„Domineeskerk" zal plaats maken voor Gemeenschap EEN PLASTIC KOELk>s< IS HET Delta-ingenieur naar IJmond W aterv oorziening Chroesjtsjef in Boekarest Hogere contributie van Z.Holl. Groene Kruis Frondizi wil met Ben Goerion praten Den Haag, somber symbool van modern centralisme 4merika wijst 2 Cubanen uit ELSEVIER, ËEKBLAD Nederlandse volk is verheugd dal Jernliard van zijn ziekte is hersteld, ndjook al maakte zijn verschijning op dc te- ic duidelijk dat hij nog enige tijd rust lehocven.) Wq schrijven dit niet uit een oort byzantinisme, inaar om liet simpele dat dc Prins de laatste decennia zo- gedaan heeft. Mede door zijn !ildenberg"-contaclen, vooral door zijn B, iterke persoonlijkheid heeft hij voor Ne- sejlerland een aantal relaties gekweekt waar- 1 iedereen ons zal benijden. In de Ver- igdo Staten van Amerika, in Afrika en Europa gaan door het optreden van de is deuren voor ons open die anders ge- loten blijven. Het is te betreuren dat ons soms de voortvarendheid mist van de hem geopende kansen gebrudk te ma- Misschien is het goed aan iemand die .stellende is, zulke woorden te wijden lel imdat hij eruit kan leren dat men ztfn acti- iteit op bijzonder hoge prijs stelt. Het stinuilans tot een herstel tfn dat wij hem, èns ons, van harte toe- Teit tst 'ee' «JJir Jatolk °4c i fraaie zaak, ook in het staat- Dg undige leven. En toch vinden wij het i» irdig, wanneer er eens iemand uit hel '1® thema springt, vooral natuurlijk als wij af! et hartelijk met hem eens zyn. Het jong- te geval profa De Gaay Forman van de frqe Universiteit, die de Christelijke 'Tl Werkgevers even kwam vertellen, dat Ne erland geen buitenlandse politiek kan n onder het aanroepen van Jan Pic- >on Coen; dat hjj niets begreep van ipeditic naar Nieuw-Guinea; en dat hq taar een gewaagd avontuur vond. Fris oorden, die bq dit gehoor best eens ocd konden vallen. 1 voordeligst! De Superfroster heeft een sterke plastic binnen- en buitenmantel. Dit is de beste isolatie, dus mini maal stroomverbruik. Bovendien met plastic nooit roest of bescha digingen. a Rectificatie. De receptie van de heer 1 Algra, die zal herdenken, dat hij 25 ar hoofdredacteur van het Friesch ey lad is, zal donderdagmiddag a.s. in het ranjehotel te Leeuwarden worden ge- ouden. W L ER STOND EEN INGENIEUR OP DE KANSEL: (Van een onzer verslaggevers) ER stond zondagmorgen een hoofdingenieur van de Rijks waterstaat op de kansel in de oude hervormde kerk te Oostvoorne: ir. L. W. Lievense (35) uit Hellevoet- sluis, die sinds 1954 belast is met de uitvoering van de Deltawerken in het Haringvliet. Hij sprak over „De kerk in de wereld" naar aanleiding van de woorden uit Handelingen 2 46 en 47 en na hem behandelde de plaatselijke predikant ds. W. de Weerd het onderwerp „De wereld in de kerk", waarbij hij uitging van de geschiedenis van Ananias en Sapphira uit Handelingen 5. Het was een bijzondere dienst. Nu is men in Oostvoorne iets dergelijks wel van ds. De Weerd gewend, want reeds lang zoekt hij naar vormen meer belangstelling voor de kerk wekken. Eerder deed hij dat met film en spreekkoren in het kerkgebouw - door het houden van een cyclus o het verkeer. Door dit nieuwe experi ment wil hij de gemeente ook stem geven, want naar zijn mening heeft iedereen die tot de kerk be hoort daar ook iets te zeggen. In het onkerkse Oostvoorne moet, naar de mening van de predikant, de kerk de oude boodschap in een nieuwe vorm brengen, want dan alleen kan het de buitenstaander iets zegen. OVERVOL Dat dit nieuwe streven van ds. De Weerd de aandacht getrokken heeft binnen en buiten Oostvoorne werd wel duidelijk uit het overvol le bedehuis. Het is zeker niet mijn bedoeling, vertelde Oostvoornes pastor, nu geregeld van deze dien sten te houden, in ieder geval volgt een