Veel kritiek in Israël op Ben Goerion Voor onze filatelisten IJzeren Gordijnlanden grazen zegelmarkt af ?De Spiegel der een Vlaamse Minnen" werd verrassing Goede afzet zacht fruit Derde lening van Bank voor Ned. Gemeenten Kostbare brand in Zwolle NIEUWE LEIDSCHE COURANT 11 ZATERDAG 2 JULI 1960 Argetinië werd in dwangpositie gebracht (Van een medewerker) TTOEWEL zowel vriend als vijand -*--1 in Israël bewondering heeft voor premier David Ben Goerion, wordt zijn houding inzake de kwes- tie-Eichmann ernstig gelaakt. Is raels bevolking, die achter haar pre mier staat wat betreft het besluit, dat Eichmann onder geen beding zal worden uitgeleverd, komt tot de conclusie, dat vele van de politieke verwikkelingen die van de ontvoe ring het gevolg zijn, aan premier Ben Goerion moeten worden toege schreven. De wijze waarop hij zijn standpunt heeft kenbaar gemaakt, heeft niet de on verdeelde instemming. Hem wordt zelfs verweten, dat hij het door zijn oprechte, maar geenszins diplomatieke uitlatingen, onmogelijk heeft gemaakt, tijdens zijn verblijf in Nederland, een ontmoeting te hebben met president Frondizi van gentinië. Lange reeks Een lange reeks feiten wordt Ben Goe rion kwalijk genomen in de kwestie- Eichmann. Niet het minst zijn de func tionarissen van Israëls ministerie van buitenlandse zaken en diplomaten ver bolgen over het feit, dat B -n Goerion uit latingen heeft gedaan, waarin zij tevoren niet waren gekend en die zij, zo zij er voorkennnis van hadden gekregen, zeker hadden afgekeurd. Reeds de wijze waarop hij in het par lement Eichmanns arrestatie bekendge maakt heeft, schijnt niet de onverdeelde oegstgeest A.r. fractie sprak met gedeputeerde Zoals woensdag in de raadsvergadering is meegedeeld, hebben de anti-revolutio naire raadsleden P. van Nieuwkoop en J. P. Brouwer gistermorgen gesproken met mr. Van Dijken, lid van Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland, over de op han den zijnde annexatie. Het gesprek duurde vijf kwartier. Naar mr. Van Dijken ons meedeelde, hebben de beide raadsleden de bezwaren van Oegstgeest tegen het verlies van grondgebied aan Leiden en Rijnsburg foe- gelicht. Ter sprake kwam daarbij ook net verschil in de voorstellen. Was het eerste voorstel beperkt, thans gaat men van een veel ingrijpender" grensverlegging uit. Zonder tot een definitieve uitspraak te komen, heeft mr. Van Dijken toegezegd deze bezwaren bij de verdere behande ling zeker in overweging te nemen. Naar hij ons meedeelde zullen, nu alle be zwaarschriften van de bij deze annexatie betrokken gemeenten binnen zijn, Gede puteerde Staten de plannen met intern advies (waarover dus in het openbaar niet gediscussieerd wordt) aan de minister van binnenlandse zaken zendén. Geref. Kerk heeft twee predikanten Gisteravond kreeg de raad van de Ge reformeerde Kerk telefonisch bericht, dat ds. Iz. Meijer, predikant te Westerlee-Hei- ligerlee (Groningen), het beroep had aan genomen. Daarmee is de vorig jaar ge stichte tweede predikantsplaats ook ver vuld. Twee maanden geleden nam ds. Kappers van Sint Jacobi Parochie het beroep aan. Eind augustus hoopt deze zijn intrede te doen. De nieuwe predikant, die 8 januari 1927 werd geboren, staat sinds 22 mei 1955 in zijn eerste Gemeente. De kerk van Oegstgeest was sinds 1 januari 1958 vacant. Maar reeds in april had de plaatselijke predikant, ds. Jac. Eringa, ziekteverlof ontvangen van zijn kerkeraad. In augustus 1958 overleed deze predikant die meer dan een kwart eeuw de kerk diende en onder %vie de gemeente in ledental sterk vooruitging. De bloei van de gemeente was onder zijn leiding zo, dat de Willem de Zwijgerkerk moest worden verwisseld voor de kerk aan de Maurits- Vorig jaar besloot de gemeente op ver zoek van de kerkeraad over te gaan tot het stichten van een tweede predikants plaats. nadat een groot aantal beroepen Geslaagd De heer A. Bogaards alhier behaalde het accountamtsdiploma van het N.I.V