CHKISTFU VELPON Koperen rollen van de Dode Zee en Betliesda l Rijksambtenaren maakten gemeenten te royaal ontharing depilan CJV.V. steunt looneisen van politieambtenaren Moeder Middelburg bezon zich op reformatorisch besef Behoud enschoonheid der tanden de cjrootóte gave Een woord voor vandaag Kanttekening Een merkivaardige vondst Bij de Dode Zee zijn niet slechts oude papyrus rollen ge vonden maar ook een koperen rol. Hierover schreef Alh. Vis in het Doopsgezind Weekblad: A/IINDER bekend is zeker een andere, niet minder merk waardige vondst: op 20 maart 1952 werden in grot 3, ten N. van Qumram aan de N.W. kust van de Dode Zee. twee KOPEREN rollen gevonden, die samen 2.40 m lang waren en 0.30 m hoog. Op die rollen was een tekst ge hamerd. Helaas onleesbaar, door dat het koper in de loop der eeu wen volkomen geoxideerd was; de rollen zouden gebroken zijn, wanneer men ze eenvoudig had ontrold. Al de andere teksten van Qumram waren op leren rollen geschreven, het gewone schrijf materiaal, enkele slechts op papy rus. Maar deze op KOPER. Er moest een bepaalde reden voor geweest zijn. Misschien waren die koperen rollen bedoeld als muur-inscripties, om bepaalde teksten altijd voor de ogen der kloostergemeenschap" zicht baar te houden? Of.... omdat die teksten ZO belangrijk waren, dat men ze wilde behoeden tegen mogelijke vernietiging? Dit laat ste bleek het geval te zijn. In 1953 slaagde K. G. Kuhn van Heidelberg er in, de teksten gedeeltelijk te ontcijferen en hij ontdekte, dat de koperen rollen een lijst bevatten van de plaat sen, waar voorwerpen van grote waarde waren verborgen. En toen in 1955 door zorgvuldige chemi sche analyse de rollen zonder be schadiging ontrold werden, werd zijn hypothese bevestigd. In de cember 1959 verscheen eindelijk de met spanning verwachte publi catie van de teksten in het Frans (J. T. Milik in de Revue biblique). De twee rollen horen bij elkaar en bevatten samen één teles! da komt op geen andere plaats voor, de joodse literatuur noemt deze niet. Niet zolang geleden echter hebben opgravingen de eerste twijfel weggenomen: men ontdekte een grote vijver, noorde lijk van de tempel, meer dan 5000 vierk. meter groot. DAT is Bethesda geweest. Zoals in Joh. 5:2 staat, bleek deze vijver wer kelijk vijf zuilengangen te heb ben. In de vijfde zuilengang la gen de zieken, die hun genezing afwachtten. Zo vindt de heden daagse bezoeker van Jeruzalem een van de meest indrukwekken de resultaten van de moderne op gravingen. En nu hebben de ko peren rollen van Qumram ook de tweede grond van twijfel wegge nomen! Het feit dus, dat Bethes da in geen enkel joods geschrift wordt genoemd. Want de 57e plaats, waar schatten verborgen zijn, wordt op die koperen rol al dus beschreven: „Dichtbij, in BETH ESCHD ATA JINin de vij ver, bij de ingang JEMUMITH, vindt u een vaas met specerijen en kostbare reuk-oliën." BETH ESCHD ATA JIN betekent: twee maal Bethesda.... en ja, het bleek waar te zijn: de vijver is door één zuilengang in twee delen ge splitst. Er zijn dus eigenlijk twee vijvers. En: JEMUMITH is een verkleinwoord van het Hebreeuw se woord JAM, dat ZEE betekent, dus dit wil zeggen: de kleinste van de twee vijvers. Hier in en rondom Bethesda is volgens de lijst op de koperen rol de grootste voorraad van de gehei me schatten verborgen (berg plaatsen 5760). En de schrijver eindigt met de uitroep: Bethesda op de koperrol van Qumram! De koperrol is de getuige, die het bewijs levert: Joh. 5:2 is altijd ten onrechte min of meer ver dachtgeweest een merk waardig resultaat, volkomen onverwacht! „In Chorebbe, gelegen in de vallei van Anchor, onder de tre den, die naar het oosten leiden, graaf 20 m diep: een vaartuig vol zilver, totaal gewicht 17 ta- lente." Zo wordt ons een sprook jeswereld ontvouwd, 64 plaatsen worden opgesomd, die elk grote schatten bevatten: goud, zilver, in munten en staven, specerijen, reuk-oliën, kostbare vazen en nog veel meer.... de totale waarde er van zou nu