CHRISTELIJK Ds, Hartveld bezag kritisch avondmaalsleer van Calvijn Nieuwe lectoren aan dei Vrije Universiteit rJJ Nieuwe studie aan de V.U. Europese universiteit kan eind 1961 starten Schippersonderwijs wordt zeker niet „afgescheept" ontharing depilan de cfrootóte C/ave Een woord voor vandaag Kanttekening HOE KNOBBELS 2 De directeuren der Vrije Uni-|rug- In werd dr. stahlie als leider jrersiteit in Amsterdam hebben tot lector in de faculteit der gB- kinderhygiëne door de Wereldgezond- neeskunde benoemd dr. C. M. J. I -heidsraad voor een periode van twee Velzeboer vnnr hot nnHprwiic in jaar ""«eenden naar Thailand. Na zijn veizeooer, voor net onderwijs m terugkeer in Nederland in 1956 werd dr. 3e oogheelkunde, dr. F. van Faas- Stahlie benoemd tot wetenschappelijk sen, voor het onderwijs in de ana- hoofdambtenaar in de faculteit der ge- tomie en speciale embryologie, j FSSEtS* ar. J. Janssens, voor het onder-1 kunde. wijs in de gynaecologie en obste- T,n,lo„, „,bb„ dc d,d„ trie, en dr. T. D. Stahlie, voor het VrUc Universiteit in Amsterdam Ir- P. onderwijs in de paediatrie. Penning te Eindhoven benoemd tot lec- V -*'"5 geboren. Zij studeercfte medicijnen de Universiteit van Amsterdam en werd in 1947 benoemd tot assistente van prof. dr. A. Hagedoorn aan de oogheelkundige kliniek, waar zij haar opleiding tot oog arts voltooide. Sinds 1956 vervult dr. Velzeboer. die in 1957 promoveerde, een leeropdracht in de oogheelkunde aan de Vrije Universiteit. Dr. Van Faassen werd ln 1921 te Har- denberg geboren- Na aanvankelijk een opleiding tot onderwijzer te hebben ge volgd ving hjj in 1946 de studie in de medicijnen aan de Rijksuniversiteit te Leiden aan. In 1957 promoveerde hij aan deze universiteit. In 1953 werd hij benoemd tot assistent aan het anatomisch laboratorium der Vrije Universiteit. In 1955 volgde zijn benoeming tot wetenschappelijk ambte naar. in 1957 tot wetenschappelijk hoofd ambtenaar, met een leeropdracht voor de anatomie van het bewegingsapparaat. Sinds 1953 is dr. Van Faassen als docent voor de bewegingsanalyse verbonden aan de Christelijke academie voor Li chamelijke Opvoeding te Arnhem. Dr. Janssens werd ln 1921 te Vries geboren. Hij legde in 1948 aan de Rijks universiteit te Groningen het artsexa men af en promoveerde In 1956 te Groningen, tot doctor in de genees- In 1955 volgde zijn benoeming tot chef-de-clinique van prof. Ten Berge. In 1956 aanvaardde dr. Janssens een leeropdracht in de gynaecologie en ob- stetrie aan de Vrije universiteit. Sinds october 1950 neemt dr. Janssens boven dien in verband met diens ziekte tijde lijk de werkzaamheden van prof. Ten Berge waar aan de Rijksuniversiteit te Groningen. Dr. Stahlie werd in 1914 te Maastricht geboren. Hjj ontving zijn opleiding in de geneeskunde aan de Rijksuniversiteit te Leiden waar hij in 1948 het artsexamen aflegde. In 1959 promoveerde hjj tot doc tor in de geneeskunde aan de Vrije Universiteit. Dr Stahlie is van 1939 tot 1941 werk zaam geweest als zendingsarts in het ziekenhuis van de Salatigzending Bodjonegoro op Ost-Java In 1947 keerde hjj naar Nederland te- Advertentie Denk aan Uw lijn volgei ontdekte formule. Doofje* v«n ISO »abl ft f. 1.1$ 600 tabl. ft. t. 2.05.1000 tabl. ft f. 5.60 bij apothakers an drogiaten N.V. H. TEN HERKEU HILVERSUM de vaste stof. Beroepingswerk NED. HERV. KERK Beroepbaarstelling: Ds. J. J. Bosman. Rredikant voor buitengewone werkzaam- eden tsecre. jeugdwerk N.C.S.V.) stelt zich beroepbaar. Zijn adres is P. van Wieldrechtiaan 21 bis te Zeist. GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen te "s Gravenzande (vac. L, J. Boeijinga): A. Corporaal te Edam; te Zeist (vac. J. Gillebaard): J. van Leeu wen te IJmuiden; te Ottoland; A. C. van Beek te Woerden. Aangenomen naar Heusden-Meeuwen: B. Koekkoek, kand. te Zwijndrecht. Bedankt voor Wons, Valthermond, Kootwijkerbroek en voor 's Gravenmoer; B. Koekkoek kand. te Zwijndrecht; voor Berlikum: W. J. de Ruiter te Idsken- Bijdstand pastoraat De kerkeraad van Groningen-Zuid heeft ds. F. A de Boeft. laatstelijk vrijgemaakt predikant