Nieuwe £riltsrl)c (jTourant Uitbundige vreugde in vrij Kongo Koning Boudewijn: Pas op uw tellen Algerijnen zijn niet geheel tevreden Ontvoerder van twaalfjarige Tony Stephens op Schiphol Cuba neemt Amerikaanse raffinaderij over Geen passencontrole meer in Benelux Chroesjtsjef naar Wenen Nepal: protest tegen Chinese aanval DONDERDAG 30 JUNI 1960 BUREAUS: Steenstraat 37 Directie, Redactie. Abonnementen- Advertentie-afdeling Tel. 31441. Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER CHR1STELIJK-ISATIOISAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Stantoasticfi is ahfbleoen tnyn hert in tcgljcnspoet" Eenenveertigste jaargang no. 11906 GRENSINCIDENT UtrechtZuid-Holland Zie pagina I BEESTACHTIG DEBAT in Tweede Kamer Zie pagina f T^ONING BOUDEWIJN heeft vanochtend tijdens een kleurrijke plech- tigheid in het Palais de la Nation te Leopoldstad verklaard dat de Belgische kolonie Kongo een onafhankelijke staat is geworden. Kanon schoten bezegelden zijn woorden en overstemden het lawaai van de dui zenden kleurig geklede Kongolezen, die zich buiten het paleis hadden ver zameld om de geboorte van de nieuwe staat te begroeten. In een zaal, waarin de leden van Kongo's eerste regering en vele afgevaardigden van andere jonge Afrikaanse landen waren gezeten, sprak de Belgische vorst warme woorden over deg eslaagde eëindiging voobr Kongo van het kolo niale tijdperk. Uitbundig was de feestvreugde in Leopoldstad, waar koning Boude wijn gisteren een wat vreemde ont vangst had gekregen. Nauwelijks aangekomen, griste een geesteszieke Konkolees 's Konings sabel uit de schede en ging ermee vandoor. De vorst reed Leopoldstad ongewapend binnen. De Kongolees viert thans de onafhankelijkheid in de gevangenis. De eerste ontmoeting, op het vliegveld, met president Kasavoeboe en premier Loemoemba was vrij koel. Al spoedig kwam echter verandering in de situatie toen honderden auto's de koninklijke stoet van het vliegveld naar de hoofd stad volgden en in de stad zelf het „Leve de Koning" en „Leve Kasavoeboe" niet van de luoht was. Vanochtend ging het Het eerste punt van het programma was een dienst in de kathedraal Notre Dame. De Koning maakte de tocht erheen in een open auto die moest worden voorafge gaan door een afdeling gewapende poli tie. om ruimte te maken tussen de op dringende, dansende menigte. De jonge Koning pakte nu het gouden gevest van zijn sabel stevig vast toen hij de auto verliet om het kerkgebouw bin nen te gaan. President Kasavoeboe was al eerder binnengekomen en men was er toen met moeite in geslaagd de menigte in bedwang te houden. Bij de aankomst van koning Boudewijn was er echter geen houden meer aan. Een menigte, die overal voetzoekers neerwierp, doorbrak bet politiekordon en bestermde de wa gen. Politieagenten baanden met hun ge weren een baan voor de vorst. Na afloop van de dienst nam de poli- sterke afzetting. De Koning en de Pre sident reden in afzonderlijke auto's naar het paleis. In zijn toespraak tot het parlement en de genodigden zei koning Boudewijn dat de nieuwe republiek een immense taak wacht, die het uiterste zal vergen aan waakzaamheid en verantwoordelijk heidsgevoel. De belangrijkste gevaren die de nieuwe staat bedreigen zijn vol gens de Koning gebrek aan ervaring in zelfbestuur, de rivaliteit tussen de in heemse stammen die in het verleden al zo veel kwaad heeft veroorzaakt en die, koste wat het kost, vermeden moet wor den. Ook op het gevaar dat vreemde mogendheden zullen trachten profijt te trekken van zwakke schakels die be paalde gebieden in de republiek vor men, wees de Koning. Hiermede