VERONICA: De kijker gericht op een etherpiraat drijvende radio-studiodie geld moet gaan opbrengen Katanga maakt zich los AVONDSTILTE nieuwe leidsche courant 6 dinsdag 12 juli 1960 „Je kunt 'em duidelijk zien liggen. Kijk!" De man op de boulevard wijst op de zwarte stip, die met het blote oog aan de hori zon voor de Scheveningse kust zichtbaar is en richt dan zijn kijker. De voorbijganger buigt zich voorover en draait de kijker scherp. „Mooi schip, niet?" voegt de man eraan toe als het vergrotende glas de vlek dichterbij heeft gehaald en nu een rusteloos op de golven deinende tweemaster laat zien. Op de spits toelopende boeg danst de naam Veronica mee. De naam van een schip dat al vele tongen in be roering heeft gebracht en nu zelfs op de Scheveningse boulevard tot een attractie voor de toeristen wordt gemaakt, getuige de verscheidene verrekijkers waardoor'men voor de som van een kwartje „etherpiraat" Veronica kan bekijken f - ff Zeven mijl uit de kust, even ten zuiden van Scheveningen, ligt de oude tweemaster voor anker. Zonder ophouden deint het schip op en neer en helt soms zwaar over als een aanrollende golf tegen de scheepswand slaat Aan dek is het stil. ttet n Mc vaartuig lijkt verlaten. Maar wie aan boord en dan birmen-benedendeks komt, ontdekt dat die verlatenheid maar schijn is. Want onder de houten dekplan- ken heerst bedrijvigheid. Dag en nacht wordt er gewerkt Negen mannen sleutelen er constant aan gecompliceerde apparaten, die bijna in elke ruimte van het schip zijn te vinden, of werken in de tot radio-studio omgebouwde kaarten- kamer. Op de draaitafels draaien de spoelen van de bandrecorders en uit het hypermoderne radiotoe stel komt lichte muziek. Dezelfde muziek van de bandjes. Muziek, die via de hoge antenne van het schip wordt uitgezonden. Een en kele maal onderbreekt de stem van omroepster Ellen van Eek het pro gramma. „Hier is radio Veronica", klinkt het dan. En na de program ma-aankondiging volgt weer mu ziek of een reclametekst. Hier, in deze modern ingerichte ruimte, klopt het hart van het schip, het hart van Nederlands eerste com merciële radiozender. Twee maanden is de zender nu in de lucht. En in die periode en nog lange tijd daarvóór heeft het pro ject Veronica veel kritiek ondervonden. Kritiek met name van de officiële in stanties omdat dè Veronica alle inter nationale afspraken over de verdeling van de radiogolven rou negeren. „Een gevaarlijke etherpiraat", heeft mr. J. J. Klaasesz, waarnemend directeur-ge- Het drijvende zendstation ra dio-Veronica, dat zeven mijl uit de kust. even ten zuiden van Scheveningen, voor anker DE MANAGER Diezelfde „er-kan-ons-niets-gebeuren. mentaliteit kenmerkt ook de manager van het project: de heer N. C. Jiirgens, sinds enkele weken generaal-agent van de Veronica, die in zijn woorden da overtuiging laat doorklinken dat niets en niemand de onderneming in de wie len zal kunnen rijden. Zijn kantoor het standpunt neraal van de P.T.T, de zender ge- «endproeven. heeft hij in een klein tricotage-bedrijfje aan de Hilversumse Herenstraat. In Hil versum, omdat daar binnenkort in een villa de eigen studio in gebruik wordt genomen. Overigens hult de heer Jürgens deze plannen in een waas van geheimzinnig heid. Waar de villa staat wil hij niet zeggen. Daarmee heeft niemand nog iets te maken, zegt hij beslist. Ook als men hem over andere aangelegenheden en met name over de financiële aspec ten van de Veronica vraagt, blijft hij stug en gesloten. Onder welke vlag het schip gaat va ren, nu Panama onder welks vlag bet schip is uitgevaren heeft gelast dc uitzendingen te