Ghaza. Ook zou de secretaris-generaal der V.N. hulp hebben gevraagd van Ier land, Zuid-Slavië, Haïti en Birma. Aan Noorwegen heeft hij vliegtuigen verzocht. De kwestie-Kongo komt morgen in de Veiligheidsraad. Kabinet schijnt uiteen te vallen Voor premier Loemoemba worden de politieke verwikkelingen steeds groter. De minister van economische zaken, Yav, heeft ontslag genomen. Yav is reeds met Kamerleden uit Ka- tanga naar huis vertrokken. De mi nister van buitenlandse zaken, Bom- boko, weigert echter heen te gaan en juist hem wil Loemoemba wel kwijt. Twee andere ministers zouden ont slag hebben gevraagd, te weten Kanza, vertegenwoordiger bij de V.N. en Delveaux, minister-resident in Brussel. België heeft moeilijkheden met Rusland. De ambassadeur is daarom teruggeroepen. Rusland heeft name lijk België van „imperialistische agressie" beschuldigd. Ook hebben de Russen 10.000 ton levensmiddelen gezonden, evenals trouwens ver schillende andere landen, zoals West-Duitsland en Denemarken. Arabische boycot De Arabische Liga heeft zondag 21 be drijven, waaronder Firestone en Stude- baker-Packard op de zwarte lijst ge plaatst, omdait zij de Arabische boycot te gen Israël zouden hebben overtreden. Exodus 1960: kilometers lang zijn op de Kongolese wegen soms de stoeten vluch tende Belgen. Af en toe moet er gestopt worden: voor een versperring hier, voor muiters of bevriende soldaten daar, of zomaar even om de benen te strekken op de stoffige weg. Deze opname is gemaakt in Katanga, niet ver van de grens met Noord-Rhodesia. In Katanga hebben Belgische autoriteiten getracht, de vluch tenden terug te laten gaan omdat het solidaire Katanga de Belgen niet kan missen. Een hoongclacht was de reactie "l/olgens onbevestigde berichten uit Washington zou de regering van Cuba, door toedoen van Argentinië, heb ben besloten de klacht bjj de Veiligheids raad tegen de Verenigde Staten in te trekken. De Argentijnse vertegenwoordi ger bij de V.N. zou zijn Cubaanse collega m hebben overtuigd, dat in het belang de solidariteit tussen de Amerikaanse staten Cuba beter zijn klacht kan voor leggen aan de organisatie van Ameri- lanse staten. Deze organisatie, de OAS. vergaderde vanmiddag. In behandeling zou dan ko- een verzoek van Peru om een mi nistersbij eenikomgt van de Raad. Zaterdag heeft de Peruaanse afgevaardigde in de OAS medegedJeeiid dat de Amerikaanse naties <$oor een internationaal coummiunnis- fcisoh plan worden bedreigd om de vrij heid van het westelijk halfrond te onder mijnen. Twintig meter uit de kust... In Cuba ia bekendgemaakt dat de Sow- jetunie een staalfabriek met een capaci teit van i miljoen ton per jaar op het eiland zal laten bouwen. De fabriek is één van de 56 industriële projecten waar over Cuba met Rusland contracten heeft afgesloten. Gisteren is de Cubaanse mi nister van defensie. Raul Castro, een broer van de premier, in Moskou aan gekomen om, naar wordt aangenomen, de Russische regering om hogere militaire en econmische bijstand te verzoeken. Een Cubaanse militaire missie is ben week ge leden reeds in Moskou gearriveerd. Zaterdag heeft de regering van Castro een belangrijke Amerikaanse kunsrtmest- fabriek te Matanzas ten oosten van Ha vanna. in beslag genomen. Ongeveer ge lijkertijd overhandigde de Amerikaanse ambassadeur in Havanna een nota van de V.S., waairtn Cuba wordt beschuldigd van politieke en economische agressie tegen de Verenigde Staten. De Amerika nen noemen de nieuwe Cubaanse wet op de nationalisatie discriminerend en wil lekeurig. Voorts werd geprotesteerd te gen de behandeling van Amerikaanse journalisten in Cuba. Verscheidene cor respondenten worden gevangen gehou den zonder officiële beschuldiging, ter wijl anderen zonder meer door Castro zijn uitgewezen. In de nacht van zaterdag op zondag de 26-jarige B. K. uit Nieuweroord door een meseteek om het leven gekomen. In een café aan de Willemskade kreeg hij verschil van mening met de 45-jarige H. K. Later werd de woordenwisseling op straat voortgezet waarbij H. K., nadat zijn tegenstander enigszins was gekal meerd. ineens met een mes op hem toe- stormde en een steek toebracht in de borsifitreek. B. K. zakte ineen en moest naar het ziekenhuis Bethesda worden ge bracht waar hij kort na aankomst over leed. Hij was ongehuwd en werkzaam als fabrieksarbeider op een metaalwarenfa- briek. De dader werd later in de nacht door de politie aangehouden. Hij bleek onder invloed te zijn van sterke drank