maar dan ook bij voortgezet onderwijs ILFORD Lessen over verkeer beslist geen luxe Diepvriesbrood oplossing voor vele bakkersvragen ZOMER.... fotovreugde ILFORD Schoenmakers voldoende in delen niet welvaart ideale twee Je kunt niet iedereen op zolder laten zitten Merkwaardige ziekte in Brabants bedrijf Maximumprijs van de voetbaltoto 9 DONDERDAG 16 JUNI 1960 zoek van het Verbond voor Veilig Verkeer, in de af gelopen winter een onderzoek heeft ingesteld naar de moge lijkheden van verkeersonder- i wijs bij het voortgezet onder wijs, heeft haar taak beëindigd en haar conclusie in een rap port vastgesteld. Dit rapport, dat reeds dinsdag aan de istaatssecretaris van onderwijs, kunsten en wetenschappen werd overhandigd, werd gister- jmiddag aan de openbaarheid prijsgegeven. Daarvoor had Ihet verbond in hotel „De Witte Brug" te Den Haag een bijeen komst van belangstellender belegd, waarop drie leden van de commissie, n.l. de heren dr. D. N. van der Neut, A. Bertram en C. M. Langeveld, enkele facetten er van belichtten, met name de didac tische en de praktische. Het rapport bestaat uit twee gedeelten. Het eerste gedeelte schetst het verkeersonderwijs, zoals dit door de regering verplicht gesteld zou kunnen iworden. Het tweede geeft aan hoe, in afwachting van een wettelijke rege- Bing, dus tijdens een z.g. „overgangsperiode", met het geven van verkeers- londerricht op scholen voor voortgezet onderwijs reeds kan worden be gonnen. In zijn openingswoord tot de ^bijeenkomst zei de voorzitter van het Ver- |bond voor Veilig Verkeer jhr. Th. Röell o.m.: „Met de introductie van het (rapport hebben wij niet langer willen wachten omdat inpassing bij de z.g. Mammoetwet ons gewenst voorkomt en omdat er, tot ons genoegen, uit de kringen van het voortgezet onderwijs stemmen zijn opgegaan, die om richt lijnen vroegen". En voorts betoogde hij: „Hoewel zeer dankbaar voor het geen reeds op het gebied van verkeersonderwijs wordt gedaan, wil ik toch met nadruk vaststellen, dat de wijze waarop de leerlingen van vele lagere ^cholen worden onderricht, ons niet altijd bevredigt. Het onderbrengen van het verkeersonderwijs bij het vak aardrijkskunde is ons inziens even min een gelukkige gedachte geweest. Het Verbond voor Veilig Verkeer meent dat verkeersonderwijs als zelfstandig vak op het lesrooster moet Svoorkomen, zodat ook de controle op dit onderwijs door de onderwijsin specties efficiënter zal kunnen geschieden". V olks gezondheid toch naar M.W.? De heer G. Suurhoff (soc.) lid van de Tweede Kamer, heeft de minister -presi dent gevraagd of hij kennis heeft geno men van de parlementaire redacteur van het Limburgs dagblad, volgens welke de ministerraad zou hebben besloten „de zorg voor de volksgezondheid over te brengen van het ministerie van sociale zaken en volksgezondheid naar het mi nisterie van maatschappelijk werk", doch deze belangrijke interdepartemen tale taakverschuiving eerst te effeoturen tegen het einde van de huidige parle mentaire periode? Indoen deze mededelingen geheel of ten dele juist zijn, wil de minister dan onverwijld en gemotiveerd de Staten- Generaal van de genomen beslissingen ter zake op de hoogte stellen, opdat daar over een gedachtenwisseling met de re gering kan plaatshebben? Symbool van honderd jaren vakmanschap SENATOR ...alleen om de geur al In Amerika al koelcellen als een kerk so groot (Van onze sociaal-economische redactie) TAE Nederlandse bakker heeft met vele problemen te kampen. Hij heeft te maken met een eventueel in te voeren ploegenstelsel en nachtar