herhaling beslist niet voor het najaar. Ik hoop echter dat er van uit de gemeente reacties komen, dat men er met elkaar over spreekt en dat men tot het inzicht komt hoe belangrijk het is als de kerk hechte gemeenschap vormt. Dan zal er uit dit experiment iets goeds groeien. Zeker voor Oostvoorne! het het Stil, heel erg stil oude kerkgebouw toen ir. Lievense, gekleed in een lichtblauw costuum, de i onzer verslaggevers) de de eersten belast werd met de uit- 'oerlng van de werken in het Haring vliet, is met ingang vr.n 1 juli benoemd tot hoofd van het bouwbureau IJmond, in welke func!": hij belas'' wordt met het bestuderen, ontwerpen en uitvoeren van de nieuwe toegangsweg scheepvaart raar Amsterdam. Natuurlijk is ir. Lievense bijzonder verheugd over deze promotie, maar toch valt het hem zwaar het eiland Voorne Putten te moeten verlaten. Hij heeft het werk in het Haringvliet zien groeien de zes jaar dat hij daar werkzaam s en hij heeft zich op het eiland ve le vrienden verworven. Dat bleek over duidelijk uit de grote belangstelling voor de bijzondere kerkdienst in de oude her vormde kerk te Oostvoorne van zondag morgen, waar hij sprak over het on derwerp „De kerk in de wereld". Daar wees hij erop, dat er in de wereld nog belangrijker dingen zijn dan carrière ken en geld verdienen, namelijk als christenen in een gemeepschap leven zodoende dat in de praktijk brengen v de eerste christengemeente bezielde. Ir. Lievense (35), die van 1946 tol 1951 studeerde aan de Technischi Ho geschool te Delft, waar hij veel contact had met de studentenpredikant ds. J. T. Wiersma, -lie nu de kerk van Wasse naar dient, kwam in dat laatste jaar bij de Rijks-vat-rstaat en werd belast met het beheer over de Rotterdamsi Waterweg. Na de watersnoodramp vat is hij werkzaam bij het dijkher- West-Brabant en in 195' kwam hij bij de Deltawerken te Hellevoet- 324) Het aquaduct duidt in het al gemeen de waterleiding aan en wel in het bijzonder die uit de oudheid. Die waterleidingen zijn al zeer ond en bestaan zeker reeds sedert de 6de eeuw v. Chr. zoals uit de onderzoekin gen te Samos en Athene is gebleken Door opgravingen is het destijds ge bezigde systeem thans zeer goed bekend en het blijkt, dat tassen de buizenstelsels van thans en die van 2500 jaar geleden in beginsel geen verschil bestaat. Ook toen werden gedegen calculaties uitgevoerd voor en aleer tot aanleg van een zo om vangrijk werk werd besloten Eerst werd bepaald, welke hoeveel heden water vereist waren en daarna volgde een nauw keurig onderzoek van de bronnen die boven het niveau van de stad gelegen soms op 50 of 60 km afstand bevonden Van leem werden dan buizen gebak ken die het water over deze afstand in een flauw bel lende goot naar de stad voerden. Soms bestond die goot ook uit halve bulzen die met stenen of ijzeren platen wer den afgedekt. Het kwam voor, dat deze goot dwars door bergen moes- worden geleid en in valleien en klo ven door boogvormige bouwwerker (die wij de eigenlijke aquadneter noemen) moesten worden onder steund. Dergelijke aqnadneten die vaak in drie verdiepingen werden ge bouwd en dan een hoogte van veertir meter bereikten worden nu nog aan getroffen In de oude Romeinse gebie den van Zuid-Frankrijk. Spanje TIK H IS HET ZO! De Romeinen in het bijzonder wa ren meesters op het gebied van de watervoorziening Het oudste aqua duct van Rome dateert van 312 v. Chr. en had een lengte van 16 km. Maat 400 jaar later beschikte de stad reed.1 over 8 aquaducten waarvan het lang ste eet. lengte van 92 km telde en waarvan enkele ondergronds waren Zjj mondden uit in reservoirs waai net vuil kon bezinken, waarna hei water door middel van sluizen ovei de openbare gebouwen, badhuizen fonteinen en over de woonhuizen er Industriële bedrijven werd verdeeld