Mijven voortgaan met litbouw van industrie LUXOR 's Zomers licht en koel gekleed Minister De Pous dringt aan: Studie over Engeland in Euratom en K.S.G. Clir. oranjeverenigingen hebben belangrijke taak ft Jonge ijverige kracht filiaalchef f 29.75 <iUWE UEIDSCHE COURANT 13 VRIJDAG 17 JUNI 1960 DE TOEKOMST zullen we voort moeten gaan met de verdere uit bouw van onze industrie. De redenen hiertoe Liggen niet in de eerste ts in het kwantitatieve vlak. Weliswaar blijft onze bevolking in de ende jaren nog snel in omvang toenemen en zal ook om die reden een expansie van de industrie noodzakelijk zijn. Doch daarnaast zijn eer in het bijzonder redenen van kwalitatieve aard, die in de naaste omst ons industrialisatieproces zullen beïnvloeden. Ik zou hierop met i willen wijzen, omdat het niet alleen onjuist zou zijn er vanuit te i, dat de conjuncturele barometer voortdurend op mooi weer zal blij- staan, doch vooral ook omdat in structueel opzicht onmiskenbaar in laaste toekomst belangrijke veranderingen zullen optreden. Ik denk bij aan veranderingen op het gebied van de afzet en veranderingen op gebied van de produktie zelf als gevolg van de snelle technische ont- teling. Het zullen juist deze structurele veranderingen zijn, die onze strie voor de noodzaak plaatsen alle krachten in te spannen om ten- ste bij te bljjven." Tot deze uitspraak kwam de minister van economi- zaken, drs. J. W. de Pous, toen hij in de gistermiddag in Den Haag >uden ledenvergadering van de Vereniging Nederlands Fabrikaat, als der sprekers de resultaten van de industrialisatie in ons land over de lopen tien jaren belichtte. Sprekende over de toekomst, zei mi nister De Pous, dat het niet in de laatste plaats om de positie van de Nederlandse industrie in het Westeuropese geheel, wel in het kader van de Zes als in mer Europees verband gaat. „Wij di als realiteit te aanvaarden, dat wij in groter marktgebied moeten optornen te gen landen met een langere industriële ervaring, die vertrouwd zijn met produk tie in het groot. Wanneer wij in Neder land meer de richting van de mass3pro- duktie opgaan, moeten wij ons duidelijk e industrialisatie-nota Dij ae realiseren welke richting wij met deze innende schaalvergroting van de produktie Llindiening van deze nota achtte mi- ten inslaan. Wij zullen ons moeten afvra- deze bijeenkomst, die mede werd woond door de staatssecretaris het ministerie van sociale zaken Dlksgezondheid, de heer B. Rooi de voorzitter van de Eerste Ka mr. J. A. Jonkman, alsmede ver woordigers uit regeringskringen [it de kringen van het bedrijfs- i, stond in het teken van het feit de toenmalige minister van eco- __ische zaken, prof. dr. J ^,den Brink, tien jaar geleden de industrialisatie-nota bij de Oeneraal indiende, indiening van deze nota achtte mi- drs. De Pous van fundamentele be- |is, waarvoor hij zijn ambtsvoorgan- Mog alle hulde bracht. Drs. De Pous Vfde, dat de nota van prof. dr. Van ■Brink niet was ontstaan uit onver- oord optimisme, maar uit sterk ver- oordeliikheidsgevoel. Het ging er om of de industrialisatie mogelijk Er was geen keus, het moest. In deze Iwerd het eerste industrialisatio ns opgesteld, men een aantal cijfers de resultaten tien jaren industrialisatie besproken jbben, zei de minister, dat de in- iële ontwikkeling in ons land niet a kwantitatief gezien bevredigend is est, ook kwalitatief kan er op een ~"isnlijke vooruitgang worden gewezen, "lande hiaten in ons industrieel pa- werden opgevuld of althans ver- r-7jj hebben in Nederland bereikt, ^rij hoopten te bereiken en zelfs meer tt", aldus minister De Pous, die ech- 1 onderstreepte, dat de arbeid met j en handen slechts tot dit resultaat eiden, wanneer onze Hemelse Vader nmisbare zegen aan deze arbeid niet ntihouden. perktheid