Dans om de miljoenen de toeristen van F abrieksarbeiders of bouwvakkers? L pittig.. In 1970 zijn er minstens anderhalf miljoen auto's zoekt! I 7 VRIJDAG 17 JUNI 1960 TOT ZELFS IN DE KLEINSTE DORPEN IS ER.... DE dans om miljoenen begon tegen het einde -an de vorige eeuw. Joen de spoorweg erbinding Aken [aastricht al tot stand as gekomen. Op een rond in de sociëteit pratend rer de dingen van de dag, roeg een van de Valkenburg notabelen langs zijn neus eg of het niet mogelijk was ilkcnburg en het hele Geul- lal van dit nieuwe, snelle oiddel van vervoer te laten irofiteren. Hij concludeerde per logisch: „De Duitsers zul- fn er zeker gebruik van ma len. We moeten dus zorgen, at ze naar hier komen. Dat w.rengt geld in het laatje van Jte middenstand." Kort daarna werd in Val- enburg een vereniging opge- icht, die zich ten doel stelde Ireemdelingen en daar- hder werden alle niet-inge- efenen verstaan te ani meren kortere of langere tijd i het stadje door te brengen. He vereniging werd de eerste f.V.V. in Nederland en die V.V.V. bestond op 31 aei 75 jaar. Ik weet niet of dat eerste 4 estuur duidelijk voor ogen lond, wat het had te doën om 'alkenburg voor de vreemde- ng aantrekkelijk te maken, (et verluidt, dat het, bij wijze an attractie en om het be- oek te stimuleren, op ver- eheidene punten bankjes liet jlaatsen, waarop de gasten na fen wandeling van de ver- loeienissen konden uitrusten, leze eenvoudige service moet el zeer zijn gewaardeerd, ant het bezoek aan Valken en daarnaast aan het euldal, nam jaarlijks toe. En andere gemeenten in ederland er van ho<yden, chtten ook zij V.V.V.'s op. ond de eeuwwisseling telde is land een honderdtal ver- ligingen voor vreemdelin- ïnverkeer en op het ogenblik xlraagt dit aantal 258. lud -verzetsman gezocht 1 hoofd van hét arrondissemerits- it in Amsterdam, mr. W. P. Bak- a, is op zoek naar de 46-jarige Am- •ner J. Z. Hij wenst hem te onder- fn over „wat men een vermogens- t zou kunnen noemen"- De belang- ng van de justitie voor deze oud- itsman is in verband gebracht met alse munterij-affaire, waarin vorige vrijdag zeven arrestaties (in Ne- id en Duitsland) werden verricht. Bakhoven ontkende evenwel dat Z. te maken heeft met het drukken valse frans. heeft enige jaren een vooraanstaan- il gespeeld in de vereniging van ex- ieke gevangenen uit de bezettings- Kortgeleden had hij als secretaris ig in de internationale ereraad van rerzetsstrijders, die een onderzoek nstellen naar de gedragingen in de gstijd van de inmiddels afgetreden duitse minister voor vluchtelingen- professor Oberlander. IN VALKENBERG BEGON VICTORIE VAN DE V.V.V. TNE MAN, die de stoot heeft ge- •*-' geven tot de oprichting van de eerste V.V.V., verdient een stand beeld van klinkklaar goud. Ver moedelijk heeft hij zelf nooit be vroed hoeveel geld er, als gevolg van zijn argeloze opmerking, nog eens in de Nederlandse portemon- naie zou vloeien. Maar hier is een cijfer. In 1959 leverde het buiten landse toerisme Nederland het enorme bedrag van 330.000.000 Ne derlandse guldens aan deviezen op, een bedrag, dat ver en ver ligt bo ven welk exportcijfer ook. En in die 330 miljoen Nederlandse guldens zijn niet eens begrepen de bedragen, die de buitenlandse toeristen geza menlijk in Nederland uitgeven aan inkopen, aan vervoer en aan ver maak. Maar deze oncontroleerbare bedragen moeten ook wel groot zijn. Er zijn wei nig buitenlanders, die in Holland geen inkopen doen. Het hele jaar door, maar vooral in het volle seizoen, maken met name de souvenirwinkels góede zaken. Vooral de Amerikanen, voor wie de gulden zeer goedkoop is, kijken niet op een gulden. Horloges, armbanden, ket tingen, dure sieraden, maar ook mocca- kopjes