DE TIJD Ziekenfondsverzekering op vrijwillige basis Soekarno beëdigt op 25 juni „zijn" parlement Ons hart neemt ook rust Boter maandag een kwartje goedkoper Josephine Baker voor de rechter Automatisering grafisch bedrijf zeer langzaam Proces te Algiers zonder verdediging besloten El DE MAASBODE Jet heeft kunnen profit Hnrbouw, iin^nster [enjnde bewo Thchhe >«ta doorg.ans «KTÏ.Ï ^jbrek aan woon- en werkruimte wordt be- wfreden, dan is het wel die van de beeldende sici en dc hun gen al gedupeei ne gehorigheid 'e freste nieuwbouw, dc beeldende ,atl la<jflierruimte nodig om behoorlijk te kun- re^n werken. De nieuwbouw voldoet aan 'Wfce noodzakelijke eisen zelden of nooit en jet zy dat wel, dan zijn de prijzen voor liet te betalen. De oprich- •hting Diogenes te Amster- jm, die de Amsterdamse beeldende kun- ic*enaais aan bruikbare ateliers wil lielpen >or het kopen en het voor hen geschikt iken van oude pandjes in de binnenstad, "IV geen monumentale of historische waarde [Ibben, mag daarom ook voor andere een- waar veel beeldende kunstenaars wer- |n, geprezen worden als een gelukkig jtiatief, dat navolging verdient. Vooral Üderruimten, die in de nieuwbouw dik- |jls geheel en al ontbreken, maar in oude nd^iden gewoonlijk aanwezig zyn, kunnen It hk met in vergelijking met nieuwbouw i Vjrekkclijk geringe kosten geschikt gemaakt 18Arden voor het door de Stichting Diogenes 'e fctelde doel. •t sociografisch bureau voor de Zaan- ■k heeft aan de ambtenaren, die zich de volkstelling bezighielden, verzocht behoeve van bet bureau een duplicaat naken van de ingevulde formulieren, r tijdnood gedwongen hebben deze kstellers bij bet overschrijven der formu- ;zinsleden, buren en kennissen in- ichakeld. it is een ernstige zaak. Van overheids- e is indertijd uitdrukkelijk toegezegd, de persoonlijke gegevens van de volks- ng geheim gehouden zullen worden. Zaandam heeft men deze belofte ge nuien. In Zaandam heeft men een merk- irdig uitgebreide opvatting over wat aan tverheid tegenover burgers is toegestaan, i heeft daardoor tevens de medewerking het publiek aan dergelijke enquêtes, die gevaar gebracht. leer aardschokken in Agadir Agadir, waar op 29 februari naar tatting 12.000 mensen zijn omgekomen een aardbevingsramp. heeft de aar- gisteren opnieuw geschokt. Er zijn naai geen slachtoffers, noch is er iteriële schade aangericht [5 De aardschok is gevoeld bij de haven t de industriewijk van de stad. die :o goed als verlaten is. De schok voelbaar tot Inezgane. een dorp 18 km van Agadir ligt en bij de np van februari onbeschadigd is ge» n Agadir zegt men dat de schok die termorgen om kwart over 11 is ge- Itstreerd, sterker was dan de eerste lok, die de stad op 29 februari kort middernacht getroffen heeft. Bij i tweede, zwaardere schok werd die :ht de stad grotendeels verwoest. )m kwart voor twaalf heeft de aarde twee maal gebeefd, veel lichter ech- dan de eerste keer. lusland ontdekte Zuidpool eerder Ie secretaris van het Sowjetrussische ionale zuidpoolcomité, Wladimir Le- lef. heeft het comité meegedeeld dat umenten uit de staatsarchieven aan- |ten dat Rusland op 28 januari 1820 I zuidpoolgebied ontdekt heeft, aldus ldt Tass. Volgens Lebedef wordt de ontdekking Ji dit gebied algemeen ten onrechte tgeschreven aan de Britse luitenant ward Bransfield, die op 30 januari f noordwestelijke punt van Gra- bereikt zou hebben. De West geschiedschrijvers waren t in de gelegenheid geweest authentieke documenten van van Bellingshausen en Lazaref, .an de Russische expeditie, te ituderen. Lebedef toonde fotokopieën 1 deze documenten, waarin catego- :h de opvatting van de hand wordt /ezen dat de Russische expeditie zich had gerealiseerd dat