JUeutuo £cihsd)c (fiouraiil IKE NIET NAAR JAPAN Kisji door gedwongen betogers Maximumprijs voetbaltoto 25 mille, houdt regering blijft vol Kiritsjenko na degradatie nu ontslagen Wet dient niet om de sport te steunen maar om de goksucht te kanaliseren JCapperstarieveii moeten 10 a 15 pet. omhoog Fabriek levert vier huizen per dag Zaak-Eichmann woensdag voor Veiligheidsraad wm\ DONDERDAG 16 JUNI 1960 BUREAUS: Steenstraat 9T Directie. Redactie. Abonnementen- en Advertentie-afdeling Tel. 31441. Eenenveertigste jaargang no. 11894- CHRIST ELIJK-NAT ION AAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „flantvaslicfi is ahfbltoen thgn hert ia togljenspoer HOLLAND FESTIVAL Zie pagina 1 VERKEERSLES, maar Zie pagina 9 MYSTERIEUZE ZIEKTE Zie pagina 9 BALANS van de oorlog Zie pagina 11 ^Straaljager neer ■en piloot gered IZ|Vanmorgen js boven het eiland Mar- K |n een straaljager van het type Hunter jENIn brand gevlogen en in het IJsselmeer jeer gestort. De piloot is boven d ewol- m uit het vliegtuig gesprongen. Het neergestorte toestel was er een jn itwee Hunters, die van de vliegbasis :nsdrecht waren opgestegen voor een ;ning. Om ongeveer kwart voor tien kte de piloot van een van deze twee !gtuigen, dat het andere toestel in id stond. Hij waarschuwde de piloot het brandende "toestel, die zijn straal- tot 32.000 voet hoogte optrok en i uit het vliegtuig sprong, piloot kwam in het IJsselmeer hij bleef drijven in een rubber K frto- helicopter 141 van de marine hem uit het water en bracht hem het vliegveld Soesterberk. Het was 22-jarige sergeant-vlieger J. P. Vlee- Lt Tholen. Ir. Helb naar Moskou binnenkort is de benoeming te ver- Ichten van mr. H. A. Helb tot Neder- fds ambassadeur te Moskou. zoek. Het hoofd van de geheime dienst, U. E. Baughman, verklaarde gisteren in de Philippijnse hoofdstad Manilla, niet gelukkig te zijn met de reis naar Tokio. Hij wilde echter niet meedelen of hij de President aangeraden had, dit punt van zijn programma te laten ver vallen. Eisenhowers lijfwachten maakten zich zorgen over de complicaties die dreigden. Indien de Japanse politie de menigte niet in bedwang zou kunnen houden, zouden zij misschien gedwongen kunnen worden het vuur op de Japan ners te openen. In Moskou, waar uiteraard veel aan dacht aan de anti-Amerikaanse demon straties in Japan is besteed, werd door het officiële persbureau Tass verklaard dat de regering-Kisji in feite haar bank roet heeft erkend. PREMIER KISJI heeft president Eisenhower vanochtend verzocht zijn reis naar Japan voor onbepaalde tijd uit te stellen. In een speciale bijeenkomst heeft de Japanse regering tot dit verzoek besloten. Zij kan liet ten volle instaan voor de veiligheid van de Amerikaanse president, (ie zondag in Japan zou aankomen. Kisji heeft aan het verzoek toege voegd dat zijn regering beslist aan het bewind zal blijven totdat het lapans-Amerikaanse veiligheidsverdrag door de Rijksdag is bekrachtigd. President Eisenhower ontving het bericht tijdens een bijeenkomst met Philippijnse studenten in Manilla. Korte tijd later maakte hij bekend, in ™ie gaan op het Japanse voorstel en zijn bezoek uit te stellen. B De 64-jarige Japanse premier jchtte zijn besluit op een perscon- èrentie persoonlijk toe. Met een rimmig gezicht verklaarde hij: „Ik en tot de conclusie gekomen dat |et bezoek moet worden uitge beld". Als reden noemde hij de de- •nstraties van linkse elementen, ie niet voor geweld terugdeinzen. :e zeer kleine groep communisten rft met kennelijk weloverwogen iwelddaden weten te bereiken dat kans van het Japanse volk om «ident Eisenhower een hartelijk 'elkom toe te roepen is vernietigd, Idus de premier. De Japanse radio bracht het nieuws 1 extra uitzendingen en de kranten pramen met speciale edities, die rote vreugde teweeg brachten onder Jb zeker 15.000 demonstranten, die Zlfenochtend al weer voor het parle mentsgebouw samendrongen. Zij ver- ^feerden in feeststemming, maar de ^pmonstraties werden niet afgelast. "ê|e betogingen tegen de regeringspoli- 1/ lek en in het