en serviezen, en veel antiquitei ten, maken de reis naar de Verenigde Staten mee terug. En daarnaast het vermaak. Op elk reisbureau in het buitenland liggen fol ders, waarin precies .staat vermeld hoe veel „nightclubs", dancings en bioscopen de Nederlandse steden rijk zijn, waar ze liggen en op welke tijden van de dag en de nacht ze zijn geopend. Eethuisjes op het Amsterdamse Leidseplein op de Rotterdamse Coolsingel of op het Haagse Buitenhof zijn in New York. Vancouver, Tallahassee, Berlijn, Madrid, Brussel, beter bekend dan in Leeuwarden, Axèl of Beerta. Industrie De V.V.V.'s trekken de vreemdelingen uit alle delen van de wereld naar alle delen van het land. Onze samenleving is zonder de V.V.V. niet meer in te den ken. Zij zorgt voor een bron van in komsten, die niet meer is te missen. In 1959 niet minder dan 330.000.000 Ne derlandse guldens aan deviezen. Ter- wille van die miljoenen wordt het V.V.V.-apparaat steeds meer geperfec tioneerd. Het vreemdelingenverkeer is uitge groeid tot een industrie met knappe ma nagers en verkoopleiders, in feite een gevolg van de jongste wereldoorlog. Eerst in 1945 is men in Nederland, even als elders in de wereld, gaan inzien, dat met vreemdelingen, met 't toerisme schat ten zijn te verdienen. De Amerikanen en Canadezen, die na de invasie in Nor- mandië Europa leerden kennen, wilden onder rustiger omstandigheden dat we relddeel nog wel eens bekijken. En de mogelijkheden die- deze verlangens in zich borgen, werden gegrepen. Met beide handen. Scheepvaart- en luchtvaartmaat schappijen brachten hen in enorme aan tallen naar t Avondland. En dat Avond land maakte zich gereed om hen te ontvangen. De dans om de miljoenen werd wilder. Prof. W. P. C. Zeeman overleden In Amsterdam is overleden prof. dr. W. P. C. Zeeman, oud-hoogleraar in de oogheelkunde aan de gemeentelijke uni versiteit van Amsterdam. Prof. Zeeman bereikte de leeftijd van 80 jaar. Prof. Zeeman, die op 25 juli 1879 in Amsterdam werd geboren, volgde een gymnasiale opleiding en studeerde ver volgens aan de Amsterdamse universiteit geneeskunde. In 1905 deed hij zijn arts examen, waarna hij zich als oogarts ves tigde. Van 1916 tot 1946 was hij hoog leraar in de oogheelkunde. Prof. Zeeman, die ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw was, was ook geruime tijd secre taris-penningmeester van het Nederlands oogheelkundig gezelschap. Van zijn hand verscheen in 1947 een leerboek oogheel- j kunde. De teraardebestelling is zaterdag 18 juni 12 uur op de begraafplaats Zorg- vlied in Amsterdam. Mr. dr. Da Costa Gomez vertrokken Oud-premier mr. dr. M. F. da Costa Gomez, leider van de oppositie in de Ne derlandse Antillen is gisteren met de K.L.M. van Schiphol naar de Antillen vertrokken. Door een technische storing had het toestel vele uren vertraging. Hij zeide tevreden te zijn over het overleg in Nederland en meende, dat Nederland zou kunnen .helpen om een oplossing te vinden in het bestuurscon- flict op Curacao. De economische toe stand achtte hij verre van gunstig en hij vreesde voor een arbeidsoverschot over tien jaren, assatierechtspraak het gehele Koninkrijk om een veilige rechtssfeer te scheppen zal hij van harte toejuichen. Een wijziging van het Koninkrijkssta tuut achtte hij niet nodig, doch wel e weloverwogen uitlegging van enkele i In nieuwe montagefabriek: onze soc.