L Winkelsluiting op zaterdagmiddag Een uitdaging aan de kerken Meer rechtszekerheid voor vrijheid van hijzonder onderwijs gewenst VU-studenten vroegen geen steun aan Caritaspool Een woord voor vandaag Kanttekening Jaar gekenmerkt door een rustige groei de greotóte gave 2 Universitaire diensten in Utrecht Het juli-nummer van SS.R. ,£.ibertas ex Veritate" ts een voortreffelijke uitgave. We la ten hieronder uit dit nummer de Kerkelijke Kroniek volgen, dat handelt over de universitaire kapeldiensten in Utrecht. Het staat in het kerkelijk Je ruzalem gekleed aX te geven op de verdeeldheid der kerken. Maar het is een geraffineerde zaak geworden, want ondanks alle vrome woorden, die aan deze kwestie worden gewijd, verandert er niets aan de fei telijke situatie. De NCSV heeft de oecumene in een voorjaars conferentie aan de orde gesteld. Zij heeft ds. Groenenberg (Her vormd), ds. Nienhuis (Remon strant) en dr. Van Minnen (Ge reformeerd) uitgenodigd om nu eens uiteen te zetten, hoe het Avondmaal in hun kerken func tioneerde en wat een gemeen schappelijke avondmaalsviering in de weg staat. De genoemde predikanten hebben zich uitste kend van hun opdracht gekwe ten door de officiële papieren der resp. kerken te laten zien. De volgende dag hebben de con ferentiegangers zelf zich uitge sproken over de geschillen van de vorige dag. De getoonde ver schillen waren voor de meesten niet wezenlijk en daarom van geen belang. Toen gebeurde, wat nog nooit in Nederland ge beurd was: Men besloot eens gezind tot een avondmaalsvie ring als besluit van de confe rentie. Slechts enkelen hebben in solidariteit met hun eigen kerk nog niet willen deel nemen. Zo bleek het mogelijk, dat deze 140 mensen zonder het op alle punten met elkaar eens te zijn, toch één waren in het belijden van het geloof in de éne Heer. Dit gebeuren hebben de conferentiegangers ervaren als Stichting van de gemeen schap van Christus. Kritische stemmen hebben gevraagd: Was het wel een avondmaal? Waren er wel ge ordende ambtsdragers aanwe zig? etc. Maar zij hadden het brood gebroken en de wijn ver goten ter nagedachtenis van Je zus Christus. Terug van de conferentie vroeg men zich af: hoe nu ver der? Hoe moet deze geschonken ervaring van de gemeenschap in Christus concreet gemaakt worden in Utrecht? „Men constateerde dat juist binnen het bijzonder karakter van de universitaire samenle ving de mogelijkheden hiertoe zeer groot zijn en dat juist daarom daar de mogelijkheden tot een oecumenische proefpol- der moeten worden benut als een voorhoededaad voor het kerkelijk leven in de maat schappij" (Sol Iustitiae, 6 mei 1960, C. C. G. Quarles van Uf- ford). Als voorlopig middel heeft men besloten tot het hou den van Universitaire Kapel diensten iedere woensdag om half zes. Vier studenten verzor gen de liturgie: de één spreekt votum en groet uit, de tweede doet de voorbede, de derde preekt etc. Deze diensten zijn er voor iedereen. Het opvallen de is dat er in deze tijd van ver- enigingsmalaise zoveel mensen komen. De grote opkomst laat zien, dat dit aanslaat. Des te merkwaardiger als je bedenkt dat er geen enkele hechte orga nisatorische vorm is. De navel streng met de NCSV is doorge sneden. TWAT willen deze UKD'ers? Zij willen zich niet stellen naast de vijf kerken, die een studentenpastoraat voeren aan de Utrechtse Universiteit, als zesde denominatie. Zij beseffen dat langdurige coëxistentie van de kerken en deze groep onge zond is. Men kan niet altijd een dubbel lidmaatschap van de Una Sancta hebben. Immers le den der Hervormde, Gerefor meerde, Lutherse etc. kerken bezoeken deze diensten en staan erachter. Omdat deze bewe ging zelf niet los wil staan van de kerken, is voor hen de vraag: Hoe kunnen wij inhaken bij de bestaande kerken? Hoe kan dit experiment een begin van een oecumenische acade miegemeente zijn? De vraag van deze groep aan de bestaan de kerken is dus: Wilt u ook inhaken? Erkent u de moeilijk