A Er werd gespaard Bij de plaatselijke rijkspostspaarbank werd in Oegstgeest in juni f 142.990,43 in gelegd en f85.130,18 terugbetaald. instemming te hebben. Verstandiger had men het geacht, als met de publicatie van Eichmanns gevangenneming enige maan den gewacht was, totdat de sporen wa ren uitgewist. Stellig had bij die bekend making niet gezegd mogen worden, dat de arrestatie was verricht door functio narissen van de Israëlische geheime dienst, daar de Israëlische regering zich nu op politiek terrein alle manoeuvreer baarheid uit handen gaf. De wijze waarop Ben Goerion overi gens bevestigde, dat Eichmann uit Ar gentinië was gehaald, wordt wel op recht, maar niet verstandig gevonden Déze „bekentenis" van Ben Goerion wordt vergeleken met het incident met de U-2. Bovendien neemt men hem kwa lijk, dat hij de Argentijnse regering op de tenen trapte, door in een persoonlijke brief aan president Frondizi te schrijven, dat Argentinië een toevluchtsoord is voor nazi's. Die wetenschap had op diplo matiek niveau en binnenskamers benut dienen te worden, om op Argentinië druk uit te oefenen, het bij een formeel pro test te laten. Gedwongen Men meent dat Argentinië inzake de kwestie-Eichmann door Ben Goerion zelf gedwongen is de zaak hoger op te nemen. Dat Argentinië de zaak niet op de spits wilde drüven, wordt opgemaakt uit het feit, dat het land de diplomatieke betrek kingen met Israël niet heeft verbroken, maar slechts zijn ambassadeur uit Israël heeft teruggeroepen om Buenos Aires in te lichten. Ook uit de bereidheid van president Frondizi. de zaak te bespreken met Ben Goerion, meent men te mogen conclu deren, dat Argentinië een bespreking door de Veiligheidsraad niet had gewild. Frondizi gaf nl. te kennen Ben Boerion te willen ontmoeten vóór de Veiligheids raad het meningsverschil in bespreking heeft moeten vinden voor het wereldfo rum als de' verdediger op te treden een figuur als Eichmann. Dat het toch tot een bespreking in de Veiligheidsraad is gekomen en niet tot een samenspraak met Frondizi, wordt aan Ben Goerion verweten. Hij immers heeft kort voor d< behandeling in Brussel en vlak er na of de persconferentie in Den Haag, ver klaard dat Israël onder geen beding Eich mann zal uitleveren. Zelfs wenst Israël niet in te gaan op de modus, Eichmann uit te leveren aan de Argentijnse ambas sade in Israël, van waaruit hij weer aan Israël zou worden overgeleverd. Hoewel men deze mening van Ben Goerion van harte onderschrijft, is men mening, dat hij dit niet wereldkun dig had mogen maken, maar dit binnens kamers aan Frondizi had behoren te ver tellen en onder vier ogen met Frondizi een oplossing had moeten zoeken voor de ..passende genoegdoening". Overigens wordt het ergste van alles nog gevonden, rond een sinistere figuur als Eich- zoveel internationale deining kon ontstaan. In feite vindt men hem een fi guur waar ieder woord dat aan hem wordt besteed te veel eer is. Advertentie) Voor KOELKASTEN NAAR RADIO KROMHOUT Vliet N.Z. 32 - Rijnsburg voorschoten Geslaagd Onze plaatsgenoot T. Groot, Stadwijk straat 12, slaagde in Amsterdam voor het examen elektrotechnisch installateur. Collecte In de week van vier tot negen juli wordt een huis-aan-huis-collecte gehou den voor De Fakkels Bijeen. De op brengst is voor het blindenwerk. Herv. jcugdkapel In tegenstelling tot anders luidende be richten wordt de zondagochtenddienst van de Hervormde jeugdkapel normaal gehouden, deze keer in het gebouw voir Christelijke Belangen. aangezien de kerkzaal van Nieuw Voordorp in ver band met de bazaar niet ter beschikking is. Aanvang 10 uur. DEN HAAG. 30 Juni Na aflegging van de ..Belofte van Geheimhouding" is het ..Bewijs van bevoegdheid voor heilgymnas tiek en Massage" uitgereikt aan de dames: M E A Hoomans te Haarlem: C de Leeuw te Rotterdam C M Mabesoone te Leiden: H Meester te Amsterdam: G A Mesdag te Amsterdam; C Nusmeier te Enschede K.N.S.M. verkocht de in 