beid, maar niet minder met de werk tijdverkorting. Het is niet onwaar schijnlijk. dat het antwoord op deze vragen met name voor de kleinere en middelgrote bakker in de toekomst zal zijn het bewaren van brood in diepvriescellen. Oudere leerling zal er misschien meer van leren JET GEVEN van verkeersonder- i is geen luxe, Het is Jelegde zaak vanwege de toenemende )rerkecrsintensiteit en de daardoor roeiende onveiligheid op de weg. (let is een maatschappelijke en sociale hoodzaak hieraan veel aandacht te ichenken en de school kan er dus nlei 'orbijgaan. Tot deze conclusie kwam dr. Van Neut. inspecteur van het gvmna al en middelbaar onderwijs, bij de belichting van het rapport, waarbij lij vooral op het doel van het ver- ?rsonderwijs de nadruk legde. Dit doel zo zei hij is tweeledig. Bet beoogt het bijbrengen van kenni hardigheid betreffende het verkee: let opwekken en ontwikkelen van de be- pidheid bij de leerlingen om uit zichzelf. zonder dwang, te streven naar het kreiken van een ordelijk en veili? weg- Érkeer. Beide aspecten zijn even belang- Jjk. Om een goed deelnemer aan het ver te zijn dient men de regels te ken en ze te kunnen toepassen. Maar dit len en dit kunnen is niet voldoende noodzakelijk is de bereidheid daar- Ieder, die aan het verkeer deelneemt, t bereidheid te tonen tot het dat wij verkeer noemen. Hij dient verantwoordelijk te weten niet voor eigen leven en welzijn, ma voor dat van zijn medemens. Dit echts mogelijk als in hem is aange- i houding van correctheid, klijkheid, welwillendheid en voorko mendheid, ook waar het betreft de aan lassing aan het gedrag van anderen en [ft opvangen van hun fouten. Daarom leen der doelstellingen van het verkeers- Bderwijs deze geesteshouding, waaraan bk bij sommige volwassenen zoveel ont- ileekt. bij de jeugd aan te kweken Dit Ihet opvoedkundige element in het ver- ionderwijs naast het instructieve ele- van het bijbrengen van kennis en trdigheid". Ander karakter De heer A. Bertram, directeur van de em de Zwijger H.B.S. te Rotterdam, een beschouwing gaf over de didac- en methodiek van het verkeerson- vijs aan leerlingen van 1218 jaar. dat dit verkeersonderwijs ee ikter moet dragen dan dat Jtrlingen van de lagere scholen «De leerlingen van het v.g.l.o herheidsonderwijs en het gymnasiaal middelbaar onderwijs verkeren vooi !t overgrote deel in de perode der pu- ge rtcit. Zij fietsen allen, velen berijden bromfiets en er zijn ook al motor- rs en autobestuurders onder hen. Het 'aartepunt van het verkeersonderwijs [t in de opvoeding tot wielrijde «mfietser. Daarnaast moet aandacht g orden besteed aan de opvoeding tot ngepftganger en aan de geestelijke instel ngi I? van de bestuurder van een motorrij- o: '5- Aansluitend op de mentaliteit >p i We jeugd kan de opvoeder de verkeera- Hi 'oblemen het best zien als factoren van 2051 n spel, dat fair gespeeld moet worden, er et slechts om eer en genoegen, maar •oral omdat welzijn, ja zelfs leven en gemoeid kunnen zijn. Evenals onder de volwassenen vindt rn bij onze leerlingen de rustige en „.