FRANZ WERFEL m LÜ IN DE WERELD VAN DE LICHTE MUZE verkondiger van eeuwige waarden Is de Bijbelse film wel mogelijk? ZONDAGSBLAD ZATERDAG 18 JUNI 1960 Bij de uitgave van zijn dramatisch werk "3ch will nicht leben, óondern einen<~ÏOert haben (fR&nZ W€Rf€l) „Ik beloof u", zegt de satan tot de dich ter, „eigenschappen van onschatbare waarde: veiligheid, macht, een leven zonder leed, een betoverende levensloop, onsterfe lijke scheppingen". De aartsengel daaren tegen zegt: „Het rijk van de dichter is niet van deze wereld: hij moet opnieuw geboren worden om een goed instrument te kunnen zijn". De dialogen van de dichter met de satan en de aartsengel, die de 22-jarige Werfel schrijft, getuigen wel van jeugdige overmoed, maar bovenal van de zekerheid, een gezondene te zijn. Aan deze roeping tot verkondiger van eeuwige waarden is Werfel zijn leven lang trouw gebleven. Hij heeft die uitgesproken in zijn liriek, in zijn vele romans en In zijn drama's. Van de laatste is nu een voortreffelijke editie ver schenen, bewerkt door Adolf Klarmann, die ook de nagelaten werken uitgeeft. Van het eerste drama Die Vcr- suchung werd de hoofdinhoud FRANZ hierboven reeds meegedeeld. We WERFEL vinden verder de stukken die ook hier vele malen zijn opgevoerd doQr daarin Caligulas standbeeld Werfel in Zwlschen oben und un- 4_ op tg richten. Gamaliel gaat naar ten: „Eerst aan het einde der da- grant ontmoet, kolonel Stjer- binsky. een soort dolende rid der. die een dwepende en ro mantische verering koestert voor Marianne, Madame la France, zonder haar echter bij het op rukken van de Duitse legers te kunnen helpen. Wèl kan dat de Jood. De vluchtelingen hebben één ding nodig: essence 'benzine) voor hun auto en het gelukt de Jood, dat door list te krijgen, zelfs van de Gestapo (essence is echter ook het essentiële, dat, waarop het aankomt). De Jood heeft levens moed en besluitvaardigheid. Hoe zal het hem gaan? Hij zegt: „Ma rianne, de Jacobowsky's zullen verdelgd worden onder openlijk of verborgen bijval van de wereld. Maar zij zullen nooit geheel uit geroeid worden, al sterven er mil joenen. God straft ons. Hij zal we ten waarom. Hij straft ons door onwaardigen die ons sterk maken, doordat ze ons zwak maken". En tot de R.K. Pool zegt hij: „Ons duel is eeuwig. Het zal pas ophou den. wanneer de Christenen Joden, en de Joden Christenen zijn ge worden". In de zin van de „Ko- mödie" echter vinden de Christen en de Jood elkaar: een Engels geheim agent brengt beiden op de reddende onderzeeër naar En geland. Spiegelmensch INTERFILM-CONGRES TE HAMBURG (II) Hei beeld kan een directe taal spreken te drama's zijn echter geschreven in zijn middelste levensperiode. Een van de belangrijkste is Spie gelmensch (1920) door al te vuri ge Werfel-bewonderaars voor een tweede Faust gehouden. Daarvoor is het echter te verward, te wei nig bezonken, te veel aan de tijd gebonden, en soms meer journa listiek (b.v. door zijn uitvallen te- TAE film was nog maar een paar maanden in het openbaar of Louis Luraière vertoonde al in 1895 de eerste Bijbelse film: „Leven en lijden van Christus". Sindsdien heeft de filmindustrie altijd een grote belangstelling voor Bijbelse onderwerpen gehad. Is dit een verblijdend of een ongezond teken? Het was mevrouw dr. S. von Prochaska uit Wenen, die dit onderwerp op het Inter- film-congres te Hamburg aansneed. Deze strijdvaardige Vikarin deed eens even een doekje over de Bijbelse film open en ging de kwestie met een harde boender te lijf. Er kwam veel ongerechtigs aan het licht. Roman van 'n sekte i het geloofsleven binnen de kerken constateren we een steeds groeiende werkzaamheid der sekten, binnen welke kringen de geloofsblijheid als vanzelf sprekend wordt verondersteld. Dat er van kerkelijke zijde meer dan vroeger belang, stelling is voor de sekte bewijst o.m. de zeer