F Onderzoek schrootfraude moest in stilte gebeuren Baby bij brand omgekomen Keus van een Europese hoofdstad niet urgent Nu eens niet in Amerika! ZEISS IKON JAAR 1960 Olie-ondergrondse naar Duitsland voltooid „SPORT" ondergoed jzr 11 -11 i i p-P 5 Dat j I reien i jazz-muziek niet in een bos of op een behoort te weerklinken, moge voor vanzelfsprekend zijn, maar wat helpt dat? De enkeling, die vindt, dat hij het "Cht heeft Waar en wanneer ook jazz mu- r'e'i \e *a,en weerklinken, kan voor velen gei' ^.e. st^,e van kos en heide vernielen. Er val z'j" vele van zulke enkelingen. Talloze voor- DJ beelden van niet noodzakelijke vernieling oeu van de stilte zijn te geven, oepj Wij menen, dat in het belang I volksgezondheid hiertegen moet worden op getreden. Overal en steeds als geluid ten I onrechte wordt voortgebracht, moet hiei tegen kunnen worden opgetreden. Verbodei zijn in dit geval onvermijdelijk. lleri Maar dat is niet genoeg. De mens moe worden opgevoed tot liefde voor de stilte 1 J en hem moet geleerd worden, dat hij laai W'H® van zijn naaste, het offer moet bren- j gen, dat bestaat in vrijwillige beperking van ssta d® geluiden, die hij zou willen voorlbren- hel gen. vaj Niemand heeft in zijn eigen huis het recht leid te doen wat hij wil, als hij daardoor het huis van een ander onbewoonbi Niemand heeft het recht een gehele straat te dwingen naar die muziek te luisteren, die dJ °P een bepaald ogenblik beluisteren wil. !rrj; Daarenboven zal ernstig moeten worden I overwogen, of ook niet bet aanwenden ideq geluidwerend materiaal_Jbij de bouw ,gtj buizen moet worden voorgeschreven. ook geluidshinder, die althans Felle kritiek van socialisten ille 'ffei lopig, niet kan worden weggenomen. Straal jagers moeten oefenen, auto's moeten rij den, machines werken. Ons land moge niet overbevolkt zijn als wij letten op bet feit, dat elke Nederlander een bestaansmogelijk heid vinden kan; als wij letten op de steeds minder wordende mogelijkheid van dage lijkse inkeer en ongestoorde rust, is ons land wel overbevolkt. Het vraagstuk is vol lens ons zo belangrijk, dat de overheid :en diepgaand onderzoek zou moeten instel- en naar de mogelijkheid tot bevordering an stilte. Slechts als deze zaak van hoger hand op ernstige wijze wordt aangepakt, kan wellicht veel worden bereikt Met name zullen uit woonkernen etablissementen van vermaak en fabrieken moeten worden ge- enigszins mogelijk worden ver- ffdcgciMf schrijft naar aanleiding van hel dat de Koreaanse oorlog tien geleden is uitgebroken: Het is en blijft president Truman's histo rische verdienste, dat hij zich de betekeni van een communistische overwinning i Korea ten volle realiseerde en geen ogenblik rzelde de vereiste tegenmaatregelen te treffen. Dank zij het ingrijpen van de Ame rikaanse troepen, versterkt door contingen ten uit andere landen der Verenigde Naties, slaagde men er in geheel Zuid-Korea te heroveren en zelfs vrijwel geheel Noord- rea in banden te krijgen. Iet communisme, in het vooruitzicht van i nederlaag, nam grote risico's; de Chi- e legers overschreden de Koreaanse ns en nu aarzelde Amerika de aanvoer den in China aan te vallen. Na aanvanke lijke Chinese successen en eindeloze onder handelingen, werd ten slotte Korea, zoals róór do dodelijke communistische greep, in tweeën gedeeld. Het eindresultaat was dus remise, de hon derdduizenden doden en de verschrikkelijke verwoestingen niet meegerekend. Korea, Formosa, West-Berlijn. Wat is er eigenlijk in tien jaar tijds veranderd? Luchtmachtattaehé's namen afscheid De luchtmachtattaehé's in