Katanga weigert hulp Verenigde Naties van Jlieutue gtihsct\e (Garant Onlusten in Kongo - rood komplot Russen moeten van Cuba afblijven Woedende Europeaan'slaat Loemoemba in 't gezicht Schoonmoeder stuurt gif in druivensap Belgische bescherming is meer dan voldoende Bij botsing van bus 47 toeristen gewond Brand in gesticht doodt 200 geesteszieken Kennedy wenst Johnson als vice-president hamol weer vandaag! KOELKASTEN v.a. ƒ225,- Eichmann's vrouw klaagt Joodse ontvoerders aan VRIJDAG 15 JULI 1960 BUREAUS: Steenstraat 37 Directie. Redactie. Abonnementen- Advertentie-afdeling Tel. 31441. Eenenveertigste jaargang no. 11919 Artikelen over: Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER CHRISTELIJKE AT IOX AAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Slantf osticfi is ^Jjfbltoea m§n hert ia ifgfjensprct" is^Jjfbltoen rfhettspott" De wereld wachtte Portret van Johnson (5) (5) De 47-tfarige schoonmoeder van een jonge vrouw in Gelsenkirchen die dins dag van een „onbekende" een fles ver giftigd druivensap kreeg toegezonden, is een etmaal late door de politie op ver denking van poging tot gifmoord gearres teerd. Reeds lang bestond er onmin .tussen schoonmoeder en schoondochter daar eerstgenoemde het met het huwelijk van haar zoon niet eens was. De gifmeng ster kon door handschriftvergelijking op gespoord worden en heeft bekend het vergif reeds een tijd geleden klaarge maakt te hebben. Het pakje met de fles vergiftigd druivensap, bonbons en koek, had zij echter pas afgezonden nadat zij zich ervan verzekerd had dat haar zoon naar een karwei in Essen was en alleen zijn vrouw met haar kind van vier maan den oud thuis was. De geadresseerde is echter de dans ont sprongen. Wel had zij een kennis, die op bezoek kwam. van het druivensap te drinken gegeven en deze was later op de avond met hevige maagkrampen in het ziekenhuis opgenomen maar is thans buiten gevaar. Het Indonesische leger heeft mede gedeeld, dat de voortdurende anti-Indo nesische uitzendingen van radio-Peking onduldbaar zijn geworden. De Indone- sisce regering heeft een aantal malen hiertegen geprotesteerd. T^NKELE UREN nadat de Kongolese regering in een telegram aan de Belgische ministeraad de diplomatieke betrekkingen met België had verbroken (en zelf rustig diplomatiek contact met de Belgische ambassa deur onderhield) heeft Moise Tsjombe, de president van de nu definitief afgescheiden provincie Katanga verklaard, dat hij niet zal toestaan dat troepen der V.N. de provincie binnentrekken. Tsjombe liet zijn standpunt telegrafisch bekendmaken aan de secretaris-generaal der V.N., Dag Ham- merskjoeld. Vandaag reeds zijn de eerste V.N.-troepen in Kongo gearri veerd, nl. eenheden uit Ghana. Begin volgende week kunnen er vier batal jons, geleverd door Ghana, Guinee, Mali, Marokko en Tunesië, aanwezig zijn. Commandant van de troepen wordt de Zweedse generaal-majoor Carl von Horn, die de V.N.-troepen in Palestina heeft gecommandeerd. In het telegram aan de Belgische regering verklaren Kasavoeboe en Loemoemba dat het ongevraagde op treden van de Belgische troepen heeft geleid tot het verbreken van de diplomatieke betrekkingen. Ook de V.N.-hulp werd niet gevraagd om de orde in Kongo te herstellen, maar om het land tegen de Belgen te be schermen, aldus de Kongolese lei- De Belgische premier, die het telegram ontving toen de Kamer van Volksverte genwoordigers al bijeen was twijfelde aan vankelijk aan de echtheid van het tele gram. Toen het tegendeel was bewezen, verzekerde Eyskens de kamerleden dat terugkeer van de Belgische troepen naar de bases niet wordt overwogen voor dat Belgen beschuldigen: "VERSCHILLENDE hoge Belgische regeringsautoriteiten beweren dat er toenemende bewijzen voor zijn dat de chaos in Kongo het resultaat is van een lang tevoren beraamd en goed georganiseerd communistisch komplot. Premier Loemoemba zou hieraan zijn steun hebben gegeven en het doel is de dictatuur. Premier Gaston Eyskens heeft giste ren in zijn verklaring voor de Kamer van Afgevaardigden ook gezinspeeld op de rol die de communisten in Kongo