OHRISTFUJK Jaarvergadering NBG in het teken van Afrika Foi •se „bouwsteen" voor schoolbibliotheek Kerkelijke uitspraak over Karei Doorman cle c/rootóte gave Een woord mor vandaag Kanttekening\ 2 Theologische schooldag te Apeldoorn (Van een onzer verslaggevers) I aanvaarden in het geloof, dat God door Ti, .„.\zijn mond spreken wil. In kritische lief- hoik.epu« van n '"'rïf"»"' - -P gemeente de preekarbeid van haar le raar moeten volgen. maar ik mag het wel denken!' zei de hoogleraar prof. J. Hovius, toen hij op de Theologische Schooldag der j Christelijke Gereformeerde Kerken te Apeldoorn een bedrag van j" 22.000. in ontvangst nam, bestemd voor de bibliotheek der school. Inderdaad was het de hele dag in de afgeladen Grote Kerk niet zo muisstil als op het moment, dat mevrouw Floor uit Almelo het bedrag bekend maakte, dat dit jaar door chr. geref. vrouwen ge spaard werd voor de bibliotheek. Gaven zij vorig jaar I 10.000 voor de bibliotheek en nog eens 10.000 als eer ste steen voor het stichten van een bibliotheekgebouw, ditmaal herhaalden zij hun gift voor de bibliotheek, maar zij zorgden voor een grotere, tweede steen 12.000). ,,Nog twintig van zulke ste nen en we zijn klaar", zei professor Hovius. Reeds had de rector, prof. dr. B. J. Oosterhoff, aan wie de leiding van de Schooldag was opgedragen, meegedeeld dat architect H. Geels te Arnhem ge reed kwam met het schetsplan voor de bouw. Deze voorziet in een aula en een bibliotheek, grenzend aan het bestaan de gebouw der school. Er zal dan ruim te komen in dat oude gebouw, waar van zelfs de zolders overbelast zijn met boeken. Intussen was dit niet het enige, waar mee men zich op deze schooldag bezig hield. Prof. Oi>sterhoff bracht in herinne ring, dat de school dit jaar zeventien studenten telde, plus acht die in voor opleiding zijn. Drie studenten hopen weldra kandidaatsexamen te doen, van wie één zich niet beroepbaar stelt omdat hij verder gaat studeren. De hoogleraar hoopte, dat velen zich zouden melden voor het admissie-exa- men. Men bespeurt in Nederland in toe nemende mate het verschijnsel, dat het getal der theologische studenten kleiner wordt. De voortgaande vermaterialise- ring van het leven en de onderwaarde ring van het ambt zijn daar niet vreemd aan. Te meer drong prof. Oosterhoff er daarom bij de Schooldagbezoekers op aan, dat zij met hun liefde en offer en vooral met hun gebed de school zouden begeleiden. Prof. Oosterhoff sprak een woord ter nagedachtenis aan ds. W. Meynhout te Franeker, president-curator der school, die enige maanden geleden kwam te overlijden. Gedurende twaalf jaar diende hij met zijn uitnemende gaven de school als curator. Leren preken Prof- W. Kremer sprak over de School dag over het onderwerp „leren preken". Daarin begon hij met erop te wijzen, dat de gemeente in doorsnee belangstelling heeft voor de preek. Dit wordt bewezen door de lectuur, die hierover ise ver schenen gedurende de laatste tijd en door de gesprekken. Bij de dominees zelf is deze belangstelling beslist niet minder. De preek is het middel waaroor de Veel jongeren willen dominee worden alléén om de preek, alsof er niets méér kwam kijken. De Theologische School te Apeldoorn besteedt bijzonder veel aandacht aan het „leren preken". Want de Heilige Geest bedient zih sedert Pinksteren van de preek als het instrument om de ge meente te vergaderen. Daarom is de preek van ontzaglijk belang voor de kerk op aarde. Zo heeft de reformatie het gezien en daarom brak Zwingli te Zürlcsh eigenhandig het altaar af bouwde hij daarvan een preekstoel. De preek is het middel waaroor kerk het reine evangelie hoort. Maar ook kunnen door de preek allerlei theologi sche eenzijdigheden de gemeente worden Ingedragen. In zekere zin kan de Theologische School haar studenten het preken leren, omdat het persoonlijke zo'n grote rol speelt. Aanleg, karakter, geloofsbe leving is bij iedereen anders. Toch vermag de school de leerlingen wel iets bij te brengen. Hoe dat