Neder land van de Verenigde Staten, West- Duitsland en Canada, respectievelijk luitenant-kolonel Walter L. Carss jr., luitenant-kolonel H. W. Doelling en kol lonel H. M. Catchcart, die binnenkort ons land zullen verlaten als gevolg van hun periodieke overplaatsingen, brachten gisteren afscheidsbezoeken aan de chef van de luchtmachtstaf, luite nant-generaal H. Schaper. ELLE KRITIEK hebben de Nederlandse socialistische af gevaardigden naar het Euro pese parlement, jhr. mr. M. van der Goes van Naters en G. M. Neder- horst, gisteren geleverd op het on derzoek van de schrootfraude, dat wordt ingesteld door de Hoge Auto riteit der Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal. De socialisten noemden het onderzoek te traag en zelf „dilettanterig". Verder waren zij van viening, dat de rapporteur van de commis sie voor de interne markt, de Franse christen-democraat Polier, zich blijkens zijn verslagen niet genoeg voor de zaak interesseerde. De Fransman was het daar niet mee eens en liet dat gisteren tijdens de vergadering duidelijk merken. Tijdens de hooglopende woorden wisseling zei jhr. Van der Goes van Naters, dat „er nog nooit een rap porteur zo passief' was geweest. Kritiek en verwijten werden ge hoord na de verklaring van de Neder landse vice-voorzitter van de Hoge Autoriteit, de heer D. P. Spierenburg. Hij verdedigde het beleid van de H.A. bij het onderzoek naar de schroot fraude en verklaarde, dat de afwikke ling van de affaire nog slechts een kwestie van tijd is. De schrootaffaire is in 1957 aan hef licht gebracht door de Nederlandse schroothandelaar Worms, die gisteren vanaf de tribune het debat volgde. Er is fraude gepleegd met de toeslagen, die door een gemeenschappelijk kan toor van de schroothandel in Brussel werden betaald op schroot, dat van buiten de gemeenschap der E.G.K.S. werd ingevoerd. Dat schroot was namelijk aanzienlijk duurder dan het schroot dat in de gemeenschap werd verzameld. Door manipulaties met documenten liet men goedkoop bin- Bewijzen gaan naar nationale autoriteiten nenlands schroot voor duur buiten lands schroot doorgaan en zo werden ten onrechte aanzienlijke bedragen aan zogenaamde verevening geïncas seerd. RESULTATEN De heer Spierenburg verklaarde dat het door de Hoge Autoriteit gekozen beleid voor het onderzoek nu resulta ten gaat afwerpen: De loop van het onderzoek is niet meer te stuiten. Tot heden is vastgesteld, dat over 000 ton ten onrechte toeslagen zijn uitbetaald. De aard van het door de Hoge Auto riteit gekozen beleid vereiste een zeke re zwijgzaamheid en discretie. Juist omdat het de Hoge Autoriteit van begin af aan ernst is geweest met dit onderzoek, heeft zij bewust de onaan gename consekwentie aanvaard van de schijn te wekken niet te kunnen ant woorden op het verwijt, dat zij het on derzoek afremde en de zaak in de doof pot wilde stoppen. Men is nu pa het stadium gekomen, waarin iets kan worden onthuld, al blijft ook nu nog discretie en terughoudendheid geboden. Dc heer Spierenburg gaf een uitge breid overzicht van de moeilijkheden die het onderzoek oplevert: er moeten 150.000 documenten worden gecon troleerd en bovendien moeten vele er van nog on echtheid worden onder zocht. De Hoge Autoriteit heeft tot op heden aan de Duitse opsporingsdien sten 15.000 gevallen ter hand gesteld voor nader onderzoek. Bij die contro le zijn op hoeveelheden van 262.000 ton malversaties met 106.800 ton aan licht gekomen. Bij controle van 218.000 ton in België bleek met 28.000 ton ge- fraudeerd te zijn. OMSLACHTIG De heer Spierenburg wees cr overi gens met nadruk op, dat dc Hoge Auto riteit het bestraffen van de fraudes aan de nationale autoriteiten moet overlaten. Zij moet er mee volstaan de nationale autoriteiten zo veel mogelijk belastend De ministers van de Europese ge meenschappen menen, dat men de kwestie van een Europese hoofdstad beter nog wat kan laten rusten, om dat de gemeenschappen zich in een nog onoverzichtelijke ontwikkeling be vinden, enerzijds door de versnelling van het E.E.G.-verdrag, anderzijds door dc besprekingen met derde lan den over eventuele associaties en ten slotte, op langere termijn, wegens institutionele veranderingen die de structuur van de gemeenschappen in grijpend zouden kunnen wijzigen. De voorzitter van de ministerraad .an de gemeenschappen, de Luxembur ger Schaus, heefit dit verklaard tegen over een delegatie van het Europese parlement. Het parlement had de mi nisters verzocht snel een keuze te doen, daar het anders zelf over zijn defini tieve vergaderplaats zou beslissen. (Het parlement geniet op het ogenblik gast vrijheid bij de Raad van Europa te Straatsburg. Zijn secretariaat zetelt echter in Luxemburg en moet voor el ke zitting heen en weer reizen). Schaus heeft geweigerd de keuze aan het parlement over te laten, omdat de ministers nu eenmaal volgens de ver dragen de beslissing moeten nemen. Voots gaf hij te verstaan dat het par lement er niet verstandig aan zou doen na afloop van zijn ultimatum zelf be sluiten te gaan nemen, dat zou alleen maar een nadelige invloed op de ver dere ontwikkeling van de zetelkwestie kunnen hebben. Het parlement zal zich in de loop van de week nader over de kwestie bera- Pyromaan in Almelo De politie te Almelo stelt een onder zoek in naar eventuele brandstichting in de Tuindwarsstraat te Almelo, waar gisteravond voor de dërde maal binnen enkele weken een huis in brand raakte. De brand van gisteravond werd ontdekt kort na thuiskomst van de bewoner, de heer Wemmenhoven. Gelukkig was de brandweer het vuur spoedig meester kon de inventaris vrijwel geheel be houden blijven. Een kind dat op de bo venverdieping sliep kon echter maar net worden gered. Senator John Kennedy maakt zich geen zorgen om een uitlating van zijn tegenstander senator Lyndon Johnson in de demokratlsche kandidatuur voor het presidentschap. De branden zijn steeds uitgebroken Johnson had gezegd dat de wereld toen de bewoners afwezig waren of net leiders nodig heeft die al een beetje thuis waren. Men vreest dat een pyro- Srijs in de haren hebben. het werk is. Totnutoe hebben Kennedy's commentaar luidde: de branden 24 personen dakloos ge- heb altijd gedacht dat het maakt. 328) Worden In vier werelddelen De vondsten uit de kolen nabij is het enige continent, r dit niet resten van recente mensentypen het geval is. Enkele paleontologen en niemand gelooft tegenwoordig dan staande, dat het bestaan van de dilu- viale Amerikaanse mens afdoende is bewezen, maar objectief en van on gezond nationalisme gespeend onder zoek heeft uitgemaakt, dat de gevon den menselijke resten veel jonger zijn. pampasformaties, waarop Ameghino een hele stamboom van mensenrassen bouwde, bleken na een voortreffelijk heronderzoek zelfs niet eens van mensen afkomstig te zijn. De gefossi- veel leerde menselijke schedel die in 1923 in Ecuador in een laag in het Andes- had zien verschijnen, moet het beslist schedels uit Trenton zijn afkomstig tragisch worden geacht dat alle vond- van mensen die na de ijstijd leefden, sten die in de richting van een dlln- (Hrdlicka heeft ze destijds zelfs toe- viale mens wezen, bij nader onder* geschreven