zeker in de hon derden miljoenen guldens lopen... Wat moeten we daarvan den ken? Waren dit de bezittingen van de Essenen, die dit alles vei lig wilden stellen in bewogen tij den? Zij hadden immers gemeen schap van goederen, ieder nieuw lid gaf al zijn bezittingen op. Maar.... de in de teksten genoem de schatten zijn TE groot, dan dat zij ZO verzameld zouden kun nen zijn. Of is het een heenwij- zen naar de beroemde tempel schatten, die in het jaar 70 na Chr., toen de Romeinen het land binnenvielen, aan de Essenen werden toevertrouwd, om te be waren tot betere tijden zouden aanbreken? Of.... vormen die teksten één van de in Oosterse legenden tot op deze dag zo geliefde onderwerpen? Deze laat ste hypothese is waarschijnlijk de ware: men doet dan ook nergens moeite, die schatten ,,op te gra ven".... zij geven ons een glimp in de zo populaire verbeelding, die 2000 jaar geleden, vooral na de verwoesting van de tempel van Salomo, de gelovige joden deed vragen: waar zijn al die tempelschatten gebleven? langrijker iets anders, dat de- n.l. geografische informatie. TN Johannes 5:2 lezen wij 1 de bekende vijver (het U weet de joden geloofden dat nu en dan een engel in die vijver neerdaalde en de eerste zieke, die NA de engel het water beroerde, zou genezen worden Maar tot kort stonden zelfs nen wat scepti verhaal: er was nergens omgeving* een spoor ver gevonden de naam Bethes- 4 1 «1 V1 - 1 f v A.R.-gemeente en provinsiebestuurders (Van een onzer redacteuren) Het zijn juist vele rijksambte naren, die de bemoeiingen en uit gaven van de gemeenten in sterke mate hebben gestimuleerd. In de vandaag in Den Haag gehouden jaarvergadering van de Zuidhol landse vereniging van Anti Revo lutionaire gemeente- en provin ciebestuurders stelde het lid van het Zuidhollandse college van Ged. Staten, mr. T. A. van Dijken dit nadrukkelijk vast, toen hij sprak over het onderwerp ,,Het toezicht van Gedeputeerde Staten op de gemeentebesturen." Afr. Van Dijken kwam tot deze con clusie in verband met het feit, dat in de memorie van toelichting op de financiële verhoudingswet 1959 met zachte, maar niet met onduidelijke Modern, snel en mild, veilig en reukloos» van Hamol uit Zwitserland tube J.50-2.95 Hervormd Nederland schrijft prijsvraag uit voor tekenaars De redactie van Hervormd Nederland heeft voor tekenaars een prijsvraag uit geschreven voor een omslagtekening voor het op 15 oktober te verschijnen gezinsnummer. Dit in verband met het 15-jarig bestaan van haar blad. Gevraagd wordt een tekening in een of twee kleuren (waarvan 1 zwart). In de jury hebben zitting genomen: dr. J. W. Schulte Nordholt te Wassenaar; H. A, Gerretsen te Den Haag; P. J. W. Steinz te Rotterdam; ds. F. H. Landsman te Den Haag. De eerste prijs wordt gehonoreerd met een bedrag van 500. (Van een onzer verslaggevers) De vele grieven, die de politie ambtenaren hebben ten aanzien van de huidige salarisregeling, zijn op het tweedaagse congres van de Bond van Christelijke po litieambtenaren, dat in Dordrecht is gehouden, uitvoerig uit de doe ken gedaan. Talrjjke afgevaardig den voerden over dit onderwerp het woord en het leek er op, dat aan het geduld van deze ambte naren welhaast een einde is geko men. Tenslotte werd met algeme ne stemmen een motie aangeno men, die aan de ministers van binnenlandse zaken en van justi tie zal worden gezonden. missie „werkclassificatie politiefuncties" is verschenen, men verwacht, dat thans vóór alles op korte termijn het over leg inzake de salarisverbetering zal worden geopend. De voorzitter van het C.N.V., de heer C. J. van Mastrigt, die, zoals wij reeds schreven ook op het congres aanwezig was, verklaarde tot voldoening van de aanwezigen, dat het Christelijk Nationaal Vakverbond strijd voor een goede salariëring va politie steunt. Ook over tal van andere onderwerpen werd op het congres het woord gevoerd. Zo braken verscheidene afdelingen een lans voor de gepensioneerde ambtena ren. Men wilde, dat de korting van