CffRISTF Heroriëntering tussen Kerk-Israël is nodig Een teleurstellende beslissing Maak geen lokartikel van brood en melk Een woord voor vandaag camera Kanttekening Burgemeester van Beerta over nozemprobleem de grootóte gave MOEDER WORDEN... ZWITSAL Kandidaat E. M. Top wordt zendeling-hoogleraar 2 Uitnodiging werd afgewezen In zijn blad het „Calvinistisch Jonge lingsb lad" van 20 mei schreef de bondsvoorzitter van de vrijgemaakte jongensbond, ds. J. A. Vink. bondsbestuur een uitnodiging ontvangen om zich te laten ver tegenwoordigen op de bondsdag van de Synodale Jongelingsbond in Barneveld. Ons bestuur heeft bericht gezonden op deze uitnodi ging niet te kunnen ingaan. Een Jongelingsbond is met zijn werk en met zijn organisatie zó zeer aan hef leven der kerk ver bonden dat we de kerkelijke ver deeldheid tussen de synodalen en de vrijgemaakten niet moeten ca moufleren door een afvaardiging naar eikaars bondsdagen. Zoiets kan alleen maar verwarring stichten. Daarom van ons geen afgevaardigde naar Barneveld. In ,Jong Gereformeerd" ant woordde de voorzitter van de Bond van Gereformeerde Jeugd verenigingen: teleurstellend antwoord! gaan. kwam van een Synodale Jonge lingsbond. die ook nooit bestaan heeft, maar van de Bond van Ge reformeerde Jeugdverenigingen! Maar dat is niet zo erg. Ener zijds kunnen we het bedankje van de vrijgemaakte bond wel begrijpen. De vrijgemaakte gere formeerden maken terecht grote ernst met de kerk. Ze zeg gen: Als je samen geen avond maal kunt vieren, moet je dit ontzettend conflict niet camoufle ren door wel in allerlei organisa ties met elkaar op te trekken, 'k Zou jullie willen vragen om voor dit standpunt althans begrip te hebben, ook als je er geen waardering voor kunt opbrengen. In ieder geval stelt een dergelijke houding ons voor de volle conse quentie van de gesoheurdheid der kerk. Er wordt geen rookgordijn geworpen om de opgebroken avondmaalsgemeenschap. 'k Moet jullie maar eerlijk bekennen dat ik mij nooit zo boos gemaakt heb over dit soort apartheid van de vrijgemaakten. 't Samen broeder lijk optrekken in allerlei christe lijke activiteiten, terwijl men niet met elkaar het heilig avondmaal kan vieren, kan er de oorzaak van worden, dat wij de kerkelijke conflicten niet zo ernstig meer nemen. En dan pleisteren we in derdaad met loze kalk. De chris telijke organisaties mogen geen doekje voor het bloeden van Christus' lichaam zijn. Er is echter ook een andere kant aan de medaille. Wij zouden het antwoord van de Ned. Bond van Gereformeerde Jongelingsver enigingen beter verstaan, wan neer wij bijvoorbeeld gevraagd hadden om hun en onze bond te fusioneren. Dan zouden de vrijge maakten o.i. terecht hebben kun nen antwoorden: Het jeugdwerk is zó nauw verbonden met de kerk, dat we door een dergelijke daad de verdeeldheid zouden ca moufleren. Wij hadden echter niets anders en niets meer ge vraagd dan een afvaardiging naar de bondsdag. En daarmee wordt o.i niets gecamoufleerd. Integen deel! Alleen al het feit, dat men aanwezig zou zijn als afgevaar digden van een èndere gerefor meerde bond zou het droevig ker kelijk conflict te meer accentu eren! Als de afgevaardigden van het christelijke gereformeerde jeugdwerk onze toogdagen bezoe ken en onze afgevaardigden de hunne, dan camoufleren we toch niet, dat we tot andere kerken behoren! Dit elkaar opzoeken maakt de pijn van de verdeeld heid juist des te schrijnender. En dat kan alleen maar goed zijn. we voelen nocH, U ten w zal r de vrijgemaak ten wel een logisch betoog te vinden zijn, waarmee zij hun be dankje kunnen argumenteren. Je kunt met consequente redenerin gen alle kanten uit. Maar er is ook zo iets als het gevoel. Het hart heeft zijn redenen, die de re de niet heeft, leerde Pascal ons. Waar is dat hért, vrijgemaakte vrienden? Gaat uw apartheid niet tè ver? U zult óns niet uitnodigen op uw toogdagen. Maar als u het zou doen we zouden kómen. Daarop kunt u rekenen! We zou den het niet kunnen laten. We hebben tegen uw kerkelijke han delingen in het verleden nogal wat bezwaren. Zoals u ze tegen ons hebt. Ook wij willen echt niet ca moufleren. Maar als u ons uitno digt. komen we. Al is het op No va Zembla! 