Ir. Penning is geboren in 1925. In 1949 legde hij aan de Technische Hogeschool te Delft het examen natuurkundig in genieur af. Van 1949 tot 1950 was hij als mede werker van de Stichting voor Funda menteel Onderzoek der Materie en als zodanig werkzaam bij prof. dr. M. J. Druyvesteins aan de Technische Hoge school te Delft; van 1950 tot 1951 mede werker aan het pnysis department van Purdue University te Lafayette in de Verenigde Staten van 1951 tot heden wetenschappelijk medewerker aan het natuurkundig laboratorium van de n.v. Philips te Eindhoven, waaraan hij naasi zijn lectoraat verbonden zal blijven. Hervormde zending schrijft prijsvraag zendingsverhaal uit De publiciteitscommissie van de Raad voor de Zending schrijft een prijsvraag uit voor een zendingsverhaal voor kin deren. Gevraagd wordt een verhaal voor kinderen van 6—12 jaar, dat speelt in Azië of Afrika. In het verhaal dient iets van de betekenis van kerk of zending voor de bevolking te blijken. De lengte van het verhaal is minimaal 7000 woor den en maximaal 10.000 woorden. Inzendingen dienen uiterlijk op 1 de cember 1960 aanwezig te zijn op het Zen dingsbureau te Oegstgeest 'Adres Secre taris voor de Publiciteit, Mevr. M. J. de GeusSmelt. Zendingsbureau, Oegst geest). De Publiciteitscommissie neemt geen enkele verantwoordelijkheid het niet ontvangen, verloren gaan of te laat bezorgen van inzendingen. De inzen dingen, die niet aan de voorwaarden vol doen, worden terzijde gelegd. De Publiciteitscommissie beoordeelt de inzendingen. Zij kan 3 inzendingen be kronen, waarvoor, boven het normale, bij de Publiciteitscommissie gangbare hono rarium als prijzen beschikbaar gesteld worden, resp. 100.75,en 50. De commissie behoudt zich het recht voor ook niet-bekroonde verhalen uit de geven, zulks in overleg met de auteurs, wanneer zij daartoe termen aanwezig acht. Deelnemers aan de prijsvraag accep teren door het feit van hun deelname de uitspraak van de commissie als bindend. Er kan niet over gecorrespondeerd wor- De inzending dient te geschieden in enkelvoud, op aan één zijde beschreven papier (liefst getypt!» en voorzien van een motto, vergezeld van een gesloten enveloppe, waarin naam en adres van de inzender moeten zijn. P. C. Elfferich voor CEC naar Z.-Anierika Teneinde de aldaar gevestigde Neder landse nederzettingen te bezoeken en de mogelijkheden tot uitbreiding daarvan ter plaatse te onderzoeken, zal de heer P. C. Elfferich, lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal en wethouder openbare werken en stadsontwikkeling van de gemeente Delft in zijn hoedanig heid van vice-voorzitter van de Christe lijke Emigratie Centrale. 18 juli voor een reis door Zuid-Amerika vertrekken. In de periode van half juli tot half september zal de heer Elfferich de Ne derlandse groepen in Argentinië, evenals de kolonies in Brazilië bezoeken. Delfts predikant promoveerde cum laude U hebt een onderzoekingstocht ondernomen, die doet denken aan het werk van een detective, aldus prof. dr. G. C. Berkouwer in zijn toespraak tot zijn zevenentwintig ste promovendus, de Delftse ge reformeerde predikant ds. G. P. Hartvelt. Uw dissertatie draagt een zelfstandig en rijk karakter, hetgeen door de senaat is geho noreerd (met het praedicaat ,cum laude"). Gerrit Pieter Hartvelt, geb. 4 novem ber 1921 te Zevenbergen (N. Br.) stu deerde na te Rotterdam het Marnix- gymnasium te hebben bezocht theologie aan de V.U. te Amsterdam. Op 9 fe bruari 1947 deed hij intrede in zijn eer ste gemeente Oosternijkerk (Fr.), van waar hij in 1950 naar Bodegraven ver trok, welke gemeente in 1953 met As sen verwisseld werd. Sinds 7 januari 1959 dient ds. Hartvelt de kerk van Delft. Het proefschrift van dr. Hartveld draagt als titel „Verum corpus". Een studie over een centraal hoofdstuk uit Hs avondmaalsleer van Calvijn" (uitg. W. D. Meinema. Delft» en beslaat niet min der dan 230 pagina's druk. Een indruk wekkende lijst van geraadpleegde lite ratuur (8 blz.!) legt^ reeds getuigenis Avondmaalsleer Na een inleidend hoofdstuk wordt eerst het ..verum corpus" (het