de pensioenen op 65-jarige leeftijd in ver band met de A.O.W. niet meer zou wor den toegepast. Ook werd geruime tijd gesproken over de financiering van de nieuwe unifor men. De regeling, die men hiervoor heeft getroffen, had niet de goedkeuring van vele leden van de Christelijke bond- De aftredende leden van het hoofdbe stuur, de beren J. W. van Dongen uit Rotterdam, A. J. van Helden te Zwolle. L. van den Heuvel uit Delft, C. Verhey te Vught en S. J. Zandberg te Zutphen werden herkozen. Het hoofdbestuurslid W. Cuperus uit Beverwijk, stelde zich in verband met zijn pensionering, niet meer herkiesbaar. De heer P. A. Gouds waard uit Assen, de tweede voorzitter van de bond, dankte hem aan het einde van het congres voor het vele werk, dat hij heeft gedaan en bood hem een ge schenk aan. In de vacature-W. Cuperus werd ge kozen de heer H. J. Engelse uit Haar lem. De bondsvoorzitter, de heer D. Rook, die wegens ziekte 'het congres niet kon bijwonen, werd voor de tijd van drie jaren herkozen. Besloten werd, de heer J. van der Molen uit Utrecht, secreta ris van de bond, met ingang van 1 juli te benoemen tot gesalarieerd bestuurder in vaste dienst. Met ingang van 1 ja nuari 1961 .wecden voor de tijd van drie. jaren beroemd als leden van décom- missie ter controle van de bondsfinan- ciën de heren A. H. van Diggelen uit Rotterdam, J. Kordes uit Bloemendaal en S. Syperda uit Duivendrecht. Tot le den van de commissie van arbitrage be noemde de algemene vergadering de heren Tj. Bleeker uit Leeuwarden, A. H. van Diggelen uit Rotterdam en E. J. H. Driessen uit Renkum. Tot plaats vervangende leden werden gekozen de heren M. L. C. de Haan te Hendrik Ido Ambacht, J. Knol te Kampen en H. J. Witteveen t.e Sellingen. Besloten werd het volgende jaar de algemene verga dering in Noordwijk te houden. Dr. Ida Scudder overleden Naar de Wereldraad van Kerken te Genève bericht is op 90-jarige leeftijd te Kodail-Dual in Zuid-India verleden de Amerikaanse dokter Ida Scudder. de eerste vrouwelijke zendingsarts in Zuid- India. In 1870 in Zuid-India geboren als dochter van een zendingsarts, volgde zij ln Amerika het onderwijs en keerde in 1900 terug naar India als arts, omdat het voor Hindoes en Mohammedanen in die jaren verboden was hun vrouwen te laten helpen door een mannelijke arts. Dr. Ida Scudder was zo begaan met het lot van de vrouwen dat ze in Vellore een medische hogeschool opende voor de opleiding van meisjes tot arts. Later werden ook mannelijke studenten toege laten. Het Christian Medical College en het hospitaal te Vellore zijn door dr. Ida Scudder wereldberoemd geworden. Eni ge maanden geleden kreeg zij op haar 90e verjaardag de hoogste onderscheiding van de regering van India. Ida Scudder is in Vellore begraven. woorden wordt gezegd, dat het toe zicht van de colleges van Ged. Staten op de gemeentebesturen wel wat strenger had kunnen zijn. In zijn rede behandelde mr. Van Dij ken achtereenvolgens het toezicht van Ged. Staten op de door de door de ge meentebesturen vastgestelde uitbrei dingsplannen, de begrotingen, de bur gerlijke rechtshandelingen, de strafver ordeningen en de woonruimteverorde ningen. Wat de uitbreidingsplannen betreft wees spr. er op, dat Ged. Staten bij hun goedkeuring de doelmatigheid van het uitbreidingsplan toetsen, terwijl zij bij die gelegenheid tevens beslissen over de tegen dit uitbreidingsplan bij Ged. Staten ingebrachte bezwaren. De dagelijkse besturen der provincies ontvangen vootlichting van de provin ciale planologische dienst en uiteraard ook van het gemeentebestuur en de be langhebbenden. Ged. Staten moeten evenals de gemeenteraad nagaan of het uitbreidingsplan de verschillende vaak tegenstrijdige belangen, welke daarbij aan de orde komen, op juiste wijze af- GED. STATEN Mr. Van Dijken erkende, dat de in vloed van Ged. Staten diep ingrijpend omdat de Woningwet de gemeente verplicht binnen een jaar na onthouding van de goedkeuring een nieuw plan vast te stellen met