1928 gebouw de Jupiter aan de Cia de Nevegacion Michaels Line S.A.. Panama. lutionair, na de tweedeling in N. en Z. Vietnam officieel erkend staatshoofd van de Volksrepubliek Noord Vietnam, voorheen gena deloos gueriüastrijder, die op alle foto's en postzegels zonder een glimlach op zijn gezicht afgebeeld staat, verschijnt nu met een vriendelijke lach op de herden kingszegels van zijn land. bij ge legenheid van zijn 75e verjaardag, (afb. 1). Op afb. 2, (jammer dat U de bonte kleuren niet zien kunt) staat hij tussen de kinderen, die hem bloemen op zijn verjaardag (19 mei) brengen. Onwillekeurig denkt men: waar heb ik in mijn album soortgelijke tafreejtjes meer gezien? Inderdaad, Hitier en Stalin werden ook bij voorkeur zo afgebeeld op de zegels! TN EEN HOLLAND FESTIVAL, van men het allang opgegeven heeft voor het toneel nog iets goeds te wachten komt daar het Nationaal Toneel van België met een opvoering, die in alle opzichten prijzen moet: Colijn van Rijssele's „Spiegel der minnen". Eerste lof geldt de bewerking: van eer rederijkersstuk dat in volledige opvoe ring wellicht vijf voorstellingsavonden zou vergen heeft Fred Engelen avondvullend stuk in twee delen maakt, met het volle behoud van waarlijk niet geringe poëtische schoi heid. Een bewonderenswaardige prestatie. Tweede lof: dezelfde Fred Engelen heeft dit stuk een regie meegegev die de hele scala der epitheta doorloopt, van ingenieus, onderhoudend, levend' komiek en vondsten biedend, die de zichtbare-onzichtbare aanwezigheid der sinnekens bijv. vaak verbluffend mochten heten. Derde lof: de decors, die bij al simpelheid (eenvoudige zetstukken) ge plaatst voor drie afwisselende achti gronden (de troon van Saturnus en Drink INSTALLATIE GEMEENTESECRETARIS VAN NOORDWIJKERHOUT In de vrijdagavond gehouden raadsvergadering heeft de nieuw benoem de gemeente-secretaris, de heer J. P. de Jong, de bij de wet vereiste eden in handen van de voorzitter afgelegd. Hierna sprak de voorzitter, burge meester P. M. M. van der Weijden, de nieuwe secretaris toe. „Ik ben over tuigd namens de gehele raad te spreken, als ik u van harte gelukwens met uw benoeming tot secretaris. Gedurende 35 jaren hebt ge reeds uw beste krachten aan de gemeente gegeven en het moet een grote voldoening voor u zijn thans als hoogste gemeentelijk ambtenaar te mogen fungeren. De gemeentewet is vrij sober in de omschrijving van de taak van secretaris. Ook de gemeentelijke instructie bevat slechts enige vage bepalingen. Toch zijn onze verwachtingen hoog gespannen. Wij zien in u de verantwoorde lijke man voor de gemeentelijke administratie, die omvangrijk is en toch op vlotte wijze moet worden gevoerd Administratie is alleen bruikbaar als zij „bij" is. De heer De Jong dankte de voorzitter voor diens prettige woorden. „Hoewel in het algemeen, aldus dé heer De Jong, „de secretaris in de raadsvergaderingen een zwijgende functie vervult, is het mij een genoegen thans enige woorden te mogen spreken In de eerste plaats bracht de secretaris woorden van dank tot de raad voor het vertrouwen, bank bracht hij tevens aan het college van B. en W„ die hem op de aanbeveling voor seoretaris hebben geplaatst en aan de burgemeester, die de vervulling deli cate wijze heeft geleid. Dank bracht de secretaris aan zijn col lega's, van wie er velen op de tribune hadden plaatsgenomen en hij vroeg spe ciaal hun medewerking voor zijn nieuwe De afzet van Nederlands zacht fruit levert dit oogstseizoen weinig moeilijkheden op. Er is een redelijke vraag naar onze produkten en er worden gunstige prijzen gemaakt. .Een uitzondering vormen de frambo zen. die zware concurrentie ondervinden van oost en west: de landen achter het IJzeren Gordijn en Schotland en daar door een uiterst zwakke markt. De prij zen liggen iets boven of gelijk met de minimumprijs en het is niet onmogelijk, dat er nog wat doorgedraaid zal worden. De Nederlandse telers hebben dit jaar veel