van ons industrieel potentiëel, waardoor wij veel minder naar volledig heid in ons industriële patroon kunnen streven dan de grotere industriële lan den, waarmede wij moeten Scholing „Wanneer onze industriële toekomst", zo vervolgde minister De Pons, ..in steeds sterkere mate zal worden bepaald door ons vermogen tot het voortbrengen van hoogwaardige kwaliteitsprodukten, dan betekent dit dat hiervoor behalve moder ne machines en produktiemethoden, ook goed onderlegde technici en vakarbeiders nodig zijn. De scholing van deze werkers en dit geldt voor overheid en bedrijfs leven tezamen zal in de toekomst voortdurend moeten worden verbeterd. Met name wat het aantal geschoolden, vaklieden en ingenieurs betreft, zal het, naar zich laat aanzien, nog veel inspan ning kosten om binnen redelijke termijn te voorzien in de behoefte. De minister besloot zijn rede met als zijn overtuiging uit te spreken, dat e der de Nederlandse bevolking nog te wei nig belangstelling bestaat voor de Neder landse industrie en haar produkten Men komt in ons land nog te veel de gedachte tegen, dat buitenlandse produkten beter zouden zijn dan de Nederlandse. „Deze voorkeur voor het buitenlandse produkt is in de meeste gevallen ongemotiveerd. Alleen reeds de enorme ontwikkeling van onze industriële export wijst in deze richting. Bovendien ontbreekt nog te veel het besef, dat expansie van onze industrie praktisch steeds geworteld is in een ster ke positie op de eigen binnenlandse markt", aldus minister De Pous. die van oordeel was, dat voor de Vereniging Ne derlands Fabrikaat hier een belangrijke taak is weggelegd. In zijn openingswoord had de voorzitter van dc Vereniging Nederlands Fabrikaat, mr. F. H. A. de Graaff er aan herinnerd, dat het gehele Nederlandse volk zich on der het motto „Als het niet kan zoals het moet, dan moet het maar zoals het kan' aan een totale hernotering van zijn be staan had weten te zetten. Gewonnen De voorzitter van het Katholiek Ver bond van Werkgeversvakverenigingen mr. F. J. F. M van Thiel, sprak namens de vier Industrie-Verbonden. Hij was ei van overtuigd, dat Nederland de eerste industrialisatieslag heeft gewonnen „Het welslagen van de industrialisatie van Nederland tot nu toe was met i te danken aan het feit, dat door het Ne derlandse loon- en prijsbeleid de kostprijs van ons produkt concurrentie on de we reldmarkt toeliet", aldus spr. „De gebon denheid van onze open volkshuishouding aan de wetten van de internationale currentie enerzijds en de harmoniserende invloed, die van de gemeenschappelijke markt op ons kostenniveau zal uitgai anderzijds, zal ons er toe dwingen de pro- duktiviteit door voortgaande investerin gen te bevorderen. De laatste spreker, drs. D. Roemers, voorzitter van het N.V.V., sprekende na mens de drie grote vakcentrales, erkende dat er in de afgelopen tien jaren veel meer is bereikt dan in 1950 voor moge lijk werd gehouden. „En dat ondanks het feit. dat de economische schade in Indo nesië aanzienlijk groter is gebleken dan destijds werd verondersteld. En ondanks de nationale overstromingsramp van 1953, die niet alleen veel menselijk leed,- i ook grote economische schade teweeg beeft gebracht. De expansieve kracht de Nederlandse economie is in zeer sterke mate onderschat", aldus de heer Roemers, die voorts van mening was, dat het Ni derlandse loonpeil geen struikelblok voc de Nederlandse export is. „Eerder is aanleiding voor de werknemersvakbewe ging de vraag te stellen of er bij de te genwoordige stand van 's lands econ geen hoger loonpeil verantwoord zou zijn. „De ondernemers hebben er recht op, it in de maatschappij aandacht bestaat jor hun financieringsproblemen. Zij die- en zich echter bewust te zijn van de problemen, waarvoor de overheid staat. En zij zullen bovendien moeten begrijpen, dat in de kringen van de werknemersvak beweging steeds groter belangstelling g3at ontstaan voor een aandeel in de eigendom van de investeringen. Ik heb de oplossing van de daaruit resulterende vraagstukken bepaald niet pasklaar, maar het staat wel vast, dat wij een op lossing niet lang meer uit de weg kun nen gaan," aldus drs. Roemers, die ten slotte de aandacht vroeg voor de Neder landse probleemgebieden. Beslissing W.E.U.