staken? „Kan ik me niet over uitlaten, 't gaat de mensen ook niets aan!" Welke functie de heer Oswald heeft gekregen, de man, die zich bij de start de generaal-agent noemde? „Niets over mee te delen. De beer Oswald is nooit generaal-agent geweest. Alleen tech- nisch-adviseur in de periode van de de heer Jürgens. ■een standpunt, dat tegenover dat van de omroepverenigingen staat. Dat het medium radio een belangrijk cultuur goed kan zijn. wordt kennelijk maar het liefst vergeten. Radio-Veronica is een commerciële zender, waar alleen het geld een rol speelt. Hoewel de studio in Hilversum nog niet helemaal gereed is, worden er toch al de programma's opgenomen. Ingeblikt (d.w.z. op de band) gaan ze dan met de garnalenboot SCH 26 van schipper Groen uit Scheveningen naar het zendstation. Het bootje, dat vijf of zesmaal per week uitvaart is door de Veronica gecharterd, brengt behalve de programma's ook de bemanning Eenmaal aan boord, hoeven de tech nici de spoelen alleen maar op de bet zich draaitafels te leggen om de program- vindt, ma's de ether in te zenden. nama, en de afwikkeling daarvan kan gemakkelijk vier jaar duren, zeggen zij. Radio-Mercuur, het klandestiene drijvende zendstation voor de Deense kust, is het zenden eveneens verboden door Panama als het daarvoor dc Panamese vlag gebruikt, maar nog steeds is de zender in de lucht. Han gende het proces zal ook de Veronica doorgaan met zenden, dat is wel ze ker. Maarwordt Panama, dat zich beroept op de mede dooir dit land on dertekende radioconventie van Atlantic City van 1D47, in het gelijk gesteld, wat zal er dan met de Veronica ge beuren? In marinekringen zou men menen, dat een schip zonder registratie vrij Is een piratenschip, dat mag worden aangehouden en opgebracht, ook als exterritoriale wateren be noemd. „De uitzendingen van de Vero nica bedreigen de veiligheid op zee in ernstige mate. Reddingsdiensten, loods wezen, kustradio's en lichtschependien sten van Duitsland, Engeland en Neder land worden door de zender gestoord. Deze zender zal blijven storen op elke frekwentie, zelfs bij zo zuiver mogelijke modulatie. De Veronica stelt de veilig heid op zee in de waagschaal, zoals een linksrijdende automobilist zonder licht op een duistere weg de verkeersveilig heid bedreigt", zo zei hij. Dat zijn woorden, die niet mis zijn te verstaan. ONVERSTOORBAAR Aan boord van de Veronica blijft men echter alle kritiek van de hand wijzen en gaat men onverstoord verder. „We hebben het goed hier", zegt de beman ning. „We worden best betaald, en Als hij generaal-agent werd genoemd heeft hij dat zélf bedacht". (Zoals men onttrok aan het hem opgelegde faillisse ment. een faillissement dat volgens de verklaringen van de Veronica alleen een privé-aangelegenheid van de heer Os wald betrof). Ook over de stoorzender, die in het begin het zenden vrijwel onmogelijk maakte, wil de heer Jürgens zich be slist niet uitlaten. „U zou onze onder neming er alleen maar schade mee be rokkenen, als u over deze kwestie schrijft. Ons is het voldoende, dat we niet meer worden gestoord. Laten we maar vergeten wie dat in het verleden heeft gedaan en geen oude koeiea uit de sloot halenzegt hij. Bijzonder terughoudend is de heer Jürgens over de financiële aspecten van het project. Of de zender rendabel kan RANDSTAD Honderden kilometers ver wordt het geluid gedragen. Volgens de heer Jür gens moet het station zelfs in Noord- Zweden en in de Golf van Biscaje liggen op regelmatige afstanden gor dels waar het gediuid minder duidelijk zou doorkomen. Daarom garandeert radio-Veronica zijn adverteerders al leen