Is een lijstje van prioriteiten gewenst? Jaarlijkse wapenschouw van Leger des Heils Nieuwe waardering politie-ambt Begrip voor moeilijkheden cle cjrootóte gave Een woord voor vandaa Kanttekenin 2 Wat is wel en wat is niet urgent In de Christelijke historische Nederlander heeft de heer H. Kikkert zich uitgelaten over de vraag of hét wel gewenst is dat de regering komt met een zoge naamd prioriteitenlijstje, waarin wordt opgetornd welke proble men de voorrang moeten hebben: nale inkomen heeft de laatste tijd weer velen beziggehouden. De deskundigen op financieel, econo misch en t-ociaal terrein, om slechts deze drie groepen te noe men, maar met evenveel recht hadden wij de technici op diverse terreinen hierbij kunnen betrek ken, hebben zich naarstig over de cijfers en problemen gebogen om vast te stellen wat met de be schikbare middelen mogelijk is. Uiteraard heeft dit cijferen en plussen de politici niet onbewogen gelaten. Regerings-partijen en oppositie hebben met een zekere spanning uitgekeken naar het re sultaat van het werk dat hier werd verricht. Verwonderlijk is dat niet. Immers naar het woord van professor Van Ruler zijn de politici de werkers en werksters in de schoonheidssalon die voor een belangrijk gedeelte het gelaat van ons volk bepalen. Welnu, de verdediging van onze vrijheid en de uit te voeren werken bepalen niet alleen onze welvaart maar ook het welzijn van ons volk. Kortom de te nemen en genomen hesluiten raken ons allen van hoog tot laag. Het vaststellen van wat nu en wat later zal moeten gebeuren is op zich reeds een hacheliilte on derneming. Er zijn zoveel zaken binnen een volkshuishouding die een beroep doen op de rijksmidde len dat het niet mogelijk is alles tpeeliik aan te pakken. Keuze doen is dus beslist nood zakelijk. Maar zodra mei?..moA: kiezen treedt ook het verschil vap inzicht naar buiten. Toch zal in gemeen overleg tussen Regering en Staten-Generaal beslist moe ten worden, wat voorrang zal moeten hebben en welke even nut. tige en noodzakelijke objecten vastgesteld moeten worden. IS HET nu gewenst dat de re gering aan de Staten-Generaal een nota of een lijstje zendt waar de h.i. noodzakelijk uit te voeren werken in zijn aangegeven? De laatste maanden heeft.ons volk in de gedachte geleefd dat een dergelijke prioriteiten-lijst zou worden verstrekt. Dè nota van minister Korthals terzake van het afsluiten van de Lauwerwee on zijn nadere verklaring in de Twee de Kamer hebben deze gedachte doen postvatten. Persoonlijk ben ik van oordeel dat zakelijk en politiek bezien dit geen gelukkige uiting was. Natuurlijk zal de regering bin nenskamers moeten afwegen wat op korte en lange termijn gezien mogelijk is. Regeren is, wil dit al thans zijn, vooruitzien. Bij dit afwegen van de belan gen doen zich echter zoveel fac toren voor die met onze beperkte menselijke kijk op de dingen niet zijn te voorzien, dat het onmo gelijk is een eenmaal uitgestippel de Hjn te blijven volgen. In het beleid moet dus zoveel speelruimte worden ingecalcu leerd dat alleen het overzienbare aan de besluitvorming wordt on derworpen. Vanzelfsprekend is dit laatste ock cog niet in een zwart-wit sche ma te beoordelen. In dit verband is ook de erva ring nog een wijze leermeester. Het was in 1955, toen het kabinet- Drees aan het bewind was, dat het Centraal Planbureau in zijn serie monografieën no. 3 een verken ning publiceerde over-: ,,De ver deling van een toekomstige toene ming van het nationale inkomen" In feite was deze verkenning een opsomming van de vraagstuk- kn, die leefden