«Straal-acrobaat" met DC-8 even terug in Nederland eersteklas. «v (tsso) produkten VsZ< V Directeur van Trekair dinsdag voor rechter Een dode haan kraait...! Liever gesprek met velen dan een kleine eenheid Week bij D.A.F. wordt „korter' Ruslan d wil „voorsprong" op raket-gebied opgeven 2 5 I filEUWE ROTTERDAMSE COURANT schrijft ove how het bezoek i Japan: De reis van Eisenhower was al bepaald voor liet incident met de U-2 en de mis lukking van de topconferentie. Het was be doeld als een vriendelijke wuifreis, gewijd aan de bonderstc verjaardag van het aan knopen van banden tussen beide landen. De Binker zijde in Japan probeert politieke ttnunt uit deze reis te slaan, maar dat is niet bet enige politieke aspect, dat dc reis nu de laatste weken beeft gekregen. De mislukking van de topconferentie en de Ideologische activiteit van dc Chinese com munisten in verband hiermee hebben de vrees doen groeien, dat de onrust in het Verre Oosten en Zuid-Oost-Azië door com munistische bedrijvigheid zal toenemen. En deze mogelijkheid verdient een nauwge zet onderzoek tussen Amerika en zijn voor- inaamste bondgenoten in dat gebied. Daar om ook is het van belang, dat de reis is idoorgegaan. i JeVolIisLranl lelijk de Amerikaa vredestichter c Natuurlijk zal dit bezoek wel de vriend- versterken met de regcring-Kisji, van welk belang as dit, nu de dagen deze regering vermoedelijk zijn ge field? Het gaat er om de vriendschap te win nen van de Japanse bevolking, die achter de ruggen van twintig duizend politiemannen, van de president te zien zal krijgen, i lijkt een wanhopige taak. Wat ƒ11 Eisenhower te wachten staut is persoonlijke voi vernedering en lijfsgevaar. Maar er is geen i7"er keus. Dit is dan de dappere mevrouw Emilie Julien, die kans zag als pas- sagiere een vliegtuig, dat van 2000 tot 300 meter was gevallen, nog op het laatste ogenblik op te trekken en later veilig aan de grond te zetten. Zo redde de 40-jarige echt genote van een arts uit Zermatt in Zwitserland de vijf passagiers en de piloot van het vliegtuig het leven. En zij toonde niet voor niets het vliegbrevet gehaald te hebben. ALS IK EEN SCHRIJVERTJE WAS, DAN.... De derde DC-8, die de KLM van de Douglasf abri eken heeft ont vangen, en die de naam ,,Sir Frank Whittle" (uitvinder van de straalmachine) draagt, is giste ren na een recordvlucht van 6 uur en 14 minuten uit Montreal op Schiphol geland. De dag daarvoor was de machine met een aantal gasten aan boord naar Canada vertrokken. Daarmee is de DC-8 op de lijn Schiphol-Canada in ge bruik genomen. Ook op de terugreis bracht het toe- el een groep gasten mee. Onder hen aren winnaars van een KLM-prijs- vraag. Een van deze winnaars was vr. J. van Roon, die reeds 14 jaar Canada woont. Samen met 3500 an dere geëmigreerde Nederlanders had zij haar kans gewaagd in de prijsvraag. Bijna 2500 formulieren toonden de juis te antwoorden, zodat het lot de beslis sing heeft gebracht. De gen zelf bepalen hoe lang zij derland zullen blijven. PIONIER Niet als prijswinnaar, doch als spe ciale gast, was de voormalige majoor vlieger J. B. J. Wansink, die met zijn collega Flinterman in 1949 de eerste me teor straaljagers in Nederland heeft be stuurd, met de ,tSir Frank Whittle" meegereisd. Deze thans 49-jarige vroege re stuntvlieger nam op aandringen van zijn Engelse vrouw in 1954 ontslag uit de beroepsdienst en emigreerde met vrouw en drie kinderen naar Canada lar hij thans onder-directeur is vai :n verzekeringsmaatschappij. Peinzend