Jlicuiue jleihsrt)c (Courant Risicoregeling vervallen voor overheidscontracten Nederlandse valse munters in arrest DC-8's hebben het druk Rusland lonkt vergeefs naar Frankrijk Zwemmen kan altijd nog, zei Sclieveiiingen-Radio Oppositie wil gesprek met Sukarno Informatie-opdracht voor Loemoemba Samenwerking luchtmachten f 9) DINSDAG 14 JUNI 1960 BUREAUS: Steenstraat 37 Directie. Redactie. Abonnementen- Advertentie-afdeling Tel. 31441. Eenenveertigste jaargang no. 11892 Dr. E. DIEMER CHRIST ELI JK-NAT ION AAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Stantvasticfi it gheblma myn hert ia Ughcnspott" Het UITERLUK tan de VERKOOPSTER Zie pagina 2 Wel de NIEUWSTE MOPPEN Zie pagina S MERITOCRATIE Zie pagina 7 Blikje» voor OHMSTEDE Zie pagina 7 Verdediging van Goudswaard: geen lieroepsspion Een der verdedigers van de Nederlan- jer Meewis Goudswaard, tegen wie in (Cairo wegens spionage voor israël de doodstraf geëist is, heeft gisteren ontslag pan rechtsvervolging gevraagd omdat poudswaard als kroongetuige opgetreden tegen een van zijn medebeklaagden. Mr. Hassan Gidawy verklaarde voor het loge gerechtshof voor de veiligheid van ie staat dat Goudswaard in aanmerking roor vrijspraak kwam, omdat hij de po- Stie behulpzaam geweest was bij de ar restatie van een ander lid van het spiona- lecomplot. de Italiaan Raimondo Dipietro. Deze en de Italiaan Ferdinanco Paciolla [tonden met Goudswaard terecht. [Mr. Gidaway herinnerde er aan dat Eoudswaard onder toezicht van autoritei- en van de Egyptische inlichtingendienst uw contact met Israël had opgeno- en voorgedaan had alsof hij nog Steeds voor Israël spioneerde. „Door dit te doen heeft hij met de auto riteiten samengewerkt bij het opsporen ran de anderen leden van het complot". Bidaway vroeg het hof rekening te hou ten met de financiële positie van Gouds waard, die een van de voornaamste mo seven voor hem geweest was om te gaan Als verdere verzachtende omstandig- leden voerde de verdediger de hoge leef- ijd van Goudswaard en zijn slechte ge- iondheid aan. Goudswaard, die 68 jaar is. verklaarde (at hij voor zijn spionage 300 dollar per Daand plus onkosten kreeg. [Goudswaard tweede verdediger, mr, kasan Ibrahim, zei: „Deze man is een kvendelaar en geen beroepsspion. Hij leeft de baan aangenomen omdat hij geen [eld had en hij heeft in de duurste hotels Egypte en in een luxueuze flat geld Israël verspild". Struikelblok van door regering nu bouwstaking weggenomen (Van onze sociaal-economische redactie.) DE REGERING zal in het vervolg geen risicoregelingen meer opnemen in bouwcontracten, die zij met aannemers afsluit. Dit heeft minister Van Aartsen (bouwnijverheid) gisteren medegedeeld aan de representa tieve organisaties van aannemers en bouwvakpatroons tijdens bijeen komsten op zijn departement. De risicoregelingen voor waterstaatswer ken, wederopbouwwerken en geniewerken hielden in dat de aannemer bij verhoging van de materialenprijzen of bij wijziging van de lonen en sociale lasten bij de opdrachtgever aanspraak kon doen gelden op bij betaling. Zoals bekend hebben de regelingen in maart jongstleden geleid tot moei lijkheden bij de ondertekening van de nieuwe c.a.o. voor het bouwbedrijf. De regering verlangde van de aan nemers dat zij van het recht op door berekening vrijwillig afstand zouden doen om de loon- en prijsspiraal te drukken. Eerst dan zou de c.a.o. goed gekeurd kunnen worden, wanneer de aannemers de risicoregelingen zou den laten vallen. Doch de