doelde koning Boudewijn kennelijk op de aan bodemschatten rijke provincie Katanga. De vorst bracht voorts het vruchtbare werk in herinnering dat door de Belgen in Kongo is verricht en hij drong er bij de Afrikaanse leiders op aan dit werk voort te zetten. T~\E CUBAANSE REGERING heeft gisteren de Amerikaanse raffinaderij van Texaco te Santiago de Cuba overgenomen, omdat Texaco ge weigerd heeft ten behoeve van de Cubaanse regering Russische olie te raffineren. Arbeidsmilitie bewaakt de raffinaderij, die met Cubaans per soneel normaal zou werken. Washington heeft Cuba beschuldigd van klakkeloze inbeslagneming en noemt dit een eigenmachtige maatregel, speciaal gemunt op Amerikaanse ondernemingen. Deze maatregel zal volgens Washington bok grote schade berokkenen aan Vene zuela, waarvan Texaco olie betrekt. Amerikaanse autoriteiten verwachten, dat premier Castro wellicht ook de raf finaderijen van Standard Oil en de Shell zal overnemen, daar deze eveneens ge weigerd hebben Russische olie te raffi- Texaco maakt bekend, dat zij vijftig miljoen dollar (190 min.) schadevergoe ding zal eisen en voorts dat de Cubaanse regering in gebreke was gebleven devie zen te verschaffen voor invoer van ruwe olie en reeds vijftien maanden lang de olieleveranties niet heeft betaald. (Juist op_dit_.ogenblik zijn op Trinidad 'duizen- Texaco in staking ge- Het Amerikaanse Huis van Afgevaar digden is inmiddels de beraadslagingen begonnen over een wetsontwerp, dat de president bevoegdheid geeft de invoer- hoeveelheden voor suiker vast te stellen, Het ontwerp is reeds door de landbouw- commissie van het Huis goedgekeurd en Castro heeft gedreigd, dat als Amerika de invoer van Cubaanse suiker beperkt, alle Amerikaanse eigendommen op Cuba kunnen worden in beslag genomen. Tot burgemeester van Zuidland ds be noemd de heer N. P. Kremer uit En schede. aUdaar werkzaam als hoofdcom mies. Hij is 43 jaar oud, gereformeerd den arbeiders gaan, daar zij meer loon Op het ogenblik voeren de drie oliebe- drijven dagelijks 80.000 vaten ruwe olie uit Venezuela in. De Cubaanse raffinaderijen vertegen, woordigen een kapitaal van 75 miljoen dollar, terwijl de Cubaanse regering aan de bedrijven nog 60 min. verschuldigd is 3or geraffineerde olie. Castro ruilt de Russische olie tegen dan de Venezolaanse. T~)E VOORBEREIDENDE besprekingen tussen afgevaardigden van de Algerijnse opstandelingen en Frankrijk zijn gisteren beëindigd De Algerijnse afvaardiging, die uit drie man bestaat, wordt morgen terug verwacht in Tunis, waar premier Ferhat Abbas zijn ministers bijeen ge roepen heeft. Ahmed Boemendjel, hoofd van politie ke en militaire zaken, zal persoonlijk verslag uitbrengen. Als de opstandelin genleiders de resultaten van de missie- Boemendjel bevredigend vinden, zal Ab bas naar Parijs gaan voor onderhande lingen met De Gaulle. Het lijkt er ech ter op dat hiervoor nog vele voorberei dingen getroffen moeten worden. Uit Turns wordt vernomen dat de op standelingen aiiet voor honderd percent tevreden zijn over de inleidende bespre kingen. Zij willen de besprekingen die Abbas in Parijs zal voeren over het staken van de Algerijnse oorlog koppe len aan onderhandelingen over condities en garanties betreffende het referendum, dat De Gaulle voor Algerije zal opstel len zodra het vuren gestaakt is. De Gaulle wil de besprekingen over het referendum echter pas over enige tijd houden, zodat waarschijnlijk over dit punt moeilijkheden zijn ontstaan. Uit een toespraak die regeringsgedele geerde Delouvrier gisteren in Algiers gehouden heeft, kort nadat hij uit Parijs was