zoek van veel jon gere datum blijken te zijn. De kelijk op een ouder dom van 60.000 jaar geschatte schedel, die door horingen In de delta van de Mississippi uit res- tanten van 10 bo ven elkaar liggende voormalige bossen werd opgedolven, vertoonde de typische kenmerken van het huidige Amerikaanse ras. zo dat algemeen wordt aangenomen, dat de Nederlandse emigranten!) Laten we kort zijn en de opsomming niet verder vervol gen: geen enkele vondst van mensfos sielen in Ameri kaanse bodem heeft een ouderdom van meer dan 25.000 jaar. En alle pogingen bepaalde Amerikaanse fossie- een aanzienlijk hogere ouder dom toe te schrijven hebben in ogen van onbevooroordeelde dit "menselijke restant uit jongere onderzoekers tot nu toe gefaald. TOCH IS HET ZO! aardlagen afkomstig is en in de loop (Waarbij toegegeven moet worden, van de tijd naar diepere (en oudere) dat cr enkele vondsten zijn lagen ls gespoeld. zoals die van Harrison, curator van Niet veel beter verging het de het museum te Los Angeles, die schedel uit de mijnschacht van Alta- in de dertiger jaren minutieuze op- ville in Californië, welk skeletdeel gravingen in het Zuid-Westen van diepte van 130 voet in gezel- de Verenigde Staten heeft verricht schap van beenderen i uitgestor- die op een hogere ouderdom diersoorten werd aangetroffen. Amerikaanse mens zouden kunnen Nuchtere strikt onpartijdige on- wijzen, maar dit staat nog niet c derzoekers hebben vastgesteld dat stotelijk vast.) deze schedel (later bekend geworden als de schedel i verschillen met Amerikaanse schedels vertoonde door bedrog in de nabijheid van de voorhistorische restanten moest zUn gebracht. hebben vastgesteld, dat Calaveras) geen Amerika nog ongeveer 25.000 jaar tegenwoordige geleden voor het eerst bewoond was, rest nog steeds de vraag, waar die mensen vandaan kwamen. Daarover een volgende keer. materiaal tc verschaffen. Bij dc pogin gen om de ten onrechte betaalde toe slagen direct van een aantal Duitse fir ma's terug te vorderen, heeft dc Hoge Autoriteit in eerste instantie reeds een nederlaag geleden. Deze firma's gingen namelijk in beroep bij het Europese Hof in Luxemburg en daar werd gesteld, dat zij te goeder trouw waren geweest hij de aankoop van de partijen schroot waarmee fraude was gepleegd. Directe terugvordering is dus onmogelijk Hoge Autoriteit zal hiervoor nu c slachtigc weg via dc nationale rechters moeten volgen. Wat het seheepssloopschroot betreft (dat als schroot van buiten de gemeen schap gold, ook al werden schepen bin nen de gemeenschap gesloopt) verklaar de de heer Spierenburg, dat aan Lloyds bij wijze van proef is opgedragen het staalgewicht te berekenen van een twaalftal schepen, waarmee fraude kan zijn gepleegd. Het vermoeden bestaat namelijk, dat de schrootopbrengst sloopschepen in een aantal gevallen'op zettelijk te hoog is gesteld. Men zou in die gevallen goedkoop gemeenschaps- schroot bij sloopschroot hebben gevoegd toeslag KRITIEK De heren Van der Goes van Natei Nederhorst namen het beleid van de ge Autoriteit namens de gehele socialis tische fractie onder vuur. De heer Nederhorst meende, dat de Hoge Autoriteit ,,op de meest ergerlij ke wijze" was te kort geschoten bij de controle op de vereveningstoeslagen. Het bureau in Brussel „was een administra tieve bende" geweest. De heer Nederhorst vroeg de Hoge Autoriteit, wat zij van plan was te doen als de nationale instanties de vervolging aan de hand van de door de hoge autoriteit verstrekte gegevens niet krachtig genoeg zouden aan pakken. Hij raadde haar aan, ingeval klachten daarover