ïlicutue gtti&ctfe GTourant EICHMANN BLIJFT IN ISRAEL Loemoemba eerste premier in Kongo hamol weer vandaag! ,,0ns vir jou, Suid-Afrika" Premier Ben Goerion onder kruisvuur HAAGSE B.B. KOST MEER DAN ROTTERDAMSE Abbas afgezant dit weekeind in Parijs? Vliegtuiglanding op Mont Blanc VRIJDAG 24 JUNI 1960 BUREAUS: Steenstraat 37 Directie. Redactie. Abonnementen- Advertentie-afdeling Tel. 31441. Eenenveertigste jaargang no. 11901 MAXIMUMSNELHEID —ja of neen Directie; F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER CHRIST ELIJ K-IS ATIOX AAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Stantvasticfj it gfjebleoen mgn bert ia tegljcnspott" Meutce WEGWIJZERS De hobby van A PARTHEID is geen nieuw woord. Maar wel is het als een nieuw woord opgedoken in de wereldpolitiek, en nu als een woord met een onheilspellende klank. Het bergt als het ware de botsing in zich tussen de gekleurde rassen en het blanke, dat tot dusverre de toon heeft aangegeven en het ook vandaag nog doet. Is die botsing onvermijdelijk en zal zij fataal zijn voor het blanke ras? Is de snel heid waarmee de gebeurtenissen in de Belgische Kongo zich voltrokken hebben, kenmerkend voor het hele proces? Of is het mogelijk een dusdanige samenleving op te bouwen dat blank en zwart niet eikaars vijanden zijn maar eikaars vrien den, met elkaar en naast elkaar wer kend Deze hele problematiek, ingewikkeld en dreigend, vindt men terug in Zuid-Afrika, en als het over apartheid gaat lijkt het, of juist dit land het proefgebied, de toets steen moet worden van de moeilijkheden en de mogelijkheden die er zijn. Daarom staat op dit ogenblik Zuid-Afrika in het centrum van de wereldbelangstelling en daarom ook hebben hoofdredactie en di rectie van dit blad het noodzakelijk ge oordeeld een onzer redacteuren een re- portagereis te doen maken door dit land waarmee de Nederlander zich nog altijd stamverwant voelt. Deze opdracht is ten deel gevallen aan onze reizende verslaggever Link van Bruggen, nog maar kort terug uit de Bel gische Kongo, waar hij dezelfde vraag stukken heeft leren kennen, zij het uit een geheel andere gezichtshoek beschouwd. Zijn eerste ervaringen vindt men in dit blad afgedrukt. Niet zulke prettige ervaringen, want in Zuid-Afrika is de buitenlandse journalist geen graag geziene gast. Maar ook al is het verhaal dan niet prettig het is eer lijk en moet verteld worden om door te kunnen dringen tot de kern van de zaak: de dreigende klank die het woord apart heid heeft gekregen. Koninklijke belangstelling was er gisteravond voor de Surina- mefilm Faja Lobbi", die in het Haagse Metropole in première ging. Tijdens de pauze onder hield koningin Juliana zich ge ruime tijd met de vervaardiger, de 49-jarige Herman van der Horst (rechts). Op de achter grond de vice-premier, drs. H. A. Korthals, die de officiële gastheer was op deze ten bate van de crèches voor Suriname gehouden voorstelling. (Verslag zie pag. 7) Nederlands meisje in Frankrijk door de bliksem getroffen De 24-jarige dochter Nelleke van dokter D. Bruins, arts te Doornspijk, die voor fidiedoeleinden als gouvernante in laakrijk werkzaam was, is gisteren tij- Ins een zwaar onweer op het strand na- i Cannes door de bliksem gedood. De fcnilie is per vliegtuig naar Frankrijk jrtrokken. Schooljongen had twee revolvers Een leerling van een lagere school te knray verraste gisteren zijn onderwijzer et de vraag of hij belangstelling had Kt zijn revolvers. De knaap bleek twee Werwetse revolvers bij zich te hebben. Tot schrik van de onderwijzer bleken echte kogels in het magazijn te zitten, politie heeft de wapens in beslag ge- t |men en proces-verbaal opgemaakt. ongen doodgedrukt door tractor De 15-jarige Willem Derks uit Wychen [gisteren bij Nijmegen doodgedrukt on- p een zware landbouwtractor, waar- lee