't Is misschien niet helemaal consequent. Maar als de Héér nu eens op uw én op onze toogdagen zou zijn, waarom zou den wij dan een bedankje sturen bij een uitnodiging om ook eens binnen te lopen Of dacht u, dat de Here Jezus ook bedankt heeft, toen wij baden om zijn te genwoordigheid op ons feest? Ds. Lammens eindigt dan met de woorden: Onze meisjes en jongens zul len de teleurstelling voorlopig moeten accepteren. Maar intus sen zien we gespannen en bid dend uit naar wat de vrijge maakt gereformeerde synode van Assen in 1961 zal doen! Als daar een deur zou opengaan, willen tt-'e als jeugdorganisaties nog best even wachten...! &MMH BSIÊB Bondsdag Chr. Gerei, vrouwenverenigingen O GROOT was de belangstelling voor de in Deventer gehouden bondsdag van de Bond van Chris telijke Gereformeerde Vrouwen verenigingen, dat alle in de Buiten sociëteit aanwezige stoelen dienst moesten doen. Vervolgens liet men tafels aanrukken om als zitplaats te fungeren. En toen ook die „uit verkocht" waren, behielp men zich met hoge barkrukken. Het was een komisch gezicht daarop juist een aantal vrouwen in Zeeuws kostuum te zien zitten Een en ander kon intussen als sprekende illustratie dienen van wat de secretaresse, mevr. A. P. de Ridder- Verdam te Haarlem in haar jaarver slag vaststelde, namelijk dat de kring steeds groter wordt. Bij de nog jeugdi ge organisatie men hield de twaalf de bondsdag zijn momentcel hon derdzeventien verenigingen aangesloten. Mevr. A. Maris-Van der Vegt te Bloe- mendaal had als presidente zij was juist herkozen met vrijwel algemene stemmen de bondsdag geopend. Nadat zij in haar voorbede speciaal VOORZITTER CHR. MIDDENSTANDSBOND.- Zo nodig minimum prijsregelingen Mooij was realist ge- w?ïen dat het SER-advles niet bij alle middenstanders een hoera- stemming oproept. Doch hij geloofde dat de voorstellen nieuwe kansen en mogelijkheden scheppen voor de vak- Beroepingswerk NED. HERV. KERK Beroepen te Boven-Hardinxveld: J. van Rootselaar te Delft; te Oostermeer- Eestrum: dr. K. H. Siecama te Sneek, te Rijssen (vac. E. F. Vergunst): A. Kool te Brandwijk. Bedankt voor Zctten-Andelst: R. de Bruin to Barneveld. Benoemd tot vicaris te Beverwijk, wijkgemeente Oosterwijk: L. A. Nagte- Bedankt voor Zwartebrock: A. L Kof- feman te Nijkerk. CHRIST. GEREF. KERKEN (Van onze sociaal-economische redactie) Devoorzittei van de Christelijke Middenstandsbond, de heer H, de Mooij, wil lot elke prijs voorko men, dat het kernartikel van de ene winkelier door de ander zal worden gebruikt als lokmiddel om klanten te trekken. Zoals bekend heeft een commissie van de Sociaal-Economische Raad een plan ontworpen voor een nieuw vestigings- besluit levensmiddelenbedrijven. De commissie breekt daarin met het oude systeem van uitputtende branche-om schrijvingen en wil een groot aantal ar tikelen vrijgeven voor de verkoop in al le levensmiddelcnzaken. Zal de commis sie haar zin krijgen dan zullen bijvoor beeld produkten als koffie, thee, boter, brood, melk, suiker, groenten en fruit zowel in kruideniers- en groentezaken als door bakker en slager kunnen worden verkocht. Voor de verkoop van slechts enkele produkten, zogenaamde kernarti kelen, zal speciale vakbekwaamheid vereist zijn, zodat deze artikelen bepaalde branches voorbehouden blij ven. In een gesprek, dat wij hadden met de heer De Mooij, achtte deze het ge vaar, dat bijvoorbeeld