bij ons volk en een afweging van de verlangens tegenover elkaar. Wat zou in de komende jaren wel en niet ter hand kunnen worden genomen. Het is interessante lectuur en met name het vergelijken van de cijfers van toen en nu. Vergelijken wij echter het lijst je van verlangens van toen en nu, dan valt het op welk een groot verschil er bestaat in uitgangs punten onder ons volk. Dé ontwikkeling heeft niet stil gestaan. De actuele vraagstukken van vandaag liggen voor een be langrijk gedeelte anders dan toen deze verkenningen werden ge daan. Voor een deel is dit het gevolg van een verwerkelijken van bepaalde desiderata, voor een deel van anders gerichte verlam Ook de politieke situatie in de wereld van vandaag speelt hierin een bepaalde rol. De defensie-nota vraagt van onj volk een extra bijdrage als eer ste op de lijst der prioriteiten. Fi nancieel en qua mankracht zullen wij ons sterker moeten inspannen. Of wat dit laatste betreft, men de meest gelukkige oplossing heeft gevonden wagen wij voorshands nog te betwijfelen. Diensttijdver- "TiE LAUWERSZEE, onder hoon- J-' gelach van de oppositie, door de C.H.U. voor het eerst in het parlement aan de orde gesteld, gaat nu ook dicht. Een werk op lange termijn. Dit op lange ter mijn-werk zal uiteraard niet mo gen inhouden dat niet de nodige spoed wordt betracht. De spoed, die de regering met deze verlangens heeft betracht, is verheugend. Er zullen echter nog meer beslissingén moeten volgen. Op sociaal terrein zien wij met •belangstelling uit naar een beslis sing t.a.v. een arbeidsongeschikt heidswet en een nieuwe invalidi teitswet. De landbouw is in spanning, wat er met het Meerjarenplan" zal gebeuren. In het kader van de Europese Gemeenschap maar ook van de E.F.T.A. is het dringend gewenst, dat dit plan tot uitvoe ring wordt gebracht. Structureel gezien moet onze landbouw mee kunnen komen in dé strijd om het bestaan. De kerken in ons land wachten op een beslissing van de regering over het rapport-Sassen. De sub sidie voor de kerkbouw is een ur- gente aangelegenheid. En dan belastingverlaging. Zoveel wensen kosten geld. Veel geld! Uiteraard is belastingverla ging in de directe en indirecte sfeer een belangrijk iets. Wij zou den dan ook niet willen stellen, dat er gedurende de zittingsperio de van dit kabinet niets zou moe ten gebeuren op dit terrein. Het maakt echter verschil of dat plaats vindt in 1960 of 1962/'63- De heer Kikkert eindigt dan met de opmerking: Vele en urgente vraagstukken zijn aan de orde. Slechts enkele zijn er in het hiervoor gaande genoemd. Over de vraag wat wel en hi'et 'urgent is, lopen de ge- dachtan-.uiteem- - Het zo door velen gesmade compromis zal hier de oplossing moeten brengen. Regeren is de kunst van het mogelijke. Onzerzijds willen wij gaarne pogen daaraan een bij drage te leveren. r--v 1 (Van een onzer verslaggevers) Al vele jaren verzamelt het Leger des Heils in de maand juni gedu rende één dag zoveel mogelijk van zijn getrouwen op de terreinen van het kroondomein te Baarn. Ook dit jaar waren er duizenden naar de welbekende plekken in de bossen achter het paleis Soestdijk getogen om de wapenschouw mee te maken. Men komt daar met hele gezinnen. De kleine kinderen ontbreken er tenminste niet. Maar evenmin de teenagers van het Leger, de in langdurige dienst vergrijsde heils soldaten, de invaliden. Er gaat van deze dag een grote be- koring uit Veel heilsoldaten werken het hele jaar op kleine of moeilijke posten. Maar hier voelen zij zich een dag metterdaad lid van het grote Le ger, dat dan niet