NP ging met tempo van de tijd mee en is vaak een voor Geen besluit bij N.K.F. Vakantie shirts PeektCloppenburg Eerste proefschrift over t.v. haar sociologisch effect en Ontwapening tot de herfst van de baan? FENOLFABRIEK IN HET BOTLEKGEBIED DINSDAG 28 JUNI 1960 A.N.P.: drie letters van het alfabet, diein de loop van nog geen vijf- ptwintig jaar het symbool zijn geworden van het contact met de wereld r miljoenen Nederlanders. Bewust, dank zij de dagelijkse radio nieuws uitzendingen, die met de vertrouwde zin verzorgd door het Algemeen jNedcrlandsch Persbureau A.N.P." worden ingeleid en onewust, via de iagbladen, die voor het routinenieuws uit binnen- en buitenland op dit ïationalc persbureau zijn gaan steunen. Op 1 juli a.s. gaat het A.N.P. ju- lileren. Dan zal het een kwart eeuw >orbij zijn, waarin niet alleen de lieuws voorziening ntwikkeling heeft doorgemaakt, laar waarin bovendien de wereld- wofdsteden door steeds betere, ■teeds snellere verbindingen dichter ij elkaar zijn komen te liggen. En dat Nederland voor het grootste deel van die 25 jaren zo'n betrouwbaar oog op de wereld heeft gehad, was ie danken aan de mannen van het A.N.P., die onder de stimulerende leiding van de directeur, de heer H. H. J. van de Pol, gelijke tred hielden met de technische ontwikkelingen op het gebied der communicatiemo gelijkheden en die zelfs heel vaak 'een stap vóór waren op die ontwik kelingen. ginig Rondvraag 1934 vergaderde de Vereen i- Nederlandsche Dagbladdirec- e in vakkringen toen al be ter bekend was als de N.D.P. Aan het diie bijeenkomst kondigde de toenmalige voorzitter, de heer J. W. Henny, die rondvraag aan en de di recteur-hoofdredacteur van de Delft- sche Courant, de heer H. H. J. van de Pol, vroeg het woord. Hij zei: „Zou het niet mogelijk zijn een eigen nationaal persbureau in Nederland te stichten, dat alle bladen van nieuws gaat voor- Deze suggestie kreeg bijval Nog tij dens diezelfde vergadering werd beslo- een studiecommissie te vormen, de heer Van de Pol secretaris werd. Deze commissie werkte hard, •ant reeds enkele maanden later, in het nmipajaar van 1934. kon een gunstig rap- port worden uitgebracht, met een schets van de opzet en de financieringsmoge- lt_s* lijkheden. De dagbladdirecteuren trok- recifken een hele dag uit om over de plan- te vergaderen. Dat was op 11 de cember 1934. Men besloot het nieuwe bureau de vorm van een Stichting te geven, met aan het hoofd een Raad van Beheer. ïan, die het voorstel voor de oprichting gedaan had, de heer H. H. J. d. Pol, raakte steeds nauwer betrok ken bij de verwezenlijking van zijn" geesteskind. profiteerden, werden de belangrijkste woorden in code doorgegeven Maar al spoedig werd dit systeem stormachtige ouderwets. Moderne telexapparaten gingen de plaats innemen van het „nieuws op dicteersnelheid". Via tele graaflijnen kwamen steeds meer kran ten in. regelneohte verbinding te staan met het ANP en op dit ogenblik is het zo, dat van de Haagse Parkstraat uit batterijen telexapparaiten die berichten naar de aangesloten bladen zenden, waar ze op hetzelfde ogenblik in razend tempo getikt op de verreschrijver ver schijnen. Het ANP werd reeds voor de oorlog officieel erkend door de toelating tot de zgn. Agences Alliées, een organisatie van 26 nieuwsagentschappen en in de jaren voor 1940 reeds begon de heer Van <Je Pol met het succes van de telex- netten dn eigen land voor ogen te ijveren voor een Europees telexnet, waardoor do meuwsdistribuitie nog sneller haar loop zou kunnen hebben. Het was echter nodig, dat ook de 26 nationale PTT-administraties een over eenstemming voor zo'n internationaal telexnet zouden bereiken. En dat bleek voorlopig nog het knelpunt te zijn. Er kwam niets van. Toen ivel De heer H. H. J. van de Pol, die na het jubileum van het ANP als directeur afscheid zal nemen. HU werd secretaris van de Raad van Beheer en in het voorjaar van 1935 be last met de directie van het