-raad (Van onze parlementsredactie.) DE MINISTERRAAD van de Westeuropese Unie, die gisteren in Den Haag bijeen is geweest, heeft besloten, dat de zeven ambassadeurs van de W.E.U.-landen te Londen een diepgaande studie zullen maken van het vraagstuk van Engeland's toetreding tot de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal en Euratom. Dit heeft de Nederlandse minister van buitenlandse zaken, mr. J. M. A. H. Luns, gisteren na afloop van de W.E.U.-conferentie meegedeeld. De ambassadeurs zullen, aldus de mi nister, misschien reeds volgende week woensdag met hun onderzoek be ginnen. In de eerstkomende maanden hopen zij tot een conclusie te komen. Minister Luns, die voorzitter van de conferentie was en als gastheer optrad van de minister Couve de Murville (Frankrijk), Lloyd (Engeland), Segni (Italië), Wigny (België), Von Brentano (W. Duitsland) en Schaus (Luxemburg), zei dat de ministers Engelands eventuele toelating tot de beide Europese gemeen schappen „in positieve zin" hadden be studeerd. Hij waarschuwde echter voor het mogelijke misverstand, dat in deze zaak reeds een beslissing zou zijn geno men. Een dergelijke beslissing moet door het Engelse kabinet worden genomen en dat is nog niet geschied. De Britse rege ring heeft nog geen aanvrage voor toe lating ingediend, doch wil de kwest>e bestudeerd zien. Dr. M. Barkey Wolf, de penningmees ter van de Bond van Chr. Oranjevereni gingen in Nederland, is benoemd tot rid der in dc Orde van Oranjc-Nassau. H(j kreeg de bjj deze onderscheiding beho rende versierselen gistermiddag uit han den van Rotterdams loco-burgemeester, de heer J. U. Schilthuis. Dal gebeurde tijdens de ontvangst ten stadhuize van bestuur en officiële vertegenwoordigers van de bond, die gisteren in de Maasstad zijn vijftigjarig bestaan vierde. Wethouder Sehilithuis burgemeester Van Walsum is met vakantie bood het boudfebeatuur zijn gelukwensen aan en zei ervan overtuigd te zijn. dat de oranje- vereraiigiinjgen Ln ons la<nd, en in het bij zonder de christelijke, een eresaluut ver dienen voor de lofwaardige wijze, waarop zij de contacten tussesn volk en Konings huis weten te onderhouden. Dr. Barkey Wolf heeft 31 jaar lang in het bestuur van de bond zitting gehad. „De regering wil met deze onderscheiding laten blijken, dat uw activiteit haar niet onopgemerkt zijn voorbijgegaan", aldus ie loco-burgemeeste r. In het G-rooithandelegebouw was tevoren de jaarvergadering van de jubilerende bond gehouden. Voorzitter mr. P. Wes- ©els had er in deze bijeenkomst' de nadruk op gelegd, dat deze feestdag eigenlijk een dag vain bezinning is: „Een gelegen heid om te gedenken wat het verleden heeft geschonken". Onze bond heeft Bijbel. Gods Woord, zo zei de heer Wes- sels. In de historie van ons land en volk zien wij Gods leiding en het is uit dit besef dat onze eerbied en liefde voor het Oranjehuis resulteren. Wij hebben ais chr. oranjeverenigingen tot taak, naar voren te brengen, dat ons Koningshuis niet bestaat bij de gunst van het volk, maar door de wil van God. De vergadering zond een telegram aan H.M. die Koningin om Haar op deze bij zondere dag gevoelens van diepe afhan kelijkheid te betuigen. Ais hoofdbestuursleden zijn herkozen de heren P. Wessels uit Rijswijk, J. H. Bögehoitz uit Zelhem en L. J. Sloet uit Almelo. Besloten werd, dat de Bondsdag 1961 in Baarn zafl worden gehouden. De afdeling in deze plaats viert dan haar veertigjarig bestaan. Na een gezamenlijke lunch maakten de bondsleden een rondrit door Rotterdam. De dag werd besloten met een groots ju bileumconcert in de Rivièrahal. De Ko ninklijke Militaire Kapel en de Chr. Ora torium Vereniging Rotterdam-Zuid tre den hierin op. PROMOTIES NIJMEGEN. 