HALLO, OUDE MAN KLEURENDIA'S MAKEN JT it C .TV Hr t Enrico en het blonde meisje nu iiiiini iii iniiini in uil» kort verhaal - kort verhaal - kort verhaal - kort verh ZATERDAG 9 JULI 1960 ZONDAGSBLAD voor de jeugd - voor de jeugd - voor de jeugd - voor de je EENMAAL bij hef bouwvallige café was alle energie uit hem verdwenen. Ontembaar was zijn haast geweest in de zes dagen dat de wereld langs hem heenging: van het hart van Venezuela naar Holland, naar deze oude kroeg. Hi| keek naar de vermoeide deur met groezelige reclameplaten en aarzelde. Hij dacht: - Als die deur opengaat weet ik het. Hij duwde niet tegen de deur: de zekerheid die hem zes dagen lang had voortgedreven, was weg. Zes dagen en lang daarvoor had hij de oude man zien zitten, op het krukje bij de kist schuin achter de bierpomp had hij de oude man gezien. De verbeelding wordt immers werkelijkheid als die werkelijkheid ver weg is. Nu was er alleen nog maar een weerlo ze deur tussen verbeelding en werkelijk heid en nu was er geen zekerheid meer: misschien was de oude man er niet. Je moet er zijn. oude man. Je moet er zijn. Die gedachte dreinde door zijn brein en hij zag alleen maar de deur, die hem bru taal, uitdagend toegrijnsde. Hij voelde zich een zwemmer, die de afstand in recordtijd heeft afgelegd, maar de kracht mist om aan te tikken. Hij hoorde de aanmoedigin gen van de kant en vocht met zichzelf en met het water. Moeizaam aarzelde zijn hand naar voren. Het was de hand van een blinde die naar de deurknop tastte. Langzaam drukte hij het schot tussen ver beelding en werkelijkheid weg Tien, twintig Jaar draaide de tijd terug. De ziekelijke geur van verschaald bier was er nog; café's zijn in de morgenuren als dronkaards die wakker worden en gebukt gaan onder d« verachtelijke blikken van een nieuwe dag. Freddy stond niet meer achter de kist; er was een ander, maar zijn trage bewegingen, die een smerige doek over het koper geworden nikkel slier den, waren die van Freddy. En de oude man was er. Aan de kist, schuin achter de bierpomp. zat de oude man. Hij was niet veranderd. Tien, twin tig jaren hadden hem ongemoeid gelaten. Hij keek niet op, toen de deur werd geopend. Hij verwachtte niets en niemand meer. Het sprankje daglicht dat binnenglipte en een pleidooi voor de nuch tere werkelijkheid hield pleitte tevergeefs. In de open deur bleef de man staan Zijn blik dwaalde door het kale interieur, gleed over de bierpomp, de spiegels waarin de mannen 's avonds zien hoe de alcohol hun gezichten verandert, en talmde bij de oude man. De angst, de on zekerheid, de aarzeling ebde weg. Hij was weer zichzelf. Arie Terwindt, mooie Arie, zoals ze hem hier noemden. Arie die met zijn charmes overal vertrouwen incasseer de en het nergens verdiende. Hij liep naar binnen. De klap van de dichtvallende deur accentueerde de terugkeer van het zelf vertrouwen. Vriendschappelijk sloeg hij de oude man op de magere schouder en zei; Hallo, oude man. Het dode masker van oude mensen, die berusten in hun nutteloze bestaan, werd verlicht met een sprankje ongeloof. Lang zaam keerde de oude man zich naar Arie, keek hem lang en aandachtig aan en glimlachte. Hij glimlachte, want er was weer een mens. die hem de moeite waard vond. Arie probeerde de glimlach te be antwoorden; het werd een grijns. Hij mag niet lachen, dacht hij. hij moet op springen, kwaad worden. Hij moet schelden en zeggen dat ik een schoft ben. Maar de oude man glimlachte. Zo was het ook be gonnen T\E oude man glimlachte. Hij klopte Arie op de schouder en zei: Waar om zo somber. Als ik zo