toegaat op de preekcolleges, maakte prof. Kre mer duidelijk. Deze colleges worden pas gegeven vanaf het derde studiejaar. Maar ook de jaren daarvóór zijn uitein delijk op het preken gericht. Ja heel de theologie dient ertoe om de bijbel goed te kunnen lezen. Geen enkele afgestudeerde is echter volleerd. Het rechte preken leert hij in de gemeente. Zij zal hem moeten Advertentie GULDENS VOORDELIGER I Andere sprekers In de morgenvergadering voerde ds. K. J. Velema te Hoogeveen het woord de heiligmaking. Deze staat in de schaduw, terwijl de rechtvaardig- making altijd gehoor krijgt. Men wil wel weten hoe een zondaar gerechtvaar digd wordt, maar men gaat dan verder door zich op een leven van heilig making toe te leggen. Eén van de redenen, dat er in de kerk (zo weinig heilszekerheid is, moet ge weten worden aan het gemis aan heilig making. Dit bewijst, dat velen de be kering niet in volle ernst nemen. Ds. Velema legde er de nadruk op, dat de rechtvaardigmaking altijd aan de heiligmaking voorafgaat. Nooit kan de heiligmaking grond voor de rechtvaar digmaking zijn, want dan zou men de goede werken als een middel tot zalig held gaan beschouwen. .Heiligmaking is niet, dat wij iets doen voor God, maar wel dat wij leven le vergevende liefde Gods", zei ds. Velema. Voorts spraken nog ds. P. J. de Bruin te Boskoop, die de middagsamenkomst opende, ds. J. Keuning te Veenendaal en ds. M. W. Nieuwenhuyze te Amster dam, die als assessor-curator de School dag sloot. Advertentie Textiel stoffen met hetFELISOL-etiket zijn kleurechtI FELISOL écht kleurecht secretaris van het Nederlands Bijbelgenootschap, mr. F. L. S. F. baron van Tuyll van Seroos- kerken, gisteren op de jaarverga dering voor de tiende maal ver slag uitbracht van het werk, wilde hij niet vooruit maar achteruit kijken. Hij gaf een overzicht van het werk dat in tien jaar is ver zet. Dat wil niet zeggen dat de af gevaardigden met een blik op het verleden naar huis gingen, want de gehele middagbijeenkomst stond in het teken van het nieuwe werk in Afrika. Onbewust getuig de deze jaarvergadering van de geweldige veranderingen die zich in de afgelopen jaren in de zen ding voltrokken hebben en van het feit dat een nieuwe zendings- taak voor ons ligt. ook in Nederland zijn nog lang niet alle mogelijkheden uitgeput. Waren de inkomsten in 1949 ruim 274.000, in >39 brachten de afdelingen bijna een alf miljoen op. Het aantal contribuanten steeg van 122.395 tot 170.582 en het N.B.G. hoopt nog deze maand de 175.000ste in te schrijven. Maar ook de pan;eroriizen drukkosten stegen met 160 procent. PROF. DR. H. THIERRY: Gezin niet dienstbaar maken aan produktie (Van onze sociaal-economische redactie) „De plaats van de gehuwde vrouw is in de eerste plaats in haar gezin. Het gezin is een zo belangrijke factor in de samenlevingdat daar aan niet getornd moet worden ten bate van de produktie." Met deze woorden heeft gisteren de Amsterdamse hoogleraar aan de V.U., prof. dr. H. Thierry, gewaarschuwd te- een te voortvarende inschakeling de gehuwde vrouw in het arbeids proces. Prof. Thierry sprak als lid van het forum, dat op de algemene verga dering van de Maatschappij voor Nij verheid en Handel in Rotterdam de so ciale en economische aspecten van de werktijdverkorting behandelde. In de aanvang van de vergadering had prof. dr. P. Kuin, eveneens hoog leraar te Amsterdam (stedelijke uni versiteit) zijn praeadvies toegelicht, waarin hij tot de conclusie kwam dat een verkorting van de werkweek tot 43 uur economisch slechts gunstig kan werken als meer gehuwde vrouwen bi; het bedrijfsleven worden ingeschakeld Prof. Kuin zei in zijn toelichting hier mede alleen gehuwde vrouwen zonder kinderen of met grote kinderen op het oog te hebben gehad. Onder grote kin deren verstond hij globaal die boven de twaalf jaar. Prof. Thierry betoogde dat een toene mende arbeid van gehuwde vrc leen maar ontwrichtend voor hc! gezin kan werken. Hij zei dat veel jeugdcri minaliteit vooral door