Miettttie geïhsctfe (üimrant Argentinië houdt vol: Eichmann moet terugkomen Oliestroom naar Cuba gestaakt Algerijnen: Gesprek een teleurstelling Prins Bernhard was marinier Djakarta is boos op Washington Kroonprins Constantijn: lachend en zwijgend Winsten en salarissen in bankbedrijf Chroesjtsjef wil in Wenen de populaire man zijn ZATERDAG 2 JULI 1960 BUREAUS: Steenstraat 37 Directie. Redactie. Abonnementen- Advertentie-afdeling Tel. 31441. CH RIST ELI J K-N AT ION AAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Staatvasticft Is gbebleuea tngn bert ia tcgtienspact" Eenenveertigste jaarpang no. 11908 Besoek aan VREDESPALEIS De dichter VAN EYCK Kritiek op BEN GOERION Zie pagina 11 TAE IN1DONESISOHE minister van bui- teniandse zaken Subaxidrio heeft de Verenigde Staten opheldennig gevraagd over de v-erMerirnigen van de Amerikaan se aldandraiail öuiiike dm Den Haaig over mogeflijke Amerikaanse belangstelling in een 'basis te HoQiLandiia im Ned. Nieuw- Guinea. Sulbandrio zeide: „Wij moeten voor zichtig zijn omdat de Nederlanders erop uit zijn opzettelijk 'berichten te versprei den doe aen onigunstige reactie in Indo nesië zouden kunnen wekken". Autoriteiten in Djakarta verklaarden volgens A.P dat de opmerking van ad- miraaü Bunke het Amerikaanse prestige geweldige schade heeft berokkend. De tegenspraken uit Washington waren vol gens hen wel wat laat gekomen. Ook de verklaring van de Nederlandse minister van defensie, dat generaal Nor- stad de onttrekking van Nederlandse troepen aan de sterkte van de Navo had goedgekeurd, heeft verwarring gesticht en de knak van het Amerikaanse pres tige door de vernederende behandeling van president Eisenhower door de Sow- jetunie en Japan maakt deze verwarring nog enger, aildius verManen PRESIDENT FRONDIZI WEET VAN NIETS rgentinië heeft gisteren bij de Israëlische regering opnieuw levering van Eichmann geëist. Het ministerie van buitenlandse Castro neemt Shell en Esso over Premier Fidel Castro heeft gisteren inderdaad de twee laatste buiten landse olieraffinaderijen op Cua overgenomen en zich daarmee het ernstige vrabagstuk op de schouders geladen het land te voorzien met olie van de verafgelegen olievelden in de Sow jetunie. levering van Eichmann geëist. Het ministerie van buitenlandse zaken heeft thans duidelijk laten uitkomen dat slechts door de terugzending van de oorlogsmisdadiger de „passende genoegdoening" wordt verkregen waartoe de Veiligheidsraad opdracht heeft gegeven. Daarna kan Israël officieel uitlevering van Eichmann vragen. Tegelijkertijd heeft Argentinië laten weten dat zijn teruggeroepen am bassadeur dr. Aras voorlopig niet naar Tel Aviv zal terugkeren. In Buenos Aires verwacht men dat dit pas zal gebeuren nadat Israël aan de eis van Argentinië heeft voldaan. President Frondizi van Argenti nië, die op het moment in ons land vertoeft, was gistermiddag blijkbaar nog niet op de hoogte van deze laat ste stappen van de Argentijnse rege ring. Tijdens een persconferentie op kasteel Oud-Wassenaar verklaarde de president namelijk dat in de zaak-Eichmann reeds een eerste ge noegdoening is verkregen door de uitspraak van de Verenigde Naties. Thans worden over deze kwestie onderhandelingen gevoerd door de Argentijnse en Israëlische regerin gen, zei hij verder, na nogmaals te hebben betoogd dat Israël de soeve reiniteit van Argentinië heeft ge schonden. Castro beschuldigde beide maat schappijen ervan een wet van 1938 overtreden te hebben door te weige ren in hun installaties ruwe Russische olie te kraken. Door de Cubaanse maatregelen zijn alle normale oliezendingen naar Cuba afgesneden met uitzondering var een kleine hoeveelheid eindproduk- ten tenzij het middelen