ïlieuwe piksctje (fourant Verenigde troepen naar Naties zenden Kongo Kongolezen beschieten konvooi vluchtelingen Kennedy won op partij conventie Ouders naar stervende zoon in Nieuw-Zeeland HET HUIS VOL KOOPJES IS BIJ Belgen willen nu nog niet terugtrekken Boter vijf cent duurder DONDERDAG 14 JULI 1960 BUREAUS: Steenstraat 37 Directie, Redactie, Abonnementen- Advertentie-afdeling. Tel, 31441. Eenenveertigste jaargang no. 11918 Hoofdredactei CHRISTELIJKE'ATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „5tantvasticfi is ahfbl'ftn mgn hert in legljcnspatf Reportages over: tflv Portret van Kennedy(5) Welvarend België (9) Nieuw (Flevo)land(9) Nog eens: apartheid(15) Ambtelijke taal(17) Met de bouw van de nieuwe televisietoren te Lopik Is het h oogste~pifnt SöO meterbereikt. Daarmee Is de boitenbouw van het hoogste bouwwerk van Nederland voltooid. De stalen mast, 250 meter bovenop een honderd meter hoge en 8.000 ton zware betonnen toren, heeft een doorsnee van twee meter en weegt 600 ton. De „buis" is in het beton verankerd, maar wordt bovendien vastgehouden door drie stel stalen tuien van vier kabels elk. De langste tui is 406 meter lang en 9& cm dik. B(j zware stormen heeft het topje een zwaai van slechts 15 centi meter. Binnen in de mast is een stalen ladder. De klim duurt drie kwartier, maar er komt een lift. Links de toren, rechts het land er omheen, gefotografeerd vanaf de hoogte. Voor terugreis nog geen geld met zijn 57-jarige vrouw aan de trieste reis naar hun dodelijk zieke zoon in Nieuw-Zeeland begonnen. Het tweetal, dat door een dochter met haar man naar Schiphol werd gebracht, vertrok met een toestel van de BEA naar Londen. Daar hadden twee passagiers van het lijn vlieg tuig van de BOAC, dat gisteravond naar Sydney vertrok, hun plaats aan de zwaar getroffen ouders afgestaan. Het toestel was namelijk geheel volgeboekt. Vrijdagmiddag wordt het omstreeks vier uur in Sydney verwacht en de vol gende ochtend zullen de heer en mevr. Braakenhoff met een derde vliegtuig doorreizen naar Oakland op Nieuw-Zee land. Aan de ziekte van de 27-jarige B. Braa kenhoff is zowel in de Australische als in de Nederlandse pers veel aandacht be steed. De jongen emigreerde zeven maan den geleden naar Nieuw-Zeeland en ieder een meende dat hij kerngezond was. In «e lente liet hij zijn verloofde mej'. Gerda Bleeker uit Heemskerk overkomen. Zij trouwden op zaterdag 11 juni jl. Bijna terstond na zijn huwelijk begon de heer B. ziekteverschijnselen te ver tonen, doch pas een weck geleden kregen zi.in ouders (in Castricum) bericht dat hij in een ziekenhuis van Waikate op Nieuw-Zeeland was opgenomen. Daags voor zijn 60ste verjaardag hoor de vader Braakenhoff uit een door Reu- Philippijnse stap Nieuw-Guinea De Philippijncn hebben Indonesië en •'cderland verzocht hun geschil over vestdijk Nieuw-Guinea reedzaam op te tossen, aldus wordt volgens A.F.P. in gezaghebbende kring te Manilla medc- Dit is geschied in antwoord op het verzoek van Indonesië aan de Philippij ncn geen hulp te verstrekken aan Neder landse schepen en vliegtuigen, die op weg zijn naar Nederlands Nieuw-Guinea en Nederlands vraag om niet aan dit Indonesische verzoek te voldoen. De Philippijnse regering wil met beide lan den goede betrekkingen onderhouden, en drong er in haar antwoorden op aan niets te doen, wat de spanning rondom Nederlands Nieuw-Guinea zou kunnen Inzameling Zowel in Nieuw-Zeeland als in Neder land verwekte dit bericht bij tallozen veel medelijden. Er werd koortsachtig gepoogd de gelden bijeen te brengen om de zieke met zijn jonge vrouw nog tijdig naar Ne derland te laten terugkeren maar toen dit in enkele dagen vrijwel geregeld was, bleek zijn toestand dermate verslechterd te zijn, dat hij de reis niet meer kon Daarom sloegen verschillende particu lieren en instellingen, waaronder de stich ting „Wij komen" de