Gevacolor Universitaire zomercursus in Den Haag geopend Economische beschouwing over bollenteelt Toespraken van prof. Jonkers en prof. Beerling uit Leiden ct. IJmuidense visserijschool wil opleiding voor vriestrawler Keurmeester F. den Hertog gaat Leidse slachthuis verlaten NIEUWE LEIDSCHE COURANT 8 WOENSDAG 13 JULI 1960 Agenda voor Leiden Donderdag Station N.S., 7.30 uur njn. Vertrek NCReisV per tram naar Noordwijk atramdivartdeliii'S Vrijdag Aula gem. gymnasium Fruinlaan. uur: Diploma-uitreiking Kennis is Macht, Middelbare Handelsavondschool. RJL technische schooi Don Bosco, •ur njn.: uitreiking diploma's. Kamer van. Koophandel, 3 uur: Leden vergadering. Leiderdorp, Herv. kerk, 8 uur: Vijfde orgelfonds -concert m.m.v. Dick Kuiters tenor, en Addie de Jong, OrgeL Zaterdag Nieuwe Vaart 3.30 uur: Prestatietocht gekleed zwemmen. Films Casino, 2.30, 7 en 9.15 uur: „En dat toffe jongens zijn" (alle leeftijden). Lido, 2.30. 7 en 9.15 uur: „De koe er gevangene" (alle leeftijden). Luxor, 2.30, 7 en 9.15 uur: „La Paloma" (alle leeftijden). Rex, 2.30, 7 en 9.15 uur: „Fanfare" (al le leeftijden). Studio, 2.30, 7 en 9.15 uur: „Een les in liefde" (18 jaar). Trianon, 2.30, 7 en 9.15 uur: „Das blaue Meer und du" (alle leeftijden). Apotheken Geopend Zuidcrapotheek, Lammen- schansweg 4, tel. 23553. Tentoonstellingen Lakenhal, tekeningen uit de collectie Welcker (tot 27 Juli). Hortus Botanicus, tentoonstelling Ned. beeldhouwkunst (tot n augustus). Rijksmuseum voor Volkenkunde, tot 15 oktober: expositie over Ruanda Urundi, (dagelijks geopend van 10 tot 5 uur). Lakenhal, Jan van Goyen (tot 27 juli' Rijksmuseum voor de Geschiedenis der Natuurwetenschappen, Steenstraat ia Herinneringen aan Willem Einthover (tot 31 juli). M.U.L.O.-examens te Leiden Voor het im.u.l.o.-daploma A zijn giste ren te Leiden de volgende kandidaten geslaagd (de kandidaten met X voor hun naam tevens voor het middenstandsdi ploma): J. C. v. Giffen, Leiderdorp; T. C. F. var Kamp, Leiden; X P. vri. Boon, Katwijk R-Zee; X M. de Jong, Katwijk a Zee; X W. v. Es, Voorschoten; X C. de Kort. Katwijk a.Zee; X H. W. v. Leusden, Leid- schendamX M. M. v. Rooijen, Noordwijk; X N. Bamhoorn, Noordwijk; X A. Leef- lang, Noordwijk; T. Kapsenberg, Leiden; J. Bnussee, Leiden; H. P. Aben, Leiden; D. v. Beek, Leiden; C. Klay, Leiden; D. v. 't Zelfde, Leiden; J. L. Martins, Lei den; D. v. Leeuwen, Leiden; K. J. Lacourt, Leiden; R. vi Giffen, Leiderdorp; J. W. Kouwenberg, Leiderdorp-, X W. J. Duij- zers, Voorschoten; P. A. Barmentlo, Voor schoten-, X J. Kloos, Katwijk a.Zee; H. van den Eijkel, Rjjmsbung. Afgewezen 3 kandidaten. Europese integratie het thema TN HET „Institute of social studies" te Den Haag is gisteravond de zomer- A cursus 1960 geopend van de Nederlandse universiteiten en hogescholen. Het thema van deze cursus luidt: „Europa en Nederland de positie van een klein land in een geïntegreerd Europa". De eerste zomercursus van de Nederlandse universiteiten en hogescholen werd in 1947 gehouden. Bij de opening werd gisteravond het woord gevoerd door prof. mr. J. E. Jonkers, rector-magnificus van de rijksuniversiteit te Leiden. In zijn in het Engels uitgesproken rede wees prof. Jonkers er op, dat de zomercursus 1960 door de Leidse universiteit is georganiseerd, die derhalve als gastvrouw op treedt werking