De wonderlijke beklaagde (§aat C Enrico en het blonde meisje u op re ió ZATERDAG 2 JULI 1960 KORT VERHAAL - KORT VERHAAL - KORT VERHAAL - KORT VERH ZONDAGSBLAD VOOR DE JEUGD - VOOR DE JEUGD - VOOR DE JEUGD - VOOR DE JE CARLA VEREN weende zich de ogen rood en verzuchtte, zoals zo vaak, in conflict met het grootste mysterie van haar leven: „Ik begrijp het niet, ik kan er niet meer bij Ben ik daarvoor in alle eerbaarheid bijna zestig geworden, om dit nog mee te moeten maken." Alle familie, vrienden en kennissen, die deze zo vaak herhaalde litanie hadden moeten aanhoren en soms smartelijk bewogen door Carla's tranen bij de ruïne van haar huwelijksgeluk, wisten evenmin een verklaring die troosten kon. TVE enige die die verklaring wel kon ge- Lr ven was het mysterie zelf, namelijk Eduard Veren, die zo ongeveer dertig jaar geleden aan de hand van Carla naar stad huis en kerk was gegaan om zich in de echt te laten verbinden. Maar dat myste rie zweeg in alle talen en raakte zelfs niet bewogen onder de tranen van zijn echtgenote en soms zelfs trof hij haar met een blik van minachting en soms ook kwam er een trek van sadistisch genoegen op zijn gezicht. Dit alles had vanzelfsprekend zijn diep gaande oorzaken. Nee. het was geen wonder, dat Carla wanhopig raakte onder het niet begrijpend scherven keren van haar eens zo volmaak te huwelijk. Volmaakt althans naar de begrippen en maatstaven van Carla Veren geboren Nederlof, eerbare predikantsdoch ter. die 30 jaar geleden in het huwelijk trad met een leraarszoon, een jonge man van onbesproken gedrag, met een goede positie op een van de grote banken en tot de catastrofe van vorig jaar was er niets, maar ook niets aanwijsbaar of denk baar. dat dit sterke bouwsel van geiuk zou kunnen bedreigen. HET manneke Veren was altijd zeer on derworpen geweest en had zich altijd bij Carla's beslissingen zonder op- of aan merkingen neergelegd, want theoretisch en wettelijk was Eduard met Carla getrouwd, maar in werkelijkheid was dat precies an dersom. Op een goede dag zei ze eenvou dig: „Eduard, de 23ste februari gaan we trouwen, dan heb je je periodieke verho ging gehad en daar kunnen we van rond komen"... en Eduard had slechts geknikt, gekust wanneer zij dat wilde plus een be stelde glimlach en voorts „ja" gezegd op haar handkneepje waar de omstandighe den dit wettelijk en kerkelijk noodzakelijk maakten. Daartegenover stond een regel matig cn correct verzorgd leven met glad gestreken witte overhemden en hagelwitte boorden annex geperste broeken op tijd. Verdere aanvulling waren Eduard's studie, boeken, legpuzzels en warme pantoffels. Kinderen kwamen er niet maar daarover is nooit hoorbaar gezucht en zo groeide ongemerkt door de jaren de heerszucht van Carla als een machtige eikeboom over het leven van Eduard Veren, bank bediende met ten slotte weinig promoties maar toch wel met een dragelijke en aan vaardbare verantwoordelijke positie. Zo heeft hij ook op de Bank zijn 40-jarig ju bileum gevierd. De sigaren die hij toen kreeg mocht hij met twee per dag zoek van vergaderingen etc. van welke aard dan ook werd slechts toegestaan bij nader overleg en onder dit alles was Eduard Veren onkreukbaar trouw geble ven, zonder verzet, en bracht elke maand zijn bloemen en salariszakje mee.... totdat opeens dat ene diepschokkende. onbegrij pelijke plaatsgreep, dat zich als een bo ze nachtmerrie over Carla's plotseling dof- geslagen hoofd uitstortte. HET kwam op een avond als duizend an dere, waarop Eduard zijn puzzel legde en Carla van haar boek over