instruc tieve studie van dr. F. Boerwinkel „Kerk en Secte". Het is uit dit boek dat de schrijfster Martha Marijs-Visser een citaat plukte als motto voor een roman. „Een secte is een groep mensen, die voornamelijk uit begeerte naar zuiverheid en met verabsolutering van een deelwaarheid, de solidariteit met het grote geheel van de groep verbreekt, en deze breuk niet meer als een smart ervaart". Aan Martha Marijs-Visser komt de eer toe als eerste protestantse auteur over zulk een sekte een ro man te hebben geschreven. Haar boek, dat het wel en wee beschrijft van een Haagse groep gelovigen „De Weg des Heren" (in de ja ren kort na de tweede wereldoor log) is zo juist verschenen bij H. H. Kok te Kampen. Mevrouw Marijs-Visser, die het sekte-wezen van nabij heeft ge kend en er de bijzondere aantrek kingskracht van heeft erv was zeker wel de bij uitstek gewezen auteur ons door middel van een verhaal een hli'k te nen in het zieleleven van christenen, wier bijeenkomsten door velen gezien worden als on betaalde rekeningen van de kerk. Dalsum van de rabbi Gamaliel uit Paulus unter den Juden) ook fragmenten die -1 tegenstelling tussen de JSS, VTj SSgTSt eerst gepubliceerd worden. Een het vaardigheid stond hem in de weg, daarvan ts Stockletaen dat Wettel in juni 1917, dus enige maanden voor het uitbreken van de bolsje wistische revolutie, schreef, een den. De meetkundige plaats, waar Van het magische theater uit de evenwijdige lijnen elkaar snijden, commedia dell' arte vorm te ge- de dwaas bekeerd en de schurk ven; geestelijk is het de uitbeel- verbeterd wordt, ligt niet in het ding van een persoonlijk beleefde de Joden "het'bevef voorleest dat oneindige, maar in de poëtische problematiek: de ambivalentie aan Caesar Caligula goddelijke komedie". Werfel schreef dit stuk van de dichter. Hij gebruikt daar- i Jezus van Nazareth te ge- drama, dat profetisch deze c keer met angstwekkende i keurigheid ln beeld brengt. Stockleinen OP EEN vrolijk feest waar alge mene broederschap heerst (allen lopen, schrijden, dansen hand in hand), verschijnt plotse ling Stockleinen ondanks het mooie weer met een paraplu in een bruin pak. Met geen van de spelen doet hij mee. Hij is een on dergeschikt ambtenaar met een onberispelijke conduite-staat; hij is foutloos, verafschuwt de licht- zinnigen, hij kan niet lachen. Op aandrang van enkelen laat hij zich door een waarzegster de toe komst voorspellen: huiverend voorzegt zij, dat hij grote heer; schappij zal krijgen. Als hij in de algemene dans even mce meedoet, ontstaat er onmiddel- nuinmer lijk grote verwarring: hij loopt mank (evenals de duivel), niet ,eder heeft brandnetelhanden, kan al- *oe' tenzij leen vernietigen. „Ik haat jullie, ken tot het neem je in acht!". Deze mensdie- in ireschrev ren ajn gevaarlijk, als ze macht krijgen. Dit is geschied in het tweede bedrijf, dat in een fantas tische fabriekshal speelt. Stock leinen is excellentie geworden, beperkt gebieder Werfel schreef dit stuk 1944 in Californië, waar hij een voor het bekende motief jaar later stierf. Het speelt in dubbelganger (vgl. Oscar Wilde: juni 1940 tussen Parijs en de At- The picture of Dorian Grey). De Jacobowskv und der Oberst lantische kust. Jacobowsky („zoon dertigjarige Thamal (W. schreef van Jakob") is een Poolse Jood. dit stuk op dertigjarige leeftijd) die uit Duitsland, waar hij een laat zich opnemen in een Boed een hoge betrekking had, heeft moe- dhistisch monnikenklooster, waar zoals ten vluchten. Hij woont in Parijs, hij zijn spiegelbeeld ziet. Door in een tijdschrift orden. De actualiteit brengt t het jongst verschenen ordt besproken, rtellen wie eschreven heeft. Zo Maatstaf (een uitgave Daamen N.V., Den Haag) de jaargang op deze plaats nog hij een R.K. Pools emi- een schot wil hij dit doden, wekt het juist tot leven. De spiegelmens overreedt