Europa behoeden kan voor het afglijden, een gemeenschappelijke over tuiging van de Europese politieke en in tellectuele elite is geworden. Zoals gods dienstige en wijsgerige tegenstellingen de mensheid verdeeld houden, is ook het probleem Europa nog niet opgelost en dit zal ook niet gebeuren als wij dit vraag stuk niet ernstig aanpakken. Door een samenloop i omstandighedenzo vervolgde hij, kon dit jaar de zetel, van de cursus niet samen vallen met die van de ontvangende uni versiteit Vandaar, dat de lessen nu gege ven worden in het voormalige konink lijk paleis, waar de zetel is gevestigd var „The Netherlands universities foundation for international co-operation" en „The institute of social studies". Na te hebben 'herinnerd aan de feesten, verbonden aan de viering van het 77ste lustrum der Leidse universiteit, zeide prof. Jonkers, dat de cursisten bij hun bezoek aan Leiden niet alleen kennis den maken met de oude historie, doch ook met de modern ingerichte instituten der academie, zoals bijvoorbeeld het fy siologisch laboratorium, dat uniek wereld is. Bolwerk Onze universiteit, zo gi-n-g prof. Jonkers voort, is geboren uit de strijd om de vrij heid. Het devies, dat prins Willem van Oranje aan onze universiteit meegaf, luidt: „Presidium Liberiatis" (bolwerk der vrijheid). Tijdens de Duitse bezetting sloten de Duitsers haar poort, omdat zij bij rnoode van prof. Cleveringa openlijk protesteerde tegen het ontslag van de in de ganse wereld befaamde Joodse hoog leraar in het burgerlijk recht, Meijers. Van deze gesloten poort ging en gaat nog :n welsprekend getuigenis uit. Sprekende over het thema van de cursus zeide prof. Jonkers het gevoel tfe hebben, dat de Europese volken zich nog meer bewust moeten worden van de idee, dat zij samen Europa zijn. Nederland- heeft wel begrip voor deze gedachte en hetzelfde geldt universiteit dn haar is op initiatief van de Leidse univer siteit tot stand gekomen het J.e Leiden gevestigde Europa-instituut en een speciale leerstoel voor de Europese betrekkingen. De hoogleraar sprak tenslotte de hoop uit, dat deze zomercursus mede zou sti muleren om te komen tot een grotere eenwording van Europa met behoud van het typisch eigen nationale karakter. Aanpakken Vervolgens sprak prof. dr. R. F. Beer ling, hoogleraar in de wijsgerige sociolo- aan de rijksuniversiteit te Leiden, kwaliteit van voorzitter van de Leidse Beerling zei, dat, waar men de afgelopen jaren op de zomercursussen veel had ge dacht en gesproken over stromingen de moderne beschaving, thans de kwestie de orde gesteld zou worden van de integratie van Europa en de positie van Nederland als klein land in dit proces. Dit onderwerp is daarom zo belangrijk, aldus de hoogleraar, omdat de zekerheid, die op het continent leeft, namelijk, dat alleen politieke, militaire, economische, wetenschappelijke en culturele Basis In september 1946 werden de „Recon- tres internationales de Genève" gehou den, waar de Europese elite bijeenkwam om een antwoord te vinden op de vraag naar de geestelijke betekenis van Euro pa. Drie jaar later werd de „Raad van Europa" opgericht, het eerste Europese lichaam, dat streefde naar grotere Euro pese eenheid. Hierdoor werd een gemeen schappelijke basis gelegd voor verdere uitbouw inzake de integratie van de Eu ropese politiek en economie, alsmede