aannemers, wel oog hebbende voor de nieuwe prijspolitiek van minister De Pous waar het ging om nog af te sluiten contracten, wilden voor de lopende werken van het contractueel recht geen afstand doen en tekenden de c.a.o niet. Daarop gingen de bouwvakar beidersbonden in staking. Na twee weken van intensief overleg bleef er voor minister De Pous niets anders over dan een prijzenbeschikking af te kondigen.'waardoor het de aannemers onmogelijk werd gemaakt de bouw prijzen te verhogen. Tijdens het conflict is zijde herhaaldelijk gesteld dat de r regelingen ook tijdens het bewind minister De Pous nog in de contri werden opgenomen. Bovendien voerde Twee Nederlanders rijdag door de Westduitse poli- Osnabrück gearresteerd op ver- aiking van pogingen tot het maken ran vals geld. De politie deed een inval in een rukkerij, die de naam ...Honimpe" raagt en vond daar een volledige ap- aratuur voor het maken van vals ruim een ton papier, waar- kennelijk miljoenen Franse ranken had willen maken. Verder negatieven van Frans ankpapier aan. De werkzaamheden erden waarschijnlijk uit Nederland eleid. politie heeft de namen van de drie arresteerden nog niet bekendgemaakt. advocaat in Amsterdam, waar twee lederlanders en een Griek gearresteerd erklaard hebben dat de valse lunters voor rekening van het Alge- rijdingsfront hadden willen De bedoeling was dat in Duitsland ptonkbiljetten in waarden van honderd ieuujc en van tienduizend oude franken ouden worden gedrukt. Een Griek, die Dnder verblijfsvergunning in Amsterdam '■rbleef, had hiervoor twee Nederlanders ingetrokken. De arrestanten zijn voor officier van justitie geleid. Een der tderlanders, afkomstig uit Amsterdam, teelde een belangrijke rol in de affaire. Is chemigraaf wist hij clichés te maken de valsemunterij van grote be- Ikenis geweest hadden kunnen zijn. De |t Vider woonachtig in Amstelveen, had echts een ondergeschikte taak te ver- uilen. Beiden zijn zij in Osnabrück op '.sloten. Ook in Frankrijk zijn arresta ■erricht. Dank zij de internationale menwerking van de polite konden bij- i alle verdachten in deze affaire worden Terzake van de arrestaties in Amster- Nederlanders en een riek, heeft het hoofd van het arron- 8 issementsparket te Amsterdam, mr. W. Bakhoven, vanochtend medegedeeld, over de feiten nog weinig vaststaat. De publiciteit loopt het onderzoek in atod® weg", aldus mr. Bakhoven. „De fan- 1 Duitser tasie maakt de zaak voorts meer specta- Sowjetmiie hacl een nieuw plan voor Berlijn Rusland heeft de Franse regering si week voor de mislukte topconfe- g. 1 üitie een nota gezonden waarin een bl iterim-regeling voor West-Berlijn fordt voorgesteld. Dit wordt in ge- froonlijk betrouwbare kring te Lon en vernomen. Deze nota zou nog niet yan epublicecrd zijn. Frankrijk heeft de inhoud van de nota oergegeven aan Engeland en de Ver- igde Staten, aldus deze mededeling. drie landen zouden het erover eens in dat het voorstel niet acceptabel is. Het belangrijkste punt in de nota zou tn voorstel zijn om voor een periode het 'n twee jaar ccn interim-regeling te *ffen voor West-Berlijn en de stad torna tot een „vrije stad" te maken. Hoewel ook dit Russische voorstel niet invaardibaar is, ziet men er in Londen •ch een bewijs in dat de Russen wer- elijk geïnteresseerd waren bij de be- 'reking van de kwestie-Berlijn tijdens topconferentie. culair dan zij kan blijken te zijn. Poli tieke achtergronden staan voor mij be paald nog niet vast. Evenmin kan gezegd worden dat