kan vin den om de import van ruwe Russische olie tenminste te verviervoudigen. De waarde van de installaties van de twee maatschappijen bedraagt meer dan honderd miljoen dollar. Daarbij komt nog dat de regering Caatro aan de drie maatschappijen een schuld heeft van on geveer 60 miljoen dollar voor reeds irn gevoerde en geraffineerde olie. Normaliter komt alle olie voor Cuba uit het aangrenzende Venezuela. De bui tenlandse maatschappijen (hadden de be slissing van Castro voorzien en hij vond dan ook in de tanks een voorraad voor niet meer dan drie dagen. De Cubaanse arbeiders namen de installaties over onder bewaking van de militie en verklaarden, dat zij hun normale werk konden voort zetten. RUSLAND De Sowjetunie is met Cuba contrac tueel overeengekomen ongeveer en vier de deel te leveren van de dagelijkse Cubaanse behoefte van 60.000 vaten. Woordvoerders voor Castro verklaren, dat het Kremlin hem beloofd heeft te voldoen aan alle oliebehoeften tegen prij zen die lager liggen dan Cuba de Ame rikaanse en Nederlands-Engelse impor teurs moest betalen. Maar deskundigen in Cuba betwijfelen of de Sowjetunie de 20 tot 25 grote tankschepen kan vin den die nodig zijn voor het vervoer van zo'n hoeveelheid ruwe olie van de ver re velden aan de Zwarte Zee. De medewerkers van Castro hebben op verschillende andere mogelijkheden gezinspeeld. Sommigen zeggen, dat Mexico bereid is olie aam Cuba te ver kopen. Anderen zeggen dat zelfs andere Amerikaanse maatschappijen bereid zul- i de -affim de raffinaderijen die mu staatsbezit zijn geworden. Inmiddels treft het Nederlandse, Ame rikaanse en Britse personeel voorberei dingen Cuba te verlaten. De meesten zul len vertrekken zonder hun huisraad mee te memen, omdat de Cubaanse nationale bank een speciaal verbod in dit verband uitgevaardigd heeft voor employees van oliemaatschappijen en endge Amerikaan se en andere buitenlandse firma's. Uit Parijs wordt gemeld, dat de Griekse scheepvaartmagnaat Stavros Niarchos heeft tegengesproken dat zijn tankschepen Sowjetolie naar Cuba zullen vervoeren, zulks naar aan leiding van de in de V.S. gepubliceerde berichten van die strekking. Een woordvoerder voor Niarchos deelde mede. dat geen schepen van de reder Europese Beweging waagt parlement duidelijke uitspraak Het hoofdbestuur van de Europese Be weging heeft in verband met het parle mentaire debat, dat volgende week over Europese zaken zal worden gehouden een verklaring uitgeven, waarin een beroep op volksvertegenwoordiging en regering wordt gedaan zich ondubbelzinnig uit te spreken ten gunste van spoedige onder tekening en ratificatie van het ontwerp verdrag over de Europese verkiezingen. Zij wijst ook op de „steeds dringender noodzaak" de uitvoerende organen van de drie Europese gemeenschappen tot een executieve te maken. De Europese Beweging dringt er met klem op aan thans reeds te beginnen vormen voor te bereiden om de associatie met de Afrikaanse landen, die dit wen sen. te bevorderen. Zij beschouwt de Europese eenwording als een onmisbare bijdrage tot de verste viging van de Atlantische samenwerking. zijn gecharterd voor het vervoer van Russische olie naar Cuba en dat hi.i niet voornemens is, schepen voor deze handel af te staan. De Cubaanse luchtvaartmaatschappij heeft een vlucht naar Bladrid uitgesteld uit vrees, dat het toestel daar geen brandstof zal kunnen innemen voor de terugreis. Men schijnt dus te vrezen voor weerwraak van de drie grote internatio nale oliebedrijven. In Israël heeft het nieuws dat Argen tinië blijft vasthouden aan zijn ei! uitlevering van Eichmann enige verba zing gewekt. Morgen zal het kabinet een antwoord op de nota vaststellen- Ver wacht wordt dat Ben Goerion