hem het klooster te verlaten, omdat Thamal geboren zou zijn tot een bevrijder van de mensheid. Hij sleept zijn alter-ego door alle ver zoekingen van de ijdelheid, zodat deze zich tot volksheld en redder opwerpt, maar zijn zelfvergoding lijdt klagelijk schipbreuk: hij ver oordeelt zichzelf tot de dood en verlost daardoor zichzelf. Welk een ethische waarde deze idee der zelfverlossing ook moge hebben, ze is niet Werfels laatste woord. In zijn essay Gottesglauben zegt hij: Deze wereld, die zich gecivi- rbalist als de auteur Querido liseerd noemt, kan psychisch al- b.v. bracht een enorm zelfver- leen gered worden, als ze weer de trouwen mee, een allure van nog weg vindt tot een waarachtig zo, die de mensen onder de indruk Christendom. Dit plaatst de bar- Ieent zich daar- bracht en hem een tijd lang de baren voor de realiteitspolitiek en ich zou beper- titel „grootmeester" bezorgde. In de bezeten opportunisten voor de ;r wat de prozaïst Mulisch meen ik iets heilige paradox: Leef tegen je hit-von verwants te zien, redenen waarom belangen voor de waarheid en ik dit talent als talent niet hele- het leven. Dus: Ik kan niet ge maal vertrouw, al zal natuurlijk red worden door het zuinig te be niemand ontkennen dat Mulisch waren, maar door het verkwistend heel wat kan. De tijd zal leren te offeren. wat des Pudels Kern is. Schulte Wat Carossa over een vallende aantal arbeidsslaven. Het soonlijk eigendom is afgeschaft, de fabrieksdirectie zorgt voor al len. De hele samenleving is ont menselijkt en gemilitariseerd Stockleinen zit als de spin in het net, en drijft zijn arbeidsvee tot steeds groter prestaties aan. Vrij- die typisch is groot aangekondigd. Toch bevatten zij Nor(j,holt heeft nooit gróte geba- ster zegt, kan ook zonder voorbe- gedicht van A. Roland Holst, ren gemaakt; allure pntbreekt houd op Werfel toegepast „Twist in de Mist", waarin de gro- hem vrijwel. Hij zocht zijn kracht den. het vroegere werk ge handhaafd is, met tevens iets breedsprakigs, iets zichzelf-herha- zekere verstarring tef zekerheiJ veel ouder- meet af aan in het waarach- En nu wordt langzamerhand de beloning zichtbaar: een groei ende beslistheid in de toon, een Es gibt kein Ende, Nur glühendes Dienen. Zerfallend senden Wir Strahlen aus. heid en gelijkheid bestaan alleen domskunst. Hans Warren stond binnen het exercitiereglement. Werfel was in 1928 zelf verwon derd over zijn profetische uitbeel ding van de communistische le vensvorm. Toen wist hij nog niet, dat in 1933 zulk ee - systeem in Duitsland en daar met een bruine uniform; In Werfel is menigmaal eer mysterieus element, dat aan he „second sight" herinnert, een ze kere „Doppelbödigkeit". Hij be schrijft een toneel, dat eerst voo: bepaalde coulissen gespeeld besteedt. Dat Maatstaf haa wordt; die worden weggenomen het schrijven van deze herinner: als ik het goed begrijp, tien oude bijdrage af, getiteld ssen kleine oude dames"; boeiende lectuur en opmerkelijk door het onmoderne van de vertel- komen trant. Annie Salomons heeft haar ..Herinneringen uit den ouden tijd" afgesloten met een „Toe gift". waarin zij een drietal blad- eigen leven en werk tot optreden. De methode van het „overdonderen" verliest effect, de zachte stem dwingt op J. H. SCHOUTEN Dr. von ProAaska geschiedenis e w w 1908 waren er reeds 40 Bijbelse films vervaardigd, meest passie spelen. Daarna werd het Oude Testament ontdekt. Met een en thousiast elan wierp de industrie zich op het genre. Spreekster had van „Adam tot Eva" tot aan de eerste „Tien Geboden" 61 oudtes tamentische films geteld. Opval lend is, dat iedere nieuwe techni sche vooruitgang in filmland ge vierd moet worden met een Bij belse film: Cinemascope bracht „De Mantel", Vistavision: „De Tien Geboden" en Todd-AO: „Ben Hur". Het schijnt wel, dat de Bijbelse film de producenten stof moet le