de rand van haar leesbril keek en vroeg of Eduard zijn koffie soms begeerde toen er plot seling werd gebeld. Carla keek op de van thuis geërfde, eer biedwaardig tikkende pendule. „Vreemd", zei ze. „om deze tijd?" en gebaarde ter wijl zij opstond naar Eduard. dat hij kon blijven zitten. Zij ging zelf naar de deur. Even later was Carla terug in de huiska mer met twee heren en zenuwachtig slik kend stootte zij uit: „Twee heren van de politie Eduard. Ze moeten je spreken. Gaat u zitten", vervolgde ze en schoof in derhaast twee stoelen bij. Eduard bleek in het geheel niet verwon derd of geagiteerd te zijn en zei niet meer dan „Goedenavond heren, wat i gende blikken van de een naar de ander cn bepaald ontsteld geraakte zij. toen zij hoorde, dat de laatste accountantsrappor ten verdachte tekorten uitwezen op Edu- ards incassoafdeling en dat de sporen van die tekorten meer speciaal naar de heer Veren leidden. De rechercheur die het woord voerde, wachtte geen antwoord af en vervolgde: „Als ik het goed heb bent u reeds veertig jaar aan de bank en heeft u een sublieme staat van dienst achter de rug. betrouwbaar en eerlijk, zo vertelde ons de directie. Er moet dus ergens een fout schuilen en ik denk zo. meneer Ve ren. dat u hiervoor natuurlijk een bevre digende verklaring zult hebben." Toen viel de slag hard en vernietigend. Eduard stond op en er was niets van angst of schrik aan hem te zien toen bij zei: „Natuurlijk kan ik dat. Die tekorten zijn er inderdaad en het heeft me verwonderd, dat men niet eerder tot maatregelen is overgegaan. Er is een tekort van totaal 12.600.75 als gevolg van fraude en de da der staat hier voor u. Zal ik maar mee gaan?" Carla's ogen puilden uit en haar gezicht werd blauw, haar ademhaling piepte als een lekke blaasbalg en alsof ze dodelijk getroffen was stootte ze de naam „Eduard" uit en was verder buiten kennis. HET WERD een akelige verwarde situa tie. waarin alleen onverwacht de man Eduard kalm bleef. De politiemannen ole- ken ook zelf overdonderd en stonden de eerste seconden sprakeloos. „Uw vrouw, kijk zei de een. ..Ik zal een glas water halen en eau de cologne, dat helpt en dan m'n jas aantrek ken als u 't goed vindt." Toen zei de ander: „Maar meneer Ve ren, weet u wel goed wat u zegt, dit is een zeer bezwarende bekentenis, u weet toch dat toch i i morgen We zitten weer midden in de tijd van de vakanties. De reis naar Italië of Ap pelscha is besproken, een nieuwe kof fer gekocht, omdat de oude zo versle ten was. een knippatroon besteld voor een beeldig strandpakje enz. In onze fo torubriek zouden wij niet achter willen blijven met het geven van een aantal waardevolle tips voor vakentiegangers, of dit nu in binnen- of buitenland is. Buitenland Als u over de grens gaat. hebt u niet voldoende aan uw paspoort of toeristen- kaart. indien u de camera meeneemt (en wie doet dat niet?) U moet dan een identiteitsbewijs hebben, waar uw camera en toebehoren ook ex tra lenzen en belichtingsmeter dus, op ver meld staan. Het wordt u gratis verstrekt bij de dienst voor invoerrechten en accijnzen in uw woonplaats, maar u moet dan de spul len meebrengen en de kwitanties of ande re betalingsbewijzen. Zonder zo'n identi teitskaart krijgt u beslist moeilijkheden. Niet bij het uitgaan, maar bij het opnieuw binnenkomen van ons land. Films Films kunt u in voldoende hoeveelheid meenemen naar het buitenland. Met vol doende bedoelen wij b.v. 5 stuks per per soon. In het algemeen is de douane hier zeer soepel mee. mits u geen dozijnen meesleept. Kleurenfilms