ü^èntieure weggebruikers, bij wie iligheid van het verkeer in goede is. Helaas is aan deze tijd nok r,,;Nn zekere gemakzucht en onverschil bravour en zelfs tuchteloos- eigen. Velen missen de neiging de geschikheid om zich aan Is van het spel te onderwerpen. ..Beoefening van sport en spel aldus heer Bertram bespreking va rsproblemen in discussievorm, k het opzettelijk en bij wijze van ueiv-i V deelnemen aan het verkeer zullen <i s cho ten bijdragen tot het ontwikkelen van de juiste verkeersmentaliteit, dus van verantwoordelijkheidsbesef, aanpassing aan het gedrag van anderen, gevoel voor morele verplichting tegenover de mede- Wettelijk De heer Bertram herinnerde er dat het Verbond voor Veilig Verkeer keersonderwijs op de voet van vrijwillig heid heeft gepropageerd en ontwikkeld. „Het is echter gewenst, dat dit onderwijs wettelijk wordt geregeld, zodanig, dat het verplicht wordt gesteld en door be voegde leraren onderwezen. Er zal dus een diploma moeten komen, dat wordt uitgereikt na een met gunstig gevolg af gelegd examen. Het zal gewenst zijn, dat de leerlingen in tenminste een leerjaar les krijgen van bevoegde docenten, die reeds in een ander vak aan de school zijn verbonden. Zij kennen de leerlingen be ter, hebben gelegenheid hen onder ver schillende omstandigheden te observeren en bezitten al een paedagogische be kwaamheid. Maar ook voor de overige docenten ligt er nog een bescheiden taak op dit gebied (recht, staatsinrichting, maatschappijleer, aardrijkskunde, ge schiedenis, biologie). Zij kunnen ter loops wijzen op kwesties als wetgeving, bevolkingsdichtheid, verkeerswegen, ver- keersontwikkeling, fysische en psychische factoren bij weggebruikers, die alle het verkeer te pas komen". Ten slotte betoogde de heer Bertram dat het wellicht gewenst zal zijn het ver keersonderwijs te doen geven in het tweede leerjaar van alle scholen, die een drie- of meerjarige cursus hebben. Het zou in het vierde (of derde) leerjaar ge volgd kunnen worden door een korte aanvullende en herhalingscursus. De heer Langeveld, verkcersdeskundige van het verbond, besteedde vooral aan dacht aan het opleiden van docenten via ongeveer 15 uur durende leergangen in regionaal verband, zoals dit is gedaan voor kweekschooldocenten. Hij was een voorstander van het samenstellen van een handleiding en leerboeken, zo mogelijk rijk geïllustreerd. Het instellen van een landelijk diploma, zowel voor theorie als voor praktijk achtte hij gunstig. Het exa men kan een schoolexamen zijn, geba seerd op beoordelingsnormen. Ofschoon contact met de politie gewenst is. meen de de heer Langeveld, dat het zwaarte punt van de opleiding bij de scholen dient te liggen. De heer K. J. de Jong, bekend mid denstandsexpert en directeur van Noordelijk Bakkerij Boekhoudbureau liet zich gisteren in deze geest uit op het bondscongres te Amsterdam van de Bond van Christelijke Bakkerspatroons in derland. De bakkerij zal in de toekomst ook naar de vrije zaterdag moeten, althans naar een vrije zaterdagmiddag. De diep vriescel biedt de mogelijkheid, dat het brood er vrijdags vers in gaat en e terdags of maandags even vers uitkomt. Elke nieuwe broodfabriek in Nederland heeft al een dergelijke diepvriescel. In Amerika zijn er bedrijven met cellen zo groot als een kerk, met daarbij nog ontdooikamers. Op het ogenblik is nog zo, dat een diepvriesbrood in derland ongeveer zeven cent duurder wordt. In de toekomst zouden echter kleinere bakkers gezamenlijk een der gelijk apparatuur kunnen exploiteren, eventueel ook nog verhuren. Behalve dat dit een uitkomst is voor de werktijd' korting in de bakkerij, zal men dan ook gemakkelijker de invoering van ploe- genstelsels en nachtarbeid door het groot bedrijf kunnen trotseren. In zijn openingswoord op het congres deelde de heer P. Koning mede, dat op initiatief van de prot. chr. bakkersver eniging onder leiding van de heer H. Smitskamp uit Den Haag nog weer eens een gesurek georganiseerd zal worden tussen alle belanghebbenden in het bak kersbedrijf over de kwestie van de nacht, arbeid en ploegenstelsel. De heer De Jong verklaarde zich voor stander van de handhaving van het sa neringsfonds voor de bakkerij. Bakke rijen, die zich economisch niet langdurig zullen kunnen handhaven, moeten (Van onze soc.