i Actie 4xC-N. voor kerk in Chatillon Giro 144019 Wij moeten desnoods alle treden van de leertuchtladder gaan Wat moet er na 1961 gebeuren? C.N.V. zoekt verklaring voor ledenverlies cle c/rootóte c/ave Een woord voor vandaag Kanttekenint Werkgelegenheid geer\ rem op looneisen Bondsdag chr. geref. zangers TiE kleine gemeente in Ch&til- lon-CoUgny, die samenkomt in een geïmproviseerde kerkzaal op een boerderij, heeft een pand aangekocht, dat geschikt ge maakt kan worden voor kerk en pastorie. De verbouw kan het groepje reformatorische christe nen in het hartje van Frankrijk echter onmogelijk bekostigen. Daarom wordt een beroep ge daan op het vaderland om bij te springen. Ds. W. F. M. Linde boom uit Zwijndrecht heeft gisteravond in een radiotoe spraak voor de N.C.R.V. een be roep op de luisteraars gedaan om de jonge, enthousiaste ge meente door gebed en gave te steunen en de actie 4 x C-N (Chapelle Calviniste Chatillon- Coligny-Neerlandaise) te doen slagen. Een gedeelte van de toespraak van ds. Lindeboom geven wij hier weer: Het meeleven met de kerk is hier veel duurder dan bij ons in Nederland. Bijna ieder moet per Auto naar de kerk en als men dan ook zijn kinderen 's zaterdags avonds nog naar de catechisatie en de jeugdvereniging brengt (die na elkaar worden gehouden) zijn er heel wat gezinnen, die alleen aan benzine 20 en meer per week uitgeven; dat wordt per jaar aan vervoerkosten voor kerk en catechisatiebezoek duizend gulden! Hoevelen van ons geven dit bedrag jaarlijks in de kerkcol- lecte en aan vaste bijdrage? En daar moeten onze Hollandse ge loofsgenoten in Frankrijk dan nog mee beginnen! Als wij van deze dingen horen, dan leren wij de voorrechten van ons eigen kerke lijk leven pas kennen en waar deren. Tot nu toe komt men samen in een geïmproviseerde kerkzaal op een boerderij, maar de behoefte aan een eigen vergaderplaats deed zich reeds lang gevoelen. Nu was men onverwacht in de gelegen heid een solied pand aan te ko pen, dat door radicale verbouw geschikt gemaakt kan worden voor kerk en pastorie. In dit ge bouw was een rubberlaarzenfa- briek gevestigd, die haar produk- tie moest staken door concurren tie veroorzaakt door de Europese gemeenschap. Zodat a.h.w. het streven naar een Verenigd Euro pa een groep landgenoten in Frankrijk kerkelijk onderdak biedt. De koopsom van meer dan 25.000 heeft men vrijwel geheel uit eigen geldmiddelen kunnen voldoen. De verbouw, waarbij de bekende architect B. Lengkeek uit Rotterdam belangeloos zijn me dewerking verleent, zal echter volgens een nauwkeurige bereke ning nog wel ten naaste bij 35.000 kosten. Men heeft dan echter voor 60.000 een kerkge bouw met vergaderlokaal en een pastorie met tuin, een bedrag, waarvoor in ons zoveel goedkope re landje zoiets gewoonweg on denkbaar is. Voor die 35.000. die de verbouw zal kosten, meent men nu een beroep te mogen doen op het oude vaderland. En aanvankelijk niet tevergeefs. Een vermaard artist uit Rotter dam, zegde reeds een groot smeedijzeren Hugenoten huis toe, dat straks de voorgevel zal sieren. Leerlingen van de christelijke Schildersschool te Zwolle boden aan om, onder leiding van één der leraren, in hun vakantiemaand augustus het schilderwerk te doen. En wie weet, krijgen we nog niet een preekstoel en an dere benodigdheden voor de kerk cadeau. Van de 35.000 verbouwkosten is door de tot nu toe in den lande gevoerde actie bij kerken en par ticulieren reeds ruim 20.000 bij een. H.K.H. Prinses Wilhelmina gaf reeds een vorstelijk voor beeld door een belangrijke bijdra ge te schenken. De actie voor kerkbouw