15 juni Gepromoveerd tot doctor in de letteren en wijsbegeerte op proefschrift: Het sociaal conflict, van psychologische naar sociologische benade ring, J M G Thurlings, gel De ministers hebben tijdens hun Haag se conferentie overigens wel geconsta teerd, dat het politieke klimaat tussen de Zes (E.E.G.) en de Zeven (E.V.A.) is verbeterd. Dit was trouwens al vorige week op de bijeenkomst te Parijs geble ken. „Op het ogenblik is er sprake van een gunstige wind in de zeilen en men er zich voor moeten hoeden daar geen gebruik van te maken," aldus minis ter Luns. De Belgische minister Wigny schijnt zo werd van andere zijde ver en tijdens de middagzitting te hebben gezegd, dat het nooit te vroeg is te handelen en dat, hoe meer tijd verstrijkt, des te moeilijker het zijn zal m tot economische samenwerking tussen e blokken in West-Europa te komen. Volgens minister Luns is de W.E.U.- conferentie zeer diepgaand en nuttig gpweest. De conclusie is gerechtvaar- died, dat de W.E.U. aan belangrijkheid wint. De ministers hebben, behalve over d" economische samenwerking in Euro pa, ook gesproken over o.a. de mislukte topconferentie (de ministers Lloyd Couve de Murville hebben daarover uit eenzettingen gegeven), de problemen het Verre Oosten (van het uitstel 3 Eisenhowers bezoek aan Japan werd met teleurstelling kennis genomen) en problemen van de NAVO. De volgènde vergadering van de W-E.U.-raad zal waarschijnlijk in Brussel worden vehou- Een woordvberder van het Britse nisterie van buitenlandse zaken heeft gisteravond in Den Haag over het over leg over Groot-Brittanië's eventuele op neming in de E.G.K.S. en Euratom ge zegd, dat dit zal geschieden in wat hij noemde „een commissie ad hoc van re geringsvertegenwoordigers". Dat zijn de permanente leden van W.E.U.-raad. Ver der zei hij dat Engeland de zekerheid wil hebben dat het welkom is in de kring van de Zes. Over de gemeenschappelijke markt zei hij dat Engeland niet tot deze or ganisatie in de huidige vorm kan toe treden. De Britse regering hoopt echter, dat een associatie of een speciaal lid maatschap mogelijk is waarbij wordt ge let op de Britse verplichting jegens het Gemenebest en de andere landen van de Europese Vrijhandelsassociatie. De Oude Zwolsche van 1895. Dividend 18 (vorig 16)*/o; premie-ontvangst f3.29 (3.26) min.; interest en huren f355.948; schaden f 1.59 min.; koerswinst effecten f2.17 min., overgebracht naar reserves; technische reserves f5.86 (5.38) min., ex tra-reserves f4.5 (2.5) min.; activa f 12.1 (9.55) min. WEU-raad sprak over Nieuw-Guinea (Van onze parlementsredactie) De ministers van buitenlandse zaken van de Westeuropese Unie hebben giste- tijdens hun conferentie in Den Haag diepgaand gesprek gehad over In donesië en het probleem Nieuw-Guinca. Dit heeft de Nederlandse minister van buitenlandse zaken, mr. J. M. A. H. Luns, na afloop van de besprekingen verklaard. De bewindsman wil de echter niets over de inhoud van dit gesprek mededelen. Van andere zijde werd ech ter vernomen, dat mr. Luns tijdens de ochtendzitting nadrukkelijk de aandacht van de andere ministers heeft gevestigd op de gevaren, die schuilen in de hou ding van Indonesië ten opzichte van Ne derlands Nieuw-Guinea. De Nederland se minister zou hebben gezegd, dat de westelijke regeringen de betreurens waardige neiging vertonen, gevaren niet ernstig te nemen, zolang