ware li chaam) bij Luther behandeld waarna uitvoerig nagegaan wordt hoe Calvijn over het verum corpus" heeft gedacht. In het slothoofdstuk geeft de auteur een kritische terugblik. In deze studie wordt dus de ontwik keling van de avondmaalsleer van Cal vijn nagegaan. In de uitbouw van deze leer is er enerzijds een duidelijke af wijzing van het standpunt van Zwingli en zijn geestverwanten; anderzijds is er een bepaalde openheid in de rich ting van de Luthersen. Dit laatste tracht hij aan te tonen door te wijzen op de merkwaardige plaats die de uit drukking ..substantia corporis" bij Cal vijn inneemt. Eenvoudig is dit alles zeker niet: reeds Bullinger, Lasco en Utenhove vroegen hem om verduidelijking. Wat Calvijn tevens met Luther verbindt is zijn visie op de „caro Christi vivifica" Cne levendmakende vlees van Christus), een thema dat Calvijn ontwikkelt in nauwe aansluiting aan Cyrillus van Ale- xandrië. Door de uitwerking van dit the ma in de avondmaalsleer doet Calvijn echter het ,,vere homo" (waarlijk mens) zijn christologie niet ten volle tot zijn recht komen. In de avondmaalsleer van de Heldel- bergse Catechismus worden deze dachten van Calvijn niet overgenomen. Dr. Hartvelt meent dan ook op dit punt de avondmaalsleer van Calvijn te i ten afwijzen „omdat wij niet vermogen in te zien hoe déze opvatting aangaan de de earo Christi vivifica geïntegreerd kan worden in een schriftuurlijke avondmaalsleer Wij kannen daar bij volkomen serieus blijven nemen, de caro Christi inderdaad vivifica niet omdat daaruit het goddelijk leve: volbracht. En wij i i dat de Schrift Verzet van Frankrijk voorzitter van de Hoge Autoriteit, ver klaarde, dat de Europese universiteit een voorbeeld dient te worden voor de vrije uitwisseling van studenten. De uni versiteit zal op de duur niet alleen een volledige universiteit moeten worden. MÉ r" voorbeeld voor een zekere de studieprogramma vaderlanden". doch ook harmonisatie der nationale universiteiten, welke de volledig vrije uitwisseling van SDOtcdï'ieMVhbbld®1 Sem™^>»PP^|cSiftn VanruUeri^laalrte het v™" «HnMii? besluit nemen over de de Franse regering tegen de Europe: sucnting van een Europese umversi-| universiteit, hetgeen volgens hem e« teit, zodat deze in het najaar van gevolg is van de visie der Franse r 1961 haar poorten zal kunnen openen.gering op de Europese integratie, d Het parlement stelde overigens, dat nie) verder gaat dan een „Europa der de huidige voorstellen, waarover de mi- J--" msterraden op 20 juli jl. nog geen over eenstemming hebben kunnen bereiken, onder meer door Frans verzet, slecht3 aanvaardbaar zijn als de universiteit op de duur zal uitgroeien tot een volle dige universiteit, die alle studievakken omvat en waaraan ook studenten kun nen studeren, die hun universitaire op leiding nog niet elders hebben voltooid. Naast toegepaste wetenschappen moet dan ook aandacht aan zuiver weten schappelijk onderzoek kunnen worden besteed. De Belgische christendemocraat Du- vieusart heeft vóór de stemming ver klaard, dat men een schakel dient te scheppen tussen de Europese universi teit en de Europese middelbare scholen om Luxemburg en Brussel. Op het ogen blik is het zo. dat een leerling van een (V.n Europese school eerst aan een univer- r» onzer verslaggevers) siteit van een der zes landen moet af- °P de ledenvergadering, op Woud- studeren. voor hij aan de te stichten schoten, van de Nat. Chr. Onderwijs Europese universiteit kan gaan stude- Vereniging (N.C.O.V.) die het chris- Jeugdwerk Terwijl de hoogleraar dr. G. Meule- man en lector Van den Berg opponeer den n.a.v. de inhoud van de dissertatie, moest dr. Hartvelt twee zijner stellin gen verdedigen tegen prof. er. H. var Riessen (Delft) en prof. dr. R. Schip pers (V.U Stelling 18 luidt: Gezien de nieuwere ontwikkelingen en opvattingen met be trekking tot het jeugdwerk moet duide lijk onderstreept worden dat het gere formeerde jeugdwerk altijd wezenlijk behoort te blijven vorming in kennis, die allereerst zaak van het hart moet zijn. maar niet minder ook zaak van verstandelijk