in het eigen land met zoveel elan ge voerd, had een prachtig resultaat. De kerkbouw te Chatillon- Coligny is maar een doel in de verte, helemaal niet spectacu lair. Maar wie de situatie daar van nabij kent, weet welk een ontzaglijke zuigkracht er van de schrikbarende ontkerstening van dit uitwendig roomse klimaat uitgaat. Laten wij dan onze landgenoten in de streek van Chatillon-Coligny, die het maat schappelijk maar moeilijk heb ben, steunen bij hun poging het ,.,kostbaar pand der Reformatie" zuiver te bewaren en het vaan del der aloude belijdenis onbe zoedeld door te geven aan de volgende generatie. Wanneer kerk en pastorie er door de ge vraagde steun uit Nederland mogen komen, dan hoopt de ge meente zonder verdere hulp van buiten af tot de beroeping van een eigen predikant te kunnen overgaan. Chapelle Calviniste Chatillon- Coligny-Neerlandaise Vele kleine giften zijn harte lijk welkom. Zullen we het be nodigde bedrag halen, dan '-unnen echter grotere giften niet worden gemist. Want we dreigen in tijdnood te komen, omdat aan de verbouw reeds werd begonnen en straks moet het geld er zijn. Streefdatum voor de in gebruikneming van de nieuwe kerk is woensdag 7 september a.s. Op die dag hoopt namelijk de classis Dor drecht der Geref. kerken op het Chateau de Paron bij Sens te vergaderen en zouden dus alle afgevaardigden daarbij des avonds tegenwoordig kunnen zijn. U kunt uw bijdrage over maken op giro 144019 van ds. W. F. M. Lindeboom, te1 Zwijn drecht. ,,Als de Here het huis niet bouwt, tevergeefs zwoegen de bouwlieden daaraan." Laat deze jonge, enthousiaste ge meente in den vreemde dan bij den voortduur gesteund worden door ons gebed. En tenminste éénmaal ook door onze gave. Zij is het waard. En het mooie doel is het méér dan waard!" De gemeente in Chatillon-Coligny is op historische bodem ontstaan. Daar in Ch&tillon leefde en werkte Gaspard de Coligny, de leidsman van de Hugenoten, die 24 augustus 1572 op de Parijse bloedbruiloft werd Prof. Van Itterzon voor confessionele vereniging: In zijn redegehouden op de con ferentie van de Confessionele ver eniging, zeide prof. dr. G. P. van Itterzon, kerkelijk hoogleraar van wege de Hervormde Kerk aan de rijksuniversiteit te Utrecht, dat het de hoogste tijd is, dat de kerk ont waakt uit haar zoete rust. Als wij een werkelijk Christus-belijdende kerk willen zijn, zo vervolgde hij, zullen we ook ter zake van de leer- tucht de allermoeilijkste en meest tijdrovende gesprekken niet hebben te schuwen, maar moeten wij het voor over hebben alle treden van de leertuchtladder te gaan, des noods tot de laatste toe. Het hoogste doel is niet, dat wij in kerkelijke spanningen elkaar vinden, maar dat wij samen Jezus Christus vinden. Als wij met barm hartigheid bewogen zijn zowel over de Herder zelf als over de hem toevertrouwde kudde, zal de Kerk in laksheid niet langer mo gen zwijgen. Prof. Van Itterzon sprak ove derwerp: 1961 en de leertucht. Men weet dat de Hervormde Kerk bij de ring van haar nieuwe kerkorde in 1951 onderscheid maakte tussen de leertucht r 1961 en de leertucht jaar. Tot 1961 is aleen judiciële leertucht mogelijk, dat wil zeggen, de „laatste trap" is een judicium, een publiek deel. Pas na 1961 is de consekwentie hiervan, afzetting mogelijk. Hier sprake van justitiële leertucht. De hoogleraar concludeerde dat als de Hervormde Kerk rust blijft begeren boven actieve bewogenheid ook op het punt van het belijden, er in 1961 hele maal niets veranderen zal. Als wij, al dus prof van Itterzon, zelfs aan de ju diciële leertucht niet toekomen, heeft de