hij van een dijk in een greppel reed. inA® vac*er' de 36-jarige P. Derks, liep I UOmstige verwondingen op. Rij' Op de kruising KinkerstraatNico- 225l?3 ®eetsstraat te Amsterdam is gister- "7ond een scooter, waarop twee leerling- fpleegsters waren gezeten, door een m gegrepen en meegesleurd. De 21- ge duo-passagiere A. E. Schoonlingen Amsterdam werd zo ernstig gewond, zij bij aankomst in het ziekenhuis ds was overleden. De bestuurster van de scooter, de 22- hige Hongaarse K. M. Szentgallay, uit Amsterdam, Vc>lgens de politie is het ongeluk It onoordeelkundig rijden van mej |e niet in het bezit van een rijbewijs [as, te wijten. de politiek wij- Als bediende bij de P.T.T. werd Loe moemba veroordeeld tot gevangenisstraf wegens verduistering van gelden. Vol gens zijn verklaring heeft hij het ont vreemde geld gebruikt ten behoeve van de strijd om de onafhankelijkheid. Toen in januari van dit jaar de ronde tafelconferentie over Kongo in Brussel werd gehouden, zat Loemoemba weer in de gevangenis wegens ophitsende acties tegen het Belgische bestuur. Hij werd echter plotseling vrijgelaten en in de ge legenheid gesteld, de besprekingen in Brussel bij te wonen. Afgevaardigden vannacht haar vertrouwen uitgesproken eerste regering voor Kongo, die gistermiddag door Patrice Loemoemba is voorgesteld. In deze regering is Loemoemba zelf minister-president en minister van defensie. Aanvankelijk was in het kabinet geen van Kasa- voeboe's volgelingen opgenomen, doch toen bleek dat Loemoemba on danks het niet meewerken van de Abako-partij een regering had ge vormd, ging Kasavoeboe blijkbaar toch aan samenwerken denken. De Abako krijgt nu de post van financiën, een ministerschap van staat en een staatssecretariaat. Men wacht in Kongo nu nog op de verkiezing van een presi dent door het parlement. Loemoem ba heeft gisteren nog eens verklaard dat hij de kandidatuur van zijn ri val Kasavoeboe niet zal steunen. De stemmen van zijn Kongolese natio nale beweging en haar bondgenoten zullen worden uitgebracht op de gematigde Bolikangox. De jongste ontwikkelingen worden als een terugtocht van Kasavoeboe be schouwd. Zoals de zaken thans staan, heeft Loemoemba in alle belangrijke punten zijn zin gekregen, namelijk: de vorming van een door hemzelf geleide nationale coalitieregering: neutralisering in deze regering van zijn voornaamste tegenstan- het voorkomen van afscheidingen in de provincie Katanga en het ge bied van de Bakongo, wat bij niet deelneming van de Abakopartij tot de mogelijkheden had gehoord. Kasavoeboe zou, volgens een mede deling van Loemoemba, er niet langer n3ar streven de eerste president van de nieuwe staat te worden. In Leopoldstad wordt echter betwijfeld of Kasavoeboe deze wens inderdaad uit zijn hoofd heeft De Belgische minister-resident voor Kongo, Ganshof van der Meersch heeft met waardering gesproken over Loe moemba, daarmee te kennen gevend dat de Belgische regering het nieuwe ka binet volle steun geeft. Het kabinet van Loemoemba omvat 22 ministers, acht staatssecretarissen en drie ministers van staat. Miniter van buiten landse zaken wordt Bomboko, lid van de weinig bekende partij Unimo. Delvaux, lid van de progressieve nationale partij, wordt minister-resident in België en Tho mas Kanza. die onlangs uit de partij van Kasavoeboe is getreden om een eigen partij op te richten, zal minister-gedele geerde bij de Verenigde Naties worden. De eerste minister-president van Kon go, Patrice Loemoemba, werd in 1954 klerk bij de P.T.T. in Stanleystad. In 1957 trad hij als kantoorbediende in dienst van een Belgisch—Kongolese onderne ming, waar hij een jaar later werd be noemd tot directeur. Het vorige jaar Opvallend waren de gematigde v klaringen die hij bij zijn aankomst Brussel aflegde. Vele Belgen in de