teruggekeerd, kan men opmaken dat Frankrijk nu toch geneigd is andere pro blemen dan militaire met de opstande lingen te bespreken. „Het hoofdbestanddeel van de bespre kingen zal uitsluitend militair zijn", al dus Delouvrier, „maar het is noodzake lijk om te beslissen over het lot van de strijdenden en over hun terugkeer naar de burgermaatschappij. Daar een aantal van die strijdenden zich buiten Algerije bevindt, zullen er ook niet-mili- taire zaken besproken moeten worden." (Het was duidelijk dat Delouvrier hier doelde op de duizenden Algerijnse sol daten die in Tunesic en Marokko gele gerd zijn. Deze troepen zullen natuurlijk nWt vrijwillig naar Algerije terugkeren en de wapenen neerleggen, voordat de politieke garanties die hun leiders eisen, zijn toegekend. RADIOACTIVITEIT NEEMT AF Aangenomen kan worden, dat de in de laatste jaren toegenomen radio-activiteit boven Nederland tegen het eind van het jaar het niveau van de natuurlijke radio activiteit zal hebben bereikt. Dit is de conclusie uit het overzicht van de metingen naar de graad van radio activiteit van bodem, water en lucht in Nederland in 1959 door de farmaceutische hoofdinspecteur van het staatstoezicht op de volksgezondheid. De Engelse onderwijzer Kevin Tracey, de ontvoerder van Tony Stephens, werd gisteravond op Schiphol gefotografeerd (kenne lijk tegen wil en dank), toen hij op doorreis was naar Engeland. Daar wachtte Scotland Yard hem op. Naast hem de verslaggever Valentine van de Londense Daily Mail. D' 28-JAR1GE Engelse onder- wijzer Kevin Tracey, die zijn 12-jarige leerling Tony Stephens ont voerde en een jaar lang met hem onder valse naam in Genua woonde, is in Londen door rechercheurs gear resteerd. Gistermiddag omstreeks zes uur was Tracey, vergezeld door een journalist van de Daily Mail, op Schiphol gearriveerd, waar hij pas sage boekte naar Londen. De aankomst en het vertrek van Tracey baarden op de Amsterdamse luchthaven vrij veel opzien. Om aan verslaggevers en filmoperateurs te ontkomen, liet Tracey zich op eigen verzoek afzonderen in het bureau van de Koninklijke mare chaussee. Een kwartier voordat het lijn- vliegtuig naar Londen vertrok, stapte de Engelse onderwijzer, zijn hoofd ge huld in een wit servet van het vertrek- restaurant, met zijn begeleider gejaagd in een bu9je, dat hen van het mare- Onder druk van journalist naar Engeland? chausseebureau naar het vliegtuig bracht. Een operateur van de Neder landse televisie wist dit vreemde toneel te verfilmen. Op Schiphol had men de indruk dat Tracey onder sterke druk van de Daily Mail-journalist naar Engeland terugkeerde, hoewel hy wist dat hU daar gearresteerd zou worden. Het tweetal was vla Arnhem naar Schiphol gekomen. Het is mede aan het speurwerk van de Britse journalist te danken dat Tony Stephens in Ulm kon worden opge spoord. Tussen de onderwijzer en Tony bestond een abnormale mystieke relatie. 1 Beiden koesterden een soort priester ideaal. Vandaar dat de vader van Tony, vergezeld van een verslaggever van de Daily Mail, het plan opvatten in zuide lijke landen naar Tony te gaan zoeken. In het rooms-katholieke Spanje bezoch ten zij vele kloosters, zonder resultaat. Tijdens deze speurtocht ontvingen zij het bericht dat een Engelse onderwijze res Tony in Genua had gezien. Toen de vader in Genua aankwam, was het twee tal reeds verdwenen, maar de verslag gever van de Daily Mail slaagde erin Tony met zijn onderwijzer in Ulm op te sporen. Na een jaar van martelende onzeker heid zagen de ouders hun 12-jarlge zoontje gistermiddag in Frankfort te rug. Daar vertelde Tony dat hU uit eigen