inzicht. Prof. Van Riessen is het hier in prin cipe volkomen mee eens, doch wanneer wij moeten constateren, dat 67 pet. van de jeugd geen deel neemt aan het veel eisende jeugdwerk, komt de vraag of we deze norm moeten laten vallen. Doch dan ducht hij het gevaar, dat wij straks een onmondig en passief kerkvolk zul len hebben. Moet er gezocht worden laar een ander type jeugdwerk, dat zich anpast aan wat de jeugd vraagt? Dr. Hartvelt sprak zijn grote be zorgdheid uit over de genoemde 67%. Wanneer de toevlucht wordt genomen tot het z.g. open-jeugdwerk, vreest hij. dat de eigenlijke doelstelling (vorming tot bewust Gereformeerd leven) ver loren gaat. Hij betwijfelt of de struc tuur van het jeugdwerk oorzaak is van de verminderde belangstelling. Het jeugdprobleem is in wezen het pro bleem van de ouders en de gezinnen! De laatste stelling (19): „Het gebruik in jazz-muziek in de eredienst is te verwerpen" deed prof. Schippers vra gen: hoe weet u dit? En wat zijn uw argumenten? Er is een tijd geweest, dat ook orgelmuziek in de kerkdienst verwerpelijk werd geacht. Dr. Hartvelt uitte zijn ernstige be zwaren tegen de structuur van de jazz. Hier overheerst het rythme; er zit iets dat appelleert op bepaalde instincten dat tendeert in de richting van de extase. Prof. dr. G. van der Leeuw merkte eens op. dat waar het rythme overheerst het Woord sterft. Van de stellingen noteren wij nog: 8. Men kan niet zeggen dat in de Zon dagen 28 en 29 van de Heidelbergse Ca techismus het typerende van de avond maalsleer van Calvijn tot uitdrukking 9. In het apostolicum is de uitdruk- kmS sanctorum communionem" geen attributieve bepaling bij unam sanctam ecclesiam". 15. Bij Je handhaving van haar be lijdenis zal de kerk voortdurend moeten waken tegen eenzijdige accentuering in het belijden der kerk. Zij zal deze heb ben tegen te gaan door toelichting op dit belijden, of door hernieuwd belijden. Dank aan regering voor verbeteringen BOND* VAN VRIJE EV. GEM. Beroepen te Wormervecr; P. van Vliet te Oldebroek. ül HAMEAIS Excellent voorhuiden handen j Het is de Homomelis die Het'm doet Men moet volgens Duvieusart streven sar een soort Europese baccalaureaat- studie (van drie jaar bijvoorbeeld» als directe schakel tussen de Europese mid delbare scholen en de universiteit. Daar mee zou in de eerste plaats de omweg via de nationale universiteiten worden verkort en bovendien de beperking, dat' alleen volledig afgestudeerden aan de Europese universiteit worden toegela-i ten, verzachten. De Belg Coppe, vici- telijk schippersonderwijs behartigt, heeft de voorzitter, mr. A. B. Roos- jen te Amsterdam, zijn erkentelijk heid uitgesproken aan het adres van de regering, voor wat zij in het af De directeuren der Vrije Ui it in Amsterdam hebben Helpman in verband met "de langdurige komstig het voorstel van het college ziekte van ds. J M. Vlaming belast met van curatoren besloten een zelfstandi- de herderlijkejor^in_^de ^ei^trumwijk. ge studierichting in de culturele an thropologie in te stellen. Het doctoraal examen in dit vak zal kunnen worden i afgelegd in de verenigde faculteiten de economische wetenschappen, der rechtsgeleerdheid, der letteren en In verband hiermede is prof. dr L wijsbegeerte en der economische we- Onvlee. die sinds 1956 als buitenge- tenschappen, terwijl dit examen ter woon hoogleraar dit vak heeft gedo ceerd als onderdeel van de opleiding in de politiek-sociale wetenschappen, met ingang van 1 september 1960 be noemd tot gewoon hoogleraar in de culturele anthropologic. (Advertentiën) keuze van de doctorandus onder goed keuring van de verenigde faculteiten toegang zal geven tot de promotie het zij in de rechtsgeleerdheid, hetzij in de letteren en wijsbegeerte, hetzij in Modern, snel en mild. veilig en reukloos zagen het gebeu- drieën verhoeden. Mees was te stijf 57 Dokter Mees. Letje en PaultN ren, maar ze konden geen van dat ze op de grond v el. Dok'c en te rheumatisch. hij had tijd aodig stoel op te staan. Letje lag macL.eloos op haar rust bed en schreeuwde van schrik en Paultje, die eerst niet begreep, wat