Kon. Julianalaan kan worden verbreed nu Vroom en Dreesmann bouwt in Alphen aan den Rijn Alphense zomerweek weer heel aantrekkelijk Uit KATWIJKS raadsagenda V erdubbeling hondenbelasting voorgesteld Voorwaarts KW 140 door de KW 75 naar huis gesleept Dominee., kerkvoogd en cantor bespeelden het orgel NIEUWE LEIDSCHE COURANT 4 DINSDAG 28 JUNI 196 Wanneer de bouwvergunning af komt, begint Vroom en Dreesmann in Alphen aan den Rijn in de nu wat troosteloze hoek Toussaintplein-Van Boetselaerstraat-Raadhuisstraat met de bouw van een pand, dat weliswaar als semi-permanent wordt gekwalifi ceerd, maar dat toch het aantrekke lijke van Alphen als winkelcentrum voor de streek zal verhogen. De ar chitecten Geels en Kamsteeg uit Lei den hebben een plan gemaakt, waar van de uitvoering onderhands is aan besteed aan de firma Oudenes te Al phen aan den Rijn. Na veel onder handelingen is de directie van V. en D. in Leiden, die ook aan het hoofd staat van het Alphense filiaal, erin geslaagd de panden in genoemde driehoek aan te kopen. In een gemeente met 24.000 inwo ners verwacht men natuurlijk geen warenhuis met drie of vier étages. De mogelijkheden zijn er wel, maar voorlopig blijft de nieuwbouw be perkt tot een verkoophal van dertig bij veertig vierkante meter met bij behorende ruimten. In het tegenover de nieuwbouw gelegen pand van V. en D. komt geen verandering, zodat verwezenlijking van het recente plan een veelvoud van verkoopmogelijk heden biedt. Wel ligt het in de be doeling het aantal artikelen uit te breiden, onder meer met levensmid delen. Er komt een zekere vorm van zelfbediening. Omdat het gebouw voor het grootste deel zal worden op getrokken uit staal en glas zal er slechts één étalage komen, aan de kant van de Raadhuisstraat-hoek Van Boetselaerstraat. Slechts boven de beide deuren, waarvan één als in gang en de ander als uitgang zal worden gebruikt, komt een verdie ping, bestemd voor kantoorruimte en kantine voor het personeel. Vandaar dat de entrée van de hal zal worden geschraagd door zuilen. De totale ruimte van de nieuwbouw is twee duizend vierkante meter. De directie van V. en D verwacht de bouwvergunning vrij spoedig en als dat zo is, zal het gebouw over on geveer negen maanden in gebruik kunnen worden genomen. T~AE ALPHENSE federatie van verenigingen en clubs aangesloten bij het C.J.M.V. houdt deze week haar jaarlijkse sportavonden. Het karakter is wel iets anders dan vorige jaren. Zo zal er geen zwemavond zijn en ook de voetbalwedstrijden om het kampioenschap van de clubs blijven achter wege. Het centrum van de activiteiten is deze week (hoe kan het anders) het gebouw Nabij. Hier heeft de heer J. Roelofs (oom Jan) gisteravond de zomerweek geopend. Hij vertelde, dat sommigen reeds voor de tweede of derde maal deze gebeurtenis zullen meemaken, wel een bewijs, dat de zomerweek in de smaak valt De in de aanhef genoemde sportieve uitreiking op een terrein aan de Juli achterwege, omdat J straat. De heer Roelofs verzocht ons ook nog erop te wijzen, dat zaterdag 9 juli ee piassen-fietstocht wordt gehouden en I juli een strandtocht. A.D.C. icon van H.D.C. De oudere C.J.M.V.-ers hebben eind van het vergaderseizoen en het be gin van een nieuw seizoen wel contact met elkaar, maar bij de leden jeugdclubs is dit minder het geval. De bedoeling is nu, dat zij door middel van deze evenementen elkaar leren kennen. Voorts leeft bij het federatiebestuur de hoop, dat de jeugdleden via de zom week hun vrienden en vriendinnen, nog geen clublid zijn, met dit werk aanraking zullen brengen. De leiders zullen graag alle inlichtingen geven, heer Roelofs had, mits het weer i werkt, veel vertrouwen in het slagen de week. Puzzel Gisteravond werd, na de opening, fiets-puzzelrit gehouden met 34 deelne- mers(sters). Men heeft aan de vele kilo meters tellende tocht, die onder naar een mooi, maar minder bekend deel der gemeente langs de Kromme Aar, voerde, veel genoegen beleefd. Hedenavond 7 uur begint een vosse- jacht; morgenavond is er een fietstocht met opdrachten; donderdagavond voetspeurtocht; steeds start