wil met de onderwijzer was meegegaan, omdat hy zo graag naar Spanje wilde. Aanvankelijk bleek de jongen totaal vervreemd van zijn moe der. De binding aan zijn onderwijzer, die door het geven van taallessen In beider onderhoud tiad voorzien, was blijkbaar nog zeer sterk. Voor het Paleis der Natie in Leo poldstad (foto boven) en op weg daarheen (foto onder) is het in deze dagen een drukte van be lang, nu de onafhankelijkheid vanmorgen een feit geworden is. (Van een onzer verslaggevers) DE INTEGRATIE van de Benc- luxlanden is weer een stap verder gekomen nu met ingang morgen de passencontrole aan binnengrenzen van het Beneluxgc- bied vervalt. Dit betekent evenwel niet, dat Neder landers thans zonder paspoort of toe tenkaart de grenzen van België Luxemburg mogen overschrijden. Te len tijde zal men zich in de beide andere Beneluxlanden moeten kunnen legitime ren en daarvoor is een pas of een toeris- tenkaart vereist. Voorts zou het een misverstand zijn te menen, dat nu ook een einde is gekomen aa r» de diouane-control eIn de mongen kracht wordende overeenkomst tussen de Beneluxlanden wordt de kwestie van de bagagecontrole, die gekoppeld is aan die van de goederencontrole, niet behandeld. Deze controle zal het onderwerp uitma ken van latere onderhandelingen tussen de regeringen in het kader van de Eco nomische Unie. In afwachting van overeenkomst dienaangaande zal moedelijk de controle van de handbaga ge tot een minimum worden beperkt. De nieuwe overeenkomst betekent, dat De Russische premier Chroesjtsjef ii vanochtend uit Moskou vertrokken, op weg naar Oostenrijk voor zijn bezoek van acht dagen aan dit land. Tot zijn ge zelschap behoren behalve zijn vrouv zijn jongste dochter Helena, onder r de eerste vice-premier Kosygin. de •lister van buitenlandse zaken Gromyko en de minister van culturele zaken, me vrouw Foertseva. Chroesjtsjef werd op het vliegveld uit geleide gedaan door Russische règerings- leiders onder wie de eerste vice-premici Mikojan, die woensdagavond van zijr bezoek aan Noorwegen in Moskou wa; teruggekeerd. Officier gedood, 16 Nepalezen gearresteerd TVE REGERING van Nepal heeft, n na een spoedvergadering van het kabinet, krachtig geprotesteerd tegen een onverwachte aanval van communistisch Chinese troepten op een Nepalese patrouille, waarbij een Nepalese officier werd gedood en 16 soldaten gevangen werden ge nomen. Nepal heeft geëist dat Pe king de gevangenen onmiddellijk zal terugzenden. De botsing tussen de Chinezen en Ne palezen deed zich maandag voor in het gebied van Moestang in het noordwes ten van Nepal, toen een officier en een sergeant beiden ongewapend een onderzoek instelden naar Chinese infil traties in het grensgebied vam Nepal. Bij een achtervolging van Tibetanen zouden de Chinezen het grondgebied van Nepal hebben geschonden. Vanuit stellingen bij de grens bescho ten de Chinezen circa 2000 man sterk de Nepalese patrouille. De officier werd daarbij gedood. De Chinezen trok- vervolgens Nepal binnen, namen de sergeant gevangen en voerden een onver wachte operatie uit, waarbij 15 Nepale zen werden gevangengenomen. Volgens de berichten zouden de Chinezen het lijk van de officier hebben geplunderd en de gevangengenomen Nepalezen hebben af geranseld alvorens hen mee te voeren. Tibet Grote groepen Tibetaanse guerilla- strijders voeren nog steeds verbitter de gevechten met Chinezen bij de Gevecht in Roeanda- Oeroendi: 23 doden Het Belgische blad La Libre Belgique meldde gisteren dat er een kleine veld slag heeft plaatsgevonden tussen leden van de Toctsi-stam en inheemse en Bel gische