zouden spelen. De bedoelde regeringsautoriteiten, die niet wensten dat hun namen werden ge noemd, verklaarden: Wij hebben nauw keurige inlichtingen ontvangen volgens elke degenen die premier Loemoemba dviseren en inspireren communistische jgenten zijn. Wij hebben ook bewijzen dat sinds de ongeregeldheden begonnen en ook daarvoor radiostations die uit Afrikaanse landen en ook uit Kongo werkten, geprobeerd hebben o-m de be wegingen va>n troepen vliegtuigen in de war te sturen. Dit ging zo ver dat spe ciale militaire maatregelen moesten wor den genomen om te voorkomen dat de Belgische militaire operaties volkomen zouden worden gedesorganiseerd. De autoriteiten zeiden dat er reeds verschillende nauwkeurige gegevens zijn interventie van Tsjechen in Leopoldstad. communistische toestellen voor het ver voer van agenten en documenten, bezoe ken aan Kongolese leiders van bekende ommunistische agenten en gevaarlijke beslissingen van de Kongolese regering na zulke bezoeken. De situatie is het resultaat van een plan om alle Belgen uit Kongo te gooien, het democratische bewind volkomen te desorganiseren en een chaos te scheppen die regelrecht de dictatuur leidt. Repatrianten op Zuiderkruis Van officiële zijde in Den Haag vei nemen wij, dat de Zuiderkruis dezer da gen met 736 repatrianten uit Tandjong Priok naar Nederland is vertrokken, waar men het schip begin augustus wacht. Van andere welingelichte zijde wordt nog vernomen dat de revoltes in de Kongolese legerkampen in opzet cn uit voering op elkaar leken en blijkbaar een gecoördineerde actie vormden. Ook wordt gezegd dat premier Loemoemba wel zijn tijd heeft gebruikt om door Kongo te vliegen, maar nergens orde en rust heeft hersteld. Op deze vluchten had hij steeds president Kasavoeboe mee genomen en de regering in Leopoldstad verhinderd te handelen. vaststaat dat de V.N.-macht de bescher ming van de burgers kan overnemen. Ook zullen wij ervoor waken, dat niet het gehele Belgische technische kader uit Kongo zal vertrekken. Dit zou de jonge republiek onbestuurbaar maken, aldus Eyskens. Katanga's president Tsjombe, die gis teravond zijn onafhankelijkheidsverkla ring van de provincie door de provinciale vergadering zag geratificeerd, maakte be kend dat hij de troepen van de V.N. de teogang zou ontzeggen omdat de Belgi sche troepen de orde op afdoende wijze konden handhaven. Aan het einde va buitengewone zitting van de provinciale vergadering van Katanga werd een muniqué uitgegeven, waarin alle vrije landen worden uitgenodigd Katanga's on afhankelijkheid te erkennen. In het com muniqué wordt gesteld, dat de tragische gebeurtenissen in Kongo het onvermogen van de Kongolese leiders hebben bewezen en dat door het optreden van sommigen het gehele land in chaos en anarchie wordt gestort. Tsjombe wees ook op be paalde communistische invloeden. Het verbreken van de diplomatieke betrek kingen met België wordt door de regering van Katanga afgekeurd. Ver on twaardiging In het Belgische parlement klonken gis teren kreten van verontwaardiging toen premier Eyskens de nota van de S.U, waarin België wordt beschuldigd van agressie in Kongo Voorlas. Dom en walge lijk" noemde Eyskens dc Russische aan tijgingen, dat België misdadigers Kongo zou hebben gestuurd om onrust in het leger te zaaien. De twee con nistische kamerleden hielden zich opval lend stil toen de Belgische regeringsleider zei: „De gehele Kamer zal het met uit zondering van twee knechten van een land, dat onder een regime van cynische bestialiteit leeft, met mij eens zijn, dat de Belgische regering deze beschuldigingen afwijst". Premier Eyskens had een ander idee: „Communistische activiteiten. zijn waar- (Zie vervolg pagina 4) tussen een Nederlandse bus en een zware Duitse vrachtwagen. De bus vervoerde 46 Nederlandse toeristen van Montreux in Zwitserland naar Apeldoorn. De aan rijding gebeurde nabij Kronau op de autosnelweg tussen BruchsaI en Heidel- berg. Een vrouwelijke inzittende, mej. Vink uit Rotterdam werd vrij ernstig gewond, de overige passagiers en de drie Duitsers van de vrachtwagen