Chief Whip Nederland heeft kans nog meer welvaart °P ft Studentenfilm heeft al te hoog gemikt op ieders Hp! In 1970 produktiviteit van 1950 verdubbeld 4eef vaderFotospulletjes Brood der vreugde onder de blote hemel EUWE I.E1DSCHE COURANT s DONDERDAG 16 JUNI 1960 genda voor Leiden Donderdag "apenburg (even zijde) 2 tot 9. pstenaarsmarkt. Vrijdag 7 15—7 50 uur: Avondgebed (even zijde) 2—9-30 uur; «J Bstenaarsmarkt. oyer Stadsgehoorzaal, 2.30 uur n.m., {vergadering afd. Leiden ALg. Ned. id van Gepensioneerden, berhaavezalen, 8 uur; opening tentoon- [ing Leids Kunstcentrum. CBBiderdorp. Herv. Kerk, 8 uur: concert anist Addiie de Jong. De Zaterdag cjjjation N.S., 1.50 uur n.m.; vertrek ryteisV naar Kennemer duinen. Venmarkt, 8 30 uur v.m.; Oud-Leiden imlirsie naar Brielle. N.S., 2 uur n.m.; Intocht re- ugiten L.S.C. Bpenburg (even zijde) 2 tot 9.30 uur; Ijjflstenaarsmarkt. teterskerk 3-30 uur n.m.: opening lus- ^jvvierinig Leidsch Studenten Corps. Vestikerk, 8 uur; concent Feike iur n.m.: Vertrek Lustrum voorstel - Show Kmp me maar. Apotheken apotheek Van Driesum, Mare r^. 20406. Films (2 30 en 8 uur); Het zoete leven (2.30, 7 en 9.15 uur): De kinder- r (14 jaar), r (2.30, 7.15 en 9.15 uur): Vuurgevecht e (14 jaar). •derdag; De ongenaakbaren. 'fudio (2.30, 7 en 9.15 uur); Wir Wun- e*inder (alle leeftijden). (2.30, 7 en 9.15 uur): Babette (iet oorlogspad (14 jaar). Tentoonstellingen jkenhal, tekeningen uit de collectie fcker. kademiegebouw, schilderijenexpositie ppenhuis nieuwe vleugel) trtus Botanicus, tentoonstelling Ned. Jdhouwkunst (tot 11 augustus), "ftksmuseum van Oudheden, Huls en zljjraad in de Griekse en Romeinse (t.m. 3 juli). rijksmuseum voor Volkenkunde, tot 15 expositie over Ruanda Urundi, ïjks geopend van 10 tot 5 uur). ;enhal. Jan van Goyen (tot 27 juli), nstituten, leeszalen e.d. rba-rium, Nonnensteeg 1: elke rïcj] geopend van 8.30 tot 12.30 (behalve zaterdagmiddag), eum „Generaal Hoefer", Pesl- 1 7: elke dag geopend van 105 u DdbLitheek, leeszalen en biblio- Reuvens, Plantage 6: maandag, donderdag van 4 tot 5.30 u.. »n zaterdag van 12 tot 4.30 u. j (speoiaal voor de grotere 1 6 30 tot 8.30 uur 's avonds. Bathers-huisje, Boisotkade 2, elke i half 10 tot 12 en van 2 roar Oudheden, Rapen- elke dag geopend van 20 tot 4 u. isch instituut, Rapenburg 26 dag algemene studiezaal en uitleen- posfctheek tot 5 uur (behalve zaterdag- '»g>- tactbureau voor afgestudeerden irg op maandag, woensdag g geopend van 10 tot 12.30 en m/inenalogisch mui lb: elike dag geopend van 2 tot 4 uur. jjgpüoliheek universiteit, Rapenburg T4 studiezaal en uitleen- hijF Een hagedis te veel Boeiende fragmenten kunnen werk als geheel niet redden ~\RIGINEEL was het idee van de Lustrnmcommissie 1960 van het Leidsche Studenten Corps zeker, een opdracht te geven tot het vervaardigen van een speelfilm. In oktober 1959 ontvingen enige schrijvers binnen het Corps het verzoek een scenario te schrijven dat aan bepaalde eisen moest voldoen. De voor de pro- duktie gevormde filmcommissie is uitgegroeid tot een lichaam met de indrukwekkende titel Nederlatidse Studenten Filmindustrie. De eersteling van deze In dustrie, „Een hagedis teveel", is gistermiddag in het Leidse Luxortheater voor genodigden vertoond, in tegenwoordigheid van alle medewerkenden en een groot aatital autoriteiten. Vooraf nog een paar zakelijke gege vens. Het draaiboek was in januari 1960 klaar. Begin februari