Eén op de zeven kiezers is °P lid van een partij toiletzeep heet Organische meststoffen van belang voor goede druif Organisatie plattelandsvrouwen werkt ook in de steden Bormann vermoord in Buenos Aires? Vochtigheid en zuurstof spelen grote rol Vraag naar jongeren sterk gestegen NIEUWE LEIDSCHE COURANT 9 WOENSDAG 8 JUNI 1960 Is politiek het werk van enkelingen? (Van onze parlementsredactie.) POLITIEKE ACTIVITEIT is het werk van enkelingen. In de Verenigde Staten zijn ongeveer evenveel actieve burgers als er ac tieve misdadigers zijn. Wie deze ver gelijking deprimerend vindt, kan zich troosten met de wetenschap dat in de meeste samenlevingen in het verleden de misdadigers naar ver houding veel talrijker waren. Aan deze geestige uitspraak van de Amerikaanse geleerde Alfred de Grazia moesten we denken, toen we na een re kensommetje tot de ontdekking kwamen dat in Nederland toch nog ongeveer 850.000 personen lid van een politieke partij zijn. Fier aan de kop marcheert de Ka tholieke Volkspartij met tussen de 450.000 en 500.000 leden. Daarna komt er een hele tijd niets en dan volgen de Partij van de Arbeid met 148.000 150.000 leden, de Anti-Revolutionaire Partij met bijna 100.000, de Christelijk- Historische Unie met 46.000 a 48.000 de Volkspartij voor Vrijheid en Demo cratie met ongeveer 35.000 leden. Het ledental van de kleinere partijen kan men in totaal op omstreeks 50.000 stel len. Twee partij-typen N eenvoudige berekenir dat gemiddeld slechts ven Nederlandse kiezers tevens dij een politieke partij is aangesloten. Het beste figuur slaat in dit opzicht de K.VP. met één lid op elke vier K.V.P.-kiezers. Het poverste komt de V.V.D. er af met slechts één lid op elke 21 kiezers. Tussen deze twee uitersten liggen de A.R. Partij (1 lid per 5,5 kiezers), de C.H.U. (1 per 10) en de P.v.d.A. ((1 per 12). De K.V.P. met haar verhoudingsgewijs hoge ledental is dus in ons land de meest uitgesproken „ledenpartij" of zoals men ook wel zegt een „massapartij". De V.VJ). Jaarverslag van Pv.dA. en A.R. voorbeeldig Schaken in Madrid Donner deelt nu eerste plaats In de veertiende (voorlaatste) ronde heeft Donner remise gespeeld tegen Pen rose. In het klassement staat htf nu ge lijk met Gligorio en Pomar, die hun par tijen wonnen. Uitslagen 14e ronde: Attard—Pietsch afg., QuistoliziDurao 10, Portisch O'KelJy '4, LehmannReally 1—0, Penrose—Donner VzV2, GligoricNei- kirdh 10, HeidenifeldPomar 01. Pach- iao—Walither «tg- Stand na de 14e ronde: 1, 2 en 3 Pomar, Gligoric en Donner 10 t, 4. Portisch 914 pt., 5, 6 en 7 Lehmann, O'Kelly en Pachmann 0 pt. en I.afg.. 8 Penrose 8 pt., 9 en 10 Quistolizd en Pietzsch 7 pt en 1 afg-, 11. Neikirch 6Vz en 1 afg., 12 Walther 5 pt. en 1 afg., 13- Heddenfeld 4'4 pt., 14 Durao 2'4 pt. en 1 afg., 15. Attard 1 Vz en 2 afg-, 16. Reilly Toch naar O.S. Chili accepteert - Italiaans aanbod Het Chileense Olympische comité heeft het aanbod van de Italiaanse regering. ;dat de financiering behelsde van een af vaardiging naar de Olympische Spelen In Home. aanvaard. In verband met de natuurrampen, die ihet land zo zwaar hebben getroffen, be sloot Chili eind april zijn inschrijving voor Rome in te trekken. De hiervoor Ibestemde gelden zouden dan kunnen norden aangewend om de schrijnende nood onder de getroffen Chileense be volking te lenigen. Bij monde van haar ambassadeur in intiago, de heer Mario Lucciclli, bood de Italiaanse regering aan, de van uitzending van een Chileense ïaar Rome voor haar rexening te in. De president van het