-econ. redactie) De schoenmakerspatroons delen onvoldoende in de welvaart. Op de jaar vergadering van de Christelijke bond van schoenmakerspatroons in Utrecht herin nerde gisteren het hoofdbestuurslid, de heer A. Canrinus te Sneek aan het feit, dat volgens een onderzoek van het Eco nomisch Instituut voor de Middenstand, meer dan SO pet van de schoenmakers minder verdienen dan de schoenmakers knecht. Om de omzet te stimuleren noemde de heer Canrinus het soepel op vangen van klachten van het publiek. Wanneer zolen te snel versleten zijn kan men beter de schoenen gratis opnieuw verzolen dan dat men een klant verliest. Zolen van ongemerkt leer kosten aan materiaal toch niet meer dan 80 90 cent, aldus de heer Canrinus. Een belangrijk terrein voor de schoen maker achtte hij ook het aandacht schen ken aan voeteuvelen. Aan een gedragen schoen moet men kunnen zien of een voet gezond is. Ook vond de heer Can rinus het geen teken van welvaart, dat nog slechts 45 pet van de vakgenoten is georganiseerd \n één van de vier bon- In de vergadering werd afscheid ge nomen van de heer J. Spaans, die de bond 33 jaar heeft gediend. De heer Spaans werd benoemd tot erelid, ontving een legpenning uit de hand van de voor zitter van de Christelijke Middenstands bond, de heer H. de Mooij en voorts nog enkele geschenken. Namens de Stichting Denk aan Uw lijn volgens de nieuw ontdekte formule. OomIm van ISO tab), k f. 1.IS 600 tabt I 2 95.1000 tsbl. f. S.50 bij apotheker* en drogliten N.V. H. TIN Hl IIKIh HlkVINIUM Financiële Hulp bij Ziekte, waarvan hij 33 jaar administrateur was, sprak de stichtingsvoorzitter, de heer J. Snieder. In de ontstane vacature is voorzien door de benoeming van de heer H. Kuipers te Amsterdam tot penningmeester. Het vertrekkende hoofdbestuurslid, de heer Chr. Tiel, dat eveneens hartelijk werd toegesproken, wordt opgevolgd door de heer C. Bozuwa. Het veertigjarig bestaan van de bond zal volgend jaar waarschijnlijk in Rot terdam worden gevierd, de geboorte plaats van de bond. De voorzitter, de heer M. Tiemens te Groningen had er in zijn openingswoord mededeling van gedaan, dat commissies van het bedrijf schap voor de schoenmakerij op het ogenblik studie maken van de verkor ting van de werkweek, een bedrijfspen sioenfonds en de vakopleiding. Ds. J. A, A. Boer te Schiermonnikoog sprak ten slotte over de gevaren van de Minister Luns wil Tito ontmoeten In een vraaggesprek met Politika. het grootste blad in Zuidslavië, verklaart mr. J. M. A. H. Luns verheugd te zijn dat hij als eerste Nederlandse minister van buitenlandse zaken een bezoek zal bren gen aan het land. „Het zal mij een groot genoegen zijn de hand te drukken van minister Popo- witsj (zijn Zuidslavische ambtgenoot) met wie ik reeds jaren bevriend ben", aldus verklaarde minister Luns. Hij sprak de hoop uit dat hij zou wor den ontvangen door president Tito en „de man ontmoeten die zeer wordt ge waardeerd door de Nederlanders en wiens politieke daden een stempel van gematigdheid en verstand dragen, n:et alleen in de Balkan maar in de gehele Volgens minister Luns zouden naast de wederzijdse betrekkingen, alle grote internationale vraagstukken bij zijn be zoek aan de orde komen. „Alles dient nu na het mislukken van de topconferentie in het werk te worden gesteld om een verdere