-econ. redactie) INGEBRUIKNEMING van de fabriek te Rotterdam voor de V van montagewoningen, een be- --4 van Dura-Coignet, heeft in de a-Z#> van vakbeweging een oude jtie weer actueel gemaakt, ft men met fabrieksarbeiders T in totaal) of met bouwvakarbei- I te maken? heer Dura is terecht van mening, |het hier niet gaat om bouwvakar- prs in de gewone zin van het woord, tm vond hij een aparte c.a.o. nood- lijk. Maar wel is hij hiervoor naar de fcnemers-bouwbonden gegaan. Op het blik ligt de concept-c.a.o reeds bij College van Rijksbemiddelaars. De gestelde lonen zijn geënt op de k voor de bouw, die hierbij als richt- ;heeft gediend. die meer de gedachten zijn toege- I, dat men hier te maken heeft met leksarbeiders (de bedrijfsgroepeh- falen), plaatsen achter deze zaak fle vraagtekens. Zij wijzen erop, dat n Nederland een c.a.o. bestaat voor perknemers in de betonwarenindus- Mcn vraagt zich af, of, wanneer (»brikant nu toevallig ook nog aan- r is, zoals de heer Dura, de arbei- I in een betonfabriek nu prompt ^vakarbeiders zijn geworden. In bei- feevallen wordt hetzelfde werk ge- namelijk het maken van betonele- Naar de mening van de bedrijfs- sncentrale heeft indertijd ook 4G VOOR SCHIPHOL de eerste maal in de veertig geschiedenis van Schiphol heeft ger.)ationale luchthaven de beschikking "an over een eigen vlag. Op een veld zijn in witte en rode lijnen ityleerde vormen aangegeven van itbreidingsplan voor Schiphol, rood de verharde landings- en startba- roor de verharde stroken. On- figuur staat in witte letters: n Schiphol. Schokbeton in Kampen zich ten onrech te onttrokken aan de c.a.o. voor de be- tonwarenindustrie. Men is voor bedrijfs- taksgewijze organisatie, maar men is tegen het in tweeën knippen van een be drijfstak. Afgezien echter van het principiële be zwaar tegen deze gang van zaken, zijn de bedrijfsgroepencentralcn thans ncmens bij de Stichting van de Arbeid crop aan te dringen, het College Rijksbemiddelaars te adviseren geen lo nen voor de montagefabriek van Dnra- Coignet goed te keuren, indien deze uit. zouden komen boven de lonen in de c.a.o. voor de betonwarenindustric. (De ze c.a.o. wordt mede afgesloten door de bedrijfsgroepencentralcn). Mochten deze lonen toch hoger komen te liggen, dan zal men niet langer de huidige regeling voor de betonwarenindustrie aan' In 28 gemeenten Gegevens overgenomen van volkstelling Ook ten behoeve* van het Bureau voo: sociaa'l-webensehaippelijk onderzoek in West-Fri-eSland blijken afschriften te zijn gemaakt van de formulieren van volksbelilitog. Achtentwintig Wesbtriese gemeenten hebben hieraan medewerking verleend In deze plaatsen werd een deel van de gegevens overgenomen op duplicaatfor- rmulderen. In enkele gemeenten vulden de inwoners zelf duplicaatformulderen in Van deze formulieren werd dan de boven zijde met de naam en hort adres door de teller afgeknipt. De leiding van het West- friese bureau heeft contact gezocht me' het Centraal bureau voor de statistiek Dit is thans akkoord gegaan met het ln West-Friesland geivoLgde systeem. waa-r- blj de geheimhouding verzekerd bleef Wel is als voorwaarde gesteld, dat de losgeknipte strookjes met de naam en hel adres aan het CBS zullen worden gezon den. Rust Die notabele in Valkenburg, die 75 jaar geleden de spoorwegverbinding Aken-Maastricht aangreep om vreemde lingen naar zijn gemeente te trekken, hebben, naar ik veronderstel, andere mo tieven voor ogen gestaan, al was hij er niet afkerig van, dat aan dit bezoek geld werd verdiend. Hij plaatste, nog maals naar verluidt, op verscheidene punten in de stad bankjes, symbool van rust. Die eerste V.V.V.'s moeten wel in haar advertenties en in haar brieven er de aandacht op hebben gevestigd, dat „de vermoeide mens" in haar gemeente de rust kon vinden, die hij zocht om krachten te vergaren voor het nieuwe werkjaar. Want zo rond de eeuwwisse ling werd de vakantie vooral gebruikt om te rusten en om te genieten van een andere, en soms mooiere omgeving. Er zijn nog affiches, waarop de vakantie gangers uit die tijd staan afgebeeld. Een heer, gekleed in een hooggesloten zwarte jas, en een bolhoed op, vergezeld van een dame met sleeprokken, en kinderen in matrozenpakjes, wandelencj onder een stralende zon over een stoffige zandweg, en daaronder: „Geniet van uw vacantie in bos en hei". „En deze rust nu,'» vertelde me een V.V.V.