Chileense blympische Comité, de heer Alejandro Vera, heeft thans doen weten dit aan- i te accepteren en dat zo spoedig mo- kelijk de omvang van de delegatie zal porden bekend gemaakt, t Ofschoon de Italiaanse regering hier- lor geen enkele restrictie heeft gemaakt Chili zich beperken tot de ploeg, zo- 3 die in grote lijnen reeds eerder was stgesteld. Deze zal bestaan uit een sketbalploeg, ruiters, schutters en at- daarentegen met haar relatief lage leden tal kan men het duidelijkste voorbeeld van een „kiezerspartij" of een „kader partij" noemen. In de loop van de laatste negen jaar zijn de K.V.P. en de A.R.P. tengevolge van ledenwinst of stemverlies meer en meer „ledenpartijen" geworden. Ander zijds hebben de V.V.D. en de C.H.U. door stemmenwinst of ledenverlies meer en meer het karakter van „kiezerspartij" ge kregen. In 1951 was namelijk maar één op de vijf (thans vier) kiezers tevens K.V.P.-lid. Bij de A.R.P. was de ver houding toen 1 op de 6,5 (thans 5,5) bij de C.H.U. 1 op de 7,5 (thans 10), bij de P.v.d.A. 1 op de 11,5 (thans 12) en bij de V.V.D 1 op de 16 (thans 21). Het sprekendste geval is dat van de V.V.D.. die kennelijk haar stemmenwinst niet gepaard heeft kunnen doen gaan met een evenredige ledenwinst. Eer ingelegd het onlangs verschenen jaarverslag van de Anti-Re volutionaire Partij lazen. Deze partij, en in het bijzonder de secretaris, mr. W. R. van der Sluis, heeft met het verslag eer ingelegd. De vele tientallen gestencilde bladzijden binnenkort verschijnt het verslag in boekvorm behelzen gege vens zoals men die over de meeste dere partijen tevergeefs zoekt. Alleen de jaarverslagen van de socia listen kunnen met die van de antirevolu tionairen op één lijn worden gesteld. De jongste officiële jaarverslagen van de K.VJ*. en de V.V.D. omvatten niet meer d3n respectievelijk negen en zeven ge stencilde pagina's. De CJH.U. geeft wel een handig jaarboekje met adressen uit, maar geen jaarverslag. Geheimzinnig IN de jaarverslagen van de P.v.d.A. en de A.R.P. kan men gedetailleerde cij fers over de inkomsten en uitgaven van de partij lezen. Een accountantsverkla ring waarborgt de echtheid. De K.V.P. verschafte ons op ons verzoek haar jong ste ontwerp-begroting, een stuk dat in december jl. is behandeld in de bestuurs raad, waar niet-rooms-katholieke journa listen geen toegang hebben. -. Het liberale jaarverslag is vooral in financieel opzicht bijzonder geheimzin nig. Er is geen enkel cijfer over de financiën in te vinden! Toch mag men gezien de liberale verkiezingscampagne wel de slotsom trekken dat er in deze partij een flinke som geld wordt om- Van socialistische zijde heeft men er voor gepleit de politieke partijen langs wettelijke weg tot openbaarheid omtrent hun financiën te dwingen. Dit gaat ons le ver. De vrijheid van de partijen zon door zo'n wettelijke regeling gemakkelijk in het gedrang kunnen komen. Boven dien heeft men in het buitenland de er varing opgedaan dat er voldoende listige kunstgrepen zijn te vind Jn om zulke wet telijke voorschriften tot een dode letter te maken. Anderzijds staat echter ook voor ons wel vast dat partijen die zoals de A.R.P. en de P.v.d.A. in hun jaarver slagen open kaart spelen, de democratie een dienst bewijzen. I11 de tonnen DE kosten van de partij-apparaten lopen tegenwoordig in de honderdduizen den guldens per jaar. Zo had de ontwerp begroting van de K.V.P. voor het jaar 1959-1960 een eindbedrag van niet minder dan f 794.500. De P.v.d.A. kwam blijkens haar laatstverschenen jaarverslag