Duitse Partij verdween van federale tapijt E Het Vrije Volk ontharing depilan Ploegenarbeid., een apartheidsvraagstuk Reeds 580 v. Chr. een globe Kettingbotsing eiste een slachtoffer Werkgever veroordeeld tot f 15.000 boete Surinamer bedreigt ex- verloofde op station 5 HETÜJ VADERLAND ielijke •e-partijen-ste dit verband t frswijzigingen In november jJ. werd deze ontwikkeling by de socialisten al duidelijk merkbaa toen zij hun ideologisch verzet tegen Et hard's „Wirtschaftswundcr" lieten varen zonder veel plichtplegingen hun verouderde marxistische hallast overboord zetten trbehoud. de srktect telf al opzienbarend, maar daar is nu een tweede, nog grotere verrassing op gevolgd: De socialisten hebben hij monde van Herbert Wehner in de hondsdag officieel hun neutralistische buitenlandse politiek afgezworen en zich eindelijk na ruim tien jaar vruchteloos verzet, uitgesproken voor westelijke militaire solidariteit in de Navo. Toch wcrkelyk geen geringe koersverande- Zo goed als de houding van de Japanse socialistische oppositie een nederlaag voor het westen betekende, zo vormt deze omme zwaai van de Westduitse socialisten een be langrijke zege voor het westen: de oppo sitie in de bondsrepubliek heeft nu immers erkend dat de meerderheid der ruim vijftig miljoen West-Duitsers de eigen veiligheid •telt boven de gevaarlijke experimenten met een kleine kans op lieFstcl van de Duitse oenheid. Nu kan ongetwijfeld een groter deel van het Westduitse publiek eens serieus gaan overwegen of het niet tijd wordt het wat vermoeide team der christen-democraten, dat sinds 1949 aan het bewind is, te ver vangen door de oppositie. haringreders vastgestelde prijs voor ïrtijd"' die duui i de pril ral in he He. Wy teld door het Produktschap voor /is en Visprodukten: den dit een zeer ongezonde situa- hier geen oordeel geven over de door de reders vastgestelde prijzen (al lijken die bepaald aan de hoge kant), maar wij constateren in ieder geval, dat een groep belanghebbenden onderling een prijs vaststelt, die anderen dan maar heb ben te betalen. Hier is sprake van een kar tel en via dit kartel van een machtspositie van een kleine groep belanghebbenden. Ruim een jaar geleden hebben wy op deze zelfde plaats betoogd, dat dit kartel onaan vaardbaar is en dat het veel beter zou zijn, als een eventuele regeling voor de primeur- tyd door het Produktschap zou worden ge maakt. By de totstandkoming van PBO-re- gelingen is immers niet een groep, maar zijn alle belanghebbenden ingeschakeld (zy het de consument vaak in onvoldoende mate). Bovendien zijn de regelingen van het Produktschap openbaar en zyn de waarborgen tegen misbruiking veel groter. Desondanks is er, voor zover ons be kend, in het afgelopen jaar van regerings wege niets gedaan om de kartelrcgeling door een PBO-regcling te vervangen. Vond de regering het niet de moeite waard, de PBO op dit terrein te bevorderen? Of dacht dat haringvangen een een- lak herhalen? Wel, da dat de haringvloot volgend ich toch Leiders naar C.D.U. en F.D.P. T7IJF jaren na de „Vluchtelin- genpartij" die officieel ,,Bund der Heimatlosen und Ent- rechteten"'heet dreigt nu ook de conservatieve Deutsche Par tei" uiteen te vallen. Door het overstappen van negen van haar 15 Bondsdagafgevaardigden op het C.D.U.