konden met de inmiddels uitgezochte twee vrouwelijke en twee mannelijke hoofdrolspelers de opnamen beginnen Zi) werden gemaakt in de Leidse straten, een studentenka mer, de Leidse schouwburg, Sociëteit Minerva, het Academiegebouw en op de zolder van salon Tom Westen. F twee-en-een-half uur film is opgeno Na de montage, die eind april geschied de, resteert voor vertoning een film een speelduur van 35 minuten, een ui „onhandelbaar" geval dus want in voorprogramma kan deze hagedis irmale bioscoop filmische vondst die even ontspan- 1 bracht in de dreigende symboliek „wat zouden ze nu weer bedoelen was het filmisch uiterst geslaagdi met opgerolde krant en zakspiegel- Een tweede prachtige fragment was 1 proep te verschijnen voor de Hoog geleerde h al wil? Maar belangrijker zijn de esthetische 1 f: lm technische kwaliteiten van de NSF-film. Welnu, ondanks het iei regie fragmenten hebben geleid, laat de film als geheel een zeer onbevredigende indruk achter. Naar ons gevoelen ligt de grond oorzaak van deze teleurstellende er varing in het feit, dat er met alle geweld iets bijzonders uit de bus moest komen. Men heeft willen laten zien dat met uiterst beperkte mid delen en een enorm ennthousiasme en doorzettingsvermogen een film viel te maken, die allerwege de aandacht zou trekken als een cinematografisch kunstwerk waarover zou worden ge sproken. Hoozeer men daarbij ka,n struikelen is gisteren niet voor het eerst in de ge schiedenis van de film geb.leken. Niet !!een gaat „F.en hagedis teveel" mank ian vele (on)hebbelijkiheden van de •roegere avant-gardefi'lm, als daar zijn •nsamenhangende montage, soms onver staanbare tekst en illustratieve muziek odern móet zijn, ook de uitwer king van het niet onaardige gegeven in filmbeelden is doorde regie gedrongen keurslijf van zwaarwichtigheid, quasi-diepzinndgheid en duister symbo- van de vrouwelijke hoofdrolspeel- it te goochelen met pruiken om -i-g van te worden. De dolzinnig boetserende fanaticus-op-zolder zou zo uit een gesticht waarin psychopaten te genwoordig een rose leventje lijden kun- eggelopen, om nog maar te zwijgen van de duisterling die zijn te genhanger moet zijn. De mannelijke ac teurs bewegen zich over het doek alsof zij gebukt gaan onder onzegbaar leed, onbegrepen door de wereld en hum mo demensen. rtjes in dit verhaal doen wei nig anders dan kirrend op divans liggen of verleidelijk in spiegels bli'kken naar loerende ogen. Slechts één enkele maal noteerden we afdeling, geopend vain half tien bot half op zaterdag tot 5 uur. Gravensteen, Pieterskerkhof 6, juridisch sbudiiecenibrum, elke dag te bezichtigen tussen 9 en 12.30 en vau 2 tot 5 uur (liefst in de vakanties), concierge: Kolf- makersteeg 16a. Inlichtingen kantoor V.V.V., Steenstr .0: elke dag geopend van 9 tot 5 uur, op zaterdag tot 1 uur. Leeszaal en bibliotheek Reuvene, Brsa- straat 27, maandag en woensdag van 1 tot 5.30 en van 7 tot 9 uur; dinsdag en donderdag van 1 tot 5.30 uur; vrijdag van bot 5.30 en van 7 bot 9 uur, zaterdag kun filn n et redden, zij houder gelijkheid :-n dat dit heerlijke kluifje voor de firma Freud, Jung en Adler nog eens zal worden gevolgd door een pnodukt dat werkelijk de gevoelige sna ren in de menselijke geest zal beroeren voor wat schoon is, edel en gespeend van gemaniëreerdheid en spel om het spel. Met dit draaiboek in -handen heefl regisseur Paul Verhoeven zich al te zeer vertild. Enk Bree, Hans