bij Nabij; vrijdag een spelavond achter de Baronie; zaterdagavond een tuinfeest met prijs- (Advertentie) Gevaagd zo spoedig mogelijk BEZORGER voor melkwijk bij Fa. P. A. DE RIJK OUDSHOORNSEWEG 9 ALPHEN AAN DEN RIJN RIJNSBURGS raadsagenda Plannen voor verbetering van verscheidene doorgangswegen Er is goed nieuws voor de toekomstige bruidsparen in Rijnsburg: voor de morgen te houden raadsvergadering hebben B. en W. een voorstel in gediend, dat voorziet in het „desgewenst uitleggen van een loper bij trouwplechtigheden". B. en W. vinden dat het decorum bij de huwelijks voltrekkingen in het raadhuis van Rijnsburg hierdoor ten zeerste wordt gediend. De bruidsparen, die hiervan gebruik willen maken, zullen f 10,- extra moeten betalen. Als belangrijkste punt bevat de agenda het voor stel van de doorgangswegen naar Katwijk en Noordwijk te verbeteren. Dit staat uiteraard in nauw verband met de opheffing van de tramlijnen naar de beide badplaatsen. De N.Z.H.V.M. is contractueel gebonden de trambaan ,voor zover deze tussen de rails bestraat, van een definitief wegdek te voorzien. De wegverbeterimg voor de overige gedeelten komen voor rekening van de gemeente. Hiertoe stellen B. en W. voor van de Herenweg-Oegstgeester- weg (van de bocht Herenweg tot aan de Valkenburgerweg) de aan weerszijden gelegen trottoirs te verbreden, de straat te verleggen en de bushalte aan de noordzijde in te bouwen. De Oegstgeesterweg (van Valkenbur gerweg tot aan „de bazaar") krijgt aan de zuidkant een nieuw trottoir, waarin een bushalte wordt aangelegd. Het trot toir aan de noordzijde wordt verbreed en aan die kant worden ook parkeerstro- ken ingebouwd. Bij het plantsoen zal het verkeer weer op de bestaande straat worden geleid. De Oegstgeesterweg zal van de split sing tot aan de Boerenleenbank worden verbreed en aan de zuidkant zal een tij delijke opsluitband langs de slootkant worden geplaatst. Later zullen gedeelten van enkele voortuinen moeten worden aangekocht voor een meer definitieve verbetering. In de Brouwerstraat zal het trottoir aan de oostzijde van kruidenier Postnr» tot aan de bocht bij de heer Jungerius worden verbreed. Ook zullen hierin par- kcerhavens worden opgenomen. De straat kan voorlopig worden ve'- breed met straatstenen, waarover vol gend jaar een asfaltdeklaag kan worden aangebracht, tegelijk met een asfaltdek laag voor het gedeelte van de bocht bij de heer Jungerius tot aan de Voorhou- terweg. In totaal gaan deze werkzaamheden ƒ61.782 kosten. Uiteraard kan hiermede pas worden begonnen als de tramverbin dingen in oktober a s. zullen zijn opge heven. Bielsen, rails, draden en palen van de bovenleiding zullen door de N.Z.H.V.M. worden verwijderd Parkeerverbod In deze werken zijn niet begrepen ver- betering van de Sandtlaan, Noordwijker- weg (buiten de bebouwde kom). Heren weg en Oegstgeesterweg (van de split sing tot aan de Boerenleenbank) voor zover daarvoor gedeelten van voertui nen bij nodig zijn. Evenmin het gedeelte van de Boerenleenbank tot kruidenier Postma. Hierover zal nader overleg wor- den gepleegd met Ged. Staten. la Hennanstraz* en Meyboomstraa» zal een parkeerverbod worden inge steld voor een zijde. Het verbod zal per maand afwisselend voor dc ene en andere zijde gelden. Nu de Kerk- atraat is verbreed, wordt vuuigcateld het inrij-verbod van de zuidzijde op te heffen. Het bestuur van de kleuterschool heeft nog recht op uitkering van ƒ294,90. B. en W. stellen voor dit uit te betalen. B. en W. stellen voor een nieuwe sala risverordening vast te stellen, die in overeenstemming is met de voor het rijkspersoneel geldende richtlijnen. De plaatselijke commissie voor georgani seerd overleg is omtrent deze kwestie gehoord. Men heeft de gelegenheid te baat ge nomen onder ce techpische rangen die van technisch ambtenaar le klasse op te nemen. Voorgesteld wordt de heer Vrijhof, thans technisch ambtenaar, in deze rang te bevorderen, met ingang van 1 april 1960. De Bank voor Nederlandse Gemeenten heeft een geldlening aangeboden van 125.000. De gelden zullen gebruikt wo? voor de financiering