frambozen geoogst. De Schotse ech ter ook en die kunnen de Canadese markt zo goedkoop voorzien, dat er niet tegen te concurreren is. En de landen achter het IJzeren Gordijn bieden, even als vorige jaren, frambozen en aardbeien aan tegen prijzen, die men bij het cen traal bureau voor tuinbouwveilingen niet economisch noemt. Er worden nu nog wat Nederlandse frambozen uitge voerd naar Wcst-Duitsland cn Zwitser land en verder gaan ze naar de binnen landse jam- en sapindustrie. Bij de aardbeien had men dit jaar grote oogst en daardoor een grote door-stelling heeft. draai verwacht. Dat is niet uitgekomen. De wisselende weersomstandigheden hebben het optreden van meeldauw be vorderd, waardoor er veel minder aard beien geoogst zijn dan geraamd was. De prijzen liggen nu op een volgens het cen traal bureau redelijk niveau en zullen door ook wel blijven. Zowel voor de bin nenlandse verse consumptie, als voor de export, is er een bijzonder grote vraag. De Nederlandse industrie neemt echter minder af dan andere jaren, gevolg van de concurrentie, die de landen achter het IJzeren Gordijn met hun geconserveerde aardbeien op Westduitse en Engelse markten voeren. De besscnoogst is aanzienlijk kleiner dan vorig jaar. Aan koperszijde is er grote belangstelling en de prijzen zijn dan ook hoog. Zwarte bessen gaan naar de sap- en drankindustrie vooral de buitenlandse rode bessen naar de verse markt en nara de binnen- en bui tenlandse sap- en drankindustrie. De kerscnoogst, zo vernemen wij verder van hel centraal bureau, is zeer groot en de kwaliteit goed. De handel is leven dig cn het prijspeil rcdeiyk Er is een grote vraag voor de binnenlandse verse markt, terwijl ook dc Industrie bclang- taak. Alleen met elkaar kunnen wij wer ken in het belang van de gemeenschap van Noordwijkerhout. Diezelfde mede werking vroeg de secretaris van de dienst van openbare werken. Bij de verdere behandeling van de agenda besloot de raad gelden beschik baar te stellen tot ruim 84.000 voor een aantal noodzakelijke verbeteringen en vernieuwingen aan de r.k. meisjesschool aan de Langevelderweg. Aan de heer Van Parera werd voor 5 jaar een gedeelte van de losplaats aan de Schippersvaartweg verhuurd. Voor de verbetering van de woning Zilker- binnenweg 14 werd een premie toege kend op grond van de premieregeling woningverbetering en -splitsing, onder voorwaarde, dat het rijk voor 2/3 ir oremie deelneemt. Vakantie Door een drietal kruideniers was t namens de overige bedrijfsgenoten zocht de bii raadsbesluit van 23 1958 voor de kruideniersbedrijven voerde vakantieregeling te wijzigen. Zij stellen namelijk voor de bestaande rege ling in die zin te verruimen, dat de aan wijzing van de sluitingstermijn wordt overgelaten aan B. en W. Thans is de»e termijn in de verordening zelf aange geven. Het grote bezwaar van het gebon den zijn van een voor elk jaar geldende slultingstermijn is hierin gelegen, dat in de vakantieperiode de Pinksterdagen kunnen vallen, die voor de winkelbe drijven extra drukte met zich brengen. Ook blijkt de limitatieve aanduiding van de bestaande zaken in de verordening zelf een bezwaar te zijn. Roulering i« daardoor uitgesloten. De heer Geerlings vroeg B. en W. om de vaststelling van deze verordening nog te willen aanhouden. Er is een plan om te komen tot een vakantiesluiting voor alle groepen van middenstandsbedrijven In een periode van bijvoorbeeld 14 da gen. In een bepaalde week zal dan bij voorbeeld een drietal manufacturers, een vijftal kruideniers en enkele slagers- bedrijven zijn gesloten en de daarop vol gende week de rest van de middenstands- bedrijven. Het zou voor de consumenten, naar dc mening van de heer Geerlings. veel gemakkelijker werken als het sys teem dat tot heden geldt. Op een vraag nus; het panorama van een middeleei se stad; en een gothisch kerkraam) zo majesteitelijks hadden, dat men ontwerper Lode Sebregts, ten zeei prijzen moet, vooral als