militairen. Het treffen eiste 23 doden en 34 gewonden en vond vorige week plaats naby Astrida in centraal Roeanda-Oeroendi. Oorzaak van het bloedige treffen was het samenscholen van Toetis die zich opmaakten voor een wraakoefening tegen de Hoetoe's d'ie zich in het heuvelland rond Astride hadden verzameld na hut ten van de Toetfi's in brand te hebben De inheemse Kongolese troepen traohtten de groep Toetsi's te versprei den met de hulp van Belgische para chutisten. Toen de Toetsi's zich fel ver zetten, opende de militairen het vuur. HOND BTTF VIJFTIG KIPPEN DOOD Een hond heeft in het kippenhok aan de Otterloseweg tc Wekerom (gemeente Ede) vijjtig jonge hennen doodgebeten. De politie is van de zaak op de hoogte gesteld. grens van India en Nepal. Onder de verzetsstrijders bevinden zich vele Ti betaanse boeren en lama's, die door het land zwerven op zoek naar grond die nog niet door Chinese kolonisten in beslag is genomen. Zij zijn ver trouwd met de ontoegankelijke berg gebieden en kunnen de hevige koude die daar heerst beter trotseren dan de Chinezen. Bij Sjigatse in zuidoost Tibet hebben de rondtrekkende verzetsstrijders zich georganiseerd, waarna een geregelde veldslag is uitgebroken tussen Tibetanen en Chinezen. Volgens berichten van Tibe taanse vluchtelingen die in India zijn aangekomen, zouden bij het gevecht 800 Tibetanen zijn gesneuveld. Dergelijke veldslagen zijn ook geleverd bij Sje- kard-zong, Saka, Parka en Loka. Nazi-arts Mengele wordt uitgeleverd De Argentijnse regering zal het West- duitse verzoek tot uitlevering van dr. Josef Mengele, voormalig arts van het concentratiekamp Auschwitz, inwilligen, aldus is gisteren van gezaghebbende zijde in Buenos Aires vernomen. Het verzoek dat dateert van 7 juni 1959, was voorge legd aan een rechter in San Martin, een gemeente van de Argentijnse hoofdstad Volgens onbevestigde geruchten is Men gele echter wellicht naar Chili uitgewe- Een rechtbank te Freiburg heeft hem er van beschuldigd talrijke gevangenen te hebben laten terechtstellen. Ook zou hij zich aan wreedheden jegens joodse kinderen hebben schuldig gemaakt door operaties uit te voeren om de kleur van hun ogen te veranderen. Mengele was na de val van het derde rijk naar Ar gentinië uitgeweken. Cubaans ambassadeur oneervol ontslagen Het Cubaanse ministerie van buiten landse zaken heeft 't „oneervolle" ontslag bekend gemaakt van de Cubaanse am bassadeur in Londen. De ambassadeur, Sergio Rojas Santa- maria, heeft onderdak gezocht in de Ar gentijnse Ambassade te Havanna, Hij deelde mee, dat hij zijn post ter beschik king stelt, omdat zijn regering teveel het communisme overhelt. de drie landen besloten hebben tot een gemeenschappelijke politiek ten aanzien van de binnenkomst en het verkeer van vreemdelingen. Dit besluit geeft reden tot voldoening, want inzake het vreem delingenbeleid plegen de landen sterk op hun souvereiniteit te staan. De nieuwe overeenkomst houdt in dat een vreemdeling, die in Neder land ongewenst is, eveneens onge wenst is in België en Luxemburg. Verleent één van de Beneluxlanden een visum, dan is dit in het algemeen gesproken een Beneluxvisum. Een door Nederland naar België uitge wezen Belg kan ongecontroleerd de grens naar Nederland weer over schrijden, maar daarmee maakt hij zich aan een strafbaar feit schuldig. Spin met militaire begr (Van onze pa nlemenitsredacteur) Bij die Echo-compaigmie, gelegen in de AldPflif van Nassau/kazerne te Zui'd'la- ren, heeft een beroepssergeant door derbiig militairen een militaire begrafe nis laten geven aan een dode spin die hij op een lampekap haid