er ging gel laren, krielde angstig naast zijn moeder neer, tchudde haar onbeweeglijke lichaam en riep haar jammerend Anne merkte van dit alles niets. Dokter Mees probeerde haar op te tillen, maar het gelukte hem niet. hij bezat er de kracht niet meer toe. Hij liet Paultje wat kus sens aangeven, die hij stevig om haar heen drukte en stuurde het kind toen naar boven om een paar dekens tc halen Op haar stoel schokte Letje zo he vig, dat het weinig scheelde, of ze wns op de grond terechtgekomen. De tranen liepen langs naar bleke gezicht en ze kon zichzelf niet geno» c beheersen om ze af te vegen. Toen Paultje terug was met de oexens en Anne warm toegedekt op de grond lag, tel de oude dok ter, zo rustig, alsof er niets ernstigs gebeurd was ..Paultje. nu zal ik bij moeder blijven en haar voor zichtig wakker maken, dan moet jij naar de dokter gaan en hem vertellen, wat er aan de hand is."' Paultje knikte, hij huilde niet meer, maar zijn lip pen trilden en hij klappertandde. „Neem de fiets," zei dokter Mees nog, toen hij al bijna weg was. Op de fiets van Anne. die hem veel te hoog was en waar hij enkel op kon rijden, als hij op de trap pers bleef staan, reed Paultje naar de dokter. Het was niet zo heel ver en het was bijna zo licht bui ten als overdag De hele middag hal het gesneeuwd en nu vroor het. De maan leek van stralend, blank metaal, de takken van boifaen en struiken glinster den. alsof ze met edelstenen waren bezet, de witte wegen, de hekken langs de tuinen, de blank be sneeuwde dennen glinsterden, glinJterden in het zil verblauwe licht, dat vredig, in een roerloze stilte WILLI STRUT over de aarde, sebeen, een diamanten aarde. Aan de donkerblauwe hemelkoepel straalden de sterren onnatuurlijk fel; soms, vanuit de verte, klonk de roep der vossen, de eerste paringsroep voor het nieuwe leven, dat toch weer opbloeien zou; de «oer stierf galmend weg in de betoverde ruimte. De pittige, geurige winterlucht kalmeerde de jon gen; onder de fietsbanden kraakte de sneeuw; hij zag schuin voor zich uit zijn schaduw over de weg glijden, het silhouet van een kleinen jongen met een alpinomuts, waarvan het kleine staartje middenop het hoofd recht overeind stond. Met alle kracht, die in hem was, reed hij. Eerbiedig keek hij zo nu en dan naar de sterren, die zijn tocht schenen te vol gen, die aandachtig schenen toe te zien, of hij wel snel genoeg vorderde. „Het gaat om je moeder," schenen zij te zeggen me; een warme, begrijpende ernst. Wisten zij ook van zijn koelheid jegens haar. hij hoopte van niet. En tussen de sterren stond de maan, die zijn licht naar de aarde zond. Het was Paultje. of ook de maan hem aanspoorde om zich te haasten „Bedenk eens. hoe aardig ze altijd is, ook nu jij zo lelijk tegen haar doet." zei de maan, die tussen de sterren stond. Paultje hijgde, het was niet gemakkelijk rijden op de trappers staande, hij kon bijna niet meer en de sneeuw was zo hard en hobbelig! Gelukkig was hij er bijna. De weg voerde nu dwars over de dorpsenk, die wel een bunder groot was. Eén wijde, witte vlak te strekte zich rondom hem uit, de smalle weg was niet meer te onderscheiden van het aangrenzende bouwland, hij moest op de gis rijden. Hij richtte zich naar het licht van de booglampen, die in de verte, boven de straatweg, waren opgehangen; als hij daar was, was hij ook bij de dokter. Koud woei de Oostenwind over het vlakke land aan, zijn han den waren bijna gevoelloos Maar binnenin, veilig behoed door zijn jonge, sterke lichaam, klopte warm en krachtig zijn hart Daar leefde onrust om moe der. berouw over zijn onverschilligheid jegens haar en tevens een trotse blijdschap, dat hij het was, die hulp voor haar ging halen door koude en nacht. Het kleine, afhankelijke kind groeide tot een helpend, handelend mens. De dokter schreef rust voor Hij onderzocht Anne meerdere malen en zei ten slotte, „de enige manier om absoluut beter te worden, is u te laten opere ren. Maar wilt u daar liever niet toe overgaan, dan- zult u voortaan heel rustig moeten leven en vóór alles aan J1-^m „Dan m liefst hoe