voor het begrotingsjaar 1957-1958 reeds tot een eindcijfer van f 731.600. Hoewel de K.VP. driemaal zoveel leden als de P.v.d.A. heeft, geven beide partijen dus ongeveer evenveel geld uit. Aan de veelomvattende activiteiten van de so cialisten is dit trouwens ook wel te merken. De begroting van de A.R.P. voor 1960 heeft een eindcijfer van bijna f 294.000. De inkomsten putten alle drie partijen voor het overgrote deel uit contributies en voor het overige onder meer uit gif-' ten en bijzondere fondsen. Om een indruk te geven van de doel einden waarvoor deze grote bedragen worden uitgegeven, vermelden we dat de P.v.d.A. in één jaar tijd de volgende be stedingen deed: personeels, en bestuurs- kosten bijna f 152.000, organisatiekosten f 132.000, propagandakesten bijna f 156.000, scholing en studie f 148.000, subsidies f 121.000, diversen f 15.000. Weinig interesse N zou op het eerste gezicht geneigd zijn te zeggen dat de partijen wat minder voor propaganda en wat meer voor scholing en studie behoren uit te geven. Maar de vraag rijst of er voor politieke scholing en studie voldoende belangstelling is. Neem het aantal abonnees op de popu- lair-wetenschappelijke partijbladen. In antirevolutionaire kring maken sommigen zich bezorgd over het aantal abonnees op het maandblad Anti-Revolutionaire Staat kunde, dat vorig jaar van 1780 tot 1686 is gedaald. Wellicht maakt men zich iets minder (of juist nog meer?) bezorgd, als men weet dat het vergelijkbare Katholiek Staatkundig Maandschrift slechts een op lage van 1100 exemplaren heeft, terwijl het uitstekend verzorgde Socialisme en Democratie in 1958 op niet meer dan 2179 abonnees kon bogen. Zijn politieke activiteit en politieke be zinning dan toch het werk van enkelin gen? ME Meyer Hamel wordt gehuldigd De bekende theaterondernemer, Meyei Hamel, impressario op velerlei artistiek gebied en auteur van talloze revues, wordt op 15 juni a.s. 65 jaar. Hij zal dan tevens zijn 40-jarig toneeljubileum vie ren Op zijn 25ste jaar namelijk verwis- wisselde hij het vak van diamantslijper voor dat van beroepsartist; hij ging toen optreden als zanger van levensliedjes, waarbij hij zichzelf op de gitaar begeleid de. Later ging hij revues schrijven, die hij ook zelf ten tonele bracht en zó ont wikkelde hij zich tot ondernemer in het theaterbedrijf. In deze veertig jaren werd de jubilaris één der meest vooraan staande figuren van de „showbusiness" Een aantal van zijn vrienden vindt dit jubileum een alleszins gepaste gelegen heid om uiting te geven aan hun waarde ring voor zijn werken en zijn hteeds weer blijkende liefde voor het theaterbe drijf. Die vrienden hebben een comité gevormd, waarvan Otto Aurich, Cor Ble- kemolen, Heintje Davids, Herman Dei- nura, Joop Defourny, Max van Duren, Coro van Eyek, Nico Ortje, Guus Oster, Bob Peters, René Sleeswijk, Evert Smit, Pim Tholen en Karei Wunnin.k deel uit maken. Dit comité zal hem een hulde brengen en hem een receptie aanbieden op zater dagmiddag 18 juni a.s. van drie tot vijf uur in de foyer van Theater Carré te Amsterdam Men rekent er op, dat velen die dag van hun sympathie voor de jari ge jubilaris blijk zullen geven. Gerda Kraan liep 800111 beneden 01. limiet Gerda Kraan, de Haagse agente van politie, heeft het afgelopen weekeinde een zeer goede prestatie geleverd. Tij dens internationale wedstrijden in Erfurt liep zij de 800 meter in de formidabele tijd van 2 min. 08,9 sec. en bleef daar mede slechts 0.3 sec. boven het Ned- re cord, dat met 2 min. 08.6 sec. od