en ontkende aanvankelijk. Audreyeen zoon De filmster Audrey Hepburn is teren in Luzern bevallen van een zc die Sean zal heten. Paddestoelwolk van 10 km De Etna is zondag weer gaan wer ken. Na een geweldige ontploffing begon de lava langs de hellingen van de vulkaan die aan de zeekant lig gen, naar beneden te stromen. Bo ven de krater hangt een tien kilo meter hoge paddestoelwolk, die veel overeenkomst vertoont met de wolk, die ontstaaat na de ontploffing van een kernbom. De Etna is 3275 meter hoog. Duizenden boeren, die bij de hellingen van de vul kaan wonen, vluchten naar Catania. Er zijn op versohillende plaatsen branden uitgebroken, die men bezig is te be strijden. De uitbarsting was de krachtigste sinds vele jaren en de ontploffing werd hon derd kilometer ver gehoord. De zon werd verduisterd en op Sicilië en het Italiaan se vasteland ontstand paniek. Oude men sen in Catania en Calabrië werden her innerd aan de uitbarsting welke Messina verwoestte. Vele vakantiegangers sloegen de uitbarsting gade en Catania, dat 1537 door een uitbarsting van de Etna verwoest werd. verkeerde in angst. Een nieuwe krater is ontstaan aan de oostkant, de zijde van de Ionische Zee. Grote blokken steen en as werden uitge worpen. De as daalde neer tot voorbij Reggio Calabria. Schepen werden met Amerika hervat kernproeven De Verenigde Staten hebben vandaag meegedeeld dat in de komende twee jaar elf kleine ondergrondse atoomontploffin gen gehouden zullen worden als onder deel van een programma om de metho den te verbeteren voor opsporing van ondergrondse kernproeven. Dit zullen de eerste Amerikaanse kern proeven sinds 1958 zijn. Gedurende dezelfde periode van twee lar, welke 1 juli ingaat, zullen ten be hoeve van hetzelfde programma eenen twintig maal onder de oppervlakte zwa re conventionele springstoffen tot ex plosie worden gebracht. Het programma beoogt ook na te gaan hoe kernontploffingen gebruikt kunnen worden voor vreedzame doeleinden als het graven van kanalen, omleggen van rivieren en het blootleggen van natuur lijke rijkdommen. Het programma zal in het belasting jaar 65.840.000 dollar kosten. Een Israëlische agent, die meegeholpen heeft aan het opsporen van de joden moordenaar Adolf BLohman-n, zegit, dat nazi-ageniten in de geh eel wereld een be dreiging voor zijn leven vormen. Tuvia Friedmann houdt zich verbor en in New York en zijn eerste zorg is 1 leven te blijven. „Ik moet voortdurend voorzichtig zijn. 'e nazi's zitten overal in Zuid-Ame- rika en in het Midden-Oosten, waar zij beschermd worden door de Arabieren zij zijn zelfs hier. Ik ben hun grootste vijand", aldus Fried/mann volgens News week dn een vraaggesprek. bedekt én vroeg en radiografisch om in- liohtingen. Op 30 kilometer afstand van de krater, te Piedemonte Etneo, kwamen stenen neer. In de loop van de nacht kwam de berg weer enigszins tot rust, maar de lava stroomt voort door de Leeuwenvallei en volgt oude lavabeddingen. Het gevaar voor dorpen en akkers is voorlopig geweken. De vluchtelingen mogen weer naar hun woonsteden terugkeren, maar de Carabi nieri blijven in de dorpen gelegerd. Ikeda gekozen als premier van Japan Het Ja-p; Lagerhuis heeft vandaag de nieuwe leider van de liberale democratische partij, Hayato Ikeda, met 273 De liberale democraten hebben in het Lagerhuis 286 afgevaardigden. Ook het Hogerhuis daag i het premierschap stemmen. De liberale democraten bezetten hier 134 van de 250 zetels. senaat bekrachtigde later de kiezing van Ikeda met 143 van de 227 stemmen. De socialistische leider Asa- la kreeg 69 stemmen en 'de kandi daat van de sociaal-democraten, Ndsjio, 15 stemmen. Gezien de meningsverschillen die er altijd binnen de liberaal-democratische partij bestaan, achten waarnemers het aantal stemmen waarmee Ikeda gekozen, indrukwekkend. Men verwacht dat de nieuwe premier poedig om ontbinding van het parle ment en algemene verkiezingen zal vra gen. De vorming van het nieuwe kabinet il waarschijnlijk twee of drie dagen Volgens waarnemers is de 66-jarige financieel-economisohe expert Ikeda, die ten tijde van de Amerikaanse bezetting de politiek is gegaan, de man het best in staat zal zijn het vertrou' van het westen in Japan speciaal Amerikaanse zijde te herstellen. Vóór de oorlog had hij een schitterende loop baan bij het bestuur opgebouwd. Hij oud-minister van financiën en v handel. De Amerikanen zouden hem beschou wen als een trouwe vriend van de Ver enigde Staten, die niets moet