heid en de noodsituatie aan de universiteit van de gescheiden kerken. Kunt u het werk van deze groep eventueel zien als verlengstuk van het werk in eigen kerk? Zo verstaan is deze manifestatie een uitdaging aan de bestaande kerken! Zullen zij zich voornaam afzijdig houden, bezig met oecumenische tittel en jota, door slechts te zeggen dat verdeeldheid zo slecht is? WAT in Utrecht gebeurt is niet af te doen met: het is slechts een incident. Ook in an dere universiteitssteden in West- Europa schijnt iets dergelijks te gebeuren. Het is een roerige tijd van lekeninitiatieven! Een half jaar geleden heeft de NCSV een brochure uitgegeven, waarin het vergeten ambt nl. dat van de leek eveneens uitermate werd beklemtoond. Daar was de aangegeven lijn: weg uit de massale vrijblijvendheid naar de concentratie van kleine groe pen, die gestalte moesten ge ven aan het Evangelie in het dagelijkse leven. Ook dit werd aangekondigd als een oecumenisch experi ment. (Men zie de brochure: Studentenhuisgemeente.) In de ze kleine groepen konden inder daad de leken die met ernst Christen wilden zijn dat was een voorwaarde een eigen bijdrage leveren. Het gebeuren in Utrecht is iets anders. De ene gemeenschappelijke noemer van beide experimenten is de onkerkelijkheid. Ging het in de studentenhuisgemeente om een eigen bijdrage van de leek, hier is meer sprake van imita tie van het bijzondere ambt. Dat er technische fouten ge maakt worden, is zou men bijna zeggen vanzelfsprekend. Men zal meer aandacht moeten besteden aan de preken, die soms onder de maat zijn of naar lezingen tenderen, men zal meer aandacht moeten besteden aan de zwakke stemmen die de grote kathedraal niet kunnen bespreken, enz. Maar zuiver fe nomenologisch zou je de vraag kunnen stellen: is dit experi ment wel geslaagd, omdat in wezen de leek hier het bijzon dere ambt naspeelt? Ondanks alle dappere besluiten stileert men de kerkdienst volstrekt traditioneel. De liturgie is een samenvatting uit het dienst boek van de Ned. Herv. Kerk. De vraag is dus afgezien van de moeilijke kwesties hierboven aangeduid of men zo wel verder mag gaan in september of oktober. Zal men om de mensen te boeien een en ander niet wat frisser moeten aanpakken? Zou het niet een goede remedie zijn om deze kerkdiensten een apos- tolaire uitbreiding te geven een Ichthusactie in eigen stijl! Dan is men verlost van nar cisme en vangt men twee vlie gen in een klap. Hoe deze beweging zich zal ontwikkelen is onduidelijk wij zijn met dit verslag er te vroeg bij dat zij onze aandacht verdient is wel duidelijk. Commissie Centrum staatkundige vorming: Meningsverschillen vooral over de zakelijke uitvoering UET principiële recht van de bestu ren van de bijzondere scholen tot „regeling" van het onderwijs aan hun scholen moet ook in de wettelijke re geling van het toezicht erkenning vinden. In de lijn van het streven naar grotere vrijheid \^n de inrichting van het onderwijs moet in de wet tot re geling van het voortgezet onderwijs een plaats worden ingeruimd voor ge meentelijke inspecteurs bij het ge meentelijke onderwijs en voor eigen inspecteurs bij het bijzonder onder wijs. Dit is één conclusie van een door het bestuur van het Centrum voor Staatkundige vorming ingestelde commissie. Deze commissie heeft een rapport uitgebracht over „enkele belangrijke vragen, welke het ont- Geconstateerd wordt, dat in de mam moetwet verschillende doelstellingen te gelijk worden nagestreefd: een samen hangend geheel van onderwijsvoorzie ningen. het verlenen van een grotere vrijheid van de inrichting van het onder wijs, een nieuwe wetgeving op het vJi.m.0. en het doortrekken van volle dige financiële gelijkstelling. De vele verschillen va» mening, constateert de commissie, betreffen niet zozeer de doelstellingen zelf, maar meer de zakelijke uitvoering van deze doel stellingen. Het is niet waar. zo meent de commis sie, dat het gestelde in artikel 6 van het ontwerp