baar naam staat. Met deze verrichting stelde zij zich kandidaat voor de Ned. Olympische ploeg aangezien de kwalificatie-eis op 2 min '2- is vastgesteld. Op het ogenblik bezet zij met deze nrestatie de zesde plaats op de wereld- -anglijst 1960 achte*- de Russiscft- dames Zinaida Kotowa (2.06.6), Ludmilla Chevt- zona (2.07.5), Yehaterina Parlyuk (2.07 6) Anna Raindch (2.07.7) en de Roemeense Mara Grecescu (2.08-8). Waterpolo Rotterdam en Meeuwen wonnen Voor de waterpolooompetitic van de KNZB zijn gisteravond twee wedstrijden gespeeld. De uitslagen waren: Heren- Eerste klasse A: UZSCRotterdam 13 en heren Eerste klasse B: PSVDe Meeuwen 0—7. Tennis De Internationale club van Nederland zal op vrijdag 10 en zaterdag 11 juni in Engeland uitkomen tegen Cam bridge. De ploeg zal bestaan uit de ten nissers P. van Eysden, H. van Dalsum, A. Kloezen, W. Breukink, J. Bijker en H. van de Weg. De wedstrijd omvat 21 partijen (12 enkelspelen en 9 dubbel spelen). Vorig jaar werd de ontmoeting in Rotterdam bij de stand 125 in het I voordeel van de I.C. Nederland wegens regen gestaakt. 1 Country Women s Association Australië is het land van de wederzijdse hulpverlening (Van onze correspondent in Australië, Leo 't Hart.) ER BESTAAN over wat tot „het platteland" gerekend moet wor den in Australië gemengde opvat tingen. Mijn woning staat op onge veer 20 kilometer afstand van de binnenstad van Sydney, doch ik wordt officieel geacht in „groot- Sidney" te wonen. Doch winkelmeisjes puzzelen bij bestellingen er vaak over, of wij nu in „de country" wonen of niet. En mogelijk als gevolg van die puzzel, is de organisatie van „plattelands- iwen" even zo goed in het hart van steden als Sydney en Melbourne actief werkzaam. Gaat die organisatie van „plattelands- rouwen" niet vergelijken met een ge lijksoortige organisatie in Nederland, dan komt ge verkeerd uit. Zoals het „platte land" van Australië allerminst verge lijkbaar is met hetgeen in ons land daai- onder wordt verstaan. Country en outback Eigenlijk hebben we hier twee soorten .plattelanden", de „country" en „out- back". Het woordenboek zal u vertellen, dat „country" als „platteland" moei worden aangemerkt en „outback" als „binnenland". Doch dan komt de vraag waar dat platteland ophoudt en het bin nenland begint De organisatie van de Australische plattelandsvrouwen maakt zich daa. geen zorgen over, zij noemt zich de „Country Women's Association" en spreidt haar activiteiten niet alleen uii die „country" en „outback", doch betrekt ook het hartje van de metro pools in haar zorgen. Nu zij geconstateerd, dat de C.W.A. oorspronkelijk alleen voor die bewoners de echte „outback" bedoeld was ar ware activiteit en grote betekenis heb ik vaker gezien in plaatsen op 300» 4000 kilometer van die metropool- vandaan. In plaatsen waar onderling contact voor het belangrijkste deel dooi de „huis-radiiozender" wordt onderhou den. Waar vrouwen op de eenzams „homesteads" soms honderden kilome ers van elkaar verwijderd wonen en de .pedaalzender" voor haar de enige di recte verbinding met de buitenwereld In plaatsjes als Alice Springs en Br» ken Hill in de onmetelijke Northern Territory heb ik het zij hier bekend naar die onderlinge praatjes van de ..verstrooide" huisvrouwen middels hei eenvoudige zendapparaat mee zitten luis- teren en allerlei intieme huiselijke m>. dedelingra aangehoord. Maar men heeft in die gebieden wei nig geheimen voor elkaar, hoe kan het anders wanneer zo maar in de luchi gepraat moet worden? Teneinde het leven