justitiële leertucht nog minder kans. Prof. Van Itterzon zei dat er tot nu toe nagenoeg niets aan de (judiciële) leertucht is gedaan. Drie mogelijke zaken bracht hij naar voren. In de ste plaats het feit dat het initiatief het oefenen van leertucht bij de pro vinciale kerkvergadering ligt uit vrees voor een „hervormde" broeder Marinus (de heer A Marinus gaf destijds in de Geref. Kerken de stoot tot de bekende kwestie-Geelkerken) niet bij gemeente leden, kerkeraden of classes. In de praktijk bleek dat een provin ciale kerkvergadering vaak zo heerlijk ver van de plaatselijke moeilijkheden kan afstaan. Waarom, zo vroeg prof. Van Itterzon, hebben onze ambtsdra gers die in het provinciale werk betrok ken zijn, niet op hun poot gespeeld als in hun provincie hier en daar de zaken schots en scheef lagen? Was dit zuim, ook uit onkunde? (Van een onzer verslaggevers) Hier wreekt zich de lacune dat van en ordinantie voor het belijden nog steeds niets is gekomen, ging de refe rent voort. Ten aanzien van de kwestie de fundamenten der kerk zijn wij nog geen enkele stap gevorderd se dert 1951. In de derde plaats bracht prof. Van Itterzon naar voren dat in verschillende „gemengde" gemeenten de vroegere richtingen de strijdbijl wel hebben be- RUST? Voorts is het zo dat van de leiding der Kerk de voorstelling werd gegeven, dat de Kerk rust nodig had: rust in een tijd, waarin de Kerk, zeker op het punt van haar belijden, in beweging moest zijn. Men zei dat het opzienba rende en geruchtmakende geweerd moest worden. Maar, aldus prof. Van Itterzon, een judiciële leertucht, waar bij de kerk zich oefende in broederlij ke samenspreking en herderlijk ver maan, was wel degelijk mogelijk. In tussen, de Kerk heeft gehoorzaam naar deze raad geluisterd en gemeentele den gingen een uitlaatklep zoeken in enigingen en richtingsblokken. Ir. Abels op Soemba heeft zijn tractor Uit Soemba is bericht gekomen, dal de tractor en al het verdere materiaal, dat door allerlei bijdragen uit de pro vincies Groningen, Drente en Overijssel, doch vooral uit de Noord-Oost-Polder werd geschonken, zijn bestemming: het eiland Soemba, heeft bereikt. Het trans port heeft precies één jaar geduurd. Ir. B. Abels, landbouwkundig ingenieur var de Zending op Soemiba, ziet nu zijn ideaal in vervulling gaan en kan de be volking van Soemba helpen bij een be tere bebouwing van de grond. niet zo dat sprake is var gezamenlijk toegroeien naar de be lijdenis der vaderen, van een zich sa men begeven op de weg van het belij den der kerk. Is er sprake van het ken van een grootste gemeene deler? In zulk een sfeer denkt men niet aan leertucht: de „rechte leer" heeft hier, verloren- Sprekend over de kwestie dr. H. var der Linde zei prof. Van Itterzon nog dat zijn en anderer overgang voor de vraag stelt of romaniserende en katho- liserende figuren in hun ambtelijke werkzaamheden de fundamenten der Hervormde Kerk aantasten of niet. Ook op dit punt is het z.i. hoog tijd dat de Kerk spreekt. Bovendien zijn er meer predikanten die katholiseren wellicht, zonder dat zij het weten, al op de treeplank naar Rome staan. Ook voor hen is het gewenst dat klaarheid geboden wordt, zei prof. Van Itterzon. Is de voorlichting verantwoord Verheuging over doorbreking van geleide loonpolitiek (Van onze soc.