-bestuurder, „dreigt voor de va kantieganger helemaal verloren te gaan, We zijn zo gejaagd geworden dat we zelfs in onze vakantie het jachten niet kunnen missen. De gejaagdheid is ver groeid tot een deel van onszelf." Hij zei: „En dat geeft ons zorgen. Waar in dit land nog rust te vinden is, bestaat het gevaar dat zij binnen niet al te lange tijd wordt verdreven door de onrust. De tijd van een kalm leven in een pension of een hotel is voorbij. En er is niets beter voor in de plaats gekomen. Ga naar welke plaats bijv. op de Veluwe ook en luister naar wat men daar heeft te zeggen. Zo was ik dan dezer dagen in Nun- speet. Er hing die morgen over de hele Noordrand van de Veluwe een dikke vuil-grijze regenbank, die maar niet tussen de bossen vandaan kon komen en met steeds kortere tussenpozen lang durig grote hoeveelheden water ove dorpen uitstortte. In het restaurant, waarin ik was gevlucht, zaten meer dan tien bezoekers. Toen de kelner de koffie bracht zei hy: „Ik weet niet wat u hier heen heeft gevoerd, maar als het is onderdak voor de vakantie, moet wel vlug bij wezen, want we zijn hier al zo goed als volgeboekt." „We hebben," vertelde hij, „er in Nun- speet nooit veel moeite mee gehad men sen te krijgen. De mensen zijn hier graag. Dat blijkt ook wel uit de cijfers. Vorig jaar hadden we in het seizoen meer dan 300.000 overnachtingen, en dat is heel wat. Het is toen zelfs voorgeko men, dat we gasten naar andere gemeen ten moesten doorsturen .omdat we ze met geen mogelijkheid konden bergen. Alles tjokvol. Dit, zei hij, wijzende op de overige bezoekers, „zijn allemaal huur ders. U mag er wel gauw bij wezen." 80 PCT. Nunspeet telt, als ik goed ben inge licht, een 18.000 inwoners. En van die 18.000 inwoners leeft ongeveer 80 pet. geheel of gedeeltelijk van de toerist. Resultaat van vijftig jaar Nunspeetse V.V.V.-arbeid. Ook resultaat van vijftig jaar hard werken van Nunspeetse V.V.V.-bestuurders, die over minder mogelijkheden dan hun collega's in de grote steden beschikten en beschikken. Nunspeet is wel een mooi, maar een klein dorp, en de inkomsten van de V.V.V. zijn niet zo bijzonder groot. Zij worden bijeengebracht uit contributies van verhurende leden, die „daarvoor alle service ontvangen, door de midden stand, verder door een klein aantal do nateurs en door een subsidie van de ge meente, die niet meer bedraagt dan 25 pet. van het ledeninkomen. En van deze totale som moet de propaganda worden betaald, waarbij aangetekend kan worden dat het V.V.V.-bestuur ten aanzien daarvan ook steun krijgt de provinciale V.V.V. en van het over koepelend orgaan, de A.N.V.V. Door de steun van de overkoepelende algemene vereniging kan de Amerikaan, de Canadees, de Duitser, de Fransman alles van Nunspeet afweten. Hij kan weten dat het ligt temidden van bos en hei, dat het een strand heeft, dat er bungalows zijn te huren en dat het een Veluwe-diorama bezit._waarop andere Veluwse dorpen jaloers kunnen zijn. Maalstroom Door de V.V.V. is ook Nunspeet in de maalstroom van de vreemdelingenindu strie getrokken, tiet vaart er materieel wel bij. Insiders schatten, dat er seizoen in dit Veluwse dorp nog een slordige tien miljoen wordt omgezet. Het is een graag bezocht vakantie-oord. Tot de vaste bezoekers gaan langzamer hand ook de Duitsers behoren. Vorig jaar waren er 2500 aan het strand. Het gerucht gaat, dat zij