vergif tiging van het internationale klimaat egen te gaan", aldus minister Luns, die voorts meende dat „te krachtige verkla- ringen moesten worden vermeden". ILFORD SPORTSMAN de sublieme klein beeldcamera met een „alles in een" sneltrans- port en gecoate, haarscherpe 2,8 lens, 79 50 Nu ook met belichtingsmeter ILFORD SPORTI, de geheel metalen,volwaardige 6x6 ca mera schat U tientallen guldens duurder, zij kost maar 50 en natuurlijk in elke camera 's wrelds beste film dwijnen. Zeer positief sprak hij zich uit voor het benoemen van branche-consu lenten, maar dan bij voorkeur aan te wijzen door de middenstandsbonden en niet door centrale ambtelijke instanties. Dat het U.L.O.-diploma ontheffing ver leent van het middenstandsdiploma noemde de heer De Jong waanzin. Vooi het ondernemer-zijn komt veel meer Met nadruk werd er in de vergade ring op gewezen, dat d ebakker zijn as> sortiment zal moeten verbreden. Door bet dagelijks bezoek aan huis heeft hij een enorme kans ook andere levensmid delen te verkopen. Minder opgewekt waren de stemmer over de prijspolitiek. In veel bedrijver blijkt zich eenplotselinge teruggang ir de liquiditeit voor te doen. Volgens velen kloppen de berekeningen van de Neder landse Bakkerij Stichting in de praktijk niet. Het inkomensniveau is thans rela tief lager bij de bakkers dan voor de oorlog, ondanks grotere arbeidsinzet, Ook de coöperatie staat nu vooraan met de vraag om broodprijsverhoging Een bijzonderheid was nog, dat de bakkersvrouwen-verenigingen van bond zich spontaan heeft aangeboden de actie over te nemen, die gevoerd wordt voor het zenden van geschenkzen dingen, gedragen kleding, ook nieuw on dergoed naar de noodlijdende Oostduitse middenstanders. Speciaal wordt daarbij gedacht aan de Duitsers, die vanwege hun christelijk beginsel verstoken blij ven van de mogelijkheid zich kleding aan te schaffen. De heer D. Zuidhof. die juist 12% jaar in dienst van de bond bleek, werd har telijk gelukgewenst en kreeg een enve loppe met inhoud aangeboden. Vrije zaterdag schept problemen op het gebied van de recreatie (Van onze sociaal-economische redactie) TAE INVOERING van een vrije za- terdag vereist maatschappelijke voorzieningen. Een belangrijk facet daarvan ligt in het zoeken naar ac commodatie voor meer recreatiege bieden in de vrije natuur. Reeds thans moet voorkomen worden dat de nog schaars aanwezige gronden, die als recreatiegebied dienst kunnen doen erloren gaan Aldus is gisteren op de 177ste alge- ïene vergadering van de Nederland- e Maatschappij voor Nijverheid en Handel naar voren gebracht door de secretaris van de Rijksdienst voor het Nationale Plan, mr. C. A. van Gor- cum. tijdens een forumbespreking in de Rotterdamse Rivièrahal over de sociale en economische aspecten var de werktijdverkorting. Mr. van Gorcum zag in het handhaven van de bestemming van voor recreatie geschikte gronden een overheidstaak. Ge beurt dit niet. dan zijn zijns inziens moeilijkheden met een goede recreatie te verwachten. Hij meende dat er in de vrije natuur ruimte zal moeten komer voor sport- en speelvelden, bungalow parken, forensenparken en kampeerter reinen. Prof. dr. P. Kuin. buitengewoor hoogleraar aan de universiteit van Am sterdam, deelde deze opvatting. „Je kun' niet iedereen in zijn vrije tijd op zolder laten zitten", zei hij. De kwestie van de recreatie kwam aan de orde bij de bespreking van de vrije tijdsbesteding. Oud-minister Suurhoff, eveneens lid van het forum, wilde (zon der een politiek stuntje uit te halen) ernstig waarschuwen tegen