zij geheel uitgesloten zijn". Mr. Bakhoven heeft gisteren een deel van de stukken uit Osnabrück ontvan gen. De rest daarvan is onderweg. Voor mr. Bakhoven is de zaak slechts strafrechtelijk van belang. Blijken ook of voornamelijk politieke bedoelingen te hebben gegolden, dan zal dat uiteraard voor de verdachten consequenties heb- De verhoren zijn nog gaande. Zij zul len waarschijnlijk geruime tijd vergen. men aan dat het de overheid zelf geweest, die enkele jaren geleden op opneming van deze clausules in de bouw contracten had aangedrongen. Men wil de dat toen omdat de aannemers hun risico's anders in de bouwprijzen opne men, hetgeen door een dergelijke clau sule voorkomen kon worden. Maar de consequentie van het bouwconflict in maart is voor de regering dus blijkbaar geweest dat zij thans die clausules weer uit de bestekken schrapt jn haar hoe danigheid van opdrachtgever van rijks- Niet toelaatbaar Men mag aannemen dat de regering ei gisteren de aannemers nogmaals op ge wezen heeft dat prijsverhogingen onder geen enkele voorwaarde toelaatbaar zijn. Naar verluidt zouden hier en danks de prijzenbeschikking va: De Pous toch prijsverohgingei signaleerd. De regering, vertegenwoordigd door de ministers De Pous (econ zaken), Van Aartsen (bouwnijverheid), Korthals (wa terstaat) en Visser (defensie), ontvingen eerst enkele leden van de Raad van be stuur bouwbedrijf onder leiding van de heer J. Dura Dzn. Daarna werd het de missionaire bestuur van de Ned. Chr. Aannemersbond ontvangen. Men weet dat de NCAB tijdens de bouwstaking door de raad van bestuur werd geroy eerd, omdat het bestuur bereid bleek de c.a.o. te tekenen met inachtneming van de voorwaarden van het College van Rijks- bemiddelaars. Doch de ledenvergadering van de NCAB deelde later deze bereid heid van het bestuur niet algemeen, waarop het bestuur zijn mandaat terug gaf. In deze kogelvrije wagen, een kastanjebruine Mercedes-Benz, daterend uit het jaar 1932, zul len president Eisenhower en keizer Hirohito van Japan ver moedelijk van het vliegveld bij Tokio naar het paleis in de Ja panse hoofdstad rijden. De auto is het eigendom van keizer Hirohito. De foto werd gemaakt toen de Keizer president Prasad van India ontving. MOCH OVER ONTWAPENING: JULES MOCH, de Franse afge vaardigde naar de ontwape ningsconferentie in Genève, heeft gisteren Rusland gewaarschuwd dat het een vergissing zou zijn dat het nieuwe Sowj et-ontwapeningsplan, dat ten dele op Franse ideeën steunt een bres zou kunnen slaan in de westelijke solidariteit. Moch zag het plan dat op 2 juni door premier Chroesjtsjef is ingediend als „een volledige wijziging in het Sowjet- standpunt, zelfs indien zekere principes ongewijzigd gebleven schijnen te zijn". In zijn eerste redevoering sinds de ontwapeningsconferentie op 7 juni her vat werd, zei Moch dat het Sowjetplan kennelijk voorbereid was voor de top conferentie. „Dit is voor ons Fransen des te meer reden te betreuren dat de topconferentie niet plaatsgevonden heeft. Want het zou beter geweest zijn indien de vier regeringsleiders gepro beerd hadden uit de verschillende voor stellen enige algemeen onderschreven richtlijnen te putten om de aard en de gang van zaken bij onze onderhande lingen te bepalen." Moch waarschuwde dat enige van de Sowjet-voorstellen voor het Westen on aanvaardbaar zijn, omdat „indien zij te snel toegepast zouden worden, zij onze veiligheid in gevaar zouden brengen voor dat de ontwapeningsmaatregelen en het toezicht