Jlicuun? geihscift GToiiranl Eisenhower zondag naar Zuid-Korea K Hartelijk afscheid van Philippino's hamol ^Lichtschip gezonken na aanvaring Opvarende met shock naar Vlissingen President: „Daarvoor kun je de doodstraf krijgen Indonesië doet stap bij Internat, vakverbond Ghana stelt Afrikaanse topconferentie voor Front tegen De Gaulle Slagersknecht redde baby uit brandend huis Twee mdjoen voor een eetservies weer vandaag! Ontwerp loterijbelasting blijft ongewijzigd -VRIJDAG 17 JUNI 1960 BUREAUS: Steenstraat S7 Directie. Redactie. Abonnementen- en Advertentie-afdeling Tel. 31441. ABONNEMENTEN: f 7.5o per kwartaal; f 2-55 per maand; f 0.59 per week. Eenenveertigete jaargang no. 11895 Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER CHRIST ELI JK-N AT ION AAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „StontfQsticli is gbcbleven mtjn hert ia Icgljcnspoel" Ze loten maar LOS de „RUST" Zie pagina 7 1.500.000 AUTO'S *Oost en West over Japan de westelijke commentaren op het lafgelasten van Eisenhowers reis naar ion komt de grote bezorgheid tot ui- over de slag die het westelijk pres- is toegebracht. Times, het invloed- je Londense blad, noemde dit zelfs de Otste slag die een Amerikaanse pre- tnt en een Amerikaanse regering sinds torlog is toegebracht. Het blad spreekt OCr het einde van het MacArthur-tijd- J;, waarin Japan ij herbouwd onder vriendschappelijke vleugels van de ~~l Staten. Volgens de Times zijn de nnners al jarenlang schizofreen ge ut in hun bewondering voor alles I Amerikaans is en hun wens om na- \alepersoonlijkheid te behouden. I Franse conservatieve Figaro noemt de affaire in één adem met het neer- reten van de V-2 boven Rusland en lekt over een gezichtsverlies voor de Ntnigde Staten van de ene tot de an- li kant van de Stille Oceaan. Paris r is nog somberder en noemt dit het fn van het einde der Amerikaanse is in het buitenland. Stap voor stap pjen Crliesjtsjef door vreedzaam- it-elkaar-leven te prediken en Mao (oor zijn tientallen miljoenen landge- tn tot oorlog aan te hitsen hun gram ten uitvoer: de ontmanteling de vrije wereld voor de vestiging het communisme. fRSCHZLLENDE bladen menen dat presidejit Eisenhower onvoldoende is rgeücht door zijn adviseurs, die de ptjes in Japan hadden Kunnen voor- j. De Amerikaanse senator Humphrey hg zich af, waarom men zo'n haast achter het veiligheidsverdrag met Mn, waardoor de crisis voor de rege- VKisji wordt vergroot. Mocht de re- Izal het oude verdrag van kracht blij- ^jg-Kisji vallen voor de ratificatie l doch dit is voor Japan minder gui aldus Humphrey in antwoord op iVEN Japanse bladen hebben in een jezamenlijke verklaring het gebruik- in geweld voor liet verkrijgen eke doelen veroordeeld en ver zij de parlementaire structuur beschermen. Zij waarschuwen met de bloedige incidenten de dood Japanse democratie kunnen be en de positie van het Japanse gevaar brengen. Deze verklaring teraard in tegenspraak met de be- •n uit Rusland en Rood-China, die ing maken van een overwinning het Japanse volk. Op de beurs in daalden de koersen ondanks deze rwinning" zeer sterk. Men vreest dal Amerikanen hun investeringen in »n zullen verminderen als de situatie tker blijft. jn van g politieke ^rd dat zij k\ n besche. Vt dat de l A de Japa 4ngetje overleden na val in heet water Hzijn verjaardag is in Leeuwarden eejarige Rudolf van Buren ^Aetel met kokend water gevallen. "ventje overleed later. HET LEEK er vanochtend even op dat president Eisenhower op zijn reis door het Verre Oosten nog meer moeilijkheden zou ondervin den. Hij gaat nu zondag, in plaats van naar Japan, naar Zuid-Korea, waar hij volgens het oorspronkelijke programma woensdag ongeveer acht uur zou verblijven. De