in strijd zou zijn met de Grond wet. De regeling van de vrijheid van de Inrichting van het onderwijs vertoont ontegenzeggelijk een grote gelijkenis Beroepingswerk GEREF. KERKEN Beroepen te Eefde-Gorssel: H. A. Star- renburg te Kantens; te Lekkerkerk: C. J. Tissink te Giessen-Rijswijk; te Nieuw- Loosdrecht: A. Corporaal te Edam; te Bakkeveen: F. de Jong -aldaar, die dit beroep aannam. Tweetal te Zeist fvak. J. Gillebaard): J. van Leeuwen te IJmuiden en R. Siert- sema te Aalten. Aangenomen naar Bowness-Montgome- ry (Alberta-Canada)Chr. Ref. Church C. Padmos te Geesteren en Gelselaar; naar ZwiJndrecht-Groote Lindt: P. L Smilde te Nieuwleusen; naar Donker broek: J. Eleveld te Hijum-Finkum. Bedankt voor Ulrum: D. Passchier te Oosterveen. NED. HERVORMDE KERK Bedankt voor Schoonhoven: H. N. Hensbergen te Renkum. GEREF. KERKEN (Vrijgemaakt) Aangenomen naar Capelle ctfin de I sel: J. Rijneveld te Bunschoten. CHRIST. GEREF. KERKEN Beroepen te Toronto (Canada) (Free Chr. Ref. Church): J. W. van der Gron den te Enschede-Oost; te Werkendam: W. F. Laman te Hamilton, Ontario. Bedankt voor Haamstede-Kerkwerve: J. van Doorn te Tholen. BAPTISTEN GEMEENTEN Beroepen te Stavoren: K. Corporaal, kand. te Den Haag. Aangenomen naar Delfzijl: H. P. Boer te Sittard. Verkeerde berichtgeving TAE Economische Faculteitsvereniging aan de Vrije Universiteit verzoekt ons mee te delen, dat zij bij de Caritaspool nooit een verzoek heeft ingediend om financiële steun en dat zij nimmer van deze organisatie een bedrag heeft ontvangen. Het Rotterdams Parool had namelijk gemeld, dat „één van de studen tenverenigingen van de Economische Faculteit van de V.U." voor het or ganiseren van een conferentie de Caritaspool om 450 had verzocht Het blad schreef in dit bericht „Om misverstanden te voorkomen schreef de praeses er bij: „Principieel heb ik geen enkel bezwaar tegen een sporttoto" Hij kreeg zijn zin. De Economische Faculteitsvereniging heeft ernstig protest aangetekend tegen deze berichtgeving. De praeses heeft nimmer een brief geschreven, waarin zou voorkomen: .Principieel heb ik geen enl sporttoto". Een verzoek van het bestuur van de faculteitsver te plaatsen was tot nu toe door het blad niet ingewilligd. met de wettelijke vrijheid van het bij zonder onderwijs volgens de bestaande middelbaar onderwijswet Maar, zo stelt de commissie, hier uit mag absoluut niet de conclusie worden getrokken, dat het ontwerp aan het bijzonder onderwijs een vol doende rechtszekerheid biedt ten aanzien van de vrijheid van dit on derwijs. In dit verband moet in het bijzon der de aandacht worden gevestigd op de vele delegaties van bevoegdheden, die worden voorgesteld. De commissie spreekt de wens uit, dat aan de besturen der gemeentelijke en der bijzondere scholen de volledige vrijheid wordt gelaten om ten hoogste een bij de wet gesteld aantal lessen te bestemmen voor het onderwijs in andere onverplichte vakken dan die welke in het ontwerp worden genoemd, uiteraard onder voorwaarde dat deze lessen geheel volgens het systeem van het ontwerp voor bekostiging uit 's rijks kas in aan merking komen. De commissie is overigens van oordeel, dat aan besturen der gemeentelijke en der bijzondere scholen de vrijheid moet worden gelaten voor eigen rekening les sen te doen geven in niet in de wet ge noemde onverplichte vakken in alle ge vallen waarin de minister de vereiste toe stemming weigerde. Naar de mening van de commissie gaat de minister bij zijn overigens door de commissie zeer gewaardeerd streven om aan het onderwijs een gro tere vrijheid van de inrichting te ver lenen in één opzicht veel te ver. Met een lessentabel schrapt hij ook een leerplan uit de wetgeving. Toch is een leerplan met name voor de v.w.o.