de Ar gentijnen beleefd doch beslist zal mee delen. dat Eichmann niet wordt uitge leverd. maar zijn berechting in Israël zal krijgen. Overwogen wordt aan landen die onder het Nazi-regiem hebben gele den, documentatiemateriaal over Eich- Wandelend van het vliegtuig naar de aankomsthal op Schiphol: de Griekse kroonprins Constantijn met v.l.n.r. de Griekse ambassadeur 1. A. C. Tziras en de luitenant ter zee eerste klasse W. W. van Kuyck, adjudant van prins Bernhard. VrlendelUk lachend, maar met oi murwbare beslistheid ieder onderhoud met de Nederlandse pers weigerend, gisteravond tegen half negen de 20-jarige Griekse kroonprins Constantijn, hertog van Sparta, met het lijntoestel vai Olympic Airways uit Athene in ons land aangekomen. Op uitnodiging van konin gin Juliana zal hp tien dagen op het paleis Soestdyk logeren. Prins Constantijn is naar ons land ge komen om deel te nemen aan de Dragon Gold Cup zeilwedstrijden, die van 2 tot 10 juli bij Muiden op het IJsselmeer ge houden zullen worden. Het zijn belang rijke internationale wedstrijden, die ieder jaar in een ander land worden ge houden. De Prins is een enthousiast en kundig zeiler. In de Kieler Woche legde de kroonprins onlangs in een zeer sterk internationaal gezelschap in de draken- klasse beslag op de derde plaats. Met zijn witte zeilpet opgevouwen in de hand stapte de lange, slanke Prins gis teravond met verende pas uit het vlieg tuig. Hij werd vergezeld door zijn adju- Op de vraag van de heer Worms aan de Westduitse minister van economische zaken om onderhandelingen mogelijk te maken over aankoop van het tot het Krupp-concern behorende hoogovenbe- drijf Rheinhausen heeft deze geant woord. dat Worms zich rechtstreeks tot Krupp moet wenden. Hiertoe is Worms niet bereid en thans heeft hij zich ge wend tot bondskanselier Adenauer. Zijn standpunt is. dat het de plicht is van de Westduitse regering uitvoering te geven j „n|f0] aan het geallieerde bevel tot verkoop. y, dant, kapitein-ter-zee S. C. Chassiotis en de zoon van de opperceremoniemeester van het Griekse hof, de heer Levidis, die een goede vriend van hem is. Ter begroeting waren op Schiphol de Griekse ambassadeur, de heer I. Tziras, en de Griekse consul in Amster dam, dr. P. F. Kühler aanwezig. De adjudant van prins Bernhard, lui- tenant-ter-zee eerste klasse W. W. Kuyck, was met een nofauto uit Soestdijk ge komen om de jeugdige kroonprins met zijn begeleiders van Schiphol af te halen. mann te vragen. Van verschillende zijden is ongevraagd reeds materiaal verstrekt. Tegen de oorlogsmisdadiger Men- gele, wiens uitlevering door West- Duitsland is verzocht, is thans in Argentinië een arrestatiebevel uit gevaardigd. Mengele, die tot voor kort in Buenos Aires woonde en verantwoordelijk is geweest voor het uitzoeken van gevangenen voor de gaskamers, is voortvluchtig. Een vooraanstaand politicus van de radicale volkspartij in Argentinië. Sil- vano Santander, beschuldigde gisteren in een lezing de Argentijnse regering van traagheid inzake de arrestatie van Mengele. Hij noemde hem een engel der vernietiging, die ook Anne Frank de dood heeft ingezonden. Volgens Satan der werken er vele Nazigroepen in Ar gentinië met een centraal bureau in de hoofdstad. Hij zei dat Eichmann en an dere nazi's ïn Argentinië aanvankelijk prettig leefden dankzij een nazifonds van 500 miljoen dollar, waarvan later de voormalige dictator Péron zich meester heeft gemaakt. Overeenstemming op Cyprus Engeland en Cyprus zijn gisteren tot overeenstemming gekomen, nadat onder handelingen maandenlang vastgelopen waren. De laatste hinderpalen werden uit de weg geruimd en men verwacht half augustus de onafhankelijkheidsver klaring van