van de ambts- :ng van de burgemeester en de se cretaris en de verbreding van de Kerk- Gevonden voorwerpen Gevonden in de periode van 17 juni t/m 25 juni de volgende voorwerpen: huissleutel met nummertje 5, Kerkstr. bos sleutels. Kerkstraat 17a; blauwe step. Irissenstraat 22; kinderportemonnaie met inhoud. Kerkstraat 1; portefeuille met inhoud osn. foto's. Nw. Duinweg 23; armband. Baron van Wassenaarstraat 8. De voorwerpen kunnen op de vermelde adressen worden afgehaald. (Advertentie) Voor KOELKASTEN NAAR RADIO KROMHOUT Vliet N.Z. 32 - Rijnsburg KOUDEKERK A. D. RIJK Woningbouw Het architectenbureau L. P. van der Gaag te Delft heeft namens J. Radema ker het bouwen van twee woningen aan de Hondsdijk opgedragen aan het bouw bedrijf firma J. de Bruin Zn. te Bo degraven voor ca. ƒ50.000. Burgerlijke stand Ündtru<-.„...i: WilltT.H Lerix, 2a er ALida van Zwieten, 22 j. Hazerswoude; Jan Brommers, 26 j. Hazerswoude Geertruida Vonk. 23 j. Overleden: Wühelmina Johanna Vi maas, 90 j. Een vriendschappelijke wedstrijd tus sen de plaatselijke damverenigingen HDC en ADC werd met 148 door ADC gewonnen. De uitslagen. C Verboom (HDC)S Koopman (ADC) 1—l. W Verboom—J Gelderblom o2. C ZijlstraA Brunt 1-1. J BaerveldtA Robbe o2. A van der EndJ Beider o2, J DisselG J Ver steeg 11, D RavensbergenC van Wa- geningen o2. C LooyensteinA Jesse 11, P KalshovenH Brunt 20. C -Ra- vengbergen—G van Berkel o—2. A Rooij M Roos 20. Waterpolo In het Alphense zwembad zijn gister avond weer vier polowedstrijden ge speeld. De meisjes van AZC wonnen met 2l van GZC uit Gouda. De dames I wonnen van Gouwe I uit Waddinxveen met 4—1. De heren waren minder succes vol. AZC 2 kwam tegen Gouwe 3 niet verder dan tot 3—3 en AZC 4 deed het tegen Gouwe 4 nog minder; men leed een 14 nederlaag. BENTHUIZEN Spreekbeurt Voor de Gereformeerde Gemeente spreekt donderdagavond half acht ds Van Dam van Rotterdam. OUDE WETERING Geraakt door ijzer Gistermiddag is de heer H. van Klink bij de betonfabriek van de firma Boot door een stuk vallend ijzer op een der schouders getroffen. De man is in be wusteloze toestand naar een ziekenhuis gebracht. RIJNSATERWOUDE Landhuisbouw Namens de heer R. Üges te Rijswijk heeft het architectenbureau J. van Er ven Dorens te Laren het bouwen van een landhuis naast de ambtswoning van de burgemeester te Rijnsaterwoude op gedragen aan de firma W. P. Paternotte te Amsterdam. LEIDERDORP Het verslag van het uitstapje van de Leiderdorpse bejaarden stond giste- abusievelijk op pagina 4 onder het iws van Oegstgeest. HILLEGOM Wachtmeester overleden Na een langdurig ziekbed is gisteren m het diaconessenhuis te Haarlem over leden de wachtmeester eerste klas bij de rijkspolitie ïe Hillegom, de heer H. Op- pelaar. Op een bijeenkomst in het poli tiebureau hield adjudant IJ. Hoekstra een herdenkings-toespraak, waarna enige tijd stilte in acht werd genomen. Don derdagmiddag twee uur zal het stoffe lijk overschot ter ruste worden gelegd op de algemene begraafplaats. Jubileum ile heer Out Vrijdag 1 juli hoopt de heer W. A. Out, commies ter gemeentesecretarie, zijn zilveren arbeidsjubileum te vieren. Be last zijnde met aangelegenheden van de burgerlijke stand heeft hij zich in de oorlogsjaren verdienstelijk gemaakt door in het kader van het plaatselijk v« persoonsbewijzen te verstrekken aar derduikers. Woensdag 6 juli 's middags vijf uur wordt de jubilaris in de raad zaal gehuldigd. W aterpolo-wedstrijd nen. Hun duidelijke overmacht hebben zij ten volle uitgebuit en in doelpunten omgezet. Na wederzijdse aanvallen het begin kreeg de midvoor van HZV zijn eerste kans. maar zijn schot ging naast. Elven later ging het beter, want toen was het wel raak, 10. Ook trok DWR af en toe ten aanval, maar tège' de sterke verdediging van HZV, waa W. v. d. Akker en J. Visser van zich af beten, hadden zij geen kans. De midvoor van HZV E. Scholte wist daarna twee maal achtereen het doel te vinden, 3—0. Met deze voorsprong kwam de rust. Daarna was. HZV weer dadelijk in de aanval en R. Visser maakte met een prachtig achterwaarts schot er 4—0 van en even