in de ministerraad van de gemeenschap niet zouden hel pen, liet wapen der openbaarheid te hanteren en in het parlement de regeringen aan de kaak te stellen, die volledige medewerking weigerden. De heer Van der Goes eiste voor al les dat er recht zou worden gedaan. Het nadeel dat de schrootfraude voor de ge meenschap heeft opgeleverd, valt nog niet precies te ramen: het bedrag ligt tussen vijf en twintig miljoen dollar. Dc heer Spierenburg verklaarde tenslotte nog, dat de Hoge Autoriteit de gegevens, die de lieer Worms had verstrekt, altijd grondig had bestu deerd: men mag echter niet verge ten, dat wat voor het menselijk rechtsgevoel als bewijs toereikend schijnt, in vele gevallen juridisch te kort schiet. Daarom was het ook be ter dat het moeizaam vergareu van bewijsmateriaal in een zekere stilte kon geschieden, anders liep men het gevaar, dat bewijsstukken zouden verdwijnen. En het is daarom van het grootste belang, dat het onderzoek ook verder kan plaatsvinden met koel overleg en buiten de emotionele sfeer, aldus de heer Spierenburg. Kennedy pareert slagvaardig Alle mensen die van fotograferen houden moeten nu eerst naar ZEISS IKON informeren. De nieuwe ZE/SS IKON camera's zijn van revolulionnaire volmaaktheid. Geen camera kan de perfectie en de automafie henaderen die groot vakmanschap de ZEISS IKON camera 1960 heeft meegegeven. CONTINETTE NIEUW VAN VORM - NIEUW VAN IDEE - NIEUW VAN PRIJS Vergis U niet, ZEISS IKON mai alleen kostbare camera's voor Hier hebt U de CONTINETTE. Ji kt zeker niet lat Imitatie niet CONTAREX' DE VOLMAAKTE f 1.646.- Wettig gede poneerd merk van ZE/SS IKON A.G. Wereld beroemd door kwaliteit,. Prec,s^e en service 230 km pijpleiding in twee jaar Op de grote heide te Venlo is gis teren dc Rotterdamse Rijn-pijpleiding officieel geopend. Op liet terrein van het Venlose pompstation waren voor deze gelegenheid een paar feestten ten geplaatst en een uitgebreid in ternationaal gezelschap, Amerika nen, Engelsen, Duitsers en Nederlan ders, kwam de feestelijkheid luister bijzetten. Ikomt wat er onder het haar elke woensdag jongensmarkt per 2 stuks voordeliger prima wasbaar Ijzersterk singlet of slip leeftijd 3 jaar Ct. Speciaal verlaagde J. M. prijs per 2 stuks 1>65 (kleine stijging per maat) dat in die tijd het pompstation te Ven lo gereed gekomen is, mag als een uit zonderlijke prestatie beschouwd worden. Aanwezig waren: de vertegenwoordi gers van de drie maatschappijen, die in deze onderneming hun geld gestoken hebben, de N.V. Bataafse Petroleum Maatschappij, Mobil-Oil handels- en transportonderneming en de California- Texas-Oilcorporation. Verder waren er deputaties van verschillende maatschap pijen, die aan de totstandkoming van de Rotterdamse Rijnpijpleiding hebben medegewerkt. DE EERSTE De pijpleiding, in feite de eerste in ternationale in West-Europa, zo zeide directeur van de R.R.P., de heer H. Slingenberg, is een duidelijk symp toom van de voortschrijdende Europese integratie, immers de samenwerking in internationaal verband, die hierbij tot stand gekomen is, kan voor een belang rijk deel een gevolg worden genoemd van het zich bewust worden van de ge dachte, dat de economie zich alleen gunstig kan ontwikkelen bij een geza menlijke aanpak. Zo alleen kan profijt getrokken worden van de vooruitgang die de techniek thans doormaakt. Volgens deze directeur is op dit ge bied echter niet alles rozengeur en ma neschijn. Bij bepaalde groeperingen leeft de wens dit moderne en efficiënte vervoermiddel (de ondergrondse pijplei ding) in het politieke vlak te trekken. ■Sommigen