strijdt doch zich ont spant. Waarmee niet ontkend wordt, dat juist de geestelijke verfrissing en op wekking het centrale motief van de dag is. Doch het wordt gezet in het kader van samen een dagje uit". In de grote tent met drieduizend zit plaatsen wordt altijd de heiligingssa menkomst gehouden,' op dezelfde ma nier als het 's zondagsmorgens toegaat in de plaatselijke korpsen. Alleen leidt hier de kommandant zelf de bijeen komst. Dat was ditmaal voor het eerst luitenant-commissioner W. F. Palstra. Een gastspreker ontbreekt nooit. De ze keer was commissioner Norman F. Duggins, internationaal secretaris var het Leger des Heils in Europa, op het podium aanwezig, met zijn echtgenote. Ook zag men een oude kennis, de vroe gere kommandant in Nederland E, Thykjaer, die juist een bezoek aan land bracht. Mevrouw Duggins liet aan het begin van de samenkomst een kort geloofs getuigenis horen, 's Middags sprak zij op de vrouwenrally, die in de z.g. klei ne tent werd gehouden. In deze zelfde tent kwam in de morgenuren de jeugd samen. Enthousiast schalde het uit de tent: Jezus zal heersen over d'aard. Geen rijk dat het Zijne evenaart". Intivsen sprak commissioner Duggins op de heiligingssamenkomst over de be kende woorden uit Filippensen 4 „De vrede Gods, die alle verstand te boven gaat, beware uw harten en uw zinnei in Christus Jezus". De oproep tot beke ring werd daarin niet gemist, en menig een spoedde zich na de toespraak naar de zondaarsbank, terwijl de menigte zong: „Heiland in deze ure. wijd 'k mij gans aan U. Tijd en kracht en gaven, neem ze. Heiland, nu". Nooit treedt het Leger des Heils zon der muziek op. De velddag staat ech ter wel zeer bijzonder in het tekèn der muziek. Na de heiligingssamenkomst hield men een etenspauze, maar. was tot het eind van de <3ag de ziek niet meer uit de lucht. De verenigde Haagse zangbrigades openden de rij met een programma van geestelijke liederen. De tamboerijnsbri gade uit Groningen gaf elders een uit voering. Het padvindersvendel uit Dor^ drecht werkte een internationaal pro gramma van lied, spel en dans af. De stringband uit Hilversum trad op, de zangbrigade uit Dordrecht, de blökfluh- gxoep uit Amersfoort. Verschillende koren en korpsen in present bij de grote muziek- inguitvoering in de hoofdtent; hier sprak commissioner Duggins opnieuw. De onderlinge conversatie kreeg ruimschoots haar kans en niet te ver aten het „winkelen". Als steeds was le afdeling „handel" met diverse kra nen en zelfs een complete paskamer present. Hier kon mén zich van pet ten, uniformen, muziekinstrumenten, grammofoonplaten en boeken voorzien, Mede door de gunstige weersomstan digheden een enkel licht regentje mocht niet hinderen slaagde de veld- - in alle opzichten. Advertentie MAÏZENA DU RYEA maakt Uw groenten zo lekker. Van der Stoep naar Nieuw-Guinea De gewezen algemeen schoolbeheer- der van de zending der Nederlandse Hervormde Kerk op Nieuw-Guinea, de heer N. van der Stoep, die door de Raad voor de zending ter beschikking is gesteld voor het zendingswerk var de Australische Baptisten in de Tiom- vallei in het binnenland van Nieuw- Guinea, keerde van verlof terug naar zijn arbeidsterrein- De heer en mevrouw Van der Stoep zullen de leiding weer op zich nemen van 15 iong Papoea's van de kust, die in Tiom worden opgeleid om het vol gend jaai als eersten onderwijzers en evangelisten te worden onder de stam der Dani's, die in de omgeving van Tiom woonachtig is. Gedurende hun verlof is deze opleiding gewoon voort gezet o.l.v. de zendingsonderwijzer Son- ke. die