van de culturele samenwerking. Prof. Beerling kantte zich tegen de gedachte, dat gezien het be staan der Verenigde Naties de militaire macht geen belangrijke rol meer behoefde te spelen. Een derge lijke opvatting, zo zeide hij, bewijst, dat men het contact met de anthro- pologiscjie en historische werkelijk heid heeft verloren. De hoogleraar verwierp eveneens het denkbeeld van een politiek neutraal Europa, zich uitstrekkende van Ierland tot Polen en van de Noordkaap tot Kreta. Bijdrage Sprekende over de verschillende Euro- sse organen, zeide prof. Beerling, dat ize bijna teveel in aantal zijn. Hoewel Europa op het ogenblik sneller en ingrij pender verandert dan ooit te voren, staan ons ongetwijfeld nog veel teleurstellin gen te wachten. Voorts zei hij. dat de ontwikkeling in Europa niet alleen een aangelegenheid is van de pers en de massale communi catiemiddelen. Een grote verantwoorde lijkheid wordt ook gedragen door de na tionale regeringen. Spreker drong er 3m op aan, dat deze de schoolpro gramma's in die zin zullen moeten wijzi gen, dat daarin ook onderwerpen inzake de Europese reconstructie behandeld wor- Kleine naties zoals Nederland, zo be sloot hy, zullen haar kracht moeten zoe ken in samenwerking, niet door haar eigen nationale waardigheid op te geven door deze te sublimeren in een po sitieve bydragc tot een gemeenschappe- ïyk goed, geiyk prins Bernhard heeft gezegd in een toespraak als ere-voorzltter de Europese beweging in Nederland. Leidsche Spaarbank in juni 'in juni 1960 werd bij de Leidsche Spaarbank ingelegd 2.098.308,83 en te rugbetaald 1.682.723,76 Het aantal nieuwe boekjes bedroeg 538 en het aantal afbetaalde boekjes 238. Op 6.535 rekeningen van deelnemers aan de afhaeltiienat werd 153.074,50 bijgeschre- Er werden 814 spaarbusjes tor ledd- g.ng aangeboden met een gezamenlijke inhoud van 23.346,38. Het tegoed der 45.850 inleggers bedroeg aan het einde der maand 37.149.132.72. Opdracht voor kantoorgebouwen Hot arohitieotenbureau van ir. H. A. Thunissen en prof. ir. A. van Kranen donk heeft namens het bestuur van het Nederlands Ziekenhuis verplegingsfonds Nezifo het bouwen van een kantoorge bouw aan het W. Witsenplein te 's-Gra venna ge opgedragen aan Wem ink's Be ton Mij. N.V. te Leiden voor ca 800.000. Kandidaat Meijer, Leiden, tweemaal beroepen Onze stadgenoot kandidaat P. C. Meijer is beroepen door de Gereformeer de kerk van Exmorra-Allingawier en door de kerk van Oostvoorne. KLEURENFOTO'S vergroot formaat Gevacolor kleurenfoto's 9x9 cm. 9x13 cm. 1.8J&- J2&O 85 ct. 90 et. 4x6,5 cm. 6 x 6 en 6 x 9 cm. 2.80 Gevacolor kleinbeeldfllnis 20 opnamen 36 opnamen 4,95 X«T45 l:So Ontwikkelen 3>^ 1.80 duizendmaal mooier! Visserij golf jes Conclusies van Theorie en Practijk Voor gemeentebesturen geldt: bouwverbod op bollengrond Op woensdag 20 juli a.s. neemt de heer F. den Hertog officieel afscheid als keurmeester van de keurings dienst Leiden wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd. Toen in 1922 de keuringswet in wer king trad, riep men sollicitanten op in Leiden en Arnhem. Slager Den Hertog te Nieuwkoop solliciteerde in Leiden en werd aangesteld op 1 jan. 1923. Hij kreeg als werkterrein Zoe- terwoudeLeiderdorp dat hij iedere dag van Nieuwkoop uit per fiets be zocht. Na een jaar verliet hij Nieuw koop en vestigde