zien deze feiding als prachtig object voor het heffen nieuwe belastingen. Anderen komen op het idee de leidingen te onderwerpen aan bepalingen en reglementen, waar door de vrijheid zou worden beperkt. ZINNEBEELD Ondanks deze sombere visie op de verdere ontwikkeling van dit onder grondse transport had de president-com missaris van de R.R.P., dr. Weidmann, niets dan lof voor het aandeel dat zo- velen hebben gehad in de totstandko ming van het geheel. Hij zag dit als een nieuwe binding tussen Duitsland en Nederland, waarvan voor de toekomst veel verwacht mag worden: beeld voor een vreedzame king tussen de volkeren. De burgemeester van Venlo zag in _in en ander nog meer. In het feit, dat het pompstation in Venlo was ge bouwd, zag hij weer een bewijs, dat de kortste weg tussen Rotterdam en het Duitse industriegebied loopt over Ven- Peek&Cloppenburg Zelfgemaakte bom ontploft, scholier in ziekenhuis Een flinke knal heeft gisteren de be woners van de Coppelstockstraat in Am sterdam-West in beroering gebracht. Het bleek dat de vijftienjarige Ulo- scholier Johnie Bosma op de veran da van de ouderlijke woning aan het experimenteren was met een zelfge maakt bommetje. In een stuk buis voor elektrische leiding had hij een mengsel van zwavel en een kaliumver- binding gedeponeerd. Nadat hij er een klap op had gegeven volgde een ont ploffing. De jongen liep lichte verwon dingen op aan een van zijn handen. Hij was alleen thuis. Toen de politie arri veerde was Johnie Bosma reeds onder weg naar een ziekenhuis. lo, dat deze gemeente niet alleen bij het transport over de weg tussen Duits land en Nederland een belangrijke E taats inneemt, maar nu ook nog bij et transport onder de grond en dat de weg Eindhoven-VenloRuhrgebied, nu ook niet lang meer op zich mag laten wachten. Uiteraard was de burgemeester zeer verheugd, dat Venlo een belangrijk Europees bedrijf rijker ls geworden, ook al omdat de gemeente, althans het elek triciteitsbedrijf, er een belangrijke klant bij krijgt. Hierna deed de burgervader een druk op een knop, waarna de olie hoorbaar begon te stromen door de buizen en de tanks van de neder zetting tc Venlo. Voorlopig stroomt er 8>/2 miljoen ton olie per jaar van Rotterdam naar Duitsland. Binnen afzienbare tijd wordt dit echter aanzienlijk meer en er liggen te Venlo nu al plannen klaar om de capaciteit te kunnen verhogen tot 20 miljoen. Dan zal het Venlose pompstation het niet n alleen aankunnen en krijgt het een tussenstation in Dongen en in Beek en Donk. Aan materiaal voor R.R.P. is verwerkt: 37M duizend ton pijp, 600 ton hulpstukken, 580 dui zend vierkante meter isolatiemate riaal en voor het ingraven van de leiding is ruim 1.250.000 kubieke me ter grond verzet. Met het project was 110,miljoen gemoeid. Vliegtuigen V.S. mijden Russisch observatieschip gewaarschuwd niet te dicht te komen bij een Russisch schip, dat o.a. met be hulp van kabelballonnen op de Atlan tische oceaan onderzoekingen verricht. Dit was geschied na een boodschap van de leider van de Russische oceanogra- fische expeditie, die gewezen had op het gevaar dat een te dicht naderen ook Dor de piloten opleverde. De woordvoerder van het ministerie an defensie te Washington die dit be kendmaakte, wilde geen commentaar leveren op het Tassbericht dat een vliegtuig van de Amerikaanse marine luchtvaartdienst op 24 juni „hinderlijk" het betrokken schip had gevlogen. Voorlichting over knipperbollen (Van onze parlementsredactie) De K.N.A.C. heeft zich bereid verklaard i do komtiirli nieuwe uitgave van de vouwbladen die bij dc