L CHRIS1T Gokinstituten niet voor maatschappelijk werk 'm 'f Basisformule Wereldraad dichter bij de Bijbel? ontharing depilan Patriarchaat van Moskou herwint oude rechten Bond tegen het vloeken krijgt veel medewerking School (270 leerlingen) straks zonder personeel? cle cjrcotóte gave Een woord voor vandaag 2 Offervaardigheid blijft het belangrijkste In Hervormd Nederland van deze week levert ds. F. H. Landsman het volgende com mentaar op de ontwikkelingen rondom de voetbaltoto: Wij hebben er vroeger al eens op gewezen dat de ker kelijke, c.q. christelijke, ver antwoordelijkheid in een zaak als deze moet worden onder scheiden van die van de over heid. Ook tegenstanders van dit nieuwe gokspel hebben de mogelijkheid open gelaten dat de regering tenslotte overgaat tot regeling van de voetbal pool, omdat een groot deel van ons volk zoiets blijkt te willen, bovendien een Kamer meerderheid achter zich heeft en, als ze die niet zou hebben, langs andere wegen, b.v. door deel te nemen aan Duitse voetbalpools en lotto's toch bevrediging voor zijn goklust zou zoeken. Afgezien van de vraag of dergelijke argumenten erg deugdzaam zijn en er niet toe zouden kunnen leiden dat nog meer ondeugden door de over heid zouden moeten worden „gereglementeerd" i.p.v. straf baar gesteld, kan men aanvoe ren dat op soortgelijke gronden tenslotte ook het instituut van de Staatsloterij is ingesteld. Het nieuwe van de voetbal pool is dan o.a. dat deze niet door de overheid zélf zal wor den geëxploiteerd en dat de opbrengst ervan niet in de staatskas zal vloeien. Wij menen Intussen dat heel wat moeilijkheden, die zich nu dreigen te gaan voordoen voor hen, die zich principieel tegen het aanvaarden van gelden voor lichamelijke opvoeding etc. uit de voetbalpool menen te moeten blijven keren, uit de weg zouden worden geruimd in dien de voetbaltoto als de re gering meent dat ze onuit roeibaar is geworden, volko men op dezelfde voet als de Staatsloterij zou worden geor ganiseerd. Door de overheid en voor de overheid. Maar lichamelijke opvoeding, maatschappelijk en cultureel werk moeten o.i. aangelegenhe den blijven die, zowel wat de zaak zelf betreft als wat be treft de financiering, voor de verantwoordelijkheid liggen van ons gehele volk. Dit wil zeg gen dat de bronnen, waaruit in hoofdzaak geput kan wor den, in overeenstemming met het doel waarvoor de gelden moeten worden besteed, moe ten blijven: de offervaardig heid, terwille van het werk zelf, van het kerkelijk en par ticulier initiatief en subsidië ring vanwege de overheid. Meent de overheid, als zij ook nog een voetbalpool ex ploiteert, beter in staat te zijn dan nu het culturele en maat schappelijke werk en ook de li chamelijke opvoeding te subsi diëren, des te beter. Maar de subsidiegelden zullen dan niet temin niet regelrecht uit deze bronnen moeten komen en „on besmet" moeten zijn. SUBSIDIEWET Om bij het maatschappelijk werk te blijven: het is toch eigenlijk al te dwaas dat een belangrijk deel van de financie ring van dit werk dat een zó noodzakelijk instituut in onze samenleving is geworden, dat sommigen menen dat het eigen lijk op dezelfde manier als het onderwijs, nl. voor 100 pet., door de overheid bekostigd zou behoren te worden, voor een belangrijk deel gefinancierd zou moeten worden uit de exploi tatie van de goklust van een deel van ons volk! Is de con sequentie misschien dat we straks in Scheveningen een rou lette krijgen waarvan de op brengst dient voor de bestrij ding van het drankmisbruik!? En daarom: vooral nu men in humanistische kring liefst zou zien dat de „rolot" per manent zou worden en aan het maatschappelijk werk ten goe de zou komen, is het tijd