Amerikaanse autoriteiten verzochten de Zuidkoreaan- se regering gisteren de President tot maandagavond gastvrijheid te ver lenen. Dit verzoek werd echter afgewezen. De tijd van voorbereiding voor een langer bezoek zou te kort zijn. Vandaag kwam de regering in Seoel echter terug op dit besluit. President Eisenhower kan toch de nacht in Seoel doorbrengen en 6500 politiemannen uit de provincie hebben op dracht gekregen naar de hoofdstad te komen. Er zullen in Seoel 20.000 politiemannen beschikbaar zijn om de orde tijdens Eisenhowers bezoek te handhaven. Vanochtend heejt de Amerikaanse president de Philippijnen verlaten. Hij is op zijn vele buitenlandse rei zen zelden zo hartelijk ontvangen als in deze staat. Het regende, doch een enorme menigte was naar de haven gekomen om hem uitgeleide te doen. President Eisenhower verliet Manilla aan boord van een marinebarkas, die hem zou overbrengen naar de kruiser St. Paul, het ,vlaggeschip van de Ame rikaanse Zevende vloot. De St. Paul lag in de Baai van Manilla voor anker. Eisenhower vaart met dit schip naar Formosa, waar hij de gast zal zijn van Tsjang Kai-Tsjek. De Amerikaanse marine heeft buiten gewone voorzorgsmaatregelen genomen PREMIER KISJI verontschuldigingen. voor de zeereis. Jagers escorteren de kruiser en zorgen voor een constante dekking uit de lucht. De gehele Zevende vloot verkeert in een staat van grote paraatheid. Bij zijn afscheid heeft president Eisen hower in Manilla verklaard dat de Ver enigde Staten een aanval op de Philip- BELGISCHE lichtschip Westhinder is vannacht gezon- nadat een Noorse tanker het in dichte mist had aangevaren, de negen opvarenden is er één een shock naar Vlissingen over tocht. De overige zijn in Ostende land gebracht. istreeks half acht gisteravond voer 9.312 ton metende Noorse tankschip ita op het lichtschip, dat 40 mijl ten -zuidwesten van Vlissingen lag. De hinder liep een groot lek op. Ver- dene schepen verleenden assisten- onder andere de Zweedse kustvaar- Rossen, die de donkeyman Pierre Sooy uit Ostende, die zich tijdens anvaring in de maahinekamer be- der terug om te trachten, tezamen met de bemanning van een Belgische loods boot het zinkende vaartuig drijvende te houden en het lek te dichten. Pogingen van een Belgische sleepboot om het lichtschip de haven van Ostende binnen te slepen, mislukten. Het vaar tuig zonk in de noordwestelijke toegang tot de haven. Tevoren had iedereen het schip verlaten. De masten en de lichtto- van de Westhinder steken nog boven het water uit. Intussen had de Rossen de donkeyman aar de rede van Vlissingen gebracht, aarop de loodsboot hem et vervoer naar de wal. pijnen zullen beschouwen als een aanval op eigen grondgebied, die onmiddellijk afgeslagen moet worden. Reeds lang wensten de Philippino's een dergelijke krachtige belofte van de Amerikanen. Premier Kisji van Japan zal Eisen hower zijn persoonlijke verontschuldi gingen aanbieden voor het afgelasten van het bezoek aan zijn land. Een woord voerder van Kisji's liberaal-democrati sche partij heeft vandaag verklaard dat de premier voornemens is om na di tificatie van het JapansAmerikaanse veiligheidsverdrag verkiezingen uit te schrijven. Hierna zal Eisenhower moge lijk opnieuw voor een bezoek worden uitgenodigd. Na de ratificatie van verdrag zal Kisji vermoedelijk aftreden. De onrust in Japan is nog niet achter de rug. Vandaag kwam het zelfs tot een gevecht in het parlement. De socialisti sche afgevaardigde Kawakami werd door een ultra-rechts parlementslid met een mes in de schouder gestoken. Hij werd echter niet ernstig gewond. Communistisch China heeft be kend gemaakt dat het nationalistische eiland Quemo op 17 en 19 juni ter gelegenheid van Eisenhowers