De buizen in de woonhuizen warei meestal van lood. tenzij het water nie onder hoge druk stond zodat me' balzen van aarde werk kon worder volstaan. De industrie en de particulieren moeten voor he' water betalen, waar voor, overeenkom stig het berekend< verbruik, in de wo nlngcn een loden pü- van bepaalde doorsnede werd gemon teerd, op de plaats waar wij dc metei hebben. Men betaalde dan voor de ïocveelheid water die door dit toe 'oerstuk kon stromen, ongeacht of dti water al dan niet werd afgenomen Op deze wijze werd In het begir an onze jaartelling dagelijks 1 mil ■oen kubieke meter water naar Rome Teleid en In de stad gedistribueerd, d.i bijna driemaal zoveel als bet water verbruik van het moderne Rome be draagt! En wist U, dat Indianen zich nooit behoeven te seheren7 Daarover een volgende keer kansel betrad en daarna de verzen 46 en 47 van Handelingen 2 las. De jon ge kerk waarvan hier sprake is, aldus spreker, kenmerkte zich door geloof, eensgezindheid, blijdschap, en eenvoud des harten en bovendien bezat ze grote werfkracht. Dat kan men helaas van de kerk van nu niet zeggen; zij heeft haast geen werfkracht en geen binding meer en er is een schrikbarende vlucht uit de kerk waar te nemen. De wereld is de laatste jaren ook sterk veranderd, zo vervolgde ir. Lie vense, want het wereldbeeld van van daag wordt beheerst door wetenschap en techniek en het contact tussen de volken heeft radicale wijzigingen on dergaan. Daarom is het een klemmen de vraag, waar we in het sterk indus trialiserende West-Europa en ook in het door de industrie overstroomde westen van ons land naar toe gaan. GEMEENSCHAP Wanneer u mij vraagt of de kerk van nu nog een boodschap heeft voor de wereld en of zij richting bepalend is voor de tijd van nu, dan moet ik zeggen: ik geloof van niet! Maar het verheugende is toch weer, zei ir. Lie vense, dat ik daaraan kan toevoegen, dat de kerk wel weer een rol kan gaan spelen, maar dan echter niet als „domineeskerk", maar als gemeen schap zoals dat ook het geval was bij die eerste gemeente, waarover in de Handelingen der Apostelen sprake is: vol geloof, saamhorigheid, blijdschap en eenvoud des harten. We moeten ieder persoonlijk, zo besloot ir. Lievense, een beetje minder de figuur van Onassis proberen te zijn en een beetje meer te gaan lijken op Albert Schweitzer en als we dat doen, dan ligt er voor de kerk nog een be langrijke taak. Nadat de gemeente gezongen had ge zang 107: 2 „Groot en klein uit alle oorden zien wij komen tot die stem, luist'ren naar zijn liefdewoorden; vrije slaven dienen Hem", hield ds. W. de Weerd een predikatie over het onder werp „De wereld in de kerk", waarin hij ten aanzien van de kerk een opti mistischer geluid kon laten horen, om dat er vele dingen zijn die nog het beeld vertonen van de jonge kerk uit de Handelingen. Natuurlijk gebeuren er, aldus de pre dikant, dingen die een slechte repre sentatie voor de kerk zijn, zoals bi voorbeeld het feit, dat men in Rom aan negers die deelnemen aan of di bezoekers zijn van de komende Olym pische Spelen, geen huisvesting wil ver VERWACHTING Dat de buitenstaanders kritisch let ten op de gedragingen naar buiten van de kerkleden bewijst, dat men van de kerk nog iets verwacht. Men moet echter goed begrijpen, dat de kerk geen samenbundeling is van hei lige mensen en dat zij ook niet vol maakt is. Wanneer de kerk weer een gemeenschap wordt, een punt van be zinning en rust, waar men in alle een voud de knieën kan buigen en kan luis teren naar wat God te zeggen heeft, dan heeft zij een belangrijke taak en dan kan men de negatieve wereld bui ten de kerk houden. Ds. de Weerd wilde de kerk zien als een venster, waardoor je naar de eeuwigheid kunt kijken. Het glas is wel eens bestoven en daardoor wordt het