het ontdekte feite de kust van een vaste- ir ■4/ Meer vrijheid èn meer verantwoordelijkheid De voorzitter van de Koninklijke Nederlandse Maatschappij ter be vordering der Pharmacie, de heer H. A. A. Martens, heeft op de in Utrecht gehouden vergadering van deze maatschappij gepleit voor een ziekenfondsverzekering op vrijwil lige basis. Hij toonde zich een voorstander van een ziekenfondswet waarin de status van de ziekenfondsen is geregeld en waarin i een toezicht op deze fond- De verzekerden zouden in de gedach- tengang van de heer Martens aan hun ziekenfonds rechtstreeks hun premie moeten betalen, die vastgesteld wordt door de ziekenfondsen. De heer Martens prefereert een premie, afgestemd op de kosten per ziel, te betalen door personen boven de leeftijd van zestien jaar. ter wijl de premie om de kosten van de kinderen te dekken, geput zou moeten worden uit de kinderbijslag, die daar- jor aangepast dient te worden. Als voordeel van dit systeem zag de heer Martens dat er een uniforme pre- is voor de volwassenen, die veel la- is dan de ithans geldende premie de vrijwillige verzekering, terwijl de kosten van de kinderen via de pro centuele heffing van de kinderbijslag naar draagkracht worden gedekt. Niet het ziekenfonds fungeert dan als instituut tot herverdeling van de inkomens, maar de daarvoor geschik te instituten, waardoor alles minder gecompliceerd, veel doorzichtiger minder gekunsteld wordt, aldus de heer Martens. WERKGEVER De laatste jaren, zo zei de heer Mar tens. is het gemeengoed geworden, dat de premie niet anders is dan een' Verplichting alleen voor kleine groep noodzakelijk an het loon dat de werknemer toe komt. De premie, aldus spreker, is der halve geen liefdadigheid van de werk gever. maar een verplichting. Daarom vroeg hij zich af. op welke gronden het bedrijfsleven recht heeft, over dit onder deel van de loonbesteding zeggenschap hebben. De overheid mag zich daar- e niet in details bemoeien. Zij heeft op dit terrein alleen het recht van toe zicht en de taak. de mogelijkheden te scheppen dat het particulier initiatief zich kan ontwikkelen. Volgens de heer Martens zoi heel passen in de koers naar meer vrij heid voor de groeperingen en de zelf standige individuen, wanneer de mede werkers en de ziekenfondsen de verhou dingen tussen hen zelfstandig regelen met een repressief toezicht door de over heid. indien de regelingen in strijd zijn met de wet of het algemeen belang. Het streven naar vrijheid dat door de rege ring wordt gepropageerd, moet, volgens de heer Martens, resulteren in een vrij willige verzekering. De heer Martens noemde het eer groot belang voor individu en gemeen schap en een els van geestelijke gezond heidszorg, om er met alle middelen naar te streven, dat het individu tot het be wustzijn komt, zelf verantwoordelijk te zijn en dienovereenkomstig handelt. Er zal altijd een kleine groep blijven, die zich uit gebrek aan verantwoorde lijkheidsgevoel aan de ziekenfonds verzekering wil onttrekken. Men moet zich evenwel afvragen, aldus de heer Martensof het juist is om vanwege het bestaan van zulk een kleine groep aan iedereen een rechtstreekse wet telijke verplichting op te leggen. Met betrekking tot de stijgende kosten van ziekenhuisverpleging vroeg de heer Het nieuwe Indonesische parle ment, waarvan de 261 leden door president Soekarno werden be noemd, zal zaterdag 25 juni worden beëdigd. Dit werd gisteren officieel bekendgemaakt in Djakarta. De helft van de nieuwe parlements leden komen van „functionele groe pen", zoals de strijdkrachten, vakbe weging en districten; de andere helft van politieke partijen. Ook de politie ke vertegenwoordigers werden door Soekarno uitgezocht