bezoek aan Formosa zal worden beschoten WETEN JULLIE WEL dat j< de doodstraf voor zou kunnen krijgen?". Dit zei de president de krijgsraad te velde in Arnhem tegen vier soldaten die een nieuwe sergeant een „wasbakje" hadden ge geven, wat neerkwam op het in py jama dompelen in een bak met water. Deze ontgroeningsmethode zou meer malen zijn toegepast en langzamer hand als kwaad in het militaire lever zijn ingevreten. Dat vertelde tenminste de verdedige: van de jongens, een der commandanten van de parate troepen in Schaarsbergen, waar het „wasbakje geven" zich had af gespeeld. Met zijn collega's streeft hij overigens naar beteugeling van dit euvel. Verder betoogde hij, dat de soldaten al leen maar een ontgroeningsgrapje had den willen uithalen. Zij hadden zich niet tijdig gerealiseerd dat dit zeker niet met een meerdere had mogen gebeuren. De auditeur-militair laakte de insubor dinatie echter ernstig. Hij meende dat de krijgstucht was ondergraven. Hij wil- De Voorzitter van het N.V.V., de heer D. Roemers, heeft medegedeeld, dat het Internationael Verbond van Vrije Vak verenigingen van de aangesloten Indo nesische organisatie het verzoek heeft ontvangen de Indonesische eis in Ned. Nieuw-Guinea te steunen. I.V.V.V. heeft daarop naar het standpunt van het N.V.V. gevraagd. Dit heeft ge antwoord, dat de verantwoordelijkheid in de eerste plaats bij regering en parlement ligt. Het N.V.V. is geen politieke partij het is niet in de erste plaats zijn taak oplossingen te geven inzake Nieuw-Gui nea. Het N.V.V. is echter ten zeerste ge ïnteresseerd in een redelijke oplossing en heeft reeds vóór 1940 sympathie betuigd voor het vvrijheidsverlangen van de be volking der vvoormaliige Nederlandse koloniën. In de tweede plaats is N.V.V. zich ervan bewust dat een tiek conflict zowel voor Nederland als Indonesië grote schade kan veroorzaken en het communisme in de hand werken. Voorts heeft het N.V.V. eraan herin nerd dat het in januari 1951 gepleit heeft vvoor soevereiniteitsoverdracht inzake Nieuw-Guinea en het betreurt nog, da regering en parlement daartoe niet be- Thans Is er geen enkele zekerheid, dat de bevolking van Nieuw-Guinea ii eenheidsstaat Indonesië haar zelfbeschik king kan uitoefenen. In 1956 heeft Indo nesië maatregelen genomen die een fla grante schending van de mensenrechten inhielden. Daarom heeft het N.V.V. In 1957 verklaard dat men Nederland niet kan vragen Nieuw-Guinea zo maar aan Indonesië over te dragen. Het N.V.V. kan een resolutie in deze zin niet voor zijn verantwoording nemen. TN ADDIS ABEBA, de hoofdstad van Ethiopië, wordt een confe rentie gehouden van de vrije Afri kaanse landen. Op deze conferentie heeft de Ghanese minister van bui tenlandse zaken, Ako Adjei, voor gesteld een topconferentie te orga niseren van de Afrikaanse landen. „Wij moeten de Verenigde Staten, Rusland, Engeland en Frankrijk la ten weten dat we niet stil zitten, terwijl zij op het schaakbord van de internationale politiek bezig zijn te spelen met het lot van de gehele mensheid." Adjei heeft voorts verklaard dat er naar de mening van Ghana een hechtere band moet komen tussen de Afrikaanse staten. Hij verzocht de vergadering de vorming van een Raad voor economische samenwerking ernstig te overwegen. Bovendien moeten de Afrikaanse lan den volgens de Ghanese minister geza menlijk een moedige campagne voeren tegen de Zuidafrikaanse apartheidspoli tiek, onder andere door een economische ernstige shock had opge- aan boord nam. andere acht opvarenden waren aar van de Branita gegaan, maar dm hen keerden later naar de Wesbhin- boycot. De leider van de Guinese afvaar diging, Diallo Abdoerman, stelde voor dat de landen die op de conferentie ver