daarheen was overgeplaatst. Beroepingswerk NED. IIERV. KERK Aangenomen naar Driebergen, 3de pred. pl. toez. W. Glashouwer te Am- sterdam-Watergraafsmeer. GEREFORMEERDE KERKEN Beroepbaarstelling. De classis Leiden heeft prep. geëx. en beroepbaar ver klaard de heer P. C. Meijer, kand. te Leiden, Van der Brandelerkade 25, die een eventueel beroep terstond in over weging kan ngmen. UNIE VAN BAPT. GEM. Aangenomen naar Almelo: P. v. d. Werf, kand. te 's-Gravenhage. te Genemuiden. In Nederland arriveerde de Hervorm de zendingspredikant ds. J. Chr. Mul ler, die tot voor kort werkzaam was in Kupang op Timor. Ds. Muller ont ving van de Indonesische regering een reëntry-permit, zodat hij in de gelegen heid is na zijn verlof weer terug te ke ren naar het eiland Timor. Hij nam met zijn gezin zijn intrek in het zen dingshuis. Advertentie) Welterusten Kunt U niet slapen door rheumatiejf, spit, ischias, hoofd- en zenuwpijnen, neemt dan Togal. Togal verdrijft snel afdoende die pijnen en U slaapt daardoor weer rustig de gehele nacht. Togal kan baten waar andere middelen falen. Togal zuivert de nieren en is veilig voor hart en maag. Bij apoth. en drog. 0.95, 2.44 en 8.88. Op het koninklijk domein „Soestdijk" in Baarn heeft het Leger des Heils zijn nationale velddag gehouden. Van links naar rechts: commissioner Nor man F. Duggins en echtgenote, de voormalige commandant in Nederland, de heer E. Thykjaer en echtgenote, en commandant W. Palstra tijdens een bespre king van het prögramma. Bond van chr. politie-ambtenaren "PiE SALARIËRING van de politie U schijnt sedert jaren voor onze overheid een zaak van grote pro blematiek te zijn. Erkend wordt, dat het politieambt als zodanig der mate afwijkt van de gemiddelde structuur van het ambtenaarschap, dat een bezoldigingsregeling, afge stemd op het politieambt, gewenst en noodzakelijk is. Het vraagstuk is echter steeds nog op welke waarde het politieambt moet worden ge taxeerd. Hierover zijn de meningen nog steeds verdeeld. Dit zeide de heer P. A. Goudswaard uit Assen, tweede voorzitter van de Bond van Christelijke politieambtenaren, op de algemene vergadering van deze bond, die gisteren en vandaag in Kunstmin te Dordrecht is gehou den. Onder anderen was op deze bijeenkomst aanwezig de voorzit ter van het C.N.V., de heer C. J. van Mastrigt. ook gestemd was, vrolijk of .ernstig, of ze praatte of zweeg, of ze een spelletje met hem deed, of al leen maar bezig was met haar werk, terwijl hij in haar omgeving speelde, hij ontdekte meer en meer, dat zij "in alle opzichten te verkiezen was boven anderen. Haar stem vond hij liever, dan die van alle mensen, die hij kende, haar gezicht be wonderde hij; als zij hem glimlachend toeknikte, voelde hij zich licht en blij. Ze waren weinig al leen, meestal warén dokter Mees of Jannie thuis, daarom waren deze tochten extra heerlijk en kre gen ze een aparte glans. Als ze niet de hei opgingen, wandelden ze in te genovergestelde richting. Een rij wiegende populie ren, die ver boven het omringende geboomte uitre zen, wees hun de weg naar het kanaal. Als zij het water hadden bereikt, hield Anne stevig Paultje's hand vast. Ze vroeg, of hij wel zag. hoe het oever riet weerkaatste in het groene, glinsterende water; ze liep voorzichtig met hem langs de wegberm om laag en samen keken ze naar de kleine visjes, die door het water gleden en naar de insecten, die dicht boven het oppervlak vlogen. Ze liet hem de namen van de bruggen spellen en wees hem de to renspitsen van de omliggende dorpen. Soms ook ver telde ze van haar eigen