zo zijn geïmponeerd door de omgeving, dat zij pogingen in het werk stellen grond te kopen om daarop een soort bungalow-park te zet ten. Een gerucht, dat vele Nunspeters met gemengde gevoelens hebben ver nomen. Naast de Duitsers komen er veel Engelsen, en Belgen en Fransen in min dere mate. Van juni tot september is het er vol. Als er meer bungalows wa ren, zou het er nog voller zijn. Doch zeLfe met 300 000 overnachtigen lopen de vakantiegangers elkaar niet voor de voeten. De heide is wijd en de bossen zijn uitgestrekt. „Maar," zo zei mij een Nunspeter, „het dorp is aan het veranderen. Want die toeristen, of het nu Nederlanders zijn of buitenlanders, stellen eisen. En aan eisen moet worden tegemoet ge komen. Terwille van het geld. Het lan delijk karakter wordt opgeofferd om de sympathie van de toerist te-winnen of te behouden. De juke-box, de ijstent, de patat frites het moet er allemaal zijn. Vermaak in de avonduren, wie kan er nog buiten, zelfs in zijn vakantie?''. Er zijn maar weinig bankjes meer in Nederland om uit te rusten van /ermoeienissen van een .wande ling. Maar het gaat ook om mil joenen. En wie danst er dan niet Duitsers kamperen langs de weg In Bloemendaal is van gistermiddag af een intocht van Duitse kampeerders aan de gang, die de plaatselijke bevolking met enige duizenden +iet toenemen. Alle kampeerterreinen in de omgeving zijn, wat in deze tijd voor een werkdag (In Duitsland heeft men echter vrij voor sacramentsdag) een bijzonderheid is, vol. Zo druk als nu heeft men het nog nooit gekend. Bekende kampeerplaatsen als de Kennemerdüinen en het Helmgat te Bloemendaal aan zee en Teilingerbossen in Vogelenzang zijn ver boven hun maximum capaciteit moeten gaan. Ook in dc omliggende gemeenten blijft geen kampeermogelijkheid op officieel terrein meer te zijn. Langs vele buitenwegen in de recreatiegemeente Bloemendaal heb ben honderden Duitsers hun tenten en de openbare weg neerge zet. Ook de grenspost BeekWyler heeft ruim zijn deel gekregen van de Duitse invasie. Op een gegeven ogenblik strekte de file auto's zich uit van het dorpje Wyler. tot het stadje Kranenburg, dat enkele kilometers achter Wyler ligt. A. Rammelt vraagt ontslag bij K.R.O. Dc heer A. Aanunelt, programmachef van dc KRO heeft zijn ontslagaanvrage ingediend per 1 oktober. Het KRO- bcstuur heeft de aanvrage in beraad ge- Desgevraagd deelde de voorzitter van de KRO pater E. H. J. van Waesberghe O.P. mede. dat het bestuur met de heer Ram melt is overeengekomen over deze ont slagaanvrage geen nadere mededellt»gen Kan Powers worden uitgewisseld Oliver Powers, de vader van de piloot van het boven Rusland neergehaalde Amerikaanse vliegtuig, zou voorgesteld hebben zijn zoon te laten uitwisselen tegen de Russische spion Rudolf Abel, die in een Amerikaanse gevangenis zit. De advocaat van Abel verklaarde dat dit voorstel vervat was in een brief die Powers sr. op 2 juni aan Abel heeft ge schreven. Powers vroeg Abel of hij er mee akkoord kon gaan om het voorstel aan Eisenhower en het State Department voor te leggen. Abel zou dan moeten trachten de Russen voor dit voorstel Mr. J. van Aartsen, minister van volkshuisvesting en bouwnijverheid, zal van 20 t.m. 23 juni in Duitsland verblij ven om kennis te nemen van hetgeen daar geschiedt op het gebied van de wo ningbouw, de stedebouw en de ruimte lijke ordening. Cabarettekst ds. Jan Wit in Post Restante „Post Restante" is de titel van een serie zomerprogramma's waarmee de N.C.R.V. volgende week donderdag avond begint. In deze programma's zullen reportage, muziek, klein caba ret en wedstrijden elkaar afwisselen. Alexander Pola zorgt o.m. wekelijks voor een actueel vakantieliedje. De ver slaggevers