een tt aan dirigisme op dit gebied. „Ik trouw mensen die anderen aan het tijd besteden willen zetten", zei hij oud-minister van sociale zaken zag geen gevaar in een groter aanbod van losse diensten buiten de normale werktijd, voorzover althans dit niet ontaardt in een volledige bijbaan, zoals dat in de Ver. Staten en de Sowjetunie voorkomt, Dit laatste wilde hij voorkomen door arbeidsbescherming. Prioriteiten Het forum, dat voorts werd gevormd door prof. dr. H. Thierry, hoogleraar aan de V.U., ir. B Wilton, directeur van de dok- en werfmaatschappij Wilton- Fijenoord, prof. dr. A. Oldendorff, hoog leraar aan de T.H. te Delft en drs. W. F. Heinemeijer, socioloog te Amsterdam, discussieerde voorts uitvoerig over df vraag of aan werktijdverkorting de voor rang moet worden gegeven boven loons verbetering. Daarbij bracht prof. Thierry te berde dat er nog wel meer zaken op het prioriteitenlijstje staan. Hij vroeg zich af of bijvoorbeeld de allerwegi noodzakelijk geachte hulp aan de min der-ontwikkelde gebieden niet in het ge- De directie van de Schiedamse lederwarenfabriek n.v. te Tilburg heeft haar filiaalbedrijf aan de Hoog straat te St. Michielsgestel op 7 juni op eigen initiatief voorlopig gesloten. In dit bedrijf hebben zich sedert fe bruari bij personeelsleden enige ziekte- rschijnselen voorgedaan, welke danks een veelomvattend en minitieus onderzoek tot dusverre niet tot klaarheid konden worden gebracht. Toen zich de: dagen nieuwe gevallen voordeden, besloot de directie het bedrijf te sluiten. De Schiedamse lederwarenfabriek vestigde haar filiaalbedrijf in augustus in St. Michielsgestel, waartoe zij de gebouwen van de schoenfabriek Roozen- de Bakker overnam. Inmiddels werden daar circa vijftig personen te werk ge steld, voornamelijk afkomstig uit Sl Mi chielsgestel en Den Dungen. In het bedrijf werden dezelfde produk- tiemethoden gevolgd, als in de fabriek in Tilburg, waar 400 personen werkzaam en die ook elders worden toegepast. Einde februari van dit jaar kwamen van de zijde van het personeel klachten over vermoeidheid en een zekere verminderde spierkracht in de benen, die zich vooral beëindiging van de dagelijkse arbeid aankondigde. Onder leiding van de be- drijfarts is toen onmiddellijk een onder zoek ingesteld. Onverklaarbaar In de loop der jongste maanden werden ij circa twaalf personeelsleden dezelfde verschijnselen opgemerkt. Opvallend was daarbij dat een bedrijfschef, die reeds ja- bij de schoenfabriek werkzaam was sest en van dit bedrijf werd overge- en geen klachten had. De arbeidsin spectie werd terstond op de hoogte ge steld en onder meer werd in haar labo ratorium een onderzoek ingesteld op het gebezigde materiaal. Door de luchtver- ontreinigingsdienst van het TNO werden proeven genomen en door het instituut volksgezondheid werd een bloedon derzoek uitgevoerd. Geen dezer onderzoe kingen leverde enige positieve aanwijzing omtrent de oorzaken van het optredend erschijnsel. Dezer dagen zal nog een bodemonder zoek plaatsvinden Juist omdat tot dus- geen oorzaken konden worden vastgesteld beslAot de directie, ofschoon de arbeidsinspectie daartoe stellig niet Buitenlanders moeten Molukken verlaten De militaire commandant op de Moluk ken, kolonel Pieters, heeft opdracht ge geven tot het vertrek van alle vreemde lingen uit dit gebied naar bun eigen land, zo Is gisteren in Djakarta bekendge- Kolonel Pieters deelde mede. dat in de verschillende steden van het gebied com es waren ingesteld om de repatrië ring van vreemdelingen, meesit Chinezen, zo snel