keek de vroegere straalja gerpiloot naar de door onweerswolken scherp getekende lucht boven Schip hol. „Als ik schrijvertje was", zucht te hij, „dan had ik nu een mooi ver haaltje". Dit prikkelde de nieuwsgie righeid van de aanwezige journalisten, die de ook al niet erg spraakzame ma joor met wat vragen een handje hiel- om uit te'leggen wat hij bedoelde: na een avontuurlijk vliegersbestaan zat de vroegere stuntvlieger Luchtpionier nu verzekeraar in Canada eerst weer in een straalmachine en niet de eerste de beste ook. Hij was er weemoedig van geworden. Wansink was in de laatste oorlog Engelandvaarder". Via Zweden wist hij Engeland te bereiken en werd op genomen in de Royal Air Force. In Tempest- en Spitfiremachines bestreed hij de gevreesde VI raketten, die de Duitsers op Londen afzetten. Dr. Wern- her von Braun was er de architect van. ,,Nu zijn we weer allemaal ouwe jon gens", zegt majoor Wansink. ACROBAAT Na de bevrijding werd hij beroeps vlieger bij de Konnklijke Luchtmacht. In september 1940 raasden de eerste straaljagers over de Nederlandse wei den. Ze werden bestuurd door Wansink en Flinterman. ,,In 1952 kreeg ik van generaal Aler toestemming voor een acrobatic team" zo vervolgt Wansink. Generaal Aler, de tegenwoordige presi dent directeur van de KLM was toen chef van de luchtmachtstaf, en het i batic team was in feite een team vier onvervaarde vliegers, die hun hart ophaalden in luchtacrobatiek met straal jagers. De ploeg heette „Ruiten vier". Velen zullen zich de vier meteors, die :n het stuntteam vormden, nog her- Speelgoedpistool toch „vuurwapen" De directeur van een N.V. "te Almelo, H. H. A. S. verkoopt speelgoedpistolen, die echter sprekend lijken op echte vuurwapenen. De rechtbank te Almelo veroordeelde hem tot een geldboete op grond van overtreding der vuurwapen- wet. De rechtbank zag in dit pistool een voor bedreiging en afdreiging geschikt voorwerp, (art. 1 vuurwapenwet) Een cassatieberoep van de officier justitie te Almelo tegen deze beslissing heeft de Hoge Raad heden verworpen. Chroesjtsjef neemt de bus Nikita Chroesjtsjow wil tezamen met zijn gezin de rondreis door de Oostenrijkse provincies maken, die hem voor zijn officiële bezoek, dat op 30 juni begint, toegezegd is. Om ,dat mogelijk te maken zal een speciale conferentiebus van de Bundes- post, die met radiotelefoon, pullmanstoe- len en een bar uitgerust is, ter be schikking van de Russische premier ge steld worden. Mevrouw CSiroestsjow en andere fa milieleden zullen zodoende de vierdaag se tocht door de vijf Oostenrijkse pro vincies in gezinsverband kunnen De overige leden van het gezelschap, onder wie 25 Russische journalisten, zul len de tocht met enkele andere officië le bussen maken. naar Canada. Wel deed de majoor nog enkele jaren als reserve-vlieger af en toe dienst in de Canadese luchtmacht, maar tegenwoordig staat hij steeds met twee benen stevig op de grond. Behalve dan gisteravond en vanoch tend. „Dat eerste uur in die DC-8, zegt Wansink, het is allemaal weer net als vroeger: het geluid, de snelheid". „Hebt u zelf de stuurknuppel vastgehouden?" „Nee, ik heb alleen even in de cockpit gekeken. Het is ge weldig. We vertrokken gisteravond om half tien, plaatselijke tijd, uit Montreal. De zon ging net onder. Prachtig ge zicht. Daarna kregen we een drankje en wat eten. Een uurtje later ging de zon aan de andere kant al weer op". Dat klopt. Er is vijf uur tijdsver schil tussen Montreal en Amsterdam- De met