handen ineen en boekten passage voor de ouders naar Nieuw-Zeeland. Lang niet al het geld is reeds beschikbaar. Het is een dure reis, want beide'ouders zullen na de begrafe nis van hun zoon in Nieuw-Zeeland naar Nederland terugkeren met hun jonge schoondochter. Advertentie HAARLEMMERSTRAAT 172-174-179 HERENSTRAAT 9 MIDZA BONNEN voor onze cliënten T~\E VEILIGHEIDSRAAD van de Verenigde Naties heeft vanmorgen vroeg een beroep gedaan op België, zijn troepen terug te treken uit de nieuwe republiek Kongo en machtiging gegeven tot militaire bijstand voor de jonge republiek. De raad heeft met acht tegen nul stemmen bij drie ont houdingen een desbetreffende Tunesische resolutie goedgekeurd aan het slot van een debat van zeveneneenhalf uur. Nadat de Veiligheidsraad zijn besluit had genomen, verzekerde de secre taris-generaal de raad dat de eerste stappen om het V.N.-troepencontingent te vormen, binnen een paar uur gedaan zouden worden. De eerste elemen ten dezer troepen zouden al voor het eind dezer week ter plaatse kunnen zijn. Hammerskjoeld had de raad i gedeeld dat er geen troepen vai grote mogendheden in het contin gent van de V.N. zouden worden op genomen en dat ervoor gezorgd worden dat de nationaliteit vai troepen geen complicaties kan oorzaken. Het Belgische kabinet (dat zich overigens met het besluit van Veiligheidsraad verenigde) wees eis van de Kongolese regering af voor onmiddellijke terugtrekking van de Belgische troepen. Vandaag vertrokken nog vier compagnieën parachutisten. De regering in Leo poldstad had laten weten, dat tot verbreking van de diplomatieke be trekkingen met België zou worden overgegaan, indien deze eis niet zoi worden ingewilligd. In een bood schap aan de Kongolese regering heeft de Belgische mini«terraad ge in op het belang voor Kongo de resolutie van de Veiligheidsraad aanvaarden. De landen die zich in de Veiligheids raad onthielden zijn Engeland, Frankrijk en (natuurlijk) China. Voor stemden de Sowjetunie, de V.S., Italië, Ceylon, Po len, Argentinië. Ecuador en Tunesië. Krachtens de resolutie is secretaris generaal Dag Hammarskjoeld gemach tigd, in overleg met de regering van de Kongo, stappen te doen om de regering de republiek zodanige militaire steui erschaffen als nodig mocht zijn tol dat, door de inspanningen van de Kon golese regering en met de technische steun van de Verenigde Naties, de na tionale veiligheidstroepen naar het oor deel van de Kongolese regering in staat zullen zij hun taak ten volle te vol- Amendementen .De raad heeft drie Russische amende- enten verworpen. In het eerste amendement werd „veroordeling" geëist België wegens „gewapende agressie tegen de republiek Kongo." Dit werd zeven tegen twee stemmen (de Sow jetunie en Polen) en twee onthoudingen (Tunesië en Ecuador) afgewezen. Het ede aipendement voorzag in „de onmiddellijke terugtrekking" van Bel gische troepen uit Kongo. De uitslag van de stemming hierover was gelijk aan die r het eerste amendement. Het der- Russische amendement, waarin werd bepaald dat de militaire hulp door Afri kaanse staten wordt verleend, werd ver- orpen met vijf tegen vier stemmen en vee onthoudingen. Tunesië, de Sowjet- nie Polen en Ceylon stemden voor. Ecuador en Argentinië onthielden zich an stemming. In zijn toespraak tot de Veiligheids raad zei de secretaris-generaal dat de V.N.