mogelijk voor te bereiden Hij zei dat de opdracht in overeenstemming is met het regeringsbeleid om de veiligheid en defensie in het gebied te versterken met het oog op de Nederlandse verster- kangen w Nieuw-Guinea. adviseerde, het bedrijf tijdelijk te slui ten, hangende het verder onderzoek Het personeel van de fabriek in St. Michiels gestel is voorlopig te werk gesteld in het bedrijf te Tilburg. Ondanks bet waas om de ziekteven schijnselen is er geen aanleiding, aldus de directie, om te spreken van een alarm toestand. Evenmin trouwens bestaat er gevaar voor het Tilburgse personeel bij voorbeeld door zijn contact met de werk nemers uit St. Michielsgestel. drang komt als wy met de verkorting de werkweek zo hard van stapel lopen. De vraag of een werktijdverkorting zal kunnen worden opgevangen door produktiviteitsverhoglng, werd door bij na alle forumleden bevestigend beant woord. Prof Thierry achtte de mogelijk heden daarvoor groter dan in het alge- meen wordt gedacht. Hij meende dat een en ander zal kunnen worden gestimu leerd door een goed overleg met de werknemers. Dat was ook de mening van de heer Suurhoff die geloofde dat vele bedrijven nog allerlei latent aan wezige produktiviteitsreserves kunnen aanboren. Prof. Kuin wees op het belang van een goede organisatie van de be drijven. waardoor produktiestijging mo gelijk word» Leerplicht Hoewel men zich realiseerde dat reeds hier en daar met de vrije zaterdag een keuze is gedaan, brachten verschillende forumleden toch naar voren dat men ook tot werktijdverkorting kan overgaan door het verlengen van de leerplichtige leeftijd, een vroegere pensionering of langere vakanties. De heren Suurhoff en Van Gorcum bleken vooral voor een verlengen van de leerplichtige leeftijd geporteerd. Maar zij gaven zich reken schap van het feit dat er dan meer scholen zouden moeten komen en meer onderwijzend personeel, terwijl er al een achterstand i«. Ereleden De algemene vergadering van de Maat schappij werd bijgewoond door vele pro minente figuren uit de kring van bedrijfs leven en overheid. Onder hen waren minister Van Rooy (soc. zaken), de staatssecretarissen Roolvink (soc. zaken) en Schmelzer (alg. zaken) alsmede de Rotterdamse wethouders Bavinck, Schilt- huis, de Vos en Hasper. Bij de opening van de vergadering herdacht de voorzit ter van de Maatschappij, mr. A. E. C. de Groot van Embden, de dinsdag zo plotse ling overleden ir. W. H. van Leeuwen, oud president-directeur van de Ned. Gist* en Spiritusfabriek te Delft, die aanvan kelijk als forumvoorzitter zou optreden. Hij maakte voorts de benoeming van mr. F. H. A. de Graaff en prof. dr. Ge- lissen tot erelid van de Maatschappij be kend. Gisteravond ontving het gemeentebe stuur van Rotterdam de congresgangers ten stadhuize. Vandaag werden excur sies gemaakt naar l.et Botlekgebied, het Bouwcentrum en de Floriade. Claimemissie van Varossieau De Twentsche Bank deelt mede, dat Varossieau et Cie N.V., Lakfabrieken anno 1795 te Alphen ad. Rijn op 27 juni f 700-000 aandelen B van f 1000 uitgeeft:, voor de helft winstdelend over 1960 met inschrijvlngsrecht voor twee claims op 1 nieuw aandeel pari, begin claimhandel 20 juni. De aandelen worden op de Incou rante markt verhandeld. Door aanzienlijke omzetstijging zijn da voorraden en debiteuren toegenomen, ter reinen en opatallen worden aangeschaft, een dochter in Suriname wordt gefinan cierd en de omzetten zullen blijven toe nemen. De index van de omzethoeveelheid was in 1959 285 met 1950 op 100, voor de gehele verfindustrie daarentegen 