een kruissnelheid van 900 km per uur vliegende DC-8 vloog in oos telijke richting de zon tegemoet en toen het horloge van Wansink het middernachtelijk uur aangaf was het in feite al tegen vier uur 's nachts. Russen mogen komen kijken De Verenigde Staten hebben de Sowjet Unie uitgenodigd waarne mers te stnren om een ondergrond se explosie met conventionele spring stoffen bij te wonen, d'e on 12 inll zal plaatsvinden in de Nevadawoes- tijn. De ambassadeur van de Verenig de Staten. James J. Wadsworfn. die de uitnodiging overbracht, voegde eraan toe dat Amerika een te"pn- uitnodiging voor het bijwonen van dergelijke explosies in de Sowjet- Unie verwacht. De explosie van 12 juli wordt uit gevoerd ten behoeve van de Indus triële doeleinden. Dood van piloot niet in de tenlastelegging Volgende week dinsdag en woensdag zal voor de Maas trichtse rechtbank behandeld wor den de zaak tegen de directeur van het Limburgse luchtreclame- bedrijf „Trekair" Marcel S. S. werd op 15 februari aangehouden en verblijft sedert 19 februari in het huis van bewaring in verband met het neerstorten van zijn vliegtuig p.h.- S.I.K. op 22 januari in de Noordzee. Het toestel was in het zicht van de En gelse kust en in de buurt van de Noor se tanker ..Sagona'". Bij het neerstorten kwam de 23-jarige piloot Ben Klein vlieger in dienst van „Trekair" in de zee om. De dood van de vlieger wordt in het tenlastegelegde niet genoemd. Nadat maandag de officier van justi tie aan het dossier nog enkele verkla ringen had toegevoegd die ontvangen waren uit Israël waar indertijd de dune was aangekocht, is het voc 320) Ieder van ons kent waar schijnlijk wel het verschijnsel dat afgesneden of uitgetrokken delen van bepaalde dieren nog kramptrekkingen en bewegingen vertonen, als waren zij nog met het lichaam verbonden. Dat zijn reflexen die te voorschijn worden geroepen door akties in de nog niet dode bewegingszenuwen. Maar het geval van de dode haan, die desondanks kan kraaien, heeft met dergelijke reflexen niets uit staande. Zoals bekend, bezitten vo gels luchtzakken die uitgaande van de longen zich door het hele lichaam vertakken tot in de holle beenderen. Het doel hiervan is dui delijk: de vogel dient een zo gering mogelijk gewicht te hebben. Om deze reden zijn vogel beenderen dan ook niet met beender- merg gevuld, maar met lucht, dat aan zienlijk lichter is. Wordt van de poot van een pas gedode haan een stuk afge sneden. dan is het mogelijk de verbin ding van de holle poot via de luchtzakken waa Degenen, die dit zonder geloven, zouden wij de raad willen geven het hierbij dan maar te laten. Maar er zijn altijd van die ongelovige Thomassen, die elk woord in twijfel i de longen trekken en die niet tegen een proefje opzien wanneer het er om gaat zelf standig de waarheid aan het licht te brengen. Hun kan rustig worden ge adviseerd maar eens op die hanepoot te blazen, want het effekt is niet alleen griezelig, maar ook buiten gewoon verrassend: de haan gaat kraaien! HU kraait, ook al bezit de proefnemer geen enkele kwaliteit als imitator. En hU kraait door, zolang maar op zUn poot geblazen wordt. De oorzaak van deze kraalerige luidruchtigheid is niet ver te zoeken. We vertelden reeds, dat er een ver binding met de longen bestaat; welnu, van de longen gaat de lucht natuur lijk door de luchtpUpen en stnjkt langs de stembanden, die by een pas gedood dier nog vol doende souplesse be zitten om te func tioneren. We zullen hierbU in het midden laten, of dit