om, terwille van voorkoming van dergelijke rampen in de toe komst, met klem aan te drin gen op de invoering van een subsidiewet voor het maat schappelijk werk, waarvoor een staatscommissie reeds een ont werp gereedmaakte. En misschien is dan ook wel de tijd gekomen om er eens ernstig over na te gaan denken of het, ondanks alle argumen ten die daartegen tot nu toe met recht werden aangevoerd, geen aanbeveling verdient te stellen dat het algemeen maat schappelijk werk, evenals het onderwijs dan tóch maar ge héél door ons volk als geheel, door de overheid gerepresen teerd, wordt bekostigd. Dit zou in elk geval meer in overeen stemming zijn met de waardig heid van dit werk dan een meer en meer aangewezen zijn op opbrengsten van massale gok-instituten. Aldus ds. Landsman 1 vormd Nederland. Her- t a t* ,.3- t> In St. Andrews stemming over de Internationale Zendingsraad T'IJDENS de jaarlijkse zitting van het centrale comité van de Wereldraad -*• van Kerken, van 16 tot en met 24 augustus in St. Andrews, Schotland, zal worden gestemd over de integratie van de Wereldraad van kerken en de In ternationale Zendingsraad. Verscheiden kerken, aangesloten bij de Wereld raad, hebben het voorstel reeds goedgekeurd en men verwacht in kringen var de Wereldraad, dat het vereiste aantal leden van de Internationale Zendings raad ook ziin fiat aan het plan zal geven. Als het voorstel wordt aangenomen, zal de integratie haar beslag krijgen op de derde Assemblee van de Wereld raad van Kerken, die van 18 november tot 5 december in New Dehli wordt gehouden. BEROEPINGSWERK NED. HERV. KERK Beroepen te Amsterdam-Amstelkerk- gemeente: J. W. van Kooten te Amster dam-Oosterkerkgemeente te Leen-Zuur- dijk: F. J. C. Helder vic. te Dalem; te Stockholm, Ned. Prot. Gem.: A. v. d. .Ven te Rozendaal, Geld. Aangenomen naar Wijk bij Heusden: den Hoedt te Tholen; naar Lunteren: v. d. Pol te Veenendaal. Bedankt voor Werkendam: G. den Hoedt te Tholen. GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen te Koog aan de Zaan: A. C, van Beek, kand. te Woerden. Aangenomen naar Amsterdam-Zuid, evangelisatiepredikant: W. van Boeijen te Eindhoven. BOND VAN VRIJE EV. GEM. Beroepen te Rotterdam-Zuid: A Buurman te 's-Gravenhage. Modern, snel en mild, veilig en reukloos t De belangrijkste onderwerpen, in St Andrews besproken worden, zijn de bevordering van de eenheid van protestantse kerken in de wereld het vraagstuk van de overbevolking. Prof. Henri d'F.spine, president va Zwitserse Protestantse Federatie, zal het rapport uitbrengen over de kerke lijke eenheid. De discussie over het vraagstuk van de overbevolking zal worden ingeleid door de Londense bisschop Stephen Bayne en door de Nederlandse land- BASISFORMULE Belangrijk zal ook de bespreking zijn van de vraag of de basisformule van de Wereldraad van Kerken ge wijzigd moet worden. Door verschil lende kerken is namelijk gevraagd de basisformule meer in overeenstem ming te brengen met de leer vai Drie-eenheid en nauwer aan te sluiten bij de Bijbel. Ook wordt nog een rapport aangehoord ver de rol van de kerken in de ont wikkeling van de internationale politiek en wordt een terugblik geworpen op het werk van de kerken gedurende het We- reldvluchtelingenjaar. Gerechtelijke uitspraak in de V.S. Wit-Russen raken Nicolai-kerk weer kivijt Het Moskouse Patriarchaat van de Russisch-Orthodoxe Kerk heeft in de Verenigde Staten een overwinning geboekt en door een uitspraak van de federale Hoge Raad weer de beschikking ge kregen over de in 1903 gebouwde Nicolai-kerk in Manhattan. Daar mede is een einde gekomen aan een gerechtelijke strijd die reeds sinds 1924 woedt. In dat jaar hadden de meeste Russisch- orthodoxe