-moederschip en drie op de liberale dwergduikboot der Vrije Democratische Partij" heeft de D.P. opgehouden te be staan als politieke partij op "fede raal niveau. In oktober, wanneer in het „stamland" Nedersaksen gemeenteraadsverkiezin gen worden gehouden, zal blijken wat er van de D.P. als landelijke partij nog is overgebleven. De verzekering, die partijvoorzitter Heinrich Hellwe- ge eens intimus van bondskanse lier dr. Adenauer en vele jaren lid van diens kabinet als minister voor Bondsraadzaken heeft gegeven, dat de D.P. zich in 1961 niet uit de Bondsdag zal laten weghouden, is in tussen rijkelijk optimistisch. De „Deutsche Partei" is, naar het oor deel van kenners der Bonnse politie ke verhoudingen als federale politieke partij van de kaart. Zij heeft één zwakke troost: zij zou ook zonder het uittreden van in totaal 12 Bondsdag- fraktieleden in 1961 van het Bonnse politieke toneel zijn verdwenen. Hoofdrolspelers Weer zijn de hoofdrol-spelers in het D.P.-drama politieke vrienden van bondskanselier Adenauer geweest. In 1955 waren het de toenmalige minis ters px'of. Oberlander en Kraft, die door hun toetreding tot de C.D.U. de „Vluchtelingenpartij" genoeg van haar aanhang ontnamen om in 1957 deze politieke groepering uit kle Bondsdag te laten verdwijnen (zij haalden niet het vereiste minimum van 5 pet. der uitgebrachte stem men). Het waren in 1956 de toenma lige ministers (wijlen) dr. Franz Blü- cher en dr. Preusker, die door hun breuk met de liberalen en de stich ting van een „Vrije Volkspartij" (die later met de „Deutsche Partei" fusi oneerde) bijna een scheuring in de „Vrije Demokratische Partij" veroor zaakten. En ditmaal zijn het de D.P.- ministers dr. Von Merkatz (Bonds raadzaken) en ir. Seebohm (verkeer), die de boel aan het rollen brachten. Met hen mee gingen dr. Preusker die (Van onze correspondent in Bonn) voor de vierde maal verandert de sociale deskundige der partij met een grote invloed onder de vrouwelij ke ambtenaren in de Bondsrepubliek. (Ir. Seebohm brengt als woordvoerder van de Sudetenduitsers ook een eigen „Hausmacht" mee naar de C.D.U. dr. Preusker is op het ogenblik vc zitter van de bond van huis- en grond eigenaars en kan dus ook wat op ta fel leggen). Motivering De motivering van hun uittreden uit de D.P. is doorzichtig als glas*; zij w len de buitenlandse politiek v; bondskanselier dr. Adenauer blijv ondersteunen. Wanneer zich in de „Deutsche Partei" in de loop jaren van medewerking aan de diver se Adenauer-regeringen ook menings verschillen met de regeringschef mo gen hebben ontwikkeld: zij betroffen nooit de buitenlandse politiek. De „Deutsche Partei" heeft zich altijd vierkant achter de buitenlandse poli tiek van dr. Adenauer geplaatst, het laatst nog op 30 juni j.l. tijdens het Bondsdagdebat over de internationa le situatie. De ware grond was dan ook de onzekerheid onder de leden der D.P.-fraktie of zij na 1961 nog maals in de Bondsdag zouden terug keren. Reeds in 1957 was dit de „Deutsche Partei" alleen mogelijk geweest dank zij de hulp van de C.D.U., die de partij drie zékere C.D.U.-kieskringen afstond. waar D.P.-candidaten werden opgesteld. Doordat de drie D.P.-candidaten rechtstreeks werden gekozen, werden alle op de D.P. uitgebrachte stemmen geteld die anders onder tafel zouden zijn gevallen. Zo kwam de D.P. op 15 Bondsdag-i daten, net nog het minimum om fraktie te kunnen vormen. Een jaar lang is er inmiddels in Bonn en Han nover over een soortgelijke verkie zingshulp van 1961 gesproken, zonder dat dit tot resultaten leidde. De angst is de meeste D.P.