Schneider, Her- mme Menalda en Marijke Jones deden wat werd verwacht, met het vermelde iultaat. De belichting, waarvoor Dirk tekent, klopt heel W* redt soms zelfs in het geheel Toon Hermans is van de kritiek op zijn eerstgeborene-m-celluloid zo ge schrokken dat hij ijlings zijn oude métier heeft opgevat. Laat de Leidse Studenten Fil-m Industrie tonen genoeg talent te bezitten om deze boreling te boven te komen. G. Tulp. School-softball in Leiden Op zaterdag 25 juni om half 2 worden op de velden van de voetbalvereniging U.V.S. aan de Wassenaarseweg de school-softballwedstrijden gespeeld. Zij gaan uit van de gemeentelijke school- sportcommissie, waarvan de heer W. van Weizen, voorzitter en de heer L. Adriaanse secretaris is. Daar zal Vader blij mee zijn! „Laten jullie hem nu eens royaal opsteken! Geef hem Chief Whip - in de bekende mooie groene doos." (50 stuks f2.50) rir P. C. Meijer door classis Leiden geëxamineerd In de kerkeraadskamer van de Zuider- kerk is vanmorgen een extra vergade ring gehouden van de classis Leiden der Gereformeerde Kerken. Het presidium berustte bij ds. P. D. Kuiper te Sassenheim. De heer P. C. Meijer te Leiden, V. d. Brandelerkade 25, legde praeparatoir examen af. Hij werd ge ëxamineerd door de predikanten dr. von Meyenfeldt, Bouma en Van den Berg. Het preekvoorstel was over Marcus 10 vers 13 tot 16. De heer Meijer werd door de classis beroepbaar verklaard. Hij zal graag een beroep in overweging nemen. Zie voor stadsnieuws ook pagina 4 QFSCHOON de steeds groter wor- dende bevolkingsdichtheid van ons land onze staathuishoudkunde voor tal rijke problemen zal plaatsen, staat het er met de welvaartskansen niet zo som- i 10 t 5.30 uur. nds FOTO-CINé JAN WOLFSLAG at iSREESTRAAT 123 Stadhuis HAARLEMMERSTRAAT 102 naast BATA Jong Ken G. luisterde de Rap Hap op, gezeten op een grote dekschuit. Ter hoogte van de academie had de tafel een wat officiëler aanzien dan langs de rest van het Rapenburg. Foto N. van dor Horst. Langs wallekant van Rapenburg TTET IS 386 jaar geleden, dat de uitgemergelde Leidenaars op de plaats waar Vliet en Rapenburg tezamen komen, zich te goed deden aan de haring en het wittebrood, die milde handen uitdeelden. Gistermiddag, op een goede honderd meter afstand van deze zelfde plek, zaten opnieuw de Leidenaars langs de wallekant van het Rapenburg en aten zij opnieuw het brood der vreugde en dankbaarheid. En de oude, grijze academie, die in 1574 nog een klooster van de Faliede Bagijnen was en neerkeek op de etende en dankbare schare, ditzelfde gebouw dat thans de academie is, zag opnieuw de burgers aan'zijn voet, etende en zich verheugende en ge- denkende. siteit te de r [altijd i Ie wallekant van het Rapenburg, zoals lie gistermiddag werd genuttigd door •11e geledingen van de universitaire bur- :erii. Want. gezeten tussen het blijde aca- lemievolk, vermenigvuldigden de gedach ten zich in ons. En om ons heen ziend doemde telkens weer het verleden voor onze ogen op en zagen wij, doorleefden hel poorter- i 1574 akte. Toen was er nog één burgerij. Een civi- tas academica bestond nog niet. Dat zou nog enkele maanden moeten wachten. Op dat hoogtijuur waren allen, behorend tot één gemeenschap, ook waarlijk één in de vreugde. De rijke en de arme. Je intellec tueel en de analfabeet, zij hadden dezelfde bevrijding en vrijheid nodig om te kun nen leven, zij hongerden naar hetzelfde voedsel om het lichaam in stand