jong was als j\jArie wist wat er van hem werd verwacht. Hij wist dat de oude man geld had en hij trok zijn schouder weg van de vriendelijke, oude hand met de vin nigheid van iemand, die geen medelijden wenst. Hij zei: Jy hebt makkelijk pra ten, oude man. Jij hoeft voor niemand meer te zorgen. De oude keek hem lang en ernstig aan en antwoordde: Mis schien kan ik je helpen. Arie dacht: Dat gaat vlotter dan ik dacht en zei: Dat gaat je dan geld kosten, ouwe. Mijn moeder is ziek, ernstig ziek en ik heb geen geld, geen rooie cent heb ikEn ik moet haar helpen. Opnieuw keek de oude man ernstig en Arie antwoordde met zijn openhartigste blik. Hij kende de uitwerking van die blik; hoeveel mensen waren er al niet het slachtoffer van ge worden?, en hij was niet verrast toen de oude man eenvoudig zei: Ik heb geld, beste jongen. Ik heb geld gespaard om mijn dochter in Australië nog eens te zien. Zij zal het mij niet kwalijk nemen als ik wat later kom. Je kunt het geld van me lenenWeer klopte de oude man Arie op de schouder. Deze keer trok hij zich niet terug. Hoe lang was dat ge leden. Arie keek naar de oude man naast hem en het was, alsof er niets was veranderd. Was dat werkelijk de zelfde man die hem geen ogenblik rust had gegund, die hem had achtervolgd door vele landen en hem tot wer ken had geprest, net zo lang en zo hard tot hij in staat was, het geld terug te betalen. Het was zo plotseling gebeurd. In drie dagen had hij het geld van de oude man over de balk gesmeten. Drie dagenlang had hij de oude man ge zien als de sufferd, die niet beter verdien de, maar ineens was het anders. Plotseling was er toen alleen nog een man, die voor een ideaal leefde: zijn dochter nog eens terug te zien en daarvoor elke cent spaarde. De oude man glimlachte en Arie beant woordde zijn glimlach. Hij zou kunnen scha terlachen. Hij dacht: Ik ben niet te laat gekomen. De oude man zit hier naast mij; ik kan hem het geld zo teruggeven, mor gen, vandaag nog kan hij naar zijn doch ter. En hij zal het mij niet kwalijk ne men. Hij zei: ,,Ik heb het geld bij me, oude man. Hier pak aan; de rente is er bij". De oude man keek naar het geld, raakte het niet aan. Hij zei: ,,Wat moet ik met dat geld, beste jongen? Ik ben een oud man en oude mensen hebben geen geld meer nodig. Wees er zuinig op, smijt het niet weg, doe er iets mee, iets goeds Toen was de oude man verdwenen. Arie keek naar het geld en naar de lege barkruk naast hem. Hii was niet verbijs terd. alleen maar een beetje verwonderd. Tegen de man achter de kist zei hij: Waar is de oude man ineens gebleven? De kastelein onderbrak zijn werkzaamheden niet, hij keek zelfs niet op toen hij mom pelde: De heb er niks tegen dat je hier komt zitten en laat zien dat je dik in de poen ziL maar van je smoessies ben ik niet gediend. Als je niet heel gauw maakt dat je verdwijnt, zal ik de politie op laten draven. Het was weer een opgejaagde Arie Ter- windt, die bij het huis van de oude man aanbelde. De oude man?, zei de vrouw die opendeed. Er was even een stilte en O, u bedoelt die vriende- lang dood. Laat 's kijken, dat zal zo'n vjjf jaar geleden zijn. Bent u familie van hemEn toen er geen antwoord kwam: Ik herinner me nog goed hoe hij altyd over zijn dochter in Australië sprak. Hij zou haar nog eens gaan bezoeken, zei hij altijd en hy vertelde iedere dag weer hoeveel geld hij nog moest sparen. Vlak voor zijn dood was dat in eens afgelopen. Hij sprak helemaal niet meer over haar. Als u het mij vraagt: hij had helemaal geen doch ter. We hebben tenminste nooit iets van haar