van die geïsoleer de vrouwen te verlichten, werd dt C.W.A. omstreeks 1920 opgericht. Vit logeren Eén van de goede daden der C.W.A. was en is, om die vrouwen uit de „out back" een enkele maal per jaar er eens uit te halen en gelegenheid te geven toi logeren in of nabij de grote steden of aan de zee. Er zijn daartoe in de loop der jaren hier en daar ook vakantie huizen voor de vrouwen gesticht. De organisatie komt ook tehulp, wan neer door ziekte een vrouw uit de een zaamheid naar een ziekenhuis in stadje of stad moet, waar zij zich mogelijk nog eenzamer voelt. Doch dan komen de vrouwen van de C.W.A, haar opzoeken en leggen zodoende een band tussen de vrouwen van de „outbaok" en de stad. Waar de vrouwen van dat achterland veelal uitsluitend door de inboorlingen van het land omringd zijn op de bedrij ven, trokken zij zich ook wat meer het lot dier oorspronkelijke bewoners van Australië aan en werden voor hen instel lingen gesticht. De organisatie van de C.W.A. die op een brede basis staat, groeide snel en in de staat Nieuw Zuid Wales waar zij haar heilzaam werk be gon, zijn thans ongeveer 30.000 lid van deze organisatie. De Jongste af deling bevindt zich „ergens" langs de Darling Rivier. Rest-rooms Vertaal u „rest-rooms" maar rustig in „rust-kamers". Die rust-kamers rijn het kenmerk voor de C.W.A. En hier mee kom ik middenin onze metropools terecht, want ge kunt die rust-kamers even zo goed vinden in Tibooburra of Waukarlycarly als in Sydney, Mellbour- ne„ Brisbane of dn welke andere atad in dit land. Die rust-kamers geven de vrouw en het meisje in de grote stad gelegenheid om te rusten na het vermoeiende winkelen; de vrouw van de „outback" kan er na een afmattende tocht te paard, in auto of eigen vliegtuig zich baden en verkle den. Ze vindt er alle hulp die ze nodig heeft. En zo gaat het ook in de grote De kantoor- en winkelmeisjes kunnen er na het werk zich „opknappen"; de bejaarde vrouwen die overdag met haar tijd geen raad weten, lezen er haar krant of tijdschrift, moeders kunnen er te recht, om de baby te verzorgen. Iedere vrouw of meisje, van welke rang, stand, geloof of nationaliteit is er welkom, lid maatschap van de C.W.A. wordt zelfs niet gevergd. En wat die nationaliteit betreft, de C.WA. spant zich uitermate verdienste lijk in om ook onze immigrantenvrouwen tot zich te trekken. De bestuurs- en comitéleden bezoeken vaak de kampen en nodigen er de im migrantenvrouwen niet alleen uit, doen nemen die in haar auto ook mee naar clubbijeenkomsten waar zij hartelijk welkom zijn. Voor deze „country" orga nisatie bestaan geen grenzen van stad of platteland: die zijn overgroeid. De organisatie van Australische „plat telandsvrouwen" is mede aan de vrou wen in de stad ten goede gekomen! Argentinië boos over Eichmanns ontvoering De Argentijnse regering is ge prikkeld, maar niet veront waardigd over de ontvoering van Adolf Eiohmann. Men verwachtte in de loop van vandaag een nota, waarin dit aan de Israëlische re gering wordt meegedeeld. Mogelijk zal Argentinië Israël verzoeken zijn ambassadeur in Buenos Aires terug boekhof Nat. jeugddamtitel Haagse damjeugd in finale I Gisteren werd in Utrecht de halve fi- •tiale gespeeld in de wedstrijd om dc Jeugdclubdamtitel. De Haagse jeugd- tammers wisten beide wedstrijden tegen resp. Ons Genoegen uit Utrecht en Gez. Samenzijn uit A'dam met 73 te win nen, waardoor zij zich van een plaats in Ie finale verzekerden. De uitslagen waren: Ons Genoegen—ZMD: W- Lekkerker- cr—F. C. H. Ivens 2—0- W- Heest—F