een goede ontvangst in de Rand stad-Holland met haar 514 miijoen in woners, omdat men geen getwist wil hebben over minder goede ontvangst op de Drentse hei. Sinds het in de ether komen van ra- dio-Veronica is er veel gesleuteld aan de technische apparatuur, en eerst kort geleden was men zover dat het stadium van experimenteren als ach ter de rug kon worden beschouwd, a! zal de sterkte van de zender nog we! worden opgevoerd. Velen vragen zich echter af, of al deze moiete niet voor niets zal rijn gedaan, omdat men be twijfelt of het schip zal blijven uitzen den. Want nu de Panamese regering heeft verboden dat het vaartuig als zendstation onder Panamese vlag va^rt, dringt de vraag zich op, of Pa nama dit verbod ook inderdaad met daden zal bekrachtigen, wat voor de zender uiteraard onaangename gevol gen zou kunnen hebben. Vogelvrij of niet vogelvrij, anderen zeggen weer, dat slechts een supra-na- tionaal gezag hier zou kunnen optre den. Zeker is in ieder geval, dat de Veronica niet meer zal kunnen uitva ren, als het schip, om wat voor reden ook, gedwongen mocht worden een ha ven op fce zoeken. OPTIMISTISCH De heer Jürgens beziet deze hele problematiek nogal optimistisch. In noodgevallen, zegt hij, hebben wij een andere vlag achter de hand; en wel een heel mooie. Maar wélke dat is, daarover wil hij zich niet uitlaten. Evenmin als over zoveel andere za ken. Alles wordt gehuld in een myste rieus waas. En men kan zich afvra gen, waarom als het hier een bona- fide zaak betreft deze terughoudend heid in acht wordt genomen. Waarom was het nodig dat enkele weken gele den met een speedboot vanaf het Sche veningse strand contact werd gezocht met de Veronica. Waarom gebeurde dit niet langs de legale weg? Moesten mensen worden afgezet, die niet langs de normale weg aan boord zouden kun nen komen, of werd er materiaal ge smokkeld? De douane beschikt niet over bewij zen en zal hiervoor dus geen v« ging kunnen instellen. Maar het blijft een bevreemdende zaak. Intussen is radio-Veronica nog steeds in de ether. De sterkte van de zender wordt op gevoerd en de programma's ondergaan uitbreidingen. De mannen in de drijvende radio studio leggen nog elke dag opnieuw de spoelen op de draaitafels, en non-stop gaan de songs en de reclameteksten de lucht In. Voor hoelang nog? Voorlopig is dat nog een open vraag. Manager Jürgens en zijn medewerkers gaan on verstoord door. Ondanks de vele kritiek. Er wordt door dc mazen van de wet geglipt. Maar zelfs het lenigste visje raakt daarin wel eens verstrikt. (Vervolg au pagina 1) acuatie van Europeanen die in de ha ns werkten. De toestand is hier nog steeds zeer gespannen, evenals in het gebied van Thysstad en omgeving. Mi nister Ganshof van der Meersch, verge zeld van kolonel Gheysen, commandant van de helikoptereenheid, en twee Kon golese ministers hebben Leopoldstad verlaten om ter plaatse in Neder-Kongo de toestand te regelen. Katanga: de algemene toestand is daar verbeterd. De orde wordt gehandhaafd door de Belgische parachutisten te za- men met die eenheden van de Kongolese weermacht, die zich onder het gezag van de Belgische commandant van de paratroepen hebben gesteld. Er worden uit Katanga geen verdere inoidenten meer gemeld. Amerikanen zijn gereed 0111 in te grijpen De Amerikaanse troepen in West- Duitsiland zijn in staat van paraatheid gebracht om zo nodi gte helpen bij de evacuatie van Amerikaanse burgers uit Kongo. Dit werd gisteren door fu-ncti narissen van het State Department me gedeeld. De maatregel werd een „ro tine-kwestie" genoemd en het overvl gen van de troepen acht men onwat