-troepen slechts uit zelfverdediging tot actie mogen overgaan en zich moeten onthouden van inmenging in binnen landse aangelegenheden van Kongo. Kort voordat de Raad bijeenkwam werd een nota ontvangen van de Russi sche regering, waarin deze Amerika. Engeland, Frankrijk, West-Duitsland en België beschuldigt de vrijheid te onder mijnen van het pas onafhankelijk ge worden Kongo. Het feit dat België troe pen zendt die in West-Duitsland zijn ge legerd en onder Navo-bevel staan, be wijst weer eens de agressieve rol van het Navo-blok, die nu ook tot uiting komt in koloniale onderdrukking van de Afri kaanse volkeren, aldus de Russische no ta. „Deze beweringen zijn volkomen be lachelijk." was dc Amerikaanse reacti» Aan het begin van de zitting van de Veiligheidsraad ontstond nog een woor denwisseling tussen de Amerikaan Cabot Lodge en de Rus Sobolef. De laatste had erop aangedrongen dat op de agenda van de Raad ook tw Kongolese telegrammen zouden wc den geplaatst, een verzoek dat Mam- marskjöld afwees. „Sinds wan treedt een afgevaardigde van de Raad zonder speciale instructies op woordvoerder van een land dat niet in de Raad is vertegenwoordigd", vroeg Lodge. „Dit schept een gevaarlijk pre cedent". De Rus trok daarop zijn ver- De telegrammen bevatten beschul digingen aan het adres van Bqlgië en het dreigement zich tot de landen van (Zie vervolg op pagina 7) De verlaging van de toeslag op in het binnenland verkochte pakjes boter van een gulden tot tachtig cent per kg waar toe het produktschap voor zuivel gisteren heeft besloten, gaat vandaag in. De maat regel heeft tengevolge dat de prijs van een halfpondspakje boter met vijf cent stijgt. (Zie ook pag. 19). Twee vliegtuigen in zee: bijna allen gered aan boord, zijn vandaag in de wateren van de Philippijnen neergestort. De r te passagiers en de bemanningen konden in veiligheid worden gebracht. Het ene was een DC7c van de Ame rikaanse maatschappij Northwest Orient die van Tokio kwam en neerviel op on geveer 125 km ten oosten van Manilla. Er werden 56 van de 58 inzittenden door reddingsvliegtuigen opgepikt. Het tweede toestel was een DC3 van de Philippijnse luchtvaartmaatschappij met 31 inzittenden. Het kwam neer in de on diepe wateren van het eiland Mindanao. De politie heeft gemeld dat alle 27 pas sagiers en alle vier leden van de beman ning veilig aan land zijn gekomen. Weer verkiezingen op Curacao Aangenomen inag worden dat volgende week woensdag de eilandraad van Cu rasao een nieuw bestuurscollege zal kie zen. Een dag na de verkiezing vervalt de eerste algemene maatregel van rijks bestuur waarbij de bevoegdheden en verplichtingen van het rijkscollege wer den overgedragen aan gezaghebber M P. Gorsira. Dit werd bij Koninklijk Be sluit bepaald. Het besluit, terug te keren tot de nor male toestand, werd genomen toen he» ar voor verwaarlozing van de b®- stuunsplichten door het college niet lan- •r aanwezig bleek te zijn. Het schijnt zeker, dat het nieuwe be stuurscollege zal bestaan uit leden van de democratische partij en van de con structieve volkspartij, met uitsluiting de samenwerkende partijen die de grootst mogelijke minderheid in de raad en. Het ontbreken van enig ak koord tussen beide groeperingen wettigt deze verwachting. Senator John Kennedy is op de partijconventie te Los Angeles aange wezen als democratisch kandidaat voor het presidentschap der Verenigde Staten. Kennedy werd reeds bij de eerste stemming gekozen. De 43-jarige rooms-katholieke senator heeft in totaal 785 stemmen gekregen, 24 meer dan nodig voor zijn benoeming. Zijn naaste mededinger senator Lyndon Johnson kreeg in het geheel 409 stemmen. Toen dit bekend was ging de conventie H overstag en werd Kennedy bij acclamatie benoemd. De verkiezing van Kennedy werd met wild enthousiasme begroet door de 20.000 toeschouwers en afgev digden, zelfs door degenen die tot het laatst gepoogd hebben de verkiezing var Kennedy te verhinderen. De overwin ning van Kennedy op zijn rivalen, sena tor Johnson, de leider van de senaat. Ad- lai Stevenson, die tweemaal kandidaat van de partij is geweest tegenover de publikeinse kandidaat Eisenhower senator Stuart Symington, een der meest vooraanstaande Amerikaanse deskundi- Ontvoerders kwamen niet opdagen In de episcopale kerk St. Marcus Sydney heeft de hele nacht licht ge brand, maar de ontvoerders van Graeme Thome hebben niets van zich laten ho- De predikant van de St. Marcuskerk had aangeboden als contactman op te tre den tussen de ouders van Graeme en zijn ontvoerders, voor het in ontvangst- nemen van de jongen en voor het over handigen van het losgeld. Een aantal mensen, onde wie Graeme's ouders heeft vanmorgen in de kerk ge beden voor de veiligheid van het jor getje. Z.