tegenwoordigd zijn vluchten van Zuid- Afrikaanse vliegtuigen naar hun grond gebied verbieden. Abdoerman eiste later in een fel anti- ranse rede opheffing van alle buiten landse bases in Afrika. Hij stelde verder orming van een korps vrijwilligers Algerije voor. Het N.V.V. heeft daaraan echter toege voegd dat de Nederlandse soevereini teit over Nieuw-Guinea een onhoudbare situatie schept en dat er een oplossing moet worden gezocht binnen de Verenig de Naties. Nederland zal volgens het N.V.V. bereid moeten zijm tot een inter nationale oplossing. In deze gedachten- gang past geen militair vlagvertoon, dat weliswaar geen agrssieve bedoelingen heeft. Het N.V.V. zal een resolutie vooi een internationale oplossing steunen, al dus nog steeds de heer Roemers. Er worden op het ogenblik plannen uitgewerkt cm alle groeperingen Frankrijk en Algerije. die een Frans Algerije willen, te bundelen in „Frans nationaal front". Deze stap i gezien worden ais een reactie op het jongste aanbod van De Gaulle aan leiders van het verzet in Algerije om sprekingen over een wapenstilstand Het front zou- een campagne willen voeren onder de mohammedaanse be volking voor de integratie van Algerije en Framkrijk Jacques Souatelle. die zoals bekend uit de Franse regering is getreden na de op stand van de Fransen in Algiers in janu ari, heeft inmiddels kritiek geleverd op de jongste rede van De Gaulle over de Algerijnse kwestie. Hij schrijft in zijn „Voorlichtingsorgaan over de problemen van Algerije en de Sahara", dat een Al gerijns Algerije „ons rechtstreeks zou verplaatsen naar de tijd van de zeil schepen. Dat wil dus zeggen naar de tijd /an de Algerijnse piraten." DRIE WAGONS DWARS OVER DE RAILS Een goederentrein uit de richting Woerden is vanmorgen om half vijf bij het binnenkomen van het station Gouda een andere stilstaande goede- rentréin uit dezelfde richting in aanra king gekomen. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. Wel is er materiële schade. Drie tankwagens liggen dwars het spoor. Het verkeer op de grote Utrecht—WoerdenGouda—Rotter dam/Den Haag heeft tot ongeveer zeven hinder ondervonden van de versper de aannemen dat de soldaten niet vol doende begrepen hadden wat ze deden, reden waarom hij slechts een maand militaire detentie eiste. De jongens telden de week ervoor een andere geant te hebben ondergedompeld. Deze had dit sportief opgenomen en geen rap port opgemaakt, wat de president ove rigens onjuist en strafbaar noemde. De krijgsraad veroordeeld drie solda ten tot de gevraagde straf. Van de vier de werd de dagvaarding nietig verklaard. De vijftienjarige slagersknecht Hans Brouwer uit'Almelo is er gisteren ii slaagd een baby van de verbrandings- dood te redden, nadat in de Tuin dwarsstraat te Almelo een felle brand was ontstaan waarbij drie huizen zee grote brand- cn waterschade opliepen. De brand brak uit in het door de familie Krikke bewoonde pand. Oorzaak er van is waarschijnlijk de vlam een brandend gasstel, waarop de stond te koken. Mevrouw Krikke had even het huis verlaten en het stond korte tijd in lichter laaie. Op de bovenverdieping sliep de tien maanden oude Veronica Ellen en terwijl de inmiddels teruggekeerde moeder wanhopig voor het huis stond, trachtten buurtbewoners door rook en vuur heen te komen. De vijftienjarige Hans B: wer wist via een afdakje aan de achter kant de slaapkamer van de baby te reiken en het kind over te geven de heer W. Kimmels, die het in veilig heid bracht. Het vuur werd met een groot aantal tralen bestreden maar het huis van de familie Krikke brandde vrijwel geheel uit, terwijl de daarnaast gelegen twee huizen eveneens grote schade opliepen. Ook brak brand uit in het huis van de familie Beuvink. Deze