bijzonder tegen het vei- feheidsverdrag met de V.S. en vóór IT it ontslag van Kisji en de ontbin- N ing van het parlement duren voort. Doden in Tokio fendien hebben vandaag in geheel ipan studenten gedemonstreerd te- in de gewelddaden van gisteren en fJKannacht, waarbij zeker vier personen het leven kwamen en honderden rondingen opliepen. De demonstra- gisteren vormden de climax in k van onrust. De politie moest iruik maken van gummiknuppels en gasbommen. Ook bij de betogin- randaag vielen gewonden. De Japanse regering heeft haar ver- ek aan Eisenhower mogelijk gedaan ider invloed van berichten dat de Ame- geheime dienst reeds voorstan- van het afgelasten van het be- Japanse studenten rammen de poorten van het parlementsgebouw in Tokio. Deze foto werd gisteren gemaakt, tijdens massale demonstraties, die de climax vormden van een week van protesten. Met gummiknup pels en traangasbommen moest de politie gisteren tegen de menigte optreden. Tenminste vier personen kwamen om het leven, er zijn honderden gewonden. Alexei Kiritsjenko, die eens be schouwd werd als een mogelijke op volger' van Sowjet-premier Chroesj- tsjef, is gisteren ontslagen als eerste secretaris van de communistische partijleiding in het district Rostof. Hij was pas in januari in deze functie benoemd. Enige weken geleden is Kirit sjenko uit het Sowjet-presidium en het centrale comité van de communistische partij gestoten, waarvan hij sinds okto ber 1952 deel uitmaakte. De 52 jaar oude Oekrainer heeft tal van regerings- en partijfuncties bekleed. Tijdens de Tweede Wereldoorlog heeft hij onder Chroesjtsjef gewerkt in oor logsraden aan het Stalingrad-front. Zijn overplaatsing naar Rostof was de grootste degradatie in het Kremlin sind: 1957 toen oud-premier Malenkof, de mi nister van buitenlandse zaken Sjepilof en Molotof afgezet werden. Duits grootkruis voor mr. Luns Vanmorgen heeft in de residentie va de ambassadeur der Bondsrepubliek Duitsland de Duitse minister van bui tenlandse zaken, dr. Heinrich von Bren- tano. zijn Nederlandse collega mr. J. M. A. H. Luns, de onderscheidingstekenen overgedragen, verbonden aan het groot kruis van de Orde van verdiensten var de Bondsrepubliek Duitsland. Minister Luns heeft daarna zijn Duitse ambtge noot de versierselen van het grootkruis van de Orde van Oranje Nassau c handigd. (Van parlementsredactie.) Kamer vooralsnog haar standpunt, dat de bij sportprijsvragen uit te keren prijzen ten hoogste 25.000 per deelnemer zullen mogen bedra gen. Dit blijkt uit dc thans verschenen memorie van antwoord over wetsontwerp tot wijziging van de Loterijwet. De ministers Beerman (justitie) en Cals (o. k. en w.), die de memorie hebben ondertekend, zeggen in dit stadium nog niet te kunnen ingaan op de in het voorlopig verslag der Tweede Kamer gestelde vraag, of het kabinet consequenties zou verbinden aan de aanvaarding van amende menten, die verhoging van de maximumprijs beogen. Wel beamen zij, dat het vaststellen van deze prijs op 25.000 „iets arbitrairs" heeft. De bewindslieden blijven voorts bij I voor deelneming op 18 jaar te bepa- hun voorstel om de maximuminzet op len. Ook handhaven zij hun in he 1 per persoon en de leeftijdsgrens wetsontwerp neergelegde mening, dat slechts aan één instelling vergunning voor het organiseren van sportprijs vragen kan worden verleend. De regering heeft voor, dat de opbrengst van de sportprijs vragen niet alleen aan de sport, maar ook aan maatschappelijke, culturele en charitatieve organisaties en aan instan ties op het gebied van de gezondheids zorg ten goede zal moeten komen. Voor lopig gaan haar gedachten uit naar een verdelingsverhouding van 1:3, d.w.z. dat •li deel van de netto-opbrengst bestemd kan worden voor sport en lichamelijke opvoeding en *A deel voor de andere doeleinden. De besprekingen hierover tussen de Stichting Nederlandse Sport- totalisator cn maatschappelijke en cul turele organisaties hebben, voor zover bekend, nog geen positief resultaat op geleverd. (Van onze sociaal-economische redactie) |IJ afschaffing van het fooienstel sel voor het kappersbedrijf zullen lijktijdig de tarieven met 10 tot 15 l- moeten worden verhoogd. Ver- cht wordt, dat in de loop van gustus, wanneer de nieuwe c.a.o. or het kappersbedrijf algemeen rbindend zal zijn verklaard, deze ik haar beslag krijgt. De afgelopen anden hebben verschillende kap- rs reeds hun tarieven verhoogd, t voor minister De Pous terecht ileiding is geweest een waarsc'.iu- nd geluid te laten horen. heer A. C. Bensen, secretaris/pen eester van de Christelijke Bond van pperspersoneel, die in de jaarvergade- in de bond te Utrecht hiervan mc- ig deed, voegde hieraan toe, dat •rtijdige tariefsverhoging het veel eilijker zal maken met de ministers gespreksbasis te vinden voor optrek- J van de tarieven als gevolg van de chaffing van de fooien. 'ij de tarieven, die hier en daar al op- rokken zijn, gaat het echter veelal om ie ven, die in het verleden uit concur- itieoverwcgingcn ongewoon laag zijn louden. Nu er een meer officiële regie- ntering komt, haasten vele kappers h om hun tarieven op een normaler ^e»u te brengen. Psycholog-'sch heeft thans echter een geheel verkeerde in- *d en zal het overleg met minister De Afgezien van de compensatie voor het afgeschafte fooienstelsel betekenen de nieuwe lonen voor de kappersbedienden ook nog een reële loonsverhoging. Was het loon voorheen f 67,10 plus 20 pet ver val (ongeveer f 80), thans is het basisloon voor de bedienden in het herenvak f 80,80 (inclusief huurcompensatie), waarbij dan nog 10 pet van de omzet komt; in totaal een kleine f 100. Voor het damesvak komt men tot een bedrag van f 110 per week, omdat hier de omzet hoger is. In beide gevallen gaat het om de gediplomeerde bediende in de eerste klasgemeente, die vijf dienstjaren heeft. Ook nadelen Voor sommigen zullen de nieuwe lonen geen verbetering betekenen, omdat het verval in het verleden (in de city en bij de stationskappers) wel tot 70 pet opliep. Bovendien moetnu wel over het bruto loon belasting betaald worden; in het verleden is voor de belastingen dikwijls niet meer dan 20 pet. verval aangehouden. De nieuwe c.a.o. zal lopen tot 31 decem ber 1961. De heer Bensen hoopte, dat de thans in de c.a.o. ook opgenomen moge lijkheid een vast bedrag aan loon te be talen (minimum f 89 en maximum f 95 voor heren, met wederzijds goedvinden) spoedig weer uit de c.a.o. zal verdwijnen en er over de hele linie één norm voor beloning zal gelden. „één deel- één prijs, ag bedra- terwijl één prijs niet gen dan 25.000." Het staat voor de regering bepaald niet vast, dat bij een stelsel van me prijzen (zij het dan dat geen daarv: de 25.000 te boven gaat) een sportprijs- vraag geen aantrekkingskracht zou heb ben. De ondertekenaars van de memorie van antwoord kunnen zich niet voorstel len, dat men het verkrijgen van een prijs van 25.000 niet aantrekkelijk zou vin den. Voor het verlagen van de maxi mumprijs tot 10.000 (een wens van de minderheid der P.v.d.A.) voelt de rege ring niet, omdat dit het gevaar schept, dat men zich tot deelneming aan clan destiene of buitenlandse pools laat ver- Maximuminzet Dc regering staat vooralsnog afwijzend tegenover een verhoging van de maxi muminzet van 1 tot 2, omdat dit er gemakkelijk toe zou kunnen leiden, dat in een gezin wekelijks tenminste 2 maal 2 voor het deelnemen aan een sport- prijsvraag aan het gezinsbudget wordt onttrokken (men moet er dan even van uitgaan, dat tenminste twee gezinsleden aan de prijsvraag deelnemen). Op deze wijze zou 5 pet. van een week- laan van 80 aan de voetbalpool worden besteed. De ministers zouden dit een bedenkelijk verschijnsel vinden en zij wijzen erop, dat een dergelijk percentage heel wat hoger ligt dan kerkgenoot schappen e.d. gewoonlijk van hun leden plegen te vragen. De ministers staan niet direct afwij zend tegenover de suggestie om de deel nemers zelf te laten beslissen over de bestemming van de netto-inzet door hen gebruik te laten maken van formulieren in twee kleuren: rode voor de sport en de lichamelijke opvoeding, en