te kun nen houden. En gisteren aan het Rapenburg was daar ook één burgerij, die van de academie. Van de vermaardste pro fessor tot dc bescheidcnste eerstejaars was slechts één stap. Letterlijk en in de geest zaten zij daar naast elkaar en aten het brood der vreugde en dankbaarheid. Vreugde en dankbaar heid, ontsproten uit cén en dezelfde bron: de 385-ste verjaardag der uni versiteit. De universiteit, die trots in haar blazoen geschreven heell: „Prae- sidium Libertatis", Bolwerk der Vrij- Zó zal het herinneringsbord dat allen die aanzaten mochten meene men, een blijvend en schoon aandeiv ken zijn, niet alleen aan een dei hoogtepunten van de viering van het lustrum 1960, doch veelmeer aan de verknochtheid aan de academie, die een ieder in zich heeft voelen gloeien, toen hij op die onvergetelijke middag van de 15de juni van het jaar 1960 onder een stralende zon het voedsel nuttigde, ter ere van de Milde Moe der, die de academie is. En zal blijven. ber voor. Men mag voor 1970 op een pro duktiviteit van het dubbele van 1950 rekenen." Aldus prof. dr. J. Tinbergen, hoogleraar aan de Nederlandse econo mische hogeschool te Rotterdam, die gistermiddag in het kader der lustrum feesten in het groot-auditorium der Leid se universiteit een voordracht hield over „De ontwikkelingskansen onzer samen leving". Deze lezing is te beschouwen als een vervolg op en afronding van de voordracht, die de president-curator en kele dagen geleden hield over de toe komst der Leidse universiteit. Prof. Tinbergen ging van de steeds sterker wordende internationale verbon denheid uit om te betogen dat Neder land. als de omgeving waarin de Leidse ersiteit zal leven, zijn lot zal delen met de wereld. Voor de toekomst van in ternationale samenleving is wellicht het belangrijkste feit van vandaag: de split sing in de twee kampen: hét communis tische en niet-communistischc. De mogelijkheden die voor de toe komst zijn weggelegd, als gevolg van de in elk dezer twee kampen werkende krachten, kunnen variëren tussen een groot gewapend conflict als slechtste mo gelijkheid, tot gezamenlijke welvaarts ontwikkeling als beste. Spreker meende daarom niet voorbij te kunnen gaan aan een bespreking ,van wat hij als de allergrootste taken van onze generatie beschouwt: het handha ven van de vrede en het integreren en harmoniëren van de onderontwikkelde en de ontwikkelde landen in de niet- eld. Voor het handhaven van de vrede scheen hem overigens het econo misch en sociaal zo sterk mogelijk maken van de Westerse wereld een der voorwaarden, in beginsel over eenkomend met wat hij de tweede taak had genoemd. Hij vroeg zich overigens af of voor het handhaven van de vrede verdere en minder op pervlakkige gedachtenwisseling over de internationale rechtsorde toch ook niet moest worden beproefd. Hij zag enige mogelijkheid tot compromissen te komen in het werkelijk wederzijds belang der twee grote kampen; mis schien zelfs op staatsrechtelijk en in ternationaalrechtelijk gebied; op het gebied van de economische politiek en de planning is er zijns inziens een begin van begrip en van gedachten- wisseling. Een der voorwaarden is intussen, dat men beiderzijds overtuigd is van de kracht en het voortbestaan van de an dere zijde.. Het werken aan de inner lijke kracht der niet-communistische landen, dat dus zowel een zelfstandig als een afgeleid belang heeft, moet vol gens prof Tinbergen in het bijzonder gebeuren