gehoord. Ouwe mensen verzinnen wel meer iets, nietwaar meneer, ee hebben niets anders te doen, wat u me neer? Dat zal wel, mompelde Arie en hij liep langzaam de straat uit. nagestaard door een nieuwsgierige Arie opende de ogen en keek ontsteld om zich heen Hij voelde de hitte van dë zon, zag de brede boulevard met de witte gebouwen en probeerde zijn verwarde ge dachten te ortenen. De man tegenover hem aan het tafeltje op het ter rasje stond op en rekte zich uit Hy zei: Ja, luister eens, beste kereL We zijn hier in Caracas zeker niet de vlugsten, Arie, wat moet ik beslissen? De tegenover hem ging weer zitten en zei: Ik geloof wel, dat het je goed zou doen als je een poosje naar Holland ging. Ik heb je voorgesteld, mee te doen aan mijn olietransporten en je hebt me gezegd, dat je daar alles voor voelde als je tenminste niet naar Holland terugging. Je moest daar noodzakelijk iets in orde maken, zei je. Arie schudde langzaam zijn hoofd. Nee, zei hij, nee, ik ga niet naar Holland. Maar geld krijg je ook niet van me, ik moet er iets anders mee doen. iets goeds. De oude man heeft het mij gevraagd MURR, DE KATER EN ZIJN VRIENDEN 61. Leo is op de kolenauto gesprongen en trekt uit alle macht aan de stang, die de klep tegenhoudt. ,Snel, snel", kreunt h\j bij zichzelf, :,als ik nu dat ding niet gauw kan wegtrekken, dan zal Benja min toch nog de wedstrijd winnen. Daar hoor ik zijn auto al aankomen". En in derdaad, Benjamin verschijnt met zijn wagen om de hoek. De kolen stromen over de weg en Benjamin moet hard remmen om er niet onder te komen. „Zo, zo. Dat is dan ook weer gelukt", grinnikt de gemene Leo, „nu kan ik tenminste op mijn gemak verder rijden en toch de wedstrijd winnen...." 62. Maar Benjamin Konijn is er onder steboven van. „Dat moesten Meester Uil en Murr nu eens kunnen zien, dan zou Leo wel eens anders piepen, dan zou hy nooit meer mee mogen doen. Die reis naar Zuid-Amerika kan ik wel afschrij ven. Leo wint nu natuurlijk". Moedeloos stapt hy uit zyn wagen. „Het had zo mooi kunnen zijn. We zouden met ons allen naar Zuid-Amerika zijn gegaan. Maar ik kan niet over die berg kolen heen. Ik ben maar een zwak konijntje en alleen een olifant zou me kunnen helpen...." 63. „Hoorde ik jou olifant zeggenklei ne vriend?" hoort Benjamin nu plotse ling een stem achter zich vriendelijk vra gen. „Ja, die zou mijn auto over die grote hoop kolen kunnen zetten", zegt Benjamin zonder op te kijken. „Ik zal jou wel even helpen, jongetje", zegt Manus Olifant, „ik zal dat wagentje wel eens even over die berg heenzetten. „Ben jamin kijkt verheugd op. Maar dat is, dat is, een olifant. Manus grijpt de auto in zijn sterke armen en sjouwt hem over de kolenberg heen. Benjamin is weer hele maal opgeknapt. „Dankjewel, Manus Olifant", roept hij, „nu zal ik Leo eens even snel voorbijrijden (Vervolg) meer boos of bang. Langzamerhand zakte zijn woede en begon hij mede lijden met het blondje te krijgen. Natuurlijk gingen lfi^* haar vader en moeder wel zwemmen en op luchtbed den ronddrijven en boot tochtjes maken. Hoe een zaam moest dat kindje Zal hejpen- zich dan voelen met haar vroeg Enrico blij. Naast watervrees. Toch wel zielig, het meisje zag hij een Zijn vader kwam de speelgoedcmmertje liggen, kampwinkel binnen en keek fronsend naar Enrico. Je ziet er warm uit, jongen, zei hij goedmoedig. Enrico knikte en veegde zijn voorhoofd af. Nou, toe dan maar ga maar even zwemmen, zei vader. Enrico lachte hem blij toe en rende de winkel uit, regelrecht naar Hij nam het op, liep naai het keistrandje achter het het water en vulde