-Molukken willen Katanga helpen Dr. J. P. Nikijuluw, gevolmachtigde en ir. J. A. Manusama, minister van republiek Zuid-Molukken hebben e telegram gezonden aan premier Moi Tsombé, premier van Katanga en hun warme sympathie betuigd wegens het feit, dat hij opgekomen is voor de rech ten van de mens bij het uitbreken van muiterij tegen de blanken. Zij bieden hem alle mogelijke hulp aan. REBELLERENDE Kongolese troe pen hebben gisteravond het vuur geopend op een konvooi van 300 Belgen die naar hun vaderland geëvacueerd werden, aldus heeft de Belgische radio gemeld. Twee vrou wen werden gewond, van wie een ernstig. Het centrum van Leopold- stad (dat in Belgische handen is) is grondig doorzocht, maar van de mui ters die op het konvooi geschoten hebben is geen spoor gevonden. Volgens Radio Brussel zijn de Kongolese en Belgische troepen overeengekomen dat alle konvooien die vluchtelingen evacueren, voort aan geëscorteerd zullen worden door een Belgisch-Kongolese patrouille. In de legertrucks zal voortaan naast elke Belgische soldaat een Kongolees zitten Een aantal leden van de Force Publique heeft echter geweigerd zich aan deze overeenkomst te hou den. Het vliegveld Ndjili van Leopoldstad, ij? nog steeds in handen van de Belgen, stijgen regelmatig vliegtuigen op die Twee vrouwen gewond met grote aantallen vluchtelingen aan boord koers zeiten naar Bruise' De Kongolese regering heeft Ghana verzocht troepen te zenden ter bestrij ding van de Belgische agressie in het land, aldus meldt de Belgische radio uit Leopoldstad. Het verzoek werd gedaan na een stormachtig debat in het huis van afge vaardigden waarin de Kongolese minis ter van voorlichting, Anicet Kasaha- moera, België ervan beschuldigde oorlog te hebben ontketend tegen Kongo en waarin verscheidene Kongolese afge vaardigden België beschuldigden van openlijke agressie. Kasahamoera maakte later melding van het verzoek aan Ghana en legde uit dat zulks werd gedaan gezien de vertra ging bij de Verenigde Naties in het be antwoorden van eerdere verzoeken vad Kongo om troepen Washington Amerikaanse topfunctionarissen Washington zijn zeer verontrust dat de komende 36 uur in Kongo een nog chao tische toestand zal ontstaan. Zij wensen een snelle evacuatie van de overgeble ven Amerikanen uit angst dat de maat regelen van de Verenigde Naties te laat zullen komen. In Washington zou een onbevestigd bericht ontvangen zijn dat de zwarte soldaten hun muitende acties willen uitbreiden tot het voormalige Franse gebied aan de. overzijde van de Kongorivier, waar duizenden vluchtelin gen bivakkeren. Het gerucht gaat dat bij de mond van de Kongorivier een Amerikaans vliegdekschip klaar ligt om vluchtelingen op te nemen. Katanga Moise Tsjombe. premier van de onaf hankelijk geworden provincie Katanga, heeft gisteren op een persconferentie ver klaard niet op zijn besluit van afschei ding te zullen terugkomen. Maar ik zal mijn land evenmin aan de Belgen terug geven, zei hij. Ik heb alleen de hulp Belgische troepen ingeroepen omdat de Kongolese soldaten moorden plegen i het land naar de afgrond voeren. Voor de regering Loemoemba had hij geen goed woord over. Het is een com munistisch regiem verklaarde hij onom wonden. Verscheidene ministers uit dal kabinet zijn in Rusland en communis tisch China geweest, waar zij een specia le opleiding hebben ontvangen. De chaos die door de Kongolese regering is ge schapen is een klassieke communistische taktiek voor het grijpen naar de volle dige dictatoriale macht. Op het Rembrandtsplein te