grensposten aan buitenlandse automobilisten worden uit gereikt te laten uitkomen dat in Neder land voetgangers alleen voorrang heb ben op de door knipperbollen bebaken- de zebra-oversteekplaatsen. Over de vraag of het wenselijk is zulke vouwbladen ook aan buitenlandse niet- automobilisten uit te reiken, is nog over leg gaande. Dit heeft de minister van verkeer en waterstaat drs. H. A. Kort hals. In antwoord op schriftelijke vragen van het Tweede-Kamerlid mej. Ten Broecke Hoekstra (lib.) meegedeeld. T^EN baby van ruim twee -"-J maanden, Ineke Majoor, is vanochtend om het leven geko men bij een brand, die gewoed heeft op de zolderverdieping van een woning aan de Kleine Katten burgerstraat op de Amsterdam se eilanden. Om vijf minuten voor half een was de vader, de 24-jarige kok A, D. Majoor, die met zijn gezin op de eerste etage inwoont nog naar de zolder gegaar. waar zijn dochtertje op het kamertje aan de achterzijde sliep. Alles was toen rustig. ic man ging naar het Victoriahotel om zijn vrouw die daar werkt, af te halen. Korte tijd na zijn vertrek, te gen kwart voor een, brak de brand uit. Tegenover de politie verklaarde V.D.U. opgericht n de Vrijzinnig Democratische Bond (V.D.B. opgericht in 1901 en herop gericht in 1953) en het Sociaal Verbond en sportbelangen (S.V.S. in 1957 te Am sterdam opgericht)", zo heeft het be stuur der V.D.U. medegedeeld op een persconferentie te Amsterdam. De V.D.U. is aldus de voorzitter de heer H. W. Acksen (Arnhem) geen volledige fusie en evenmin een nieuwe politieke partij, het is een zuiver samen optreden van V.DB. (die een paar hon derd leden heeft) en S.V.S. (circa 200 leden), daar waar het door beide groepen van belang wordt geacht. Tussen beide kwam in het begin van 1959 een cc tact tot stand, dat geresulteerd heeft de oprichting der VD.U. de man, dat hij op de zolder niet heeft gerookt. De 19-jarige Nel Swart, die met haar 15-jarig zusje en 23-jarige broer ook o p de zolderverdieping aan de voor zijde slapen werd wakker door de rook. Zij wekten de anderen en allen konden via de trap ontkomen. De benedenbuurman heeft nog door de deur van het kamertje waar de baby sliep, in tc trappen gepoogd naar bin nen te dringen om de kleine te red den. De dichte rook en de vlam men maakten het echter onmogelijk. Toen de brandweer, die met drie stra len het vuur binnen een half uur be dwongen had, het kamertje betrad, vond zij het verkoolde lijkje. De zolderverdieping brandde geheel uit. De politie stelt een onderzoek in naar de oorzaak van deze tragische brand. li r nis woord pnzzcl In elk vakje een letter plaatsen, die te-famen woorden vormen. Tot en met de zesde rij bestaat elk woord uit dezelf de letters als 't voorafgaande woord, minus één letter. Na de zesde rij be staat elk woord uit dezelfde letters als 't voorafgaande woord, minus één letter. 1. lidwoord. 2. plechtig gelofte, 3. ver stand, 4. hinderen, 5. stadje in Duitsland a. d. Rhur. 6. gem. in Z.H.. 7. stok (meerv.)., 8. gem. in Drente, 9. ongaar ne. 10. rivier in Rusland, 11. voorvoeg sel. nr G3±r ii li 1 n 1 1 n 11 OPLOSSING VORIGE PUZZEL Horizontaal: 1. hesp, 5. brak, 9. Arl, 10. hop, 11. Ede, 12. pali, 14. Mien, 15. onderin, 19. toman, 21. koren, 22. kamer, 23. romer, 26. piraten, 29. tram, 31. toon, 33. ter, 34. pat, 35. dra, 36. Oman. 37. reep. Verticaal: 1. Haps, 2. era, 3. silo, 4. bodem. 6. rein, 7 adé. 8 Kent. 13. inte rim, 14. minaret, 16. donor. 27. raket, 18. bos. 20. den. 24. madat. 25. Otto, 26. para, 27. node, 28. knap, 30. rem,

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 5