brood en melk door anderen dan hakkers en melkhan- delarcn tegen lagere prijs worden aan geboden teneinde klanten te lokken, niet denkbeeldig wanneer het advies i commissie wordt opgevolgd. Hij wust is. Vele branches zullen uc nieuwe ontwikkeling offers moeten bren gen, doch daartegenover ataatidat'. zij er ook de vruchten van kunnen pluk ken als zij bij de tijd blijven. de ,._de dit gevaar bezweren door het treffen van minimum-prijsregelingen. De pu bliekrechtelijke middenstandsorganen zouden zijns inziens de bevoegdheid moeten krijgen die regelingen zo nodig af te kondigen. Nieuw e kansen De voorzitter van de christelijke mid denstandscentrale bleek in het alge meen van mening dat in de SER-com- missie een verdienstelijk compromis is bereikt tussen de voorstanders van een algehele parallellisatie en de tegenstan ders daarvan, welke laatsten slechts heil zien -n een uitputtende omschrij ving van het assortiment per branche Kernassortiment De CMB-voorzitter toonde zich ingeno men met de door de SER-commissie getroffen indeling van het levensmidde- lenassortiment in A-artikelen (gekop- Eeld aan speciale vestigingseisen). Hij erkende in deze opzet het reeds vroe ger door de Chr. Middenstandsbond in rapport geopperd plan tot instelling kernassortimenten voor de verschil lende branches. Minder gelukkig bleek de heer De Mooij persoonlijk met de omstandig heid, dat nu ook lieden met uitsluitend het diploma handelskennis een zaak kunnen beginnen in artikelen, die de commissie wil vrijgeven. De aanwezig heid van ongeschoolde ondernemers achtte hij niet erg bevorderlijk voor het aanzien van de middenstand. Het door de commissie geïntroducei de beperkte levensmiddelenbedrijf (waarvoor alleen eisen van kredietwaar digheid en handelskennis gelden) leek de heer De Mooij in dit verband geen ideale bedrijfsvorm voor de toekomst. Bescherming nodig Minder gewenst vond de voorzitter van de C.M.B. het vrijgeven van de brood- en melkverkoop voor alle levens middelenbedrijven. Ten broodverkoop achtte hij secundaire overheidsmaatregelen nodig ter bescher ming van de bedrijfstak. De verkoop van het dagprodukt melk in allerlei win kels zag hij niet als consumentsbelang. Het geheel vrijgeven van de tabaksharv del voor ieder die kredietwaardig wordt bevonden, zou de heer De Mooij betreu ren. Een beetje meer waardering voor het specialisme van de sigarenhande laar leek hem wel nodig en daarom wil de hij sumiere vakbekwaamheid eisen. De introduktie van het vleesverkopers- bedrijf zag hij niet als schadelijk voor de volksgezondheid mits voor deze be drijven het hanteren van het slagersmes verboden wordt. lichtte zij aan de hand van de gelijkenis der talenten haar opvatting toe, dat fei telijk niemand zonder talenten is. Veel vrouwen denken dat van zichzelf, maar dan vergeten zij, dat alle gaven talen ten kunnen worden als het leven gehei ligd is door de inwoning van de Heilige Geest. Hulpvaardigheid. organisatiever mogen, handigheid, een vriendelijk gezicht, zij kunnen allemaal als ta lenten in de dienst des Heren gebruikt worden, zij mogen in geen geval blij ven liggen. Eenmaal zal niet ge vraagd worden hoevéél talenten we hadden, maar wat we met de ons geschonken talenten gedaan hebben. Onbekend terrein Drs. J. de Wit te Amsterdam sprak a de morgenvergadering over opvoe- len in deze tijd. Hij vergeleek de op voeder met een schipper, die zijn vaar tuig moet binnenloodsen in een onbe kende haven. Hij beschikt slechts verouderde kaarten en weet, dat vaargeul steeds verandert. Wel beschikt ij over een goed kompas. He't is moeilijk om het levensscheepje an de kinderen veilig de haven bin- ;n te loodsen, vooral omdat men niets leer heeft aan verouderde eisen en.de tijd telkens verandert. Maar belangrijk het goede