later door een voltreffer was het al 50. Toen wist DWR door een ver diend tegenpunt er 51 van te maken, maar alweer was A. v. d. Akker er als de kippen bij om de stand te veranderen in 6—1. Toen het kort daarna 71 werd, vond HZV het blijkbaar welletjes en deed het kalmer aan. Het einde kwam met de cijfers 7—1. De voorwedstrijd HZV-adspiranten en HPC-adspiranten werd ook door HZV gewonnen met 51. Hierbij was het Van de Winkel die ervoor zorgde dat met een voorsprong van 30 de rust inging. De achterhoede van HZV sloeg alle aan vallen van de HPC-ers af. Na de rust begonnen de gasten wat sterker en maakiten hun eerste doelpunt. De snelle J. van Heusden van HZV was alle te genstanders te vlug af en maakte twee gave doelpunten en zo bleef het. HZV zegevierde met 51. NOORDWIJK Schietvereniging „Blijf voor 't Land" Bij de laatst gehouden schietwedstrij den van Blijf voor 't Land te Noordwijk, werden met de buks winnaar van een wisselmedaille: Joh. Zuidhoek, 48 pt, ie klas; N Verloop, 42 pt, 2e klas; mejuf frouw A Z van Weeghel, 45 pt. 3e klas. In dc ïste klas behaaldeen Joh Zuid hoek en N W Caspers beiden 43 pt, maar door het best geplaatste laagste schot werd Zuidhoek winnaar. In de 2e klas waren het N Verloop en D A Lüschen die een gelijk aantal punten haalden. Door het best geplaatste laagste schot won Verloop de medaille In de 3e klas werd de medaille defini tief gewonnen door mejuffrouw A Z van Weeghel met 46, 43 en 45 punten. Bij het schieten met KSO werden win naars van een wisselmedaille J Vink, 55 pt, ie klas en J P Goudriaan, 56 Pt, 2e kl. Blijf voor 't Land houdt op 8 juli haar jaarvergadering. Tevens vindt dan de prijsuitreiking plaats. Vrouw liep hersenschudding op Op de hoek Piet HeinpleinDuinweg had zondagmiddag een verkeersongeval plaats, waarbij de duopassagiere van een scooter, de 37jarige mevrouw Emmelto— Mulder uit Utrecht, vrij ernstig letsel opliep. Bij het maken van de bocht raak te dc scooter de trottoirband. De heer Emmelto verloor de macht over het stuur en kwam te vallen.Zijn vrouw sloeg met het hoofd tegen het wegdek en liep een hersenschudding op en werd naar het academisch ziekenhuis te Leiden over gebracht. TTE KONINGIN JULIANALAAN tussen de Zeeweg en de Nieuwe Duin- weg te Katwijk moet verbreed worden ten gerieve van het verkeer, daar deze weg een hoofdverkeersader is en in nog sterkere mate zal wor den naar de wijken Koestal en O verduin. De gronden, die voor de ver breding van deze laan nodig zijn, waren op een enkel perceel na reeds in handen van de gemeente. Nu is overeenstemming bereikt over het laatste perceeltje. B. en W. adviseren dit stukje np aan te kopen, opdat op korte termijn het werk ter hand genomen kan worden. Het is gebleken, dat de gashouder de kanaalzijde een gebrek vertoont, \v door de bedrijfszekerheid gevaar loopt De ruimte van de gashouder bestaat uit twee delen, de klok het bovenste deel en de telescoopring het onderste deel. De verbinding tussen beide delen vertoont zodanige gebreken, dat d< dichte afsluiting verbroken is er gevaar dus bestaat, dat gas zal ontsnap pen. Zowel de klokring als de telescoop- ring is niet goed meer. Provisorisch een en ander wel gerepareerd, maar huidige toestand is niet betrouwbaar. Het zal nodig zijn, een geheel telescoopring aan te brengen. H< voeren werk zal het beste kur beuren in een periode van geringe gas- aflevering, in september en oktober. De kosten van het werk worden geraamd op 15.000. B. en W. stellen de raad voor het werk op te dragen aan de firma J. J. Pluymackers, te Utrecht. Brandweermateriaal De brandweer heeft bij de brandbestrij ding en bij oefeningen te kampen met de moeilijkheid dat van de beide auto spuiten niet alleen de opbouw verschil lend van aard is, maar dat ook de be pakking niet is aangepast aan het hui dige systeem. Voor een snelle „aflegging" moeten de manschappen het bijbehorende materieel op beide wagens op dezelfde plaats kunnen vinden. Geadviseerd word* de wagens zodanig te veranderen, di op gelijke wijze zullen bepakt kui worden. De kosten worden geraamd op 2250 