- scholen van het grootste belang, niet alleen krachtens de aard van het on derwijs aan die scholen, dat toch een zeer specifiek doel heeft, doch ook omdat het juist die scholen zijn, die thans misschien wel het meest lijden onder overlading. De stichting Ernstige bezwaren heeft de commissie tegen de door de minister voorgestelde planprocedure inzoverre in het ontwerp geen enkele aanwijzing wordt aangetrof fen inzake de wijze waarop de minister de hem verleende bevoegdheden zal ge bruiken. Het ontwerp biedt geen rechts zekerheid ten aanzien van scholen, die niet vallen onder getalsnormen van artikel 63, «jjmej respectievelijk vallen onder getalsnormen Roermond van artikel 101 en waarvan gezegd moet' Maastricht. reële behoef- '.g.Lo. worden, dat ze wel aan te beantwoorden. De stichting van scholen en u.I.o. wordt thans beheerst door ob jectieve normen, die in de lager onder wijswet 1920 z(jn vastgelegd. Tegen het prüsgeven van dit stelsel van objectieve normen voor de scholen voor v.g.l.o. er u.I.o. kunnen, aldus de commissie, ernsti ge bezwaren worden aangevoerd. In het licht van het geheel van het ont werp acht de commissie deze bezwaren evenwel niet onoverkomelijk. Als door het ontwerp gebrachte verbetering ziet zij daarbij het feit, dat voor de stichting en de bekostiging van bijzon dere scholen voor elk der soorten van voortgezet onderwijs geheel dezelfde nor men zullen gelden als ten aanzien van openbare scholen. Het is in de eerste plaats op grond van de wenselijkheid van een gelijke wetgeving op dit stuk voor alle scholen van voortgezet onderwijs, dat de commissie meende het stelsel van de planprocedure ook voor het v.g.l.o. en het u.Lo. dit is voor het zelfstandige l.a.v.o. en het m.a.v.o. volgens het ont werp te kunnen aanvaarden. De commissie kan zich in het alge meen met de door de minister voor gestelde opbouw van het algemeen vor mend voortgezet onderwijs wel vereni gen. Zij wenst echter het volgende tot uitdrukking te brengen: 1. Inzake het 1 a 2-jarig l.a.v.o. met eventuele bovenbouw en het 3 a 4-jarig m-a.v.o. volge de minister bij de uitvoering van de wet nauw keurig de vrije ontwikkelingen die deze vormen van onderwijs in de praktijk reeds hebben genomen en verder zullen nemen. 2. Wat het atheneum betreft, het latijn als verplicht vak worde in het ont werp geschrapt. 3. Wat betreft de h.a.v.o.-school, die een nieuwe vorm van onderwijs is en waaromtrent de meningen zeer verdeeld zijn zowel ten aanzien van noodzakelijkheid of wenselijk heid van het scheppen van deze nieuwe vorm van onderwijs als ten aanzien van de inrichting van dit onderwijs ga de minister bij de uitvoering van de wet met de groot ste omzichtigheid te werk- Beroepsonderwijs In de voorgestelde planprocedure vindt de commissie zeker niet doende grondslag voor een goede ont wikkeling van het confessionele be roepsonderwijs. In artikel 63 worden voor de meeste scholen voor beroeps onderwijs geen leerlingenaantallen ge noemd- Daarmee ontbreekt voor deze scholen in het ontwerp een basis „in elk geval" in het plan te worden opgenomen. De commissie bestond uit dr. Jansen te Amsterdam, mr. C. Serden te Nijmegen, dr. J. Nuckelmans te C. Schelfhout te „Wat mag wél en wat mag niet?" het is een van die strijd-j vragen waarmee christenen helaas veel te veel bezig zijn. Èen\ strijdvraag ook die er nogal eens oorzaak van is dat men de kerk bespot en de rug toekeert! Het antwoord dat Paulus geeft aan de gemeente te Corinthe (waar de vraag naar wat je wel en wat je niet mag eten eeni brandende kwestiewas), is in deze strijd altijd een van de argumenten geweest. gilles is geoorloofd", zegt Paulus, „maarl niet alles is nuttig" En alsof hij zelf voelt dat hiermee nog niet\ alles gezegd is, geeft hij aan dat woordje nuttig nog een uit breiding: „AZZes is geoorloofd, maar niet alles bouwt op. Nie mand zoeke het zijne maar wat des anderen is." Ook hier dus weer: Paulus brengt die hele strijdvraag terug tot het heel simpele. De mens die Jezus wil dienen heeft geen tijd en geen lust in dat negatieve gepraat. Uit een hart vol liefde zal hij geven. Zichzelf geven in de dienst des