uitzicht moeilijker. Nu is het de taak van de gemeente te zorgen, dat het venster weer gelegenheid tot uit zicht biedt en dat men weer kan zeg gen: het offer van Christus zie ik en de eeuwigheid. Wanneer dat beeld de kerk opnieuw gaat bezielen, dan heeft zij zeker nog een belangrijke taak in deze wereld en kan de wereld ook de kerk binnen treden. Deze bijzondere dienst werd beslo ten met het zingen van Gezang 107: 4 „Zo, zo zien wij 't Godsrijk ko men, 't komt steeds nader elke dag. Amen, zeggen alle vromen, kom, ja kom, o blijde dag, dat ai 't men selijk geslacht aan de Heer word' toegebracht!" Duitsers „lenen" Nederlandse bus Een toerbus van een Bredase firma s in de nacht van zaterdag op zondag n Rudesheim, waar hij tussen honderd andere geparkeerd stond, gestolen en gistermiddag in Duisburg, ongeveer 140 kilometer noordelijker, teruggevonden. De 45 passagiers van de bus, allen uit Breda afkomstig, zouden gisteren met deze bus van een vakantietocht naar huis terugkeren. Aangezien de Duitse politie de gestolen bus nog niet heeft vrijgegeven, heeft de onderneming een tweede bus gestuurd om de passagiers naar Breda terug te brengen. Vliegtuig neergestort in Suriname Bij het vliegveld Zanderij van Para maribo is zondagochtend vroeg een Amerikaans Globemastervliegtuig ver ongelukt waarbij drie mensen om het leven zijn gekomen. De vier overige in zittenden van het toestel, dat voor een deel is verbrand, hebben het ongeluk overleefd. Het vliegtuig, eigendom van de Ame rikaanse military aviation transport service, is tijdens de landingsmanoeu vre door een nog onbekende oorzaak verongelukt. Het wrak werd in de loop van de ochtend door de Surinaamse luchtmacht ontdekt. Zondagavond nog werden in Paramaribo Amerikaanse deskundigen verwacht die een onder zoek zouden instellen. De gouverneur van Suriname heeft namens de regering deelneming gezonden aan de stafchef van de Amerikaanse luchtmacht, gene raal White. Duitsland leent wereldbank weer 25 miljoen De internationale bank voor weder opbouw en ontwikkeling (wereldbank) heeft regelingen getroffen voor het le nen van in totaal 55 miljoen dollar van de Deutsche Bundesbank. Van dit be drag zal 25 miljoen dollar dienen tot vervanging van de op 20 juni verval lende gelijke som van een vroegere le ning van de bundesbank aan de we reldbank en 30 miljoen dollar ter ver vanging van een zelfde op 11 juli a.s. vervallend bedrag. Als blijk n haar schuld aan de Bundesbank zal de wereldbank 25 mil- ioen dollar aan 4 procent notes uitge ven met een looptijd van 2Vi Jaar, die gedateerd zijn 21 juni 1960 en verval len op 20 december 1962 en 30 miljoen lollar aan 4 procent notes met een ooptijd van 3 jaar, gedateerd 11 Juli '960 en vervallend 11 juli 1963. De nieuwe notes zullen evenals di. velke zij vervangen, in Amerikaanse iollars 'uiden. Het netto door de wereld- bank in Duitsland geleende bedrag komt I thans overeen met 440 miljoen dollar. Zelfs, of misschien vanzelfspre kend, olifanten kunnen last van de warmte hebben. Die van het circus Ruppert Bemmerl wa ren er zaterdag niet slecht aan toe. Zij konden een heerlijk bad nemen in de zee bij Blackpool. De Sowjetrussische premier en partij leider Chroesjtsjef is zaterdag per vlieg tuig in Boekarest aangekomen, waar hij het derde congres van de Roemeen se communistische partij zal bijwonen. Chroesjtsjef werd op het vliegveld door de leider der Roemeense commu nistische partij, Georgiu Dej en andere leden van regering en centrale partij comité begroet. 