in het bui tenland gekocht, worden niet gratis hier te lande ontwikkeld, door de cen trales. Dit in tegenstelling tot de kleuren films. die u hier bij uw eigen fotohandelaar koopt. Koop uw eigen vertrouwde merk!! Wat mag en wat mag niet Militaire objecten als vliegvelden (mili taire dan», legerkampen, atoomcentrales, raketbasis enz. laat u wijselijk voor wat ze zijn. Het kan u veel narigheid opleve ren. Dit geldt ook voor ons eigen land. Hoe r i ik het r Uw camera in een paraattas om uw hals, niet onderin een koffer, de aardigste momenten komen onverwachts. Belichtings meter aan een koord of ketting om uw hals en in een borstzakje nooit in het dashboardkastje van een auto. Neemt u een wat uitvoeriger uitrusting mee. dan is een z.g. Combitas ideaal al les gaat er in en zit veilig en schokvrij geborgen. Aan strand, duinen of heide, camera in de tas en een plasticzakje als extra be scherming er om heen. Stuivend zand is minder goed voor uw toestel. Bergt u dadelijk weg i het blikken busje en plak- had hooglopende ruzie gehad met zijn col lega's. Waarom wist hij niet meer. maar ze hadden hem uitgemaakt voor een slap pe vent, een dooie pier. een pantoffelheld die thuis en nergens wat te zeggen had. „Jij. jij durft niks." En toen was daar opeens Carla zelf. die hem smadelijk in zijn gezicht uitlachte: „Ach jochie, wat wou je eigenlijk, wat zou je zijn zonder mij? Zoet, braaf, gehoorzaam mannetje." HIER was hij opeens wakker geschrokken met een gevoel van onpasselijkheid. Hij had opeens scherp zijn eigen zielige figuur gezien en om het beter tot zich te laten doordringen was hij opgestaan en voor de spiegel gaan staan en hij zag een zielepoot die niks durfde Toen opeens rees er een wonderlijk verzetsgevoel in hem, dat niet wou aflaten, hem bleef in trigeren en dat een uitweg zocht in een daad maar hoe. wat? Carla tegenspre ken? Hij wist dat hij er de moed niet toe had. Toen op een nacht stak opeens een dolzinnig, vermetel plan de kop in hem op. HTj werd er nerveus onder, maar de angst in het begin gaf hem voldoende zelfbeheer sing om er niets van te laten blijken. Het bleef voortwoelen in zijn denken. Hij kon hiermee voorlopig beginnen zonder dat iemand het merkte, en als het ontdekt werd was er geen sprake meer van een terug, dan stond hij onontwijkbaar voor de consequenties.. dan moest hij durven en later zou hij dan als een man met een eigen wil onder het gezag van Carla zich zelf durven zijn en de rest kon hem niet meer schelen. Toen op een kwade dag was hij begonnen met zijn plan.. fraude, opzettelijke fraude, om geen andere reden dan de vrijheid. Maar er gebeurde niets er gebeurde heel lang niets., het verduis terde bedrag liep angstwekkend op.. Edu ard werd geslingerd tussen vrees en hoop. Hij kon nog steeds terug hij kon Een weinig korzelig zei Eduard: „Ik weet heel goed wat ik zeg, en wat moet er nu gebeuren Een reutelende kreun van Carla deed Eduard eerst herinneren aan zijn plicht en daarna begon voor Car la een niet door te komen tijd, want de zaak kwam voor, de schande werd open baar en wie men ook over deze zaak sprak, men haalde de schouders op en zei: „Ik snap er niets van. De rechter begreep er uiteindelijk ook niets van en verklaarde: ,.U bent de meest wonderlijke beklaagde uit mijn loopbaan, Waarom heeft u dit toch gedaan met zo'n staat van dienst? U had kunnen weten dat dit moest uitkomen." En Eduard? Hij knikte instem mend met bijna een trek van voldoening op zijn gezicht. „Heeft u er dan helemaal geen spijt van? Ik begrijp het echt niet