en hij heeft daar bij een aantal van de belangrijkste partijen over het hoofd gezien: dl rechtse Mohammedaanse Masjoemi en de socialisten zijn niet vertegenwoor digd in het parlement van Soekarno' geleide democratie. Westelijke waarnemers zijn van m« ning, dat de communisten aanzienlijke vooruitgang in aantal en prestige heb ben geboekt. Deze communistische „overwinning" zou de oorzaak zijn van de samenvoeging van de vele opposi tie-groeperingen tot de Democratische Liga. Solidair Inmiddels hebben volgens zegslie den van het Indonesische ministerie van buitenlandse zaken verscheide ne Aziatische landen beloofd toestem ming te weigeren voor het landen van Nederlandse militaire vliegtuigen op weg naar Nieuw-Guinea. Deze landen zijn: Malakka, Singapore, Siam en Cey lon. Verklaard werd, dat deze landen zich ook volkomen solidair voelen met de Indonesische regering „die zich door het zenden van Nederlandse verster kingen naar het omstreden gebied, ge- stilstaat, het met ons gedaan lukkig is dit een wel wat te sombere voorstelling. Gelukkig, in de eerste plaats voor onszelf, 321) Velen denken, dat ons hart ook Iedere hartslag begint met ogenblikje samentrekking, daarna volgt ontspanning en tenslotte een pauze, waarna de nieuwe samentrekking weer begint. Alleen al uit deze op somming kunt u vaststellen, dat die voegende hart, dat anders nooit pauze nooit lang kan duren, want dan gelegenheid zou worden gelaten zouden we moeten wachten op de uzeren. eerstvolgende hartslag en zover komt Want ik geef het u te doen, de hele het in de regel niet. dag te pompen. Of i slapen, of Inderdaad, de rustperiode na iedere veertig meter in ge- samentrekking strekte draf hebben afgelegd om de de hartspier is uiterst kort en duurt er nog bij, jaar in jaar uit, bij som mige wel meer dan 100 jaar lang, Wy, die toch ge- 'regcld onze rustda gen en onderbrekin- ^gen hebben, zitten ?n jaar werken kantie, zodat we o jtoch levendig mo ten kunnen voo stellen, dat het ha (dat 365 werkdag- per jaar maakt) TIK H IS IIÜT ZO! hen die een paar weken vakantie te krap achten, deze pauze is des ondanks voldoende om het hart gelegen heid te geven zich na de gedane arbeid te herstellen. Per etmaal bedragen al deze rustperioden toch nog ruim 4 uur, dat is dus de helft van de tijd die een normaal mens voor normaal -kzaamheid de tjjd die evenmin kan volhouden zonder rust- nachtrust dient uit te trekken, pauzes? Dat zou geen hart uithouden O ja, over die nachtrust wilden we en daarom moet ook dit orgaan op het nog wel even hebben, want de geregelde tijden pauzeren om nieuwe meeste mensen denken, dat zij bij krachten op te doen. Neen, maakt u rustige en ongestoorde slaap het zich geen zorgen, het hart gaat niet grootste deel van de nacht ln dezelfde met vakantie, ook al rust het nu en houding blijven liggen. Maar daar is dan wel even uit. geen steek van waar. steld ziet tegenover een bedreiging van haar veiligheid". Om die veiligheid te verzekeren heeft de commandant van de Moluk- ken opdracht gegeven tot het vertrek van alle vreemdelingen. Volgens de commandant, kolonel Pieters, is de re patriëring van de vreemdelingen, meest Chinezen, in overeenstemming met het regeringsbeleid, dat de veiligheid er de defensie in het gebied wenst te ver sterken met het oog op de Nederland se versterkingen in Nieuw-Guinea. Afschriften van volkstelling door CBS opgevraagd Het is ook het Centraal Bureau vooi de Statistiek ter kennis gekomen, dat in een aantal Noordhollandse gemeen ten afschriften zijn vervaardigd van de vragenlijsten voor de volkstelling, die voor toezending aan het CBS bestemd Hoewel bij het eerste onderzoek is ge bleken, dat het kennelijk alleen