gemeenten zich losgemaakt van het Patriarchaat van Moskou, omdat deze kerkelijke leiders naar hun inzicht „werktuigen van de com munistische staat" warén geworden. De Russen die zich tegen het commu- Advertentie) Denk aan Uw lijn volgens de nieuw ontdekte lormule. Doosjes van ISO tab). I f.1.15 500 taW. a. f. 2.95,1000 tabl. f. 6.50 nisme verzetten en in Amerika asiel hadden gevonden vormden een eigen autonome kerk, die de overgrote meer derheid van de Russische gelovigen in de Verenigde Staten omvatte. In 1945 won deze nieuwe kerkgemeen schap eén proces waardoor zij in be zit kwam van de Nicolai-kerk? in het hart van de stad van New York. Deze kerk was sinds 1903 de zetel van het geestelijk hoofd van de Russisch-Or thodoxe Kerk in de Verenigde Staten. Deze beslissing is nu voor de tweede maal ongedaan gemaakt, de eerste maal reeds door het hoogste gerechts hof van de staat New York De Hoge Raad heeft nu uitgesproken dat de gerechtshoven van de Verenig de Staten niet het recht hebben om zich te bemoeien met zaken die de controle op de kerkelijke eigendom men betreffen. Deze moet overgelaten worden aan de kerkelijke hiërarchie opgeacht de wensen van de plaatselij- Verder zal men in St Andrews de plannen van de Wereldraad van Kerken voor de periode tussen de Derde en Vierde Assemblee (6 jaar) uitstippelen. Deze plannen houden een grote uitbreiding van de werk zaamheden in. Het centrale comité van de Wereld raad van kerken heeft Schotland voor zijn vergadering uitgekozen, omdat het deze zomer 50 jaar geleden is. dat in Edinburgh de eerste wereldzendingscon ferentie werd gehouden. Het ambtsgeheim van de zielzorger De Nederlandse organisatie voor zuiver wetenschappelijk onderzoek <Z. W.O.) heeft dr. Ph. J. Huijser, gerefor meerd predikant te Werkendam, subsidie verleend voor de uitgave zijn studie getiteld: Het ambtsgeheim van de zielzorger. Dr. Huijser was aanvankelijk van plan over dit onderwerp een verhandeling van circa veertig pagina's te schrijven, maar bij het bestuderen van de stof bleek deze zo omvangrijk, dat er een boek van 530 pagina's uit is gegroeid. Deze week heeft de „Bond tegen het schenden door het vloeken van Gods Heiligen Naam" zijn jaarverga dering gehouden waarop bleek dat het werk van deze Bond wordt gewaar deerd. Hoofdzakelijk ziet men de ac tiviteit van de Bond in de spreuk „Spreek vrijmoedig over God, maar misbruik nooit Zijn Naam" die dank zij de welwillende medewerking van particuliere en gemeentelijke ver voersbedrijven in vrijwel geheel ons land is te lezen. In zijn jaarverslag noemde de secre taris, de heer N. M. Laarman, het sta tionsaffiche de meest bekende propa ganda die van de bond uitgaat. Dank baar werd gememoreerd hoe het werk van deze bond allerwege sympathie ont moet. Ook 'inancieel ontvangt deze bond zeer gewaardeerde steun. Alle provin ciale 'besturen subsidiëren en zelfs gin- zes van deze besturen er in het jaar 1959 toe over de jaarlijkse bijdrage deze bond te verhogen. Een groot aantal gemeentebesturen verlenen even eens een subsidie, op'l januari 1960 wa rn het er 626 Verblijdend is ook het stijgend leden- .1 en vervolgens dat steeds meer ker kelijke gemeenten en evangelisatie commissies samenwerking zoeken met deze bond. En in de kosten van pro paganda willen bijdragen. Veel mensen menen, aldus de secretaris, dat het stre ven van deze bond een begrensde moge lijkheid heeft en bij nadere kennisma king staat men verwonderd over d« steeds wisselende perspectieven bij dit Het jaarverslag vermeldde nog hoe er in de eigen kring grote blijdschap over het aanblijven als bestuurslid de heren C. J. van Mastrigt en W Palstra, die in 1959 op zeer