hierop afdoende zijn". Indien de Sowjet-afgevaardigde Zorin vasthoudt aan zijn eis dan is het, aldus Moch, duidelijk dat de besprekingen niet vruchtbaar kunnen zijn. „Wij zouden niet meer onderhandelaars zijn, maar slechts robots die de brievenbussen legen." W; abstract schilderij lijkt, is in feite een gran dioze luchtfoto. Denkt u eens in: boven de hoogste berg van Afrika, de legendarische vul kaan Kilimandsjaro in Kenya (6010 me ter) vliegt een an dere „vulkaan": de Britse delta-bom menwerper Vulcan. U ziet het toestel precies middenin. En weer hoog daarboven zat een pientere fotograaf in een ander toestel. Welk een schouw spel: vlak aan de evenaar, in het hete hart van Afrika, de met eeuwige sneeuw bedekte berg van de boze geest" (zo als Kilima-Ndsjaro betekent). Daarbo ven de geduchte Vulcan-bommen werper tijdens een oefenvlucht van een „Lomeltj, Ranger". Dat is een vlieger van een keurkorps van RAF-piloten, dat moeilijke vluch ten moet uitvoeren. Deze vloog van En geland naar Kenya 'en terug Kotter Wilhelmina aan de grond „Ik sta nu bijna tot mijn middel in het water en het schip begint dwars te slaan", deelde schipper A. Semke (20) uit Yerseke vanmor gen om kwart over vijf mede aan Scheveningen-Radio. Met zijn kot- tertje Wilhelmina (Wieringen 136) was hij namelijk een half uur eer der vijfentwintig meter uit de kust van Wijk aan Zee op een zandbank gelopen. Eerst trachtte de bemanning (behalve de schipper bestaande uit diens 23-jarlge broer W. Semke, machinist uit Yerseke 300.000 Rode spionnen De Amerikaanse minister van buiten landse zaken, Herter, heeft gisteren ir* verklaring tot de commissie voor buiten landse betrekkingen van de Senaat gedeeld dat erin de gehele wereld 300.000 spionnen van communistische landen werken. Geen land heeft ooit zoveel aan dacht besteed aan spionage als de Russen. Het getal 300.000 slaat zowel op landen binnen als buiten het communistische blok. In de laatste jaren zijn, aldus Her- er, in elf landen ongeveer 360 personen eroordeeld wegens spionage voor de Sowjetunie. Tito wenst meer activiteit van neutrale landen President Tito van Zuid-Slavië heeft gisteren te Brioni, waar presi dent Nasser van de Verenigde Ara bische Republiek zijn gast is, aange drongen op groter activiteit van de tot geen blok behorende landen, om dat de grote mogendheden getoond hebben dat zij de wereldproblemen niet kunnen oplossen. De „vrije" landen, aldus Tito, kunnen niet langer passief toekijken hoe de din gen verlopen. Door alle grote mogendheden verant woordelijk te stellen voor het misluk ken van de topconferentie, heeft Tito zich blijkbaar verzoend met een perio de van nieuwe aanvallen van de landen van het Sowjetblok, zo menen waar nemers. Zij herinneren eraan dat Tito aanvankelijk ook alle grote mogend heden de schuld gaf van het Parijse echec, doch na heftige kritiek van Mos kou later omzwaaide en alleen de V.S. verantwoordelijk achtte voor het mis lukken van de topconferentie. Knappe ontvluchting van Zuidslaven Vier jonge Zuidslaven hebben een ge waagde vlucht ondernomen over het Ka- rawanken gebergte, op een hoogte van bijna 2.000 meter, naar de vrijheid in Oos- Twee hunner raakten ernstig gewond bij een val in de met sneeuw bedekte ber gen, aldus meldt de Oostenrijkse politie die weigerde hun namen te noemen. Later zijn de vluchtelingen door een Oos tenrijkse bergpatrouille in veiligheid ge en de 22-jarige matroos K. Perlinga uit IJmulden) de kotter op eigen kracht