Heren en alles doen en alles nalaten wat de naaste tot Christus kan bren gen. Als de naaste in zijn geloof geschokt zou worden als ik iets doe, iets nalaat, iets eet, iets drink of wat dan ook waarom zou ik dat dan doen of nalaten? Daar hoeft niet eens over gepraat te worden! DE VIJFDAAGSE WERKWEEK £)E VIJFDAAGSE werkweek zal voorlopig slechts door eeu be perkt aantal bedrijven ingevoerd kunnen worden. Er zit wel het een en ander aan een geheel vrije zaterdag de zon dagsrust zal bevorderen. Velen in onze kring verwachten dit. Dc mo gelijkheid bestaat dan immers om concerten, sportactiviteiten i Bondsvergadering Vrije Evangelische Gemeenten (Van een onzer redacteuren) „Wij zijn een gezegend volk", zei de voorzitter van de Bond van Vrije Evangelische Gemeenten, ds. D. W. Veldkamp van Hilversum gisteravond in zijn openingswoord op de jaar lijkse bondsvergadering, die op de Ernst Sillem-hoeve te Lage Vuur- sche werd gehouden. Dit citaat vat eigenlijk de geschiedenis samen van de Bond in het afgelopen jaar. Het werd gekenmerkt door een rustige groei, er werden drie nieuwe kerk gebouwen in gebruik genomen, twee nieuwe gemeenten geïnstitueerd en een nieuwe zendingstaak aanvaard in Zuidwest-Afrika. In zijn openingswoord memo reerde ds. Veldkamp in het bij zonder het feit dat ouderling C. Duvekot Lzn. van Goes, die sa men met ds. Veldkamp opnieuw tot voorzitter van deze bonds vergadering werd gekozen, voor het laatst de vergaderingen zal leiden. Hij dankte deze 70-jarige christen-zakenman voor het vele werk dat hij in de afgelopen 17 jaar voor de Bond heeft verricht. de uitvoeri- I ge wijzigingen die in het wat verouder de Theologische 53 Letje stoorde zijn overpeinzingen niet; ze was met haar gedachten nog bij haar moeder. Een lange, slanke vrouw zag ze voor zich. met een rozig over- bloosd, regelmatig gezicht, dat beheerst werd door de grote, donkere ogen. Zwaar, zwart haar had die moeder, dat altijd zorgvuldig gekapt was en met enkele kostbare spelden was gesierd; als glinste rende waterdruppels fonkelden de stenen tussen het golvende zwart, dat laag in de hals in een dikke wrong werd samengehouden. Mama's handen wa ren blank met enkele prachtige ringen cn keurig verzorgde, glanzende vingernagels. Ook de japon nen. die mamn droeg, had ze bewonderd en het dure parfum, dat voor haar tot een deel van mama was geworden, kon ze zich zo levendig in herinne ring brengen, dat ze meende de geur te ruiken. Zulk een moeder als zij had bijna geen enkel kind. Hoe trots was ze als klein meisje geweest op haar be zit. hoe had de afglans van mama's heerlijkheid het misdeelde meisje getroost over 'haar eigen tekor ten. Een enkel vluchtig, vriendelijk woord van ma ma had haar dagenlang blij gestemd en voor niets was ze ooit zo dankbaar geweest als voor de ge schenken, dio mama voor haar meebracht. Maar mevrouw Oldenburg was egoïst, ijdel en oppervlakkig: ze was niet opgewassen geweest te gen de zware laak, die haar deel waS geworden. Ze had gehoopt en gerekend op een mooi. innemend dochtertje, dat haar waardig zou zijn. waarmee ze zou kunnen pronken en dat ze als een pop zou kun nen tooien met telkens andere, dure kleren. Dit kind maakte haar beschaamd voor de mensen, die haar achter haar rug beklaagden; ze kon nau welijks geloven, wat ze toch absoluut zeker wist, dat Letje werkelijk haar eigen kind was. Liefde kon ze Letje niet geven, nauwelijks medelijden. Letje'a ziekte irriteerde haar en aan haar misvormde be nen raakte ze nooit gewend. WILLY STRIJT Toen ze van haar man was gescheiden, had ze geen aanspraak gemaakt op Letje; ze had haar achtergelaten, zoals ze de meubels en het tafelzil ver achterliet. Deze wrede daad had Letje's ogen met geweld geopend voor iets, waarvoor ze zich blind had gehouden. Een diepe, hartstochtelijke ver bittering verdrong haar kinderliefde; ze zag haar moeder eensklaps zoals ze was: harteloos, levend van het ene vermaak naar het