91 w 9 BUISMAN f p voor koffie op z'n bestj Eigen regeling in Rotterdam Noodvoorziening pensioenen voor wijkverpleegsters Van een onzer verslaggevers Met algemene stemmen heeft zaterdagmiddag een buitengewo ne algemene ledenvergadering van de Zuid-Hollandse Vereniging ,,Het Groene Kruis" drie voor stellen van het hoofdbestuur aan vaard, die alle betrekking hebben op een tegemoetkoming aan de noodsituatie die thans is gegroeid ten aanzien van de pensioenen Uitlevering van Eichmann toegezegd DE president van Argentinië, Arturo Frondizi, heeft ver klaard, dat zijn land bereid is Eichmann uit te leveren als deze door Israël aan Argentinië wordt teruggegeven De uitlevering zou geschieden, als aan de voorwaar den van het volkenrecht zou zijn voldaan. Frondizi zei niet dat een verzoek om uitlevering van een bepaald land zou moeten komen Hij ontkende, ooit te heb ben gezegd, dat Eichmann. als hij door Israël werd teruggege ven aan Argentinië, aan West- Duitsland zou worden uitgele verd. Frondizi zei bereid te zUn, de pre mier van Israël David Ben Goerion, te ontmoeten, waar die maar wilde HU legde er de nadruk op, dat Ar gentinië zeer goede betrekkingen met Israël onderhoudt. Het standpunt van Argentinië, aldus de president, is nauwkeurig uiteengezet in de klacht bU de Veiligheidsraad van de V.N. over schending door Israël van het volkenrecht en van de souverelniteit van Argentinië. Het Israëlische kabinet heeft opnieuw het standpunt ingenomen, dat Eichmann terecht moet staan In Israël en niet aan Argentinië terug zal worden gegeven. Een woordvoerder bevestigde noch ont kende, dat een onderhoud tussen Fron dizi en Ben Goerion wordt voorbereid Als hei plaats heeft zal dat waarschijn lijk tegen het eind van deze week in België gebeuren. Het voorarrest van Eichmann is op nieuw met 30 dagen verlengd. Na afloop van deze verlenging zal de officiële aan klacht tegen Eichmann moeten worden uitgebracht. Volgens functionarissen heeft Eichmann nog niet verklaard door welke I advocaat hij verdedigd wenst te worden. voor de wijkverpleegsters in de diverse afdelingen. De consequentie van deze voorstel len zal waarschijnlijk in alle plaatse lijke verenigingen van Het G> rne Kruis", behalve Rotterdam, leiden tot een niet onaanzienlijke verboging de contributie. De vereniging „Het Groene Kruis" te Rotterdam nam aan deze vergade ring, die werd gehouden in het Beurs gebouw te Rotterdam, g^en deei Deze vereniging beschikt over een eigen gro te organisatie Zij heeft daarmedt eer eigen regeling getroffen en blijft bui ten de algemene regeling die vooi Zuid-Holland is aanvaard. Dat Rotter dam niet met deze algemene regeling meedoet, werd door voorzitter dr. W. Noteboom, oud-burgemeester van Voorburg, zeer betreurd. De bestuursvoorste len behelsden aanzienlijke verhoging van de in het pensioenreglement genoemde omslag van de plaatselijke verenigingen, een overbruggingstoelage op het pensioen reweg de meeste wijkverpleegsters en een bijdrage in een fonds, te vor men voor zeer onvoldoende gepensio neerde wijkverpleegsters. Overbrugging Van de zijde van het hoofdbestuur werd uiteengezet dat deze voorstellen zeker geen behoorlijk pensioen voor de wijkverpleegsters betekenen. Zij houden slechts een allernoodzakelijkste tege moetkoming in aan een in alle opzich ten onverantwoorde noodsituatie De bedoeling is met deze noodmaatregelen de brug te vormen naar de aleemene landelijke pensioenregeling die thans in voorbereiding is en die waarschijnlijk binnen enkele jaren een feit zal zijn. Green middelen Aan de stemming ging nogal wat discussie vooraf: verreweg de meeste afdelingen beschikken niet over midde len om de aanvaarde voorstellen ui' te voeren Mogelijkheden tot verhoog de subsidies zijn wel aanwezig, doch men achtte het onjuist daarop alvast ie gaan rekenen Ook een contributie- verhoging achtte men niet altijd aan te bevelen Die noudt de mogeliikhe") in van bedanken van de leden, en dan is men nog verder van huis Ook mo- ?elijkheden tot retributie voor