tweede brand de vrij nauwe straat ontstond een uur nadat mevrouw Beuvink was thuis ge komen. Na haar thuiskomst stak zij het aan en verliet het huis weer. Een later werd zij gewaarschuwd, dat er rook uit haar huis kwam. Het werd een uitslaande brand, die de bovenverdie ping van dit huis verwoestte. Ook het bovengedeelte van het huis ernaast, be woond door de familie Neurink, ging verloren. Drie Aangrenzende huizen iten ontruimd worden. Deze kregen alle waterschade. Door deze branden werden 's morgens zeven en 's middags zeventien mensen dakloos. Ruim tweehonderd duizend pond (meer dan twee miljoen Ne derlandse guldens) werden gisteren in Lon den betaald voor een twaalfpersoons eetser vies, waarbij 24 vorken en 24 Iepels maar geen messen behoren. Het servies waar voor dit kapitaal werd betaald, is twee eeu wen geleden uit zilver gedreven door de Fran se zilversmid Jacques Roetticrs. Voor een maaltijd is het nog nooit gebruikt het is er te kostbaar voor. Wijlen Lord Berke ley was de vorige eige naar van het kostbare servies en het feit dat het wapen der Berko- leys in alle borden, le pels en vorken voor komt, duidt erop dat 't vermoedelijk steeds in het bezit van de fami lie is geweest. De nieuwe bezitter is Frank Partridge, een handelaar, die heeft verklaard het servies aan zijn voorraad te zullen toevoegen. Dat betekent dus dat een ieder die met een nog groter bedrag over de brug komt de volgende eigenaar kan zijn. Partridge verklaarde na de koop: „Het is de prijs ruimschoots waard. Ik geloof niet dat het lang in mijn zaak zal blijven." De militairen die bestemd zijn voor uitzending naar Ned. Nieuw-Guinea, worden voor bereid op de omstandigheden in het tropengebied. Tot die voorbereiding behoort o.a. voor de manschappen een tweedaag se cursus aan de militaire school voor preventieve ge neeskunde in Neerijnen bij Zaltbommel. Een groep leden van het Nieuw Guinea-contin gent luistert naar een les over de bestrijding van malaria van luitenant-kolonel dr. C. de Jong, het hoofd van de school. Een gewaarschuwd man telt voor twee „Opheffing bases in buitenland nog onaanvaardbaar1' Ormsby Gore. de Britse afgevaardigde op de Geneefse ontwapeningsbesprekin gen, waaraan door tien landen wordt deelgenomen, heeft gisteren verklaard, dat kleine landen, zolang de huidige pe riode van Internationale spanning en wantrouwen aanhoudt, het volste recht hebben op hun gebied bases en/of strijd krachten van andere landen te hebben, om hun onafhankelijkheid te verzekeren. Hij voegde hieraan toe: „Opheffing van de bases in West-Europa voor het afvuren van raketten van middelbare reikwijdte, zou de Sowjetunie onder de huidige omstandigheden militair bevoor delen. Deze bases vormen een tegenwicht tegen de talrijke raketbases in het Sow- jet-blok, die de heren Chroesjtsjef en Malinofski in recente verklaringen zo vaak hebben genoemd en die zij zo ge schikt achtten voor de totale vernieti ging van de kleine -buurlanden der Sow jetunie". Ormsby Gore stelde de vraag in welk strategisch of militair opzicht een door Turkse militairen bemande NAVO-basis in Turkije afweek van een Russische basis aan de andere zijde van de grens. HU besloot: „Het Russische voorstel, om de buitenlandse bases reeds in de eerste fase van een ontwapeningsplan op te heffen, heeft ten doel de Sowjetunie een groot militair en strategisch voor deel op de NAVO-landen te doen beha len. By een stap voor stap tot stand ge brachte inkrimping der legers en ver mindering der gebruikelijke bewapening en van de kernwapens zouden ook de buitenlandse bases geleidelijk aan wor de ontmanteld en ten slotte opgeheven. Geen enkele staat zal bezwaar maken tegen opheffing der buitenlandse