zoeken het vooral weer in de wereld van het toerisme. Zij zijn zelfs van plan aan binnen- en buiten landse vakantiegangers een klachten- boek voor te leggen, waarin openhar tige aanmerkingen gemaakt mogen worden. Ds. Jan Wit schrijft de teksten voor het kleincabaret. Medewerkers aan dit cabaret zijn Maya Bouma, Paul Deen en het Leedy Trio. De regie heeft Piet Ekel en muzikale verbindingsman is Ru van Veen. Aad van Duist en Jan de Visser heb ben de produktie en samenstelling van „Post Restante" in handen. Openbare les van cabaretschool Bob Bouber geeft vanavond voor de V.P.R.O.-televisie een openbare les met zijn cabaretschool. In oktober 1959 opende hij zijn school voor hen, die in het vak van cabaretier wil worden op geleid. Niet minder dan 50 leerlingen meldden zich toen. Hoe moeilijk deze school is, bleek wel wel uit het feit, dat na het eerste cur susjaar nog maar tien leerlingen waren overgebleven. En Bob Bouber gelooft niet, dat hij aan het eind van de drie jarige cursus ook tien caberetiers aan de theaterwereld kan afleveren. „Wan neer er twee overblijven," zegt hij, „kan ik tevreden zijn." Zijn leerlingen zijn jonge mensen, die overdag in allerlei beroepen werk zaam zijn en 's avonds op de cabaret school stevig moeten aanpakken Zij moeten leren zingen, dansen, met het publiek omgaan en hun uitspraak perfectioneren. Kortom, op de school wordt een stevige all-round basis ge legd. Op deze basis kunnen zij hun car rière bouwen. Want er bestaat in Ne derland een grote behoefte aan goede en geschoolde cabaretiers. Wie weet, misschien zijn er in de uit zending van vanavond een paar leer lingen van wie de namen over enkele jaren een begrip bij de televisiekijkers zullen zijn. De regie i heeft Lies Westenburg. Edgar Degas Dit programma wordt onmiddellijk gevolgd door een film over de Franse schilder Edgar Hilaire Germain Degas. Hij werd 19 juli 1834 in Parijs geboren en overleed 26 september 1917. Als zoon van een bankier moest hij voor jurist worden opgeleid. Maar Degas voelde er weinig voor en op 20-jarige leeftijd ging hij zich geheel aan de schilder kunst wijden. Hij bezocht de „Ecole des Beaux- Arts" te Parijs, waar hij wel een ijve rige, maar geen opvallende leerling Na de FransDuitse oorlog van 1870 "Tl ontstonden zijn eerste schilderijen over ballet, modistes, strijksters enz. Zijn werken, waarin hij de vrouwelijke beroepen uitbeeldt, zijn vaak striemend en fel. Dit in tegenstelling met zijn doeken over het ballet, waardoor hij vooral bekend is geworden. Men heeft Degas een impressionist genoemd. Zelf heeft hij dit bestreden. Hij zei: Kunst is geen proces van con stante groei, het is een samenvatting, een voortdurend zich Verwachting verkeersdeskundigen THR. i j VOO vanmiddag op de jaarvergadering van zijn organisatie in het Kurhaus in Scheveningen in zijn jaarrede onder meer geklaagd over het verschijnsel dat steeds meer verkeersmaatregelen worden getroffen die niet blijken te voldoen, omdat zij niet eerst grondig in de praktijk getest werden. Hij noemde in dit verband de invoering van spatlappen, de invoering van gele plaatjes voor bromfietsen, de ontsto ring en dergelijke. Hij had voorts be zwaren tegen het Nederlandse stelsel van verkeersvoorschriften, dat naar hij zei „met onverstoorbare regelmaat wordt uitgebreid en ver fijnd, en waaraan voorts geregeld ar resten van de Hoge Raad worden toe gevoegd met als resultaat dat de voor schriften thans zelfs voor specialisten een onontwarbare knoop vormen." Hij pleitte voor een in zeer simpele taal gestelde code, die de allervoornaamste De voorzitter van de K.N.A.C. zei in het begin van zijn rede, toen hij een korte vergelijking maakte met de situa tie