verantvoor- Een ware uittocht van leerkrachten dreigt stagnatie tc brengen in het on derwijs aan lie christelijke schooi in de Hobbemastraat te Boven-Hardinxveld. Nog geen twee jaar geleden werd dit «eer moderne schoolgebouw in gebruik genomen, onder leiding van de jonge hoofdonderwijzer J. W. Sluimer (thans 30). Bijna twintig maanden was er geen sprake van mutaties onder het perso neel, bestaande uit zes leerkrachten, maar thans ziet het er voor de 270 leer lingen maar somber uit. Ruim een maand geleden begon de uittocht van het personeel. Een onderwijzer werd benoemd tot hoofd te Stolwijk, een an der trok naar Rotterdam-Zuid, een on derwijzeres verkoos Den Ham en een andere leerkracht vertrok naar Werken dam, waar hem een huis ter beschik- N.V. H. TEN HERKEL, HILVERSUM king stond. De twee overblijvende personeelsleden hebben eveneens gesolliciteerd en de betrokken schoolbesturen hebben reeds een proefles bijgewoond. Het ziet dus naar uit, dat de hoofdonderwijzer straks alleen voor de 270 leerlingen zal staan, tenzij advertenties in de onder wijsbladen nieuwe leerkrachten zullen opleveren, of tijdelijke krachten uit komst kunnen brengen. In het Nijmeegse Canisiuszieken- huis is de 59-jarige heer J. A. Schamp bezweken aan een schedelbasisfrac- tuur, die hij twee weken geleden bij een verkersongeluk had opgelopen. Door onvoorzichtig met zijn bromfiets te manoeuvreren op de Daalseweg, kwam hij in botsing met een auto en kreeg zware inwendige kneuzingen en fracturen. 51 Verwachtingsvol zag Annie zijn komst tegemoet; ze had al uitgemaakt, welke kamer het meisje kon krijgen en met dokter Mees had ze besproken, hoe hoog de pensionprijs minstens moest zijn. Vijf en zeventig gulden had deze gemeend, maar Anne was vast van plan ook om met zestig gulden genoegen te nemen. Zestig gulden zou een grote levensver ruiming betekenen, die mocht ze zich niet laten ontglippen, wie kon voorspellen, of het seizoen goed of slecht zou worden. Meneer Oldenburg kwam, een tors. goedgekleed heer In een grijze twoseater Hij had een breed gezicht, en dun. donkerblond haar, dat pijnlijk keu rig over zijn schedel lag gekamd. ..Oldenburg." stelde hij zich voor, terwijl hij rond keek in de gang. „Waar zou m'n dochtertje eventueel haar kamer krijgen?" Anne ging hem voor naar een kleine kamer naast de huiskamer, die met openslaande deuren in de tuin uitkwam. Hij knikt# goedkeurend Dat kan" zei hfj. „en wie zou haar verzorgen. WILLY STRIJT „Als. u de haar toe „Ja", »tl mme, „Toen niet enkel in naam," informeerde hij arg wanend, „terwijl het in feite het dienstmeisje is." „Nee," zei Anne, en ondanks haar grote wens het meisje te krijgen, voegde ze er hooghartig aan toe, „u schijnt mij niet goed verstaan te hebben. „Ik heb mijn ondervindingen, mevrouw," zei me neer Oldenburg met nadruk, en vervolgde toen vrien delijker „I# uw gezin groot?" „Ik woon hier met mijn zoontje van zeven Jaar en een oud# heer van twee cn zeventig, een rus tend dokter, 's Zomers heb ik pensiongasten, als het zo uitkomt." „Dat laatste is wel een bezwaar, meende Ol denburg. Hij keek nog eens de kamer rond. die hem wel scheen te bevallen. „Ik vrees, dat m'n dochtertje daaronder te lijden zal hebben." 