het. terrein. Verkleden behoef- Toen keerde hij terug naai de hij zich niet, want hij het bouwwerk dat het het water het water achter de Hij lachte bemoedigend, dam. waar de zee koeler drukte haar het emmertje in en diep was. de hand en wees op het Enrico knielde bij het glinsterende water scheen het, of het kind lachte tegen vvilde terugdeinzen. Schuw haar. Het blondje keek op, zag ze op naar de grote, herkende hem en lachte te- bniinge_brande_j jongen, rug. Gelukkig, haar aanmoedigend knikte. Toen deed ze heel voorzichtig een stapje naar voren, het water spoelde over haar blote teentjes. Jatoe maar, riep Uiterst voorzichtig boog het meisje zich voorover, de zachte wind speelde in haar blonde haar. Ze leg de het emmertje in het wa ter en keek met een blij ge zicht toe hoe het volliep. Goed zo! riep Enrico. Hij wilde zo graag, dat ze haar angst voor het water verloor. Het zou zoveel ver schil maken voor deze kleu ter, wanneer ze net als de andere kinderen haar vrees kon overwinnen en kon ge nieten van het heerlijkste dat de Rivièra te bicden rend water. moreens tot kind zat te maken en goot .- - 's "avonds in zijn zwem- het zoute water voorzich- had; lauw, helder, glinste- broekje. Een fijne vader tig in de kasteelgracht. Het re"d water, had hij toch! Die begreep meisje kraaide van pret en Met grote voldoening zag wat er in een jongen kon keek hem hoopvol aan. hij. dat zijn voorbeeld werd omgaan - Noe meer? vr Nog i ^weer wa- na gevolgd. Het blonde r i draaide ze het hoofd c rlco. Hij haalde Op het strandje lagen ter en goot dat in de je liep af en aan met haar tientallen mensen te zonne- gracht. Het meisje klapte emmertje, goot het telkens baden, vele kinderen speel- verrukt in de handen. Daar- leeg boven haar bouwwerk, haalde dan meteen weer nieuw water en waagde den tussen een hoopje ste- licht glinsterde. 2ich telkens een stapje ver- nen zat het blonde meisje. Nog eens doen? En- der tot ze reeds bijna tot ÏLST.SÏSS d. taM. in het nat stond. het ondiepe water. Plotseling hield Enrico zijn en keek vaart in. Want daar, mid- blauw en violet i Ze droeg nog altijd hetzelf- rico v dat intussen was opge< toen hij zag dat het i (Volgende week verder) Verschillende van jullie hebben vandaag vakantie gekregen. Anderen moeten nog een paar weken wachten. We zullen hopen, dat het de komende weken wat beter weer is, dan genieten we dubbel van de vakantie. Tante Jos kreeg deze week al mooie ansichtkaarten. Allemaal hartelijk bedankt jongens en meisjes. Ook schreven een paar nichten en neven, dat ze ge slaagd waren voor het toelatingsexamen. Hartelijk gefeliciteerd, hoor! Nu ben ik nog erg benieuwd naar de rapporten, die jullie in de komende weken zullen krijgen. We gaan nu gauw de brieven beantwoorden, want het zijn er deze week erg veel. De oplossing van de vorige puzzel is: A, nu, een, maan, orgel, oester en niagara. Verticaal krijgen we dus de bloemennaam Anemoon. De hoofdprijs krijgt Nellie van Eijk. Joke en Gerard Eikhuizen krij gen de troostprijzen. Hoera, we hebben weer jarigen in ons midden. Wim Boer, Harm Conijn, Nel Gutteling, Gonda Stijntjes, Dia Timmermans en Greetje v. d. Vlist, hartelijk gefeliciteerd van de neven en nichten. iii Als de mensen die uitsluitend in zwart wit fotograferen eenmaal met de kleuren fotografie hebben kennis gemaakt, zijn zij meestal verrukt over de resultaten. Over de resultaten die tevenz zo duide lijk aangeven welke geweldige vorderingen de kleurenfotografie in een luttel aantal ja ren heeft gemaakt- Was het tot voor kort b.v. niet mogelijk om