veren voor kilometerslange kos tuumshows, gigantische massa scènes (waarvoor de Spaanse ca- vallerie gehuurd wordt), grandio ze monsterwerken met striptease, gespierde he-men, en spektakelta ferelen. In ieder geval: commer cieel zeer aantrekkelijk. Mevrouw von Prochaska had enige orde in deze chaos gescha pen en een driedelige indeling ge maakt. Afdeling a: kennelijke ver valsing van Bijbelse gegevens. Voorbeelden: Salomo en dè konin gin van Sheba, De Mantel, en Quo Vadis. Afdeling b: films geba seerd op Bijbelse geschiedenissen, maar vol met massascènes, Sex en geweldpleging om het grote pu bliek aan te trekken. Voorbeeld: „De Tien Geboden". Tenslotte af deling c: films met waarlijk re ligieuze bedoelingen, die strikt eer biedigen al wat Heilig is en dit dikwijls alleen in symbolen weer geven. Voorbeeld: „Hij die ster ven moet" van Jean Duvivier en „Barabbas" van Alf Sjöberg. De laatste groep kan men zon der meer aanvaarden. Over de eerste hoeft niet eens gepraat te worden, maar de tweede groep geeft de moeilijkheden. Neem b.v. „De Tien Geboden" (kosten 20 miljoen dollars; gezien door 300 miljoen mensen); ongetwijfeld monumentaal, maar het specifiek religieuze wordt alleen van de bui tenkant bekeken. Als religieuze film van geen enkele waarde maar toch misschien nog te gebruiken als een voorbereiding, een Vorstu- fe voor de Bijbelse verkondiging. Persoonlijk onderschreef dr. von Prochaska evenwel punt twee van de Swalbacher resolutie (1950): „Wij protesteren tegen de verval sing van inhoud en vormgeving van de christelijke verkondiging als humanisme, sentimentaliteit of zelfs sadistische sensatie door de zogenaamde „religieuze film". Wij moeten vragen de cinematografi sche uitbeelding van de Goddelij ke openbaring (het leven van Christus, wonderen en sacramen ten) achterwege te laten. De film kan alleen de werkelijkheid van de Heilige Geest weergeven in de spiegel van het menselijk lot". Wel aanvaardbaar TOCH BLEEF "bij vele deelne mers aan het congres na dit voor de Bijbelse film welhaast vernietigend referaat van me vrouw von Prochaska de vraag leven of het in de> toekomst toch niet mogelijk zou zijn een Bijbel se film te vervaardigen, die van uit godsdienstig standpunt wel aanvaard kon worden. Het verle den had wel geen positieve voor beelden opgeleverd, maar dit hoeft niet te betekenen dat de Bij belse film (in de zin van recht streekse uitbeelding van de Bijbel se geschiedenis) als zodanig 'on mogelijk is. Velen wezen erop, dat de dichters der Middeleeuwse mysteriespelen er wel in geslaagd waren Bijbelse stof te dramatise ren en dat met name Rembrandt er ook in geslaagd was de Bijbel- sè historie in beeld te brengen. Een Nederlandse deelnemer wees erop, dat de film in wezen een gedramatiseerd beeld is en dat als een bepaalde kunstvorm (de uit beelding door Rembrandt bijv.) geslaagd is, de mogelijkheid niet moet worden uitgesloten, dat deze kunstvorm in een andere (in casu die van de film) kan worden over- Het was de Amerikaanse hoogle raar prof. dr. John W. Bachmann, die in een magistraal betoog nader op deze problemen inging. Prof. Eachmann begon met er op te wijzen, dat Hollywood even ver van New York (waar hij hoog leraar is) verwijderd is als van Londen en dat hij dus geen bood schap aan Hollywood met zijn Bijbelse films had. „Ik schaam me voor deze films". Het zou een makkelijke uitweg zijn voor de kerk om alleen maar films over de mens in zijn tegenwoordige si tuatie te gebruiken en alle Bijbel se films 'e laten varen. Is het me dium film op zichzelf echter schul dig aan de slechte Bijbelse films? Ieder medium heeft zijn zwakke sterke kanten. Waarom zou de kunnen zijn van lekespel Martha Marijs-Visser Zij (heeft dat zeker niet gedaan met de bedoeling de sekte in een kwaad daglicht te stellen. Hoewel wij de indruk kregen dat