inachtneming van de beslissing van Ged. Staten. Spr. was van oordeel, dat de gemeen teraad. de eigenaren niet meer moet binden, dan werkelijk nodig is in het belang van een ordelijke ontwikkeling de gemeente, in welk verband hij i op twee recente Koninklijke beslis singen over uitbreidingsplannen van Oosterwijk en Nieuwer Amstel. Ten aanzien van de begroting en de burgerlijke rechtshandelingen merkte mr. Van Dijken op, dat aanvankelijk bij de goedkeuring de vermogensbelan- gen van de gemeente sterk op de voor grond stonden. Later heeft zich dit ver wijdt tot de gemeentebelangen in het algemeen. Op één na alle provinciale besturen toetsen de ter goedkeuring aangeboden besluiten tevens aan het al gemeen belang. Alle colleges van Ged. Staten plegen goedkeuring aan een ge meenteraadsbesluit te onthouden, wan eer dit in strijd met de wet is. Voor wat de plaatselijke strafverorde ningen betreft, drong mr. Van Dijken er bij de aanwezige gemeentebestuur ders er op aan om niet meer strafbe palingen te maken dan nodig zijn. Met verschillende voorbeelden, vooral ont leend aan een dikwijls onnodig toege past stelsel van vergunning, gaf spr. aan, welke vergaande bepalingen soms worden genomen, waardoor zelfs bijv. de vrijheid van het onderwijs in de klem was gekomen, o.a. bij het lesge ven in autorijden. „Bij de toepassing van de Woon- ruimtewet is de eerste wettelijke voorgeschreven richtlijn", aldus mr. Van Dijken, „dat met de wensen van de eigenaren zoveel mogelijk re kening moet worden gehouden. Dit voorschrift wordt in de praktijk verschillende gemeenten nog i eens veronachtzaamd." Geref. Jeugdcentrum schrijft prijsvraag uit voor toneelstuk Het Gereformeerd Jeugdcentrum „De Witte Hei" heeft een prijsvraag uitge- schreven voor het schrijven van een toneelspel, dat speelbaar zal zijn door jeugdgroepen. Gevraagd wordt: een to neelstuk, dat speelbaar zal zijn óf door leden jongens en meisjes samen van gereformeerde jeugdverenigingen (16, 1720 jaar) of door meisjes van gereformeerde jeugdclubs (1216 jaar of door jongens van jeugdclubs (12—16 jaar) of door beide. Het aantal spelers mag lopen van 4 tot 10. De minimale speeltijd zal voor de eerste groep 45 minuten moeten bedragen, voor de laat ste drie groepen 30 minuten. In de keu ze van zijn onderwerp en de uitwerking daarvan is men geheel vrij. Voor prij zen wordt een bedrag van 500 ter be schikking gesteld. De eerste prijs zal Brits verbod voor gebedsgenezers? Britse doktoren hebben een verbod geëist op de praktijken van gebedsgene zers die in ziekenhuizen de hand op leggen aan patiënten. Volgens de doktoren hebben deze praktijken een schadelijke invloed op de strikt medi sche taak van het verplegend personeel. Indien de els van de doktoren zou worden overgenomen door het ministerie gezondheid, zouden de gebedsgene- geen praktijk meer mogen uitoefe- in de honderden Britse staatszie- kenhuizen. De maatregel zou niet van kracht zijn op de partikuliere zieken huizen. Beroepingswerk Workum; te Velp, Geld. (vac. Flier) toez.: C. D. Israel te St. Nicolaasga; Enkhuizen: Y. G. Oltlammers te Win- n, Fr.; te Serooskerk-Kerkwerve, toez.: M. Ruster vic. te Zeist; Aangenomen naar Rotterdam-Delfsha- ;n (wijkgemeente 's Gravendijkwal- kerk): J. W. Schipper te Deventer; naar Jutrij p-Hommerts: J. A. Rietberg te Hau- lerwijk. Aangenomen de benoeming tot hulp prediker te Leiderdorp: J. van den Hoek, hulpprediker te Nieuwveen; de benoe ming tot bijstand in het pastoraat te As- tonsomeren: F. v. d. Grift te Serooskerk- Kerkwerve. te Den Heidei Na overgang van dr. H. v. d. Linde OPENLIJK heeft de Hervorm de Gemeente van Middel burg vrijdagavond haar stand punt bepaald tegenover de over gang naar de Rooms-Katholieke Kerk van een van haar predikan ten, dr. H. v. der Linde. „Geschokt door deze gebeurte nis, nu ruim een maand geleden, treedt de centrale kerkeraad met een positieve aktie, een bezinning op het reformatische besef en de opbouw van de gemeente Christus