Kongo koesteren echter wantrouwen jegens Loemoemba. Zij hekelen zijn extreem nationalistische opvattingen en wijzen op zijn minder aangename opmerkingen over de Belgen tijdens zijn jongste ver- kiezingstoernee door Kongo. Sommigen vrezen dat Loemoemba tische neigingen heeft. (Advertentie) KOELKASTEN v.a. ƒ225,- Bij de Electro Speciaalzaak AALMARKT 4 (Van onze speciale verslaggever.) HEEFT Israëls premier Ben Goerion toch nog hoop president Frondizi van Argentinië vóór zondag te ontmoeten? Het gaat er veel op lijken, nu „de man met de leeuwenmanen" twee dagen langer in Nederland blijft dan aanvankelijk was vastgesteld om, zoals hij zelf verklaarde, „wat uit te rusten". Op zijn persconferentie vanmorgen in Den Haag ging Ben Goerion slechts vaag op de vragen der journalisten in, welke een ontmoe ting met het Argentijnse staatshoofd suggereerden. Frondizi vertoefde vanmorgen in Parijs en zou vanmiddag in Brussel arriveren. Ben Goerion, 74 jaar, maar met wild uitstaande aren en een Schil ler-kraag, had het vanmorgen zwaar, zo niet zeer zwaar te ver duren, onder een groot aantal vra gen, dat over de Eichmann-af faire op hem werd afgevuurd. Vooral de Anglo-Amerikaanse pers was vrij agressief. Verschillende repre sentanten van grote krantencombi naties in de Verenigde Staten lie ten duidelijk uitkomen, dat de zaak- Eichmann een gevaarlijk precedent had geschapen. Met name luerd ver wezen naar de landen achter het IJzeren Gordijn, die, met Rusland voorop, tot dezelfde methoden zou den kunnen overgaan. Kortsluiting, veroorzaakt door overbe lasting van het lichtnet in de zaal film en televisie hadden overal grote schijn werpers geplaatst deed de zwaar be waakte Ben Goerion een minuut of vijf volkomen in het donker zitten. Maar toen de pech verholpen was, verklaarde Israëls premier met verheffing en met de vingers krachtig trommelend op de tafel, waaraan hij zat, dat Eich mann, hoe dan ook, in Israël rechters zou verschijnen. Van de door Argentinië, in de Veiligheidsraad inge diende resolutie had hij, geen kennis genomen. Hij garandeerde echter, dat Eichmann aan een eerlijke en objectieve recht spraak onderworpen zou worden, dat hij elke advocaat, behalve ex-nazi's voor zijn verdediging zou kunnen aantrekken, en dat waarnemers van Argentinië en an dere landen van harte welkom zouden zijn. Israël, aldus Ben Goerion, kende de doodstraf niet, met uitzondering twee categoriëen van onrecht tegen het volk begaan. Dat waren hoogverraad er oorlogsmisdaden, onder de nazi's begaan. Israëls premier distancieerde zich op nieuw duidelijk van de gevangeneming Eichmann in Argentinië en diens erbrenging naar Tel Aviv Speurtocht „Een aantal mensen", zo verklaarde hij, „dat hevig in de laatste wereldoor log geleden heeft, heeft eerst in Euro pese en Arabische landen en daarna in Latijns Amerika naar de jodenvernietiger Eichmann gezocht. Toen zij hem einde lijk ontdekten, heeft hij hen een brief gegeven, waarin stond, dat hij zich niet tegen overbrenging naar Israël zou ver zetten. Pas nadat Eichmann in Tel Aviv was gearriveerd, had de regering de ver antwoordelijkheid voor de gevangene overgenomen". Zonder, zoals hij zei, kritiek op de Ar gentijnse regering te willen leveren, bracht Ben Goerion naar voren, dat een man van het misdadige formaat van Eichmann beslist nooit in Israël had kun nen onderduiken. Zijn identiteit zou on middellijk zijn vastgesteld, ook al had valse naam aangenomen („Cle- nog iets", zei de premier. „De juiste achternaam, waaronder hij leefde, kan ik me niet herinneren"). Toegevoegd werd nog, dat de Argentijnse regering in 1944 de belofte had gedaan geen nazi- oorlogsmisdadigers asiel te verlenen. „Denkt u, dat het mogelijk is, dat Is raëliërs binnenkort opnieuw In Argenti nië, of misschien in andere landen