v. d. Velde 1—1 P de Graaf—R- Lin- emans 0—2. G- Gietema—T. v. d. Star -2. E. Sekeres—G. Leroy 0—2. Totaal g!s.Z-M-D: L. de RooyF. C- H vens 0—2, H. v. Westerloo—F v. d. telde 0—2, F. v. Kuik—R- Lindemans 2—r Spruyt—F. v. d- Star 0—2, J- Berkhauer -G. Leroy 1—1. Totaal 3-7- Eindstand: ZMD 4 pt-, GS 1 pt.; OG 1 Dt Ned. kanoploeg naar OS Naar aanleiding van de goede resulta- fcc, die de Ned. kanoploeg in Wuppertal p Herdecke behaalde, heeft net Ncd flympisch Comité besloten een ploeg in schrijven voor de Olympiscae kano- fedstrijden op het Lac Aibano en we! p de volgende nummers, kl. lOCO meter. P 1000 meter en kl. 4 x 500 meter Het f nog niet bekend, welke kaao«aarders fcderland zullen vertegenwoordigen. De teest serieuze kandidaten zijn" Geurts. inuppe, Wij sen. Beunder. Laarand en Regelmatige groei bevorderen groei niet mogelijk. In dit verband moet de grond in goede conditie zyn. De vochtkoudendheids- en de zuurstofvoorzieningsfactoren zijn hier bij zeer belangrijk. Een regelmatige bemesting met organisch materiaal is noodzakelijk om deze twee eigenschappen te verkrijgen. Enerzijds zorgt dit voor het verhogen van de vochthoudendheid en anderzijds zorgt het voor een goede doorluchting van de grond. Naast vocht moeten de wortels immers )k over zuurstof beschikken. Ook kun- ;n verschillende soorten organisch ma teriaal als leveranciers van voedings stoffen gelden. Ten behoeve van de druiventeelt wordt echter over het al gemeen te weinig gebruik gemaakt van organisch materiaal. In een druiven- streek als het Westland is het niet over bodig hieraan enige aandacht te besta- Nu rijst de vraag welke organische bemesting dan het meest geschikt is de druiventeelt. Elke soort van deze mest heeft haar eigen voor- en nadelen. Rotte mest bijv. is meestal wel goed. maar kan wel eens te grote hoe veelheden keukenzout bevatten. V.A.M.- compost kan door haar hoge kalkgehalte vooral op dc kalkarme gronden goede diensten bewijzen. Bovendien is dit ma teriaal gemakkelijk in te werken. Op kalkrijke gronden daarentegen moet een regelmatig gebruik worden afgeraden. Voorts kan gebruik gemaakt worden van ongeboren mest, die nogal vrij kort is en daardoor gemakkelijk onder te werken is. Ook Schiedammer mest is goed bruikbaar, hoewel hiermee minder organische stoffen worden toegediend dan met de andere genoemde meststof- Omdat in de druivenkassen slechts een geringe grondbewerking mogelijk is, kan het onderwerken of doorwerken van organische mest bij druiven niet zo ge makkelijk plaatsvinden. Veel kwekers zien dit als een bezwaar bij gebruik van deze bemesting. Toch behoeft het on diepe doorwerken geen bezwaren op te leveren. Wel moet dan de kasgrond vrij vochtig worden gehouden. Droogt de grond te veel, dan zullen verschillende van deze meststoffen makkelijk tot schimmelvorming overgaan. Wanneer bemesting echter vroeg in de winter wordt toegediend, zal uitdro ging tot een minimum beperkt blijven. Wat verder in het voorjaar is de mest dan grotendeels verteerd. Bij druiven behoeft een onderteelt geen nadelige gevolgen te hebben voor het hoofdge was. Uiteraard is het zaak om uit de diverse gewassen het juiste te kiezen. Gewassen, die de langste groeitijd vra gen en die het diepst wortelen, richten hier de meeste schade aan. Eind maart, uiterlijk half april, moet de onderteelt geoogst zijn. Een kritieke periode voor de druif is de tijd, direct na het oogsten van de onderteelt. Door de onderstaande gewassen is immers de luchtvochtigheid in de kas steeds aan