zij zich door Ihet schrijven van dit vc haal ergens van (heeft bevrijd, hier o.i. .geen sprake van resse timent. Ik geloof dat zij er goed a heeft gedaan voldoende afstand nemen aleer zij er toe overging een verhaal te schrijven over eer kring waaraan zij .altijd nog zeke re bindingen heeft. Wie wel eens een bijeenkomst van een van dez« groepen beeft meegemaakt zal na lezing van haar roman erken nen dat zij er in is geslaagd eenvoudige middelen, zonder goed kope zwart-wit tekening de gees- een slechte Bijbelse t de stenen tafelen i de Sinaï afdaalt. VIA NAALD EN P1AAÏ het nog andere coulissen met een angstwekkende realiteit. We zien dit in het drama Paulus un ter den Juden, dat (hij in 1926 heeft geschreven en dat met de gen heeft gestimuleerd, ia »u- d:eiute voor onze aon dergelijk werk niet overrijke literatuur. "n W de serieuze platen, de serieuze concer ten, de serieuze gesprekken en In het^ jongs te Maatstafnummer, debatten is het wel eens goed lichtere toon aan te slaan. De wereld moet niet aan ernst ten onder gaan. Eigenlijk ie er altijd weer over, dat er mensen zijn die in de serieuze" concerten bijwonen, thuis de „serieuze" opzoeken en dan ter afwisseling „serieuze" i week de achtste jaargang, gint S. Vestdijk een reeks soonlijke Herinneringen onder de titel „Gestalten tegenover mij", veroaas i c Paulus unter den Juden Vestdijk doet het heel anders dan grote steden alle Annie Salomons, minder recht- radioprogramma'' ERFEL beschrijft daarin het streeks; de figuren die hij schetst grammofoonplaten draaien. Als criticus maakte ik tijdstip, waarop het Christen- (enkele familieleden jj j dom (vertegenwoordigd door Pau- Slauerhoff) schemeren lus) zich losmaakt van het Joden- het weefsel dom, waarvan Gamaliel de edele stijl neen c representant is. Omstreeks het vóór ons z jaar 40 komt Paulus voor het bloedarm ze^Maar rnaar na die vijfde keer ging ik toch ergens een kapje koffie Het doet wat drinken, waar een bar-tno (piano, viool en bas) wat lichte, ondiep- eerst na zijn bekering in Jeruza lem, waar procurator Marullus de Het meest hebben de woelingen van de nationalistische jj Joden als voorwendsel gebruikt, het volk geheel te vernederen: hij afl e ve r mg^ op ent eist verering van de goddelijke een Caesar (Caligula!!). In een eerlijk jaar' gesprek met een Friese legioen soldaat zegt de overigens zinnige, charmante en ook wel wat pikante muziek speelde. Als benieuwd naar het vervolg. Bach nog geleefd had zou hij het me beslist niet kwalijk genomen m- hebben. Integendeel, want hij heeft heel wat amusementsmuziek J; geschreven. Nijhoffiaans vers: „Voor- een sonnet in ietwat vrije dan komt er een ander son net. met de traditionele vijfvoe- En nu zo net het Holland Fes tival is begonnen en men avond aan avond ingespannen kan luiste ren naar wat de „serieuze" kun stenaars bieden, naar de realis tische dramatiek van Badings' inhoud opera „Martin Korda D.P." deze twij- Berg's opera „Wozzek", vond ik maakt beleefde en voorkomende tige jamben, „Thomas Romein: „De Joden moeten uit- zinnig gedicht met m geroeid worden. De tempel moet dan menige preek ove verdwijnen en de wereld heeft felende aposteL Men leze ook de het echt prettig thuis rust". Paulus brengt aan Gamaliel andere verzen: „Bezweren" «-1—- jja -an Christus: de wet het Schaatsenrijden" komen, spelen" I TT~~ Israël net „Hermes", klein trio te luisteren, dat .Toneel- geen inspanning maar ontspan ning geeft, en dat bovendien nog deze dichter rijpt; men hoort bestaande uit de drie negermu- de boodschap is vervuld en de liefde gekomen, want de Beloofde is aan Israëi verschenen. Paulus wordt door de leerlingen der rabbijnen gevangen genomen omdat hij de Thora hoe zijn stem „„.v. fe»" tf%tS'rd?.ae°ali.EraarK" S'vrö^Ta^orde^t hei (tós). Diarvan bïachV EVEREST geen vrede zijn tussen Israël - dichten de kunst van het poëtisch een langspeelplaat uit, en de Gekruisigde", roept een „opscheppen", de grootspraak, zo rabbi en Gamaliel (door wie in de trant van de hartstochte- Werfel zijn eigen levenspro- lijk-pathetische tachtigers of la- bleem laat uitspreken!) vraagt: ter op de manier van Marsman Waarom niet? Gamaliel roept zijn 'met zijn „Schuimende morgen/En vroegere discipel tot zich en nu mijn vuren lach/drinkt uit ontzag- volgt de overweldigende geestelij- gelijke schalen/van Lucht en aar- ke striid tussen deze beiden. De de/den opalen dag Het is met Nijhoff geweest, die wat zou kunnen a „kleinspraak" heeft grote rabbijn is aangeraakt door Jezus, maar niet veranderd. Zijn eindoordeel luidt' „Weet ge Jezus van Nazareth. Mag hij heilig profeet ziin geweest, ik noem hem vijand de stereo-versie beluisterde, waarvan ook een monaurale op- name is (30 cm stereoplaat SDBR Marsman 1023- monauraal LPBR 5023). Jo Jones is een van de meest befaamde jazz-musici. Bijna 12 jaar lang speelde hij in de band van Count Basie. „Als drummer hij een artiest met zijn vingers. staat te zijn meer de toon te bereiken „poésie dan welke drummer ook", zei Ray- dichtkunst van de mond Scott, de opnameleider van het al- Everest, eens. Men zou eigenlijk kunnen zeggen, dat Jo Jones een geheel eigen stijl heeft ontwikkeld. in Amerika veroverde er s jaren zwijgen door Everest v op de plaat is gebracht. enfin het Met dit trio speelt hij op de plaat een inspiratie, die deze muziek gepre- 12 ik uit mijn hart. Jij bent Israëls lijkheid is natuurlijk de dood voor haat tegen zichzelf." Intussen het pseudo-talent, dat in de tijd komt er bericht, dat de Zeloten van het verbalisme indruk kon zijn opgestaan tegen de Romeinen, maken en v die de tempel ontheiligd hebben, maar ook 1 r echt kon doorgaan, de echte talenten Het is alles 1 eyes", „I got rhythm", „Embra- ceable you". „Little Susie". .When your lover has gone" enz. ..Close your En bovendien is de stereo-opname voortreffelijk, dat men het trio als het ware opgesteld voor zich ziet. De balans is volmaakt af gewogen en ook al is de 3 le opname van de Everest-stereo- platen altijd bijzonder goed, toch moet ik opnieuw aanraden eens over een stereo-apparatuur te gaan denken. Juist met dit soort mu ziek is het verrassend. Een plaat voor een mooie zomeravond, zacht schemerlicht, een glas wijn en al les wat U op dat moment prettig zou vinden. EVEREST is daarnaast nog met een andere verrassende plaat gekomen, een herontdekking van een piano-talent, dat zes jaar ge leden als zodanig was opgehouden te bestaan. Assunta, het New Yorkse meisje dat eens grote naam had als amusementspianis te in Amerika, trouwde toen met een arts en hield op met piano spelen, d.w.z. in het openbaar. Maar het bloed kruipt toch waar het niet gaan kan en zo kwam As- door de grammofoon. Maar de moeilijkheid was de eis van de grammofoon-maatschappij om een plaat voor piano en orkest te ma ken. Assunta heeft namelijk altijd geïmproviseerd en speelde nooit tweemaal precies hetzelfde. Die moeilijkheid is overwonnen dank zij de geniale vondsten van Sid Feller, die orkestreerde. Nu is die plaat er, waarop men Assunta kan horen met het Everest String En semble o.l.v. Andy Sannella (30 cm stereo-plaat SDBR 1030, mo nauraal LPBR 5030). Men hoort er de eigen fantasieën van Assun ta op over nummers als „Laura". „Tenderly", „Lover", „September song", .Falling in love with love", „My funny Valentine", „Sally's waltz", etc. Een ras-pianiste, die Assunta. Niet alleen technisch uitermate begaafd, maar ook muzikaal. Ontspanning in de beste zin van het woord is deze plaat. Voortref felijk opgenomen bovendien, in de juiste klankverhouding tussen pia no en strijkers. EN NU nog twee plaatjes van musicals, van muzikale'shows dus. De musical is eigenlijk een moderne versie