in Middelburg, naar bui ten", zo vatte de praeses van de kerkeraad, ds. M. Enker, de be doeling van de bijeenkomst in de Nieuwe Kerk aan het begin van Advertentie 45 Jet zweeg een ogenblik, om een paar wespen weg te jagen van de schaal met peren, die ze had mee gebracht, vervolgde toen: „Ik heb juist gehoord, dat mevrouw Hulbers ook wel graag iemand op kamer zou willen hebben. Zeker tegenslag gehad in zaken, tenminste vroeger was het er altijd heel royaal en kamers verhuren doe je toch niet voor je plezier Ze zweeg en scheen een antwoord af te wachten. Toen dit niet kwam. nam ze een fruitmesje en begon is wat traag van ge- zijn zwijgen niet. rouw tegenover hem ag en nacht en een n. Het dorp was zeer itgestrekt en w"èlvarend. zodat Johan een bloeiende practijk had en al jarenlang zijn zieken in een mooie auto bezocht. Jet was groot en fors -een weidoor voede vrouw, die nooit zorgen had gekend alle goede gaven van het leven als ha, peren te schillen. Vader i dachten, dus verwonderde haa: Dokter Mees keek naar de v Ze had een dienstbode voor c juffrouw als hulp bij de kindert WILLY STRUT ■anzelfspre flinke dokters moeder, die de teugels ih handen wis1 te houden. De vrouwen van de dorpsnotabelen wa ren haar vriendinnen, ze las de nieuw uitgekemer romans, ging zo nu en dan met haar man naar dt schouwburg of de bioscoop in de stad en luisterde graag en veel naar de radio. Ze hield van mooi< kleren en sieraden, maar als de kinderen, toen z< nog klein waren, met een vuil handje haar mooif japon vastgegrepen, was ze nooit boos geworden. Ze was in alle dingen geknipt naar de gulden middel maat, hoewel dit oordeel haar zeker zou hebben mis haagd. „Een peer, papa?" „Graag." „Die familie Hulbers ls heel aardig, een man en een vrouw, ze zijn zo tussen de vijftig en zestig. Het zou voor u veel geschikter zijn, mensen van uw ei gen leeftijd, en een man er bij, dat geeft wat meer aanspraak." Dokter Mees schudde ernstig het hoofd. „Ik heb net uitstekend, mevrouw Van Velzen is een lieve leschaafde vrouw, wat zou ik meer willen?" Jet schilde een tweede peer. „Heb u nog niet ge- loord. wat ze over haar vertellen?" vroeg ze. „Over wie?" ..Over die mevrouw Van Velzen. De oude heer haalde de schouders op. „Zo," zei nij zacht spottend, „wat heeft de spraakmakende zemeente nu weer uitgebroed?" .Juffrouw Jurriëns weet het van familie. Die me vrouw Van Velzen is helemaal geen mevrouw, die Paultje is een onecht kind. En ik vind niet, dat u als man alleen bij zo iemand kunt blijven wonen Het hele dorp praat over haar straks denken ze ook nog wat van u en dat ls voor Johan ook niet goed, dat begrijpt u wel. Trouwens, ik vind het een bru taliteit van haar, dat ze indertijd, toen ze bij Johan kwam praten, niet tegen hem heeft gezegd, hoe de vork in de steel zat; ze compromitteert ons." Ze legde drie geschilde peren op een bordje riep: „Jongens, willen jullie jongens, het klein meisje met de blonde krullen en de peinzende ogen. De oude dokter keek naar haar bewegingen zon der iets te zien. Mevrouw Van Velzen had nooit over haar huwelijk of haar man gesproken en een uitke ring kreeg ze in geen geval. Maar dit, nee dit ge loofde hij niet. De kinderen waren weer teruggegaan naar hun spel. Jet veegde het mesje af aan een kastanjeblad, dat ze boven haar hoofd had afgerukt. „Hebt u wel eens iets... iets van erg gemakkelijke opvattingen gemerkt?" vroeg ze. x Haar nieuwsgierigheid ergerde dokter Mees. „Nee" zei hij. „en ik geloof ook niet, dat er iets van waar is. In een dorp lasteren de mensen graag, ze heb ben niets beters te doen. het kost geen geld en het is gemakkelijk." Het gebeurde niet dikwijls, dat hij schamper werd, maar hij zag Anne's klare ogen voor zich en haar ernstige mond, die nooit klaagde. Hij stond op en liep in de richting van de kinderstemmen. Jet keek hem peinzend na. Ze vroeg zich af, hoe het kwam, dat haar correcte schoonvader partij trok voor ie mand, als die mevrouw Van Velzen. Bij het naar