Nederland- nationale persbureau. Die Raad van Beheer was overigens al terstond met de werkzaamheden be gonnen. Onderhandelingen werden aan geknoopt met de vier toen bestaande persbureaus, Vaz Dias en het Neder- landsche Telegraaf Agentschap (eigen- an het Engelse wereldpersbureau Reuter) in Amsterdam en Bel infante en Vaz D:as en Aneta-Holland, in Den Die besprekingen hebben gelei delijk gevoerd tot staking en overdracht de werkzaamheden van deze bu- 3 aan het ANP. sneller Directeur Van de Pol was van meet aan bezeten van dat ene idee; Hoe krijg ik het nieuws nog sneller naar de bladen? Zo medio 19J5 begon het ANP met het dacteren van berichten over de ra dio. Dat gebeurde op een snelheid, die de redacteuren van de bladen gemak kelijk bij konden houden en om te voorkomen, dat ook niet bij het ANP aangesloten redacties van dit nieuws „Maar", voegde de heer Van de Pol hieraan toe, toen hy dit meesmuilend vertelde, „toen de Duitse legere Europa ondewarpen hadden, was cr spoedig een Europees telexmet voor het Ober- kommamdo Wehrmacht, dat alle legers met het hoofdkwartier verbond en een telexnet voor het commando van de Luftwaffe, dat conibact legde tussen alle vliegvelden in het westen. De nationale postadministraties hadden toen mets meer in te brengen Die oorlogHet nog jonge ANP kon nog maar éón dag na de overgave door generaal Winkelman in mei 1910 ongehinderd doorwerken. In de nach- telyke uren van de dag daarna ver scheen een vertegenwoordiger van de voormalige Duitse ambassade op het toen nog in Amsterdam gevestigde ANP-hoofdkantoor en stelde de wet naar zyn hand. Het grote publiek, dat tot dat ogen blik steeds eep groot vertrouwen had gesteld im het door ANP verspreide nieuws, begreep onmiddellijk, waar de schoen wrong en de lettere ANP kre gen al spoedig in de volksmond de be tekenis „Adolfis Nieuws Papegaai". Maar achter de schermen werd reeds toen aan de bevrijding gewerkt. Het vrije woord, dat altijd via het ANP in de Nederlandse huiskamers wds ge hoord. was een onmogelijkheid gewor den. Men wantrouwde het ANP. Ondergronds In augustus 1940 kwam het tot een samenwerking tussen wijlen J. C. E. baron Van Lynden, destijds reeds con tactman van de heren, die later het College van Vertrouwensmannen zou den vormen, en tussen de heer Van de Pol over de technische voorbereiding van de herleving van het nationale persbureau, onmiddellijk na de bevrij ding. Daartoe werd overleg gepleegd met de toenmalige directeur-generaal van de PTT, dr. M. H. Darome, die enige vertrouwelingen aanwees om te helpen bij de technische voorbereiding, zoals de heren Van Lynden en Van de Pol die op het oog hadden. Achter het hoofdkantoor van het ANP, in de winter van 194011 naar Den Haag overgeplaatst, werd in de Amaliastraat in een gebouw van de PTT, achter de telexnetten van het ANP een installatie gebouwd, die met een codenummer van zes cijfers te be dienen zou zijn en die de diensten van het in Duitse handen zijnde ANP in enkele seconden zou kunnen uitscha kelen. Dan zouden de telex-lijnen wor den geleid naar een tijdelijk kantoor van een herrezen vrij ANP dat was in gericht in een ander PTT-gebouw. Daar was al een telexkamer gereedgemaakt en ook was men daar aangesloten op het geheime telefoonnet, waarover PTT reeds geruime tijd beschikte. Zo was het Algemeen Nederlands Perebureau reeds in februari 1941 ge reed en wachtte op de bevrijding De druk der Duitsers werd steeds groter, maar de loyale personeelsleden bleven onafgebroken het oog gericht houden op de toestand, zoals die moest worden na de nederlaag van de Duit sers. Intussen begon illegaal-ANP in 194145 met van het Duitse ANP ge stolen draadloze ontvangstmachines het wereldnieuws van Reuter uit Londen op te vangen en door te geven aan de illegale organisaties. Dat gebeurde in het huis van Baron van Lynden. Gearresteerd Bijna was alles nog misgegaan, waint vlak voor de bevrijding werden de heer Van de Pol en zijin medewerkers nog gearresteerd in de Alexanderetraat maar na* enige uren weer vrijgelaten. De overneming van hun oude A.N. P. leverde geen moeilijkheden op en ren tijdperk van grote uitbreiding brak Het A.N.P. was in bezettingstijd een N.V. geworden met alle aandelen in Duitse handen en Militair Gezag stel de de heer Van der Pol aan tot be windvoerder van de N.V.