gezinsomstandig heden wordt veroorzaakt. De Amster damse hoc_leraar achtte arbeid van moeders met kinderen beneden de acht tien jaar verwerpelijk. „Zelfs middelba re scholieren zullen bij hun thuiskomst HALVE DAGEN De secretaris van de Rijksdienst voor het Nationale Pla:., mr. C. A. van Gor- cum, opperde het plan om de vrouw korter te laten werken dan de man (bij voorbeeld halve dagen of van negen tot vier uur) om haar zo gelegenheid te geven haar kinderen op te vangen en ge zinswerkzaamheden te verrichten. Pro. Kuin vond dat als man en vrouw bei den werken, zij ook allebei verantwoor- delijk~Voor. het huishouden moeten zijn. Oud-minjster Suurhoff, Onderwijsbenoemingen Benoemd tot leraar: aan de Christ. Kweekschool te Utrecht: de heer P. H. Blok te Utrecht. Benoemd bij het ulo: aan de Christ. Ulo te Murmurwoude: de heer P. A. v. d. Wel te St. Ann a-Parochie; aan de Christ. Ulo te Murmurwoude: de heer O. Hoekstra te Minnerstga; aan de Christ. Mulo te Watergraafsmeer: mej. G. E. Wouda te Amsterdam en de heer T. A. H. Bout te Amsterdam; aan de Prot- christ. Ulo te Doetinchem: de heer A, Hofman te Almelo; aan de Pro Rege- ulo Amsterdam-Slotervaart: de heren J. Munk te Den Haag en J. G. Oosterbaan te Amsterdam; aan de Herv. Ulo te Zeist: de heer W. van Raalte te Biltho- ven; aan de Christ. Ulo te Alphen a. Rijn: mej. H. J. Segers te Apeldoorn. Maar bijbelhuis in Biak wordt niet vergeten (Van een onzer redacteuren) !et nieuwe werk iri de Kameroen en de hulp aan Indonesië éisten veel geld zodat ook in het jaar 1959 het NBG de touwtjes niet aan elkaar kon knopen 'an 61.832,40 ge- rumlid, meende dat de arbeid huwde vrouwen toch wel toeneemt, werktijdverkorting of niet. „Kijk maar naar het buitenland", zei hij. „Er ont staan steeds nieuwe behoeften en de consumptie neemt toe door het afbeta lingssysteem. Het geld daarvoor moet >ch ergens vandaan komen." Prof. Kuin zei het meeste te voe- m voor een gedifferentieerde ver korting van de werktijd in het be drijfsleven. Waar voor de industrie de vrije zaterdag wordt ingevoerd, zou voor de dienstverlenende secto ren bijvoorbeeld een langere vakantie of een kortere werkdag kunnen wor den ingevoerd. Bar Kochba schreef brieven aan ivapenbroeders Nog vier van de elf onlangs ontdek te brieven, die achttien eeuwen geleden door Bar Kochba, de laatste „presi dent" van de oude staat Israël en lei der van de uiteindelijke Joodse opstand tegen de Romeinen, zijn geschreven, zijn geopend en ontcijferd. Professor Yigael Yadin, de leider van de Israëli sche expeditie naar de grotten van de Dode Zee waar de brieven werden ge vonden, heeft er nadere mededelingen gedaan. In een der brieven richt Kochba verwijten tot Yehonatan en Masabala, waarschijnlijk de regionale bevelhebbers van het Joodse leger en Ein Gedi bij de Dode Zee, dat zij een gemakkelijk leven leidden ten koste van het Joodse volk. „Gij zit daar het goed van het huig van Israël op te eten en te drinken en bekreunt u niet om de voor ziening van uw eigen wapenbroeders". In een andere brief, klaarblijkelijk vlak voor het Joodse Loofhuttenfeest ge schreven, wordt gevraagd om palmtak ken, citroenen, myrthe- en wilgetakken, voor dat het kamp Nieuwe plannen Dat wil evenwel niet zeggen dat het hoofdbestuur bij de pakken neer zit. Omdat het werk van het bijbel depot in Hollandia op Nieuw-Guinea niet geheel aan de verwachtingen vol daan heeft en de bijbelverspreiding niet die stimulans kon geven, die no- werd besloten om ds. Van de Bent naar Biak te zenden waar een bijbelhuis gebouwd zal moeten wor de Evangelisch Christelij ke Kerk op Nieuw-Guinea te helpen. R'dammer 81324. Het werk van ds. Y. Schaaf die vorig jaar naar de Kameroen ging is ook reeds zozeer gegroeid, dat hij zeer bin nenkort zal moeten kunnen beschikken eigen bijbelhuis in de stad Yaoundé. Deze predikant heeft buiten gewoon veel zegen op zijn werk ge zien, zodat in een stamgebied waar vo rig jaar 5000 bijbels werden verkocht, de verkoop in de eerste