goed. Kunt u me niet zeggen waarom u dat geld no dig had?" ,,Ik had en heb het niet nodig edelacht bare", verklaarde Eduard. „Ik heb het al lemaal bewaard en de bank kan het zo terug krijgen." De verdediger wist met deze grif bekennende cliënt evenmin raad, en trots de smeekbeden van Carla Veren, die zelfs haar laatste gespaarde geld er tegen aan wilde gooien om het huis Veren de schande van een gevangenisstraf te be sparen, slaagde hij er niet in, door het domme optreden van Eduard zelf, die sterk de indruk gaf de straf te willen uitzitten, de zaak te redden, ,,'t Spijt me mevrt zei hij triest, „maar ik snap er niets paar maanden voor de meest pijnlijke verrassing van haar leven te staan bij de terugkeer van de fraudeur in huis. Er was kennelijk iets veranderd in hem. Er wa ren krachten in hem ontwaakt die zij zelfs nooit bij hem verondersteld had. Er ging plotseling gezag van hem uit en hij han delde naar zijn eigen goeddunken. Hij overtrad haar in huis gestelde wetten met een ironisch lachje, rookte zijn pijp. siga retten en morste as. ging 's avonds de deur uit zonder overleg, en keerde terug zonder verklaring, ja soms in de nacht en het deerde hem blijkbaar niet, dat hij Carla met rood behuilde ogen vond. Hij vond weer een redelijke baan in een andere plaats en hoe hij dit voor elkaar gekregen had wist niemand en zo ver scheurde hij het laatste sprookje in Carla's leven, die zich had voorgesteld Eduard in liefde tegemoet te treden na zijn diepe val en hem over zijn schaamte heen te hel- Een. Niets van dat alles werd werkelijk- eid. Eduard ging zelfbewust zijn eigen gang.Maar een van zijn directeuren had dit raadsel kunnen ontsluieren als die niet beloofd had over de kwestie te zwijgen. Die had hem geholpen aan zijn nieuwe baan Waarom? Eduard had hem zijn verhaal verteld, een verhaal dat toch niemand geloofd zou hebben, maar dat toch niettemin volkomen waar was. Had hij kunnen zeggen, dat dit alles het gevolg was van een droom? En 5 het zo. JAAR hij hield vol totdat de grote slag l kwam. waarop hij zich reeds lang had voorbereid. Wat moest hij bekennen? „Och edelachtbare, het was maar een droom"? Had hïj dat zijn verdediger moeten ver tellen? Dwaasheid. Elk effect was voor hem verloren gegaan en meer dan ooit was hij de belachelijke figuur geworden. Nee, niemand zou dit ooit te weten ko men. dan alleen zijn directeur, die hij no dig had voor zijn nieuwe baan en die hem beter begreep dan Eduard vermoedde. Hij kende die dromen. Hij zuchtte eens diep bij Eduards verhaal maar wist zijn gezicht in bedwang te houden en dacht aan zijn tirannieke gade thuis. Hij zei niet meer dan: „Zo. zo. was het dat ik begrijp het Goed, ik zal voor je bellen en durf zelfs voor je eerlijkheid in te staan Veren, tot kijk. maar los die kwesties liever een voudiger op in het vervolg." Of er ooit weer malversaties op die bank hebben plaatsgevonden vertelt ons verhaal MURR, DE KATER EN ZIJN VRIENDEN 58. „Hé, gelukkig kom ik nogal zacht terecht. Waarom stuurde Leo me eigen lijk deze kant uit?" Benjamin Konijn be grijpt er weer helemaal niets van. Hij heeft zelfs niet eens gezien, dat Leo zijn stuurwiel heeft doorgezaagd. Hij is alleen maar blijdat hij precies in die hooiberg is terecht gekomen en nu ziet hij het dan eindelijk. „Wat zou er met mijn stuur aan de hand zijn", roept hij, „ik kan het he lemaal los in mijn handen houden. Dat zal wel niet goed zijn." Hij ziet een hoofd achter de deur van het huisjewaar hij juist voor staat. 