huis wandelen die avond stond het gezicht van de oude dokter strak. Hij geloofde de praatjes niet, maar het was nodig, dat hij het Anne op de man af vroeg. Als het bleek, dat er werke lijk sprake was van laster, zou hij wel zorgen, dat haar goede naam niet langer door de modder werd gehaald. Als... de andere mogelijkheid wilde hij zelfs niet stellen, zo pijnlijk was die hem. Denkend over de wijze, waarop hij zijn vraag zou inkleden, liep hij verder Wat zou ze zich gekwetst voelen, het me kind! ter zich verlicht; ze leek een beetje moe, lag een kinderlijke blijdschap over haar gezicht, dat in de laatste drukke maanden wat te smal worden. (Wordt vervolgd) de avond in een korte toelichting samen. Twee hoogleraren, de lutherse profes- ir dr. W. J. Kooiman, de hervormde pro fessor dr. G. C. van Niftrik en een gere formeerd predikant, dr. N. J. Hommes, betraden na elkaar in het bijna volledig bezette kerkgebouw de kansel om rond om het thema „De eenheid in de refor matie" het reformatorische standpunt te de overgang van de pro testant naar de Rooms-Katholieke Kerk in het algemeen en die van dr. Van der Linde in het bijzonder. Prof. Kooiman had aan het begin van zijn toespraak de theologische exegese van Luther uiteengezet, die gebaseerd is op de autoriteit van de vrije Bijbel boven het leergezag van de kerk. Deze spreker stelde dat het een onjuiste interpretatie is deze vrijneid van zich af te schudden. „Wij moeten het risico van discussie, strijd en splitsing durven nemen", aldus de hoogleraar, die tevoren het heersen n de traditie over de Heilige Schrift de R.K.-Kerk als een niet-houdbare organische ontplooiing had aangemerkt. Na het zingen van Psalm 119 vers 25 was in deze openbare bijeenkomst te Middel burg het woord aan dr. Hommes. Voor het stramien van zijn toespraak „Woord en Geest" had deze spreker als uitgangspunt gekozen een van de ge schriften van Calvijn. „Het ls niet de eer ste keer dat mensen, moe van de refor matie. het hoofd hebben gelegd in de schoot van Rcme Toch mogen waarheid eenheid niet worden gescheiden." Jat was de slotsom waarmede deze tweede spreker zijn rede eindigde. In het verloop daarvan had hij nog eens duide lijk laten uitkomen dat de dagen van beledigingen aan het adres van de refor matoren voorbij zijn. „Ook in de Rooms- Katholieke Kerk is verzet gerezen tegen de dogmatische verstarring", aldus de predikant, die de Hervormde Gemeente Middelburg opriep zich bewust te Met als uitgangspunt „Eenheid en vol heid" verklaarde prof Van Niftrik het begrip katholiciteit tenslotte. Juist dit „naar wezen altijd en overal dezelfde" noemde de hoogleraar veel belangrijker dan het oecumenische denken. „Met een overgang naar Rome worden de pro blemen niét opgelost," zo concludeerde prof. Van Niftrik. Staande zongen de tal rijke kerkgangers tenslolte twee verzen van Gezang 76 Bij de uitgang van de kferk was een lectuurtafel opgesteld, waarop verschillende reformatorische ge schriften waren uitgestald Advertentie Plak gemakkelijker! met de nieuwe dop Er is een merkwaardige tegenstelling in het boek Handelingen In hoofdstuk 2 47 lezen we dat de eerste gelovigen stonde in de gunst van het gehele volk". Een paar bladzijden verdt lezen we: „En Saulus verwoestte de gemeente en hij ging ht ene huis na het andere binnen en sleurde mannen en vrouwei mede". We weten dat Paulus tegen deze gelovigen optrad, otn dat hij in hen vreselijke ketters zag, mensen die een gevat waren voor het gezonde geloof. Wat bracht deze ommekeer teweeg? In de eerste plaats di houdinervan de geestelijke leidersdie bang waren hun posit\ te verliezen. Zij namen maatregelen „om te voorkomen dat h nog meer onder het volk verbreid wordt", ln de tweede plaat de theologische discussie zoals wij die beschreven vinden i Handelingen zes. Men wilde wel discussiëren, maar zich nit laten overtuigen en zo ging het volk al spoedig partij kiezer, In de derde plaats door onware verhalen rond te bazuiner. Valse getuigen