andere, onverschillig voor het wel en wee van de mensen, die bij haar hoorden. Door haar ziekte was Letje van jongsaf wat angstig en schuw geweest voor vreemden; ze voelde altijd dadelijk hun nieuwsgierigheid, hun me delijden of hun tegenzin. De slag. die haar moeder haar toebracht, ontnam haar ook het laatste rest je vertrouwen in de mensen; vreemden konden niet beter zijn dan haar eigen moeder; als die niet om haar kon geven, kon niemand het Haar vader cn Jim, die twee aanbad ze, maar nu gingen die sa men naar Amerika en ze moesten haar achterlaten onder de hoede van vreemden. Maar Anne was niet lang een vreemde voor Letje gebleven, het meisje begreep niet, boe het mogelijk was, dat ze zo gauw van déze vreemde was gaan houden; ze voelde, dat een hechte band hen bond, al kon ze voor die ver bondenheid geen verklaring vinden, al wist ze niet. dat het de band was van het vergeefse, onverdiende leed. Toen Anne binnenkwam, lag Letje als gewoonlijk in halfzittende houding op haar ruststoel; Paultje stond voor de tuindeuren cn tuurde nog steeds naar buiten. „Zo kinderen," zei Anne argeloos, „ik kom bij jullie zitten, het is zondag". Letje keek blij op. Anne's opgewektheid en haar nooit verflauwende aandacht, het geduld, waarmee ze haar iedere dag opnieuw verzorgde, had Letje's mening, dat alle mensen egoïst dokter Mees, die haar gedachten scheen te kennen, althans, dat moest wel zo zijn, want hij gaf haar soms. zonder dat ze er met hem over sprak, ant woord op de vragen, die er in haar opkwamen. „Fijn," zei ze nu, en ze knikte vriendelijk tegen Anne, „wat gaat u doen, handwerken?" „Precies. Ik ga een trui breien voor Paultje, een rode trui met korte mouwen, die zal aardig staan bij zijn grijze broek. „Paultje kom eens hier, ik wou je even meten." Hij liep langzaam naar haar toe. en terwijl ze hem de maat nam, bekeek hij aandachtig haar ge zicht. Het was zo dichtbij, dat hij de kleine, don zige haartjes op haar wangen kon onderscheiden cn baar wimpers zou hebben kunnen tellen. Ze was zijn moeder cn ze was altijd aardig, alleen waar om was vader niet bij hen, dat moest haar schuld zijn Zijn mondhoeken trokken omlaag, hij wend de zijn hoofd af en tuurde naar buiten, waar de re gen nog steeds zachtruisend op het voorjaarsgroen viel. (Wordt vervolgd) School die te Utrecht is gevestigd, moesten worden aangebracht. De rec tor, ds. J. v. d. Werfhorst deelde mede dat dit jaar geen nieuwe studenten zul len worden aangenomen. Dat zal pas in 1961 opnieuw geschieden. Vijf studenten kregen het recht een maal per maand in de gemeenten voor te gaan, namelijk de heren J. Y. Pijlman, B. Sijl, P. E. van Staveren, P. C. Tönjes en P. J. van Hooijdonk. In de besprekingen kwam sterk naar voren dat deze school wel van en voor de Vrije Evangelische Gemeenten is, maar dat het doel ruimer moet worden gezien dan om alleen voorgangers voor de plaatselijke gemeenten op te leiden. De opleiding duurt vijf jaar en staat open voor jonge mensen die ouder zijn dan 18 jaar. Uit het jaarverslag van de secretaris van het comité (moderamen) van de bond, ds. P. van Vliet van Oldebroek, bleek dat nieuwe gemeenten werden ge- institueerd in Zwijndrecht en Den Hel der terwijl op zondag 3 juli a.s. de ge meente van Beverwijk zal worden ge ïnstitueerd. Er werden drie nieuwe kerkgebouwen en een jeugdgebouw in gebrnik geno men. Dordrecht hoopt binnenkort een tweede kerkgebouw te stichten en ook in andere gemeenten zijn reeds bouw plannen in een vergevorderd stadium. Er zijn nu 42 gemeenten oficieel bij de Bond aangesloten met ongever 8.000 belijdende lidmaten. Conferentie Nederlandse Baptisten-vrouwen De Nederlandse Baptisten Vrouwen Beweging „Zusterhulp" houdt 30 juni in Arnhem haar jaarlijkse nationale con ferentie. De conferentie, die om 10.30 uur in de Westerkerk in Arnhem be gint, staat onder leiding van mevro H. Tijman-Schröder uit Stadskanaal. In de ochtendbijeenkomst zal de bur