jeugd in het dorp in de Achterhoek. Geboeid het gezichtje tot haar opgehe ven, luisterde Paultje. Hij zag het huis. waar moe- der woonde met haar moeder en vader, hij zag de tuin met de kleine vijver, waar goudvissen in zwommen; een waterschildpadje lag op de kantin de zon tussen goudgele muurpeper en lichtblauwe vergeet-mij-nietjes. die moeder in het wild had ge vonden en had verplant. Rondom een heel dikke, eeuwenoude eik was een houten bank getimmerd en daar zat moeder met haar poppen en later, toen ze groter was, met haar boeken. Moeders moeder naaide fijne witte jurken voor haar en moeders va der maakte een poppenhuis met drie kamers en een WILLY STRIJT keuken. Die vader en die moeder leefden niet meer. Zijn eigen vader, bedacht het kind in stilte, leef de wel. Een vaag gevoel van gemis maakte hem bedroefd en hij luisterde niet meer ïaar wat moe der vertelde. Tot een voorbijvarend schip, of een konijn, dat bij hun nadering verschrikt wegstoof, hem eensklaps geheel in beslag nam. Deze tweede zomer bracht de gasten, die Anne met zoveel verlangen had tegemoet gezien. De hele maand mei had zij twee dames, moeder en doch ter, die voor gezondheid buiten moesten zijn. In juli cn augustus wisselden de vacantiegangers elkaar af en was het huis vol stemmen en beweging. Dokter Mees was blij voor Anne; hij zag, hoe de last, die haar drukte, lichter was geworden en hoe zij de lange dagtaak niet telde. Ze had voor de twee drukste maanden een meisje gehuurd en samen met deze verzorgde zij de omvangrijke huishouding. Als ze 's avonds naar bed ging. was ze doodmoe, maar zo voldaan en dankbaar, dat ze dadelijk insliep, tot de wekker haar de volgende morgen alweer vroeg wekte. Eén zorg drukte wel, de zieke onderwijzeres was hersteld i de grote vakantie zou Jannie niet meer terugkomen. Anne had de inkomsten van de zomermaanden zorgviildig apart gehouden, om daarvan een gedeelte terug te betalen van het geld, dat Van 't Hof haar had geleend. Die schuld lag haar zwaar en benauwde haar meer, dan alle an dere geldzorgen tezamen. Het was de eerste schuld, die zij ooit had gemaakt en zij had zich voorge nomen, dat het ook de enige zou blijven. Maar niet alleen om het geld speet het Anne. dat Jannie weg zou gaan. Ze zou het bruinogige kind, dat zo welgemoed het leven instapte, als huisgenoot missen; Jannie's kleine attenties, haar hulpvaardig heid en ook haar hartelijkheid. Zo kwamen en gin gen de mensen, of men sympathie voor hen voelde of onverschillig tegenover hen stond, de stroom van het leven bracht hen mee en voerde hen weer voorbij; de kleine, verongelukte Marietje, juffrouw Jos, Van 't Hof en zijn vrouw, Mieke Verheul, die zo nu en dan nog wel eens schreef, Overeem met zijn domme wreedheid en nu weer Jannie. Men raakte gewoon aan die eeuwige wisseling, men haal de de schouders op en deed zijn werk. Dokter Mees was op bezoek bij zijn zoon. Nu An ne het zo volhandig had met de zomergasten en het huis zo geheel door vreemden was geannexeerd, ging hij er wel eens graag een hele dag tussen uit. In gewone tijden bleef hij nooit langer dan een paar uur in het doktershuis; als Johan naar zijn zieken was en de kinderen op school zaten, waren Jet en hij spoedig uitgepraat en sprak het dus bijna van zelf, dat hij opstond en wegging. Maar nu hadden de kleine jongens vacantie en het verveelde de ou de dokter niet, om naar hun vrolijk spel te kijken, of te spelen met de kleine Jetteke, die zes jaar was en juist de eerste klas achter zich had. „Dat u daar blijft, papa", zei Jet, toen ze die