kleurenfoto's te ma ken zonder een zeer behoorlUk toestel, thans ligt dit gebied ook open voor de be zitters van de eenvoudige camera. Met een moderne box Is er zonder veel hoofdbrekens een goede serie kleurenfo to's te maken. Een apart gebied van de kleurenfotografie (eigenlijk het oudste!) is dat van de diapositieven, kortweg kleuren dia's genoemd. Het dia wordt in hoofdzaak gemaakt op kleinbeeld. Ook het 6 x 6 formaat leent zich uitstekend voor dit doel. het grotere formaat geeft bij projectie nog betere re sultaten. Een gulden middenweg nl. het 4 x 4 formaat, maakt de laatste tijd veel opgang. De prijzen van camera s. projectoren en ook van het kleurenmateriaal zijn in een tijdvak van 5 4 6 jaren zo gedaald, dat de kleurenfotografie onder het bereik van iedereen is gekomen. - Welk formaat u ook wilt nemen met elk zoort zult u goede dia's krijgen. De waar de van het dia komt vooral naar voren bij een goede projectie. Wanneer we onze fo to's in realistische kleuren stralend op het Niet moeilijk Moeilijk is het maken van kleurendia's niet, wel eist dit grotere nauwkeurigheid dax bij de zwart-wit-fotografie. Bij het belichten moeten we altijd de me ter richten op het lichtste deel van ons on derwerp. Dit is eigenlijk het voornaamste kenmerk voor secuur werk. Men spreekt in dit verband dat de donkere delen wel „voor zichzelf' zorgen. Het is logisch dat u met dit regeltje geen rekening hoeft te houden bij landschappen, strandscènes enz. Wel als u iemand foto grafeert, die in het zonnetje voor een don kere muur of poort staat. We houden de belichtingsmeter dan even bij het gezicht van de persoon, dat is n.L de belangrijkste lichte factor. Staat u onder een poort of binnenshuis en u fotografeert naar buiten toe, belicht aan eerst BUITEN, dus houdt de meter bij het raam of loop even onder het poortje dcor naar de straat en meet het licht daar. Zofl u dit vergeten, dan is ons poortje wel hel der. maar naar buiten is uw dia overbe licht. Dit geldt natuurlijk ook als u vanuit auto of touringcar fotografeert, ook hier meter tegen het raam drukken en licht me ten. 1111 lllllll lil III Rllil 111 I Kleuren Wanneer u gewend bent om zwart-witfo- to's te maken en plotseling in staat bent om de schitterende kleuren vast te leggen, zijn we dikwijls geneigd om uit de band te springen. Alle kleuren schijnen op ons af te komen, ze vragen haast om gefoto grafeerd te worden. Een veld tulpen met onze Marietje in een helblauw jurkje erin met een bos gele narcissen enz. Geven we daaraan toe, dan ontstaan er kakelbon te plaatjes die schreeuwerig van kleur zijn Gelukkig raken we gauw gewend aan die ..kleurenovervloed" en worden wat be heerster. Probeer echter van tevoren al wat rustige kleuren te zoeken. Om u enkele wenken te geven: rood is vorig en komt bij projectie op u toe. Blauw daarentegen wijkt van u af (denkt u maar eens aan de wazige blauwe horizon). Groen is rust, als ondertoon doet het an dere kleuren goed uitkomen. Geel schreeuwt vooral tegen een blauwe onder- Alle rode tinten noemen wij warm en daar vallen bruin, geel en oranje ook on der. Alle koude tinten zijn blauw, blauwgrijs Een practisch voorbeeld van een harmo nisch plaatje: een meisje in een rode ja pon tegen een egaal grijze muur of een zwarte hond tegen een steenrode achter grond. Warme tinten tegen neutrale kleuren ko men goed tot hun recht. Snapshots Ja. bij snapshots gaan we niet haarfijn uitmikken of tante José al of niet tegen die donkere muur mag gaan staan. Dan gaat het meestal in de eerste plaats om de her innering. Troost