schijnlijk. Het is duidelijk, dat de Amerikan alleen dan naar Kongo zullen vertrek ken als de Kongolese regering via Verenigde Naties om Amerikaanse litaire hulp verzoekt. Het hoofdkwartier in Duitsland deel de mee, dat drie helikopters naar Braz zaville zijn overgebracht. Zij staan ter beschikking vam de Amerikaanse am bassadeur. Gevarieerde keuring in Haarlem Een gevarieerd keuringsmenu dit maal: een hors d'oeuvre van lelies, gladiolen, pioenen, margrieten, glo- riosa's en alstroemeria's smake lijke wijze opgediend. Om te begin nen: de grillig gevormde Gloriosa Rothschildiana van de fa. Weijers- Mense uit Vijfhuizen, de firma die zich ook zo succesvol op het pad der amarylissen beweegt. Het was heel mooi materiaal dat de firma uit De Meer ten toon stelde. De pioenen- tijd is over. Toch liet J. de Jong en Zn. uit Aalsmeer nog goede kwali teit zien. Onder meer van de onver woestbare Sarah Bernhardt. Van deze firma zagen we ook de lichtgele margriet Cobham Gold, een voor name verschijning. Alstroemeria werd opnieuw ten tonele gevoerd door de fa. A. J. v. d. Zwet. Roelof- arendsveen. Veronica-mensen brengen io dit ver band naar voren, dat zij een contracx van vier jaar hebben lopen, een con tract dat eenzijdig is opgezegd. Pana ma daarentegen beschuld-igt de ethei- piraten ervan, dit contract langs slink se wegen en via lagere ambtenaren te hebben verkregen, zonder dat hiervan in hogere kringen iets bekend was. De medewerkers van de heer Jürgens vin den echter, dat de soep nooit zo heet wordt gegeten als zij wordt opgediend. (Advertentie.) ELKE WOENSDAGAVOND in de Ceref. Kerk te Katwijk aan Zee, Voorstraat 35 O.I.V. Ds E. I. F. NAWIJN Gemeenschappelijk zingen, meditatie, eventueel muzikale bijdrage van bad gasten. Op het orgel de heer J. Plug. AANVANG 8 UUR. DUUR VAN SAMENKOMST UUR, HARTELIJK WELKOM! Kativijk aan Zee Wedvluchten De postduivenvereniging De Rijnmon- ders" hield zaterdag een welvlucht met oude duiven van Orleans. Afstand 510 km. In concours waren 64 duiven, die ge lost werden om 7-30 uur. De eerste duif kwam aan te 15.21.10 uur en maakte een snelheid van 1082-75 m per minuut. De uitslag is: C Kraayenoord 1; T Mei rink 2, 9 en 17; B B Paauw 3, 11. 12 14 en 16; L van Duyn 4; N Kleen 5; L van der Plas 6 en 15; M Souverein 7; T de Mooy proces aangegaan met Pa- 8, 13, 20 en 21; J Heemskerk 10; J Een van de technici in de tot studio omgebouwde kaarten- kamer bezig bij de draaitafel. waar krijg Je om de andere weck een week vrij?" Want dat is het schema, waarop de mannen werken: een week op ree en een week thuis. „Weliswaar is het aan boord niet zo gerieflijk als thuis, maar het is er best uit te houden. Goed, de verblijven en dc kooien zijn niet meer zo modern, dat kan je ook niet verwachten van een schip, dat al bijna vijftig jaar oud is. maar we lijden zeker geen ontberingen. En het eten is zó!". Dat is dan een complimentje aan het adres van kok Paul Charlouis, vroeger bureauchef van de V.V.V.-Scheveningen, nu heer en meester in de kombuis. Iedere dag ¥>rgt hij ervoor, dat er een stevige schotel op tafel komt Dat hebben de mannen nodig, want een volle maag is immers een eerste vereiste als het schip bij een stevige bries wel eens wat te hevig stampt. Ook al slik je daarbij trouw Je tablet jes tegen de zeeziekte. '"".JSn wat die kritiek bet—ft' We niet wat er aan wal allemaal bekok stoofd wordt, maar wij gaan in ieder geval gewoon door. Wat kan ons gebeu ren? We weten dat er In IJmuiden twee vaartuigen van de marine liggen, die de territoriale grenzen inspecteren Er heeft zelfs een vliegtuig van de