hij zich in Leider dorp. In 1927 betrok de heer Den Hertog zijn huis aan de Ommedijkseweg in Zoeter- woude. Hij was één xeurmeesters van de Leidse keuringsdienst en moest wel eens de hulp van de politie inroepen voor ól te onwilli- gen Zelf was hij tot 1940 on bezoldigd poli tieman. Toen hij een autc had gekocht, kreeg hij Voorschoten erbij. In de oor log toonde hij zich een goed vaderlander. Na de oorlog werd zijn rayon uitge- Prestatietocht Leidse Reddingsbrigade De Leidse Reddingsbrigade hoopt zater dag haar jaarlijkse prestatietocht gekleed zwemmen in het Rijn- en Schiekanaal te houden. De startplaats is bij de fabriek vam Vam Wijk Heringa N.V. De aanvangstijd is 3.30 uur. Het programma is als volgt: l) Enkele demonstraties, uit te voeren door leden der L.R.B.. 2) 200 m. gekleed zwemmen tot 16 jaar. 3) 550 m.. gekleed zwemmen van 16 jaar af. Een medaille is beschikbaar gesteld voor ieder, die de tocht volbrengt. Tevens is er een wiaselbeker voor de brigade met het grootste aantal deelnemers, die de tocht volbrengen. breid met Woubrugge, Nieuwkoop, Hoog. nade e.a. Ook was hij van het begin af in functie als keurmeester voor levend vee op de Leidse veemarkt en als zodanig bij veel veehandelaren in den lande be- Het zal de heer Den Hertog dan ook niet aan belangstelling ontbreken, neer hij na een diensttijd van 37 jaar het Leidse slachthuis verlaat en 's avonds half 8 in het Dorpshuis in Leiderdorp of ficieel recipieert. Hij gaat zich nu geheel aan zijn hobby wijden, het kweken vogels en kippen. De opvolger van de heer Den Hertog wordt de heer Grondsma te Wassenaar. Burgerlijke stand van Leiden GEBOREN; Cornelia Maria Geer- truida, dvTAMvdAaenQHM v d Salm; Petrus Johannes, z v J A Heemskerk en C Logeman; Patrick Juliën. z v H de Water en H Goudri- aan; Paul Abraham, z v A G Cramer en P A B J Broers; Ronald, z v K Pecht en H van Oosten; Dorothea Maria Anna Cornelia, d v T J C Ver- heijden en M J L Govers; Yvonne Astrid, d v H J Oliemans en K Plug; Bert, z v P v d Bent en E A van Beelen. OVERLEDEN: M Ncutcboom, 86 3, wed v H van Leeuwen; C G Martijn, 72 j. man; F I A Inniger. 67 j. man; J L Koeman, 68 j. vrouw; M J Koek, 60 j, echtgen v H J Huigsloot; D Marij- nis, 72 j. man. Proef op stations In het district Rotterdam van de Ne derlandse Spoorwegen is op 3 juli een proef begonnen met een gewijzigde or ganisatie van het vertrek van treinen. Tot dusver werd op stations van enige .vang het vertreksein steeds gegeven door de perronopzichter, die daardoor werd gehinderd in zijn eigenlijke taak: het algemeen toezicht op de perrons. Thans geven op de stations Leiden, Delft, Rotterdam-Hofplein en Schie dam de met de treinen meereizende hoofdconducteurs het vertreksein. De proef wordt binnenkort uitgebreid tot itations Vlaardingen en Maassluis. "DEEDS ENIGE JAREN geleden heeft ir. A. F. Vlag, directeur van -1-*- middelbare rijkstuinbouwschool te Lisse en directeur van de rijks- tuinbouwvoorlichtingsdienst erop aan gedrongen aansluitende cursussen tc organiseren voor de jonge vakgenoten die met de teelt en handel van bloembollen in aanraking komen en daarin een leidende functie innemen. De vereniging van oud-leerlingen der M.R.T.S. „Theorie en Practijk" heeft in 1959 het initiatief genomen tot oprichting van bovengenoemde kern groep, waarbij ir. Vlag