van de operette en wil dus door pakkende melodieën en leuke ritmen en een vlot ver haal de mensen even uit de sleur van alledag halen. „My fair la dy" is een musical die in het sei zoen 1955-1956 werd geschreven en op 15 maart 1956 op Broadway in première ging, Amerika en Enge land veroverde (met o.a. Rex Har rison als Higgins en de 19-jarige 1 Julie Andrews als Elisa Doolittle). Begin oktober komt die musical ook in Nederland, maar dan in een Nederlandse vertaling, met o.a. Wim Sonneveld als prof. Hig gins en de 21-jarige Margriet de Groot uit Amsterdam als het bloemenmeisje Elisa Doolittle. Uit de originele bezetting heeft PHILIPS nu een klein plaatje uit gebracht met Leonard Weir, Stan ley Holloway, Julie Andrews en Rex Harrison. De muziek is van Frederick Loewe en de tekst is door Alan Jay Lerner gebaseerd op de „Pygmalion" van Shaw (45-toerenplaatje stereo 760307 BV, monauraal 429418 BE). Vlotte mu ziek, aangenaam, niet ordinair, niet zwaarwichtig, niet overdone, maar steeds een bepaald niveau houdend. Ook hier werkt de ste- reofonische opname bijzonder ver rassend. rpOT SLOT een plaatje met frag- menten uit een musical van niemand minder dan de grote Amerikaanse dirigent Leonard Bernstein, nl. „West Side Story", een musical over de nozempjes die zich dn „gangs" organiseren en als „gangs" ook tegen elkaar vech ten. Uit die musical zijn de num mers „Something's coming", „Ma ria", „I feel pretty" en „Tonight" genomen met zang van Larry Kert, Carol Lawrence en het Quintet-ensemble (PHILIPS 45- toerenplaat stereo 760310 BV, mo nauraal 429691). Reeds in 1957 maakte deze musical opgang in Amerika en daarna is ze ook met veel succes in Londen opgevoerd. Bernstein heeft als „serieus" com ponist een goede naam, ook op dit terrein heeft hij bijzonder knap werk geleverd en het zou heel veel succes hebben als ook deze musical in ons land kwam. De op name is zeer goed te noemen. En nu gaat U zo met de vakantie maar eens wat lichtere plaatjes draaien. CORN. BASOSKI. film "e« de Heilige Geest? Als en hoorspel accepten de film niet? Ja sterker. Wij zijn zo verblind door onze literaire cultuur, dat wij over het hoofd zien, welk een di recte taal het beeld kan spreken. Het woord kan afgezwakt worden en zijn betekenis verliezen, maar het beeld is concreet. „Zichtbare en hoorbare symbolen roepen krachten op, die geschikt zijn voor het overbrengen van Bijbelse the- mata". De kunstvormen zonder woorden kunnen bijdragen voor een beter verstaan van de Bijbel se waarheid. Veel beschuldigingen tegen de Bijbelse film (sentimen taliteit, gebrek aan originaliteit, pseudo-realisme, enz.) kunnen ook tegen andere kunstvormen worden ingebracht (zelfs tegen de preek), maar de erkenning van de moge lijke gevaren hoeft nog niet te lei den tot de verwerping van de kunstvorm zelf. Het zou een gevaarlijke verwtj- dering zijn van het standpunt van het moderne symbolisme^ als de kerk de Bijbelse film verwierp. Ieder tijdperk heeft zijn eigen do minerend medium (de Reformatie volgde op de uitvinding van de boekdrukkunst). Als wij ons van onze verantwoordelijkheid voor de Bijbelse film afmaken hebben de vele onkerkelijke mensen gelijk die zeggen, dat de kerk uit de tijd is en niet in staat in de taal van tijd (d.i. het beeld) te spre- Gevaren YY7IJ MOETEN ons van de ge- varen van de Bijbelse film bewust zijn, maar mogen de mo gelijkheid nimmer loslaten. Het probleem van de Bijbelse film is dat van de dialectische verhouding tussen tijd en eeuwigheid, tussen Gods transcendentie en immanen tie. Juist op grond van de vlees wording Gods bepleitte prot. Bach mann de Christusfiguur in een film niet te laten weergeven door een symbool (licht bijv.) maar door een persoon. Juist door de verschillende interpretaties gaat men over de rol van Christus na denken. Het gaat er bij de vervaardi