middag in de tuin bij hem kwam zitten. Ik zou zeg gen: „Hoor eens mevrouw, ik betaal een behoor lijke pensionprijs, en ik wil 's zomers mijn rust heb ben. Gaat dat niet, dan zoek ik iets anders." (Wordt vervolgd) eerste voorzitter, de heer D. Rook, die wegens ziekte was verhinderd, sprak met nadruk uit, dat de over heid en in feite ook het gehele Ne derlandse volk zal moeten komen tot een totaal nieuwe waardering van het politieambt. Allerlei oude opvat tingen, die nog steeds leiden tot on derwaardering van het ambt zullen moeten worden losgelaten. Zolang dit niet gebeurt, aldus de heer Gouds waard, zal men het niet oprecht eens kunnen worden over een billijke sala risregeling. Het politieambt wordt door de gemiddelde Nederlander niet begeerd. Het militair zijn en het toe zien op anderen ligt ons volk niet. De arbeidsmarkt biedt op het ogenblik vele mogelijkheden; daarom laten de geschikte krachten voor het politie ambt verstek gaan. Natuurlijk blijft het, zo vervolgde de tweede voorzitter, voor de overheid een moeilijke taak om in tijden van grote welvaart tegen het vrije bedrijf op te bieden. De Christelijke politie ambtenaren hebben daar begrip voor. De gevolgen van het tot dusver ge voerde salarisbeleid beginnen voor de politie evenwel onrustbarend te wor den. Er is, als gevolg van het uitblij ven van het rapport der commissie werkclassificatie politiefuncties, onrust en ontevredenheid en pessimisme en het ontbreekt aan de vereiste arbeids vreugde. De heer Goudswaard was van mening, dat een voorschot op de gevraagde salarisverhoging mogelijk moet zijn. In tal van gezinnen van po litieambtenaren heerst financiële nood. De ongemakken, die aan het ambt politieambtenaar zijn verbonden, als nachtdienst, zondagsdienst en dragen van een uniform, maken het tot een weinig begeerde werkkring, zeker voor degenen, die wat meer in hun mars hebben. Zondagsdienst Vooral de verzwaarde diensten op zon dag beginnen een steeds moeilijker factor te worden. Het ziet er niet naar uit, dat hier verbetering iri zal komen. Het zal in het bijzonder Christen-politieambtenaar zijn, steeds meer bezwaren zal krijgen gen de zondagsdienst. Het gaat koste van het gezinsleven en dit is niet met geld goed te maken. Hier zullen andere maatregelen genomen moeten worden. Het is, aldus de twee de voorzitter, niet primair de taak van een vakbond om de overheid de weg te wijzen om uit dit slop te gera ken, maar wel menen wij de taak J hebben de overheid te wijzen op kwade gevolgen van het tot dusver gevoerde beleid. Het gaat ten koste van de sociale positie en de rechts positie van de politieambtenaar. De tweede voorzitter sprak de wens Hit. dat aan de onhoudbare situatie in hél komende jaar een einde zou komen. De heer Goudswaard wijdde voorts enige aandacht aan de gepensioneer den. die m de bond een steeds grotere groep gaan vormen. Wijdingsdienst Voordat de algemene vergadering was begonnen, werd in de Grotekerk wijdingsdienst gehouden. Ds. C. ivi van der Loo, geref. predikant te Soest, sprak naar aanleiding van Genesis 32 vers 1 tot 14. Hij bepaalde de aanwe zigen bij de tekst: „Here, ik ben ge ringer^ dan al uw weldadigheid en trouw Na afloop van de dienst werd een deputatie van de bond ten stad- huize ontvangen. De loco-burgemees- ter van Dordrecht, de heer H. van hield daarbij een toespraak. Vandaag zijn onder meer de afdelings- voorstellen behandeld. Voorts werden leden van het hoofdbestuur gekozen en werd het algemeen beleid van liet bestuur, waar gisteren reeds over werd gesproken, verder