eer, hoe, ik weer gezond en sterk zijn." „Laten we het hopen," zei dokter Mees voc tig, „dat heeft een mens niet in de hand." Een auto bracht Anne naar het ziekenhuis naastbij gelegen stad; niemand begeleidde haar, want de oude dokter moest bij de twee kinderen blijven, die onder de indruk van het afscheid, de verdwijnende auto nastaarden. „O dokter," snikte Letje, „als het maar goed gaat, ik ben zo bang.' gelopen jaar in het belang van dit onderwijs deed. Verleden jaar had de heer Roosjen drie wensen geuit. Twee daarvan zijn inmiddels in vervulling gegaan. Het maximum steunbedrag per week per kind, dat scAiippersonaerwijs geniet, is met twee gulden verhoogd. Bovendien heeft men juist heden de inkomensgrens, die steunverlening toe staat, verhoogd, ook een goede verbe- Nog niet ingewilligd is de wens inza ke verhoging der subsidie aan interna ten voor schipperskinderen. Hetgeen voor de hand ligt, want het gaat hier niet alleen om een aangelegenheid in zake het schippersonderwijs; heel het subsidiebeleid heeft ermee te maken. Op grond hiervan meende de heer Roosjen te kunnen verklaren, dat men niet moet bagatelliseren wat de rege ring voor het schippersonderwijs doet. Helaas is dit gedaan door de Prot. C'.ir. Schippersbond in zijn orgaan. Men meende, dat de regering het schippers onderwijs af en toe eens afscheepte met een gulden. De heer Roosjen noemde dit verwijt volkomen misplaatst. Het afgelopen jaar overziende, consta teerde de heer Roosjen met dankbaar heid, dat de N.C.O.V. het onderwijs aan meer dan veertienhonderd schipperskin deren mogelijk mocht maken. Omdat 1959 eer goed jaar voor de schippers was. genoten veel meer kin deren onderwijs aan de wal. Ook het hgplaatsenonderwijs had voortgang; er behoefden geen klassen te worden op geheven, al daalt de belangstelling al tijd wanneer de schippers door het drukke jaar, korter aan de wal liggen. ONVERMOEID Men miste op deze vergadering de secretaris, de heer H. Booy l'.zn. te Alphen aan de Rijn, die om gezond heidsredenen verstek moest laten gaan Mr. Roosjen vond. dat door deze ab- entie de glans van de bijeenkomst lauwd was. Hij typeerde de heer Booy ils een onvermoeid werker, die metter daad dag en nacht in touw was voor de N.C.O.V., reeds sedert 1922 Hij ver richtte dit werk „zoals haast geen se cretaris het ooit deed" en wel omdat hij het van stonde aan als opdracht van zijn goddelijke lastgever beschouwde. In veel christelijke arbeid ontwaren we lauwheid, gebrek aan besef van ver antwoordelijkheid. aldus de heer Roos jen, Van een christen mag echter wacht worden, dat hij de zin var leven zoekt in onvoorwaardelijke dienst aan zijn hemelse Vader. Dit betreft ook het christelijk schip personderwijs. Als de daarin geschon ken zegen nog tot ons spreekt, zullen wij niet slordig zijn met het verrichten taak, zei de heer Roosjen. de penning- Wie wat dieper doordenkt had eigenlijk die uitspraak van Paulus niet verwacht. „Zo blijven dan deze drie", zegt Paulus, geloofhoop en liefde. Maar de meeste van deze is de liefde-'" Dat ze onlosmakelijk met elkaar verbonden zijn willen we wel aannemen maar dat de liefde gaat boven geloof en boven hoopbijna voelen we het als strijdig met onze leerstellige opvattingen. Zonder twijfel hadden wij geloof de voorrang gegeven. Want geloof is immers de voorwaarde tot zaligheid. Geloof is de kracht waaruit wij leven en in het geloof kunnen wij onbe kommerd sterven. In hoop op heerlijkheid. Want ook die hoop slaan we eigenlijk hoger aan. Daar klemmen we ons aan vast als het in deze wereld slecht gaat. Daarmee overwinnen we onze persoonlijke moeilijkheden en ons persoonlijk verdriet en daarmee overwinnen we de angst voor een weréldchaos. Koesterend onze hoop kunnen we ons buiten het leven stellen, ons terugtrekken- in ons isolement. Geloof en hoop daarin kunnen we ons christenen betonen! „Maar de meeste van deze is de liefde!", zegt Paulus, en eigenlijk zegt hij niet anders dan wat Jezus gezegd heeft als samenvatting van de tien geboden: God liefhebben en de naaste liefhebben. Christen zijn: geloof