de be doeling is geweest uit deze afschriften een aantal voor de desbetreffende ge meenten van belang geachte statisti sche overzichten samen te stellen, is het maken van deze afschriften, gezien de aan de bevolking gedane toezegging van volledige geheimhouding van individuele gegevens, ontoelaatbaar te achten. In afwachting van nader te nemen beslis singen heeft het CBS alle gemaakte af schriften bij de betrokken gemeenten opgevraagd. Canadese trackers voor Nederland De Canadese minister van defensie, pearkes, heeft woensdag meegedeeld dat Canada Nederland zeventien CS2F- 1 „Trackers" van de Canadese marine luchtmacht zal leveren. Dit geschiedt op grond van het Canadese program van wederzijdse hulp aan lid-staten van de NAVO. De „Trackers" zijn duikbootbestrij- dingsvliegtuigen die in de Verenigde Staten zijn ontworpen en in Canada in licentie zijn gebouwd. De bemanning van deze tweemotorige toestellen be staat uit vier personen. De versie die Canada aan Nederland overdraagt, is bij de Canadese marine als operationeel toestel van de eerste lijn vervangen door een nieuwere ver sie met een modernere elektronische uit rusting. Martens zich tenslotte af. of een betere planning hierop geen remmende invloed zou kunnen hebben; men krijgt wel eens de indruk, zo zei hij. dat er in iedere gemeente van enige betekenis mensen zijn die vrij lichtvaardig bouwplannen voor een ziekenhuis ontwerpen, in de wetenschap dat de verpleegprijzen toch betaald worden door de ziekenfondsen. Een coördinatie en een overleg tussen de ziekenhuizen onderling, zou, volgens hem, niet overbodig zijn. Het bestuur van het produktschap zuivel heeft gisteren besloten maat regelen te treffen om de verkoop van boter in Nederland te stimule ren. Bijzonderheden over de maat regelen werden niet bekend ge maakt. Later werd vernomen, dat het pro duktschap denkt aan een prijsverla ging voor boter. Behoudens goedkeu ring van minister Marijnen wordt de prijs van de boter met ingang van maandag aanstaande verlaagd met een kwartje per halfpondspakje. Westen forceert compromis voor ontwapening De westelijke landen die deelnemen aan de tien-mogendhedenconferentie over ontwapening in Genève, zijn van plan hun ontwapeningsplan van 16 maart te wijzigen en binnenkort de gewijzig- J voorstellen in te dienen bij de com isie van tien, aldus is woensdag van welingelichte zijde vernomen. Het initiatief hiertoe is een paar da gen geleden uitgegaan van de leider van de Italiaanse afvaardiging, Martino. De andere delegaties hebben zich met Mar tino's suggestie akkoord verklaard. Er zijn aanwijzingen dat het weste lijke plan in zijn nieuwe vorm een ze kere mate van ontwapening op het ge bied van kernwapens in het eerste sta dium inhoudt. Volgens het plan van 16 maart zou in het eerste stadium alleen sprake zijn van ontwapening op het ge bied van de conventionele wapens. Slechts 15.000 ha pootaardappelen Grote vraag en hoge prijzen verivacht (Van redactie) In het bestuur van het landbouwschap heeft de heer Smeenk namens de hoofd afdeling akkerbouw medegedeeld, dat het nieuwe oogstjaar waarschijnlijk meer dan 15.000 ha pootaardappe len definitief goedgekeurd zullen wor den. De voorgaande jaren was het op pervlak resp. 19.000 en 27.000 ha. Boven- te verwachten dat dit jaar ook de opbrengst per ha nog geringer zal zijn, tengevolge van het vroeger ro< Verwacht wordt een grote vraag pootaardappelen cn dien tengevolge sterk stijgende prijzen. De reserve van het areaalfonds zal dan wat versterkt kunnen worden, al zal door de beper king van de oppervlakte tot 15.000 ha ook de heffing minder zyn dan voor gaande jaren. Op het ogenblik is er reeds 3000 ha pootaardappelen