-econ. redactie) Het ledental van het Christelijk Nationaal Vakverbond is over 1958 met 0,12% teruggelopen. In 1959 steeg het netto-cijfer weer met 0,27%, zodat per eind 1959 het ledental 218.992 bedroeg tegen 218.658 op 1 januari 1958. Deze ontwikkeling trof echter de beide andere vakcentralen, K.A.6. en N.V.V., reeds eerder en zwaarder, evenals in het verleden. Het C.N.V. kan voor de teruggang van het ledental der vak centralen wel oorzaken opsommen, maar het verbond meent dat ook achter de oorzaken naar een verklaring voor deze ontwikkeling moet worden gezocht. De vakcentralen en de aangesloten organisaties zullen betere methoden moeten vinden om de leden zo sterk mogelijk bij het vakbewegingswerk te betrekken, hoe gecompliceerd en (dikwijls te veel wellicht) gecentra liseerd dit werk ook is. Het C.N.V. is thans bezig een ant woord te vinden op de vraag, of de wijze waarop de leden worden voor gelicht en de wijze waarop de com municatiemiddelen en de publiciteits- mogelijkheden worden gebruikt, wel de meest verantwoorde zijn. In het C.N.V.-verslag over de af gelopen jaren, waarin deze dingen naar voren worden gebracht, wordt opgemerkt, dat in bepaalde lagen van de beroepsbevolking een sterker wordende tendens bestaat naar af zonderlijke organisaties en naar orga nisatievormen, welke afwijken van het bekende vakcentrale-patroon. Ook deze kwestie is thans bij het C.N.V. aan dé orde. Als de meer oppervlakkige oorzaken van het ongunstige ledenverloop worden zes factoren opgesomd: a De in 1956 mislukte poging tot ge differentieerde loonvorming tengevol ge van verkeerde beslissingen van de toenmalige regering. K Invoering van de algemene ouder- domsverzekering met de premie betaling per 1 januari 1957. c De huurverhoging van 1 juli 1957. J De gevolgen van de bestedingsbeper- 50 „Fijn, Maar kan ik nooit naar hem toe, moe der, als hij niet bij ons kan komen?" Ze aarzelde met het antwoord. Ieder woord dat ze zei, leek van loden zwaarte te zijn, diep neer zinkend in de ziel van het kind en onherroepelijk „Later misschien," zei ze. „Waarom komt hij nooit, moeder, waarom is hij niet gewoon bij ons zoals bij andere kinderen?" Anne streelde het haar, dat zoveel leek op het haar van de man op de foto. Ze zag heel bleek, dit alles was een marteling voor haar. Nu werd het kind betrokken in de pijnlijke verhouding tussen Mare en haar; ze had gemeend dat ze hem daar buiten zou kunnen houden, maar hoe had ze zich vergist. Het leed van de ouders werd ten dele af gewenteld op de schouders van het kind, zijn verlan gen om die onbekende vader te zien, sprak duide- 1 ^Paidtjef" zei ze, haar s.tem beheersend, „je bent pas zeven jaar, dat is nog heel, heel erg jong, veel te jong om te kunnen begrijpen, waarom grote mensen iets doen, of waarom ze iets niet doen. Je weet, dat moeder altijd eerlijk tegen je is geweest cn je alles, wat je weten wilde, steeds zo goed mogelijk heeft uitgelegd. Zodra je oud genoeg bent om het te begrijpen, zal moeder j ook aales over vader vertellen." Hij knikte, niet voldaan, en bleef peinzend naar de foto staren. Waarom zou hij dat van vader niet kunnen begrijpen? Plotseling vroeg hij, „waar om stuurt vader me nooit een cadeautje, zoals oom en tante Van 't Hof?" Annie nam de foto uit zijn handen en begon de dekens recht te trekken. „We zijn zo vaak verhuisd, vader weet ons aderes niet meer." Ze duwde hem zacht achterover. „Het ls hoog tijd om te gaan slapen, jongen." Hij liet zich gedwee toestoppen, zijn gedachten vervuld van het raadsel, dat om die vreemde va der hing. Waarom was moeder dan ook zo vaak ver huisd en waarom had ze dan het nieuwe adres niet aan vader geschreven. WILLY STRIJT „Dag lieverd!" Ze nam zijn gezichtje tussen haar handen en kuste zijn voorhoofd. „Dus je weet, wat moeder heeft beloofd, later vertelt ze je alles." Hij knikte, maar Anne zag, dat hij voor