gevonden. De zelfde sergeant heeft tijdens een les on verhoeds een soldaat van een verwar ming geslagen en een an! dl ere soldaat bij een anidlere gelegenheid letterftjlk van zijn bed getrapt. Bij de exercitie gaat de sergeant zich regelmatig aan lieder lijke taal te buiten. Dit heeft de staats secretaris van defensie de heer M. R» H Galmeyer, In antwoord op schrifte lijke vragen van het Tweede-Kamerlid d'e heer M. Balkker (comm.) bevestigd" De staatssecretaris zegit deze feiten te betreuren. Gedragingen van officieren en onderofficieren worden in zulke ge vallen zo nodig aan de krijgstucht ge toetst. Het is niet waar dat de betref fende dienstplichtigen bovengenoemde zaken niet aan hun kazernecommandant durfden te melden, omdat zij bedreigd zouden zijn met tegenmaatregelen De Amerikaanse luchtmacht heeft gia- teren tevergeefs getracht, met behulp van een Thor-Agena-raket een kunstmaan in een baan om de aarde over de polen te brengen. De lancering de twaalfde in de ontdekker-reeks was in de eerste plaats bedoeld om te trachten, een ruim tecapsule van ongeveer 135 kg die door de satelliet zou moeten worden afgesto ten op te vangen of te bergen. Het was de elfde poging die mislukte. De V.S. willen erin slagen een derge lijke ruimtecapsule te bergen, voordat zij een bemande satelliet lanceren. Volgens de luchtmacht heeft de ont steking van de tweede trap van de 23,7 meter lange raket goed gewerkt. Deze tweede trap had als geheel in een baan om de aarde moeten komen, maar hij viel terug op de aarde. Weinig verandering in temperatuur De Bilt verwacht tot morgenavond: Veranderlijke bewolking met plaatselijk enkele buien en weinig verandering In temperatuur. Langs de kust krachtige tot matige, elders matige tot zwakke noord westelijke wind (Opgemaakt om H.15 uur). ZON EN MAAN Vrijdag i juli; zon op 4.24 uur en onder 21.03 uur; maan op 12.07 uuren onder ut; 2 juli 4.29 laatste kwartier. Strandverwachting Morgen enkele opklaringen en nog kans op een bui, maar door matige lot krachtige noordelijke wind nog tc koel strandweer. Overdag 14 a 15 graden, zee water 15 graden. Vooruitzichten tegen weekend ge leidelijk wat beter strandweer met zon nige perioden. HET WEER IN EUROPA! Rapporten hedenmorgen 7 uur as ïo 0 2 Geneve*' is teil einde: wat nu? Vertegenwoordigers van de vijf weste lijke landen die aan het afgebroken ont- wapeningsoverleg in Genève hebben deel genomen, hebben gisteravond in het ge bouw van de V.N. te New York van ge dachten gewisseld over de vraag, wat er u moet gebeuren. De V.S. zouden het meest voelen voor en bijeenroepen van de ontwapenings commissie van de V.N.. terwijl Engeland er over zou denken de kwestie aan dc Veiligheidsraad voor te leggen. Naar verluidt zou secretaris-generaal Hammarskjoeld niet enthousiast zijn voor het Amerikaanse plan. Hij zou liever willen wachten tot de volgende zitting Algemene Vergadering, die in september begint. Een overweging daar- bij zou zijn, dat dan vele landen door hun minister van buitenlandse zaken ver tegenwoordigd zullen zijn. Bovendien zouden enkele landen het verstandig achten, eerst „het opgewaaide stof tot rust te laten komen". Met het oog op deze overweging moet ook de mogelijkheid niet worden uitgesloten, dat de Algemene Vergadering ih buiten gewone zitting bijeengeroepen wordt, daar dn ook enige tijd vergt. Men acht het onwaarschijnlijk, dat de Sowjetunie een dergelijke bijeenkomst zal boycot ten. terwijl zij dit mogelijk wel zou doen bij een forum van minder gewicht zoali de ontwapeningscommissie.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 1