u, zo'n herinneringsplaatje mag er gerust bij en daarbij wordt min der op de kwaliteit als wel op de duidelijk heid gelet. Wel kunt u zorgen, dat uw vrouw en kinderen wat kleur door hun kle ding brengen in een wat eentonig (van kleur) zijnd landschap. Uw dia's krijgen dan toch een frisse noot. Filters U hebt zich misschien wel eens laten ver ontrusten door allerlei verhalen ever fil ters bij kleurenfotografie. In de practijk valt dat echter erg mee. Het enige -filter dat meestal zin heeft voor de amateur is het Ultra Violet filter, dat in zuidelijke stre ken het TE VEEL aan Ultra Violet licht wegzeeft. In de bergen boven 2000 meter is het U. V. filter zelfs noodzakelijk, daar uw plaat jes anders wat erg blauw zouden worden. Een z.g. Hazefilter neemt in de bergen de eventuele „heiligheid" weg en ook in andere streken waar dit euvel optreed*, kan zo'n hazefilter uitkomst brengen. Verder zouden wij in geen geval gaan met uw filters. Het spreekt vanzelf dat ons oude vertrouwde GEELFILTER nooit en nooit bij kleurenfWbgrafie mag worden gebruikt We gaan de brieven beant woorden. Gaat het zwemmen al een beetje Greta Alberts? Jij krijgt een meester met een mooie naam, hoor! Wat heb jij grappig postpapier. Heb jij al veel verdiend met aard beien plukken Adrl van An- del? Jouw vraag zal ik be antwoorden in een brief die je van mij krijgt. Adri. Fijn, dat U er nog een briefje bij deed mevr. Van Andel. Heerlijk, dat jij geslaagd bent Maaike van Andel. Was het erg moeilijk? Veel succes hoor! Jr. ik ken het Zui derpark wel Janneke Baak. Waarom vond jij het niet prettig in Scheveningen? Heb jij nog in een vliegtuig gezeten Koos van Baarlen? Hoe vond jij het in Arnhem? Heel veel plezier in Hoender- loo, hoor! Paulette Bais, doe jij er de volgendj keer een lange brief bij? Na tuurlijk mogen jouw zusjes ook meedoen Piet Beekhuis. Hoe meer zielen, hoe meer vreugd, 't Is te hopen dat jullie mooi weer hebben. Drievliet is erg leuk Anneke v. d. Berg. Wat hebben jullie in Schiedam gedaan? Tante Jos vindt die autootjes ook altijd erg leuk. Je moet alleen erg oppassen, dat je niet te gen elkaar botst. Wat wil Jij worden Ria v. d. Berg? Leuk, dat jouw buurmeisje ook op die»school gaat. Waar hebben jullie die hut van ge maakt? Veel plezier hoor! Hartelijk welkom Lenle Berg- werff. Wat heb jij een gezel lige brief geschreven. Ja, die Ciannekoekenhuisies zijn erg euk. Hoe rijdt je nieuwe fiets? Heerlijk Clasina de Best om met storm langs de zee te lopen, vind je niet? Het is een mooi gezicht, maar voor de mensen die op zee zijn is het zo prettig niet. We hebben nu eens een heel an dere puzzel dan we gewend zijn. Hij is niet zo erg gemakkelijk, maar met een beetje nadenken komen jullie er wel. Van links naar rechts moeten jullie woorden in vullen, die moe ten kloppen met de reeds ingevul de letters. Hier volgen de gegevens: A 1 Landvoogd 2 Grote wan- deltuin 3 Vlak, effen 4 Uitbraaksel van een vul kaan E 1 Peulvrucht 2 Bereide huid 3 Glazen vat met buik en hals Zijn jullie nog naar Maduro- dam geweest? Hoe oud is het veulentje nu al, Juri den Besten? Waar ben jij met het schoolreisje geweest? Gelukkig, dat jullie toch nog een fijne dag hebben gehad Riek Binnendijk. Jij hebt veel feesten in juni gehad, hoor! Wanneer krijg jij vakantie? Was het een leuk school reisje Hans Binnendijk? Leuk, zo'n tocht met de boot. Logeer jij al in Driebergen Inge v. d. Blij? Fijn, dat jij al in het „diepe" mag zwem men. Wat ben jij verwend met een horloge Arie Bode. Groeien de poesjes goed? Ze hebben leuke namen. Waar gaan julli? kamperen