postuum ge- kraai nog enige aanlrekkeiykheld bezit voor de kip pen, nu het trotse heeft opgehouden te willen Zult u niet schrikken, thans beweren, dat ook uw hart da- geiyks enige uren stilstaat? Toch is derzoek dinsdag definitief afgesloten werd de dagvaarding uitgebracht In deze tegen verdachte door de of ficier van justitie mr. A. W. Rosingh uitgebrachte dagvaarding worden aan de „Trekair-directeur ten laste gelegd valsheid in geschrifte, poging tot op lichting en belastingfraude. De tenlas- te gelegde valsheid in geschrifte be treft de opgave op een verzekerings formulier voor de Nederlandse Lucht- vaartpool N.V. te Amsterdam dat de te verzekeren machine een nieuw stel met een cataloguswaarde ƒ90.000 was. In de dagvaarding worden deze dedelingen in strijd met de waarheid geacht. Het toestel was door de heer S. uit een dump in Israël gekocht. Ver der wordt poging tot oplichting vai noemde verzekeringsmaatschappij laste gelegd omdat hij een schade claim indiende van ƒ30.000 omdat het toestel door een ongeluk verloren zou zijn gegaan. De dagvaarding zegt dat verdachte het toestel met opzet liet ongelukken. Tenslotte vermeldt de tenlasteleging „belangrijk onjuiste namelijk veel te lage inkomstenopgave aan de belastin gen gemeente Maastricht over de jaren 1954 en 1957". In de dagvaarding wordt geen melding gemaakt van het omko men van de vliegenier omdat de offi cier van justitie dit geen opzettelijk deel van het plan tot het doen veron gelukken van het vliegtuig beschouwt In deze zaak worden 22 getuigen ge hoord. De verdachte zal in zijn verde diging worden bijgestaan door de advo caten mr. M. Tripels en jhr. mr. L. A. M. Sasse van Ysselt. Catve -"tip VDoar dixbbel-leHcei- eten. Gasten? Trakteer dan eens op dunne, korstloze sneetjes brood met bv. een rolletje worst of een sardientje en om bet dubbeldekker te maken - Calv'e Mayonaise! LEUKE VERRASSING VOOR UW IDEEI Zo'n idee om Uw gasten eens extra te verwennen kunt U zelf ook vinden. Want Calvé Mayonaise maakt heel veel hanige hapjes dubbel-lekker. Doe Uzelf e Uw etets een plezier. Ontdek zo'n nie verrassing met Calvé Mayonaise en... schrijf die aan Calvé. Dan krijgt U als Uw idee bruikbaar is ten leuke, welkome verrassing'. Zend Uw dubbel-lekker id cc per briefkaart aan Calvé, postbus 1000, Delft. De ideeco moeten voor 1 juli 1960 worden ingestuurd en worden het eigendom van Calvé. éESSI Mevrouw Stof fels-van Haaf ten: (Van een onzer redacteuren) Haag voor de contactgroep voor vrou- van de Europese Beweging ge sproken over de betekenis van de Raad van Europa in de huidige ont wikkeling van de Europese integra tie. De Raad van Europa, in 1949 ge sticht, is het Europese orgaan dat het grootste aantal landen omvat, vijftien. Hierdoor is er een gesprek mogelijk tussen deze landen, ook al heeft de Raadgevende Vergadering geen wetge vende macht. Door resoluties en aanbevelingen wordt toch invloed op de regeringen II luit DENIKWv1' 'irmw&beru MET ESSO BENT U BETER UIT uitgeoefend. Het verdrag van de Rech ten van de Mens is daar het beste beeld van. Europa is hiermede de rest de wereld een stap voor. Dit wordt duidelijk aangetoond door de moeizame pogingen, welke nu reeds jaren door de Verenigde Naties worden gedaan om de verklaring van de Rechten van de Mens ■n te zetten in een verdrag. Bovendien is het Europese verdrag in zoveel invloed geweest, dat ver scheidene jonge landen in Afrika de be ginselen in hun grondwet hebben opge- In januari van dit