vlot te brengen, maar door de zware branding drong er steeds meer water in de kotter door. De motor moest b|| gebrek aan koelwater worden gestopt. Het scheepje stond toen voor drie kwart vol met wa ter. „De mast klapt er b(jna uit door de overslaande zcecn", vertelde schipper Semko over de radio. „Wc kunnen er bij na niet meer op blijven. De reddingboot moet nu komen". En even later: „Het water stroomt nu ook de brug binnen". „Houd het zo lang mogelijk uit", advi seerde Scheveningen-Radio. „Zwemmen kan altijd nog". De machinist en de troos wilden echter over boord springen, daar het reddingvlot van het kottertje verloren was gegaan. Daar zij niet kon den zwemmen, hield de schipper hen hiervan af. Inmiddels was men aan de wal druk in de weer om de bedreigde bemanning te gaan redden! De reddingboot Neeltje Ja- coba uit IJmuiden voer zo vlug mogelijk uit en was tegen half zes bij de Wr 136 in de buurt, maar kon de kotter niet berei ken. De bemanning trachtte een lijn over te schieten, doch dit mislukte. Tegen zes uur verzocht schipper Semke dringend om de motorstrandreddingboot van Wijk aan Zee, in de hoop dat deze wél dicht bij kon komen. Om zes uur ging deze in zee en om half zeven was de reddingboot ter hoogte van de strandingsplaats, v. na hij zich achter de sleepzak door de branding naar de Wilhelmina liet afzak ken. Het gelukte toen al spoedig de be manning te redden en aan land te bren gen. Daar werd zij van droge kleding en koffie voorzien. Een angstig avontuur was ten einde. De kotter is gestrand in een bries, toen een van de twee netten onklaar raakte en in de schroef terecht kwam. De beman ning gooide daarop twee ankers uit, maar een hiervan ging in de zware zeeën ver- De opsporing, aanhouding en terug brenging is verzocht van de minder jarige Rosa Maria Laveaux, geboren te Schaerbeke (België), op 1 maart 1942, roepnaam Zita. Signalement: lang circa 1.70 meter, vol-slank pos tuur, donker uiterlijk. Zij is op 19 april niet van verleend verlof naar de inrichting waar zij verbleef, terug gekeerd. Vastgesteld is dat zij van 20 april tot 10 mei in Amsterdam ver bleef. In de namiddag van 10 mei verliet zij haar laatste verblijfplaats te Amsterdam met enkele uitgeknipte advertenties, voorgevende dat zij el ders in Amsterdam op werk uit ging. Bij haar vertrek was zij gekleed in een zwart kleurig vest en in een witte, overwegend paars gebloemde jurk. INE OP SCHILHOL gestationeerde technische vertegenwoordiging van de Douglas-vliegtuigfabrieken staat versteld van het intensieve ge bruik door de K.L.M. van haar DC-8 straalvliegtuigen. De K.L.M. die thans drie van deze toestellen in haar bezit heeft, gunt de motoren dan ook weinig rust, hetgeen moge blijken uit het volgende schema: Liefst dertien keer per week vliegen de toestellen tezamen op en neer tussen Amsterdam en New York. Stelt men de gemiddelde duur van zo'n retourvlucht op 15 uur, dan betekent dSt dat de drie vliegtuigen tezamen hierdoor ongeveer 195 uur in de lucht zijn. Daarnaast on derhoudt de maatschappij sinds gisteren twee maal per week een dienst tussen Amsterdam en Montreal, zodat er hier door nog eens 32 vlieguren bijkomen. Ten einde voldoende gezagvoerders op deze toestellen in te vliegen, heeft de maatschappij dan tevens een uitgebreid lesschema. Met de'drie vliegtuigen wordt per dag in totaal ruim il uur getraind, hetgeen dus neerkomt op 77 uur per week. De bewoners van Amster- dam en omliggende gemeenten kunnen hierover meepraten, daar