men daarbij ook let op de eenvoudige en toch ook rijk geschakeerde laat-middeleeuwse rina Sheermerte: tieve eenvoud van een ontroerend dra matische kracht: van een Martin Zundert, als de rijke verliefde jongeling Dierik den Hollander vervu' diep het hart rakende lyriek kinderlijk-gewiekste sinnekens Begeerte van Hoogheden (Hilde Uitterlinden) Vreze voor Schande (Julienne de Bruj om deze namen slechts te noemen. Vijfde lof: het stuk. In 1561 voor eerst door Coornhert in druk uitgegev na de derde, laatste druk, in 1617 t geten en in 1889 door Gerrit Kalff (het Kalff der Nederlandse letterki „zeer geringe" dichterlijke verdienste ge noemd. Doch in 1918 door J. A. N. Kt tel her-ontdekt in al zijn schoonheid door dr. J. J. Mak gekwalificeerd als „misschien het allerbeste literai: ooit in het Nederlands geschre prachtige lyrische Een stuk taal, van een verrukkelijke levendigheid van geest, maar bovenal getuigend een diep inzicht in de gesteldheid het menselijk gemoed, als daarin de lief de zijn intrede doet. Een psychology der liefde, die haast on-Nederlands aan doet, omdat hier een verwarring de: valkenburg Uitreiking diploma's aan politie-reservisten In de gemeente Valkenburg zijn twee agenten van de rijkspolitie gestationeerd Naast hen is er echter op dit ogenblik een groep van tien reservisten, die opleiding zijn geweest bij de wachtmees ter der rijkspolitie, de heer 'G. Donresteyn. Eniige tijd geleden mochten vier van deze reservisten slagen voor het examen van geoefend politieman. Op het eemeente- huts wand in een gezellige samenkomst het diploma uitgereikt. Het was burge meester Van der Have een groot genoe gen adjudant Kronenburg als vertegen woordiger van de districtscommandant de groepscommandant, adjudant Van Dommelen, en het lid van de examencom missie, de heer H. H. W. Lamgenheim welkomt te heten. De burgemeester was dankbaar ge stemd. dat er in de prettige, maar toch ook gevaarlijk liggende gemeente Valken burg een groep reservisten aanwezig is die bij alle gelegenheden ter vervanging als aanvulling van de beroepspolïtie kan optreden. Bij verschillende gebeur tenissen in Rijnsburg en in Valkenburg is al gebleken, dat de assistentie van de re servisten op hoge prijs wordt gesteld. Hij vond, dat wachtmeester Dorresteyn alle ir van deze opleiding moest ontvangen. Ook adjudant Kronenburg was dank baar voor dit resultaat en wees op dé verantwoondelljlkheid, die rusit op de dra- zan een uniform. Hij zag in het in stituut van de reservisten een voortzet- van de-vroegere burgerwacht, maar meende ook dat het accent zwaarder was gelegd. Hij sprak dc wens uit. dat do geslaagden het uniform waardi'g zouden dragen. De heren F. J. B. Bleyswijk. D Bloemendaal, D. Ouwensloot en P. Ra- vensbengen ontvingen uit handen van adpudant Kronenburg het diploma en het insigne. Adjudant Van Dommelen roemde de prettige sfeer, die er in de Valkenburgse groep heerst. Onder het genot van een consumptie en een rokertje was men enige tijd geeeUig bijeen. i de voorzatter meende de heer Geer lings stellig, dat deze nieuwe regeling tussen de middenstandsbedrijven vóór het einde van het jaar zijn beslag zou hebben gekregen. Op voorstel van de voorzitter besloot de raad hierop het oorstel van B. en W. tot nader bericht an te houden. Bij de rondvraag drong de heer Geer- lingt met klem aan op een oplossing van de verkeerssituatie In de Zeestraat. Tel kens opnieuw sneuvelen er zonnescher- Een parkeerverbod voor de boord- zijde zou al een hele verbetering geven. De voorzitter zegde toe op korte termijn flit probleem zijn aandacht te schen ken. De heer Blaauw bracht een ander verkeersprobleem ter tafel, namelijk het probleem van parkeren in de bebouwde kom. Er is al eens eerder gesproken dc situatie van dc autobussen in het dorp, zonder merkbaar resultaat. In andere gemeenten zijn er veel meer wegen met éénrichtingsverkeer dan hier. Hij verzocht B. cn YV. op korte