voor de Ford en 5750 voor de Dodge. Bovendien moesten er nog enkele andere voorzieningen getroffen worden, VALKENBURG Anjercollcc te Morgenavond wordt langs de huizen gecollecteerd voor het Anjerfonds. Val- keniburgs Harmonie zal zorgen voo muzikale omlijsting. Verder is het de be doeling, dat de harmonie na afloop var de collecte concerteert in de tent. Burgerl(jke stand Geboren; Helena L, d v J K van Leeu wen en D Haasnoot-, Regine W, d v R Vroom en H Kruger; Rudolf J, z v J W B Owel en W J Zandbergen; Suzanna D, d v J G van der Meij en D Gjaltema. Ondertrouwd; A van den Hondel, 23 j Den Helder en J M Duivenvoorden, 20 j: C J de Jong, 26 j, Katwijk en N Rhijns- burger, 21 j. Getrouwd; G A van der Plas en P A Oosterlee. ZOETERWOUDE Bungalows langs Vliet Het architectenbureau G. Scheepstra Leiderdorp heeft namens J. B. Steen H. J. van der Zanden, beiden te 's-Gra- venhage, het bouwen van twee bunga- langs de Vliet opgedragen aan P in Burik te Zoeterwoude-Hoge Rijn dijk. Visserij golfjes motorschade blijkt ernstiger te zijn dan men aanvankelijk had ge dacht. Het schip was voor reperatie een Engelse haven binnengelopen. Men bleek daar echter niet in staat te zijn het euvel te verhelpen. De logger Doggersbank Kw. 75 heeft daarna de Voorwaarts Kw. 140 op sleep touw genomen en naar IJmuiden gesleept. Gisteren liep de sleep hier bin nen. Hopelijk zal men er in IJmuiden wel in slagen de motor van de Kw. 140 weer op gang te brengen. Alles bij eJikaax genomen was de aan- jer van maandag toch veel groter dan en aanvankelijk zaterdag wel dacht Voor de eerste losbeurt waren er vijl trawlers en elf loggers met een vangst schelvis. 95 wijting. 425 gul en kabeljauw. 30 koolvis, 2525 haring, 750 kleine kistjes haring, 1360 makreel. 175 schol, 15 tarbot, 170 diversen. 750 stijve kabeljauwen en 2500 kilo tong. Voor de tweede losbeurt maandag binnen voor deze afslag. De Sch 153 is present met een vangst van 50 wij ting. 40 schelvis, 80 haring, 60 kabel jauwen. De Sch. 171 met 10 wijting. 30 schelvis. 10 gul en kabeljauw, 150 haring en 15 makreel. De VI. 153 met 5 wijting, 50 schelvis, 10 gul en kabeljauw, 230 haring, 10 radio, 170 stijve kabeljauwen. De Ada VI. 7 met 25 wijting, 35 schelvis. vaartuigen met 300 kisten wijting. 25 gul 50 gul en kabeljauw, 110 haring. 237 kleine en kabeljauw. 1900 schol. 80 tarbot. 400 j—'"'-'ij diversen, 10 kabeljauw. 20.000 kilo tong De totale aanvoer bestond uit 8460 kisten mse vis. Bovendien voerden de trawlers loggers een paar honderd kantjes ge- Dc schepen Hoewel da aanvoer dus toch groot was. vielen de vangsten van de trawlers weer erg tegen. De Antje Kw. 49 kwam aan de markt met 1250 kisten verse haring. 5 makreel. 100 diversen en 390 stijve kabel jauwen en wa6 daarmee een van de groot- aaiwoerdens. De Amsterdam IJm. 28 loste een vangst van 180 schelvis, 70 gul en kabeljauw. 1000 makreel en 370 stijve kabeljauwen. De Allan Water IJm. 34 kwam aan de markt me'. 450 kleine kistjes haring, 15 wijting, 65 schelvis, 30 gul en kabeljauw, koolvis. 225 haring. 10 makreel. 5 dd- rsen, 180 stijve kabeljauwen en 181 kantjes haring. De Deining Kw. 8 was er met 15 wijting. 40 schelvis. 65 gul en kabeljauw, 70 haring, 170 makreel, 10 stijve kabeljauwen en 32 kantjes haring. De Albatros Kw. 87 zorgde voor 10 wij ting, 60 schelvis. 80 gul en kabeljauw. 200 haring, 150 makreel. 75 stijve kabeljauwen 149 kantjes en de K"' 70 los>t« W antje? verse haiing. En vandaag Vandaag rekende de IJmuidende visaf- slag op een ware invasie van trawlers varen re»eds verscheidene schepen kistjes haring en 225 stijve kabeljauwen De Kw. 7 met 10 tarbot, 80 schelvis, 160 gul en kabeljauw, 15 haring, 60 makreel en 80 stijve kabeljauwen. De Kw. 122 met 15 schelvis, 75 wijting. 15 makreel, 40 diversen en 100 kleine kist jes haring. De VI. 84 met 25 schelvis. 310 haring. 50 diversen en 100 stijve kabeljauwen. De Kw. 76 met 80 schelvis, 15 haring, 50 makreel. 5 wijting, 150 gul, koolvis en kabeljauw. 