behandeld. Vrijwel iedere dag kwamen de gelovigen van de eerstel meente in Jeruzalem bij elkaar. Toch heeft de verslagga dr. -Lucas slechts twee preken van Petrus opgenomen in Handelingen. Organisatorische en kerkordelijke proble\ schijnen helemaal niet ter sprake te zijn geweest. Lucas heeft zo maar een greep gedaan uit de allerbelangrij gebeurtenissen van die dagen. Hij beschrijft de houding de buitenstaanders, de eenheid van de gelovigen en manier waarop zij aten: „Zij gebruikten hun maaltijden blijdschap en eenvoud des harten." Meer nog dan uit de u dere manifestaties en werkingen van de Heilige Geest, b voor hem daaruit de veranderde levenshouding van mensen. Zij zitten anders aan tafel dan voorheen. Déze verandering is niet door oefening aangeleerd, nj komt voort uit de verandering van het hart. De maaltijl niet meer 'een grijp-wat-je-krijgen-kunt; er zijn geen Ij mopper gezichten meer van jongeren die zeggen „dat lus niet". De 'maaltijd wordt gekenmerkt door blijdschap die staat uit de dankbaarheid ten opzichte van de zorgende en uit eenvoud. Geen overdaad terwijl anderen verhonge Kunnen onze buren aan ons eten zien dat wij christenen Het zijn vaak de kleinigheden die geloof verraden. SOCIALE ZORG DIENSTPLICHTIGEN JN deze kolommen hebben wij en- kéle malen in overweging gegeven een defensiebelasting op te leggen aan de omstreeks 30.000 man die per jaar niét behoeven op te komen. - Anders het geven van compensatie in de vorm van betere betaling of belastingaftrek aan de dienstplich tigen. Bij de begrotingsbehandeling in de Eerste Kamer heeft staatssecretaris Calmeyer verklaard, persoonlijk wel voor een defensiebelasting te voelen. Thans is er een rapport verschenen van een commissie uit de Nationale Raad Welzijn Militairen, over de so ciale zorg voor de dienstplichtigen. Het rapport is samengesteld door kenners vari het arbeidsrecht. De commissie komt tot de conclu sie, dat de sociale voorzieningen voor de militair bijinvaliditeit, ziekte enzovoort de vergelijking met die in de burger-sèctor zeer goed kunnen doorstaan. Hier is een belangrijk stuk werk van oud-minister Staf terug te vinden. Na alles wat er over Staf geschreven is, gebieden bil lijkheid en objectiviteit temeer, dit vast te stellen. Deze waardering neemt, echtèr niet weg, dat wij het eens moeten zijn met wie het verschil tussen twee jaren militaire dienst'tegen bovendien een bescheiden ..soldij èn het gewoon kunnen -voortzetten van beroep of studie een onrechtvaardigheid in ons nationale bestel achten. In een nota gaat de voorzitter van de commissie, prof. mr. E. H. s'Jacob, nader in op de vraag, of de rechi dachte op dit punt in ons land niet dermate is voortgeschreden] het tijd wordt om te komen totj integrale vergoeding van dooi dienstplicht geleden schade. 0< zou om financiële en sociaal-i mische redenen daaraan voorl niet kunnen worden voldaan. Is dit laatste trouwens ook niel zegd bijvoorbeeld voor de inv( van de A.O.W.? De commissie zelf is op dit punt| nader ingegaan, teneinde geen gronde en onoverzienbare vei tingen te wekken. De voorzitter ter is van mening, en naar wij terecht, dat het mogelijk zal zijl thans alsnog over de sociale van de dienstplichtigen een vi op te stellen. Wij betwijfelen intussen, of daj> vergoeding (als nu bij herhaH oefeningen plaats vindt) het i gangspunt moet zijn. Soldaten! hetzelfde werk doen moet meni verschillend belonen, al naai^ maatschappelijke achtergrond. zou de afgunst wekken en de k* raadschap schaden. Daarom zouden wtf het in dè j' ting van de genoemde