de straalvlieg tuigen zowel 's morgens als 's avonds met regelmatige tussenpozen van onge- r hun huizen vlie gen. Zijn de drie vliegtuigen dus per week tezamen meer dan 300 uur in de lucht, ook als ze op de grond zijn, wordt er hard aan gewerkt. Allereerst krijgen dc toestellen dc normale onderhoudsbeurten en technische controles. Maar ook wor den door Douglas, in samenwerking met technici van de K.L.M. nog verschillen de wijzigingen aan het toestel aange bracht. Veel rust krijgen de drie DC-8'en dus voorlopig nog niet. Begin juli zal het vierde toestel in de serie van twaalf, die de K.L.M. heeft besteld, op Schip hol arriveren. BEN GOERION IN FRANKRIJK Premier David Ben Goerion van Israël is gisteren voor een officieel bezoek in Parijs aangekomen. Hij zou vandaag be sprekingen voeren met president De Gaulle. Mogelijk zal hij de Franse presi dent verzoeken bemiddelend op te treden in de kwcstie-Eichmann. Het is ook mogelijk dat Ben Goerion zelf de Argentijnse president, Frondizi, zal ontmoeten wanneer hij volgende week België bezoekt. Premier Ben Goerion zal ook Neder land een bezoek brengen. Bij zijn vertrek van het vliegveld te Tel Aviv zei hij gis teren over ons land, dat Israël nooit zal vergeten wat het Nederlandse volk in de oorlogsjaren heeft gedaan om, voor zover het in zijn vermogen lag, het leven van de joden te redden. Powers sr., de vader van de boven Rusland neergeschoten Amerikaanse piloot, heeft een visum ontvangen om naar Rusland te reizen. Hij zal zijn zoon vermoedelijk in augustus bezoeken Leiders van de Indonesische „De mocratische Liga" (oppositie) heb ben president Sukarno om een on derhoud gevraagd. (De Democratische Liga bestaat uit gematigde en rechtse politici, die zich verzetten tegen het nieuwe door president Sukarno benoemde parle ment. De president liet zich tijdens zijn bezoek aan Japan in vernietigen de termen over de Liga uit). Malakka's premier tevreden over Nederland De premier van Malakka, Toenkoe Ab dul Rahman kwam gisteren uit Londen op Schiphol aan op doorreis naar Malakka. Z(jn perschef deelde mede, dat de premier door de Nederlandse regering geheel te vreden is gesteld inzake de garantie dat van Nederlandse zijde geen provocaties tegen Indonesië zullen worden gericht. Berichten als zou hij niet voldaan zijn over deze garanties zijn volkomen uit de lucht gegrepen. De perschef verklaarde d-it naar aanlei ding van een beweerd penagesprek van de premier met de Londense correspon dent van het in Malakka verschijnende dagblad Uitusan MaLaju. Hierin zou de premier verklaard hebben, dat zijn rege ring ontevreden was over de garanties van Nederlandse zijde en dat de provoca ties tegen Indonesië reeds geschied zou den zijn door de troepenzeniddngen. Uit de verklaring van de perschef blijlet echter, dat genoemd blad in het geheel geen correspondent in Londen heeft en dat het bewuste persgesprok niet gehou den is. De premier verklaarde gisteren nog le Londen. „Tijdens mijn verblijf in Neder land heb ik de verzekering gekregen, dat de Nederlandse regering op geen enkele wijze wenst Indonesië te proviceren. Het is de wens van dte Nederlandse regering Nieuw-Guinea onafhankelijk te laten worden, zodra het land daartoe geschikt is. Ten einde deze onafhankelijk voor te bereiden is de Nederlandse regering be gonnen met de opleiding van de bevolking van Nieuw-Guinea". T)ATRICE LOEMOEMBA, de algemeen voorzitter van de Kongolese na- ■*- tionale beweging, heeft gisteren