de hoge kant geweest. Zij ondergaat een plotselinge daling bij de verdwijning van het bodembedekkende gewas. In de meeste gevallen zal men dus genood zaakt zijn de kasgrond enige malen vochtig te maken nadat de onderteelt is verdwenen. Temeer omdat het druiven- gewas in die tijd nog weinig schaduw geeft en de kasgrond dus sterk kan uitdrogen. Een goede ontwatering van de grond is voor een ongestoorde groei van het druivengewas onontbeerlijk, maar nu tegenwoordig op bijna alle bedrijven de druivenkassen van een goede drainage zijn voorzien, behoeft dit niet meer te worden aanbevolen. Bovengenoemde punten betreffen hoofdzakelijk dus de bodem en de bemesting voor zoverre deze kunnen meewerken aan het ver krijgen van een druif, die door het ver krijgen van een prima kwaliteit en goede houdbaarheid gekenmerkt wordt. Haagse na-competitie JAC verloor van Omas (2-1) De na-competitie is bijna ten ein de. Zaterdagmiddag wordt op het Die Haghc-terrein de laatste wed strijd: Die IfagheRAS gespeeld. De wedstrijd vangt om 3 uur aan. waarna om 5 uur de bekeruitrei king in de kantine van Die Haghe zal plaats hebben, waarvoor de eer ste elftalspelers van SHS die be slag op de beker hebben gelegd alsmede dc bestuursleden van de deelnemende verenigingen worden uitgenodigd. Gisteravond werd echter nog een wed strijd gespeeld: Omas—JAC. Het was voor JAC de laatste wedstrijd en bracht in zoverre een verrassing, dat de oranje hemden hun eerste nederlaag leden. Het was overigens een wedstrijd, met een rommelig karakter en 'slecht voetbal. JAC was aanvankelijk iets sterker, doch kwam nauwelijks gevaarlijk voor het Ornas-doel. De Ornas-aanvallen waren wat minder in aantal, doch veel gevaar lijker en uit een daarvan werd in de 33e min. gescoord. De rust ging met een 1—0 voorsprong voor Ornas in Na de hervatting werd iets beter gespeeld. Tal rijke kansen werden, vooral door de JAC-voorhoede, om zeep gebracht, doch in de 25e min. was het P v. d. Maas. die met een goed schot de partijen op gelijke voet bracht. Vijf min later had Lagen dijk van Ornas zijn club weer aan de lei ding gcholDen (21) en daarbij is het dan gebleven. Dc stand is thans: SHS JAC Loosduinen SVGT Die Haghc RAS Semper Altius SV 35 9 8 1 0 17 41— 9 9 6 2 1 14 34—18 8 6 1 1 13 20-13 9 3 3 3 9 33-31 9 2 3 4 7 2631 9 1 4 4 6 10-23 8 1 3 4 5 19—23 8 1 3 4 5 13-18 8 1 3 4 5 14—31 9 1 3 5 5 1325 te roepen om zijn ontevredenheid tot uidrukking te brengen. De Israëlische nota, die nog wordt be studeerd, schijnt geen melding te maken van de manier waarop de Israëliërs hun jacht op Eichmann hebben gemaakt en hoe zij het land konden verlaten zonder te worden gecontroleerd. Zoals bekend, is het vrijwel zeker dat Eichmann per vliegtuig is ontvoerd. Inmiddels heeft het Israëlische week blad Haolam Hazeh gemeld dat de vroe gere nazi-leider Martin Bormann In april te Buenos Aires met een aantal In jecties is gedood door een joodse arts. die hem had herkend. Er kon in Tel Avlv echter geen officiële bevestiging of ontkenning van dit bericht worden ver- Volgens het bericht was Bormann er tien jaar geleden in geslaagd Argentinië te bereiken. Hij had kans gezien identi teitspapieren op een andere naam te ver krijgen. In tegenstelling tot Eichmann had hij ook kans gezien om voor de in eenstorting van Duitsland een groot for tuin naar Argentinië over te maken en hij installeerde zich dan ook luxueus in een voorstad van Buenos Aires. Een Duitse dokter in de Argentijnse hoofd- stad verloste hem door middel van een