kompas van Gods Woord, at voor alle Tijden geldt. De heer De Wit tekende de verande ringen in gezin en maatschappij, waar na hij enkele paedagogische aspecten gaf. Een oplossing wilde en kon hij niet geven, maar wel sprak hij de hoop uit. dat alle opvoeders zich werkelijk intensief in deze dingen wilden verdie pen. tot heil van hun kinderen. Eerste eis is, dat men als christen de taak heeft om te letten op wat er in de wereld gebeurt. Wie in gunsti ge zin zijn tijd niet bijhoudt, ver vreemdt gemakkelijk van zijn kinde ren. die immers kinderen van hun tijd zijn. Israël Ds. Joh. Prins te Groningen srak 3 middags over de toekomst van Isra el. Hij zette uitéén, dat het wonder van Israëls herrij zing na het hitleriaanse tijderk dekerk aan liet denken heeft gezet. De y.crvx^orridiiig was eeawen pwl Het coficiliè vari Nicèa droég'agar/reeds het zijne toe bij, en gedurende de mid deleeuwen, - ook -na^de reformaties had) de kerk geen oog voor Israël. - Men las de bijbel met een gekleurde bril. Alle zegeningen incasseerde men zélf, alle vervloekingen werden voor Is raël overgelaten. Ds. Prins achtte een radicale her oriëntering der kerk ten aanzien van Is raël nodig. In de toekomstverwachting der kerk behoort Israël een plaats te mHB hebben. Wie denkt, dat de beloften voor bbbi Israëls herstel alleen betrekking hebben op de tijd na dc babylonische balling-1 |mp j-ijj, schap, begrijpt Paulus verkeerd inzake wat hij over Israëls toekomst zegt in Romeinen II. Naar de uitleg van het hoofdstuk vol gens ds. Prins goochelt men met woor den, als men zegt, dat het hierin gaat over de kerk. Paulus bedoelt Israël. De kloof tussen Israël en de kerk zal gedicht worden. Eens zal men sa luisteren naar Messias Jezus. Of wat thans in Israël gebeurt bewijs is van het in vervulling gaan der profetieën? Daarop durfde ds. Prins niet volmondig ja te zeggen. Wel wilde hij het met prof. Berkhof zier tenminste een voorteken. Tegenover Israël zal de kerk zich ootmoedig moeten gedragen en niet op dringerig. Zij dient zich te realiseren, dat de christenheid het de joden nooit makkelijk heeft gemaakt. Ze hebben het in de Wereld van de islam vaak beter gehad dan in de wereld van het kruis. De christenen zullen Israël moeten bijstaan, ook in materieel opzicht. Zij dienen voorts .te beseffen dat de dag van Israëls volheid naderbij komt, dra de kerk echt kerk is, d.w.z. eer meenschap, waar liefde heerst en offer bereidheid wordt getoond. Het koele re- deneerchristendom, dat de kerk nog veelszins te zien geeft stoot Israël af en staat het naderbij komen van Isra els toekomst in de weg. Uiteindelijk komt Paulus in zijn brief aan de Corinthiërs waar hij wezen wil: hij bezingt de liefde als het geheim van alle christelijke leven. Alle fouten en tekortkomingen die hij tot dusverre fel gehekeld heeft of waarover hij vaderlijk vermanend heeft gesproken, verdwijnen naar de achtergrond als die liefde aanwezig is. Liefde het is een woord van alle eeuwen en van alle plaat sen. Het lijkt of het te ver gaat als men dit begrip in verband brengt met christelijk leven kent ook de godloochenaar dat woord niet? En dan behoeft men nog niet eens te denken aan de liefde die opbloeit na verliefdheid tussen jongen en meisje, man en vrouw. Ook niet aan de liefde tussen moeder en kind, kind en moeder. Gelukkig bestaat er ook in niet-christelijke kring een hartverwarmende liefde tussen mens en medemens. Het „hebt uw naaste lief als uzelve" is ook het devies van menig humanist! En toch liefde is vóór alles een uiting van het christei> zijn. Het liefhebben van de naaste is niet los te maken van d$ liefde tot God de liefde waarvan Paulus zingt is een begrip uit drie: geloof, hoop en liefde. De liefde is van die drie de meeste maar alleen niet voldoende om een kind van Ge^ te zijn! voor hen die iets bijzonders zoeken .VISCOUNT Q-Coral 2.8 245.