80 stijve kabeljauwen en 22 kantjes haring. De Sch. 117 mot 90 diversen, 200 kabel jauwen, 300 kleine kistjes haring en 250 kantjes haring. De Emma IJm. 15 met 800 kisten di versen en 500 stijve kabeljauwen. Veel schepen dus. maar met vangsten, waarvan men niet bepaald onder de in druk komt. De maandagmarkt Voor ccn maandagmarkt waren de prij zen zeker niet hoog. DaarbU gevoegd de nogal schrale vangsten, kwam men op nieuw tot niet bijster hoge besommingen. De Allan IVater IJm. 34 besomde slechts 12.800 gulden. De Amsterdam IJm. 28 be hoorde met 21.300 gulden tot de hoogste besommers. Da vers; haring as niet r..; ga.Tiia cn noteerde f 11 tot f 16 per kist van 50 kilo. Makreel was met f 10 tot f 17 per kist van 50 külo ook niet duur. De prijzen voor ka beljauw bleven weer ruim beneden f 100 per 125 kilo. De scheJvisprijzen liepen van f 50 en f 42 tot f45 voor de exi kwaliteit tot f 22 tot f 42 voor het bin land. De torug ging weg voor f 2 tot f 3.50 per kilo. De scholprijzen liepen van f 14 tot f 40 per kist van 50 kilo. Bries om dc Noord Om de Noord zijn de weersomstandig heden end verelechterd. De schepen kampten gisteren met een bries van wind kracht 5 tot 6. Ook de vangsten, die toch al schraal waren, daalden. De schepen moesten genoegen nemen met etmaal- vangsten van slechts 50 tot 120 manden haring, makreel, schelvis en koolvis. De Sa-kina Martina Kw. 32 en de Dirkje Ro. 53 meldden elk een dagvangst van slechts 50 manden haring. De Polderman IJm. 20 gaf nog trekken door van 30 manden. Uitstekende hal Reders en vishandelaren zijn tevreden over de nieuwe hal in IJmuiden. Zij is nu tweemaal gebruikt en voldoet, vooral door haar royale breedte, zeer goed. Voor lopig gebruikt men de hal op drukke dagen. Hal b blijft dan leeg voor de kot ters, dia later beginnen te lossen. Kampioenschap In deze rubriek mag ook wel melding worden gemaakt van het feit, dat de vis- knechten en havenarbeiders van IJ mui- dons visserijbedrijf erin geslaagd zijn in de voetbalcompetitie van de bedrijfself- tallen het kampioenschap te behalen Over dit kampioenschap heerste grote vreugde in de vishaMen. Zieke aan wal Het hospitaalkerkschip De Hoop heeft medische hulp verleend aan stuurman Arie Schol van de trawler Elie Cheni- viere IJm. 32. De stuurman is door De Hoop naar de Engelse haven Blythe ge bracht voor behandeling in een ziekenhuis aldaar. Nader onderzoek bracht aan het licht, dat de stuurman een lachte longont steking heeft. Zijn toestand was gisteren ROELOFARENDSVEEN Eerste natuarsidjbonen Maandag werd aan de groenteveiling Roelofarendsveen de vroege primeur van natuursnijbonen door de tuinder J. Spruil aangevoerd. zoals aanbrenging van een tweetonige hoornp. en een blauw zwaailicht. Voorts moet iedere wagen een tweetal pers luchtmaskers hebben. Al met al vragen B. en W. een krediet van 19.000. om de veranderingen en aanschaffingen te kun- Om het aantal loslopende honden t< beperken bij politieverordening is di verboden achten verscheidene leden van de raad het noodzakelijk de honden belasting te verhogen, dit bleek reeds bij de behandeling van de gemeentebe groting voor dit jaar.Het aantal aange geven honden is ongeveer 700. Opgo merkt werd, dat er vele honden clande stien worden gehouden. B. en W. stellen voor de belasting een luxe hond te verbogen van 10 tot 20 per jaar. voor een waak- of bedrijfs- hond van 7,50 op 15 per ja3r en ee kennel te belasten met 150 per jaar. Artikel 5 van de precarioverorde- ning regelt de vergoeding voor het van gemeentewege herstellen van een ten behoeve van derden opgebro- L1SSE Schoolreisje Geref. ulo De leerlingen van de Geref. ulo hebben een prachtig georganiseerd schoolreisje gehad, verzorgd door de Ned. Spoorwe gen. 