hebben van een economische toenadering ti Japan en communistisch Chin3. Het Japanse Lagerhuis heeft vandaag de nieuwe leider van de liberale demo cratische partij, Hayato Ikeda, met 275 van de 438 stemmen tot premier gqe- De liberale democraten hebben in het lagerhuis 286 afgevaardigden. zijn zaterdagmiddag om het le- v engekomen toen een vliegtuig van de Deense luchtvaartmaatschappij kort na het vertrek van het vlieg veld van Kopenhagen in de Sont stortte, twintig meter uit de kust. Reddingsbrigades vonden acht doden in het vliegtuigwrak. De piloot over leefde het ongeluk. Hij werd ernstig gewond naar het ziekenhuis ver voerd. De piloot kon geen verklaring voor het ongeluk geven. Vissers vertelden dat het toestel, een De Havilland, boven de Sont plotseling hoogte had verloren en in zee stortte. Zij waren van mening dat een der motoren uitviel toen het toestel een bocht maakte in de richting van Jutland De voetballers waren op weg naar Hcrning op Jutland waar zij een wedstrijd zouden spelen. Drie van hen waren ge kozen voor de Deense olympische ploeg. Het waren: Boerge Bastholm (29), Funck Jensen (21) en Arne Karlsen (20). De andere slachtoffers zijn Erik Jensen Spalk had op het laatste moment de plaats ingenomen van Erik Poulsen, die door 'n blessure niet in staat was Lot spe len en daarom in Kopenhagen achterbleef. Het ongeluk heeft in Denemarken grote indruk gemaakt. Onmiddellijk nadat het nieuws bekend was werden alle sport wedstrijden afgelast. De radio- en tele visieprogramma's werden gewijzigd. Officials verklaarden, dat het nu wel uitgesloten is dat Denemarken deelneemt aan een olympisch voetbaltoernooi. Zo dicht hij de kust stortte de Deense De Havilland Rapide zaterdag hij Kopenhagen in zee, dat redders er heen konden waden. Helaas kon slechts de piloot levend doch zwaar ge wond uit de wrakstukken worden bevrijd Zonnig en winderig was het za terdagmiddag, toen H.M. de Ko ningin met de prinsessen Mar griet en Marijke aan hoord van het Koninklijk jacht Piet Hein het admiraalzeïlen op de Kager- plassen bezocht. Op de Piet Hein was ook zie foto de pas tot ridder benoemde voorzitter van de vereniging „De Kaag", L. van der Steur. (Verslag zie elders in dit blad) Worosjilof uit het partijpresidiuni Radio Moskou heeft medegedeeld, dat de oud-president maarschalk Klementi Worosjilof op zijn verzoek ontslag is ver leend als lid van het presidium der com munistische partij. Zijn opvolger als president, Leonid Bresjnef, is ontheven van zijn functie van secretaris van het centraal comité. De 79-jarige Worosjilof werd op 7 mei van zijn ambt als president ontheven In verband met zijn gezondheidstoestand. Hij maakt vermoedelijk nog wel deel uit van het presidium van de Opperste Sow- jet, waarin hij na zijn aftreden als presi dent met algemene stemmen werd geko- Brensjef wordt als een der naaste mede werkers van Chroesjtsjef beschouwd. Hij Is 53 jaar oud. In het communiqué werd gezegd, dat zijn ontslag als secretaris van het centraal comité verband houdt met zijn benoeming tot de post van voorzitter van het presidium van de Opperste Sow- jet. Tot dusver was hij van de zes secre tarissen van het centraal partijcomité. Handel in baby's Drie Chinese vrouwen in Taipeh zijn gearresteerd omdat zij bemiddeld zou den hebben bij de verkoop van vier ba by's tussen de drie en vijf maanden nud. Drie jongetjes zouden met toestem ming van de ouders zijn verkocht voor elk 160 gulden en het meisje voor slechts 30 gulden. De vrouwen zouden op de verkoop van elk van de jongetjes 30 gulden verdiend hebben en op de verkoop van het meisje Vrij koel De Bilt verwacht tot dins dagavond; Veranderlijke bewolking met enkele buien. Matige tot krachtige en aan de kust aanvankelijk nog af en toe harde westelijke wind. Vry koel. (Opgemaakt 11.15 uur). ZON EN MAAN Dinsdag 19 juli; zon op 4.42 en onder 20.49 uur; maan op 1.41 en onder 17.09 uur 23 juli nieuwe maan. Strandvcrivachting Ook morgen nog koel en winderig strandweer. Temperaturen 17 a 18 graden, zeewater 17 graden. Naast een enkele bul ook flinke opkla ringen. Vooruitzichten; gebied van hoge luchtdruk op de Oceaan brengt na mor gen enige verbetering. HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen 7 uur De Bilt Twente Eindh Zd -Limb Grenoble Nice irltJn Frankfurt Mtlnchen ZUnch icldh regenb rw. bew 1 bew h' b^W h bew rc-genb h bew li bew h bew 1 bew 26 17 0 4

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 1