bases, wanneer eenmaal de vrees voor een aanval is weggenomen". (Advertentie) (Van onze parlementsredactie) De regering heeft, ondanks de kritiek van vele Tweede-Kamerleden, geen wij ziging gebracht in haar wetsvoorstel om vrijwel alle prijzen an loterijen en an dere kansspelen met 20 pet. te belasten en op de inleggelden een omzetbelasting van 4 pet. te heffen. Dit blijkt uit de memorie van antwoord van staatssecre taris Van den Berge (financiën) en mi nister Beerman (justitie) op het voorlo pig verslag van de Tweede Kamer over het wetsontwerp op de Loterijbelasting. De bij deze memorie gevoegde nota van wijzigingen bevat slechts één concessie: prijzen van de paardensporttotalisator zullen voortaan praktisch steeds worden vrijgesteld van loterijbelasting. De minister en de staatssecretaris wachten, dat de opbrengst aan loterij- belasting op de sportprijsvragen 1,6 joen gulden zal gaan bedragen en de op brengst aan omzetbelasting acht ton. Voor andere loterijen kunnen deze bedra gen worden geraamd op resp. 9 en 6 ton en voor de Staatsloterij op 3,4 miljoen en 1,4 miljoen gulden. De totale bruto- meeropbrengst voor het rijk kan dus wor den geschat op 8,7 miljoen. De vaststelling van het tariefspercen tage op 20 is volgens de regering het resultaat van afweging van alle facetten en beschouwing van de tarieven van ver gelijkbare heffingen. De ondertekenaars van de memorie van antwoord zien niel in, waarom een tarief van 15 pet. meei voor de hand zou hebben gelegen. Voor inpassing van de loterijbelasting in de loon- en inkomstenbelasting voelen zij in tegenstelling tot een aantal Tweede- Kamerleden. niets. Ook tegenover d voering van een i rogressief in plaats van een proportioneel tarief vooi loterijbelasting staan zij derhalve afwij- zend. Voorts zien zij geen aanleiding or goederenprijzen van loterijbelasting vr te stellen. Wel erkennen de bewindslii den, dat de animo van het publiek voo loterijen met goederenprijzen zal kun nen verminderen tengevolge van het heffen van loterijbelasting op deze prij zen. Dit psychologische nadeel zal de or ganiserende instelling kunnen vermijden door de belasting voor eigen rekening te nemen, aldus de memorie van ant- Droog en warm TELEVISIE 1961 AUTOMATISCH 53 CM 798,— EDLY-RADIO-SERVICE MORSSTRAAT 20 TELEFOON 33975 LEIDEN Auto onder trein: 2 mannen gewond Op de niet-beveiligde overweg tussen Houten en Schalkwijk is gisteren een personenauto onder een trein gekomen. De twee inzittenden van de auto, de 26-jarige Joh. W. Schriekenberg en de 25-jarige F. J. Walraven uit Bunnik, werden ernstig gewond. Bij de bo'-sing met de trein werden de iannen uit de auto geslingerd en dertig meter verder in het aardappelland ge- •orpen. De auto even daarvoor ge huurd om er een boodschap mee te doen totaal vernield. De Bilt verwacht tot zaterdagavond; Droog, nu en dan zon en ooral in het binnenland •arm weer. In het zuiden Jffjjjm van het land zwakke wind, elders zwakke tot matige wind uit westelijke richtingen. (Opgemaakt om 11.15 uur. Zon cn maan Zaterdag 18 juni: zon op 4.19, onder 21-03. maan op 1.43, onder 15.09; 24 juni Strandveruoachting Morgen enkele wolkenvelden maar ook perloden met zonnig strandweer. Matige zeewind. Overdag temperatuur 19 - 21 Vooruitzichten: perioden met goed graden, zeewater 15 graden, strandweer, maar nog steeds zeewind. HET WEER LN EUROrA Rapporten hedenmorgen 7 uur Stockh Oslo Kopenh windstil windstil 20 15 0-1 22 14 1 PRIJZENSLAG KOELKASTEN BOSCH 110 I van f 532voor f 450.— 112 1 van f 595.voor f 505. 140 I van f 650.voor f 555. ALASKA 120 I van f 585.— voor f 4*85.— EDLY RADIO SERVICE MORSSTRAAT 20 TELEFOON 33975 LEIDEN

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 1