zes maanden dit jaar de 7000 reeds overschreed. Dr. J. Blauw la een gezellife houtvestersfilm uit het hart van Afrika sprak dr. J. Blauw, de secretaris van de Neder landse Zendingsraad in de middag vergadering over „Afrika en de Blij de Boodschap". Hij wees er op dat een journalist 1960 het Afrika-jaar heeft genoemd, omdat zeven gebieden de zelfstandigheid ontvangen. Dit we relddeel is plotseling een deel van de wereld geworden. Voor de eerste we reldoorlog waren er ongeveer een miljoen christenen, voor de tweede veertien miljoen en nu zijn er 21 mil- joèr christenen. De kerk heeft dan ook een grotë In vloed. De meeste politieke leiders heb ben hun opleiding genoten op zendings scholen en als ze geen christen gewor den zijn hebben ze toch een grote sym pathie voor of antipatie tegen het ge loof. Maar toch is de Invloed" van di kerk ook weer niet zo.groto als zij zou moeten zijn. Het evangelie is al te zeer alleen maar JjetroKKeh op de ziel en niet op het politieke, maatschappelijke of economische leven. Het gevolg is dat de kerk reeds een aohtergebleven gebied dreigt worden. Vooral de jeugd ziet de kerk -u Ef - 1S daardoor een groot gebrek aan leiding. Dr. Blauw zocht de oorzaak van deze eenzijdige benadering hij sprak zelfs van een „geestelijke aparthéid" in hel fQit dat veel stammen nog geen eigen bij bel hebben. Lazare Hound ja Afrika werd echter ook belicht door een van haar eigen zonen, Lazare Houndja, een jonge Afrikaan die de zendeling Mikolasek heeft geholpen bij de vertaling van de bijbel in het Ba- ganté. Hij zal door het N.B.G. wor den uitgezonden om in het komend jaar deze vertaling met een commis sie uit zijn kerken door te nemen. Houndja vertelde hoe de zending, die voor de eerste wereldoorlog begonnen was door de Baseier Mission en was voortgezet door het Parijse Zendingsge nootschap, zo zeer vrucht gedragen had dat de gelovigen van zijn stam der Bamiléke's een derde van de leden van de Evangelische Kerk van Kameroen omvat (25.000 leden) en ongeveer 10 procent van de bevolking van zijn stam in directe aanraking met het evangelie Een grote moeilijkheid bij de verta- ag was dat de lijdende vorm ontbreekt het Baganté en veel woorden als zuurdesem, anker, zeil, roer en schor pioen niet bekend zijn. Toch had hij on danks de moeilijkheden kunnen vast stellen dat de boodschap van het evan gelie zelfs in zijn taal met de grootste nauwkeurigheid kan worden vertaald, omdat iedereen de taal van het evange lie kan begrijpen dat deze betrekking heeft op het wezenlijke in het leven zo als goed en kwaad, vrees, lijden, dood, genezing en hoop. Ds. Y. Schaaf Voor velen was de causerip van de afwezige ds. Schaaf een hoogtepunt. Hij een aantal dia's gezonden en sprak de geluidsband op zo'n voortref felijke manier dat beter nog dan door de vertoonde film de aanwezigen het land Kameroen leerden kennen. Hij liet het verschil tussen noord (kaal met veeteelt) en zuid (jungle met land bouw) zien en in de muziek van de streek horen. Het N.B.G. zal er goed aan doen deze geluidsband met licht beelden ook elders in propaganda- moesten worden gebracht. x dat c zeker wel gebeuren. Verkiezingen Naar gewoonte werden op deze j;_. vergadering ook de verkiezingen voor het hoofdbestuur gehouden. In de vaca ture van prof. dr. R. van Dijk werd ter- rnciaal tegenwoordiger van prof. C. Woude. ds. W. Wiersma van Kollum wetd gekozen. Algemeen penningmees ter -werd- de nog jonge jurist mr. A. Rutgers van Amsterdam. Voorts wer den gekozen of herkozen dr. G. P. Lo cher, mr. M. Enschedé, mr. S. P van Eeghen, J. A. Bakker en ds. J. R. Wol- fénsberger. Lutherse synode wil: Geen deur open naar doop van volwassenen (Van onzer medewerkers) TN AANSLUITING op de alge- mene kerkelijke vergadering werd in de afgelopen dagen te Amsterdam de jaarlijkse synode zitting gehouden onder leiding van de president dr. C. Riemers. Uitvoerig is besproken hoe de kerk haar houding moest bepa len ten opzichte van het zenden van de