59. „Ik zal daar maar eens netjes aan kloppen," zegt hij bij zichzelf, „misschien kan die meneer me wel helpen." „Wat is er aan de hand", zegt even later de ge pensioneerde zeekapitein Walrus. „Ik heb een los stuur, meneer," „Dat zie ik. Ik zal je helpen." Even daarna brengt me neer Walrus een stuur van een schip en hij zet dat vlug en vaardig op de plaats van het doorgezaagde stuur. „Zo", bromt hij goedig, „jongetje, nu kun je weer verder rijden. Needat kost niets. Ga maar gauw door„Dankuwel, nu zal ik zéker de wedstrijd winnen, want nu heb ik altijd nog dat losse stuur bij de hand ook." 60. En voort snort de auto van Ben jamin Konijn en weer haalt hij Leo, die laffe jongen, in. Leo kijkt heel benauwd. Hij had echt niet gedacht dat Benjamin kans zou zien het stuur te laten repare ren. Leo laat zijn auto wat harder rijden en zegt bij zichzelf: „Hier .moet ik iets op verzinnen. Hij mag de wedstrijd niet win nen." Hij tuurt vooruit en daar ontdekt hij een met kolen geladen auto. „Dat is mijn redding", juicht hij, „als ik die stang loswring, dan vallen alle kolen op de weg en dan zal Benjamin er tegenaan rijden. Vlug, vlugHoe zal Benjamin op deze nieuwe laffe list van het leeuwtje reageren? (Vervolg) opeens Nu begon schrikkelijk te huilen. Luid krijsend rende ze weg, naar een grote vierkante tent in de derde rij. Enrico schrok. Zó had hij het niet bedoeld. Hij had gemeend, dat het blonde kind het heerlijk vond te worden natgespoten. Bij de ze hitte en zo dicht bij zee liepen de meeste mensen kletsnat rond. Zodra ze droog en warm werden gin gen ze onder de douches staan of doken in het blau we, blauwe water. Daar voor kwamen ze hier: om nat en warm en weer nat en weer warm te worden. Toch jammer, dat het kind je zo van het water was geschrokken. Enrico had graag nog een poosje met die blonde elf gespeeld. Hij sloot de sproeier af en greep de hark. Zorgvul dig begon hij de grindpa den bij te werken en op eens kreeg hij een schok. Daar liep het blonde meis je. nog altijd snikkend met een handdoek over de schouders en naast haar liep een mooie, blonde vrouw, die heel boos keek. Ze gingen naar het kan toortje van Enrico's vader. Oei. dat was lelijk! Die moeder ging haar beklag doen. Daar zou straks wat zwaaien voor Enrico! Mismoedig deed hij zijn werk, haalde de vuilnis mandjes bij de tenten weg en leegde ze in de oude kruiwagen. Hij zag zijn moeder achter de toonbank in de kampwinkel staan. Ze lachte tegen de klanten. Wanneer ze straks van va der hoorde welke euvel daad Enrico had begaan, zou ze niet meer lachen. Enrico! Daar had je het al. De jongen liet zijn kruiwagen in de steek en slofte naar het kantoortje. Hij zag zijn vader achter de oude schrijftafel zitten, de blon de vrouw en het huilende kind stonden er voor. En rico durfde hen niet aan- door Tliea Beekman Wat hoor ik? raasde zijn vader. Heb jij dit meisje natgespoten? Om te plagen? Een beetje, stamelde Enrico. Niet om te pla gen, we speelden maar wat. Ik dacht dat ze het leuk vond. Vader en de vrouw spra ken samen Duits, hoorde Enrico. Hij was heel trots op zijn vader, die behalve zijn moedertaal ook nog Frans en Duits kende. En rico wilde wel, dat hij er iets van kon verstaan. De moeder van het meisje scheen echter heel boos. Opeens wendde zijn va der zich weer tot Enrico. Het is heel ondeugend van je geweest om dat ar me kind nat te spuiten, bromde hij. Het meisje is bang hebt haar hevig aan het schrikken gemaakt. Voor straf ga jij de hele week niet zwemmen. Vooruit, schiet op, ga je moeder maar helpen in de winkel. Met gebogen hoofd verliet