voor keuring teruggeno men, welke dus automatisch naar het consumptie-areaal overgaat. Daarnaast zal waarschijnlijk nog een groot kwan tum worden afgekeurd. Josephine Baker en haar show-leider Stephen Paplch zullen morgen in Mon treal terechtstaan op de beschuldiging Oorzaak: vele kleine, bewerkelijke orders Het ziet ernaar uit, dat de auto matisering van het grafisch be drijf in een zeer langzaam tempo zal verlopen. De kans is zelfs groot, dat men er in veel bedrij ven niet toe zal overgaan vanwe ge het kostenprobleem. In het al gemeen geldt, dat men nog lang ambachtelijke arbeidsmethoden zal moeten blijven toepassen, om dat het op dienstverlening inge stelde grafische bedrijf zo vaak te maken heeft met kleine, be werkelijke orders, die zich voor uitvoering in een geautomati seerd bedrijf nu eenmaal niet le- Dit is de mening van een internatio naal forum, dat zich op de derde dag het tiende internationale grafische gres in Scheveningen heeft beziggehou den met het onderwerp ..Ambacht tegen over automatisering". In het forum had den zitting de Engelsen Sir W. James Waterlow (voorzitter), H. John Jarrold. K. W. Hiteworth en P. G. Cardew, de Zweed G. Carelsson, de Fin A. Sirèn de Fransman J. Raab. Het forum en ook de congressisten, die zich later in de discussie mengden was van mening, dat het voor de naaste toekomst beter is tze spreken van verdergaande mechanisering. „Eerst r naliseren, daarna verder mechanisere dn pas automatiseren", zo adviseerde een van de forumleden, het invoeren In cinadT van'*m? i ?„e m™'nS sommige pessimisten. V g" volgens welke invoering van de auto- .Je' matisering in het grafische bedrijf een nadelige invloed zal uitoefenen op de werkgelegenheid, werd bestreden. In tegendeel was men van oordeel, dat zij de grafische industrie tot grotere bloei Josephine bewaarde het stilzwijgen toen zij gisteren, gekleed in witte blouse grijze rok, voor de rechter verscheen. cn Papich waren twintig minuten >r de aanvang van haar eerste voor stelling in een nachtclub in een der buitenwijken van Montreal op dinsdag avond gearresteerd. Zij brachten meer dan twee uur in een cel door, alvorens tegen een borgstelling van 1000 dollar voor elk in vrijheid te worden gestelc. Het geld hiervoor was door de eige naar van de nachtclub verstrekt, na haar invrijheidstelling haastte Josephine Baker zich naar de club, doch de eerste voorstelling was geannuleerd. De poli tie deelde mede tot de arrestatie te zijn overgegaan op grond van een verzoek een impressario in New York. Uit de discussies bleek, dat de foto grafie. het gereedmaken van offsetplaten en de boekbinderen het meest voor automatisering in aanmerking komen, terwijl voorts de zetmethoden kunnen worden vereenvoudigd door gebruik making van fotografische zetmachines. Alleen de grootste grafische bedrijven komen voor automatisering in aam king, omdat uitsluitend zjj zich enorme investeringen kunnen oorloven. De forumleden geloofden niet, dat het Het militair gerechtshof te Al giers heeft zes mannen, die als hulp aan de nationalistische op stand in Algerije een clandestie ne communistische partij hebben opgericht, veroordeeld tot ge vangenisstraffen variërende van 5 tot 20 jaar Ahmed Akkache. die leider was van de clandestiene partij, is veroordeeld tot 20 jaar. Henri Salem, die onder het pseu doniem Henri Alleg een boek geschreven heeft over de martelingen in Algerije door het Franse leger, getiteld ,,'a la question" en die een communistische krant heeft uitgegeven, is veroordeeld tot 10 jaar gevangenisstraf en 3.600 frank boete. Vier anderen kregen straffen van 5 tot 20 jaar: twee werden vrijgesproken. „Lang leve de Algerijnse onafhanke