werden licht gewond. De toedracht van het ongeluk is nog niet geheel duidelijk. De bus raakte ter hoogte van de afrit naar Kronau in bot sing met een vrachtwagen, slingerde ver volgens meer dan zeshonderd meter ver van links naar rechts over de weg en kwam daarbij ook op de banen van het tegemoet komend verkeer. Een vracht wagenchauffeur kon een tweede botsing voorkomen door scherp naar rechts uit te wijken. De eerste vrachtwagen werd door de bus geheel van de weg gedrukt en kwam geheel vernield in een veel la ger gelegen terrein tot stilstand. Volgens de Duitse politie was de autobuschauf feur oververmoeid. Er waren twee chauf feurs in de bus. De gewonden die na de behandeling in het ziekenhuis hun reis konden voort zetten, arriveerden gisteravond om half tien in Arnhem. Over de toedracht van het ongeluk konden zij niets vertellen. „Het was half drie vannacht en we slie pen allemaal. We schrokken wakker van :n enorme klap." De vader van mej. Vink uit Rotterdam Vrachtauto drukt 30 mensen dood In het gebied van de Nijl-Welta zijn dertig mensen om het leven gekomen, doordat een te zwaar beladen vrachtwa gen door een verkeerde manoeuvre van de bestuurder in een droogstaand kanaal Van de eenenvijftig mannelijke en vrouwelijke landbouwarbeiders, die zich op de wagen bevonden, werden er dertig door het zware gewicht van de op hen liggende vrachtwagen in de natte mod der gedrukt en levend begraven. De overigen hebben zich nog tijdig in veilig heid kunnen stellen. zei dat de verwondingen die zijn dochter had opgelopen achteraf nog meevielen. Haar moeder bleef bij haar in het zie kenhuis. V erontschuldiging in Freemantle De burgemeester vam de Australische sbad Fraemam'Üe, W. F. Saimson, heeft donderdag de officieren vam het Neder landse smaldeel, dait twee dagen gele den zonder hulp in de haven van Free mantle moest meren, zijn verontschul digingen aangeboden, toen hij de com mandant van het smaldeel, commandeur A. P. Ferwerda en zijn officieren een ontvangst aanbood. Vijf dagen rouw in Guatemala "jl/TEER DAN 200 mensen zijn gister- 1*-L avond omgekomen bij een brand in een gesticht voor geesteszieken in Guatemala. Ene mijnheer Eddy, die genoeg heeft van de Europese zeden en gewoonten, heeft besloten Euro pa, te verlaten om zijn heil te zoeken bij de Indische wijzen. Daar een vliegend tapijt te duur uitvalt, heeft hij zich een auto ped aangeschaft om de reis naar India te volbrengen. De Brussel se politiemannen grijnsden maar eens breed De brand brak kort na middernacht uit en greep snel om zich heen in de oude inrichting waar 1400 geesteszie ken zijn ondergebracht. Ongeveer 600 mensen raakten opgesloten in het bin nenste deel van het gebouw. Brand weer, politie en vrijwilligers konden er niet in slagen alle patiënten te be vrijden. Volgens de politie zaten vele van de slachtoffers opgesloten in cellen. Een aangrenzend ziekenhuis werd eveneens door de brand bedreigd. Een deel van dit ziekenhuis werd geëvacueerd voordat de brand na zeven uur was bedwongen. Ongeveer duizend personen konden in veiligheid worden gebracht in naburige scholen en andere regeringsgebouwen. Een onbekend aantal patiënten uit de inrichting, onder wie verschillende ge vaarlijke krankzinnigen, wisten tijdens het reddingswerk te ontsnappen. Terwijl de vlammen door het gebouw joegen, hoorde men het geschreeuw van de opgesloten patiënten. Sommigen wei gerden het gebouw te verlaten en moes ten worden overmeesterd. President Miguel Ydigoras heeft de bestrijding van de brand en het red dingswerk de gehele nacht geleid. Later kondigde hij vijf dagen van officiële rouw af. Volgens een verklaring van de regering werd de brand veroorzaakt door een kortsluiting in het elektrische net. De regering heeft plannen bekend gemaakt om een nieuw en modern gesticht buiten de stad te bouwen. Een Belgische parachutist han teert een licht machinegeweer op een platform op het vlieg veld van Leopoldstad in Kongo, in een drie kwartier durend ge vecht om de controle van de luchthaven. Een Kongolese sol daat werd gedood en een ge wond; drie