Amsterdam wordt dezer dagen een „kunstmarkt" gehouden: kennismaking van het publiek met 't werk van jonge kunste- ,rs plus de kans dat dat pu bliek ook wat werken koopt. Een fotograaf maakte deze op name hoe zou het geweest zijn als Rembrandt dit tafereel had kunnen schilderen? Gaston Dominiei vrijgelaten De 83-jarige Gaston Dominiei, die in 1954 ter dood werd veroordeeld voor de moord op het Britse gezin Drummond en wiens vonnis later werd gewijzigd in levenslange gevangenisstraf, is vanmor gen uit de gevangenis ontslagen. Dominiei heeft steeds verklaard on schuldig te zijn. Vorige maand zei zijn advocaat te verwachten, dat president De Gaulle gunstig zou beslissen op een verzoek tot vrijlating van Dominiei in verband met zijn gezondheidstoestand. China protesteert le Djakarta Rood China heeft bij de Indonesische regering scherp geprotesteerd tegen het feit dat bij de woelingen te Tjimahi twee Chinezen werden gedood en enke len gearresteerd. Het eist verontschul digingen voor het wrede doden van Chi- n schadevergoeding voor de ver der slachtoffers. Oost-Berlijn overleden. Het is zo goed als zeker dat Kenne dy nu In het strijdperk zal treden met een andere man onder de vUftlg voor dc verkiezing tot president: de hui dige republikeinse vice-president Richard Nixon, die 47 jaar Is. Senator Johnson heeft als sportief ver liezer het besluit van de conventie „met geheel zijn hart" aanvaard. Stevenson zei, dat hij Kennedy's overwinning had ver wacht. Op de vraag wat zijn plannen nu zijn, antwoordde Stevenson, dat hij zijn land wil dienen op iedere wijze waartoe hij in staat is. Kennedy heeft eens ge zegd, dat Stevenson zijn minister van buitenlandse zaken zou kunnen worden. Voordat de conventie besloot Kennedy met algemene stemmen tot kandidaat te benoemen was de uitslag: Kennedy 845 stemmen, Johnson 406, Stevenson 76 en Symington 45 stemmen. Twee uur na de stemming hield Ken nedy een rede in de Sports Arena, waar in hU Johnson cn Symington dankte, dat zij het mogelijk hebben gemaakt, dat btf met algemene stemmen Is gekozen. Wij kunnen thans in het gehele land het Amerikaanse volk verenigd tegemoet treden, zo zelde hy. Wij gaan ons voorbereiden op wat waar schijnlijk de belangrijkste verkiezingen uit de geschiedenis van de Verenigde Staten zijn. Wij zullen het beste van ons zelf moeten geven en wy zullen over winnen. (Advertentie) -OPRUIMING-^ ENORME PRIJSVERLAGINGEN GORDIJNSTOFFEN DAMAST; van 5.50 nu 2.65 VELOURS DAMAST; van 6.50 nu 3-19 CRETONNE: van 7.90 nu 3.90 VAST TAPIJT: BOUCLÉ TAPIJT: van 12.50 nu 7.50 VERZET BOUCLÉ van 14.90 nu 9.75 MOQUETTE TAPIJT van 17.90 nu 10.90 EXCELSIOR BOUCLÉ van 17.50 nu 11.90 KARPETTEN Zuiver wollen SALON KARPET 140 x 200 van 112.— nu 69.75 Prima wollen hulskamer KARPET 200 x 300 van 225— nu 148— (met enkele weeffoutjes). Extra zwaar WOLLEN KARPET 200 x 300 van 265— nu 178— Verschillende karpetten in diverse maten worden met 10*/» korting verkocht, met uitzondering van de vastgestelde pry zen- Coupons lopers, vitrage, cocos enz. Coupons Balatum, Linofeit Linoleum Langharig slaapkamer kleedje 60 x 120 van 24.75 nu14.90 DOE NU UW VOORDEEL BULTHUIS BOTERMARKT 23 M Enkele buien De Bilt verwacht tot vrij dagavond: Wisselende bewolking met enkele buien. Matige, tot vrü krachtige wind tussen zuid west en west. Iets lagere temperaturen in het binnen land. (Opgemaakt om 11.15 u.) ZON EN MAAN 15 juli: zon op 04.37, onder 2054; maan P onder 12.58; 15 juli: nieuwe maan m 16.43 uur. Strandverwachting Morgen krachtige, later matige wind uit het zuidwesten. Opklaringen cn afnemen de buienkans. Temperatuur in de middag ruim 18 gra den. zeewater 17 graden. Vooruitzichten: tegen weekend wat beter strandweer met zonnige perioden. HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen 7 uur Storkh Oslo iT£

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 1