-ANP-Vijan- delijk vermogen, tot de oude Stichting A-N.P. herleefde met de dagbladdi recteuren wederom als leden en zeven vertegenwoordigers als Raad van Be heer. Met de medewerking van de P.T.T. werden de communicatiemiddelen her steld en uitgebreid. De telex zond opnieuw het vrije nieuws uit, bijna 24 nan de dag. ANP kreeg een eigen <jail Een batterij van een stuk of vijf tien telexapparaten maken het mo gelijk enerzijds de aangesloten kran ten in Nederland van nieuws te voorzien en anderzijds heen en weer verbindingen te onderhouden tussen alle Europese hoofdsteden. Met Londen, Brussel en Parijs heeft men twee vaste verbindingen, met de overige naar verkiezing. En daar naast beschikt men over een eigen net met de ANP-vestigingen in Am sterdam, Rotterdam en Utrecht, en over het dichte net van correspon denten, die het binnenlandse nieuws zo snel mogelijk naar het ANP doorgeven. foto-bedrijf, een eigen clichéfabriek bijkantoren te Willemstad op Curasao en Paramaribo in Suriname. En meer dan ooit werd er naar ge streefd het nieuws nog sneller bij de bladen te brengen. De redactie het, alsof er telkens wordt uitgehakt en dat gaat allemaal vyf maal zo snel als de telex, die toch ook niet langzaam genoemd mag worden. Bij het A.N.P. verwacht men, dat deze zoemende elektronische apparaiten over enkele jaren de raite- ANP werd uitgebreid, de uit het bui- lende telexen gaan vervangen tenland binnengekomen berichten wer den ijlings vertaald en op het binnen landse net verspreid. Vooral met Reuter behield het ANP een nauwe sa menwerking. De telexverbinding ran dit Britse nieuwsagentschap met Cen- traal-Europa gaat zelfs via Londen door de telexkamer van het ANP. Techniek i de j De technische vindingen hebben de heer Van de zijn staf geholpen om de idea len van „nog sneller en nog beter" te benaderen. De tijd lijkt niet meer, dat de telex „ouderwets" zijn geworden. De Duitse professor dr. Rudolf Hell uit Kiel is een vriend van de heer Van de Pol en deze geleerde vond eerst de „Klisograph" uit (een elek tronisch apparaat dat in een kwartier tijd van een foto een cliché ddigrt, langs mechamisch-aubomatische weg). Vijftig Nederlandse dagbladdi recteuren betaalden de koopsom voor uit en prof. Heil kon beginnen. Daar na ontwikkelde hij het nu ook reeds bekende „Hell-telebild", een machine die het mogelijk maakte draadloos of per draad, foto's over te brengen en le ontvangen. En dan is er nog de fotografische verzending per telefoon. Er wordt bij deze methode niet meer, zoals bij de telex, letter voor letter uitgezonden via sbroomstootjes over de telegraaflijn, maar een complete re gel wordt telefonisch verzonden. Als werking ziet. In de radiokamer van het ANP in Den Haag registreert men met be hulp van zeer gevoelige ontvangers de uitzendingen van radio-nieuws diensten uit de gehele wereld. Mor seseinen uit India, Japan en Zuid- Afrika. facimilie -uitzendingen uit Scandinavië en Engeland en radio telexberichten uit China en Ame- ka. En ook die „dichter bij huis"; uit Oost-Europa en de Balkan wor den volgens een vaststaand schema beluisterd. De foto geeft een blik op de apparatuur, die men daarbij gebruikt. wordt in een experimenteel stadium al diruk aan gewerkt. De heer Van de Pol, die 25 jaar geleden, het idee voor het Algemeen Nederlands Persbureau lanceerde heel ver gekomen. Hij gaat na 1 juli (de jubileumdatum) met pensioen, maar hij gaat niet rusten. Hij is van plan zich intensief bezig te houden met de studie tot de stichting een algemeen Europees persbureau te komen. „Dat past