's Morgens om half 6 al stond er een bus van de NZH klaar, om leerlingen en personeel naar het station Leiden te brengen en vandaar per trein naar het zuiden van Limburg te gaan. Reeds om half li kwam men in Valkenburg aan. waar men een wandeling maakte naar de kabelbaan en natuurlijk werd ook een ritje gemaakt met deze baan! Verder heeft men de dag doorgebracht met een bezoek aan de gemeentegrot ,een bus- toch door zuid-Limburg, een kijkje vanaf de uitzichttoren te Vaalserberg, om te half zes weer in Valkenburg aan te ko men en de terugreis per trein weer le aanvaarden. Het was al bijna io uur, toen men in Lisse arriveerde.. Afscheid zondagssclioolkindercn Werd andere jaren een afscheidsavond belegd met de ouders van de kinderen, die op 12-jarige leeftijd de zondagsschool van de Hervormde gemeente verlaten, deze keer heeft men in de Herv. kerk de tweede morgendienst tot een afscheids- dienst van de zondagsschool en een in trede in dé „grote" gemeente gemaakt. Ds. Pettinga was voorganger in deze dienst. Na de bediening des Woords ver liet ds. Pettinga de kansel, .om. alle 12- jarigen, niet minder dan 48, persoonlijk bijbeltje als afscheidsgeschenk aan te bieden. Bij iedere uitreikinge sprak ds! Pettinga de tekst uit, die de zondags school aan de leerlingen wil meegeven voor het-leven. Bussen NZH weer oude route De bussen van de NZH nemen van heden af weer de oude route en gaan dus nu weer in beide richtingen geheel over de Oranjelaan-Laan van Rijckevorsel. Men houde daar rekening mee! Geen voorrang verleend Maandagmiddag even na 12 uur verliet de werknemer J. K. het erf van de fir ma Nieuwenhuis, doch lette niet vol doende op het verkeer. Hij werd aange reden door een vrachtauto en met een ernstige hoofdwond naar zijn huis aan de Stationsweg vervoerd. Dokter Haase verleende hem eerste hulp. Doorgevaren en toch gepakt Een speedboat passeerde zondag de pont aan de Derde Poellaan toen de ket ting nog niet was losgedraaid. Door de aanvaring van de ketting sloeg deze los, waardoor de bedienaar van de pont een klap kreeg van de slinger van de opwin ding. Hij werd dermate aan de pols ge wond, dat hij naar het ziekenhuis ver voerd moest worden. De speedboat voer door, doch werd onder Hillegom inge- ken weg, trottoir of ander werk. Voor het laatst werden de tarieven vast gesteld in 1949. B. en W. zijn van oordeel, dat herziening geboden is. Voorgesteld wordt de tarieven te ver gen met 75°'o. De uit deze wijziging voortvloeiende grotere belastingop brengst wordt geraamd op 7.000. De heer J. van der Boon, wonend Sluisweg 48. heeft eerder het gemeenti bestuur verzocht een stalen gebouwtj te mogen bouwen op zijn erf. Het gi meentebestuur moest dit op grond va bestaande verordeningen afwijzen. D heer Boon kwam hiertegen in beroe) B. en W. stellen nu voor dit beroe; 6chrift ongegrond te verklaren. Busstation Tot de voorzieningen, die in verban met de omschakeling van de tramdiei sten door vervoer per autobus van e naar Leiden getroffen moeten wordei behoren de bouw van een busstation e het uitbreiden van het aantal halteplaal De definitieve plaats van een bussti tion is gedacht in de omgeving van he Emmaplein, doch zolang de sanering vai het gebied, omsloten door Emmapleii Voorstraat, Badstraat en Waaigat niet t verwezelijken is, zal met een tijdelijk oplossing genoegen genomen moeten woi den. Een voorlopige voorziening is ge vonden op het Vuurbaakplein* waar da: een tijdelijk gebouw zal moeten verrij Omdat de busverbinding met Leidei het eindpunt aan Rijnmond, ter hoogti van de visserijschool, zal hebben, zullei ook daar enkele voorzieningen getroffei moeten worden. Voor de voorzieningen aan het Vuui baakplein denkt men 35.000 nodig i hebben en voor die aan Rijnmoni 26.000 B. en W. vragen om 38.50( daar reeds eerder een bedrag 22.500 is beschikbaar gesteld voor I teplaatsen aan Rijnmond. De N.Z.H. jaarlijks 600 bijdragen. De kosten aanschaffing, transport en plaatsing vi een derde deel wordt gedragen door d gemeente. Een bedrag van 1400 daarom boven de genoemde 38.500 i dig. De Groen van Prinstererschool en Rehobothschool hebben behoefte a materiaal voor klei-arbeid en de Oranji school aan materiaal voor papier- kartonarbeid Het gemeentebestuur word gevraagd medewerking te verlenen. (Advertentie. A. G. DE JAGER AR1 Boulevard 59, Katwijk aan Zee WOENSDAG 29 JUNI AFWEZIG Waarneming dr. J. Bergman KATWIJK Diploma voor brandweermannen In de trouwzaal van het raadhuis hai gisterayond.de diploma uitreiking plaat aan de voor brandwachten