in grote mate stimulerend heeft gewerkt. Zowel kwekers als exporteurs namen aan de studie van de kerngroep deel negen vooraanstaande personen uit het bloembollenvak of daaraan ver want hebben de studies mogen leiden, nl. de heren: wijlen K. J. Grullemans over sanering, B. J. C. van der Nat over de achtergrond der sanering, G. Vermeulen (P.V.S.) over erkenningen en vergunningen, B. van Zuylen (P.V.S.) over statistische gegevens uit andere landen over beteelde opper vlakten bolgewassen, P. Dekker over buitenlandse teelt, ir. Th. Quene, over industrialisatie en wat daarmede samenhangt, dr. J. Wasscher over bloem- produktie en afzet in Europese landen, G. Opstelten over de Euromarkt en mr. F. B. M. Nederveen over de ontwikkeling van de buitenlandse handel. We willen in het kort weergeven de conclusie, die door de sprekers zijn vastgesteld. H.V.A.: Produktie van suikerfabriek Wonji in Ethiopië in campagne 1959/60 39.857 (vorig jaar 35.859) ton suiker. De ongebreidelde uitbreiding va bloembollenteelt in Nederland maakte het noodzakelijk dat in de dertiger ren maatregelen werden genomen, die het bloembollenvak voor nog groter pen hebben behoed en dat mede door deze maatregelen de veronderstelling werd gewekt, dat het vak geleidelijk werd gesaneerd. De teelt is geïntensi veerd en gerationaliseerd, waardoor r tot belangrijk hogere produktie kw Ondanks het feit. dat enkele omstandig heden, die destijds aanleiding ware in het leven roepen van de tegen' dige maatregelen, nog steeds dezelfde zijn, is er vooral onder de druk vé naderende Euromarkt een toenemende twijfel te constateren of ons thans be staande vrij nauwe keurslijf van teelt- beheersing in de veranderde toestand ongewijzigd gehandhaafd kan blijvei plotseling afschaffen van de teeltbeheer- sing zou er veel „leverbaar" aan 1 handel worden onttrokken ten behoe de opplant, voornamelijk bij tulpen ïarcissen. Afschaffing zou dus geleidelijk moeten geschieden. ordt dringend noodzakelijk ge acht, dat 'n afdeling marktanalyse wordt opgericht, die de afzet wetcnschappeiyk onderzoekt. Het doel moet zyn een richt beleid, waarby de kwekers en porteurs de positie als leverancier kwaliteit, sortiment en massa voor broe- iery en zaadhandel kunnen behouden naar omstandigheden uitbreiden. Vastgesteld werd, dat de rentabiliteit van de bloembollenbedrijven in vele ge vallen niet best, ja in vele gevallen be neden toelaatbare normen ligt. Vergunningen Erkenningseisen moeten gehandhaafd, ja zelfs verzwaard worden. Goed vak manschap is vereist om een beter pro- dukt te leveren in verband met de bui tenlandse concurrentie. Daar er een verschuiving van de bol- lenverkoop naar die der bloemen ont staat, is een zo groot mogelijke vrijheid van het allergrootste belang. Elke er kende kweker zal dus groothandel en ex port van alle sierteelprodukten mogen bedrijven. Het wordt als een belangrijke Geslaagd Onze stadgenoot G. J. de Wit slaagde aan de technische hogeschool te Delft voor het kandidaatsexamen elektrotech- Chr. lyceum Door het uitvallen van een regel werd gisteren niet vermeld dat ook van de onderbouw naar klas 2 zijn bevorderd: C. Hendriks, M. Hennes en W. de Jong. Opbrengst collecte De collecte De Fakkels Bijeen ten bate van de blindenhulp heeft in Leiden X 2063,98 opgebracht. stap geacht, wanneer het diploma