- 'viSCQUNT H-Corul 1.9 285,- yïSCOÓrif M>.8 =295.- met ingebouwde bolichlingsmeter PENTA 35 Q-Coral 2.8 3SÖ.- PENJA 35 H-Coral 2.0 i 380.- 35-V H-CoraM.8 425.- 35-V S-CoraM.5 j 475.- rijzen zijn inclusief lederen paraatlas. ZUID-AFRIKA EN WIJ TAE gang van zaken in Zuid.Afrika een juiste en rechtvaardige saraen- houdt onder de volkeren der leving tussen de onderscheidene be- wereld niet het minst van ons volk volkingsgroepen, gaat men in Zuid- de belangstelling gaande, een be- Afrika daar, voor wat betreft het langstelling die veelal met bezorgd- eigen land, tegen in. heid gepaard gaat. Het zal onze lezers gebleken zijn, dat wij als krant het nattig hebben goordeeld, een van onze gewaar- Na zijn wetenschappelijk onder zoek, dat het bestaan van de dis criminatie helaas duidelijk aantoont, is dr. Roskam scherp in zijn ver- deerde en vakbekwame medewer- oordeling van die discriminatie. Hij kers herwaarts te zenden, opdat hij zich ter plaatse een oordeel zou kunnen vormen. Hij is thans doen de, in de krant verslag uit te bren gen van zijn bevindingen, en ook de door hem opgedane ervaringen doen bepaalde gevoelens van be zorgdheid onvermijdelijk voorkomen. Niet te verwonderen behoeft het, dat eveneens de wetenschap zich in teresseert voor wat in Zuid-Afrika acht haar in strijd met wat de mens, geheel ongeacht zijn huidskleur, toekomt. In plaats daarvan bepleit hij ook voor Zuid-Afrika een ongedeelde natie, die alle burgers op een basis van gelijkheid omvat, met absolute uitbanning van verschillen vanwege het ras. Daartoe zal ook de wetge ving, die immers zovele sporen van discriminatie vertoont, grondig moe- gaande is. Ook dat is iets, waarover ten worden herzien. ieder, gezien juist de aard van de problemen waarmede men daar te maken heeft, zich verheugen mag. Hoe gemakkelijk immers gaan hier de sentimenten overheer- Blijft de vraag, of daartoe thans nog de tijd is. Te betreuren valt, dat diegenen die een andere poli tiek voorstaan als thans in Zuid- Afrika beoefend, zo spoedig vijand- In zulke omstandigheden heeft schap jegens land en volk van Zuid- een wetenschappelijke benadering de Afrika verweten wordt. Uit de stu- van die van dr. Roskam blijkt intussen wel, dat hij zelf, ook in het trek ken van zijn soms scherpe conclu sies, gedreven is door motieven, die aan die van vijandschap geheel te gengesteld zijn. Al met al eenbelangrijke studie, waarvan, dunkt ons, speciale ver melding verdient dat zij aan de Vrije Universiteit tot stand geko men is. Muzenstraat 37 Den Haag Baptistenvrouwen in Arnhem bijeen OUDERS: slecht voorbeeld JONGEREN: te veel geld De achtentwintigste nationale con ferentie heeft de Nederlandse Bap tisten Vrouwenbeweging „Zuster- hulp" gisteren gehouden in Arnhem onder leiding van de nieuwe presi dente, mevrouw H. Tyma-Schroeder uit Stadskanaal. Tijdens deze sa menkomst heeft burgemeester E. de Haan van Beerta, die ook voor zitter is van de Unie van Baptisteu 56 Door de tuin naderde dokter Mees; hij kwam door de openstaande deuren Letje's kamer bin nen en bleef bij haar stoel staan. ,,Je hebt be zoek gehad, zag ik, was het gezellig?" ,,Nee," zei Letje hard, ,,ze hoeft niet meer te rug te komen, ik zal het haar schrijven." ,,Wie was het dan?" ..Mama." De oude dokter legde het boek. dat hij in zijn hand had neer en ging zitten op dc stoel, waar een half uur tevoren Letje's moeder had gezeten. Hij wist altijd alle dingen, zonder dat ze hem te voren waren verteld. ..Heb medelijden met haar." zei hij zacht met een warme klank in zijn stem. ..ze is niet wijzer, ze weet niet, waarin de waarde van het leven ligt Wie niet leert medelijden te heb ben met zijn medemensen, die zet de deur open