blauwe voor het charitatieve en culturele werk enz. Als het idee praktisch te verwezen lijken blijkt, zal de regering er zich niet tegen verzetten, al heeft ze wel de in druk, dat een dergelijk systeem een grote administratieve rompslomp met zich meebrengt. Voorshands zou zij willen uitgaan van een verdeling der netto-opbrengst in de verhouding 1:3. Met vele Kamerleden is de regering het eens, dat de vergun ning slechts kan worden verleend aan een organisatie, die behalve de sport ook de belangen van het charitatief, cul tureel werk enz. dient, maar of die be langen ook in de bestuurssamenstelling van de organisatie moeten worden weer spiegeld, valt volgens de memorie van antwoord, moeilijk te zeggen- Er zijn op dit punt ook andere oplos singen denkbaar, b.v. de instelling van een onpartijdig orgaan, dat de verdeling van de opbrengsten regelt. Voor het ver lenen van een vergunning aan een tweede sportpool voor charitatieve e.a. doelein den voelt de regering temeer niet, omdat ze niet gelooft, dat de organisaties op het gebied van het maatschappelijk werk enz. er spoedig in zullen slagen hun belangen in dit opzicht te coördi uitvoerige inleiding zet de me- in antwoord nogmaals uiteen, naar het inzicht van de rege ring een wijziging van de Loterijwet (Va. verslaggevers) TN SEPTEMBER vorig jaar heeft minister mr. J. van Aartsen volkshuisvesting en bouwnijverheid in Lombardijen, Rotterdam-Zuid, de eerste paal geslagen voor een groot complex in systeembouw uit te ren woningwetwoningen. Vanmorgen heeft hij de fabriek van Dura Coig net N.V. aan de Eemhaven te Rotter dam officieel in gebruik gesteld, die deze woningen moet leveren, juist op het ogenblik dat fundering en onder bouw daartoe op de bouwplaats ge reed zijn. Dit betekent dat van vandaag af eer geheel nieuw stadium is bereikt in d« «Nederlandse woningbouw. Voor de eer ste maal is het mogelijk, woningen te houwen in een volledig geïndustrialiseer de cyclus, die research, produktie name. wellicht later export omvat, ter men die in het bouwbedrijf tot nu geheel onbekend waren. Deze woni worden vervaardigd in een werkelijke fabriek, niet met bouwvakarbeidei maar met industriearbeiders, die een g heel andere scholing doorliepen. Op de bouwplaats werken daaraan geen stuka doors of metselaars, maar monteurs. De ze vorm van industriële woningbouw heeft in het geheel niets meer gemeen met welke andere vorm van bouw ook. Er wordt gewerkt met ongeveer drie honderd man, inclusief de directie en alle leidinggevend personeel. Er is in de fabriek een dagploeg van 120 man en een nachtploeg van 80 man. Op de bouwplaats werken 60 man. Er zijn nog enkele chauffeurs en wat hulpkrachten Deze driehonderd mensen produceren vier woningen per dag. Bij 250 werk dagen per jaar wordt een jaarproduktie van duizend woningen verkregen. Dura Coignet heeft opdracht voor 3200 woningen, te bouwen in Rotterdam, Schiedam, Vlaardingen, Maassluis, Spij- kenisse en Ridderkerk. Die staan er dus drie jaar. Het eerste blok woningen, Lomibardiien, zal binnen een maana orden opgeleverd en bewoond. Al deze woningen verlaten in de vorm an grote, gestandaardiseerde elementen i fabriek aan de Eemhaven. Op de iverse bouwplaatsen worden deze ele menten door middel van een enorme hijs- ii gesteld en aaneengekoppeld. Een element is b.v. een kamerwand, een vloer, een halve gevel, een trap, een wr :n kast. Geheel afgewerkt, betegeld nis het een keukenmuur, w.c. of badka- betreft, gespoten, gezandstraald zien van kozijnen, leidingen voor gas, elektriciteit, water. enz. Uit Frankrijk Het systeem is afkomstig uit Frankrijk, aar de Coignet-fabrieken reeds lang er- aring hebben. Dura-Coignet heeft hei systeem aangepast aan de Nederlandse omstandigheden en behoeften Architect E. F. Groosman, die verant woordelijk is voor de Dura-Coignet-wo- ningen zoals zij in Nederland worden gemaakt, heeft een alleszins aanvaard- Oaar woningtype ontworpen en met toe passing van verschillende kleuren maken •en zeer aantrekkelijke indruk. kamers zijn ruimer