werden naar voren gebracht in de gees\ iets van de modder zal wel blijven plakken. Het was niet de laatste maal dat deze middelen werden toege past en niet de laatste maal dat gelovigen in discrediet toerdei gebracht. Voor ons een reden te meer om onze motieven t onderzoeken of zij wel uit God zijn in onze verhouding toK medechristenen. NIET REMMEN, WEL BEVORDEREN "PIJ DE beantwoording van de vraag, of de emigratie bevor derd dan wel geremd moet worden, behoort niet alleen op het heden maar ook op de toekomst gelet te worden. In beschouwing moet tevens geno men worden de waarschijnlijke groei van onze bevolking in de ko mende halve eeuw. Wij staan hier uiteraard voor vele onzekerheden. Ook zelfs, wanneer men geen rekening houdt met de vreselijke mogelijkheid van een oorlog, die tienduizenden jonge le vens zal wegmaaien en grote ver woestingen zal aanrichten. Er blijven dan nog onzekerheden genoeg. Zeer waarschijnlijk mogen wij ver wachten, dat de sterftecijfers nog enigszins verbeterd zullen worden en dat het percentage der boven- 65-jarigen zal stijgen. Minder positief kan men spreken over de loop der geboortecijfers. Er is hier in de laatste jaren een geleidelijke daling te constateren. Terwijl het cijfer in 1954 21.6 be droeg, was het in 1958 gedaald tot 21.1. Inderdaad geen belangrijke da ling. Maar toch een teruggang. De laagste cijfers geven Groningen, Zeeland, Noord- en Zuid-Holland. De hoogste cijfers Noord-Brabant en Limburg, al is het opmerkelijk, dat sedert 1954 het cijfer ook in de ze provincies terugloopt. Van resp. 25 en 24.8 in 1954 daalde het tot 24.1 in 1958. De cijfers geven een zwakke ten dens tot daling aan. Maar vai veel betekenis kan men de dalinti niet noemen. Wij nemen aan, dat in de komend11 jaren de geboortecijfers beïnvloe zullen worden door de propaganda} voor de zgn. „geboorteregeling" waarover wij thans geen princ^ piële beschouwing geven. Hier vooral beslissend uit welk motief e gehandeld wordt en hoe er gehang deld wordt. Komt er geen grote veranderini van de geboorte- en sterftecijfers dan is te verwachten, dat de Ni derlandse bevolking in de komend t veertig, vijftig jaren zal blijven toe nemen, zij het in een wat langza» mer tempo dan tot dusverre. 5 De emigratie mag dan ook niet ge. remd worden. Veeleer verdient he aanbeveling haar te bevorderen. Wij leven thans in een tijdperk vai welvaart. Er is weinig werkloos c heid. Maar hoe spoedig kan de sl tuatie veranderen, ook als gevol van toenemende internationale spai ningen. De emigratie heeft in de laatsti jaren geen abnormale proportie!d aangenomen. Wij achten dan ooi' de vrees van sommigen, dat emigratie schadelijke gevolgen za' hebben voor onze nijverheidsonli: wikkeling, niet wel gemotiveerd R Reeds is door meer dan één fei bewezen, dat emigranten ook stem bieden aan ons economisch leven En met het oog op de toekoms 3 schijnt ons een verlichting van bevolkingsdruk zeer wenselijk. DA COSTA'S BEZWAREN IN DE dagen van Da Costaher- denking is herhaaldelijk herin nerd aan diens geschrift „Bezwa ren tegen de geest der eeuw". De schrijver was toen een jonge man van 25 jaar. Hij was uit de school van Bilderdijk en, evenals zijn leermeester, gekant tegen al les wat hij zag als voortbrengselen van de revolutie. Ook de vrijma king der slaven, althans de wijze waarop men daarvoor het pleit voerde, had de sympathie niet van de jeugdige schrijver. De strekking ook van dit geschrift was, zoals terecht is opgemerkt, vooral gericht tegen de menselijke overmoed, die zich openbaarde in vele optimistische plannen. De schrijver doorzag nog niet, dat men zich tegen de beginselen der revo lutie met kracht kon verzetten, zon der daarom elk concreet voorstel van die zijde af te wijzen. Trouwens, voor de afschaffing van de slavernij hebben ook vele ande ren, die men niet kan rubriceren onder de geesteskinderen der revo lutie van 1789, geijverd. Maar Da Costa was nog onder Bil- derdijks invloed in zijn contra-re