jaar is het ont werp voor een sociale conventie bespro ken, terwijl er nog culturele over komsten door het werk van de Raad Europa tot stand zijn gekomen. De Raad van Europa is een nuttig contactorgaan, vooral nu zich in Euro pa op economisch terrein blokken heb ben gevormd. Haar persoonlijke mening was dan ook, dat het beter was de drie Europe se Gemeenschappen niet onder één uit voerende macht te brengen, daar dan de blokvorming of het toetreden van an dere staten tot één van de drie moeilij ker wordt. Ook moet de wens naar su- pranationaliteit ondergeschikt gemaakt worden aan het principe dat uitbreiding de Europese gemeenschappen tot meerdere staten voor gaat. Liever het gesprek, zoals dit in de Raad van Europa gevoerd wordt, gaan de houden, dan een supranationale een heid van enkele Europese landen, aldus spreekster. Voorts bepleitte mevrouw Stoffels de stichting van een organisatie, welke de vrouwengroepen van de Europese Bewe gingen in de verschillende landen bijeen zou brengen. Een organisatie, waarin al le richtingen vertegenwoordigd zouden zijn. Maar, zo waarschuwde zij, de vr< wen moeten er wel voor waken niet de hoek van de vrouwenbelangen (equal en bescherming van vrouwenar beid) en van sociale aangelegenheden geschoven te worden. De vrouw moet normaal aan het gehele bestel meedoen. In verband met recente publikaties over de vijfdaagse wericweek (45 uur) wordt van de zijde van Van Doorne's automobielfabriek N.V. te Eindhoven medegedeeld, dat reeds in de onderne mingsraadvergadering van 24 maart iL door de voorzitter de heer W. A. V. var. Doorne werd bekend gemaakt dat door de directie besloten was tot werktijdver korting van drie uur per week met in gang van 1 januari 1961 voor het fa- briekspersoneel, behoudens de noodzake lijke vergunning hiertoe van de bevoeg de instanties Dat deze vergunning gegeven zal wor den is volgens D.A.F. hoogstwaarschijn lijk, aangezien naast de normale stij ging van de produktiviteit reeds gedu rende enige tijd in overleg met het per soneel organisatorische maatregelen worden bestudeerd en uitgevoerd voor een extra opvoering van de produktivi teit. Over de werktijdverkorting voor het beambtenpersoneel kunnen nog geen mededelingen verstrekt worden, han gende de besprekingen tiierover tussen de werkgevers- en werknemersorganisa- Bij de D.A.F.-fabrieken werken op het ogenblik 3800 man fabriekspersoneel en 1200 beambten. Bovenbuurman als inbreker op de foto Voor de rechtbank te Maastricht heeft de officier van justitie mr. W. Moors negen maanden, waarvan drie maanden voorwaardelijk met twee jaar proeftijd, geëist tegen de 31-jarige ijzerbrander J. H. G. uit Kerkrade die bij zijn beneden buur in de winkel herhaaldelijk 's nachts had ingebroken en uit de winkelkassa in totaal ƒ800,- had gestolen. Als bewijs had de officier van justitie een haarscherpe foto overgelegd aan de rechtbank waarop de nachtelijke inbre ker gekiekt staat terwijl hij bezig is de kassa te ledigen, pe man was duidelijk te herkennen. De winkelier had namelijk om de dief uiteindelijk te betrappen te genover de kassa verdekt een fototoestel met flitslicht opgesteld dat verbonden was met een contact aan de kassa. Hij had bovendien op een vrij in het oog lo pende plaats een andere camera op de kassa gericht, waaruit de indringer prompt de film had gehaald en belicht. De officier van justitie eiste een ge vangenisstraf van negen maanden waar drie maanden voorwaardelijk. T elef oonpiraten deden