Karei Doorman naar Nieuw-Guinea. Besloten werd om contact op te nemen met de in 43 Met een paar dagen was ze helemaal thuis; als ze 's avonds niet voor haar hoofdacte studeerde, zat ze beneden in de huiskamer met Anne en dok ter Mees en hielp ze Anne door haar naaiwerk no« Jl gaf, was dan indertijd Mieke Verheul, verbaasde ze zich over het verschil tussen die twee. Jannie zat boordevol idealen Idealen voor haar taak ais onderwijzeres, idealen voor later, als ze getrouwd zou zijn, want dat zag ze als haar toe komst. Het leven was voor haar een goudland, waar uit men naar willekrur de schoonste schatten op kon delven, als men er maar zijn goede wil en zijn krachten voor veil had. Ze hing haar kamer vol met fijngekleurde kinderplaten, er stonden al tijd vazen vol bloemen o.f groene takken en op de tafel lagen haar lievelingsboeken, die pasten bij haar verwachtingen en voornemens, 's Zondags ging ze trouw naar de kerk en als Anne haar zag gaar in haar aardige, eenvoudige meisjeskleren, het klei ne, zwarte bijbeltje, goud op snee, onder de arm het blozende, lachende gezichtje stralend van goe de gezondheid jegens alles en allen, dan moest zi onwillekeurig denken aan dat andere jonge, idealis tische meisje, dat tien jaar geleden op diezelfdi manier met eenzelfde bijbeltje onder de arm naar de kerk was gestapt. Dat meisje was niet meer haar idealen waren vertrapt en het geluk, dat zf zo verzekerd tegemoet had gezien, was nooit ge Jannie had zich over Paultje en zijn leergierig heid ontfermd: ze gaf hem volgens alle regelen der kunst les in lezen, schrijven en rekenen. Ze zaten eendrachtig over de boekjes gebogen, die Jannie van school meebracht en op zekere dag zei Jannie vol trots, dat hij nu even ver was, als de kinderen Uit de eerste klas. Paultje voelde zich geweldig, hij danste opgewon WILLY STRIJT Zulke ogenblikken vergoedden veel voor Anne; hei was een groot bezit, een kind. Was hij vroeger en- xel het kleine, hulpeloze wezentje geweest, voor viens welzijn zij verantwoordelijk was, langzamer rand werd hij meer en meer een kameraad. Als ze hem s avonds naar bed bracht, kwamei ir dikwijls wonderlijke en moeilijk te beantwoorden vragen uit de kindermond, maar ze trachtte zijn weetgierigheid zo eerlijk en zorgvuldig mogelijk te bevredigen. Ook begon hij het op te merken, als ze eens stiller was geweest dan gewoonlijk en de ernst van haar gezicht scheen zijn kleine ziel te ontroeren. Het was altijd op zulke avonden, dat hij bewonderend zei: ,,U bent zo mooi, veel mooier dan alle andere moeders; gelukkig maar, dat u mijn moeder bent Deze kinderwaardering deed Anne goed; in dat Half uur van samen zijn voelde zij zich bijna ge lukkig. Zij waste zijn steviger wordend, groeiend lichaampje, terwijl ze naar zijn gepraat luisterde. kamde zijn dik, golvend haar en boende zijn nageltjes. Sterker dan vroeger voelde zc hem als dokter Mees haar toekomst. Nu zijzelf zo weinig geluk had ge kend, rekende zij er op voor haar zoon. Hij sou een harmonisch leven krijgen, hij zou niet in een doolhof raken, waaruit hij zich nooit meer zou kun nen bevrijden. Ze lette nauwkeurig op zijn karak tertrekken, op zijn liefhebberijen en geaardheid en reeds nu begon zij te overdenken, voor welk werk hij liefde en aanleg zou kunnen bezitten. Deze wens zou althans in vervulling gaan; dat de jongen zou mogen worden, wat hij wilde. Als Anne de zwijgende belofte vernieuwde, werd haar gezicht manlijk strak van vastbeslotenheid hoe mislukt haar leven ook mocht zijn, als moe der zou zij de hoogste top bereiken, één krachtige plant vol geurige bloemen zou haar jammerlijk nielde levenstuin sieren. Toen de lente aanbrak, maakte zij van haai gen een uur vrij, om met Paultje te wandelen. Het waren de laatste lente en de laatste zomer, voor hij naar school ging en zij wilde daar samen met hem van genieten. Ze gingen er 's morgens opuit en maakten van deze wandelingen ware ontdekkings tochten. Soms gingen ze dwars de hei over, die achter