-ers in de Bondsdag nu in de benen geslagen: zij hebben zonder slaap te verwekken Auto tegen lichtmast Op de Haarlemmerweg onder Amsterdam, even voorbij Kruithuis, heeft zich vrijdagmid dag tegen zes uur een gecompli ceerd verkeersongeluk voorge daan, waarbij de 58-jarige fabri kant J. F. Leistra uit Heemstede om het leven is gekomen. Een uit de richting Halfweg komende .personenauto, bestuurd door de verte- ■gemvoordiger G. A. B. uit Amsterdam, kwam door nog niet opgehelderde oor zaak in aanrijding met een uit Amster dam komende personenauto, bestuurd door een vertegenwoordiger uit Heem stede, W. S. B. Naast hem zat de heer Leistra en achterin diens zoon. De bot sing was zo hevig, dat de wagen waarin zij zaten, over de kop sloeg. De heer Leistra werd naar het Wilhelminagast- huis overgebracht, waar hij bij aankomst bleek te zijn overleden. De uit Halfweg komende wagen slipte door en kwam na het passeren van vrachtwagen met een daarachter in file uit de richting Amsterdam rijdende personenauto in aanrijding. Deze wagen Modern, snel en mild, veilig en reukloos: van hamol uit Zwitserland tube 1.50-2.95 „In sociaal opzicht vormt de ploe- genarbeid primair een apartheids- vraagstuk. Het ploegenritme in de in dustrie dwingt tot een andere indeling van het etmaal, afwijkend van de nor maal gebruikelijke. Daarmee worden de ploegenarbeider en zijn echtgenote apart gezet van hun medemensen. Dit geldt zowel voor het ploegenritme- door-de-week als voor de zondagar- beid-in-ploegendienst. De meerderheid der arbeiders wenst vast te houden aan de vrije zondag en de daarbij be horend» gezinsgezelligheid." Dit is de voornaamste conclusie uit een sociologisch onderzoek naar de ploe- genarbeid in de industrie, op het ver slag waarvan de bedrijfssocioloog de heer G. H. Bast aan de gemeente-univer- van Amsterdam is gepromoveerd octor in de politieke en sociale we tenschappen. Promotor was prof. dr. S. 338) De denkbeelden over de bol vorm van de aarde gaan héél ver in de oudheid terug. De Griekse filoso fen Phiiolaus en Parmenides om nog maar niet eens te spreken van de aan iedere schooljongen bekende Pythagoras verkondigden ongeveer 500 jaar v. Chr. al dat de aarde rond was. Bij latere wijsgeren, waaronder vooral Plato moet worden genoemd, is de voorstelling algemeen. En Aris- toteles heeft voor de bolvorm van de aarde zelfs een drietal bewyzen aan gevoerd die nog steeds in byna alle leerboekjes voorkomen. Ook tydens de bloei van de Ara bische kuituur, was het bekend dat de aarde rond was. En onze middel eeuwen zijn wat dat betreft gelukkig niet achter gebleven, want de theorie over de bol' van de aarde werd reeds in de 14de aan de Parijse Sor- bonne en aan de universiteit van Ox ford. Voorts verkondigde Nicolaas van Oresme in 1377 reeds de opvat ting, dat de aarde óm de zon zou kunnen draaien, een theorie die door Nicolaas van Cusa in nog stoutmoedi ger vorm werd uitgesproken. Ook by de Moren en bij de Joodse geleerden die in de middeleeuwen in Spanje leefden, stond de bolvorm van de aarde algemeen vast. Er waren, lang vóór Columbus zyn ontdekkingsreis maakte, zelfs al globes. De uitvinding van de aard globe wordt toegeschreven aan Ana- ximander (ca. 580 v. Chr.) In leder geval was Ptolomeus reeds in het be zit van een aardglobe, zoals biykt uit de „Almagest". En nog sterker: het is zeker dat Archimedes zich van een planetarium heeft bediend. Wanneer we in aanmerking nemen. welk een geringe kennis men destyds van natuurkrachten en -wetten had, is het begrypelyk dat dergelijke theo rieën herhaaldelijk op sterke tegen stand stuitten en in de regel ongeloof ontmoetten. Zo verhief de heilige Bonifacius byv. met kracht zyn stem, toen de Beierse priester Virgelius het bestaan van tegenvoeters verkondig de. Dat