Belgische burgers, onder wie twee vrouwen, kre gen lichte verwondingen. De burger naast de soldaat zorgt voor de leeftocht, nl. limonade. Man in brandende tank omgekomen In Woudenberg is gisteren een ernstig ongeluk gebeurd, dat aan de 28-jarige chauffeur is. Wolfswinkel het leven heeft gekost. Deze chauffeur en de 42- j-arige smidsknecht H. Hardeman uit •Maarsbergen waren bij de smederij van de heer P. T. Kleinveldinck in Wou denberg bezig met laswerkzaamheden in een lege tankwagen, die wordt gebruikt voor het vervoer van stookolie. Tengevolge van het lassen zijn resten olie en gassen die zich in de tank be vonden. ontbrand. De heer Hardeman zag nog kans zich door het nauwe man gat naar buiten te werken. Hij werd zwaar gewond. De chauffeur Wolfswinkel kon de tank niet bijtijds meer verlaten. De man laat een echtgenote en een kind na. De rijksrecherche stelt een onderzoek in naar de wijze, waarop het rapport over het beleid van B. en W. van de ge meente Goes door een aantal bladen kon worden gepubliceerd. Dit rapport werd door ccn commissie uit de Goese raad samengesteld, doch de raad heeft het dusver niet vrijgegeven voor publikatie. ren ernstig gewaarschuwd dat zij de handen moeten afhouden van de landen op het westerse halfrond. De stilzwijgende toestemming premier Chroesjtsjef om Cuba raket ten te leveren om zich te verdedigen tegen de „Amerikaanse agressie", jDREMIER Loemoemba is gisteren op het vliegveld van Leopoldstad door een woedende Europeaan in het gezicht geslagen toen hij en president Kasavoeboe op een particulier vlieg tuig stonden te wachten, dat hen naar Stanleystad moest brengen. Een me nigte furieuze Belgen omringde de twee leiders en een zestal andere Kongelozen. Zij werden uitgejouwd en voor „moordenaars, verraders en ver krachters" uitgekreten. Het was voor Loemoemba en Kasavoeboe niet dr enige onaangename verrassing. Hun vliegtuig keerde namelijk halverwege wegens een radiostoring terug. In een uitzending van de radio van de republiek Kongo werd gezegd, dat de Belgische inwoners zich op het vliegveld Ndjili belachelijk hebben gemaakt door beledigende uitroepen aan het adres van het staatshoof cn van de eerste-minister. Een officieel protest bij de Belgische ambassadeur werd aangekondigd, on danks het feit d«t Kongo de diplomatie ke betrekkingen met België heeft ver- Het vliegtuig bleef ongeveer een uur Busje werd bijna omvergegooid op het platform staan, terwijl de repa ratie aan de radio verricht werd. Plotseling liep een lid van de Ame rikaanse ambassade naar het vliegtuig Even later reed een busje van de Sabena tot vlak bij de vliegtuigtrap, waarop Kasavoeboe en Loemoemba, die er alle bei boos en ontdaan uitzagen, haastig naar buiten kwamen. Daarop deed zich een soortgelijk inci dent voor als bij het vertrek van de leiders naar Stanleystad: een menigte grondpersoneel in burger cn een paar soldaten begonnen te jouwen cn te schel den en probeerden met dertig man het busje omver te gooien. De passagiers van het voertuig keken angstig om zich heen en grepen zich aan hun stoel vast. Het busje zag toen kans zich een weg te banen en zette koers naar Leopold stad, begeleid door een auto met dc vlag van de Amerikaanse ambassade. De Belgische chauffeur van het busje vertelde later dat Loemoemba en Kasa voeboe. die hij had afgezet bij de ambts woning van de president, vrijwel de hele tijd hun moedertaal gesproken hadden. Eenmaal had hij Loemoemba echter in het Frans horen zeggen: „Niemand heeft het fatsoen gehad om ons van het vlieg veld te komen halen", waarbij hij ken nelijk doelde op leden van de Kongolese regering. Toen het busje de Afrikaanse wijk van de stad naderde, passeerde minister van buitenlandse zaken Bomboko. Hij be duidde het busje te stoppen, maar Loe moemba beval de chauffeur snel door te rijden en zei dat hij Bomboko niet wilde spreken. Tegen de schildwach' van Kasavoeboe's ambtswoning zei Loe moemba dat Bomboko niet mocht wor den toegelaten. Vanmorgen dacbt men dat er een ern stige breuk is gekomen in de Kongolese regering, met de gematigde groep