Rijks- worden geëxploiteerd, en wie het pro ject financiert, het zijn vragen over hij geen woord wil zeggen. Hij merkt alleen op, dat het aantal adver teerders stijgt. Daarom gaat het manager Jürgens zijn medewerkers uiteraard. De rest van. minder belang en dient alleen het uitzenden van reclame voor de af nemers aantrekkelijker te maken. Men begrijpt best, dat met deze nieuwe pira. tenzender tientallen jaren omroepbestel omver worden gegooid. Maar dat voot de aandeelhouders geen over ging oïn het zenden te stoppen. GELD Er ipoet geld op tafel komen. Grote oedragen zijn al in het experiment ge stoken (zeker vijf ton voordat defini tief met zenden kon worden begonnen) :n die moeten er weer uitkomen. Ad- vertenties zijn er nodig en daarom ook wil de heer Jürgens de programma veranderen. „De uitzendingen zullen meer moeten worden aangepast aan de smaak van het grote publiek", zegt hij. Tot nu toe hebben wij voornamelijk teenager-muzlek uitgezonden. Maar uit .cacties van de luisteraars blijkt, dat men iok andere genres maziek wil horen, bij voorbeeld semi-klassiek. Er zijn verder plannen om in d ochtenduren speciale programma^ voor de huisvrouw te geven, terwijl bovendien wordt gedacht aan show- quizprogrmma's. ..Je moet het pu bliek geven, waar het om vraagt", is SPORT EN WEDSTRI JDEN Scheidsrechters op Oud-Poelgeest bijeeu Sedert maandagmorgen zjjn op Oud- Poelgeest een aantal scheidsrechters van de Zuidhollandse afdelingen Rotterdam, Gravenhage, Gouda en Dordrecht, bjj- n, met als doel; een nog betere spel- kennls te verkrijgen en zich te verdiepen in alle mogelijke situaties,, waarvoor een scheidsrechter geplaatst kan worden. Men hoopt dit doel te bereiken, door praktische lessen en discussiegroepen. Een bij Oud-Poelgeest gelegen sportter- van de vereniging DOKOS, werd deze praktische lessen beschikbaar gesteld. Op dit terrein ontmoeten ver schillende militaire elftallen elkaar. De scheidsrechters, die deze wedstrijden lei den, worden om de twintig minuten af gelost. Aan de kant van het veld, op een erhoging, die men empire-stoel noemt, _it een heer, die af en toe aanmerkin gen maakt. Een ander noteert de even tuele foutieve beslissingen van de scheidsrechters. Deze notities worden later in discussiegroepen besproken. Na de groepsdiscussie volgt een algemene Vierdaagse '60 Voor de 44ste Vierdaagse van Nijmegen, die van 26 t.m. 29 juli wordt gehouden, zijn 13.316 aan meldingen binnen gekomen. Dit aantal is iets geringer dan in het recordjaar 1959, hetgeen zijn oor zaak vindt in het feit, dat ver schillende legereenheden in die periode op oefening zijn in Frank rijk (La Courtine) of Duitsland. De inschrijvingen van dit jaar zijn als volgt verdeeld: 55 km: 1146 deelnemers, 50 km 1641, 40 km. 10.045, 30 km: 484. Het aantal mi litairen bedraagt 8127, het aantal burgers 5189 Naar de sekse ver deeld: 1509 dames en 11.087 heren Het contingent buitenlanders is toegenomen tot 3242 uit 15 landen, t.w. België, Canada, Ceylon, Duits land, Engeland, Frankrijk, Israël, Italië, Libye, Luxemburg, Nieuw- Zeeland, Noorwegen. Pakistan, de Ver. Staten en Zwitserland. discussie, waarbij men de puntjes op de zet. De leider van het internaat, de heer F. Sehols, zorgde er voor. dat het program- vlot en op tijd verliep. Het was ech ter jammer, dat het weer niet meewerk- e, maar er zijn nog vijf dagen, want dc ;cheidsrechters blijven tot zaterdag. Enige punten uit het programma zijn Dinsdag; over „moeilijke wedstrijden" spreekt de heer Bertus Aussum; wc dag: leswedstrijd te Rijnsburg tussen Rijnsburgse Boys en Haags Garnizoens elftal, op