en hoop. Als christen leven: liefde. Het laatste is meerder dan het eerste! KINDERBIJSLAG (I) 2^0ALS wij reeds berichtten is op korte termijn de memorie van antwoord van de regering te ver wachten bij het ontwerp voor een Algemene Kinderbijslagwet, dat in 1957 door staatssecretaris van Rhijn reeds bij de Tweede Kamer werd ingediend. Als oorzaken voor het feit, dat de parlementaire gang van dit wets ontwerp zo bijzonder traag is, mo gen wel genoemd worden de vele moeilijkheden welke dit wetsont werp medebrengt, en de vele me ningsverschillen, welke hiermee ge paard gaan. Naar wij vernamen zal de regering in haar memorie van antwoord aan de Tweede Kamer in grote lijnen vasthouden aan het oorspronkelijke wetsontwerp. De kinderbijslag zal krachtens deze wet beginnen bij het derde kind, zowel van loontrekken- den als van zelfstandigen, en de financiering zal geschieden via pre mieheffing bij deze loontrekkenden en zelfstandigen. De werknemers zullen waarschijnlijk voor deze pre mie een looncompensatie ontvan gen. Deze premie zal zich bewegen tussen de 2 en 3 procent. Voorts is de gedachte, dat de werk nemers krachtens de huidige rege ling in de toekomst ook nog kin derbijslag zullen ontvangen voor het eerste en tweede kind. Van de drie belanghebbende groe pen (de werkgevers, de werkne mers en de zelfstandigen) is er dus KINDERBIJSLAG (II) slechts één, waarvoor iets gaat ver anderen, namelijk de zelfstandigen. Voor de loontrekkenden zijn de wij zigingen slechts van formele aard. Financieel komt alles voor hen op het zelfde neer. De werkgevers be talen op het ogenblik weliswaar de gehele premie voor de kinderbij slag (5Vi pet.), en in de toekomst blijven zij slechts de premie voor de toeslag ten behoeve van de eer ste en tweede kinderen van de loontrekkenden betalen, maar in werkelijkheid komt de zaak voor hen materieel ook op hetzelfde neer. Het restant van de premie dat de werknemer zelf gaat beta len, moet immers eerst door de werkgever in het loon gecompen seerd worden. Anders is het echter met de zelf standigen. Tot nog toe was het zo, dat deze groep voor een lagere kin derbijslag krachtens een noodwet in aanmerking kwam, wanneer men minder genoot dan een bepaald in komen. Wordt het ingediende wets ontwerp wet dan gaat dit verande ren. Alle zelfstandigen zullen pre mie moeten gaan betalen en alle zelfstandigen met meer dan twee kinderen zullen een kinderbijslag gaan ontvangen gelijk aan die voor de werknemers. Met name voor de kleine zelfstandigen is dit een aan merkelijke verbetering. Zij blijven echter nog verstoken van kinder bijslag voor het eerste en tweede kind. HEBBEN wij niet de illusie, dat het ingediende wetsontwerp voor een algemene kinderbijslagre geling zonder slag of stoot door de beide Kamers van onze volksverte genwoordiging zal komen. Van r.k. zijde heeft men in de loop van de jaren al wel laten blijken, dat men naar een kinderbijslagwet zou willen voor alle kinderen, dus niet vanaf het derde kind en dat men eventueel wel een financiering zou willen aanvaarden uit de alge mene middelen. De laatste tijd blijkt men in het socialistische po litieke kamp ook wel die kant uit te willen. We laten nu maar bui ten beschouwing, in welke mate dit standpunt beïnvloed wordt door de huidige politieke constellatie in Ne derland. Er wordt al gedacht in de richting van een compromis tussen genoemd standpunt en de mening van de re gering. Men zou namelijk de kin derbijslag voor het eerste en twee de kind ook voor de zelfstandigen willen laten gelden. Men denkt hier toe een mogelijkheid te zien door de kinderbijslag voor de eerste en tweede kinderen zowel van zelfstan digen als van loontrekkenden te fi nancieren uit algemene middelen. De werkgeverspremie komt dan ge heel te vervallen. Voor de kinder bijslag vanaf het derde kind krijgt iedere Nederlander dan nog een pre mie van 2 a 3 pet. te betalen. Ongetwijfeld schuilt in dit compro mis het voordeel, dat loontrekken den en zelfstandigen een gelijke be handeling genieten. Wij vragen ons af, of men op den duur toch niet uit