speelde zich dus af in onze beschavingskring in de 7de eeuw. toen velen zich de vraag gingen stel len, hoe het ter wereld mogelijk zou kunnen zyn dat mensen aan de andere kant van de aarde (dus naar beneden hangend) niet van de aarde afvielen. Hier nu hebben we het kernpunt. Want onze tegen voeters hangen na tuurlijk niet met hun hoofd naar be neden, maar staan f lu dezelfde positie op de aarde als wy. De zwaartekracht van de aarde zorgt er in de eerste plaats voor, dat wij i het aardoppervlak blyven „kleven" zoals een stukje yzer aan een magneet maar het is ook deze zwaartekracht die ons de in druk geeft dat wy „rechtop staan". De kracht die in ons evenwichtsorgaan naar beneden is gericht (evenals de kracht die in onze spieren, pezen en gewrichten werkt) maakt ons ken baar, of we al of niet rechtop staan. En die kracht is de zwaartekracht, die by onze tegenvoeters precies zo werkt als by ons. Daarom vallen zij niet van de aarde af en hebben zij niet het gevoel met hun hoofd naar beneden te hangen. Zo moet u niet het idee hebben dat cellophaan waterdicht is, want dat is het beslist niet. Het trekt zelfs water als het ware teit. Volgens een in 1957 door de arbeids inspectie ingestelde enquête werkte 22% van de Nederlandse industrie arbeiders van 18 jaar en ouder ten min ste een deel van het jaar in ploegen dienst. Van deze ruim 161.000 mar werkten er ruim 107.000 in de een of andere vorm van continudienst. De vang die de ploegenarbeid in ons land heeft aangenomen is dus reeds aan lijk, zo merkt de promovendus in voorwoord op. Het is duidelijk dat in de industriële ontwikkeling tendenties aanwezig zijn tot toeneming van de absolute en waar schijnlijk ook van de relatieve omvang van de ploegenarbeid. daarom is van verschillende zijden doende het standpunt te'bepalen tegenover deze wachte ontwikkeling. BEDRUST Een wetenschappelijk onderzoek leid de tot de conclusie, dat de duur var de bedrust van de ploegenarbeiders door de week in het algemeen geen probleem vormt. Nergens blijkt duidelijk dat de ploegenarbeid van directe invloed is op de gezondheid. Er kon generlei aanwij zing gevonden worden voor de schade lijkheid van het ploegenritme gezinsband, noch voor een extra fysieke belasting, die deze arbeid van de mar voor de huisvrouw zou betekenen. Daarentegen valt in de vrije tijds besteding wel enige invloed te consta teren. Ploegenwerkers nemen minder frequent deel aan verenigingsleven besteden meer tijd aan liefhebberijen en aan hulp in de huishouding. Aangezien de ploegendienst sociaal ge sproken een apartheidsvraagstuk is, dient men zich primair af te vragen hoe het ploegenritme zo kan worden in gericht dat de wrijving met het nor male dagritme zo min mogelijk voel baar is. Daarbij concludeert de heer Bast dat volgens het onderzoek een korte nachtdienstperiode op prijs wordt gesteld en dat periodieke concentratie van de vrije tijd op het weekeinde ge wenst is. Een tweeploegenstelsel met een dag- wacht van 7.30 tot 16 30 en een avond wacht van 16 30 tot 22.30 lijkt voor de z.g. tweeploegenstelsels het meest aan bevelenswaardig. Voor de volcontinudienst beveelt de promovendus aan: een nachtwacht van 23.30 tot 7.30, een dagwacht vah 7.30 tot 16.30 en een avondwacht van 16 30 tot 23.30. Ten slotte geeft hij ook aanbeve lingen voor het bedrijfsbeleid ten zelf een veilig onderkomen gezocht. Bij de C.D.U. Dat was veiliger dan een fusie met de liberale „Vrije De- mokraten", waaraan in Hannover ook is gedacht. Geen kans De verklaring van de thans in waarde wel sterk gedevalueerde partij-voor zitter Heinrich Hellwege (die pas in Bonn een flatje had gehuurd om dich ter bij het federale politieke vuur te zitten) dat de „Deutsche Partei" het nu in september 1961 wel alleen zal proberen is „wishful thinking". De D.P. heeft zonder hulp van de Grote Twee (de C.D.U.