in het kader de voortschrijdende Europese een ding uitstekend", zegt de scheidende ANP-directeur. Een vergadering van ■winstibewijshou- dere der Nedenlandsche Ka'batlaibri-cken is gisteren na drie uren niet tot een besluit gekomen over de voongestelde statuten wijziging daar het quorum ontorak. Deze wijziging houdt o.a. in, dat eerst aandeelhouders drie procent primair di vidend ontvangen en vervolgens een uit kering van 10 pet wordt gedaan op winst bewijzen. Een amendement werd inge diend om het aandeel van winstibewijs- houdens in het liquidatiesaldo van 10 bot 12% pet. te verhogen, dit met het oog op samenwerkingsmogelijkheden Dit werd ingetrokken ten gunste van oen an der amendement, om na de uitkering van 10 pet uit dew inst aan winstbewijshou ders 10 pet toe te voegen aan hot reserve fonds. Hierdoor zouden de tandièmes aan zienlijk beknot worden. De adviseur van het bestuur mr. Scha- dee deedide mede, dat de voorgestelde sta tutenwijziging dé belangen van winstbe- wIjskoudere niet zou schaden. Hij hoopte dat nieuwe processen voorkomen zou den worden. De Abadi, het officiële orgaan van de» Masjoemi, is door de Indonesische rege ring verboden wegens een „tendentieus politiek artikel". Volgens Antara waren de idealen en beginselen van de Indone sische regering gesteld tegenover de wer kelijke economische toestand van het elke woensdag jongensmarkt met korte mouw; Picasso-dessin Speciaal verlaagde J.M. prijs leeftijd 3 jaar 9 95 nijging per maat P Gros, Den Haag, promoveerde T.V. doorbreekt verzuiling en huidig omroepbestel TN HILVERSUM leeft sterk de vrees dat door het afstoten van bepaalde taken, de omroeporganisatie aan kracht en betekenis zal verliezen. Iedere poging om aan de televisie-ontwikkeling in Nederland een andere richting te geven, wordt door de omroeporganisaties gevoeld als een principiële aanslag op het bestel. Ook wanneer pogingen daartoe steunen op de sympathie van de kijkers en de leden-abonnees van de omroep verenigingen. Dit merkt de heer P. Gros uit Den Haag op in het aca demisch proefschrift „Televisie, Parlement, Pers en Publiek", waarop hij vanmiddag aan de gemeente-universiteit van Amsterdam is gepromo veerd tot doctor in de letteren en wijsbegeerte. De heer Gros, die o.a. me dewerker is van de onafhankelijke televisie-exploitatie-maatschappij (O.T.E.M.), behandelt in zijn proefschrift, na de plaats van de televisie als communicatiemiddel te hebben bepaald en na een uiteenzetting over het tegenwoordige omroepbestel in de zuilenmaatschappij, de vraag hoe Ne derland in het samenspel van parlement, pers en publiek op het fenomeen televisie heeft gereageerd. Het verzet tegen de pogingen om in Nederland te komen tot een onafhanke lijke commerciële televisie-organisatie, die naast de N.T.S. en de omroepvereni gingen wil opereren, wordt volgens de heer Gros omkleed met culturele argu menten. Hij meent dat dit verzet in we zen wordt ingegeven „door de vrees, dat een nieuwe organisatie afbreuk zou doen aan kracht en betekenis van de bestaan de verenigingen. Vandaar een hardnek kig verzet." In het hoofdstuk „Pers en openbare mening over televisie" stelt de heer Gros vast, dat het onjuist ds te spreken van d openbare mening. Er hebben zich volgens hem verscheidene meningen ge- mmmm EEN LAATSTE poging om de communisten af te brengen van hun be sluit, niet meer aan het ontwapeningsoverlcg in Genève deel te ne men, is gisteravond mislukt. De Brit Ornsby-Gore had een onderhoud van drie kwartier met zijn Russische collega Zorin, maar het resultaat was nihil, zoals een Britse woordvoerder meedeelde. Inmiddels heeft de Sowjetunie de secretaris-generaal van de Verenigde Na ties, Dag Hammarskjöld, verzocht het ontwapeningsvraagstuk als een „belang rijke en dringende aangelegenheid" op de agenda te plaatsen van de Algemene Ver gadering die in september bijeenkomt. Voordat de Russische permanente afge vaardigde bij de V.N. Sobolef, dit