operatie van een litteken op zijn voor hoofd, waaraan men hem zou kunnen herkennen. Alles ging goed tot Bormann in ver band met hartklachten een dokter van joodse afkomst raadpleegde. Deze dokter kreeg o.a. argwaan toen Bormann hem vertelde van de operatie die hjj aan zijn voorhoofd had ondergaan. De arts vroeg advies aan een joodse organisatie die van mening was dat de doodstraf die in het Neurenbergse proces over Bormann was geveld, moest worden uitgevoerd. De dokter begon toen Bormann injecties toe te dienen die hem na verloop van tijd doodden, en stelde daarna zelf de overlijdensakte op, aldus het bericht. Sfeer in *1 gezin De tyNieuice Leidtcheer in I Turkse militairen straks toch in de politiek? Generaal Cemal Gursel, de nieu we leider van Turkije, heeft giste ren verklaard dat hij zich, als het landsbelang zulks eist aan het hoofd zal stellen van een politieke partij, die zich ten doel stelt de beginselen van de revolutie ten uit voer te leggen. Sedert enkele dagen doet in Ankara het gerucht de ronde dat militairen, die ont-| breid, slag nemen uit het leger, wellicht een Sommige militairen zouden al willen „Partij van nationale eenheid" zullen op-1 aftreden en naar hun kazerne willen te- richten, die naast de bestaande Democra-1 rugkeren, omdat huns inziens hun taak tischg partij van Menderes en de repu-'is afgelopen. blikeinse beweging van Inönu gaat op- Intussen zullen de verkiezingen, die het nieuwe bewind in het uitzicht heeft gesteld, waarschijnlijk niet meer deze herfst kunnen worden gehouden. Gezien de moeilijke verbindingen in de winter zou dit een uitstel tot het komende voor jaar betekenen. Bijgevolg zou het mili taire bestuur nog een tiental maanden moeten aanblijven. Het opstellen van een nieuwe grondwet ondervindt vertraging door meningsver schillen over het aantal leden van het Comité van nationale eenheid, dat in de overgangsperiode de wetgevende macht vormt. Volgens sommige militairen moet het comité niet meer dan twintig leden tellen, zoals tot dusver, terwijl de leden anoniem zouden moeten blijven. Een an dere opvatting is, dat het comité met •ijftigtal leden moet worden uitge- Nu schoolseisoen afloopt ^OALS uit de maandelijkse cijfers over vraag en aanbod op de ar beidsmarkt blijkt, is de vraag naar arbeidskrachten in mei sterk geste- fen. Deze vraag had vooral in de ouwnijverheid, de houtverwerkende industrie, de metaalnijverheid en de sector kantoorpersoneel vooral be trekking op jongens (70 procent). De werkgevers hopen er namelijk op dat aan het eind van het schooljaar vele leerlingen die de school gaan verlaten nu reeds een betrekking zullen zoeken De werkloosheid onder vrouwen nam ook verder af, terwijl de vraag belang rijk toenam. Ook hier deed het nade rend einde van het schooljaar de vraag naar jonge arbeidskrachten toenemen, met name naar meisjes voor de kleding industrie, naar winkelpersoneel en naar administratieve krachten. In alle gebieden daalde de geregis treerde arbeidsreserve, doch het sterkst in de noordelijke provincies (landbouw) en in Noord- en Zuid-Holland (horeca, visserij en landbouw). Ook in Zeeland was de daling belangrijk. In dc metaalnijverheid wordt het te kort aan arbeidskrachten steeds groter. Verschillende bedrijven moeten daardoor lange levertijden bedingen. In dc schoen industrie en in de wollen stoffen-indos- trie in Noordbrabant heerst echter de laatste maanden enige slapte die men door werktijdverkorting opvangt.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 9