der rijks middelbare tuinbouwschool te Lisse recht, gaat geven bloemen te trekken. Mocht verder in de naaste toekomst het thans geldende systeem van vergunnin gen worden gewijzigd, dan moet worden gewaakt tegen een onrechtvaardigheid t.o.v. de overneming van teeltrecht door zoons bij het overlijden of uittreden van de vader. De waarde der teeltvergunnin gen in de bollenstreek bedraagt thans 75 miljoen. Door de teeltregeling is het voor ginnende kwekers zeer moeilijk eer drijf op te bouwen. Men moet deze gunningen kopen tegen dure prijs. Ver eenvoudiging van de teeltregeling is noodzakelijk. „Een matig volk is zijn vrij heid waard". De teeltbeheersing kost handen vol geld. Concurrentie Wat de buitenlandse concurrentie be treft, schuil het grootste gevaar in Japan. Als dit land erin slaagt op behoorlijke schaal bollen van goede kwaliteit te gaan TN HET JAARVERSLAG van de IJmuidense Visserijschool wordt aan- A- dacht besteed aan het in de vaart komen van vriestrawlers. Het eerste schip van dit type, de „Egmont" van de reder Gouda, komt binnenkort, zoals gemeld, in de vaart Wanneer meer van deze schepen zullen volgen, en het verslag van de visserijschool houdt daar ernstig rekening mee, zal het nodig zijn, dat de school zich bezint op een geselecteerde opleiding speciaal voor de bemanningen van deze schepen. De IJmuidense visserijschool heeft zich overigens in het verslagjaar 1959 in een toenemende belangstelling mogen verheugen, zij het dan, dat ook nu weer het zwaartepunt lag op de opleiding voor de kleine handelsvaart De belangstelling voor de afdeling „zeevisserij" was evenwel niet ongunstig. De school werd bezocht door 579 leer lingen, die uit alle delen van het land kwamen. In 1958 bezochten 521 leerlingen de school. Van de 311 leerlingen, die de school verlieten, behaalden 147 een rijks- of schooldiploma. Aan de rijkseirtimens namen 102 leerlingen deel, van wie er 89 slaagden. Van de leerlingen kwamen er 202 van buiten de gemeente Velsen, waarbij er zelfs waren uit Scharendijke en Fcrwer- deradeel en bovendien een leerling uit Paramaribo. Vanouds trekt de school reeds leerlingen uit het buitenland hetgeen pleit voor de opleiding, die er gegeven wordt. Veel wensen Natuurlijk heeft de directeur vj school, de heer P. J. Verwayen, wee: wensen op zijn verlanglijst staan. Een kantine op het schoolterrein noemt hij zeer noodzakelijk, evenals de bouw een internaat. Hij verwacht echter wel, dat de laatstgenoemde wens niet snel zal worden vervuld. Voorts heeft de school te kampen ruimtegebrek, vooral nu men een toeloop van de visserijleerlingen verwacht in band met de mogelijke invoering van diploma stuurman voor de stuurlui de kotters tot 50 bruto registerton. Tevens wijst de heer Verwayen op de wenselijkheid van een cursus voor scheepskok. Daaraan bestaat de behoefte. Bouw van internaat en instelling deze cursus zouden eventueel samen kun nen gaan. Want de keuken van het inter naat zou ingericht kunnen worden als een echt scheepskombuis. Duitse visserij produceren, zal Japan onze grootste current zijn. Met name zal de handel op de V.S. daaronder sterk gaan lijden, het geen thans reeds op beperkte schaal het geval is. De kwaliteit en het sortiment van Nederland zijn voor de toekomst nog groter belang. Bloembol-Bolbloem De export van bloembollen (getrokken bolbloemen) is niet tegen te houden, aan gezien men in Holland goedkoper trekt dan in het buitenland. De droogverkoop van bollen zal de buitenlandsche broei- ershandel misschien langzaam verdrin gen. De binnenlandse broei zal een goe de toekomst tegengaan. Mede in dit licht gezien, is het belangrijk, dat het diploma der R.M.T.S. recht geeft op het trekken van bolbloemen. I Euromarkt Het is een onmiskenbaar feit en tekortkoming in het bloembollenvak, dat ,vak" te weinig personen heeft, die voldoende zijn geschoold om voor bloembollenvak op te treden in zaken betreffende de Euromarkt en door hun kennis eraan meehelpen meer richting te geven aan de economische ontwikke ling. Binnen de E.E.G. zal ook de bollen teelt als onderdeel van de tuinbouw een plaats moeten vinden. Hoe gunstig die plaats zal worden, zal voor een groot deel afhangen van de activiteiten uit het bloembollenvak zelf. Industrialisatie Deze dient te worden verplaatst naar andere delen van ons land. De bollenstreek wil de centrumpositie behouden; daarom zal om de gronden veilig te stellen een bouwverbod op die grond noodzake lijk zijn. De gemeentebesturen die- zich van de verantwoordelijk heid bewust te zijn en moeten ver dergaande industrialisatie tegengaan. Personeelsvoorziening Het wordt almeer duidelijk, dat er een steeds dalende belangstelling valt waar tc nemen voor het landwerk op de kwe kerij. De tegenwoordige belangstelling in het vak en de werklust treft men thans aan bij werknemers boven 35 jaar. Voor de toekomst ziet het er donker uit Verbetering van sociale voorzieningen kan nog veel ten goede keren. Westduitse onderzoekingen hebben ook aangetoond, dat er een lonende haring visserij voor kotters, die met zgn. „atoom- kuilen" in span vissen, mogelijk is in de Duitse Bocht. De haring blijft daar ong» veer 20 mijl uit de wal, zodat men gc^. last heeft van eventuele uitbreiding van de territoriale wateren van Scandinavië, Dit i In de Westduitse vissershavens worden thans 74 trawlers gereedge maakt voor de jacht op de verse ha ring, die na de Duitse Vlaggetjesdag op 14 juli begint. De overige traw lers, die groter zijn dan de Noord- zeetrawlers, zullen de verre en 'zeer verre visserij blijven uitoefenen in het haringseizoen. Veel Duitse traw lers zullen dit jaar met het reeds door Duitse onderzoekingsvaartuigen beproefde pelagische trawlnet naar de haringgronden vertrekken. Hoe volkomen een auto vernield kan worden zonder dat de inzit tenden noemenswaardige verwon dingen oplopen is in Den Haag op de Bezuidenhoutseweg gebleken. Vermoedelijk doordat de be stuurder, de 21-jarige J. C. S. S. uit Leiden, met een te hoge snel heid reed, slipte zijn wagen, reed tegen een boom aan de rechter kant van de weg, schoot de rij baan over, botste tegen een licht mast en kwam ten slotte tegen een tweede boom tot stilstand. De bestuurder liep slechts enke le builen en schrammen op, die ter plaatse door de G.G. en G.D. werden verbonden. Zijn passagier die neast hem zat, liep geen let sel op. Een kraanwagen heeft de resten van de auto naar het poli tiebureau gesleept. Vijf trawlers, drie loggers en drie kot ters zorgden er dinsdag voor, dat de IJmuidense visafslag werd voorzien van een totale aanvoer van 4613 kisten verse vis. Er waren 415 kisten schelvis, 405 wijting, 285 gul en kabeljauw, 125 kool- vis, 1745 verse haring, 940 kleine kistjes haring, 1885 makreel, 117 diversen, 5385 stijve kabeljauwen, 650 kilo tongen en 20 kleine kistjes haring. De Allan Water IJm. 34 kwam aan de markt met een vangst van 35 wijting, 25 schelvis, 55 koolvis, 125 verse haring, 400 makreel, 15 diversen en 100 stijve kabel jauwen; de Jacoba Gezina IJm. 36 met 80 wijting, 85 schelvis, 10 gul en kabeljauw, 400 kleine kistjes haring. 