verzoek van zijn regering overbracht, waren de communistische afgevaardigden naar de ontwapeningsconferentie uit de vergader zaal weggelopen, omdat het overleg in een „abnormale en ontoelaatbare situatie" zou zijn geraakt. Uit het woordelijk verslag van de tien- landen-conferentie blijkt, dat gistermor gen groot tumult ontstond toen de wes terse afgevaardigden het woord vroegen- De Poolse afgevaardigde Naszkowski, die als voorzitter fungeerde, had de vertegen woordigers van de communistische landen het woord gegeven en gaf vervolgens zelf een verklaring voor zijn besluit, de con ferentie te verlaten. Hij zei: „Als voorzitter zou ik willen zeggen dat, na de verklaringen van de afge vaardigden van de vyf soeialistisehe landen, het werk van de tienlanden- confcrcntie ten einde is cn ook de voor zitter zUn taak als beëindigd kan be schouwen". De vertegenwoordigers van Bulgarije, Tsjechoslowakijc, Polen, Roemenië en Rusland begonnen de zaal toen te verlaten. De Franse afgevaardigde Moch sprong op en riep: „Tot de orde, meneer de voor zitter. Ik heb het woord gevraagd, kent u de regels wel? Wat een schandaal De Brit Ormsby Gore en de Amerikaan Eaton mengden zich in het koor. Vervolgens verzocht Jules Moch zijn Britse collega als eerstvolgende in de alfabetische volgorde het voorzitterschap over te nemen en de persvertegenwoordigers on middellijk toe te laten. De Russische vertegenwoordiger ver- ldaardc later, dat hij woensdag naar Moskou terug zou vliegen. Hij zei, da' Chroesjtsjef in brieven aan de regerings leiders van de V.S., Engeland, Frankrijk, Canada en Italië reeds had duidelijk ge maakt, dat de Sowjetunie haar deelne ming aan de apnferentie zou opschorten. De brieven zijn inmiddels in de vijf westelijke hoofdsteden aangekomen. Dc brief aan de Franse president bevat he' reeds eerder gehoorde verwijt, dat „de Fransen tegenover hun westelijk® partners terrein hebben verloren en hun eerder ingenomen standpunt hebben la ten varen". De Britse eerste-minister ver van Chroesjtsjef, dat het Westen in feite het onderzoeken van „alle concrete voorstellen ontwijkt door deze te „ver drinken in nutteloos gepraat". De Amerikaanse houding, aldus Chroesj tsjef in zijn brief aan Eisenhower, kan tot alles leiden, behalve tot ontwapening. Tegenover de „concrete voorstellen" van Rusland had het Westen alleen maar „een plan voor gelegaliseerde militaire spio nage" gesteld. De Amerikanen zouden juist gisteren trachten de lien-landen-conferentie nieuw leven in te blazen met een nieuw ontwapeningsvoorstel. De communisten hebben niet dc moeite genomen er ken nis van te nemen. Het plan bevat op zichzelf geen nieuwe voorstellen, doch stelt een verandering voor in dc nadruk die op bepaalde onderdelen van dc ont wapening wordt gelegd. De V.S. hebben inmiddels een beroep gedaan op de Russen, terug te keren naar de conferentie. De westerse gedelegeerden zullen „een redelijke tijd" wachten op de communisten, zo werd verklaard. Die communisten hebben echter via persbureau Tass laten weten dat de oenstorting van de Geneefse ontwape ningsconferentie niet meer is dan „een onhandige truc van het Westen": om de publieke opinie te misleiden hebben de wreterse afgevaardigden de zitting voort gezet om het te laten voorkomen of er r.iets is gebeurd. In Amerikaanse regeringskringen heeft men de stellige indruk, dat Moskou dere ontwapeningsbesprekingen wil op schorten tot een nieuwe Amerikaanse president zal zijn gekozen. Ook in Lon den werd de Russische stap gekwalifi ceerd als een poging, de toestand tot de herfst te „bevriezen". Men neemt aan dat het Chroesjtsjefs plan Is evenals bij een volgende topconferentie het aantal deelnemende landen een volgende keer uit te breiden. In de westelijke hoofdsteden vraagt men zich nu af of de Russen ook zullen weglopen uit dc drielandcn-conferentio over het staken van de kernproeven Op deze conferentie, die nu al bijna drie maanden