een informatie-opdracht aanvaard. Hij zal donderdag in de loop van de ochtend aan de Belgische minister voor Kongo, Ganshof van der Meersch, verslag uitbrengen over de mo gelijkheid om de eerste Kongolese regering te vormen. Loemoemba verklaarde dat de ngsformatie die hij zal voorstellen zal afhangen van de contacten met de par tijen. Maar, zo voegde hij daaraan toe, ik beschik nu reeds over een meerder heid. Ik zal die verruimen en het staat vast dat ik donderdag een regeringsploeg kan voordragen. De informateur onderstreepte dat hij zal trachten een regering van nationale eenheid voor te dragen. Hij deed eer roep tot samenwerking en verzocht de Europeanen vertrouwen te hebben in de ontwikkeling en op hun post te blijven Zoals bekend kreeg de partij van Loe moemba bij de verkiezingen de meeste stemmen. Kasavoeboe Inmiddels wordt uit Leopoldstad ge meld dat de Abako-partij heeft geëist dat haar leider. Kasavoeboe de grootste rivaal van Loemoemba staatshoofd Kongo zal worden. Wordt deze eis niet vervuld, dan zou de Abako niet aan eer centrale Kongolese regering willen deel- Een tweede voorwaarde zou zijn dat de centrale regering het door de Abako zelf gevormde bestuur zal erkennen. D( provinciale regering is door de Abako het leven geroepen naast het provinciale bestuur in Leopoldstad. Mochten deze eisen van de Abako niet worden ingewilligd, zo blijkt uit Belgi sche persberichten, dan ls de kans groot Londen-Wash in gt on O Vooraanstaande regeringsfunctionaris sen in Londen hebben meegedeeld dat on langs in Washington de ministers van de fensie van de V.S. en Groot-Britannië, Thomas Gates en Harold Watklnson, overeenstemming bereikt hebben over een steeds wijzigend schema om hun met H- bommen uitgeruste lange-afstandsbom- menwerpers over de gehele wereld te verspreiden. Hierdoor hoopt men te bereiken dat Rusland nooit precies de Amerikaanse en Britse lange-afstandsbommenwerpers zal weten te vinden. Aangenomen wordt dat de twee landen tezamen over 2.000 opera tionele lange-afstandsbommenwerpers kunnen beschikken welke H-bommen kunnen De betekenis van de overeenkomst is dat Groot-Britannië en de V.S. in het ge heim hebben vastgesteld van welke bases hun bommenwerpers zullen opereren en welke hun aanvalsdoelen zullen zijn. Naar schatting hebben de V.S. in de ge hele wereld ongeveer 120 bases. De Britse bases in het buitenland, waarvan H-bom- menwerpers kunnen opstijgen, liggen o.a. in Kenia, de Middenafrikaanse federatie, op Cyprus, Malta, Aden, Lybië, Singapore en Hongkong. dat Kasavoeboe en zijn volgelingen de overdracht van de soevereiniteit e afzonderlijke staat vormen. Op de meeste plaatsen droog - morgen warmer Dc Bilt verwacht tot woens dagavond Aanvankelijk op- klaringen later weer toenemen de bewolking. Op de meeste plaatsen droog weer. Zwakke tot matige wind tussen zuid west en zuid. Vrij koude nacht. Morgen overdag iets hogere temperatu ren dan vandaag. (Opgemaakt om 11.15 u.) ZON EN MAAN Woensdag 15 juni: zon op 4.19, onder 21.01, maan op 00.27, onder 11.41; 16 juni laatste kwartier. Strandverwachting Morgen wisselend bewolkt, maar droog. Matige z.w. wind, in de middag 16 a 17 graden C., zeewater 14 graden C. Na morgen achter regenfrontje aanvoer van warmere occaanlucht met zuidelijke HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen 7 uur VUss Eeldc De Bilt Twente Londen Adam Brussel Grenoble Nice Berlijn Athene Ajacclo f bew

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 1