1 Anne, „ik." Zijn woorden ergerden Anne opnieuw, mensen niet vertrouwt," zei ze koel. „zuu u gens klaar komen, overal zult u iets vinden, onder bepaalde omstandigheden voor der prettig zou kunnen zijn." Hij keerde zich eensklaps geheel n „U bent een flinke vrouw, dunkt mij, staat u iets van verpleging?" „Nee", zei Anne eerlijk, „natuurlijk is mijn zoon tje wel eens ziek geweest, maar verder reikt mijn tennis niet. Maar dokter Mees zal mij zeer zeker aanwijzingen willen geven, hfj is een alleraardigste, gezellige oude heer.' „M'n dochtertje kan niet lopen," vertelde Olden- jurg, „vanaf haar vierde jaar heeft ze aan St. Vitusdans geleden en dat is steeds erger geworden. Twee jaar geleden zijn mijn vrouw en ik geschei den, ze wilde het kind niet bij zich nemen, ze is een vrouw van de wereld, ze heeft behoefte aan uitgaan, aan schitteren, Letje paste niet bij haar en zij niet bij Letje. Ik heb tweemaal een verpleeg ster bij Letje gehad, maar dat waren mislukkingen; nu ga ik voor een jaar naar Amerika en daarheen kan ik het kind onmogelijk meenemen. In een rust huis wil ze niet." Hij zweeg even, Anne voelde, hoe hij slechts met tegenzin over deze persoonlijke aan gelegenheden sprak. „Ik moet de zekerheid hebben, dat ze het goed heeft." vervolgde hij, „en u hebt gelijk als u zegt, dat het er meer op aankomt, of men vertrouwen in iemand heeft of niet Overal waar ik vandaag geweest ben, was iets wat me niet aanstond. Hier bij u zijn het die zomergasten. Maar u bevalt me als mens het beste. Ik betaal een goede pension- prijs, maar ik eis daarvoor ook een prima behan deling, en ook wat hartelijkheid." „Die is niet in de prijs inbegrepen," zei Anne rustig, „die geeft men om niet uit menselijkheid of misschien uil genegenheid als die mogelijk is." „Goed, goed." Hij gebaarde afwerend met zijn hand. „U bent van een ander maaksel dan ik, er gert u zich niet aan mijn opvattingen, als ik zo ver van de mensen afwoonde als u en zo weinig met ze te maken had, zou ik misschien ook an ders over ze denken, dan nu ik dag in dag uit hun lamlendigheid voor mijn ogen heb. Ik geef u hon derd gulden per maand, accepteert u dat?" Anne kon haar oren niet geloven, ze was zo verrast, dat ze alle zakelijkheid vergat en opgeto gen zei, „dat vind ik een prachtig bedrag." „All right," zei hij tevreden. „Maar nu nog iets anders. Met een maand of twee vertrek ik; kan Letje over een dag of veertien al komen? Dan wéét ik voor ik wegga nog of het haar bevalt of niet." Daarna kwam Letje. Het was nauwelijks te gelo ven, dat dit tere, bleke schepseltje met haar mis vormde benen het kind was van zulk een krachtige vader. De geringste opwinding, een geluid, dat haar opschrikte, een onverwachte beweging van iemand om haar heen, deed een zenuwschok door haar li chaam gaan en ontnam haar de macht over zich zelf. Ze moest geheel verzorgd worden, ze kon 2ich niet wassen en niet alleen eten. Ze werd 's mor gens van haar bed naar de ruststoel gedragen en 's avonds weer terug. (Wordt vervolgd) 140.000 leden. delijke posten werden geplaatst, n.l. resp. voorzitter van het Chr. Nat. Vak verbond en commandant van het Leger des Heils in Nederland. Uit het financieel v»?rslag van de pen ningmeester, burgemeester G. Bramer van Den Ham (O) bleek, dat met de mid delen was gewoekerd, maar dat veel werk dat als dringend noodzakelijk kan worden beschouwd, achterwege moest blijven. De vergadering, welke een huishoude lijk karakter droeg, werd geleid door dr. Joh. H. Scheuer te Voorburg. Uitstel van het baccalaureaat van kortere duur dan het doctoraal bestaan in de vaste tweede kamercom missie voor onderwijs, kunsten en weten schappen Vele vragen en onzekerheden. Van verschillende zijden heeft men in de commissie verklaard dat men van de noodzaak of wenselijkheid van deze studie niet overtuigd is. Een belangrijk deel van de commissie heeft daarom aan minister Cals (O.K. en W.) de w te kennen gegeven dat het voorstel een wettelijke grondslag te verlenen voorshands uit het wetsontwerp tot wij ziging van de hoger onderwijswet zal worden gelicht. Men zal de kwestie van het baccalau reaat dan nog eens rustig kunnen bezien. De