toe slaan?" werd Ben Boerion gevraagd. „Dat kan ik niet zeggen", luidde het antwoord. „Ik ken geen andere ex-nazi's, die nog leven en die net zoveel op hun geweten hebben als Eichmann" De Israëlische premier achtte de berech- ting van Eichmann in Israël van het TELEFOON 32176 „hoogste historische recht". „Als ik in Frondizi's plaats had gestaan", zo veegde hij eraan toe. „had ik Israël Gods zegen nagegeven". De Genocide Conventie van 1949, die Israël mede-ondertekend had (de internationale afspraak, dat mensen, die zich aan massa-moorden hebben schuldig gemaakt, in het land, waar de moorden bedreven waren, of door het Internatio nale Hof te Den Haag berecht moesten worden), was volgens Ben Goerion niet van toepassing op Eichmann. Zijn inter pretatie was, dat deze Conventie voor massa-moorden na 1949 en niet voor 1949 van toepassing was. Een indirecte aanval lanceerde Israëls premier nog even op het instituut van de Veiligheidsraad. Het stond wel met elkaar in contrast, fulmineerde hij, dat de Veiligheidsraad wel voor een formele zaak als de gevangenneming van Eich mann bijeenkwam, maar dat aan Isrkëls recht op vrije doorvaart door hel Suez- kanaal zo min mogelijk woorden verspild Sympathie Door de affaire-Ejchmann is op de persconferentie van vanmorgen althans het bezoek van premier Ben Goerion a Nederland enigszins op de achtergrond komen te staan. Gevraagd naar het stand punt van minister Luns in deze gerucht makende zaak, antwoordde de premier, dat Nederland en ook Frankrijk een sym pathieke houding tegenover de Israëlische lijn van actie hadden aangenomen. Met de Nederlandse regering had Ben Goerion o.m. over- de mogelijkheid associatie van Israël met het zich steeds verder verenigde Europa gesproken. Zo lang Duitsland geen gelegenheid kreeg een grote mogendheid te worden, achtte hij een herhaling van de gebeurtenissen van 1939 uitgesloten. Zeer onder de indruk was de premier van de waterbouwkundige werken, die hij woensdag, vliegend over het Delta-ge bied, had mogen aanschouwen. Hij zou (Zie vervolg op pagina 13) Premier Ben Goerion van Israël en zijn echtgenote hebben gis termorgen een bezoek gebracht aan de Portugese synagoge in Am sterdam. Op de foto ziet men v.l.n.r. de heer S. A. Themans, pen ningmeester van de Portugees Israëlitische gemeente, mevrouw Ben Goerion, premier Ben Goerion en dr. E. A. Rodrigues Pereira, voorzitter parnassim der Portugees Israëlitische gemeente. Mevrouw Ben Goerion heeft gistermiddag in gezelschap van mevrouw Cidor, de echtgenote van de Israëlische ambassadeur in ons land, een bezoek gebracht aan de Floriade. MR. BEERNINK VRAAGT ONDERZOEK (Van onze parlcmentsrcdactie) TNE aanvullende gemeentelijke bijdrage voor de Bescherming Bevolking (B.B.) bedraagt in de A-kring 's-Graven- hage 92 cent per inwoner, maar in Rot- erdam slechts 39 cent en in Amsterdam dechts 36 cent. Ik begrijp hier weinig van, ei rar. H. K. J. Beernink (c.h.J gister middag in de Tweede Kamer- In de A-kring 's-Gravenhajge is een efficiency-onderzoek ingesteld, dat als de heer Beernink goed is ingelicht niet tot ingrijpende verandering zal leiden. Gebeurt in Rotterdam en Amsterdam op het gebied van de B.B. misschien te wei nig?. vroeg de c-h. woordvoerder. Indien de departementale eisen voor A-gemeen- ;n A-kniragen te laag zijn, moet de regeling voor de bijdragen worden her- De kostenverschillen zijn ten dele le verklaren uit het feit dat in Amsterdam jaarlijks slechts twee oefeningen worden gehouden, tegen gemiddeld acht in Den Haag. De heer Beernink vond twee te 'rug. De Amsterdamse wijkleiders krij gen voorts maar één gulden per avond, de Haagse vijf gulden. Is f 1 niet aan de lage kant?, vroeg mr. Beernink. Hij ver zocht de minister van binnenlandse za ken, mr. E. H. Toxopeus, de B.B.