van Bomboko, die nauwere samenwerking met de Belgen voorstaat aan de ene kant en de extremisten van Loemoemba, die een definitieve breuk wensen, aan de andere kant. noemde het State Department gister avond een bedreiging van de wereld vrede. De Monroeleer geldt thans nog even zeer als 150 jaar geleden, zo heeft Wash ington Moskou laten weten. De Verenig de Staten zullen niet toestaan dat Rus land op Cuba de communistische doc trine wil vestigen. Tegelijkertijd is Amerika akkoord ge gaan met een Peruaans voorstel de hui dige moeilijkheden tussen de Verenigde Staten en Cuba voor te leggen aan de 21 leden tellende organisatie van Ame rikaanse staten (O.A.S.) Zaterdag zal de Raad van de O.A.S. beslissen of de mi nisters van buitenlandse zaken bijeen zullen komen om het geschil te bespre- Opmerkelijk is dat ook Argentinië zich thans openlijk in de zaak heeft ge mengd. Het land heeft zijn ambassadeur in Havanna opdracht gegeven het jongste Russische dreigement tegen de Verenig de Staten voor het geval Amerika een actie tegen Cuba zou ondernemen, aan Fidel Castro voor te leggen. Argentinië wenst dat Cuba zijn afkeuring uitspreekt de dreigende taal van Chroesjtsjef. d®.. DEMOCRATISCHE kandidaat 'oor het presidentschap van de Verenigde Staten, de rooms-katholie- ke senator John Kennedy, wenst dat de protestantse senator Lyndon B. Johnson van Texas als kandidaat voor het vice-presidentsohap aan de verkiezingen deelneemt. De verkiezing van de 51-jarige John son, die bij de verkiezingen van de de mocratische kandidaat voor het presi dentschap door Kennedy werd versla gen, wordt als vrijwel zeker beschouwd. De mededeling van Kennedy kwam voor velen als een verrassing. Verwacht werd dat hij de kandidatuur van se nator Symington zou steunen. Aangenomen kan worden dat Kennedy zich voor Johnson heeft uitgesproken om de inwoners van de zuidelijke staten te verzoenen met zijn kandidatuur. Een aantal mensen uit het zuiden heeft ge dreigd zich te verzetten tegen het lei derschap van Kennedy. Johnson heeft zich bereid verklaard de kandidatuur t» aanvaarden. Alleen in 1959 al: 40.000 DODEN OP WEGEN IN W.-EUROPA Het Europese produktivlteitscentrum van de Organisatie voor de Europese Economische Samenwerking hield deze week te Langley In Engeland een conferentie over de veiligheid op de wegen. In 1959 verloren meer dan veertigduizend mensen het leven op de Westeuropese wegen en het aantal neemt toe. De laatste twintig jaar was de toe neming vjjftig tot honderdvijftig pro cent. Alleen in het Verenigd Konink rijk bedroeg de schade in 1959 f 1415 miljoen. (Advertentie) ■m Opklaringen De Bilt verwacht tot zaïfcerdwgavond: Opklaringen, maar voorna- melijk in het blnenland ook enkele lokale buien. Zwakke tot matige wind tussen zuid west en west. Weinig veran dering in temperatuur. (Opgemaakt om 11J5 uur). Strandverivachting Morgen perioden van redelijk strand weer met opklaringen en overwegend droog weer. Matige zuidwestelijke wind, mid dagtemperatuur ongeveer 20 graden, zeewater 17 graden. Vooruitzichten: Tij dens weekeinde weer toenemende be wolking en nog niet bestendig. HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen 7 uur De Bilt Twente Eindh Zd -Limb Aberdeen Londen Bij de Electro Speciaalzaak 5f4ilJ.I.)U'.'fJ.| AALMARKT 4 TELEFOON 32176 DE ECHTGENOTE van Adoll Eichmann heeft de ontvoerders van haar man aan geklaagd. Zij eist dat een federaal gerechtshof de ontvoerders zal vervolgen. De zaak werd door de advocaat van mevrouw Eichmann voorgelegd aan rechter Leopoldo Isaoerralde in Buenos Aires in de vorm van een aanklacht tegen de on bekenden die de rechten van de persoonlijke vrijheid krachtens de Argentijnse strafwetten hadden geschonden. De rechter heeft een onderzoek gelast. Volgens mevrouw Eichmann werd haar man gegrepen op 11 mei, avonds om acht uur bij het verlaien van een bus op weg naar zijn woning. Inmiddels heeft Eichmann de wens te kennen gegeven dat dr. Robert Servatius, een Keuls advocaat, benoemd zal worden tot zijn verdediger.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 1