behandeling van de overige onder delen van het wetsontwerp zal intussen normaal kunnen voortgaan. Bij verschil lende leden van de commissie vond dit voorstel echter geen bijval, zo blijkt uit het voorlopig verslag. Dr. Essers overleden Na een langdurige ongesteldheid is donderdag te Beekbergen in de ouder dom van veertig jaar overleden dr. B. Essers, emeritus predikant der Neder landse Hervormde Kerk. Dr. Essers werd in 1942 kandidaat in Zuid-Holland. Op 22 augustus 1943 werd hij te Woldendorp (Gr.) in het predik ambt bevestigd. In 1946 ontving hij op zijn verzoek eervol ontslag met de be voegdheid van emeritus. Op 30 april 1950 trad hij opnieuw in actieve dienst te Woltersum (Gr.), waar hij werkzaam is geweest tot aan zijn emeritaat op 1 januari 1956. De teraardebestelling van zijn stoffe lijk overschot zal maandagmiddag om half drie geschieden op de begraafplaats Heidehof te Ugchelen. Uniecollecte Lijst 30 van de jaarcollectc voor de Scholen met de Bijbel bevatte de vol gende bedragen; Hooge Hexel 546; Lexmond 775.75; Anna Jacoba Pol der 757; Breskens 227; Slceuwijk 206.95; Tilburg 469.05; Stadskanaal Warnsveld 171.75. Totaal van 731 e comité's 429.893.25, vorig jaar: Ds. Werpers niet emeritaat Ds. P. Werges. predikant bij de Vrije Evangelische Gemeente te Winschoten, heeft eervol emeritaat aangevraagd. Ds. Werges werd 17 juli 1900 le Nij- verdal geboren en ontving zijn opleiding aan de Vrije Evang. Theol. schooi te Leeuwarden en te Apeldoorn. Hij werd 24 juli 1932 te Wemeldinge in het ambt bevestigd. Na 14 jaar vertrok hij naar Winschoten. In zijntegenwoor dige gemeente bekleedt ds. Werges ver schillende functies N.B.G. heeft thans 175.000 leden Gisteren heeft het Nederlandsch Bij belgenootschap zijn 175.000ste contribu ant ingeschreven. Het is de heer D Muller te Oud-Bildtzijl in Friesland. Het Bijbelgenootschap is voornemens het voor de heer Muller niet bij diens in schrijving in het ledenregister te laten, lil 1927 telde het N.B.G. 20.000, in 1951 Hei ivas daar in Corinthe niet alleen zo, dat de gemeenU zich opdeelde in Paulus-aanhangers, Apollos-aanhangers Cephas-aanhangers en zo voorts men liet er zich boven dien nog op voorstaan. „Men blies zich op", zoals Paulus he noemt, „vóór de een en tegen de ander". Wij zouden zeggen de gemeente was niet alleen verdeeld door modaliteiten maar ook door hoogmoed! Het woord van Christusdat de ander uitnemender dient te achten dan zichzelf, wen precies omgekeerd! Paulus is niet zachtzinnig in zijn kritiek, dreigt zelfs te komen „met de roede". Maar zijn weerleggng is ook zo prej cies bijbels-in-de-roos, dat er geen ontkomen aan is. „Wa| hebt gij, dat gij niet ontvangen hebt?", zo vraagt hij en he\ is een vraag die al even goed past in onze intellectualistische en materialistische wereld van vandaag. Want al zitten tui morgen allen weer als gemeente bij elkaar, hoeveel ven schillen zijn er desondanks. Verschillen die enerzijds hoog moed en anderzijds afgunst oproepen. Hoogmoed en afgum tussen rijk en arm, tussen intellectueel en de „gewone man' misschien zelfs tussen de „echte" christenen en de „rand kerkelijken" werk het maar uit voor u zelf! Dwazen zijn wij! Wat hebben we, dat we niet van God on\ vangen hebben HEREXAMEN VOOR DEFENSIE TXE Tweede Kamer geeft de rege ring een herexamen voor defen sie: met deze woorden kan, menen wij, het deze week gevoerde debat over de defensienota voor de ja ren 1961 tot en met 1963 worden samengevat. Dat volgende examen zal dan plaats hebben bij de begrotingsde batten over defensie, die meestal omstreeks december worden gehou den, met als uitgangspunt de ont- werp-begroting, ingediend op de derde dinsdag van