Enrico het kantoortje, ter wijl zijn vader verontschul digingen maakte tegen de blonde vrouw. De hele verdere middag werkte Enrico hard. Nadat hij alle vuilnismandjes had geleegd en de kruiwagen had uitgeboend, ging hij inplaats van te zwemmen, zijn moeder in de kamp winkel helpen. Hij sjouwde met kisten sinaasappelen, perziken en aardappelen, met flessen wijn en flessen melk. Hij zag de toeristen, druipend van het zoute wa ter onder de douches gaan, hij zag mensen met lucht bedden naar het strand trekken, hij hoorde de vro lijke kinderstemmen en in zijn hart groeide een grote bitterheid. Die akelige toe risten, die dachten maar dat zij het voor het zeggen hadden! Had hij, Enrico, ooit vakantie? En nu mocht hij zelfs niet meer Hij dacht weer aan het blonde meisje, dat bang was voor water. Waarom waren haar ouders dan naar de Rivièra gekomen? Daar ging je toch heen juist om van de zee en het heerlij ke water te genieten! Wat moest dat kindje dan doen op een kampeerterrein waar zelfs geen zand was om mee te spelen? (Volgende week verder) Wat hebben jullie allemaal heerlijk genoten van het schoolreisje. Dat is altijd een heel groot evenement. Vooral als het mooi weer is dan kunnen jullie lekker in de speeltuin spelen of zwemmen. Ja, en dan komt straks nog de grote vakantie, wat een feest! Hebben jullie goed je best gedaan op school? Hoe wordt het rapport? Dat is nu wel erg belangrijk hè. Wat denken jullie, gaan we allemaal over? Er zijn ook jongens en meisjes die wat groter zijn en met september naar een andere school gaan. Enfin, jullie schrijven het me maar gauw. De neven en nichten die hun geboortedatum nog niet hebben geschreven, vergeten jullie niet het nu te doen? De oplossing van de vorige puzzel is hop, pet, gul. De hoofdprijs krijgt Nelleke Toet. Sjanie van Tilborg, Anja Verschoor en Cobie Vos krijgen deze week de troostprijzen toegestuurd. Gefeliciteerd hoor meisjes! Hiep-hiep-hoera. We hebben deze week maar één jarige in ons midden en dat is Ad van Leeuwen. Hartelijk gefeliciteerd, hoor Ad! ken dat met pleister dicht, op het pleis- Smalfilm gaan eveneens in het blikje waaruit ze kwamen en daarna in de kar tonnen verpakking. Dadelijk na terugkomst laten ontwikkelen is voor alle soorten films het beste, daar anders de kwaliteit teruglopen kan. Voor wo op reis gaan Als u regelmatig uw camera gebruikt, weet u wel of het apparaat deugt. Is het voor u een zomersport, dan doet u er goed aan even een filmpje als proef vol te ma ken en dit ter ontwikkeling aan uw han delaar geven. U merkt dan tijdig eventue le gebreken en u kunt dit laten herstel len. Reservelicht Vroeger waren we afhankelijk van de nukken van het weer. Was er wel of niet genoeg licht om te fotograferen? Nu nemen we een paar pakjes flitslam- pjes mee en de flitser en er kan ons niets meer gebeuren. Binnen in tent, ho tel of jeugdherberg, overal zijn aardige va kantiefoto's te maken. Buiten als het som ber weer is. of onder zware bomen en in donkere straten zijn we ook volkomen vrij. Het Is voldoende bekend, dat we voor kleurendia's met blauwe lampjes moeten flitsen. Filters Voor zwart-wit films gebruikt u bij zon het gewone geelfilter (middelgeel) voor een betere weergave van de tinten, wolken en waterpartijen. In het gebergte volstaan we beneden de 2000 meter eveneens met dit filter. Boven 2000 meter voldoet een Ultra Violetfilter beter. Bij kleur nooit een geelfilter. Wel een kleurloos U.V. filter. Voor het gewo ne amateurgebruik is het U.V. filter in practisch de meeste gevallen