zoals die tien jaar terug was, dat met de verkeersopvoeddng thans voort gang gemaakt wordt. Jhr. Smits van Öyen wilde op korte termijn iets berei ken door technische verbeteringen aan het wegennet. Aan het slot van zijn rede zei spreker dat er naar zijn mening meer geld be schikbaar zal moeten komen voor het onderzoek ten behoeve van de verkeers veiligheid. Mr. B. Ph. van Harinxma ttaoc Slootcn, secretaris van dc K.N.A.C., zei in het jaarverslag onder meer, dat volgens de beste prognoses in Nederland in 1970 minstens anderhalf miljoen auto's zullen rijden. Hij tekende hierbij aan. dat de nieuwe automobilisten voor een zeer be langrijk deel zullen komen uit de groep particulieren, die zich dank zij groter welvaart voor eigen rekening een auto kunnen aanschaffen. Het perspectief van de verkeerschaos in de steden zo zei de secretaris gaf de K.N.A.C. aanleiding dit jaar in het teken van de stedelijke parkeer- cn verkeersproblemen te plaatsen, Er werd propaganda gevoerd voor de parkeer- schijf, een naar de K.N.A.C. meent sym pathieker middel tot verdeling van de te geringe parkeerruimte in de steden, dan de parkeermeter. Tanks met katapult in Botlek geschoten Nu de verbouwing van het Braziliaan se vliegdekschip Minas Gerais, bij Ver- olme in de Botlek, ten einde loopt. Is gisteren begonnen met een serie van 200 katapultproevcn. Daarbij worden 4'.i tot 20 ton wegende tanks op vliegtuig wielen weggeschoten. Ze komen in het water van de Botlek terecht en worden er door sleepboten weer uitgehaald. vanavond O De V.A.R.A. onderneemt vanavond om half tien een vakantiereis naar Valkenburg onder leiding van Henk Stipriaan. De vakantieverhalen, ver zameld door Coen Serré, ontbreken 9 Met de Franse componist Claude Helffer als solist zal men morgenmid dag om twintig over drie in een con cert van het Radiokamerorkest het van 1927 daterende Concert voor piano en orkest kunnen horen van de Franse componist Albert Roussel. Het zal voor de tweede keer zijn, dat Claude Helffer in een V.AJL-programma op treedt. Het concert, dat geleid door Maurits van den Berg, zal worden ge opend met Drie Ragcaprices van de hedendaagse Franse componist Darius Milhaud, wordt besloten met de Sin- fonietta „La Jolla" van de vorig jaar overleden Tsjechische componist Bo- huslav Martinu, die sinds 1941 in de Verenigde Staten woonde en werkte. Tips uit het buitenland 9 De Hessische Rundfunk (506 meter) brengt vanavond om acht uur een re portage over een reis met de interzo nale trein in Duitsland. O Engeland Light laat om twintig voor elf ouderwetse dansmuziek horen. Programma voor morgen ZATERDAG 18 JUNI i960 Hilversum I. 402 m. 746 kc/s. KRO: 7 00 Nws 7 15 Gewijde muz 7 30 V d Jeugd 7 40 Gram 7 45 Morgengebed cn overwe ging 8 00 Nws 3 13 Gram 3 50 V d huis vrouw 10-00 V d kleuters 10 15 Gram 10 30 Bin Je zestig? 11 00 V d zieken 11 45 Gram 12 00 Middagklok-noodklok 12 03 Dansmi 14 5o Amateurso!i6tcn en -ensembles 15 15 Franse les 15 30 V d Jeugd 16 00 Grego riaanse zang 16 30 Instr octet 16.50 Sporl- pcriscoop 17 00 V d jeugd i J..,urn..I:st;e:< V 7 00 Nws 7-1Ö 'Gym 7 23 Gra 8,50 V d vrouw 9 0o Gym v d vrouw 9 10 Gram VPRO 10 Oo Samen thuis, lezing 10 05 Morgenwijding VARA: 10 20 Fragm uit progr van deze of vorige week 11-30 Gram 12 00 Lichte muz 1130 Land- en tulnbouwmedcd 12 33 Gram 13 00 Nws 13 15 V d teenagers '4:5 V d Jeugd 14 54 Man nenkoor 15 05 Het socialisme ln deze tijd. lezing 15 25 Kamerork en soliste 16 05 Boekbespr 16 25 Voor dc toeristen 17 00 20 00 Nws j0 Os C ?4 OO Nws. Telcvlsicprogr NTS: Eurovisie: 7 30 Concour.; Hlppique in Turijn NCRV: 7 30—18 00 V d kir NTS- 70 00 Jot

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 7