het eerst gereserveerd tegenover haar stond. Ze talmde nog een ogenbük en zocht naar woorden, die zijn ge spannen stemming zóüden breken, toen verliet ze bedroefd de kamer. Ze borg de foto opnieuw zorgvul dig weg in de schrijfcasette, die in haar slaapka mer stond en liet zich moe op een stoel vallen. Ze begreep, dat de vragen van het kind steeds moeilijker zouden worden, dat hij zou gaan lijden onder het gemis van een vader en voor het eerst voelde ze, dat ze niet het recht had gehad, hem geboren te laten worden. Ze had gemeend, dat ze niemand verantwoording schuldig was voor haar overtreding van de bestaande wetten, dat ze nie mand er mee had geschaad. Nu riep haar eigen kind haar ter verantwoording, nu begreep ze, dat die wetten hun bekrompenheid en nuchterheid ten spijt nuttig en zelfs nodig waren. Ze zag weer Paultje's gezicht voor zich met de onuitge sproken vragen in zijn ogen. Als het zover was, dat ze hem de waarheid zou moeten vertellen, zou hij haar dan vergeven, zou hij haar kunnen begrij pen? Moedeloos legde ze haar hoofd op haar men; nu hoorde ze pas, hoe de regen tegen de men ritselde en hoe zo nu en dan de bomen in tuin gierden in de gure wind. Huiverig was het in de onverwarmde kamer en het electrische licht lag kil over alle dingen. Beneden 6loeg een klok een maal; het moest half acht zijn, tijd voor de thee. In de huiskamer zou dokter Mees al op haar zit ten wachten, zijn grijze, aandachtige ogen zouden haar vriendelijk aanzien, als ze binnenkwam. kind, ben je daar Met een zucht stond z Terwijl ze de trap afging, herinnerde ze zich, wat Paultje van Marc had gezegd. „Fijn." Er lag een ontroerde glimlach om haar mond, toen ze de huiskamer binnentrad. XVIII In een van de vele tijdschriften, waarop dokter Mees geabonneerd was,_ stond__een advertentie, die vertenties, maar vrijwel nooit stond ze op kon reageren. Ze las deze gunstige uitzon dering aan dokter Mees voor en vroeg hem toen, of hij er eventueel bezwaar tegen zou hebben, als er een ongelukkig jongmeisje in huis zou komen. „Welnee, kind," zei dokter Mees dadelijk, „maar het is te zwaar voor jou, naast je gewone werk ook nog voor een hulpbehoevend meisje te moeten zorgen, je ziet er meer uit, dat je zelf eens een tijdlang verzorgd zou moeten worden." Anne glimlachte echter overmoedig en maakte da delijk aanstalten om de brief te gaan schrijven, waarin zij haar huis openstelde voor het misdeelde kind. Na enkele dagen ontving ze antwoord. Een zekere meneer Oldenburg zocht voor zijn dochtertje van zeventien jaar, dat hulpbehoevend was, een goed en vriendelijk tehuis, hij had nog enige andere aan biedingen gekregen en liet haar nu weten, welke dag hij wilde komen kijken. (Wordt vervolgd) Ieder kent ze wel uit zijn omgeving: mensen die proberenI verstandelijk de Bijbel, het Evangelie te benaderen. Die het, allemaal kritisch gaan analyseren en die dan vastlopen. Wantl wat zal men, alleen maar verstandelijk geredeneerd, denkenl van die mens Jezus, die zachtmoedige Joodse idealist die well vele mooie gedachten heeft ontwikkeld, maar die nog niet eens door zijn eigen mensen begrepen werd en ten onder ging aanj zijn eigen zachtmoedigheid? Als men het alles nuchter bef schouwt, dan is er toch eigenlijk maar één conclusie mogelijk dwaasheid! Trouwens, is dit alles nooit in uw eigen hart opgekomen? Is i u, bij het doorvorsen van uw Bijbel, misschien zelfs bij uw pogen tot ernstig bidden, nooit de twijfel opgekomen? De vraa of het alles niet één grote vergissing is? Schaamt u zich daa niet voor wie ernst maakt met zijn geloof, zal