voor de haat en dan is hij verloren." Hij stond op. „Ik moet een paar brieven schrij ven, die vandaag nog weg moeten; maar vanavond zou ik wel wat willen schaken; heb je zin?" „O ia." zei Letje, haar stem klonk al minder gespannen en ze deed haar best om vriendelijk naar dokter Mees te kijken. Ze was bezig, opnieuw de luiken toe te sluiten voor de binnenkamer van h«ar ueL HOOFDSTUK XX Zo ging de zomer voorbij. De pruimen waren ge plukt, de bramen begonnen te rijpen en de appels en peren groeiden en groeiden aan de steeds dieper neerhangende boomtakken. De gasten hadden het huis verlaten, de schuld aan Van 't Hof was albe- laToen de rust over het huis was gevallen, merkte Anne eerst goed. hoe moe ze wel was geworden. Uit zichzilf besloot ze. het dagmeisje te houden; het was haar eenvoudig onmogelijk geworden Letje te <i11en Nu kon ze 's middags een uur gaan rusten en reeds vóór de koffietafel verlangde ze soms al naar die rust Stil vergleden de dagen Oktober met zijn vlammende najaarstinten. zijn avondgeuren van vochtige aarde en rottend eikenblad, zijn barre, strakke eenzaamheid onder de hoge, koude sterren- WILLY STRUT hemel. November was grauw en oat, de grijze da gen hingen laag over de mensen. Het was Anne. of ze wegdoezelde of ook zij langzaam in een lome win terslaap verzonk. Eén ding echter drong krachtig binnen in die lome sfeer: Paultje's houding werd op nieuw koel en onverschillig cn zijn ogen ontweken de hare weer. „Paultje. scheelt er wat aan, lieverd?" vroeg ze hem eenmaal dringend. „Als er iets is, waar je over piekert, zeg het dan." Maar hij beweerde, dat alles heel gewoon was en zijn houding veranderde niet. Ze kon ook niet we ten. hoe een van de dorpsjongens tegen Paultje had gezegd: „Is jouw vader weggelopen bij je moeder? Dat doen mannen alleen als hun vrouw hen op de kop zit" Het liefst was Paultje dc jongen aangevlogen, maar inplaats daarvan was hij zwijgend weggelopen had op -ï-i-sis- j- """"J clusie gauw getrokken. Er waren ogenblikken, dat Paultje terugverlangde naar vroeger, toen hij nog gewoon tegenover moeder stond en niet nadacht over het feit. dat hij geen vader had. Hij probeerde dikwijls om dit onderwerp uit zijn gedachten te ban nen, maar dat lukte, hem niet. Het getob maakte hem stil en nadenkend en dikwijls zat hij met een rimpel in zijn voorhoofd voor zich uit te staren. „Paultje. pieker je over Iets, kun je het me heus niet vertellen?" ..Och nee, er is niets," antwoordde hij dan geprik keld en liep weg. Anne suskelde de wiD*er door. Er heerste influen za in het dorp en het dagnr»'sje bleef veertien dagen thuis. Dokter Mees lag een maandlang te bed met rheumatische pijnen cn dat bezorgde Anne veel ex tra werk. Maar hoewel ze zelf heel goed inzag dat cr verandering in haar gezondheidstoestand moest komen, als ze haar taak wilde blijven vervullen, merkte haar omgeving hiervan wein.g. Dokter Mees :e er sle zag wel, hoe slechter en slechter uit ging i Letje. it helpt Natuur- eenzaam plekje zijn tranen de vrije niet gewoon thuis was? In het dorp waren geen ge vallen van echtscheiding, althans niet onder de men sen met jonge kinderen. Paultje voelde zich niet op zijn gemak; in zijn leven was „iets geks" en cr ontbrak de trots van het kind om de vader, die iets belangrijks had gedaan of iets aardigs voor hem -niet" had gemaakt of gekocht. Dat dit ci aan ontbrak, te jong om veel aandacht to besteden aar het uitér- lijk van een volwassene. Letje had eens gexperkt, hoe Anne mét een pijrtlijk gezicht naar .haar zij' gréep. „Hebt u pijn?" had ze angstig gevrapgd. ,Ja 1 wei een beetje, maar praat er niet over, dat immers niet, dat weet jij zelf bet beste *T lijk had Letje toen gezwegen. Op een avond in januari, direct na het middag maal, viel Anne flauw. Ze nad de hele uag veel pijn gehad, maar ze was daar zo aan gewoon ge raakt. dat ze er geen aandacht meer aan besteedde. Toen, bij het opstaat ran de tafel, tcho.