predikanten overlast aan De PTT is er in geslaagd twee personen op te sporen, die de predikanten in Brummen hin derden door hen zowel 's nachts als overdag zonder reden op te bellen. Een jaar lang heeft de predikant der Vrije Hervormde Gemeente, ds. S. Pennekamp, hierdoor overlast ondervonden, terwijl pastoor F. A. Smit van de St. Andreas-parochie, hier reeds drie jfiar aan blootgesteld is geweest ONTWA PENINGSCONFERENTIE In ruil voor buitenlandse bases Op de vergadering van dinsdag van de 10-mogendhedenconferentie over de ontwapening, welke in Genève wordt Staten gedaan in verband met de Amerikaanse bases in het buitenland. Zorin betoogde dat de likwidatie vs buitenlandse oases, met inbegrip v< alle lanceerbases voor raketten, en h> terugtrekken van hun troepen geen ve zwakking van de positie der westerse mogenheden zou betekenen. De veilig heid van alle staten, zonder uitzonde ring. zou hierdoor worden vergroot. Zorin haalde enkele Amerikaanse des kundigen op het gebied van kernwa pens aan, die hadden verklaard dat de Verenigde Staten bij de Sowjet Unie ten achter liggen op het gebied van de produktie van geleide projectielen. Rus land is bereid deze voorsprong op te geven, aldus Zorin verder, doch „kwaad aardige kringen" in de Verenigde Sta ten doen al het mogelijke om de be sprekingen in Genève te saboteren. Hij noemde de oogmerken der V.S. in hel buitenland agressief en meende dat de Verenigde Staten van plan zouden kun nen zijn om hun bases in Westduitsland met kernwapens uit te rusten. Voorts beschuldigde hij Amerika van verdraai ing van het Russische standpunt ten op zichte van het terugtrekken van troe- ïn van buitenlandse bases. De Amerikaanse afgevaardigde Eaton id over dit punt opgemerkt dat het terugtrekken van troepen zou neerko men op een eenzijdige maatregel van de kant der Verenigde Staten, doch Zo- zeide dat bedoeld is het terugtrek- van alle troepen van buitenlandse bases, met inbegrip van de Russische. Verder merkte Zorin op, dat het wes ten nog niet uitvoerig was ingegaan op de aspecten van het nieuwe Russische voorstel. In het bijzonder had men nog niet gereageerd op het voorstel omtrent de eerste fase. waarin alle raketten zou den moeten worden vernietigd. Dit was een specifiek Frans voorstel, aldus Zo- K rniswoorrf puzzel gebod, 12. gravure. 14. eenvoudig, onheil, 17. twijg. 18. baan voor balspel, 19. spitstoelopende strook, 21. stadje in België, 23. flauw, 25. taaie aardsoort, 26. landschap op de O.kust van Suma tra, 27. afdeling van een arrondisse ment, 29. wiel, 30. eind, 31. plechtige gelofte, 33. deel van een ontkenning (Fr.), 34. vervoeging van een hulpwerk woord, 35. meisjesnaam. Verticaal: 1. gem. in Groningen, 3. scheikundig element (afk). 4. voegwoord, 5. vogel uit N. streken. 6. voedsel, 7. danspartij. 9. strak, stijf, 11. vogel, 13. honend, 15. bijwoord. 19. inborst, 20. stad in Z.H.. 22. onbep. voornaamw., 24. aanloop, 25. speer, 27. steen, 28. ont kenning (spreektaal), 32. inhoudsmaat (afk). r~ 9 12 16 ■2 13 13 5 14 15 18 119 jni 24 ■j? 27 30 34 28 I3' |26j gB.' 33 OPLOSSING VORIGE PUZZEL Horizontaal: 1. adelborst. 2- balein, eer; 3. elke, els, Ao; 4. Edam, reeds; 5. la. as. Sedan; 6. val, para, ma; 7. in, kan. daad; 8. Eems, tante; 9 striem, ter. Verticaal: abeel, vies; 2 .dal. Daan. et; 3. el, ka, alk, mr; 4. leem. spa. si; 5. bier, santé, 6. on. Leerdam, 7. rese da, ant, 8- Se, Adam, Atc, 9. tros, nader.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 5