-begro- tingen van de A-kringen en A-gemeenten onderling te laten %'ergelijken. Beernink voerde het woord bij de behandeling van het wetsontwerp bij dragen bescherming bevolking 1959 I960- Het is hier om rijksbijdragen gemeenten te doen Minister Toxopeus zei in z(jn antwoord dat de B.B. niet alleen een rijkstaak is, evenzeer een taak voor de gemeen ten. Het is een goed beginsel de kosten niet alleen voor rekening van het rijk te doen komen. De kostenverschillen houden verband met de verschillende opzet van de B.B. in de diverse gemeenten. De omvang van JN PARIJS wordt de verwachting uitgesproken dat de afgezant van de „voorlopige Algerijnse rege ring" tegen het weekeinde in de Franse hoofdstad zal aankomen. Hoe "C>EN SPORT VLIEGTUIG Blanc heeft uitgevoerd. (Lan- De Super Cub ging van ijle lucht voor afglijden te be- *-t met een ski-landinesee- iingen door helikopters zijn start met een geringe brand- hoeden). ski-landingsge stel is er gisteren in geslaagd een landing te verrichten op de top van de 4807 m hoge Mont Blanc. Het toestel heeft reeds vaak verricht). Bij de tweede poging raak- De vlieger, Henri Giraud, laag mogelijk te houden. De ten de ski's het topvlak pre- ïad zich eerst door een heli- eerste landingspoging op de cies op het punt dat hij had r de top laten bren- top mislukte. Giraud moest uitgezet. De Super Cub volgens een geslaagde start gen en daar met vlaggetjes de tweevoudige moeilijkheid kwam in de i stukken steenkool een lan- overwinnen op de bergtop gemaakt. Aangenomen wordt dat dit de eerste landing is die een vleugeltoestel op de Mont stond 10Ö0 meter lager. op een zeer stand op twaalf meter dingsbaan uitgezet. Zijn met beperkt gebied te landen met de steile rand van de top. Gi- ski's uitgeruste Super Cub -- - hij de reis naar Parijs zal maken, wordt nog diep geheim gehouden. De politieke organisatie, het Frans- Algerijnse front, die vorige week werd opgericht om Algerije Frans te laten blijven, krijgt steeds meer in vloed onder de Europeanen in dit Franse gebiedsdeel. Volgens medede lingen heeft het front alleen al in Al giers 120.000 leden ingeschreven. In de meeste steden en tal van dorpen zijn aanmeldingskantoren geopend. De organisatoren deelden gisteren mee dat ook Mohammedaanse dor pelingen zich in groten getale bij het front aansluiten. In Algiers wordt de verwachting uitgesproken dat het front wellicht de machtigste politieke partij in Alge rije zal worden. Voorzitter Boualem, der vice-voorzitters van de Fran- Nationale Vergadering, vertoeft op het ogenblik in Parijs. De groep van Soustelle die even eens voor een Frans Algerije is, heeft bekendgemaakt haar campagne tot het gehele land te zullen uitbreiden. het stafpersoneel (in Rotterdam 107 man) loopt bijvoorbeeld sterk uiteen- Wat de verschillen tousen de Amsterdamse en de Haagse vergoeding voor wijkleiders aan gaat antwoordde de bewindsman dat de Haagse leiders misschien wat meer roken dan de anderen. Twee ocfendagen per jaar vond de minister te weinig. Aan ver betering van de voorlichting wordt ge- Overwegend zonnig De Bilt verwacht tot zaterdagavond Warm en overwegend zon nig weer maar ook enkele verpscrid voorkomende on weersbuien, voornamelijk in het midden en zuiden van het land. Zwakke tot mati ge, langs de Wadden af en toe vrij krachtige wind in hdofdzaak tussen oost en noordoost. (Op gemaakt om 11.15 uur). ZON EN MAAN Strandverwachting Morgen overdag goed strandweer met zonnige perioden en een zwakke wind. Temperatuur in de middag ruim 20 gra den. zeewater 16 graden. Vooruitzichten: Tijdens het weekeind mooi strandweer verwacht met enige stijging van tempera tuur en afnemende buienkans. HET WEER EN EUROPA Rapporten hedenmorgen 7 uur li bew 1 bew wzw 2 windstil

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 1