langs de lijnen, onlangs dooi Jean Monnet aangegeven, namelijk var intensievere deelneming door de ont wikkelde landen aan de investeringen ir de onderontwikkelde en van het vermij den van marktstoringen bij grondstoffen. Spreker wees daarbij op de noodzaak tionale financiële politiek, ondanks de Azië blootgesteld zien. Pionieren in ver dere technische ontwikkeling, in het plannen van economische politiek en ontwikkeling, in het vinden van nieuwe en betere verhoudingen op sociaal en cultureel gebied, werd door hem als „zullen daartoe moeten worden benut, hetgeen nog niet steeds het geval is." In een kort overzicht over de toekomst van Nederland een oorlogsramp nu buiten beschouwing gelaten ging spreker wat dieper in op de economische ontwikkelingskansen. Ofschoon met zorg vervuld over de te verwachten verdere „volte" in ons land, zag spreker niette min de welvaartskansen niet ongunstig. De consumptie zal wellicht niet zo sterk stijgen, gezien de neiging tot werktijdverkorting, waarover spr. niet tenvolle enthousiast was. Sterke toeneming van de buitenlandse han del ligt met de Europese integratie voor de hand, al stijgt de welvaart daarmee niet evenredig. Luchtver keer en nieuwe vormen van energie gebruik behoren tot de bedrijfstak ken, die zich veel sneller zullen ont wikkelen; de landbouw zal de be perktheid van ons grondgebied als rem ondervinden. Wij moeten ten slotte het onverwachte in de econo mische ontwikkeling niet vergeten. De universiteit kan een zeer gewich tige bijdrage leveren bij het voorbe reiden van de taken die ons wachten. „Moge zij", aldus besloot prof. Tin bergen zijn betoog, „aan die eis vol doen". Pionieren Europa's taak ligt vooral in een ver dere specialisatie op geestelijke arbeid, want in de fysieke arbeid zal het zich (Advertentie) VADERDAG Zaterdag start ballontocht Voor de eerste maal in de luchtvaart geschiedenis zal een avond-wedstrijd voor grote wedstrijd-ballons worden ge houden. De president van de lustrum commissie van het Leidse Studenten corps. jhr. mr. L. van Spengler, heeft de voorzitter der Nederlandse ballonvaar- ders, drs. J. Boesman, bereid gevonden dit lustrumevenement te organiseren op zaterdag 18 juni van het Schuttersveld te Leiden. De ballons zullen aan de start ver schijnen voor een behendigheidswed strijd. Balloncommandanten uit België, Frankrijk, Zuid-Duitsland en Nederland zullen een thans nog geheime opdracht krijgen om op een cirkel rond Leiden te landen. Deze gordel zal liggen op een afstand die wordt vastgesteld aan de hand van de laatste weerberichten. De sportcommissaris van de Kon. Ned. Ver. voor Luchtvaart, jhr. I. L. v. d. Berch van Heemstede deelde mede, dat hij aanneemt dat de af te leggen afstand ligt tussen 10 en 30 km van Leiden. De hoofdprijs zal zijn de Plaquette van het Rode Vest. De vulling van de vijf grote wedstrijdballons zal om 5 uur "s middags aanvangen. Het startcomman do „Vulslurf openalles los!!" zal te kwart over zeven worden gegeven. Nog slechts éénmaal tevoren is zulk een navigatiewedstrijd georganiseerd; de nieuwe factor voor de Leidse luchtvaart wedstrijd is, dat de vaart in de avond uren wordt gemaakt en dat dc ballons dus nog zaterdagavond zullen landen. Mevrouw Nini Boesman heeft bij loting nr. 1 getrokken; zij zal starten met een bemanning van vier personen in de splinternieuwe ballon „UTRECHT".

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 3