ook dezet vragen onder ogen durven en moeten zien! Paulus weet van dit alles. Natuurlijk weet hij het, want hij is bij dat kritisch-beredenerend denken opgevoed. Het blijkt ook uit het antwoord, dat hij hierop geeft: .Een ongeeste-h lijk mens aanvaardt niet hetgeen van de Geest Gods is, wan$ het is hem dwaasheid en hij kan het niet verstaan, omdat het slechts geestelijk te beoordelen iss Dank God als ge dit kunt nazeggen. En bid God om Zijn GeesL als ge hiermee worstelt!. VERDEELD GEZELSCHAP T\E nationalisatie van bedrijven is in Engeland nog altijd een twist punt. Enkele jaren geleden heeft de Labourpartij haar slag geslagen en enige bedrijven genationaliseerd. Maar toen de Conservatieven op nieuw aan het bewind kwamen, werden enkele nationalisaties weer ongedaan gemaakt. Ook onder de Labourmannen waren er niet weinigen, die daarover niet treurden. De nationalisaties bleken dikwijls geen succes. Het werd een duur experiment Maar toch blijven ook nu nog sterke groepen ln de Labourpartij aan het nationalisatie- denkbeeld op brede schaal vast houden, hoewel men zeer wel weet. dat het Engelse volk er in meerder- Maar er zijn grenzen. En di£ schijnen nog al eens te worden over| schreden. jg Men spreekt ook in Engeland weli van verzachting der sociale tegen-JT stellingen. Maar is een dergelijk^ honorering niet met deze gedachte ln strijd? Ook al is het waar, dat eeij, salarisverlaging aan de „top" nog niet tot een loonsverhoging voor df mijnwerkers zon kunnen leideir Daarvoor zouden nog wel anderr maatregelen nodig zijn. Niet alleen over de nationalisatie- zijn er moeilijkheden voor de socia^ listen. De linkse elementen, die veej,( steun ontvangen uit de vakbeweging» ijveren voor eenzijdige afschaffing door Engeland van kernwapen? Partijleider Gaitskell verzet zier held weinig of geen sympathie voor daartegen echter met kracht. kan opbrengen. Voor de nationalisatie van de mijnen was stellig een en ander te zeggen. Vele eigenaren waren niet In staat om de, dikwijls verouderde, be drijven te moderniseren. Maar de wijze waarop de nieuwe bestuurders optraden deed zelfs ten aanzien van het mijnbedrijf enige twijfel opkomen. Zo werd aan de voorzitter van de Coal Board,de raad van het bestuur der genationa liseerde mijnindustrie, een salaris Ten slotte zal het partijcongres vaijr oktober uitwijzen, of Gaitskell ziclS zal kunnen handhaven. Er zijn in de partij spanningeP tussen links en rechts. Rechts staaf de meer intellectnelen, links vele -J niet alle! vakverenigingsleideri die niet ongevoelig zijn voor dfi Russische coëxistentiepropaganda. L Het ziet er niet naar uit, dat Laboi^ bij de volgende verkiezingen succty: zal hebben. Het is een verdeeld ge* zeischap. De laatstgehouden gif meenteraadsverkiezingen wezen honderMuittnd flden ptr „p v00rlsaande tcruge,ng. jaar toegekend Dat kundige bedrijfsleiders, die een grote verantwoordelijkheid dragen, een zeer behoorlijk inkomen ont vangen, is stellig niet af te keuren* In Engeland ziet men eveneens hfe verschijnsel, waarop prof. Banning wees, dat de jongeren in de „we® vaartsstaat" voor de socialistisch idealen niet van geestdrift blaken Het achterblijven van o.m. het bouw bedrijf en van grote groepen van het overheidspersoneel in de loonontwik- Als een gunstige correctie op het le- dencijfer van het C.N.V. moet genoemd worden de afvoering als lid van de Ned. Chr. Handelsreizigers Vereniging (854 leden), een afvoering die geen verband hield met de animo van deze leden voor het C.N.V. De organisaties, die niet verenigd zijn i een van de drie vakcentralen, heb- =n van deze moeilijke jaren geprofi- DE LOONPOLITIEK Het tweede belangrijke punt, dat ln aet C.N.V.