het huis begon en liepen de blauwverwaas- 4e woudrand tegemoet. Ze maakte hem op alle mooie, wonderlijke dingen opmerkzaam, op de wol ken, die wit werden, als de zon hen bescheen, op de bladknopjes der larixen, die als rozetjes tegen de takken zaten gedrukt, op de rosse gloed, die over het mos lag. Samen knielden zij neer op de verende bodem; bij nader beschouwing bleek deze zijn kleur te danken te hebben aan de duizenden mosbloempjes, die als spelden met rode knopjes uit het groene fluweel omhoog leken te steken. Ze wees hem op alles, wat haar aandachtige blik rond om hen ontdekte. De liefde voor de stille schoon heid der natuur bezielde haar woorden Paultje hing aan haar lippen; alle wandelingen met moeder wa ren rijk aan onverwachte avonturen en geladen met vreugde, die zich legerde in de verborgen schuil hoeken van zijn jonge ziel, vruchtbaar zaad, dat jaren later misschien, als de tijd daar was. zou ontkiemen. (Wordt vervolgd) „Voortdurend waren zij elke dag eendrachtig in de tempel", schrijft dr. Lucas van de jonge gelovigen uit Jeruzalem. Zo was er iedere dag opnieuw een ontmoeting tussen het Oude Verbond (de tempel met zijn dagelijkse offerandes) en het Nieuwe Verbond (dat rust in het bloed van Jezus Christus), t Het is een wonderlijke ontmoetingsplaats Kwamen zij voor het morgen- of avondoffer? Maar die offers waren immers zinloos geworden? De tempelvoorhang was gescheurd. God| had door Zijn altaar op Golgotha het altaar in de voorhof1 terzijde geschoven. De laatste Grote Verzoendag was gehou-\ den. Zouden de gelovigen dit niet begrepen hebben? Ik geloof niet dat de gelovigen kwamen voor de oud-te stamen- tische liturgie; zij kwamen voor elkaar. De tempelvoorhof toas' de dagelijkse ontmoetingsplaats voor deze mensen, die elkaan wilden spreken om over Christus te sprekèn, die samen ge meenschap zochten om met Christus gemeenschap te hebben Deze gelovigen konden na enkele dagen al niét meer buitenl elkaar. Waarachtig geloof bindt, niet slechts aan God, maar oo^ onderling. Er is geen individualistisch privé-geloofWie breekt met medegelovigen, breekt in wezen met God. Wie niet meerj naar de ander wil luisteren, luistert niet meer naar God) Is dit in onzetijd geen „vergeten waarheid?" het C.I.O. samenwerkende ker ken om te overleggen of een even tuele boodschap aan de Neder landse regering wenselijk is. In zijn openirfgswoord maakte de pre sident ervan gewag hoe in de Lutherse Kerk bij al maar kleinheid toch vaak een groot enthousiasme te bespeuren valt. De kerkbouwactie en de kerkdag hebben velen bij het leven van de kerk betrok ken. Hij vroeg zich af of de tijd niet rijp was om meerdere onderdelen van het kerkelijk leven bij de innerlijke opbouw te betrekken. In de loop van de verga dering werd dan ook besloten de syno dale commissie te machtigen wegen t( zoeken in deze richting. Meer contact Omdat af en toe blijkt dat predikanten i hun ambtswerk niet tegen bepaalde problemen zijn opgewassen, besloot deze synode tevens alle predikanten in kleine regionale vergaderingen bijeen te bren gen opdat de practische moeilijkheden daar rustig kunnen worden doorgespro- Ook vond men een andere manier om de synodeleden te kiezen. De huidige vorm vereist zeer veel -administratie. Een bestaande comroisie werd nu ge machtigd verdere uitwerking te geven aan haar voorstel de verkiezing van de gehele synode om de vier jaar te laten plaats vinden. Ook de diakonie werd niet vergeten. Reeds lang werd de behoefte gevoeld aan een landelijke Lutherse Diakonale Raad. Het dagelijks bestuur van de kerk werd gemachtigd deze raad te benoe- Kinderdoop Bijzonder veel aandacht kreeg de behandeling van een adres ove kinderdoop dat reeds vorig jaar door een van de predikanten was inge diend, maar toen naar de theologische commissie was verschoven. Hierin werd voorgesteld de predikanten vrij te laten om al dan niet kinderen te dopen. De commissie raadde echtei aan om deze bepaling niet in de kerk orde op te