lijkheid" riepen de zes mannen toen zij op de uitspraak stonden te wachten. De zaak is behandeld achter gesloten deuren. Tegen de verwachting in zijn de beschuldigingen van enkele verdachten, als zou het Franse leger gevangenen heb ben gemarteld, niet openbaar gemaakt. Ook heeft deze zaak geen nieuw licht ge worpen op de zaak van de wiskundele raar Maurice Audin, die na zijn arresta tie in 1957 verdwenen is. Mevrouw Audin zegt dat haar man gewurgd is door een Franse parachutist. Franse autoriteiten houden echter vol dat hij ontsnapt is. Het proces, dat twee dagen geduurd heeft, is ondanks de heftige protesten van de verdediging achter gesloten deuren behandeld, het hof meende dat „de houding van de verdachten voor het publiek niet van dien aard was, dat er waardig en plechtig recht gesproken zou kunnen worden". Het proces heeft kor ter geduurd dan voorzien was, daar de verdachten niet geantwoord hebben op de beschuldigingen en de verdedigers niet voor hen gepleit hebben. BOEKENHOEK De jacht op de talisman, door Mal colm Saville. Vertaling M. Schooneveld- Salm. Prisma-Juniores Uitgave Spec trum. Utrecht. Ruimtevaarder nummer één, door Hugh Walters. Vertaling Fie Zegerius. Prisma-Juniores. Uitgave Spectrum, Utrecht. De onderaardse gang, door William Mayne. Vertaling M. H. A. van Muiken. Prisma-Juniores. Uitgave Utrecht. midden- en kleinbedrijf tengevolge van deze ontwikkeling in de verdrukking zullen komen. Zij zullen een belangrijke taak behouden, mits zij samengaan in grotere eenheden, zich specialiseren en andere arbeidsbesparende maatregelen nemen. „Grotere produktie- en verkoop- eenheden zijn in het belang van produ cent en consument", zo meende men. Een bewijs voor deze stelling zag men in de mededeling van een der discussianten (de Nederlander Levisson uit Den Haag), dat van de 2400 Nederlandse drukkerijen er 1600 tien of minder werknemers tellen. Langdurig werd van gedachten gewis seld over de houding, die de vakbonden en vooral de oudere werknemers tegen over de automatisering zullen innemen. „Men heeft nu eenmaal van nature iets tegen verbeterde methoden", zo werd op gemerkt. Een nieuw loonsysteem zal noodzakelijk blijken. Volgens de Frans man Raab zullen vier groepen van werk nemers in de geautomatiseerde grafische bedrijven de voornaamste functies ver vullen: zakenlieden, bedrijfscontroleurs, onderhoudstechnici en instructeurs. Advertentie Ik neem er Op d© boterham... heerlijk en voordelig met handige schroefsluiting K raiswoordpnzzel Hor. 1. stronkje, 3. spoedig. 4. vis. 6. deel van een boom, 7. boom. 9. traag van begrip, 11. voorzetsel, 12. bijwoord, 14. telwoord, 15. geheel de uwe (afk. Lat.), 17. lengtemaat (afk.), 19. voor voegsel, 20. uitroep, 22. oude rekening (afk.), 23. snoer van een hengel, 25 .bijl, 27. rivier in Zwitserland, 29. vast, ste vig, 30. boom, 31. sluiskolk. Verticaal: 1. term in het schaakspel, 2. vernis, 3. opschik, 5. jongensnaam, 7. voegwoord, 8- familielid, 9. inhouds maat (afk), 10. mount (afk), 11 opening ener fuik, 13. Europeaan, 14. uitroep, 16. kever. 18. motorschip (afk.), 19. voorzet sel, 21 water in N. Brab., 22. rund, 24. boom, 26. horizon, 27. voegwoord, 28. roodachtig. OPLOSSING VORIGE PUZZLE Horizontaal: 2. laars, 6. eb, 8. es, 10. glu, 11. sta, 12. ets, 14. pimpel, 16. ramp, 17. teen, 18. tra, 19. geer, 21. Lier, 23. wee. 25 leem, 26. Deli, 27 kanton. 29. rad, 30. end, 31. eed, 33. ne, 34. is, 35. Adèle. Verticaal: 1. Beerta, 3. Ag, 4. als 5. ruiter, 6. eten, 7. bal. 9. star. 11. sper- SDeetrum' smalend- 15 mee. 19. gemoed. Spectrum. 120. Leiden, 22. iet, 25. elan. 25. lans. 27. kei. 28. nee. 32. dl.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 5