ging van een Bijbelse film om iemand te vinden, die een op een zeldzame wijze theologisch inzicht weet te combineren met een ar tistiek vermogen. Wij hebben kun stenaars nodig als een Bergman tn een Dreyer, die over een waar lijk creatieve fantasie beschik ken. Ook prof. Bachmann wees op de film „Hij, die sterven moet" als een geslaagde Bijbelse film. In New York maakte hij diepe in druk. Hij eindigde zijn betoog met een woord van Dorothy Sayers: „Als wij van de geschiedenis van Chris tus niet iets weten te maken, dat de mensen van hun stuk brengt, diep ontroert en geestdriftig maakt, dan komt dat neer op een nieuwe kruisiging van de Heer". Is de Bijbelse film mogelijk? Ja, als de maker een begenadigd kun stenaar is, die leeft vanuit de Bij bel. EV. GROLLE de typische sekte-mens weer te geven. LIET is maar een klein groepje 1 -l dat in de Hamerstraat (in het oudste stadsdeel van Den Haag) bijeenkomt. Onder de aanwezigen e is sedert enige tijd een vaste be- 1 zoeker die men al gauw „De Zwar te" noemt. In een getuigenis heeft >aa hij verteld hoe hij Christus vond in het Jappenkamp, waar de oude H Tsjong zijn leidsman was. Zwarte" heet Ilpendam en t onderwijzer. Veel meer komt niet van hem te weten. Maar reeds zijn er die hem als voorgan ger wensen. Het gaat in de groep „De Weg des Heren" als die vele andere bijeenkomsten. Er zijn spontane gelbeden, er wordt veel en met overgave Het lijkt wel of deze alleen maar op de toppen kunnen wandelen. Zonder terughouding u„ beschrijft Mevrouw Marijs zowel fa de samenkomsten in de Hamer-" straat als de koffievisites en wekelijkse bidstonden. Zij leidt ook in de huizen van deze broe ders en zusters en dan blijkt, dat zij in wezen weinig verschillen van de zondaars die in de kerk zitten. Er is veel tragiek ook in kringen van deze sekten, net als in de kerk. Ik denk aan broe der Schippers (het „Schippertje") met zijn 'minderwaardigheidscom plex. Hij brengt het evangelie, maar toch niet zoals de meerder- neid van zijn hoorders en hoorde ressen het wensen, hij voert hen niet op tot de hoogten der geest vervoering. Ook andere figuren tekent de schrijfster ten voeten uit. Daar is de blijmoedige Johannes de Niet, die bij het ontwaken zijn ietwat nuchtere vrouw Siska wakker maakt door haar met de punt van haar vlecht onder de neus te krie belen. Daar is Leen Tergouw, de trouwe huisbezoeker, die heel leven vindt weerspiegeld in duizend liederen van Johannes de Heer. Er is ook de lastige zuster Sjoerdsema, die niet vrij i: hysterie. De man die deze groep financi eel staande houdt is de joviale Vreeland. Hij heeft een slee van een wagen. Een man die dagelijks in zaken wordt gekweld door zijn geloof. Neen, er is niets mense lijks vreemd aan deze broeders en zusters van „DE WEG DES HEREN." Achteruitstelling, kwaadsprekerij, begin van over spel, geestelijke kwakzalverij, maar ook dorst naar de levende God, naar de blijdschap va geloof, naar dienende liefde. f)E SCHRIJFSTER heeft kans LJ gezien, ondanks de ietwat brokkelige compositie van haar roman, het „geheim" van Ilpen dam, „De Zwarte", tot de laatste bladzijden te bewaren. Composito risch is dat zeer juist gezien. Maar ook zonder dat geloof ik dat zij er in geslaagd is door dit waardige verhaal, dat mij eerste tot de laatste bladzijde heeft geboeid, de lezer een tref fend beeld te geven van het leven en de geestesgesteldheid in een sekte, waarvan de kerkmens eigenlijk zo weinig weet. Het is te verwachten dat dit boek vele reac ties zal oproepen. Als roman acht ik het een geslaagde uitbeelding van een vöor velen onbekend stuk je protestants geestelijk leven. Op elke bladzijde voelt de lezer dat de schrijfster haar mensen door en door kent. Dat is de kracht van dit goed geschreven verhaal. P. J. RISSEEUW.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 20