-C.S.U. en de S.P.D.) of de Kleine Derde (de F.D.P.) geen schijn van kans. Dit weten de meeste D.P.-ers en het kan dus als zeker gelden, dat vóór september 1961 nog vele partijgeno ten het zinkende schip zullen verla ten. Na twaalf jaren krijgen nu die D.P.-ers nog gelijk, die destijds de „Deutsche Partei" aangeraden heb ben. een zuiver landelijke Nedersak- sische partij te blijven en in de naar oppervlakte grootste West duitse deelstaat een leidende rol BITTERE SUIKER laat Uw fiets steeds paraat staan! spelen, inplaats van in de federale po litiek te gaan. Als „Niedersaksische Landespartei" was het Hellwege c.s. wellicht zeer voor de wind gegaan. Als „Deutsche Partei" ging zij ten onder in de po litieke orkanen, die af en toe over Bonn plegen te waaien. Onweerstaanbaar schijnen zij de Bonds republiek te drijven in de richting van een twee-partijensysteem, waarin tenslotte net als in Engeland de Conservatieven en Labour en in Ame rika de Democraten en de Republi keinen de Christen- en de sociaai- demokratcn om de hegemonie zullen strijden. .week naar rechts uit en kwam met flinke kracht tegen een lichtmast tot stilstand. De eerst aaneereden wagen werd bijna totaal vernield en de twee andere wa- -gens werden zwaar beschadigd. De be stuurders en de inzittenden van de drie wagens kwamen met de schrik vrij. De 40-jarige boer J. de Leeuw te Kamperzeedijk (gemeente Genemuiden) is gistermiddag onder een kantelende tractor gekomen en vrijwel op slag ge dood. De L. bestuurde de tractor, die een wagen met zand trok. Vlak bij zijn huis zwenkte De L. van de weg af om over een dam te rijden. In de bocht drukte de zwaar beladen wagen door de helling van de weg zo zwaar tegen de -tractor, dat deze omver werd geduwd. Het slachtoffer laat een vrouw en drie kinderen achter. 9 De 22-jarigemetselaar A. Stocker uit Maarssen is vrijdagnacht in de Vecht verdronken. Hij keerde gisteravond van een feestje naar huis terug en is onder weg te water geraakt. Vanochtend is het stoffelijk overschot in Breukelen op gehaald. Tropische regenval heeft in het Zuidwesten van Japan grote overstro mingen veroorzaakt. Daarby zyn 19 mens enom het leven gekomen. Drie personen worden vermist en 27 raakten gewond. Volgens de politie zijn ongeveer 9.000 huizen ondergelopen. Weet u zeker, mister president, dat u geen klontje meer wilt Serveersters ontvingen te weinig loon De economische politierechter te 's-Hertogenbosch heeft vrij dag bij verstek een aantal zaken behöndeld tegen G. van der V. uit Vught, die gedagvaard was omdat hij aan 10 serveersters die bij hem in dienst waren over de eerste helft van 1959 in totaal 21.000 te weinig loon had be taald. Verdachte was reeds eerder wegens een soortgelijk feit veroordeeld. In de ho- reca-zaken van de familie V., die op negen plaatsen in Nederland gevestigd zijn, wordt geen bedieningsgeld berekend. T~ een dergelijk geval schrijft de c.a.o. v.