Cyprus. Engeland zal in de eerste vijf jaren 12 miljoen pond sterling steun geven. Dit is een vergelijk, want Makarios had 14 miljoen gevraagd en Engeland had 10 miljoen aangeboden. Engeland zal bases behouden als Cy prus onafhankelijk wordt. Te Londen en Athene is het bericht met opluchting ontvangen. Amerikaans vliegtuig vermist Een zesmotorig turbine-straalvliegtuig van de Amerikaanse weerverkennings- dienst, dat in Engeland gelegerd is. is niet teruggekeerd van een verkenningsvlucht boven Noorwegen en is vermoedelijk verongelukt. Het toestel is ook uitgerust om te fotograferen. Gewoonlijk zijn er drie man aan boord. Gisteravond boden H.M. de Koningin en Z.K.H. de Prins der Nederlanden hun Argen tijnse gasten, president en mevrouw Frondizi, een gala diner in Huis ten Bosch aan. In de hal werd deze opname gemaakt. Ook prinses Beatrix was aanwezig. Verslag zie pagina 5 Onrust in jonge Somalirepubliek De eerste dag van de onafhankelijkheid van de Somalirepubliek is in Mogadisj' een dag van onrust geworden. Voor het parlementsgebouw werd gedemonstreerd, waarbij geschoten werd. In ieder geval is één dode en zijn dertig gewonden te betreuren. De betogers meenden, dat de verkiezingen waarbij Abdoellah Issa de macht kwam vervalst zijn. Terwijl buiten schoten vielen werd in het par lementsgebouw de voorlopige president van de republiek Aden Abdoellah Osman gekozen. Hij kreeg 107 van de 114 stem- Onderzoek van CNV-bond naar: (Van onze soc. econ. redactie) Van 1948 tot 1958 zijn de netto resultaten van vier grote Neder landse banken aanzienlijk gestegen. Van drie andere grote banken daal den de netto-resultaten. De salarissen gaven over de hele linie een stijging te zien. Voor de mannelijke bankbedienden stegen de minimum groepsgemiddelden in de periode van 1947 tot 1960 met 9 tot 23%. Voor het niet-administra- tieve personeel kwamen percentages uit de bus van 15 tot 20%. Zowel op de cijfers van de bedrijfs winsten als voor de salarissen werd een correctie toegepast via' het prijsindex cijfer, waardoor de factor geldontwaar ding werd geëlimineerd. Het onderzoek werd ingesteld door de bedrijfsgroep geld- en effectenhandel van de Neder landse Christelijke Beambtenbond. aan gesloten bij het C.N.V.. Genoemde ge gevens in het bankbedrijf werden tot dusverre nog niet gepubliceerd. Hieronder laten we de bruto- en de netto-bedrijfsresultaten volgen van de zeven banken waartoe zich het onder zoek uitstrekte. Amsterdamse Bank Ned. Handel-Mij Roterdamse Bank Twentse Bank Nationale Handelsbank Ned. Middenst. Bank Deze cijfer! de reële ontwikke- tgedrukt in een percentage van de bedrijfsresultaten in 1948. De ge noemde cijfers voor de lonen drukken de loonstijging uit in een percentage van de lonen in 1947. Wat betreft'de salarisontwikkeling kan opgemerkt worden, dat speciaal de laagstbezoldigden en het personeel in de lagere gemeenteklassen naar verhouding het meest zijn vooruitgegaan. T~\e tweede dag van de Russische pre- U mier Chroesjtsjef in Wenen heeft hem eindelijk het gejuich gebracht, dat hij de eerste dag node gemist heeft. Hij kreeg het tijdens zijn bezoek de Fiatfabrieken, waar 3000 in overall geklede arbeiders hem opwachtten. Chroesjtsjef sprak op de binnenplaats de arbeiders toe en voorspelde, dat de Sow jetunie over tien jaar de Verenigde Sta ten in produktie zal overvleugelen. Bij alle besprekingen en recepties was Chroesjtsjef de beminnelijkheid zelve en schetste en praatte dat het een lust was. Maar Chroesjtsjef wilde meer. Op een ogenblik wandelde hij tot schrik van zijn lijfwacht het hotel uit en ging wandelen Excuses uit Kongo naar Boudewijn Het onafhankelijke Kongo heeft de eer ste dag van zijn zelfstandigheid