-verslag, wij zouden zeggen vanzelfsprekend, aan de orde komt, is de loonpolitiek. De C.N.V.-secretarls noemt het een reden tot grote verhen- ging, dat thans de mogelijkheid tot een meer gedifferentieerde loonpolitiek is ge geven. De starheid en de strakheid van een ten volle door de overheid geleide loon politiek is doorbroken. Het begin van vrijheid is er, al is het verkregene in eerste aanleg nog niet zo heel veel meer dan de mogelijkheid van differen tiatie bij een nog vrij strak gebonden loonpolitiek. De verdere ontwikkeling naar de be- drijfstaksgewijze bedrijfsorganisatie ver toonde in de afgelopen jaren vrijwel geen voortgang. Bij de publiekrechtelijke bedrijfsorga nisatie blijft het C.N.V. de voorkeur ge ven aan vrijwilligheid. Deze voorkeur kan echter slechts blijven bestaan, zo lang zij niet stukbreekt op het harde, onwillige verzet van werkgevers-min derheden, die zich tegen de vorming van publiekrechtelijke bedrijfsorganen keren. Belangwekkend wordt het gebeuren rondom het adres van de 53 hoogleraren genoemd. Bij het hoger personeel breekt het inzicht baan, dat ook zij in de or ganische maatschappelijke verbanden een plaats moeten gaan innemen. Het C.N.V. acht het niet uitgesloten dat de vakcentralen zich rechtstreeks geroepen zullen voelen om zo mogelijk goede diensten te bewijzen. Er is hierover he mde met de Ned. Chr. Vereni ging van Hoger Personeel. NIEUW VAKANTIEOORD In de omgeving van de duinen bij Haam stede heeft het verbond voorlopig beslag kunnen leggen op ten stuk grond voor de Gebonden prijzen, vrijere lonen (Van onze soc.-econ. redactie) Loonsverhogingen oefenen niet zo veel invloed uit op de werkgelegen heid. Werkgelegenheidsóverwegingen zullen dus de vakverenigingseisen op loongebied nauwelijks behoeven te matigen, zo verklaarde gisteren prof. dr. J. E. Andriessen op de con ferentie voor functionarissen van de vakbeweging, welke de Raad voor Kerk en Samenleving van de Ned. Herv. Kerk in het Eykmanhüis te Driebergen had belegd. Prof. Andriessen noemde liet een overwonnen standpunt, dat door la ger loon de werkgelegenheid wordt bevorderd en door hoger loon wordt tegengegaan. Hierbij is te veel voor bijgezien aan het feit, dat door min der loon, de koopkracht daalt en ook dc productie-behoefte geringer wordt. Prof. Andriessen geloofde niet, dat het op lange termijn mogelijk is de verde ling van het nationaal inkomen over aj verschillende groepen sterk te wijzigep Wanneer de loonsverhogingen de pril duktiviteitsstijging te boven gaan, worp niet het aandeel van de arbeiders H het nationaal inkomen vergroot, mai gaan de prijzen omhoog en blijft lifc arbeidersaandeel hetzelfde. Deze prijjj ontwikkeling zou niet tegen te houdfc Loonronden ter grootte van de gemit delde produktiviteitsstijging achtte pr<f Andriessen ongewenst, omdat tegenovj1 prijsstijgingen geen prijsdalingen afgj1 dwongen kunnen worden en omdat f sterke bedrijfstakken hun toevlucht zv len nemen tot zwarte lonen. (j De gedachte van prof. Witteveei loonsverhogingen op basis van de a middelde produktiviteit te laten bepalj door de schaarste op de arbeidsman in de verschillende bedrijfstakken is o uitvoerbaar, omdat deze schaarste n te meten is. Prof. Andriessen stel dat ue S.E.R., tweemaal per ja een ruimteberekening maakt. Aan bedrijfstakken en ondernemingen 1 vrijheid gelaten worden tot loonsverl gingen, alleen met dien verstande, wanneer de lonen meer dan het gem delde omhoog gaan, de prijzen met e zelfde