voldoende. Andere hulpmiddelen Een statief: voor filmers die rustige en goede films naar huis willen meenemen aanbevolen. Een z.g. eenbeenstatief voldoet voor dit doel ook al goed en is minder moeilijk mee te nemen. De driepoot is ove rigens ook prettig voor hen die in kerken of gebouwen interieuropnamen willen ma ken. Ook een draadontspanner kan hier goede diensten bewijzen. Zonnekap: mag nooit ontbreken op een toestel. Denk hierom Plak in uw camera een etiket met naam cn adres, de kans dat het toestel bij ver lies terugkomt is hierdoor groter. U kunt uw toestel verzekeren, ook tij delijk voor de duur van uw Vakantie. Laat het echter nimmer onbeheerd aan de knop van een stoel hangen of in een trein-wagon. dat is vragen om diefstal. Plomp Uw zeilboot slaat om, uw camera zwemt. Maar u hebt hem kunnen redden. Dan da delijk de camera in zijn geheel in een blik of sterke plasticzak met alcohol, olie of petroleum. Zo brengt u het naar de foto handelaar, die via de importeur ervoor zorgt, dat uw toestel weer piekfijn in orde komt. Reparatie Ga nooit zelf prutsen met een mes of schroevendraaier. Het mechanisme ver draagt alleen de handen van de fijnmeca nicien die met een loupe en ragfijne in strumenten de storing opheft. Altijd in eerste instantie naar een fotohandelaar ook in het buitenland. Nu gaan antwoorden. Hoe is het er mee Willy Schellevis? Heb je al een ritje op de bromfiets gemaakt? Jul lie hebben pappa en mamma erg verwend hoor. Is jouw ketting mooi geworden Gerda Schellevis? Kan jij goed zwem men? Een héél prettige dag woensdag, Gerda! Dat is een heel eind weg Zuid Ame rika Leen Schellevis. Fijn dat je nu weer beter bent en toch nog met een schoolreisje mee mag. Veel plezier hoor! Je vorige brief was te la,at Mar- jo Scholts. Schrijf je de vol gende keer eens wat meer' Jij hebt ook wel erg genoten van het schoolreisje Hennie Schiillcr. Heb je de kabouters ook nog gezien? Dacht het meisje dat ze in Parijs was? Vond jij het zo griezelig in het kabelbaantje. Piet Slappen- del? Tante Jos heeft er ook in gezeten, maar ik vind het wat leuk. Moet jij ook wel eens hooien? Hartelijk welkom Lisette Snoeij. Waar woont jouw oma? Heb je nog ge zwommen in Hoek van Hol land? Jij bent ook hartelijk welkom Jaap Snijders. Fijn, dat ik de volgende keer een lange brief van je krijg. Hebben jullie een prettige reis gehad Corrie en Ineke Steenks? Waar zijn jullie geweest? Keesje van Steensel, jij deed er helemaal geen briefje bij. De volgende keer wel? Wan neer gaan jullie met vakantie Piet en Sjaak Stok? Hebben jul lie al met hei dominospel ge speeld? Fijn weer een brief van je te krijgen Sjanl van Til- Vier jongens gaan heerlijk een bad nemen, want het is verschrik kelijk warm. Wie zou het best kunnen duiken? De trap waarop ze lopen is ge nummerd de brieven be- borg. Heeft jouw vader veel ka naries? Heb jij ook visjes? Hoe is het toelatingsexamen afgelopen. Dia Timmermans? Hoe heet jouw zusje? Veel ple- op 11 juli. hoor" Wat 7. Nu het de bedoeling, dat jullie de woorden horizontaal, dat is rechts, invullen. Als jullie dal gedaan hejoben ontstaat er verti caal een bloemen naam, dus in de vakjes 1 t.m. 7. Dan zijn hier nog de gegevens: 1. Eerste letter van het alphabet. 2. Op dit mo- 3. Het kleinste telwoord. 4. Hemel lichaam. 