duurt, heeft men, zy het langzaam, belangrijke vorderingen ge maakt. Gisteren wees de Russische ver tegenwoordiger Tsarapkln een Ameri kaanse uitnodiging om getuige to zyn van proeven met kernwapens af. vormd. „Voorzover de pers die meningen weergeeft maar heeft zij ze niet op gewekt? kan men zeggen dat de Ne derlandse televisie in de pers een kriti sche houding tegenover zich heeft ge vonden, vooral bij dc persorganen, die zich voorstander hebben getoond van een nationaal omroepbestel", zo meent de heer Gros. Van een wezenlijke band tussen om roep ën publiek is volgens de heer Gros nauwelijks sprake. Deze kloof is door de televisie niet versmald. „Eerder blijft ze onoverbrugbaar, vooral op die punten, waar de Nederlandse televisie niet vol doet aan verlangens van het kijkende publiek, dat nu eens op prestige-over- wegingen, een volgende keer om gelde lijke of principiële redenen van bepaalde manifestaties verstoken blijft en de schuld daarvoor zoekt bij de N.T.S. en de omroepen. Mislukkingen en tegensla- in de programmering worden toege schreven aan het stelsel, terwijl het ge heel niet zeker is dat bij een ander stel sel soortgelijke mislukkingen en tegen slagen niet zouden voorkomen en dat het gebrek aan geldmiddelen ook dan een hinderpaal zou zijn op de weg goede programma's", aldus de heer Gros. Hij stelt ten slotte vast. dat de discus sie in de organen der publieke menings vorming niet blijk heeft gegeven van grote erkentelijkheid jegens de omroe pen. Een kijkersmening over het vraag stuk der commerciële televisie slaat vol gens de jonge doctor uit naar de zijde van de onafhankelijke televisie, los van de Hilversumse omroepen, met voorkeur voor het Britse T.V.-systeem, dat een stimulans wordt geacht voor betere te levisie, met een uitbreding van het aan tal wekelijkse zenduren. Radio en Verzuiling De heer Gros vraagt zich in zijn proef schrift ook af iu hoeverre het Neder landse radiobestel een typisch voorbeeld is van wat men pleegt te noemen de \erzuiling. Wat betreft de functies die men aan de maatschappelijke zuilen toe kent, merkt hij op dat geen dier functie: in opvallende mate is terug te vinden ii het radiobestel. Eerder is de conlusie gewettigd, zo merkt de heer Gros op. dat door tic openheid van het massa communicatiemiddel de verzuiling in het Nederlandse maatschappelijke 1 wordt doorbroken, omdat de leden der omroeporganisaties vrijelijk kunnen ken nisnemen van dc opvattingen, die dooi de concurrerende verenigingen worden uitgedragen. „En juist bij verzuilde or- ganisaties is dc geslotenheid een ken merk, welke geslotenheid de controle on de leden cn de invloed daarop versterkt". De heer Gros constateert voorts, dat organisatorisch in de Nederlandse om roepwereld niet de ideële doelstellingen van de verenigingen primair gelden, de kracht van het organisatorische verband blijkt volgens hem te prevaleren. „Aan gezien verschillende omroepverenigingen gelieerd zijn met politieke partijen, gaat van de organisaties van het omroepbe stel een krachtige invloed uit op de po litieke benadering van de omroepvraag- stukken, zowel op het terrein van de radio als op dat van de televisie", aldus de heer Gros. „Zolang een aantal par tijen zozeer in hun belangen gekoppeld is aan de omroeporganisaties, is het niet aan te nemen, dat aan het Nederlandse omroepbestel een wezenlijk andere basis wordt gegeven dan de huidige: vrije or ganisaties voortgekomen uit het maat schappelijk leven." Nadat de heer Gros aandacht heeft ge schonken aan de organisatorische vorm de televisie, waarbij naar zijn me ning van stonde af samenwerking een grotere plaats heeft ingenomen dan bij de radio, merkt hij o.m. op, dat de ont vangstkring zijn keus niet bepaalt naar omroepvereniging, maar naar program ma. De waardering is gebaseerd op pre sentatie en inhoud. Een grotere coördi natie en het overhevelen van de verzor ging van niet gerichte programma's naar