170 haring, 55 makreel, 50 diversen en 230 stijve kabel jauwen; de VI. 153 met 50 wijting, 25 nieuwe rijn 54 schelvis, 45 gul en kabeljauw, 5 koolvis, 470 haring, 55 makreel en 30 stijve kabel jauwen; de Sch. 117 met 30 wijting, 40 schelvis, 30 gul en kabeljauw. 160 haring, 105 makreel en 280 kleine kistjes haring; de Sch. 153 Maria Cornelia met 50 wijting, 50 schelvis, 10 gul en kabeljauw, 20 kool- is, 500 haring, 100 makreel en 10 diversen. Maidentrip De „Maria Cornelia" Sch. 153 kwam oor het eerst aan de markt. De besom ming viel niet tegen. Want behalve de reeds genoemde vangst aan verse vis oerdc het schip ook nog voor een waar- c van 11.000 gulden aan kantjes gezou ten haring aan. De verse vis bracht 15.000 gulden op, zodat dc totale besomming van het nieuwe schip na de maidentrip 26.000 gulden bedroeg. Lage prijzen De prijzen waren dinsdag veel lager dan maandag. De verse haring deed nu f 15 tot f 18 en de makreel f 10 tot f 13.50 per 50 kilo. Grote schelvis en groot middel noteerden f 38 tot f 41. kleinraid- del f 36 tot f 42, pennen f 38 tot f 43 en braad f 22 tot f 32 per kist van 50 kilo. Voor de tongen werd gemiddeld f 3.90 tot f 4 per kilo betaald. En vandaag? Voor de woensdag waren gisteren reeds drie treilers binnen in IJmuiden. De Post boy IJm. 35 met 1300 kisten makreel. 35 schelvis, 65 gul en kabeljauw cn 260 stijve kabeljauwen; de Medan IJm. 57 met 285 schelvis, 130 gul en kabeljauw. 60 kool- 10 haring, 130 makreel, 75 diversen, 200 stijve kabeljauwen en 175 kleine kist jes haring en de Clacsje Ro. 46 met 10 vijting. 280 schelvis, 115 gul en kabel jauw, 75 koolvis, 260 makreel. 60 diversen, 140 kleine kistjes haring en 750 stijve ka- eljauwen. Voorts waren er drie treileis op weg aar huis. De VI. 7 Ada met 500 kisten erse vis, de VI. 84 met 800 kisten verse is en de Sch. 171 met 450 kisten verse Op dc visgronden De visserij om de noord levert zeer uit eenlopende resultaten op. Bovendien was gunstig. De schepen meldden windkracht 7 en gaven vangsten door van 70 tot 250 manden makreel, ha ring en koolvis per etmaal. De Delft ving in twee trekken 160 man den, de Deining in twe den, de Golfstroom in den, dc Job Gouda i de Beatrice in t\ trekken 40 man- één trek 40 man en trek 60 manden t trekken 100 man- kotters, vooral de kleine zgn. dagvissers, zijn pas dinsdagmiddag naar zee vertrok ken. Hun visweek zal dus kort zijn. ZOETERWOUDE Viswedstrijd Zaterdagmiddag wordt ten bate van de autotocht ouden van dagen een viswed strijd gehouden. Het inschrijfgeld be draagt l. Men kan zich opgeven bij de heren C. Turk, Schenkelweg 26 cn C. J. v. d. Hoeven, Vrouwenwcg 50; verzame len bij café Cronesteijn, aanvang 3 uur. Er wordt gevist voor het aantal. Dc eer ste prijs is een fiets. Itf verband met de wind wordt de plaats één uur van te voren bekend gemaakt.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 3