het terrein van de Rynsburgse Boys, vrijdag: een forum, waarbij Leo Horn aanwezig is; zaterdag wordt het internaat besloten. Zomercompetitie van K.N.Z.B. De uitslagen van de gisteravond de zomercompetitie van de KNZB ge speelde wedstrijden luiden: hoofdklasse dames: HZCDe Robben 07; hoofd klasse heren: GZCKikvorsen 16; he le klasse A: Neptunus (Am.)Rot terdam 53; le klasse B: De Meeuwen -PSV 8—2, SVH—De Dolfijn 13—1. Waterpolo. Het Westduitse waterpo- loteam heeft gisteren in een oefenwed strijd in Merkstein bij Aken voor 1500 toeschouwers met 53 verloren va Russische Olympische ploeg. Bij de rust hadden de Russen een 3—1 voorsprong. Record-international Schwenijerase van Rusland (meer dan 200 officiële landen- wedstrijden) was met twee doelpunten topscorer. Maanen 18 J Parlevliet 19. Eveneens werd deelgenomen aan een wedvlucht met jonge duiven van Tilburg. Afstand 85 km. In concours waren 281 duiven, die werden gelost om l uur. De eerste duif kwam aan om 1452.37 uur en maakte een snelheid van 771 m per min. De uitslag is; J Meulendijk 1, 6 en 22; J Winters 2, 19, 26, 33, 56 en 58; L van Duyn 3, 5. 17. 32, 41 en 47; J van Maanen 4, 18, 24 en 34; L Knetsch 7, 53, 55, 64 en Mulder 8, 10 29. 61, 62; B Paauw 9. I, 39, 40 en 57; N Kleen 12, 37, 42, 48, 49, 52 en 60; J Heemskerk 13. 28, 51 en 67; T de Kuyver 14; M Souverein 15, 27, 31, 1 en 70; J Parlevliet 16, 20 en 30; A Hoek 23; T de Mooij 25, 38 en 46; J de Best 43; L van der Plas 44; P Hogewo- ning 45 en 69; H M Tjebbes 50 en 54.N de Vreugd 59; T Meirink 63; C Kraayen oord 66. Carillonbespeling Morgenavond zal van 8 tot 9 uur eer carillonbespeling worden gegeven door de beiaardier Hessel H. de Harder. Het programma luidt; l Fantasie „Grote God wij loven U", Hessel H. de Harder; 2 Air van G. F. Handel, bew beiaard; 3. An die Freude van Ludwig Beethoven, gearrangeerd voor bei aard; 4 Een liedje van de zee; 5 Hollands 6 Naar zee; 7 Soldatenmars vs Schumann, bew. voor beiaard; 8 Adagio uit de sonatine van J. G. N. Pleyel; 9 Laat heel de wereld zinken met al wat haar behoort. Beroepen De Geref. GemeentefRemisestraat) heeft een beroep uitgebracht op kandidaat H. Ligibenberg te Rijssen. Spreekbeurt Ds. K. de Giter tc Den Haag sprekrt morgenavond om half 8 voor de Geref. Gemeente (Remisestraat). Evangelisaticby eenkomst Vanavond om 8 uur wordt een evangeli- satiebijeenkomst gehouden op de boule vard bij de Oude Kerk (bij minder gun stig weer achter de Oude Kerk). Hoekstra, Geref. predikant in Den Haag, spréékt over het onderwerp „Hebt 1 God wel eens gezien?" Hot Evangelisatie- koor verleent medewerking. Hoog en laag water Woensdag 13 juli: hoog water 6-20 er 18-50 uur; laag water 2.22 en 14-33 uur. K. Kooy, St. Paincras, noteerden we de en de rose Wüd C. J. WigcchertTSantpoort en Blom en Padding, Beverwijk, oogstten weer veel suooes met de fraaie rode lies Bergère. Idris. geel met iets ahniikoos. vonden de mooiste uift het groepje van Vtak Co, Noordwijk en de rode Empire Salman, Noordwijk, deed het ook nu w uitstekend. Stad-Lüneberg, een beste a__ winst van de Kon. BloemboLLenkwekerij vJi. P. v. d. Meer Czn, Noordwijk, kreeg het getuigschrift van verdienste en zai nog wel eens op een getuigschrift eerste gaan mikken. A. J. Preijde, Bree- toonde een trits gladiolen ir hier al meer genoemde Credit, White Friendship en Gabrielle als uitblink. In Paviljoen „DE RUSTHOEK kunt U vanaf heden dagelijks krijgen Is gebraden kip, patates frites appelmoes 3.75 !i gebraden kip. brood Ommelet-ham Ommelet-kaas Ommelet-confiture 1.75 diverse slaatjes. Ook thuis bezorgen voor feestjes