de N.T.S.. ncht de heer Gros gewenst, omdat zulks tot grotere efficiency zal kunnen leiden en tot een doelmatiger ge bruik van het beschikbare potentieel. Het resultaat hiervan is volgens hem: betere kwaliteit van de programma's, „hetgeen ten slotte het uiteindelijke doel van een televisiebedrijf behoort te zijn." T.v. krijgt eigen plaats Op de vraag in hoeverre de televisie een beslissende of gunstige of ongunsti ge invloed uitoefent op de gebruikelijke vormen van vrijetijdsbesteding, kan vol gens de heer Gros nog geen afdoend ant woord worden gegeven. Afgaande op buitenlandse ervaringen, mag volgens hem worden aangenomen, dat na verloop van tijd de televisie een geïntegreerd deel zal uitmaken van het maatschappe lijk leven en als nieuwe vorm van vrije tijdsbesteding zal zijn toegevoegd aan bestaande activiteiten. Overigens is de heer Gros van mening dat televisie als nieuw communicatie middel een geheel eigen plaats inneemt temidden van de bestaande media. Drie functies (ontspanning, informatie en voorlichting) bepalen de plaats van de t.v. en haar positie tegenover de dag bladpers, film en radio. De dagbladpers wordt door de televisie nauwelijks geraakt. Wel zal de pers volgens de heer Gros redactioneel rekening gaan houden met de mogelijk heden die t.v. bezit voor de nieuwsvoor ziening en daarop aansluiten, o.m door eigen mogelykheden uit te buiten.' Aangezien t.v. een grotere gevarieerd heid van ontspanning brengt en boven dien de ontspanning op een gemakkelijke manier presenteert, zal het bioscoop bedrijf volgens de heer Gros een ster ke nadelige invloed van de televisie on dergaan. Anderzijds zal t.v. een beroep doen op de film als medium en men kan dus verwachten, dat het filmproduktie- apparaat in tegenstelling tot het film- distributie-apparaat een sterke stimulans Wat betreft de toekomstmogelijkheden van de radio, merkt de heer Gros op, dat de ontspanningsfunctie daarvan door de televisie is overgenomen, maar dat de geluidsomroep een grotere taak zal blijven vervullen bij het verzorgen van •muzikale uitzendingen. (Van onze parlementsredactic) Om de stichting v'an een fenolfabriek aan de Nieuwe Waterweg in het Bot- lekgebied mogelijk te maken, heeft de minister van economische zaken, drs. J. W. de Pous, bij de Tweede Kamer een wijziging van de begroting der Staatsmijnen voor 1960 ingediend. De Staatsmijnen zullen bij de oprichting vaD het bedrijf samenwerken met de Dow Chemical Co te Midland (Michigan), een Amerikaanse onderneming op chemisch gebied met 'n jaarlijkse omzet van meer dan zeshonderd miljoen dollar en vesti gingen in een groot aantal landen. Sinds 1952 vervaardigen de Staatsmij nen onder meer caprolactam, een grond stof voor synthetische garens, vezels en plastics. De hiervoor noodzakelijke grondstof fenol wordt tot nu toe van derden betrokken. Het was de be doeling dat de Staatsmijnen in 1960 een eigen fenolfabriek zouden bouwen, waar fenol zou worden vervaardigd op basis van benzeen, een grondstof die in het eigen bedrijf beschikbaar is. Al gauw bleek dat de Dow Chemical eveneens van plan was binnen het gebied van de Euromarkt de produktie van fenol ter hand te nemen, echter niet op baais van benzeen, maar gebaseerd op tolueen. Daarna werd in beginsel besloten samen een fabriek te stichten die volgens het Amerikaanse procédé zal werken. De Staatsmijnen zullen de optie op de grond in het Botlekgebied inbrengen. Voorts zullen zij evenals het Dowcon- cern vijf miljoen gulden aan kapitaal en eenzelfde bedrag aan leningen ver strekken. De helft van het benodigde kapitaal van veertig miljoen gulden zal onder garantie van beide partners op de kapitaalmarkt worden aangetrokken. De produktie volgens het Amerikaanse procédé zal goedkoper zijn dan die vol gens de Nederlandse werkwijze, waar voor reeds 3,5 miljoen van in totaal 18 miljoen gulden beschikbaar was gesteld.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 9