„ het horecapersoneel voor, dat het loon gebaseerd wordt op 12^ pet. van de om zet Die had, blijkens de controle, in dat half jaar 350.000 bedragen. Na aftrek van hetgeen aan loon was uitgekeerd bleek het genoemde bedrag te weinig te zijn betaald. Zowel de politierechter als de officier van justitie spraken van een hoogst laak bare en a-sociale houding. De politie rechter voelde er zelfs voor om de zaak te sluiten, maar dan zouden de serveer- Dodelijke val van spoorwagon De 23-jarige A. M. H. Bleendaal uit Heemskerk is vrijdagmiddag om half vier op het stationsemplacement van Wormerveer van het dak van een trein gevallen en om het leven geko men. De heer Bleijendaal, een expe ditieknecht van de firma Buur in Be verwijk, had goederen overgeladen van een vrachtauto in een spoorwa. gon. Omdat het regende had men tus sen de vrachtauto en de trein dekzeil gespannen. Na beëindiging de werkzaamheden klom de heer Bleijendaal op het dak van de trein om het zeil los te maken. Hij is daar bij vermoedelijk in aanraking geko men met de onder spanning staande bovenleiding. Newcastle stuurt bloemen hou in gin naar Florida Gekleed in een wit mantelpakje ei iet een allervriendelijkste glimlach ar riveerde gisteren op schiphol de 18-ja- rige Pamela Morgetroyd, bloemenkonin- gin van haar geboorteplaats Newcastle. Zij zal gedurende een week in ons land verblijven. Zij was in gezelschap van een aantal Engelse autoriteiten op het gebied het toerisme met een Dakota van City Airways" naar ons land gévlo- en komt hier, zoals ze zelf zei: „het toerisme naar noord-oost Engeland be vorderen". Op haar programma staan vele be zoeken aan talrijke plaatsen in Neder land, met als voornaamste punt uiter aard de Floriade in Rotterdam. Mor genochtend zal zij ontvangen worden op het stadhuis in Amsterdam. Pamela Morgetroyd, een televisie sterretje. is uit een groot aantal meis- ïes uit Newcastle voor deze -eis uit gekozen. Het is voor haar een grote eer haar stad officieel te vertegenwoor digen want dat was tot nu toe slechts voorbehouden aan de burgemeester van Newcastle. Op Schiphol werd zij verwelkomd door de directeur van de British Travel As sociation- in Amsterdam, de heer Antho ny W. Pavely, die haar gedurende haar verblijf in Nederland zal rondleiden. Twaalf maanden Tegen de 27-jarlge Surinaamse dak dekker L. E. O. uit de hoofdstad heeft de officier van justitie bij de rechtbank tc Amsterdam vrijdagmiddag twaalf maanden, waarvan vier voorwaardelijk, aftrek van het voorarrest (sinds 21 rt) en toezicht van hulp voor on- behuisden gedurende de proeftijd van drie jaar geëist. Tegen kerstmis van het vorig jaar had de 23-jarige Surinaamse verpleeg ster Ligia tegen verdachte gezegd dat ze niet langer met hem wilde omgaan. Op nieuwjaarsavond van dit jaar was zij tezamen met andere Surinamers op een feestje in verdachtes kosthuis. Haar ex-vriend had toen gezegd: „Straks op de trap zal je het zien" Bij haar ver trek was O voor haar de trap afgehold en zijn hospita waarschuwde dat hij een groot broodmes in zijn hand had. Twee landgenoten pakten hem het mes af. „Ik wilde daar niets mee doen. ik was dronken", gaf de Surinamer als verkla ring voor zijn gedrag op nieuwjaarsdag. In de avond van 16 maart jl. was hij in de hoop Ligia te ontmoeten naar het vierde perron van het centraal sta tion gegaan, s'-aarvan het meisje, naar hij wist, altijd met de trein naai Als maar vertrok. Ligia Z3t in de trein en verdachte ging naar haar toe met de bedoeling, naar hij verklaarde, te vra gen de omgang weer tc herstellen. Li gia begon te gillen: „Moordenaar; hij wil me dood maken". Verdachte greep het meisje vast, zij rukte zich los, viel en tijdens de toen volgende worste ling stak O. het meisje met het knip mes in haar rechter^onderbeen. Zij liep Verdachte verklaarde dat hij het mes sinds februari, nadat een medekostgan ger een mes