extra deel zullen moeten dal' Van een gebonden loon en vrijere pi zen, zullen we moeten komen tot vri re lonen en meer gebonden prijzen. N.V.V..STANDPUNT wijken in Emmen splitsing. Dren- De meeste gevallen die deze dienst kreeg te behandelen hielden verband met de wo ningvoorziening. In Amsterdam, Rotterdam en Dordrecht wonnen echter de schadever goedingen uit verkeersongelukken het. Dit jaar ls de oprichting te verwachten van de reeds lang aangekondigde prot. chr. en de hoofdbesturen van de ori Draagt Elkanders Lasten heeft t met een nadelig saldo. In een leenten konden geen openbare cc ouden worden door tegenwerking v De bondsdag van de bond van chr geref. zangverenigingen in Nederland die gisteren in Aalsmeer werd gehou den heeft zich in een grote belang stelling mogen verheugen. Over het algemeen werd er goed en correct gezongen o.a. dóór het jeugd koor „Jeugd en zang" uit Den Haag- Scheveningen, door „Sonore" te Dor drecht, door ,Soli Deo Gloria" te Zwijn drecht en door „Te Deum" te Delft. De ere-voorzitter van de bond, ds. N. Brandsma uit Nieuw Amsterdam open de en sloot de avondvergadering die geheel aan de beoefening van de mu ziek was gewijd. De tenor H. Davis uit Den Haag. zong begeleid op het orgel door de heer W. P. Ruissaard enkele liederen van Bach en Mendelssohn (ter wijl de organist Pieter de Jong uit Haar lem enkele orgelsoli helaas wat te vlug en te hard) uitvoerde. Des middags beantwoordde een rum bestaande uit de dirigenten Griekspoor (Aalsmeer), J. L. van Wuyckhuize (Zwijndrecht) en A. Bouw meester (Hilversum) vele gestelde vra gen, o.m. over ritme, zangtechniek er zingen tijdens godsdienstige bijeenkom sten. In de middagvergadering werd het orgel bespeeld door de organist Jan Piet uit Aalsmeer. De deelnemers aan de bondsdag brach-o ten 's middags ook een bezoek aan de ordinatie automatisch aanwezig is. tuinderijen van Aalsmeer. De organise- heer Hessel wilde zich alleen voor rende vereniging „Evondo" te Aalsmeer'gedifferentieerde loonpolitiek uitsprei: mag met genoegen op haar werk terug; indien de arbeidersd aardoor zien want deze bondsdag mocht zeer.fer aandeel zouden krijgen ir geslaagd heten. [tlonaal inkomen. W. Hessel, directeur van het wet' schappelijk bnreau van het N.V.V. de orde stelde. Hij noemde verschil v beloning op grond van verschil in insp ning, verantwoordelijkheid, duur i beidstijd en rentabiliteit, produktivit van het bedrijf en de werkgelegenhe Hij meende hierin voor loonverschill geen reden te kunnen vinden. Het gendeel te beweren op grond feit, dat een onderneming een gerae schap is, waar ieder moet delen in 1 bereikte resultaat, aanvaardde de h( Hessel niet, omdat de aandcelhoui dan ook tot die gemeenschap s ten behoren. de hele produktiviteitsstijg boven het gemiddelde helemaal prijzen willen verwerken, en zo i vasthouden aan loonronden eventueel spreid in de tijd voor de verschillei bedrijfstakken. Hij zou een egalisa fonds willen stichten ter verlaging i de prijzen en ter ondersteuning van lonen in zwakke bedrijfstakken. Niet iaën de winsten maar ook de verlïe moeten gedeeld worden. De heer Hessel was echter ook voor een volledige centralisatie van loonbeleid in handen van een staats cretaris. Hij wilde aan de overheid, bedrijfstakken en de organisaties eigen verantwoordelijkheid toekenn Hij gaf toe, dat loonronden effect hebben, waarvan de gevol moeilijk kunnen worden voorzien. Lo ronden gespreid in de tijd preferee hij echter boven een gedifferentiee loonvorming omdat bij de eerste de

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 2