feestelijk maar rustig gevierd. Slechts in het poli tieke leven was het achter dc schermen zo rustig. De felle en onheuse rede Loemocmba is het onderwerp van gesprek. Albert Kalondji, voorzitter van de groep in de Kongolese nationale bewe ging, die oppositie tegen premier Loe- >mba voert, heeft meegedeeld dat hij de eerste zitting van de Kamer een interpellatie zal indienen over deze rede. Hij noemde deze beledigend voor de koning en het Belgische volk. „Zij ver tolkt, volstrekt niet de gevoelens van het Kongolese volk. Ik meen te weten dat de ministers niet op de hoogte van deze rede aren," aldus Kalondji. Hij verklaarde contact te hebben opge- iraen met verschillende kringen en dat leden van de meerderheid geenszins te vreden zijn met het optreden van Loe- moemba. De Kongolese leider zond gisteren het volgende telegram aan de koning: „Bie den nederige verontschuldigingen aan egens rede eerste minister. Deze rede ertolkt geenszins nationaal gevoelen". Ferhat Abbas vermoedelijk nog niet naar Frankrijk A UTORITEITEN van de regering der Algerijnse opstandelingen hebben VA. gezegd dat de vredesonderhandelingen met Frankrijk in de naaste toekomst gedoemd zijn te mislukken. Het voornaamste struikelblok is vol gens deze autoriteiten het feit dat Frankrijk tijdens de voorbereidende be sprekingen te Melun geweigerd heeft op ook maar één punt concessies te doen. „Wat Frankrijk wilde waren capitula tie-besprakingen". zei een lid van de re gering im ballingschap. „Daar zullen we onder geen enkele omstandigheid mee instemmen" Aan de terugkeer gisteravond van de Algerijnse afvaardiging, die onder lei ding stond van Ahmed Boumendjel ging een golf van pessimisme vooraf. Frank rijk is in pers en radio van onverzoen lijkheid belicht maar zowel de Algerij nen als de Tuneeiëns hebben zorgvuldig Commando-overdracht in Rotterdam (Van redacteuren) prins Bernhard gekleed In het ties van de Marinierskapc! en het middelpunt vo uniform van generaal der ma- de militaire waarde verder het korpsbestaan e wel gelooft. Vergeten wordt het korpsverieden het dat in het verleden waarden morele steun is - werden geschapen, die wU in de Neder- de nieuwe commandant, gene- het heden en in de toekomst jVIET de overdracht van het riniers. commando van het Korps Voor het vaandel Mariniers was gistei korps werd overgedragen 1 te verrassing iandse mariniers: ook niet de raal-majoor der mariniers J. niet kunnen missen." Deze komst van prins Bernhard. die G. M. Nass, gaf de vertrekken- worvenheden één erva mtêtm mandant, de generaal- de korpsgeest moeten majoor H. Lieftinek, een uit eenzetting van de taak van het te Rotter- Korps. Hfj zei: „Ik heb wel ar wél het eens de indruk dat men in ons dat de Prins droeg, land het korps alleen maar eerste maal ging kent door de muzikale presta- in z(jn functie van inspecteur- de 1 generaal van de Koninklijke ma* Marine de plechtigheid in Van Ghentkazer bijwoonde. geledei De nieuwe commandant 'loot zich later bjj deze woor- noerade historie die de mariniers onder alle omstandigheden moeten varen. Generaai-majoor Nass be loofde: „Met inzet van al mijn krachten zal ik de speciale waarde van het korps bewaren en de reeds zo innige samen werking met de Koninklijke traditie een kostbaar bezit, die Marine bevorderen". het woord „breuk" vermeden. De op standelingen hopen dat de besprekingen hervat zullen worden, mogelijk onder druk van de publieke opinie in Frank rijk. Dc opstandelingenregering zou vandaag bijeenkomen om Boumendjels verslag van dc besprekingen te behandelen, en zal naar verwacht wordt een communi qué uitgeven. Zoals de zaken nu staan gelooft nie mand dat Ferhat Abbas naar Frankrijk zal gaan maar een