termijn met plannen bij de raad tc komen. Kerkdiensten Herv. Gemeente: 9 u en 10 u in do kerk, 3.30 u in Dijk en Burg en 7 u in de Zilk bij de familie Van Reenen, in alle diensten ds. A. H. Smits. Medische dienst De zondagsdienst der huisartsen wordt waargenomen door dokter Wnsten, Kerkstraat 28, tel. 285. en dokter Van der Lugt, Hoogduinweg 20, De Zilk, telefoon 02520—5707. gevoelens wordt geregistreerd, wij onszelf meestal te nuchter wanen. De rijke Middelburgse koopmanszoon Dierik vat liefde op voor het eenvoudige naaistertje Katharina Sheermertens. Dat „kan" natuurlijk niet en van dit ogen blik af aan zijn de rijke en de arme ge liefde ten prooi aan een tweestrijd van gevoelens. Hun mond spreekt anders dan hun hart en tleze tweestrijd door Saturnus lustig aangeblazen met behulp van zijn dienst knechtjes Begeerte van Hoogheden, Vre ze voor Schande en Jaloers Gepeins, leidt ertoe dat Dierk (door zijn ouders naar Dordrecht gestuurd) ziek van liefde wordt en Katharina de moed niet vindt hem in zijn ziekte, die ten dode is, te gaan troosten. Als Dierik ten grave wordt gedragen (vergiftigd door jaloers gepeins met de drank die wanhoopsliefde heet) blijft Katharina eenzaam achter met Dagelijks Verwijt en sterft evenzoDe door het taboe gekwelde liefde is een dodelijk leed. De epiloog wordt gesproken door di sinnekens. van wie Vreze voor Schande het broerke. Begeerte van Hoogheden, op wekt te wenen, maar deze kan niet we nen. zijn duivelse afkomst dwing hem juist te lachen. Aangrijpender slo' dan deze clonneske triestheid is nie; denkbaar. Van Colijn van Rijssele weet men niet veel meer dan dat hij ook de Amou reuze Colijn werd genoemd, een wi zeer passende naam voor iemand, di zozeer met de liefde was begaan. Hij moet een zeer groot kunstenaar zijn ge weest. En Fred Engelen die dit alles zo kundig en kunstig bewerkte en regis seerde is een groot man. Het geheim van deze opvoering is on getwijfeld geweest, dat de Vlamingen zich bij hun stiel gehouden hebben, want niemand weet zozeer het wezen dpr laat middeleeuwse kunst te treffen als zii Deze taal ligt hun van nature; zij be wegen zich erin als in hun element. Wat jammer, dat dit de laatste voorstelling was, want zulk toneel, hoe droef ook. is een feest. Ev. Grolle Joord-Korea propageert de bescher ming van de wildstand, op een aantal zegels waarvan we als voorbeeld het hert van afb. 3 geven. Gelijktijdig ver scheen een fazantenpaar, terwijl an dere diervoorstellingen in voorberei ding zijn. Japan wil de vogelstand be schermen. Naar aanleiding van een congres daaraan gewijd, in Tokio ge houden, kwam afb. 4 uit: het bekoor lijke zegeltje met de Japanse ibis, een witte vogel met rode snavel. r. door G. J. Peelen De Oosteuropese landen gaan door met hun bevrijding, 15 jaar geleden, te vie ren En Rusland stimuleert dat bij zonder. door zelf ook elk dezer satel lieten in een bevrijdingsserie te eren. Op afb. 6 komt Tsjechoslowakije aan de beurt: het Hradchin in Praag in floodlight. Het drieluik van afb. 5. van Roemenië viert dat ook voor het eigen land. Links en rechts een bevrijdingsmonument te Boekarest en op het blanco middenstuk de tekst- bij de vijftiende verjaardag van de overwinning over het fascisme, 9 mei 19451960. Om het duur te maken ver scheen ditzelfde stel, in andere kleur en ongetand nog eens in opzettelijk beperkte oplage! Dat zijn zo van die speculatietrucjes van de communis tische landen, om lonkend naar de ver zamelaars in kapitalistische landen, extra dollars te bemachtigen. Dat doel Oost-Duitsland met in iedere serie zijn speciale „Sperrwaarde" die niet normaal aan het loket komt en alleen tegen harde westerse valuta ver krijgbaar is, behoudens de ene serie op speciale legitimatiekaart voor de partij genoot-verzamelaar. die officieel en verplicht bij de een of andere Kultur- Stelle is aangesloten. jyrië herdenkt telkens opnieuw op groot formaat de evacuatiedag, het wegtrekken