nemen. Ook wilde de sy node de niet-gedoopte maar wel aan God opgedragen kinderen niet in een speciaal daarvoor ontworpen register opnemen. De Lutherse Kerk blijft dus vasthouden aan de kinderdoop. Zending Het verslag van de Zendingsraad gaf aanleiding tot het stellen van vragen over het oude zenöingsgebied van de Batu-eilanden. Gebleken was flat de rooms-katholieke missie in dit gebied binnendringt. Omdat de Batukerk thans een onderdeel is van de Niaskerk en Lutherse Wereldfederatie (L.W.F.) een ER WORDT NOG GOED GESPAARD LJET ZIET er naar uit dat er in mei weer prettig gespaard is. De cijfers van enkele spaarbanken (Amsterdam, Rotterdam, Haarlem. Almelo, Gouda, Maassluis) verlei den ons althans tot deze uitspraak, hoewel toch ook de rijkspostspaar bank deze regel bevestigt. Of dat nu komt doordat er veel vakantiegelden zijn uitgekeerd en doordat Pinksteren dit jaar niet in mei maar in juni viel, zouden wij niet met zekerheid durven te zeg gen. Een eindoordeel is namelijk pas mogelijk als alle cijfers bekènd zijn, en dit duurt nog wel een paar weken. Dat wij thans toch de besparingen onder de loep leggen, houdt dan ook verhand met de volledige cijfers over de eerste vier maanden' van dit jaar: niet alleen de spaarcijfers van de traditionele spaarbanken, maar ook van de handelsbanken. Het merkwaardige feit doet zich namelijk voor, dat de besparingen bij de rijkspostspaarbank en de al gemene spaarbanken wel goed zijn, maar minder goed dan vorig-(jaar. Bij de rijkspostspaarbank b.v. is er van januari tot en met april van dit jaar 63 miljoen gespaard tegen 68 miljoen het vorig jaar. Gro ter is het verschil bij de algemene spaarbankennu 90 miljoen en vo rig jaar 114 miljoen. Merkwaardig is dit, omdat de eco nomische toestand eerder beter is geworden. Wel zijn de kosten van levensonderhoud globaal genomen 4 pet. hoger komen te liggen, maar hier staat tegenover, dat de Ionen naar boven zijn getrokken in het kader van de gedifferentieerde loonsverhoging. Het is dan ook wei zeker, dat de levensomstandighe den in een groot aantal gezinnen iets beter zijn geworden. En daar komt dan natuurlijk nog bij, dat de werkloosheid lager ligt dan vorig jaar, waardoor de totale koopkracht van ons volk ontegenzeggelijk is ge stegen. Het zou voor de hand liggen, dat die grotere koopkracht de consump tie naar boven stuwt. Op het ogen blik van schrijven zijn echter alleen de consumptiecijfers van januari en februari bekend. Maart wordt pas later gepubliceerd; een stijging zit er echter naar onze mening wel Maar dat behoeft beslist niet te be tekenen, dat alle extra inkomens af geroomd werden, ja, dat er zelfs minder voor sparen kon overschie ten. De feiten bewijzen namelijk, dat het terug gelopen spaarover schot niet te wijten is aan een la ger bedrag aan stortingen, doch louter aan een groter bedrag aan terugbetalingen. In de eerste vier maanden van dit jaar werd er bij de rijkspostspaar bank 288 miljoen gestort, 22 mil joen meer dan een jaar geleden. Bij de algemene spaarbanken kwam er 520 miljoen binnen, 51 mil joen meer. De spaarders hebben dus wel degelijk de weg naar de spaarbank weten te vinden. De keerzijde Van de medaille is alleen, dat de terugbetalingen ook zijn gestegen, en wel nog sterker dan de stortingen. Bij de rijkspost spaarbank liepen ze met 27 mil joen op tot ?25 miljoen in de eer ste vier maanden van dit jaar, esE bij de algemene spaarbanken mei9 75 miljoen tot 430 miljoen. De rijkspostspaarbank heeft dus fers van 1959 nog het best benaderen (slechts 5 miljoen der dan in 1959), maar bij de algi mene spaarbanken is er een slag van 24 miljoen. Wat is nu de oorzaak, dat er die algemene spaarbanken in sterkere mate geld is teruggehaald! Een volkomen verantwoord woord is natuurlijk alleen te gev< na een gesprek met allen die hebben opgevraagd, een opgave uiteraard onuitvoerbaar is. Het is mogelijk, dat er meer gi nodig is geweest voor aansc! van duurzame consumptiegoederen;' mede in verband