tweede kl; geslaagde brandweerlieden van de Ka wijkse vrijwillige brandweer. Namens het college van B. en V ren aanwézig burgemeester H. Duikei wethouder H. P. Bloot en gemeente secretaris D. C. O. Boekhoven en namen, de raad was er dé hëer A. Wassenaar. De burgemeester begroette namens he college van B. en W. de brandweerman nen, die met hun commandant, de hee J. Buitenhuis, aanwezig waren. In he bijzonder verwelkomde hij de dame Ook heette, de burgemeester de instruc teur, de heer Freure te Leiden, welkom Verheugend noemde hij 't, dat de brand weermannen vrijwillig dag en nacht pa raat willen zijn, maar meer nog, dat z ook met hun tijd willen meegaan en zie! ook theoretisch willen bekwamen. He getuigt van burgerzin en naastenliefd Het is een onderscheiding deel uit te ma ken van een vrijwillige brandweer. ,Di heer Duiker wenste de mannen gelu! met het behaalde resultaat en reikt daarna de diploma's uit, waarbij hij ee bijzonder woord sprak tot de heer N 1 Winters, die de beste resultaten had be reikt. Hierna werden enkele films vertoond Een diploma kregen; C E P M van dei Berg, J Duyndam, C van Duyvenbode, I J Haasnoot. J C den Hollander, A L di Jong, C de Mol, C Ouwehand, J A Parle vliet, A G Tuin, N P Winters, B Zwaai en J Haasnoot. Kerkconeerl in VOORSCHOTEN O OOK IN Voorschoten heeft men een bestek van zomer-orgelbespelinget gereedgemaakt. Men noemt ze hier „kerkconcerten". In elk geval wat naam voor de eerste avond wel bijzonder passend. Het merkwaardigi geval deed zich namelijk voor, dat drie op het allernauwst bij het Her vormd kerkelijk leven ter plaatse betrokken personen, elk een deel ua« het programma voor hun rekening namen. Ds. Meyering, één der pastores loei, speelde één van de zes werken, de kerkvoogd mr. Bongers. speelde tJ twee en de cantor-organist Henk Walvaart drie. In Voorschoten is zo ieU zeldzaams mogelijk. Henk Walvaart begon met Preludium Fuga in C van Georg Böhm, de deug delijke Duitse orgelmeester, wiens weg diens Lüneburger jaren door J. S Bach werd gekruisd. Het gespeelde werk toonde Böhms vlotte schrijfwijze, zijn gevoel voor klare harmoniek, zijn blijmoedige speelse geest. In Bachs oeuvre is zonder veel moeite de invloed van deze oudere or gel-virtuoos aan te wijzen. Walvaarts spel was in Bachs voorspel .Wenn wir in höchsten Noten sein", met de typisch moeizaam voorttrekkende te- genfiguren onder de breed gespannen cantus firmus, gaver dan in Böhms fu ga, die niet tot een sterke eenheid werd. Bachs innig devote werk klonk echter heel mooi. We meenden dan ook, mede naar aan leiding van B. Renooys modern klinken de Triptiek „In nativitate Domini" („bij de geboorte van de Heer"), dat Walvaart zich, tenminste nu nog, 't sterkst tot wer ken m»»t vormen- en klankkleurensym boliek aangetrokken gevoelt. Zijn ver tolking van de genoemde Triptiek (drie luik), een vrij brokkelige compositie met veel lange orgelpunten onder herders schalmeien en nog andere privitismen, maakte een bepaald fijnzinnige indruk. De drie in elkaar overgaande delen eindisden met een duidelijke herinnerint aan een oud kerstlied. Het mooie or2«' bleek zper geschikt om deze muziek, waarin soms even een geniale flits doo? breekt, recht te doen. Ds. Meyering droeg met veel be grip voor de stijl en open klank, Bachs Preludium in C voor. werk doet constructief denken aar. de beginperiode. Mr. Dongers speelde een van Daquw» Noëls, het Noël Suiss, variaties i neur op een oud Zwitsers Kerstliei door alle veranderingen heen, na gewoonte van de tijd eerste helft 183t eeuw ongewijzigd blijft Men had klank scherper en transparanter ge maar de vertolker bleek zich niet bewust te zijn van het speelse, luchtha-" tige karakter. Hij besloot met een verantwoorde weergave van Hendrik Andriess prachtige Sonata da Chiesa, een va tiereeks op een thema in de trant een 16de eeuwse dansmelodie. Een wi dig slot van een interessante orgelbe speling, die door een vrij bevredigend aantal toehoorders met grote aandacht werd gevolgd. Joh. van Wolfswinkel

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 4