verleen- e hulp achtten velen niet aanvaard baar: het sociale icfel van een kruis- 'eren t ging geraakt dan zoek Maar In principe hebben de plaatse- ijke verenigingen in »eheel Zuid-Hol iagrarische hervorming Voor de Sowjet land de verhoging van de wijkverpleeg Unie tekenden de minister voor buiten sterspensioenen aanvaard Deze maat 'landsp handel. Patolitsjef. en de voor regel zal in ieder geval moeten wor Izitter van de staatscommissie voor cul den uitgevoerd en op welke wijze men turele betrekkingen, Zjoekof De eerste verschaf- vice-premier, Mikojan, woonde de onder 'tekening bij. Burgemeester Kolfschoten (Van één onzer redacteuren) „Wanneer ïk U i somwijlen het somber symbool van een modern en schrikwekkend cen tralisme welkom rhat) heten, dan kan ïk niet anders zeggen, dat U aan het goede adres bent. Wij leven en lijden met U mee, als U begrijpt wat ïk bedoel. Met deze woorden begroette burge meester Kolfschoten namens het Haagse gemeentebestuur zaterdagmiddag in het historische oude stadhuis de leden van de Zuidhollandse vereniging Anti-Revolutionaire gemeente- en vinciebestuurders, die in de Residentie het 25-iarig bestaan van hun vereniging herdachten. De voorzitter der Zuidhollandse eniging, mr. dr. E. P. Verkerk, burge meester van Boskoop, had in zijn ope ningswoord de arbeid van zijn voorgan gers en dan in het bijzonder die var wijlen de heer J. A. Jansen Manenschijn herdacht. Ook de secretaris der vereniging bur gemeester N. van der Brugge uit Gies- senburg releveerde in het overzicht over de afgelopen 25 jaar het werk v de vroegere bestuursleden, waardoor Zuid-Holland een principieel, anti-i Na de rede van het lid van het college an Ged. Staten, mr. T. A. van Dijken, waarvan we zaterdag al een verslag brachten, werden de heren E. A. Polet uit Gouda, M. W. Schakel uit Hoornaar en M. H. L. Weststrate bij acclamatie tot bestuurslid herkozen, terwijl in de vacatures, ontstaan door het bedanken de heer A. Hogeweg te Rotterdam A. J. Dekker te Alphen aan de Rijn resp. de heren mr. H. Bavinck, wethou der te Rotterdam en L. Los, raadslid te Leiderdorp tot bestuurslid werden gekozen. Tot leden resp. plaatsvervan gende leden van het Verbondsbestuur werden de heren mr. dr E. P. Verkerk uit Boskoop en M. W. Schakel uit Hoor naar herbenoemd, terwijl in de vacatu res, ontstaan door het bedanken de heren A. Hogeweg en A. J. Dekker, de heren M. H. L. Weststrate te Vlaar- dingen en J. v. d. Herik te Zwljndrecht werden benoemd. Tijdens de ontvangst in het gemeente huis merkte burgemeester Kolfschoten nog op. dat de Zuidhollandse vereniging van Anti-Revolutionaire gemeente- en provinciebestuurders een benijdens waardige veelzijdigheid bezit. „Met alle eerbeid gezegd, u is van alle markten thuis", aldus spr. „Raadsleden, wethou ders, burgemeesters en gemeentesecre taris, alsmede provinciale bestuurders werken tezamen. De band, die u bindt is ontleend aan hogere beginselen, nl. de Den Haag I an^i-revolutionaire beginselen. vanuit i Oliecontract Ci'ba- "?iislanit onderteken!1 De Verenigde Staten hebben zaterdag twee Cubaanse consulaire ambtenaren last gegeven, het land binnen 48 uur te verlaten. In een nota van het State De partment aan de Cubaanse ambassade te Washington werd gezegd, dat Carlos Sanchez y Basquet, een mederwerker van de Cubaanse consul te Miami. ,de voornaamste agent van de Cubaanse ge heime dienst in dat gebied" is .terwijl de culturele attaché bij het Cubaanse consulnat-generaal In New York, dr. Berta Pla, zich schuldig zou hebben ge maakt aan anti-Amerikaanse propagan da. Dezer dagen heeft de Cubaanse rege ring twee ambtenaren van de Amerl kaanse ambassade in Havana uitgewe Inmiddels hebben de Sowjet-Unle en Cuba zaterdag te Moskou een overeen komst inzake levering van