van de Franse troepen. Op afb. 7 zien we naast het parlements gebouw een grote leuze, in het ara- bisch en het engels: we demand abso lute independence (wij eisen absolute onafhankelijkheid), waarbij ik speciaal de aandacht vestig op de 4 n's in spie gelschrift, zoals men dat soms bij dorpsgroenteboeren in krijt op het zwarte bord tegen de pui ook wel ziet [•sjechoslowakije, op afb. 8, eert hun B.B., de verplichte burgerbrand en luchtwacht, waarbij vrouwen en mannen ingedeeld zijn: we zien de vrouwelijke en de mannelijke spuitgast en de luchtwachter met zijn kijker. Dit is een van de vele nieuwe uitgaven, die aan de lopende band van de Tsje chische postzegelpersen rollen, serie na serie, in zo'n overdaad dat steeds meer verzamelaars in het westen er terecht de brui aangeven. Vie aandachtig onze veertiendaagse ru briek volgt, waarin we zoveel mogelijk gevarieerd alle postzegelnieuws naar voren brengen, zal zelf ook kunnen constateren, hoe een onevenredig hoge aanslag deze landen op onze beurs ple gen van dag tot dag. Misschien lachen ze er zelf om, dat we zo gek zijn, ter- wille van het compleet zijn, steeds maar weer hun grafische produkten gehoorzaam af te nemen, tegen een op zich zelf al dwaze koers, gekoppeld aan de roebel. Hun fort is dat ze feil loos de markt weten te verkennen en de voorliefde tot bepaalde motieven uitbuiten. Jaar vroeg of laat zullen deze rege ringen bemerken dat ze door geen maat te houden, langzaam maar zeker de vraag zien verminderen en het aan tal verzamelaars van hun land zien slinken. Dan hebben ze de kip met de gouden eieren geslacht! ?c£<> cX A i5-A T i ff F *AKI»mihis tv M »*o SOU i Gemeenten hebben geld nodig (Door onze economische medewerker) A FGELOPEN WOENSDAG werd bekend dat de Bank voor Nederland- sche Gemeenten f 100 miljoen gaat vragen tegen een rente van 4Vfe°/o. Het is de derde lening van dit jaar. Toch is er enig verschil met de beide vorige 4%°/o leningen van f 100 miljoen die beide in februari werden uit geschreven. Toen was de koers van inschrijving 98 (men moest dus f 980 op tafel leggen voor een obligatie van f 1000) en nu is de koers 99 (t 992,50). Dit wil dus zeggen, dat het rendement op de obligatie in februari nog 4,72 pet het thans gezakt is tot Deze daling ls overigens niet var allerlaatste tijd. Ook de ministv financien kon in mei reeds een lening an 4V4 pet tegen een koers van angaan. De lichte rentedaling dateert du an een paar maanden geleden. Zij oen het gevolg van de grote stroom geld lie op de markt terecht kwam. En die geldovervloed vloeide weer voort uit de stijgende inkomens (een normaal schijnsel in de hausse) maar ook uit de rkoop van effecten naar het buiten land. Hoewel het er naar uitziet dat die koop iets aan het luwen is, i het eerste kwartaal toch nog ruv ƒ200 miljoen ontvangen. Opvallend is wel dat de rente niet order is gedBald maar dat zij zich ge stabiliseerd heeft Dit zou er op kunnen •ijzen, dat tegenover het grote geld- anbod een steeds groter wordende vraag omt te staan. Vele emissies Inderdaad zijn de emissies de laatste hier< ridelen. Toch verkijken ;te 5 totaal aan em geleden: dit jaar was het 613!a miljoen i vorig jaar 968>(. miljoen Intussen is er in juni wel het een en ander gebeurd, waarbij wij alleen maar de tweede staatslening van ƒ300 miljoen noemen, die pas in juni de schatkist bin nenstroomde. Er wordt overigens niet alleen geld gevraagd door het uitgeven van obliga ties en aandelen via de open kapitaal markt. De overheid neemt ook gaarne geld op door middel van de onderhandse De levensverzekeringsmaatschappijen voelen hier als geldgeefsters zelfs hoel veel voor. Volgens de deze week bekend gemaakte cijfers was op 31 maart jl het totaal van de beleggingen va gezamenlijke levensverzekeringsmaat schappijen gegroeid tot 7801 miljoi waarvan ƒ3979 miljoen aan ondershandse leningen: dat is 51 pet. De post effecten (grotendeels obligaties) was