of partijtjes. TEL. 01718—2501, KATIVIJK a. d. RIJN Loeloeaburg: de Belgische parachutis ten beschermen hier de vluchtelingen en hebben het vliegveld in handen. Onder de leden van de Kongolese weermacht is hier en daar opnieuw beroering ont- Stanleystad: de evacuatie van de bur gers is in volle gang. De toestand ver slechtert niet verder. Onderhandelingen zijn geopend met de provinciale rege ring over het te hulp roepen van de Belgische troepen voor de handhaving de orde. De verbindingen per telex, telegraaf en telefoon zijn weer normaal. Voorrang wordt gegeven aan officiële militaire gesprekken. NEDERLANDSNIEUWGIHNEA f A STUK 5C+5, NEDERLANDS-N IEUWGUINEA 10C+5 THYSONOTIS DANlï\l£&* NEDERLA NDSN lEUW-GUINEA 25c+io, ETHOS IA CYDIPPEL- NEDERLANDS-NIEUWGUINEA g O, 30oio TAENAWSCATOPS WIST» j De postadministratie van Nieuw Guinea zal vier bijzondere post zegels uitgeven met een toeslag voor de sociale zorg in dit ge biedsdeel. De waarden zijn resp. 5. 10, 25 en 30 cent met toeslagen van vijf of tien cent. Ontwerper van deze zegels is de heer P. Wetselaar te Haarlem. Nog geen dividend Zaalberg, Leiden gehouden jaarlijkse ders der N.V." Koninklijke Nederlandse morgen algemene vergaderin; leelhou- Nieuw wereldrecord speerwerpen De Amerikaan BLJ1 Aliley verbeterde gisteren tijdens wedstrijden in Short Hills het wereldrecord speerwerpen met een worp van 865814 meter. Het oude record stond sedert 6 juni 1959 (Compton) met 86.04 meter op naam van zijn landgenoot Al Caintello. Fabriek van wollen dekens v/h J. C. Zaalberg en Zn. te Leiden heeft drs. W. F. Koen beleggings-adviseur te Den Haag sprekend namens een groep aandeelhou ders over verscheidene punten van het jaarverslag opmerkingen gemaakt. Zo wel de president-commissaris mr. J. H. B. Kernkamp te Laren als directeur W. A. Schrandt gaf hem de verzekering dat wanneer de voor enkele jaren geleden verliezen zijn weggewerkt de N.V. weer tot dividend-uitkering zal overgaan. De heer Schrandt legde er de nadruk op dat er de laatste jaren vele investe- ringen zijn gedaan en dat men in Vlij men een geheel moderne inrichting be zit terwijl de investering van de fabriek in Leiden over het algemeen ook modern kan worden genoemd. De export is behoorlijk. Het aantal werknemers is ongeveer 400. Overeen komstig een voorstel van commissarissen werd dit jaar geen dividend uitgekeerd. De president-commissaris werd met al gemene stemmen herkozen. De balans en de verlies- en winstrekening ontmoet ten geen bezwaren. Meegedeeld werd dat de plannen voor nieuwbouw in Lei den van de baan zijn. Russische olie-uitvoer komt op volle kracht De Financial Times schrijft, dat de landen in het Midden-Oosten ten slotte de invloed zullen ondervinden van de Russische uitvoer van olie. Vorig jaar heeft de Sowjetunie 17 mil joen ton ruwe olie en olieprodukten uit gevoerd naar landen, die niet achter het IJzeren Gordijn liggen, en deze uitvoer zal aanzienlijk toenemen. De Russen pas sen scherpe prijsverlagingen toe Hun olieverkopen aan Cuba gaan ten koste van Venezuela en het is slechts een kwes tie van tijd of de olieproducenten in het Midden Oosten zullen hierbij betrokken „Slechter" dan onder de Nederlanders Het blad van de Indonesische commu nistische partij heeft kritiek geleverd op het beheer van de voormalige Neder landse ondernemingen, dat meestal wordt uitgeoefend door officieren, die volgens het blad niet in staat zijn de leiding uit te oefenen. „Voorts is de houding jegens de arbeiders slechter dan die van dc vreemde bazen", aldus het blad.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 6