defensl' lasting of belastingfaciliteiten w zoeken. Dan is het echter wel i dat de regering met deze oplos' rekening houdt bij de vast te sti algemene belastingmaatregelen! prioriteiten. En dat, om ook in i zaak voor zijn christelijk-sociales rakter uitJe komen. Ur. P. Gunning overleden De bekende Amsterdamse pedagoog dr. C. P. Gunning, eerste rector cn medeoprichter van „Het Amsterdams Lyceum", is vanochtend plotseling overleden. Hij bereikte de leeftijd van 73 jaar. De heer Gunning overleed in het Barlaeus Gymnasium in Amster dam, waar hij vanochtend als gecom mitteerde een eindexamen had bijge woond. Dr. Gunning werd op 12 oktober 1886 m Utrecht geboren. Hij studeerde in Duitsland, Engeland .en Nederland. In 1915 promoveerde hijY op het proefschrift „De sphistis graeciaé praecepthoribus". De heer Gunning was toen reeds (sinds 1911) leraar aari het Nederlands Lyceum in Den Haag. In 1316 werd dr. Gunning uitgenodigd het rectoraat te aanvaarden aan het mede op zijn initiatief tot stand gekomen „Amsterdams Lyceum", dat een jaar later werd geopend. Van 1917 tot zijn pensionering in 1952 bleeft dr. Gunning rector van het Am sterdams Lyceum, zij het met een onder breking gedurende de oorlogsjaren, toen de bezetters- hem (op de dag van zijn zilveren jubileum) ontslag verleenden. Bij zijn afscheid in1952 boden enkele duizenden oudleerlingen dr. Gunning een reis aan naar de Verenigde. Staten, Suri name en de Nederlandse Antillen. Dr. Gunning was niet alleen op het terrein van het onderwijs bijzonder actief, ook voor jeugdproblemen en in ternationale samenwerking had hij grote belangstelling. Hij was o.m. oprichter en eerste voorzitter van het Nederlandse Jeugdleiders Instituut, de Nederlandse Jeugdherberg Centrale en de Akadem voor Lichamelijke Opvoeding. In de padvinderij vervulde dr. Gunning een leidende functie. Voorts was voorzitter van, de Hervormde Raad Kerk en Gezin, vice-voorzitter var. Hervormde Raad voor de Herderlijke Zorg, voorzitter van de Vereniging van Ouderlingen der Nèd. Hervormde Kerk en lid van het algemeen college toezicht, bijstanden advies voor rijks-tucht- en opvoedingswezen. Mr. P. J. v. d. Hoi directeur Végé Drs. E. J. Otter nieut secretaris C.K.B, (Van redactie) P. J. v. d. Hout is met i 1 januari 1961 benoemd tot teur van de commerciële kruidei organisatie Végé, afdeling Neder tevens zal hij de directie voeren de grossiersvereniging Mazongroej Mr. v. d. Hout is vele jaren geweest van de Christelijke Kruide Bond, onder voorzitterschap van heer P. Renkema. De C.K.B. is in jaren sterk gegroeid en gewordei een van de grootste organisaties, t gesloten bij dé Christelijke Mi< I standsbond. De laatste tijd 'vervuil heer Van de Hout ook het secreta i van de Kruideniersvakcentrale het Comité voor de handel in >waren, waarin zowel groot- kleinbedrijf als coöperatie en fa-br ten op het gebied van. levensmidi zitting hebben. De Amsterdamse kerken hel ben een visitekaartje gekregen In het portaal van de Nieuweziji kapel een inlichtingencentrum geopend voor de kerken die de Oecumenische Raad zijn aai gesloten en de Gereformeeri Kerken. Bovendien werken ai t dit initiatief mee het Nedei landsch Bijbelgenootschap, h Bijbels Museum, De Nederland Zondagsschoolvereniging, lie Open Deurwerk. Er zijn god dienstige tijdschriften en pocke boeken en binnenkort ook plati met geestelijke liederen te vei krijgen. Twee dames beantwoo den van 10 uur 's morgens 6 uur 's avonds alle vragen va stedelingen en vreemdelingen

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 2