Russische olie en olieprodukten aan Cuba gesloten Voorts werd een gezamenlijk communl qué getekend betreffende de betrekkin gen op economisch en handelsgebied er ;n culturele samenwerking. Van Cubaanse zijde werden de stuk ken getekend door Antonio Nunes Mme ne2. de directeur van het instituut V2K CÓpyrlgM P. 1. B. Boi 6 Cop^Kog.ftrrntlC^Tj gemeente en het gewest bestuurt." Burgemeester Kolfschoten herinnerde er vervolgens aan, dat het plaatselijk élan en de plaatselijke zelf standigheid, vooral in de na-oorlogse jaren door een niet te ontkomen cen tralisatie in verdrukking is gekomen en verzwakt. „Wij kunnen echter niet vol doende werkzaam zijn voor het herstel van het stukje plaatselijke en geweste lijke zelfstandigheid", zo besloot bur gemeester Kolfschoten. Burgemeester mr. dr. Verkerk uit Boskoop dankte tenslotte het Haagse gemeentebestuur voor de officiële ont vangst. Wethouder mr. R. M. van Reé- nen, zelf lid van de vereniging, had namens het Haagse gemeentebestuur de gehele dag de jaarvergadering bij- Binnen vier jaar Europese markt voor eieren? In besprekingen tussen de zes mi nisters van landbouw van de E.E.G.- landen in Den Haag zijn plannen ont worpen om in een periode van 4 jaar te komen tot een volledige gemeen schappelijke markt voor eieren. Na de ze periode zal het waarschijnlijk nood zakelijk zijn, dat het goederenverkeer tussen de zes lid-staten onderworpen blijft aan een regiem van heffingen, omdat niet kan worden aangi^omen, dat in deze korte periode de graan prijzen in de afzonderlijke landen ge lijk zijn geworden. Het grote winst punt is, dat men bereid blijkt te zijn de produktie-techmsche voorsnrong Beiaardklokjes gestolen In mei of juni zijn uit een afgeslo ten ruimte op de eerste verdieping van de Zuiderkerk In Amsterdam Jrie klei ne beiaardklokker (ter grootte van een flinke bloempot) gestolen. Zaterdag werd de diefstal ontdekt, waarna aan gifte werd gedaan bij de politie. De klokken hebben volgens de politie geen historische waarde. Twee klokjes zijn van Klaas Noorden, een werkbaas van de Hemony's, de derde Is van He- mony De drie klokjes waren anderhalf iaar geleden met vier andere verouder de en afgekeurde klokken uit de beiaard van de Zuiderkerk in een ruimte op de eerste verdieping van de kerk opge slagen. Ze zijn inmiddels door nieuwe vervangen Zoals bekend wordt de Zui derkerk thans gerestaureerd De beiaard is al vernieuwd De vier afgekeurde klokjes die de dieven hebben laten Oppositie in Labour tegen Gaitskell Het bestuur van de linkse groepering der Britse Labourpartij, „overwinning het socialisme", heeft een motie gepubliceerd waarin het aftrpden van Hugh Gaitskell als partijleider wordt ge- eist De linkse groep stelt hem verant woordelijk voor de crisis die de partij dit ogenblik doormaakt, .Hoewel de persoonlijke kwaliteiten n de heer Gaitskell nog lange tijd or de Labourheweging van nut kun nen zijn", aldus de motie, ..menen wij dat zijn leiding een bron van zwakheid, verwarring en onenigheid In de partij ls en dat zijn aftreden in het belang van Labour zou zijn Volgens de motie de toestand voor de oartil onhoudbaar worden omdat Ga!fcke1l niet meer na- sns allen snreekt. ..doch voor een kleine kliek die niet representatief is jor het geheel." Extra blasting in België Door de grote vleesaanvoeren ls België genoodzaakt, speciale belas tingen te heffen op de Import van be paalde vleessoorten. Deze maatregel is genomen om de import te beperken en de dalende bin nenlandse nrilzen te steunen. De extra belastingen komen boven het normale Invoerrecht Zil variëren van 0.057 gul den tot 0.2565 gulden per Engels pond. Het laagst is deze belasting voor var kensvlees, het hoogst voor rundvlees.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 5