sociale en rechtvaardigheids- overwegingen zal moeten besluiten aan de zelfstandigen ook voor het eerste en tweede kind kinderbijslag mogelijk te maken. Dit compromis betekent ook voor de werkgevers, waar de roep om verlichting van de belastingen de laatste tijd nogal eens wordt ge hoord, een verlichting, want zij worden zonder meer vrijgesteld van premiebetaling voor het eerste eo tweede kind van de loontrekkenden Vanzelfsprekend blijven ook aan dit compromisvoorstel nadelen kle/en. De moeilijke vraag, of er inder daad voldoende algemene middelen aanwezig zijn voor de financiering van dit voorstel en of het wense lijk is deze middelen hiervoor te ge bruiken, laten we nu maar even rusten. Er is echter ook nog de veel gehoorde klacht over de onrecht vaardigheid van dit wetsvoorstel, omdat ook degenen, die zelf nooit kinderen kunnen krijgen, premie zullen moeten betalen. De werkne mers zijn ook niet gelukkig met de hun toegewezen gecompenseerde gedeeltelijke premiebetaling, omdat dit bijna in alle gevallen verhoging van de loonbelasting betekent. Een overcompensatie zou hier nodig zijn. Met het oog op deze bezwaren wordt de gedachte wel voorgestaan, de hele zaak sterk te vereenvoudi gen en ?IIe kinderbijslag vanaf het eerste kind voor loontrekkenden en zelfstandigen te financieren uit al gemene middelen. Eventueel is men IACHINE 41 MACH 41 MACH 41 41 41 bereid dit alles te financieren via een premie voor iedereen, maar dan een procentueel zeer lage premie, waarbij geen inkomenslimiet geldt. Men acht het juist, dat de grotere inkomens ook meer betalen, omdat het ten slotte bij de kinderbijslag gaat om een herverdeling van het nationaal inkomen. De premiebeta ling door de werkgevers voor de loontrekkenden, welke thans per jaar ongeveer 450 miljoen be draagt, komt dan te vervallen. De procentueel lage premie zal voor de loontrekkenden gemakkelijk op een bevredigende wijze kunnen worden gecompenseerd, de kleinere zelfstan digen zouden van dit systeem het meest profiteren en de ongehuwden en de gezinnen zonder kinderen zou nien in de inkomstenbelasting tege moet kunnen komen. Voor de alge mene middelen zou dit geen ernsti ge aderlating betekenen. Of met dit laatste voorstel het ver lossende woord gesproken is, we wagen het te betwijfelen, al zitten er ongetwijfeld aantrekkelijke kan ten aan. Aan onze volksvertegenwoordiging is de taak de steen der wijzen te zoeken. Een verre van eenvoudi ge en nog minder een benijdens waardige taak. Advertentie De jaarverslagen r meester, de heer W A. de Ridder te Dokter Mees fronste het voorhoofd, hij rag. hoe I BTOJ-'kTegeE ^goedkeuring'dwHern- ^elf schattend lïerha^lde'* woorden voor zieh- dering. o'e la.tsfe had .„/dochter "'.'mSSSSÜ-W™,,,. „en laten we nu tn de dagen, dat we op elkaa: aangewezen zijn. zo; haar vader aan toe die op medisch ad- opgewekt mogelijk zijn, dat heeft mevrouw vies rustiger moet' gaan leven waar- Helste. door mon njet veeJ activiteite^ meer (Wordt vervolgd) Ivan hem verwachten kan. aan de grofe teen te bestrijden. i Knobbels of zwellingen aan I de grote teen zijn een zeer I pijnlijke en hinderlijke kwaal. Gelukkig bestaat er nu een product dat snel verlichting brengt. Het is de beroemde Dalet Balsem. Dalet Balsem heeft een drievoudige wer king: 1) verjaagt de pijn; 2) heft de aandoening op; 3» vermindert de hinder lijke opzwelling. Neem de Proef met Dalet Balsem. haar uitwerking is verrassend apothekers en drogisten. Aziatische humid kerkliederen De Oost-Aziatische Christelijke Confe rentie zal een gezangenbundel uitgeven met Aziatische liederen en melodieën. Het werkcomité kwam tot dit besluit tijdens een onlangs gehouden verga dering in Hongkong. Het gezangenboek zal in het bijzonder gebruikt worden voor Internationale kerkelijke conferen HER EN DER Enkele .lagen geleden landde op Schip hol dr. A. G. Honig, docent aan de Theologische School In Makassar Dr. Honig is in het bezit van een re entry permit en hoopt na genoten ver- Indoneslë terug te keren. i lofr

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 2