«t er eens klaps zulk een stekende, gloeiende p;j'n door haar heen. dat het haar de adem benam en ze duizelend raar de leuning van haar stQel greep. Haar ogen staarden in een zwarte leegte, een angst om te stcr- bcving haar, „Paultje!" dacht ze, „het kan (Wordt verhol gd: Gemeenten in Nederland en bekend is door zijn pogingen om in zijn ge meente de onderlinge afstanden tus sen werkgevers en werknemers te overbruggen, gesproken over het on derwerp „Is ons kind een nozem"" Ons beeld, zei hij, wordt te zeer be- invloed door berichtgeving in de pers over extremiteiten, die in het geheel niet slaan op alle jongeren. Een min derheid onder de jeugd die door bepaal de gedragingen opvalt heeft altijd bestaan. Belangrijke facetten van het jeugdprobleem zijn het feit dat in vele gezinnen te weinig bescherming en emotionele steun aangetroffen wordt er de botsing tussen de waarde van het ge zin en die van de maatschappij. Ook in de toeneming der welvaart schuilt gevaar. De jongeren krijgen veel geld. in hapden. De ouders, vervolgde de heer De Haan, geven maar al te vaak het slechte voorbeeld, tonen zich Slhp en gemakzuchtig. Het gedragpa troon van de ouders wordt dan vanzelf sprekend overgedragen op de jeugd, die nog liet stempel van de naoorlogse tijd meekrijgt: ontnuchtering en ontmoedi ging- De samenleving is onoverzichtelijker geworden en de voorbereiding op de toe komst moeilijk. Zo legt de diplomabar rière jongeren aan banden en prikkelt tot verzet, "evenals de talloze regle menten op ieder gebied. Men moet niet te ongerust zijn als het kind een zem is, als het maar positief wordt op gevangen. Voorts sprak mevrouw Van Luyk tij dens deze bijeenkomst nog over de te lefonische hulpverlening in Den Haag en zuster Luyken over het Baptisten diaconessen Huis te Scheveningcn, waar- zij besturend zuster is. Dit Is de titel van het nieuwe boek van Dr.W. de Kok. Alles oyer zwangerschap, geboorte, babyverzorging en kleuter opvoeding. Dit waardevolle boek (184 pagina's in fraaie omslag) krijgt U ten geschenke bij aanschaffing van een BABYSET DE LUXE -4 waarde van een correctie, méér dan dat. Daarom is er voor ons alle reden, melding te maken van het feit dat vandaag aan de Vrije Universiteit, en wel door de heer K. L. Roskam, over de Zuidafrikaanse problema tiek een belangrijk proefschrift verdedigd is (verkrijgbaar bij A. W. Sijthoff N.V. te Leiden). Het is verdedigd onder mevrouw prof. dr. G. H. J. van der Molen als pro- motor, en de omstandigheid dat het Zuid-Afrika door Nederland, in het Engels is gesteld garandeert het bijzonder door vele próTestant- Onze indruk is, dat men zich in wat ruimere verspreiding dan Se christenen in Nederland, tarne- in de regel met oüze proefschrif- lijk in de steek "gelaten acht.~Ge- heel ten onrechte, menen wij. Lie ver ware het ons, zo het aan ZÏild- Afrika te denken geeft, hoezeer juist ook vele protestantse christe nen in Nederland tot deze kritiek reel niet aanvaardbaar en boven- menen te moeten komen, dien practisch niet uitvoerbaar. De En waarom komen zij tot deze krl- apartheid wordt gekenmerkt door tiek? Omdat zij in discriminatie, discriminatie en zij is gebaseerd hetzij toegepast op grond van het ten het geval spreiding verdient het. De heer Roskam laat niet in het onzekere, hoe hij de apartheidspo litiek beoordeelt; hij acht haar i op een rassentheorie, die er een is van vooroordeel en onverdraag zaamheid. Apartheid moet om ve ras, hetzij op welke grond ook, een miskenning moeten zien van de mens als zodanig, méér echter nog lerid -edenen worden^ verworpen, omdat rij erin moeten zien een lie- i. - j-i iemmerjn!r