dan thans v'oor ■eenkomstige woningen in traditionele bouw gebruikelijk is. De kostprijs wis selt uiteraard door de verschillen »n grondkosten in de verschil lende gemeen ten. In het algemeen zal men kunnen zeggen dat de huur per week voor het westen des lands tussen 15,20 en ƒ21,65, inclusief alle bijkomende kosten, zal kun nen komen. De „catalogusprijs" zal on geveer 16.000 per stuk zijn. De bouw van de fabriek heeft een Jaar en twee weken in beslag genomen. Er is in totaal, dus machines en inrichting inbegrepen, vijfenhalf miljoen gulden in geïnvesteerd. Automatisering is zo ver mogelijk doorgevoerd. Het complex grenst aan de Eemhaven, betgeen wil zeggen dat alle grondstoffen per schip kunnen worden aangevoerd, terwijl er ook mogelijkheden zijn voor export per schip van gehele woningen over zee. Voor het vervoer over de weg maakt men gebruik van trekkers met speciale opleggers. Vervoer naar Zuid-Limburg bijvoorbeeld zou 200 per woning kos ten. Hebt u fl. 130,- over? in de befaamde speciale aanbiedingserie v TOP-VOORDEEL NR. 14 slechts één week: "LIGHT-WEIGHT" COSTUUM o.a. BRJXON 130,- cFe HOOGSTRAAT - LEIDEN Ook dit behoorde tot de lus trumviering waar heel Leiden nu al dagenlang vol van is: 2000 hoogleraren en studenten lunchten gisteren aan einde loze lange tafels in de open lucht, aan beide zijden van het Rapenburg. Ook prinses Bea trix zat aan. Het was vlakbij de plaats, waar 386 jaar gele den uitgemergelde Leidenaars zich te goed deden aan de ha ring en het wittebrood, die milde handen na het ontzet uitdeelden. Ook nu at men het brood der vreugde en dank baarheid aan de voet van de grijze academie, die ook i 1574 (als klooster) al stond. half vier zal de Veiligheids raad de Argentijnse klacht tegen Israël over de kwestie-Eichmann in behandeling nemen. Dit is gisteren in New York bekendgemaakt. Argentinië vroeg om een spoedzitting van de Raad na ,de ongeoorloofde en klandestiene ontvoering van Adolf Eichmann van het Argentijnse grondge bied naar Israël". In een brief aan de voorzitter van de Raad, dr. Tsiang, schreef de Argentijnse gedelegeerde, dat door de ontvoering „het internationale recht en de doelstel lingen en beginselen van de V.N. waren geschonden" en tevens een ..sfeer van onveiligheid en wantrouwen" was ge schapen. Argentinië, dat geen antwoord kreeg op zyn nota aan Israël, heeft volledig begrip voor de achtergronden die Israel tot de ontvoering hebben gebracht, maar aldus de Argentijnse gedelegeerde in zün brief als wU toestaan dat door deze achtergronden de soevereine rech ten van Argentinië worden verdrongen, zou dat neerkomen op het aanvaarden van het in eigen hand nemen van het Waarschijnlijk zal de Israëlische mi nister van buitenlandse zaken, mevrouw Golda Meir, enkele spreekbeurten in de Verenigde Staten afzeggen en de zitting van de Veiligheidsraad bijwonen. Als betrokkenen kan de Israëlische delega tie zonder stemrecht de vergadering bij wonen. Argentinië is wel lid van de Vei ligheidsraad. Powers begin juli voor 't gerecht Van doorgaans welingelichte zijde is thans in Moskou vernomen dat Francis Powers, de piloot van de U-2 straaljager die op 1 mei tijdens een spionage vlucht boven Rusland is neergeschoten, begin juli als spion terecht zal staan. Het pro ces zou bijgewoond mogen worden door diplomaten, pers cn zelfs door toeristen. Bijna overal droog De Bilt verwacht tot vrij- dagavond: Veel bewolking en bijna |Hk overal droog weer. Hogere KWT temperaturen in het binnen- land. Overwegend matige zuidwestelijke wind. (Opgemaakt om 11.15 uur). ZON EN MAAN Strandverwachting Morgen meer opklaringen en droog weer. Matige wind tussen zuid en zuid west. Overdag 18 a 20 graden, zeewater 14 graden. Vooruitzichten: perioden met goed tot mooi strandweer. HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen 7 uur D Heidei ïfiïï6ur' Londen windstil windstil KOELKAST prijzen vanaf 225.— bij de ELECTRO SPECIAALZAAK VAN BERCE HENEGOUWEN AALMARKT 4 TEL. 32176

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 1