gemeester van Beerta, de heer E. de Haan, spreken over het onderwerp „Is mijn kind een nozem?". In de middag vergadering zal de leidser van de tele fonische interkerkelijke telefoondienst Den Haag, mevrouw Van Luijk, 1 woord voeren over „S.O.S.: zielen nood". Organisatie van orgelhouwers Tijdens het tweede Internationale cc„ gres van orgelbouwers dat deze maand in Straatsburg is gehouden, is de In ternational Society of Organbuilders op gericht. De organisatie stelt zich ten doel door onderling contact de techni sche en artistieke voortgang in de in ternationale orgelbouw te bevorderen. Tot voorzitter van het dagelijks be stuur werd gekozen de Nederlander D. A Flentrop te Zaandam, tot vice-voor- zitter Walter Holtkamp (Cleveland USA), tot secretaris-penningmeester Jean Walch van Kuhn (Zuerich). Ere-voorzit- ter werd Henry Willis (Londen), die in 1957 het eerste orgelbouwersconfres te Amsterdam heeft voorgezeten. vast. Produktievermindering mag makelijkheden op zaterdag te orga- daarvan niet het gevolg zijn. Wel niseren. De zondag kan dan vrijblij-l kan in bepaalde gevallen de vijf- ven voor het kerkelijk leven en het1 daagse werkweek tot kostenbespa- gezinsleven. Althans voor degenen, ring leiden, tot vermindering van de die niet bij ploegendiensten op de uitgaven voor gas, electriciteit, en- zondagen zijn betrokken. i zovoort. Maar wat zullen overigens Prof. Oldendorff kan, blijkens zijn, de gevolgen zijn? Welke economi- rapport, deze verwachting niet dc- sche en sociale aspecten vragen de len. Zij is, meent hij, niet reëel, aandacht? Zij zou dat wel zijn, indien een gro- Gaat de invoering met verkorting te meerderheid van de Nederlandse van de werktijd gepaard, dan ver- bevolking ten aanzien van de zon- wachten velen de inschakeling van dagsrust en de zondagsheiliging de-1 meer gehuwde vrouwen in het ar- zelfde opvatting huldigde. Maar dat beidsproces en tevens meer ploegen- is niet het geval. De in protestants- arbeid. Zonder ernstige schaduwzij- christelijke kring ten aanzien van den zijn deze gevolgen stellig niet. de zondag levende overtuiging^ Volgens prof. dr. A. Oldendorff, die wordt door de meerderheid van ons met prof. dr. P. Kuin een rapport volk niet gedeeld, over het vraagstuk uitbracht aan de De hoogleraar verwacht dan ook, Nederlandse Maatschappij voor Nij- dat de zaterdag gebezigd zal wor- r verheid en Handel, zal waarschijn- den voor allerlei bijwerk, voor het i lijk de „tweede baan" een grotere verlenen van hulp aan de vrouw,1 rol gaan spelen. Vele arbeiders zul- voor liefhebberijen, maar dat op de len in hun vrije tijd bijverdienste zondag de sportwedstrijden en ver-1 zoeken. Indien het die kant zou uil- makelijkheden de duizenden zullen b gaan, zouden vele ethische en socia- blijven trekken. Ie voordelen van de arbeidstijdver- Het zou wel zeer te betreuren zijn, korting weer verloren gaan. De indien prof. Oldendorff gelijk kreeg, vraag dringt zich dan ook op, of Het zou betekenen, dat er onder het11 hiertegen geen maatregelen zijn te niet-orthodoxe volksdeel, onder nemen. rooms-katholieken en andere groe- De bedrijfsarbeid van de gehuwde pen, een tekort aan sociaal gevoel^ vrouw, ook al moeten daaraan zou zijn op te merken, slechts enkele uren per dag worden Men heeft ons meermalen verze-n besteed, zal, vrezen wij, toch af- kerd, dat velen slechts node thans break doen aan het gezinsleven, de zondag inschakelen voor hun :i Vooral wanneer vrouwen met kin- „ontspanning". Zij zouden gaarne deren in ondernemingen moeten anders willen en de verplaatsing'1 gaan werken. van allerlei festiviteiten naar Ook hier behoort de vraag gesteld, zaterdag met blijdschap begroeten, of dit gevolg niet af te wenden is. Zou men nu waarlijk zo weinig soci- Bij voortgaande stijging van de aal gevoel hebben, dat men aan het produktiviteit moet dit mogelijk personeel van de sportvelden, aan zijn. Waarschijnlijk zal men dan de de politie, aan de