niet blijkt dat de communisten er achter zitten. De Engelse minister van buitenlandse zaken, Selwyn Lloyd, heeft, zo werd uit conferentie kringen vernomen, uiting gegeven aan de sympathie van de weste lijke landen voor de positie van Neder land in de Stille Oceaan. De Indonesiërs, zo zou Lloyd hebben gezegd, mogen niet in twijfel worden gelaten over de geva ren die verbonden zijn aan het slechter worden van de politieke situatie in de Pacific. Nieuwe studie over een tweede lioo go venbedr i j f De directies van drie ondernemingen de Hoogovens, de Nedorlandsche Kabel- fabrieken en de Staatsmijnen hebben ge zamenlijk besprekingen gevoerd, die hebben geleid tot de afspraak om ge meenschappelijk de mogelijkheid te on derzoeken van „de vestiging in Neder land van een nieuw geïntegreerd ijzer en staalbedrijf van grote opzet, naast de reeds bestaande, hierbij rekening houdende met mogelijke vergroting van de capaciteit bij deze laatsten". De gedachten gaan uit naar een zeer modern hoogovenbedrijf met eventuele nevenbedrijven. B.A.M. HEEFT VOLOP OPDRACHTEN Bij de BataaCsche Ainmeminigs Mij. vJv fa. J. v. d. Wail te 's-Gravenhage was het totaal der aannefmnigs9ammen eind 1959 f 53 (vonig jaar 46) miljoen, het nog te verwenken bedrag f 20 min. Ln 1960 wer den nieuwe opdrachten geboekt. De om zet steeg. De concurrentie werd scherper. De bruto-winst bedroeg f 1.76 (1,78) min., waarvan f 1.42 (1.29) min. winst op be ëindigde wenken. Na f 590.000 (625.000) be- lastinigreservaring is de wfast f 1.17 (1,10) min. Voorgesteld wordt 13 (10)V« over f 3 (2.25) min. kapitaad. De Ümmenfabriek Amsterdam had volop worde, de winst in Australië daa'Lde en de kleinere deelne mingen droegen zeer weinig tot de winst bij. De liquiiidic middelen zijn verdubbeld tot f 5,6 min. Bevredigende resultaten wonden verwacht )r spoedige indiensttreding gevraagd n accurate administratieve kracht, mnl.of vrl. J. W. DE CRUIJTER N.V. HOOFDSTRAAT 251 SASSENHEIM t Oude en Nieuwe Gasthuis te Delft kunnen liige leerling-verpleegsters geplaatst worden, voor de cursus welke in septem ber a.s. begint. Minimum leeftijd 18 jaar. Salaris volgens rijksregeling. De reiskosten boven 2.50 naar en van de ouderlijke woning worden 2 x per maand vergoed. Gratis verstrekking van de eerste dienstkleding, titaties aan de adjunct-directrice. Jt deze nederlandse Calvljn-biografie, geschre- fen door Dr. L Praamsma, rijst het beeld Yan Je Reformator van Genève levensgroot voor iop. Het Is boelend en tegelijk zeer leerzaam dit boek te lezen. Het verrijkt uw kennis van de be- Jinstrljd en de grondwaarheden der Reformatie. Een boek van 296 bladzijden l TWEEDE DRUK: GEBONDEN Verkrijgbaar la de boekhandel •V. GEB R. ZOMER &KEUNINGS ITG EVERSMIJ - WAGEN INGEN N.V. Koninklijke Ned. Grofsmederij Leiden EEN AUTOKRAANRIJDER TWEE HEFTRUCKRIJDERS ENKELE HULPARBEIDERS Sollicitaties aan de personeelsafdeling Zuldslngel 66-68, dagelijks van 9 tot 17.00 uur. Na (telefonische) af spraak eventueel ook ln de avonduren. gevraagd voor opleiding tot in een zaak van radio, tele visie, grammofoonplaten enz. LICHTGEWICHT COLBERTS DE IDEALE VAKANTIE-KLEDING Modieus gesneden uit speciale stoffen. Heerlijk fris en koel dragen.Sportieve dessins. Prijzen EXTRA VOORDEEL door onze nieuwe klantenkaar ten. Een volle klantenkaart be tekent f 20.— contant op Uw hand. 't zit goed bij HEREN- EN JONGENSKLEDING TEL21239 KAMERKATJES VAN DE LUCHTMACHT Een militaire komedie om te brullen Regie: Mervyn Lewy Ernie Kovacs - Margo Moore - Jack Warden - Nubo McCarthy - Dick Shawn Dagelijks 2.30, 7 en 9.15 Een compagnie zonder evenknie Officieren, onderofficieren en soldaten maken van de „vrijetijdsbesteding" een ambacht om te brullen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 13