tweede poging van de missie-Boumendjel acht men wel mo gelijk. Da opstandelingen zeggen dat zij op de besprekingen in Melun verzocht hebben gedurende het onderhoud van Ferhat Abbas met De Gaulle geregeld pere communiqués te mogen uitgeven. Verder zouden zij gevraagd hebben contact te mogen opnemen met de leden van hun regering die op heit ogenblik door de Fransen worden vastgehouden, met na me met vice-premier Ahmed Ben Bella Beide verzoeken hoeft Frankrijk volgens de opstandelingen categorisch gewei gerd. De Fransen zouden verder gewei eerd hebben de namen van hun afgevaardig den bekend te maken en te zeggeD op welk Dunt De Geulle aan de besprekin gen zal gaan gaen deelnemen De inlei dende besprekingen waren volgens een oretendelimgemninister ..niet vriende- De algemene indruk in de Tunesische hoofdstad was dat de vrede in Algerije niog zeer ver in het verschiet ligt. op de beroemde Ring, links en rechts handjes drukkend. De Oostenrijkse politie en tientallen journalisten en fotografen draafden ach ter hem aan, maar Chroesjtsjef dook in een tunnel, ging winkels kijken en was niet tegen te houden. Een enorme ver keersopstopping was het gevolg. Een vrouw greep zijn hand en noemde hem „man des vredes" Maar een ogenblik later zei ze tegen een journalist dat ook te zullen doen bij Eisenhower als ze ooit de kans kreeg. Mevrouw Chroesjtsjef kreeg intussen een brief overhandigd van een Russische vluchteling, die haar smeekte zijn vrouw cn twaalfjarig doch tertje, die nog in Moskou zijn, een uit reisvergunning te geven. Mevrouw Chroesjtsjef beloofde de brief aan haar man te zullen geven. In particuliere gesprekken heeft Chroesjtsjef verklaard er zeker van te zijn, dat de opvolger van Eisenhower, wie dat ook moge zijn, met hem zal wil len onderhandelen over Berlijn. Op de receptie in het slot Schönbrunn, eens het zomerverblijf van de Habsburgers, hield Chroesjtsjef zich aan vruchtensap, twee uur lang babbelde hij honderd uit met iedereen tot hij warm en het voorhoofd afwissend naast zijn vrouw op een rode sofa zonk vlak onder het schilderij van keizerin Maria Theresia, die met een trotse blik op hen neer scheen te zien. Gunstige wending (Van I H" .ze weerkundige medewerker) te koude en gure zomerweer dat de afgelopen week kenmerkte, zal tijdens het weckend een gunstige wending krijgen. In de eerste plaats trekt het hogedrukgebied bij Ierland met het centrum naar Zuid-Engeland cn in de tweede plaats neemt het lagedrukge bied boven Scandinavië in betekenis af. Dit zal tot gevolg hebben dat wij de koude noordwestelijke luchtstroom kwijt raken, waar geen enkele vakantieganger een traan om zal laten. De zwakke wind draait naar zuid tot zuidwest, de buien nemen verder af en de temperatuur zal morgen al iets hoger kunnen worden. Doordat deze verande ring nog in een beginstadium verkeert, zijn de verdere vooruitzichten wat onze ker, maar het waarschijnlijkst is dat het zomerweer zich na zondag verder gaat herstellen, hetgeen tevens een verbete ring van het strandweer zal inhouden. Op de meeste plaatsen droog weer De Bilt verwacht tot mor genavond Op de meeste plaatsen droog weer met zonnige pe rioden. Vannacht vrij koud, morgen overdag iets hogere temperaturen. In het noor den van het land overwe gend matige noordwestelijke lijke wind. elders matige tot zwakke. La ter veranderlijke wind. (Opgemaakt om 11.15 uur.) ZON EN MAAN 3 juli, zon op 4.25 uur, onder 21.02 uur; maan op 14.30 uur, onder 00.49 uur. 4 juli, zon op 4.26 uur, onder 21.02 uur; maan op 15.45 uur, onder 1.18 uur. 8 juli. 20.37 uur volle maan. HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen 7 uur

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 1