160. De index van de geldomzet was 377 tegen 206 voor de gehele industrietak- De uitvoer was in 1953 59 gemiddeld 14 pet. Het per soneel in Nederland is 150- In 1959 was het exploitatiesaldo f 939.000 (vorig jaar 830-000), de winst 466.000 391.000)! het voorgesteld divi dend 10 (10) pet. In 1960 stegen de omzet ten belangrijk en hoewel de kosten toena men, wordt onveranderd 10 pet dividend verwacht. (Vervolg van pagina 1.) noodzakelijk is. De beide ministers w zen erop, dat het wetsontwerp niet de eerste plaats is ingediend om sport aan geld te helpen, doch om speelzin te kanaliseren. Hoofdelementen van die kanalisering zijn: de maximuminzet, de prijs en de minimum leeftijd deelnemers. De vergunning Belgisch bod op twee cultures De aandelen van de Indonesische Rub ier en Koffiie Mij; en de Sumatra Caout- choucmij. kunnen hun aandelen vei selen tegen die van een Belgische houd stermaatschappij. de Société de Planta tions Tropica les Sotro SA. met 21.4 mil joen fran-ken kapitaal. De verwisselings- basis is f. 100 aandelen I.R.K. tegen 500 frank aandelen Sotro en 330 frank tarnt, alsmede f. 250 aandelen Sumatra Caoutchouc tegen 1000 frank aandelen Sotro en 750 frank contant. Uiterlijk 30 juni moeten de aandelen worden gedeponeerd bij de Banque de la Société Génerale de Belgique. de Banque de l'Union Parisiene en de Amsterdam- sche Bank en uiterlijk 4 juli wordt be kend gemaakt of het aanbod wordt ge- De beide cultuurmaatschappijen zijn door de Indonesische regering als Bel gisch erkend en niet genationaliseerd doch. Indonesië wil een bewijs, dat geen enkel aandeel of slechts een te verwaar lozen fractie in Nederlandse handen is Daarom werd de Sotro 2 maart opgericht. De meerderheid der betrokken aandeel houders heeft reeds hun medewerking toegezegd. sportprijsvragen zal een meer continu karakter gaan dragen De regering zegt de zeer ernstige prin cipiële bezwaren van enkele Kamerleden tegen de regeling van de voetbalpool te eerbiedigen. Zij meent echter, dat een simpel verbod van alle sportprijsvragen in feite geen oplossing biedt. De over heid mag niet voorbijgaan aan de opvat ting van zeer velen, dat het deelnemen aan sportprijsvragen behoort te worden toegelaten Men dient zich te realiseren, dat in een dergelijke situatie een strin gent verbod ertoe kan leiden, dat aan de eerbied voor de wet afbreuk wordt gedaan. De regering wil de gevaren van de zich wekelijks herhalende voetbal- prijsvragen geenszins onderschatten. Aan de andere kant behoeft naar haar mening een binnen de grenzen gehouden voetbalprijsvraag niet als noodlottig te worden beschouwd. Tot die grenzen be hoort ook het vaststellen van de maxi mumprijs op J 25.000. Dit bedrag beeft, aldus de regering, inderdaad iets arbi trairs (evenals trouwens de voorgestelde maximuminzet en minimumleeftijd), maar ook al zal men niet nauwkeurig kunnen zeggen ol het bedrag 25.000 20.000 of f 30.000 zou moeten zijn, dan behoeft dit nog geenszins te leiden tot dc conclusie, dat er dan in het geheel geen beperking aan de hoofdprijs zou be hoeven te worden gegeven. Kleiner spaaroverschot in eerste vijf maanden De inleggingen bij de plaatselijke spaarbanken, die aangesloten zijn bij de Nederlandse Spaarbankbond bedroegen f 138,6 miljoen, de terugbetalingen f 103,6 miljoen, zodat het spaaroverschot kwam op f 35 min., of f 1.8 min. minder dan jaar tevoren. Het maandgemiddelde de eerste vier maanden was echter f 5 min. lager. Het totale tegoed wa §g tei f 2630 min.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 9