personen die bij verkorting van de arbeidstijd in een het verkeer hun diensten bewijzen, zeer geleidelijk proces moeten ver- de zondagsrust zou blijven onthou- wezenlijken. Ook met de uitzetting den? Wij kunnen het vooralsnog niet der behoeften zal men vooreerst aannemen. Men weet ook heel goed, voorzichtig moeten zijn. Allengs zal dat men arbeid op de zondag niet door de produktiviteitsvermeerde- kan compenseren door vrije uren in u ring, als gevolg van de voortgaande de week. De zondagsrust is steeds bi technische ontwikkeling, aan nieu- voor het gezin van meer betekenis wc behoeften tegemoet gekomen dan vrije uren op andere dagen, kunnen worden. Moge men zich over de hier aan- Een hoogst belangrijke vraag is, of gevoerde vragen ernstig bezinnen. Prodeha voorstander van: Door koopa vond op vrijdag (Van onze sociaal-economische redactie) „De winkelstand kan zich niet distancieren van de algemene neiging naar verkorting van de werktijd." Aldus de mening van de voorzitter van Prodeha, de christelijke bond van detaillisten in huishoudelijke artikelen, speel goederen en gereedschappen, de heer J. F. Mulder uit Amers foort. De heer Mulder bleek gisteren op dc algemene vergadering van de bond in Utrecht voorstander van een vrije za terdagmiddag voor de winkelstand. Hij wilde als compensatie voor de winkel sluiting op die middag een koopavond op vrijdag invoeren, doch zo, dat ook deze sector van het bedrijfsleven tot een 45-urige werkweek kan komen. Ter vergadering bleek dat Prodeha niet bepaald gelukkig is met het advies 1 de SER-commissie Thurlings, die zoals gemeld de staatssecretaris economische zaken onder meer heeft aanbevolen eenvoudige huishoude lijke gebruiksvoorwerpen toe te voegen aan het assortiment van de kruide- niersbedrijven. „Dankbare artikelen om mee te marchanderen", zo noemde bondssecretaris W. P. Hollebrands uit Rijswijk deze gebruiksvoorwerpen. Zijns inziens leidt het advies tot versnippe- CADEAUSTELSEL Onderwerp van gesprek op de verga dering van Prodeha is voorts het ca deaustelsel geweest. Evenals dat reeds vorige week tijdens de jaarvergadering van de textieldetaillisten gebeurde, werd r ook hier een nieuwe actie tegen het ca deaustelsel aangekondigd, nu het over- leg tussen de textiel- en huishoudelijke branche enerzijds en de kruideniers- branche anderzijds niet tot beperking van het geven van cadeaus heeft geleld, j Overigens zag de heer Hollebrands ook hier moeilijkheden rijzen als het SER-advies wordt opgevolgd. De krui denier krijgt dan immers gelegenheid WARENHUIZEN Voorzitter Mulder gewaagde in zijl openingswoord van een bevredigende omzetstijging in de huishoudelijke bran che van 3 procent. Hij waarschuwde voor de grote aanval, die eerst nu door enkele grote binnen- cn buitenlandse warenhuizen op de klant wordt ingezel en verwachtte tientallen nieuwe vesti gingen van grootwinkelbedrijven in de steden en enkele honderden op het plat» teland. Doch mits de ondernemer waak zaam, vakbekwaam en daadkrachtig i: blijft er ook voor de middenstand plaat: ldus de heer Mulder. De vergadering besprak voorts plan» en voor een gezamenlijke reclame-a: tie van fabrikanten, grossiers en detail listen in speelgoed en aardewerk, koos nieuwe bestuursleden en luisterde naai anrt uiteenzetting van de adjunct-direc» 'eur Yfhet Alg. Waarborgfonds de Middenstand, die sprak over de fi nanciering van nieuwe vestigingen. ring van het huishoudelijke assortiment over andere branches, terwijl hij boven dien meende dat er wel eens een prijs- bedervende concurrentie door zou kun nen ontstaan. Want de kruidenier is im- Ook dit jaar weer zal de Sprekers» mers, gezien de veelheid van artikelen hoek" op vrijdagavonden in "de maan- die hij verkoopt, gewend aan lagere den juli cn augustus in het verlichte winstmarges en zal dus ook gauw ge- Walkartpark te Zeist functioneren De zullen aanvangen om

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 2