5. Groot mu- ziekinsrument. de puzzelrit, knap hoor! Welk boek zou jij graag willen heb ben? Waar ben jij met het schoolreisje naar toe geweest. Annie Vos? Ga jij vaak zwem men? Jij zal wel erg bruin worden. Tante Jos vind aardbeien ook erg lekker Co bie Vos. Is dat een moeilijk werk om ze te plukken? Wan neer gaan jullie naar de Flo- riade? Geweldig, dat Rika een nieuwe fiets kreeg. Heerlijk dat je nu weer thuis bent Ma rianne Vos. Je bent erg ver wend hoor! Heb je al op de nieuwe fiets gereden? Grap pig. dat die zeehonden zo goed naar hun baasje luister den. Heb je ook nog gezwom men? Hartelijk welkom Agaath de Vries. Geweldig dat jij zo ver hebt gelopen. Ga jij vaak zwemmen? Waarom verzamel jij al die schelpjes Ria van Vuuren? Wie is jouw oom? Schrijf jij de volgen de keer een lange brief Aart van de Waal? Riet de Waard jij ook? Hoe komt het, dat de krant zo laat bezorgd wordt Esdra van Wageningen? Nu was je brief wel op tijd. Wat hebben jullie in Arnhem be zichtigd? Ja, het is erg mooi in de Drunense duinen Hettie Wassink. Waar was die grote dierentuin' Kan jij goed zwemmen? Nee Tante Jos is nu niet in Ouddorp geweest Annie Westhocve. Met de Pinksterdagen ben ik er geweest. Tante Jos is ook wel eens meegeweest met een gar- nalenvisser op de Noordzee. Prachtig was dat. Kan jullie meester zo goed de banden plakken? Leuk, dat jullie allemaal een prijs kregen. Gerda van Wijk. Wanneer krijg jij vakantie? Heerlijk, dat jullie nu bijna met vakan tie gaan Willy Zaalberg. De omgeving van Apeldoorn is erg mooi. Heb je al met het spel gespeeld' Knap hoor, dat jij de tweede prijs won. Jij hebt ook al genoten in het Ouwehands Dierenpark Kees Zeedijk. Hadden jullie je zwempak bij je? Hartelijk be dankt voor het mooie land schap wat je hebt gemaakt. Fijn. dat jullie de eerste prijs hadden op het concours Anne ke de Zoete. Spaar jij postze gels? Hoe is het dinsdag ge weest in Oosterhout? Flok- je Zwartbol, jouw vorige brief was te laat. Jij bent hartelijk welkom bij de neven en nich ten. Zijn al je broers en zusjes ouder dan jij? De brievenbus is helemaal leeg. Volgende week hoop ik (ondanks de vakantie) dat hij weer helemaal vol is. O ja dat is waar ook. Ik heb hier nog een brief van een meisje of jongen dat vergeten is haar naam op de brief en envelop te schrijven. Zij of hij woont c CnbnniAior CaPelle ad- UsseL Heel o. ocriaaiaier. Oplossingen veel plezier vrijdag hoor! De 7. Rivier met letters A t.m. H zijn deze beroemde water- week aan de beurt. Tot de vol- val in Noord- d°g 5 juli worden gende week jongens en meis- Amerika. ingezonden. TANTE JOS. Bedankt" voor je prachtige tekeningen Nellie Toet. jouw moeder al beter? hebben jullie op 31 mei een grote tocht gemaakt. Hoe vond jouw broer de Rotterdamse havens? Jij hebt ook al zo'n mooie tekening gemaakt Cla- zientje Toet. Wat een boffert ben jij met je nieuwe fiets. Naar welke school ga jij met corpsen. Jaap Tol? Hij mocht heerlijk lang opblijven. Jij bent hartelijk welkom bij de neven en nichten Heleentje Verhagen. Als je" op de brief „aan tante Jos" schrijft, komt hij altijd terecht. Heb jij nog meer broertjes en zusjes? Jammer, dat jij me helemaal vergeten was Ria Vermaas. Ben je al naar de dierentuin geweest? Hoe was het giste ren in Efteling? Jij bent erg verwend hoor! Hoe is het met de juffrouw Anja Ver schoor? Bedankt voor het mooie plaatje. Veel plezier dinsdag, Anja! Jouw vorige brief was te laat Thea Ver- wey. Als je de brief op maan dag verstuurt, is hij altijd op tijd. Heb je je nieuwe jurk al aangehad? Geweldig zo'n grote strik. Hoe heet jij A. Vinjé? Je schreef er verder niets bij. Jullie hebben goed je best gedaan met de wandel- mars, Mieke Visser! En nog een boekenbon gewonnen met

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 18