met de schoon maak. De consumptiecijfei maart en april kunnen in dit zicht een min of meer duidt aanwijzing geven. Wij zijn echter geneigd in dere richting, althans mede in andere richting, te zoeken. Het ons namelijk opgevallen, dat spaarsaldi bij de handelsl sterk oplopen. Bij 33 banken groeiden die saldi - één post gezien als volgt eind dec. 1959 461 min eind jan. 1960 517 min eind feb. 1960 569 min eind mrt. 1960 608 min eind apr. 1960 637 min. In vier maanden is er dus 1' miljoen bijgekomen. En ook al dit niet volledig nieuwe bespa: gen, omdat er een bedrag aan reB) te over 1959 in zit, de stijging toch te opvallend dan dat schouderophalend aan voorbij gaan. De handelsbanken weren zich genwoordig geducht op spaargebit niet alleen dat zij flink aan de reck mebel trekken, maar zij oefenen een zuigkracht uit door het bi van een attractievere rente. Dit ste kunnen zij weer gemakkel doen, doordat zij haar middelen de risicolopende sector beter beleggen dan de spaarbanken, als sociale instellingen uitgesprokeig veilige beleggingen zoeken. J Uit het jaarverslag van de Neder landsche Spaarbankbond is gebIL ken, dat het gemiddelde spaar», goed per boekje bij de rijksposjo spaarbank eind 1959 490 was cfc bij de algemene spaarbanken 7411 Die algemene spaarbanken hebbt1 derhalve om het zo maar uit I drukken een iets rijkere krii 0 van spaarders. In elk geval hebban zij een groep spaarders kunnen aa# 'rekken die het gemiddelde heP! ben kunnen opvijzelen. 1 Het is nu verre van onwaarschij lijk, dat een deel van het oeve^ zand is gaan kruien, duidelijker gj" zegd dat de spaarders met wjf grotere saldi ten dele naar de hal' delsbanken zijn overgezwaai'd. r Voor het totaal van de Nederlands! geen enkele reden tot ongerustheii integendeel, dit totaal neemt toj een ontwikkeling waar onze maa' schappij alleen maar bij gebaat De verschuiving is voor de bei ken spaarbanken echter pijnlijk, teleurstelling, om niet te zeggen belgdheid, steekt men dan ook onder stoelen of banken. diepgaand rapport gezonden had, werd besloten dat de Zendingsraad hét con tact met de Batukerk zal blijven onder houden. Mededeling werd gedaan van de groeiende offervaardigheid van de ge meenten voor de lutherse predikanten opleiding. Er is goede hulp bij de aan schaf van studiemateriaal gegeven. Ook het Evangelisch-Luthers Weekblad gaf aanleiding tot gen uitvoerige bespreking De synodale commissie ontving mach tiging te komen tot een betere exploi tatie. Enkele wegen hiertoe waren reed vorig jaar door een commissie gegeven Twee voorstellen tot verandering var het kerkelijk gebied werden aangeno en Zo zal de gemeente Soijkemsse in ;t vervolg onder Rotterdam en niet eer onder Schiedam ressorteren. De president van de synode dr. C iemers werd herkozen evenals ds C Pel aftredend eerste secretaris. Ook p Beroepingsiverk NED. HERV. KERK Beroepen te Eindhoven tot studente predikant aan do T, H.: W. Roggeve te Pieterburen, Gr., Aangenomen naar Dclden: M. Koo mans te Tubbergen.; Benoemd tot predikant-directeur v het zendingshuis te Oegstgcest: ds. K Jonkman te Nieuvv-Beerta. GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen te Woerden (vac. S. A. BoO 31raC. Ch. Griffioen te Voorthuize te MeeuwenTHeusden; B Koekkoek, kal te Zwljndrecht. Aangenomen naar Vijfhuizen: Bmersma kand ie Groningen. Bedankt voor DiHtelnnrö. Medembl Ottoland en St Jaeoba-Parochie, Tzi en voor IJlst: G. W. Broersma, kal te Groningen. Benoemd tot onderwijzer: aan de 1 B:rnhard-school te Vlissingen: J. Ti man te Alphen a d. Rijn; aan de Chn School te Putten-Veenhuizerveld: Brands te Harderwijk; aan de Sch< met de Bijbel te Knckengen; H. Wit te Utrecht; aan de Christ. Nat. Schc Blankenheijmstraat te Amersfoort: Snelleman te Zeist: aan de Chrl! School te Oudleusden- Th huizen te Arnhem; aan de Contim school te Groningen: J. W Duessen Arnhem; aan de Christ Nat. Streel| chool te Nieuwlande: I. Th. Bootsma

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 2