september. Er rest dus slechts een korte tijd met veel vacanties ter voorbe reiding. De oorzaken van de onbevredigen de beantwoording lagen niet alleen in de aard van de nota, als zodanig immers steeds minder concreet dan een wetsontwerp. Genoemd moet ook worden de ziekte van staatssecreta ris Calmeyer. Zowel minister als Kamer gaven toe, nu een deskun dige militaire uiteenzetting te moe ten missen. Niet het minst om re denen, ontleend aan 's lands be lang, sluiten wij ons gaarne aan bij de wensen voor een voorspoedig herstel. Een van de hoofdpunten in het de bat betrof de traagheid waarmee de personeelsvoorzieningen zullen worden verbeterd, iets waarover wij al eer in deze kolommen hebben geschreven. In de nota heeft de minister van defensie zich in het algemeen aan gesloten bij de conclusies van het rapport der commissie-Van Voorst over de werkelijke diensttijd der dienstplichtigen. Van diensttijdver korting zal voorlopig niets kunnen komen, omdat eerst een zeven dui zend vrijwilligers geworven moeten worden, en wel door betere dienst- voorwaarden, tenzij het plan van de heer Tilanus doorgaat om de depot opleiding van vier op drie maanden te brengen. Nu wilde de commissie-Van Voorst reeds in januari 1960 met de wer ving beginnen, teneinde in 1962 tot dienstplichtverkorting te geraken. Te betreuren is, dat de minister eerst in januari 1961 wil beginnen. Bedacht dient te worden, dat ook het personeelsbeleid slagvaardig dient te zijn, evengoed als de strijd krachten. Een jaar later beginnen betekent, dat weer omstreeks tach tig duizend jongeren hun beroeps keuze hebben bepaald zonder van die betere voorwaarden kennis te hebben. Het gaat er juist om, ieder jaar de aanwezige bereidwillige krachten aan te trekken door een evenwich tig en goed personeelsbeleid. In het verleden heeft hieraan nogal Iets ontbroken, in aanmerking genomen ook dat België, met een even groot leger als Nederland, over ruim vijf tig duizend vrijwilligers beschikt, wij echter over slechts 22.000. Daar om kon men daar de diensttijd ook verkorten, en dit werd daar bereikt door de goede naam van defensie op personeelsgebied. Er zijn nu zelfs tamelijk spectacu laire maatregelen nodig om in Ne derland die goede naam te vesti gen. Defensie zou bijvoorbeeld, ge lijk de heer Kikkert voorstelde, als PRIJSVERLAGING VAN meer dan één zijde wordt er gepleit voor prijsverlaging, waar door dc waarde van het geld, dat men als inkomen ontvangt, stijgt. De voorzitter van de rooms-katholie ke arbeidersbeweging, de heer Mid delbuis, zei onlangs in de Eerste Kamer: „Eigenlijk zou het Ideaal lijn, als wij door middel van prijs verlagingen de noodzakelijke wel- vaartsverbctering lot stand zouden kunnen brengen." Voorts verklaar de hij: „Naarmate men er meer in slaagt door middel van prijsver lagingen de welvaart beter te ver delen, naar die mate zal de drang naar loonsverhoging minder kunnen worden." Ook in de kring der christelijke vakbeweging en van de zijde der werkgevers zijn wel uitspraken van gelijke strekking gehoord. Inderdaad heeft prijsverlaging voor delen boven verhoging van de geld- lonen, die in bepaalde gevallen weer leiden kan tot verhoging van prij zen. Van een prijsverlaging profi teren ook gepensioneerden, ouden van dagen en anderen, die nicl meer aan het produktieproces deel nemen of werkzaam zijn in bedrijfs takken, die niet in staat zijn om de lonen belangrijk te verhogen. Naar het schijnt, zijn er thans mo- eerste moeten overgaan op een vijl)! daagse werkweek in de overheid»: sector, ook al om de vele extrj; diensten bij wacht- en weekdienst ei bij nacht- en avondoefeningen,; 's Zaterdags zijn de dienstplichtige}] toch