volutionaire periode. Hij is daarvan vrij spoedig losgekomen. Aan soci aal gevoel ontbrak het hem waar lijk niet. Zoals wel uit zijn gedich ten blijkt. En de kwestie van de slavernij zal stellig ook wel vallen onder de rubriek, waarvan hij op 28 januari 1835 aan Willem van Ho- gendorp schreef: „Ik siddere als Ik op mijn levensweg achteruit zie en gedenke hoe geheel onze Bilderdijk- se school noodwendig die (bedoeld wordt die contra-revolutionaire) strekking had, en ik mijzelf op mijl vijf en twintigste ouderdom schrijver van Bezwaren tegen allei en alles voor ogen brenge. Doch dl Here heeft genadig bewaard enz») verder bewaren, ook die een ogen blik door verkeerde inbeelding vai de enge en zekere weg in hun niet altijd zuivere ijver zijn afgeweken" Het is dan ook niet juist on de Bezwaren bijzondere beteken! toe te kennen bij de beoordelini van Da Costa en zijn levenswerk Hij heeft zich telkens weer het Ion der 30ciaal misdeelden aangetrok ken. Allard Pierson heeft daarvan ge^ tuigd. Gedichten als „Een lied vai 1840", „Wachter! Wat is er van d i; nacht?" en „1648 en 1848" kunne, dat ook bewijzen. Da Costa heeft de opkomst van di^ christelijk-soclale beweging nie meer aanschouwd. Wij zullen ooi niet beweren dat hij van social vraagstukken veel studie had gt11 maakt. Maar kort voor zijn heen(] gaan schreef hij in De Heraut, da hij zich „verheugde in hetgeen 1 deze laatste maanden voor de oo) bij hem zo hoog geschatte hand) werkstand verricht is". Dit was nog slechts weinig. Maa>) er was een begin. Men begon oo| d te krijgen voor de sociale noden die niet alleen door filantropisch! bemoeiingen gelenigd konden wor Da Costa wees in zijn „Toenads a ring eist Gods orde en dezer tijdei nood" in beginsel de juiste weg. den. Negen auto's teveel op de ministeries (Van onze parlementsredaotie) De algemene Rekenkamer heeft, zo blijkt uit haar thans verschenen ver slag over 1959 bij de verschillende de partementen een onderzoe. ingesteld naar de organisatie van het personen vervoer voor zover dit geschiedt per rijksauto met chauffeur, 'Dit onderzoek heeft tot enkele belancv 'kkpnde con clusies geleid, Het verdient naar het inzicht van de rekenkamer uiit een oogpunt van kos- tenbepsaring aanbeveling de departe mentale autopools op te heffen en hei vervoer te laten verrichten door part,: culiere taxiondernemingen. Indien daar tegen overwegnede bezwaren zouden bestaan, zouden de autopools tot een pool dienen te worden gecombineerd Als gevolg van een dergelijke combina tie zouden naar schatting 9 auto's over compleet worden. De daaruit voort vloeiende jaarlijkse besparine hedraae' i. 7.500 per auto met chauffeur. De rekenkamer heeft de ministers van verkeer en waterstaat en van fi nanciën van deze conclusies in kennis gesteld. Deze bewindslieden hebben de kamer later meegedeeld, dat over deze aangelegenheid interdepartementaal overleg plaatsvindt. Met het onderzoek zal echter meer tijd zijn gemoeid dan "anvankelijk werd voorzien. Sedert augustus van het vorig jaar heeft d Rekenkamer hieromtrent geen nader mededelingen ontvangen. Kamervragen over) de I .auwerszee Het Tweede-Kamerlid, ir. S. A. Poslli humus (soc.) heeft de minister van ver keer en waterstaat schriftelijk vrage gesteld over de beslissing tot afsluitw wordt gesteld |H ge van de betrokken provincies en langhebbenden ,Zo |a. meent de nister dan", aldus de heer Posthumus .dat hij zich alsnog aan het besluit tös afsluiting zal kunnen onttrekken, wao u neer deze provincies en belanghebbend der niet op bevredigende wijze aan dfa eisen van de rpperinp zouden tegemoe! is dus de uitvoering daarvan afhao J kelijk gesteld van vooraf vastgesteld bijdragen van de daarbij betrokken pro k vincies en belanghebbenden?" De hee 0 Posthumus vraagt verder hoelang dua bouw van de afsluiting van de Lauwers zee zal duren en of reeds in 1961 ee: begin met de afsluitingswerkzaamhede kan worden gemaakt.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 2