voor de ongeremde en wereldwijde voortgang van het Evan gelie. En die voortgang is iets wat de christenmens, méér dan iets anders niet het minst ook omdat zij weg staat aan de doorwerking van de godsdienstige overtuiging. De samenstelling van de bevolking Zuid-Afrika wordt door dr. Ros- kam gezien als een verkleind beeld op üczc aarfl^ ter harle dient tc gaan. Voor Morgenlandzending naar Beiroet ^OALS wij dezer dagen reeds hebben gemeld, is de heer E. M. Top, theologisch kandidaat te Wemeldinge (Z.), door de gene rale synode der Ned. Herv. Kerk beroepen als predikant voor bui tengewone werkzaamheden, voor de arbeid ten behoeve van de Morgenlandzending. De heer Top is nl. vanwege de te Straatsburg gevestigde Action Chrétienne Oriente (dezgn. A.C.O.), waarvan de stichting Morgenlandzending te Utrecht de Hollandse afdeling vormt, benoemd tot docent met de titel van zendeling-hoog leraar in de geschiedenis van de oude Oosters-Orthodoxe Ker ken, aan de Near East School of Theology te Beiroet (Libanon). De N.E.S.T., die aanvankelijk te Athe ne gevestigd was, doch later is overge plaatst naar Beiroet, is gelieerd met de Amerikaanse universiteit en beoogt, theo logische studenten (thans ongeveer der- in getal), afkomstig uit een reeks landen, waarvan Perzië het meest noordelijke en Egypte het meest zui delijke is. op te leiden tot predikant voor de Evangelische Kerken in het Nabije Oosten. Tot dusver werd deze theologische vorming uitsluitend behar tigd door Amerikaanse zendingsgenoot schappen. Omdat echter de A.C.O. nu reeds sedert pl.m. vijftig Jaren op maat schappelijk en godsdienstig terrein in het Nabije Oosten werkzaam is, heeft men thans het verzoek tot haar doen uit gaan, ook van harentwege een docent an de theologische school te Beiroet an te wijzen. De thans benoemde hoogleraar, Evert Marinus Top, is 1 maart 1916 te De Bilt (U.) geboren. Hij bezocht daar de School met de Bijbel en ontving zijn nadere op leiding aan de Hervormde ulo te Zeist, alsmede aan de Hervormde Jan van Nassaukweekschool te Utrecht, waar hij de ondérwijzersactc cn de hoofdakte be- worden geboekt. haalde. Na het staatsexamen, studeerde hij theologie aan de Rijksuniversiteit te Utrecht. Omdat de heer Top een loopbaan bij het onderwijs prefereerde boven de pas torale arbeid, diende hij het onderwijs. Zo was hU achtereenvolgens werkzaam als onderwijzer aan het Chr. Blindenin stituut „Bartimeüs" te Zeist en als gou verneur aan het Chr. lyceum aldaar. Vervolgens was hij nog werkzaam aan de Stichting Hoenderloo en aan het Zeehospitium „De Duindistel" te Oost- kapelle (Z.). Thans is kand. Top enige jaren als leraar verbonden aan de schip- persschool te Wemeldinge. Omdat de voertaal aan de universiteit van Beiroet het Engels is, hoopt de heer Top in augustus a.s. naar Engeland tc vertrekken, waar hij aan de universiteit van Oxford zal worden Ingeschreven als gasl-student. Na verloop van ongeveer een jaar denkt prof. Top dan zijn hoog leraarsambt in de Libanon te kuimen aanvaarden. Eind juli as. (de juiste datum is thans nog niet bekend) vindt zijn bevestiging in het ambt plaats in de Grote Kerk te Vriezenveen. waar de voorzitter van de Stichting Morgenlandzending. ds. H. Pol. dfent rV°rmde gemeente als Predikant „Kerk en Wereld" vraagt Z.-Holland om subsidie rif»M^o^or5'b w®reld" heeft een brief ge- Provinciale Staten van sldiA Tn rfn mKe ,een vfrzoek om sub- dadt" bfédt"TMh2JUe)f0j geen ""««'Utheld Sai Jfn u d? vaag voorgelegd omdat een belangrijk deel van de cur- namelHk arT provi"ci£ afkomstig is. nm «ii 37.5 procent. Gevraagd wordt Jaar"j£se subsidie gezien het '"'i?8,' .vcJ°r he,1 volksontwikkelings werk in internaatsverband vorig jaar- meer dan 15.000 moest

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 2