tegen hem had getrokken altijd bij zich had als hij de stad in ging. „Ik had ruzie en kon elk ogen blik worden aangevallen en wilde mi) met het mes verdedigen" Op de be wuste avond droeg hij het in papier verpakt in zijn jasmouw Na zijn daad vluchtte de Surinamer het station uit en had, naar hij zeide, daarbij het mes verloren. Uitsrraak 15 juli sters op straat komen te staan. Mr. Smits eiste tien maal 1500.boete, subs, tien maal tien dagen hechtenis. De raadsman van verdachte, mr. T. Scheer, zei dat het bedrijf van zijn cliënt is aangewezen op bediening door ser veersters en het niet-berekenen van be dieningsgeld. Proeven met aanstelling van kelners hebben uitgewezen, dat daardoor de omzet terstond verminder de. Uitbetaling van de serveersters vol gens de voorschriften heeft intern de grootste moeilijkheden veroorzaakt met het keukenpersoneel, dat in feite uit het zelfde genre meisjes bestaat van dezelf de leeftijd, terwijl de werkzaamheden dikwijls ook niet scherp te scheiden zijn. Om dit alles meende hij de inbreuk op de maatschappelijke orde niet zo sterk te mogen zjen als de officier van justitie en bepleitte hij een aanzienlijk lagere boete. De politierechter veroordeelde ver dachte tot een boete van 15.000 subs, een half jaar hechtenis. Miljoen werklozen méér in V.S. George Meany, de voorzitter van het Amerikaanse vakverbond AFL-CIO. heeft aangekondigd dat het officiële werkloos heidscijfer met bijna één miljoen zal toenemen de grootste stijging van mei tot juni sinds het einde van de tweede wereldoorlog. In een rede voor afgevaardigden naar de conventie van de democratische partij waarschuwde Meany, dat de economische groei van de V.S. stagneert Opk andere zegslieden verwachten dat het aantal werklozen zal stijgen van 3.5 tot ongeveer 4.5 miljoen, ongeveer 5.5% van de Amerikaanse werkende bevol king. Walter Reuther, de president van ar beiders in de autoindustrie, heeft don derdag gewaarschuwd voor het gevaar dat de communistische industriële groei die van de V.S. gaat overtreffen. Advertentie Denk aan Uw lijn volgens de nieuw ontdekte formule. Doosjes van T50 tabl. i f. f.15 500 tabl. i. f. 2.95.1000 tabl. i f. 5.50 bij apothekers en drogisten V. H. TEN HERKEU HILVERSUM Duik officier vlucht niet „Navo-plan" De sedert 19 mei spoorloos uit Karls ruhe verdwenen pers-officier van de Westduitse luchtmacht, majoor Bruno Winzer, is naar Oost-Duitsland gevlucht. Hij ueeft in Oost-Berlijr een persconfe rentie gehouden, georganiseerd door De commissie voor Duitse eenheid". Winzer zei op die persconferentie, uit geweken te zijn. „omdat leger en rege ring in West-Duitsland hoe langer hoe fascistischer worden", aldus het Oost- duitse persbureau ADN Winzer keefde op 19 mei na een ver- f van drie weken met vrouw en kind et op zijn post terug Op die dag mis ten de militaire autoriteiten geluidsban den van een congres van persofficieren bij Winzers luchtmachtgroep. Op de persconferentie verklaarde hij vrijdag, dat hij zich „bij goede vrien den op het ministerie van defensie te Bonn op de hoogte heeft kunnen stellen deel van het NAVO-plan voor Een woordvoerder van het Westduitse ministerie van buitenlandse zaken noem de de verklaring van Winzer over de ïen van de NAVO voor een aanvals oorlog tegen Oost-Duitsland Fantas tisch en absurd" Iedereen, die op de hoogte is van de structuur van de Westduitse strijdkrach ten. weet dat deze strijdkrachten niet i in staat zijn tot dergelijke acties, al- 1 dus de woordvoerder.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 5