meestal met verlof. Met geld alléén krijgt men ook geeij goede vrijwilligers. Het gaat ooi)] om de sfeer en om het zoveel mol gelijk vrijstellen van technici va^ week- en wachtdiensten, waarmedjj zij in de civiele sector niet vai; doen zouden hebben. Het combineren van compagniei zou tijdens de weekends al veeij verbetering met zich brengen. Géi lukkig heeft de minister toegezegd}; dat hij bij het kabinet wil aandrift! gen op het eerder invoeren van d(i nodige verbeteringen voor het peflj soneel. Ook uit dit debat kregen wij vooj het overige weer de indruk, dat hi defensieplan nog steeds te groot ii ondanks het toch al hoge budget! dat door loonsverhogingen waar. schijnlijk op zal lopen tot twee mil; jard in de komende jaren. De noj ta stelt dan ook, dat ernaar gel streefd zal worden de Nederlands^ divisies aan te passen aan de zgnj Landcent-divisie, ontworpen dool de opperbevelhebber van de NAVO] .landstrijdkrachten in Centraal* Europa. In hoeverre wordt dit streven eet half werk door ons tekort aan tankt en gepantserde personeelsvoertul- gen? Een dergelijke halve oplos sing ware in strijd met de zo no dige versterking van het schild mei landstrijdkrachten en een veranfc woorde inzet van mensen. Het vetj, leden heeft geleerd, dat men voofc de landmacht vaak te spoedig te>- vreden is. Het bereiken van een evenwic'* aan krachten bij het schild weer meer in het gedrang gekomei In de rede van de bewindsmai kwam deze belangrijke zaak wat overdreven problematiek me| betrekking tot korte en lange ooi log onduidelijk naar voren. Uit een van de grondregels dei tactiek: het aanvallen op het zwakl ste punt, volgt reeds, dat de NAVI zich zo goed mogelijk op beidl moet voorbereiden. De mogelij! heid blijft dus bestaan, dat de ma| rine een belangrijke taak krijgt ii „het organiseren van de over ning door aanvoer over de zee' daarom kreeg de tegen de ma gerichte motie van de P.v.d.A. geei kans. De grootte van het defensieplai doet ons echter vrezen, dat het mei de defensie sukkelen blijft en daa moet het huidige kabinet zich voo hoeden door bij een nieuwe bespre king binnenskamers van de nota to flinkere besluiten te komen. Dit is niet alleen een zaak van geld maar ook van een positieve menta liteit, en daaraan heeft het in he verleden wel ontbroken. Mede daar door hebben wij nu grote moeilijk heden, met name op personeelsge bied en op het punt van de dienst tijd. Het waren vooral deze zaken, die d( Kamer ten overstaan van de rege ring terecht aanleiding gaven tol het opleggen van een herexamen. gelijkheden om de prijzen te ver lagen. Men zegt, dat er onderne mers zijn, die de kat nog maar even uit dc boom kijken, omdat zij in onzekerheid verkeren omtrent dl' loonbeweging in de naaste toekomst.* Maar dat uit de boom kijken Is' fataal. Juist een prijsverlaging, di«L iets betekent, zal vanzelf de drann tot verhoging van de geldloncn ver* zwakken. Er moet dan ook zo sjiocf dig mogelijk een begin gemuakf worden met het gaan in de rich ting van prijsverlaging. Hiermede is niet gezegd, dat er het geheel geen loousverhogingi meer zullen komen, dat men h steeds zal zoeken in prijsverlagi gen. Dat is reeds onwaarschijnlijk gelet op de verhoging van de hu ren, die ons nog te wachten staat| Betoogd wordt immers, dat huurpeil in vele gevallen nog genoeg Is opgetrokken om as huursubsidie een einde te kunnen! maken, althans om deze te beper ken tot woningen voor de laagst ge situeerden. Wij zijn benieuwd, of wij spoedij| van prijsverlagingen zullen horen. Eerlijk gezegd zijn we geleerd| door de ervaring niet bijzondei optimistisch. Maar wij kunnen ons| vergissen. i'

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 2