slechts 722 miljoen (9.3 pet). De spaarbanken volgen echter een heel andere beleggingspolitiek. die tuurlijk verband houdt met de aard de ontvangen spaarmiddelen. Het totaal der beleggingen van de bij de Nede landse Spaarbankbond aangesloten alge mene spaarbanken was eind maart jl ƒ2732 miljoen, waarvan 1422 miljoen aan obligaties (52,1 pet) en 690 miljoen aan ondershandse leningen (25,3 pet). De Bank voor Nederlandsche Gemeen ten is een semi-overheidsinstelling helft van het kapitaal is in handen de staat en de andere helft zit bij pro vinciën, gemeenten en waterschappen Het geld dat de BNG door middel va haar leningen ontvangt, distribueert zij weer onder de provinciën, de gemeen ten cn de waterschappen, die hiervoor een lening bij de BNG moeten aangaan Zo leenden de gemeenten in 1959 meer dan 1000 miljoen Uiteindelijk is dus het geld. dat door de beleggers voor de obligaties van d» BNG wordt betaald, voor de genoemde publiekrechtelijke organen bestemd, zij het dat het leeuwedeel naar de gemeen ten vloeit. Deze hebben geld brood nodig voor allerlei kapitaalsuitgaven zoals voor woningbouw, wegen, bruggen, openbare nutsbedrijven, scholenbouw, onderwijs, kunsten en wetenschappen. Het liefst zouden de gemeenten recht streeks zelf lenen maar dat mogen zij niet zolang de rente boven de 4V< pet ligt. In september van het vorige jaar zag het er naar uit dat het zover was en toen waren enkele gemeenten er vlie gensvlug bij om haar kans waar te ne men (Amsterdam, Rotterdam, 's Herto- genboseh, Tilburg en Breda). Maar alras bleek dat de markt op dat ogenblik voor een 4V« pet lening met een koers van 90 niet rijp meer was. Dit door de rijksoverheid opgelegde rentegamma dwingt de gemeenten dus bij de BNG aan te kloppen, waardoor deze laatste weer genoodzaakt is voort durend leningen te plaatsen en onders hands geld op te nemen. Dit jaar zijn wij al aan de ƒ300 miljoen aan obligaties toe; vorig jaar was het in totaal ƒ600 miljoen aan obligaties die op de open kapitaalmarkt werden geplaatst Consolidatie Deze leningen stellen de gemeenten ook in staat om haar kortlopende schuld om tc zetten in langlopende schuld, iets waarop de monetaire autoriteiten voort durend aandringen. Eind 1959 hadden de gemeenten gezamenlijk nog ƒ909 miljoen aan kortlopende schuld terwijl het toe laatbaar geachte niveau op ƒ700 miljoen wordt gesteld. De vaste schuld was eind 1959 overigens al opgelopen tot 12.035 miljoen. Er zit aan het lenen door de overheid momenteel ook nog een monetaire kant. De minister van financiën heeft dit jaar In totaal 600 miljoen aan obligaties ge plaatst. Met de leningen van de BNG mee, haalt de overheid dus 900 miljoen uit dc markt. Dit is een belangrijk tegen wicht tegen de stroom van geld die naar de markt vloeit, een stroom die zeker inflatoire krachten zou oproepen maar welk gevaar thans, dank zij de defiatoir werkende ovcrheidsleningen, sterk ver minderd wordt. Het historische, voormalige hervormde weeshuis in de oude binnenstad van Zwolle is donderdagnacht grotendeels door brand verwoest. Het gebouw, dat voorkomt op de HJst van Monumen tenzorg. was sinds 1954 eigendom van de gemeente Zwolle. De schade Is aan zienlek, onder andere doordat 15.000 kost bare, voor export bestemde kunstboeken verloren gingen. Het weeshuis dat uit de zeventiende eeuw dateert, was sinds 1954 in gebruik als werkplaats voor mindervaliden. De werkafdeling van de Nabo (Nazorg buitengewoon onderwijs) was eveneens in het gebouw ondergebracht. De 180 mensen die werken in de werk plaats, zijn tijdelijk uitgezonden, evenalt dertig Jongens en meisjes van de Nabo, die werk uitvoerden voor plaatselijke bedrijven. De bijgebouwen, waarin een afdeling van Philips, een houtbewer kingsafdeling en een montageloods zijn gevestigd, bleven behouden. Voor Centrale Verwarming Grimbergen Noordermeer Vliet N.Z, 1-20 Rijnsburg

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 11