Arie Boelhouwer? Hoe was het bij oma in Heemstede? Heer lijk, dat jij op de eerste va kantiedag jarig bent, Wim Boer. Een héél prettige dag morgen, hoor! Knap hoor, dat jij Elsje al in bad kan doen Ineke v. d. Boogaart. Heeft de poes geen naam? Jij hebt ze dus allemaal met een beschuitje verwend. Kan jij al lang orgelspelen Kees v. d. Boogaart? Moet jij op zaterdag niet naar school? Jij bent ook har telijk welkom Mijna Bouman. Wat gezellig dat jij nog 9 zusjes hebt en 1 broer. Wat zal jouw broer het zwaar te verduren hebben bij al die meisjes, hè. Op welke school ga jij Henk Bouw? Jij hebt de oplossing heel mooi gekleurd. Wat heb- jullie genoten met het Gerda Brandwijk. l jullie op de Jij deed er geen briefje bij Rieni Brink man. De volgende keer wel? Rita Brouwer jij ook niet. Is die jonge kraai zo maar naar jullie komen vliegen, Teun! Dankers? Wéft zal jij van de vakantie genieten. Fijn, schoolreisje Gerda I Welk spel hebben ju! hei gedaan? Jij A A A A E E E E o 0 0 0 4 Het derde cijfer O 1 Waar men in bakken kan 2 Stijl van een 3 Knevelbaard 4 Uitgedorste halmen dat jij zo'n mooi rapport krijgt. Jouw brief heb ik al weer teruggestuurd Anneke Domburg. Hebben jullie giste ren een gezellige dag gehad? Is mamma erg verwend? Jouw brief was nog op tijd Lidy van Dorp. Ja, de stads gehoorzaal bij jullie is een heel groot gebouw. Heel veel plezier in Overberg, Lidy! Ik heb nog geen brief van jou ontvangen Cobi van Eg- mond. Ben je het vergeten? Waar hebben jullie de rondvaart gemaakt Gerard Eikhuizen? Wat hebben jullie genoten! Wat een avontuur voor de jongens die ver dwaald waren Joke Eikhui zen. Jij hebt het best naar je zin gehad begrijp ik wel. Ga jij vaak naar de school tuin Onno Elzinga? Leuk dat mamma en pappa ook moch ten komen. Is de juffrouw erg ziek? Hartelijk welkom Di- nekc v. d. Engel. Schrijf jij de volgende keer een lange brief? Wat een lief zusje heb jij gekregen Marieke van Es. Hoeveel uurtjes was ze, toen de foto werd ge maakt? Nog hartelijk bedankt voor de kaart, hoor! Heb je al gezwommen met de zwem band? Hoe ging het ezel tjerijden Johan van Es? Was het niet een t Heb jij pappa' «ierd? Tante Jos heeft maandagmorgen nog in zee gezwommen en het was hele maal niet koud Nellie van Eijk. Die eendjes zijn toch wel erg ondeugend, dat ze al de aalbessen en frambozen opeten, vind je niet? Geniet maar veel, hoor Nellie! Heb jij een leuk schoolreisje gehad Winifred van Geest? Waar zijn jullie geweest? Jij hebt mooi gekleurd Theo Gelder. Heb jij nog meer broertjes en zusjes? Dat was toch eigenlijk geen brief die ik van je kreeg Corrle Goes. Er stond helemaal niets in, c.an alleen de oplossing. Wanneer ga jij met vakan tie? Bloeien de Anemonen nog Aart van Gorkum? Grap pig dat jouw moeder gelijk met tante Jos jarig is. Heer lijk dat jij iedere dag naar de speeltuin kan gaan. Veel plezier hoor Aart! Cor de Groot doe jij er de volgende keer een briefje bij? Waar gaan jullie naar toe met de vakantie Hans en Nel- He Grootendorst? Fijn, dat jij zo van het schoolreisje hebt genoten. Nellie! En nu nog een lange vakantie, wat een feest! Hartelijk welkom Hermlen Grootveld. Grappig, dat jouw broertje ook Josje heet. Hoe oud is hij? Ja jongens en meisjes met de letter H, voor jullie heb ik een teleurstellend bericht. Er is geen plaats meer voor jul lie. Volgende week zijn jullie het eerst aan de beurt hoor! En wat de prijs betreft din gen jullie dan natuurlijk ook mee. Deze week zijn de let- R aan de beurt, ïed je b dagen

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 20