CETALAC Twintigduizend M-brigadiers De gelukkige wereld" zien „Geïmporteerde" artsen in V.S. worden ontslagen Debat over ontwapening voortgezet ?9J Interview Eisenhower toch naar Japan Landbouw in N.-Guinea komt moeizaam op gang Salzburg heeft grootste toneel van Europa Niet gaar te krijgen! Rusland helpt Indonesië aan staalfabriek Inbreker specialiseerde zich in tapijten Chefarine ,4 5 Slechte scholing is gevaar voor Amerika Ongeveer 4000 dokters die hun op leiding in het buitenland hebben ge had, zullen worden ontslagen uit Amerikaanse ziekenhuizen met ingang van 1 juli, omdat „hun medische scho> ling en kennis of hun Engels zo ge' hrekkig is dat zij een bedreiging vor men van de ziekenhuispatiënten én de Amerikaanse maatstaven voor medi sche behandeling", aldus bericht de Wall Street Journal. Het blad vervolgt: „Deze maatregel, waartoe Amerikaanse medische organi saties hebben besloten na een onderzoek naar de kwalificaties en een examen van zeven uur op het gebied van medische kennis en Engels, zal naar verwachting ook worden toegepast op ongeveer de helft van de 3300 in het buitenland op geleide dokters die dit land anders op een tijdelijke verblijfsvergunning waren binnengekomen in 1961." Als reden voor het nieuwe systeem wordt door Wall Street Journal genoemd „de ernstige kritiek op de kwalificaties van in het buitenland opgeleide dokters. Deze kritiek is zowel van patiënten als van doktoren afkomstig". In de periode van twaalf maanden tot 30 juni zijn uit de Philippijnen de meeste dokters op een tijdelijke verblijfsvergun ning in de Verenigde Staten aangekomen, nl. 1982. Bij de andere nationaliteiten waren 650 Turken, 512 Mexicanen, 402 Perzen, 304 Koreanen, 296 Grieken, 287 Japanners, 279 Indiërs en 269 Duitsers. Amerikaanse medische autoriteiten verklaarden dat sommige van deze dok toren zo onbekwaam of slecht geschoold waren dat zij een gevaar vormen. i I Rusland heeft gisteren formeel zijn nieuwe ontwapeningsplan ingediend dat de Amerikaanse troepen anderhalf jaar de tijd zou geven om Europa te verlaten. Bij het indienen van de voorstellen op de ontwapeningsconferentie te Genève zei de Sowjet onderminister Valerian Zorin dat een oplossing van het ontwape ningsplan „zelfs nog dringender" gewor den was door de gebeurtenissen welke ge leid hadden tot het mislukken van de Parijse topconferentie. Het nieuwe plan wil alle middelen om kernwapens te vervoeren afschaffen en tegelijkertijd de opheffing van alle mili taire bases op buitenlands gebied en de terugtrekking van buitenlandse troepen binnen de eigen grenzen. Het pl^n dat drie stadia kent stelt een tijdslimiet van 12 18 maanden voor de uitvoering van deze maatregelen in de beginfase. Van westelijke zijde is volkomen duide lijk gemaakt dat de beginfase van het Sowjet-plan voor het westen in zijn hui dige vorm onaanvaardbaar is. Zorin zei later op een persconferentie dat de Sowjet regering misschien haar nieuwe plan aan de algemene vergadering der V.N. zal voorleggen, indien hier geen overeenstemming bereikt zou kunnen worden. Hij zei verder dat zijn regering tegen gedeelteliike ontwapeningsmaatre gelen gekant blijft. washington j}e y.S. zijn van oordeel dat de pogin- 1 gen om tot een ontwapening onder doel treffend toezicht te komen, moeten wor den verdubbeld. In een nota aan de Sow- jetunie, in antwoord op de jongste voor stellen van premier Chroesitsjef, ver klaart de Amerikaanse regering dat de ontwapeningscommissie te Genève, de aangewezen instantie is om deze voorstel len te bestuderen. DIT is een van de harde feiten uit de wereld van vandaag. Er zijn nog altijd een 600 miljoen kinderen ziek en hongerig. Zij krijgen niet vol doende te eten, zij hebben geen kleren, zij wonen in krotten en sla pen op lompen, zij krijgen gebrekkig onderwijs en dit alles bij elkaar is oorzaak, dat zij geen vreugde en blijdschap, geen gelukkige jeugd kennen, en daarom kunnen zij ook niet opgroeien tot gezonde volwassenen. Ten behoeve van hen werd kort na de jongste oorlog het Kinderfonds van de Verenigde Naties (Unicef) opgericht, dat in de voorbije veertien jaren in meer dan honderd landen al miljoe nen kinderen heeft geholpen om ge zond te worden, heeft geholpen aan voedsel, en heeft bijgestaan bij over stromingen, aardbevingen of bij wat voor rampen ook. Kinderfonds van de V.N. vraagt hulp MAAR nog is de nood groot. Er zijn nog 600 miljoen kinderen ziek en hongerig. En ook zij zien uit naar hulp. Om die hulp te kunnen geven is er geld nodig, veel geld. De Nederlandse jeugd heeft dit begrepen en een bedrag voor Unicef bijeengebracht. De Nederlandse M- brigade n.l. heeft gisteren in Utrecht, de stad van Sint Maarten, die echt wist wat geven was, op uitnodiging van de stichting Het Nederlands Zuivelbureau een nationale manifestatie bij gewoond, waarvan de opbrengst ten goede kwam aan Unicef. M-dag U, heette deze manifestatie. De M van Melk en de U van Unicef. Haar werd in een groots spel de wereld voorgetoverd, die ontstaat als er tussen de mensen meer begrip en samenwerking komt en waarin ook de rechten van het kind worden gerespecteerd, dus, wat men kan noemen Advertentie 11 Probeer óók die Rheurcatiek van al te sebnddei. Neem Kraschen om dit wonder zelf te beleven. Ge zult Uzelf 'n ander mens v< jeugdiger, kwiek, vief en weer Want met de onzuiverheden in bloed, door Kruschen's vijf minerale zouten losgemaakt en afgevoerd, ver dwijnen ook die Rheumatische pijnen en maakt Uw stramheid plaats voor dat monter lenig gevoeL 600 miljoen kinderen lijden honger Cialve -lip vdcxt chxbkel-leMceï- eter- Nederlandse jeugd komt in actie heel Nederland hadden wel naar Utrecht willen komen, maar in de Bernhardhal van het Jaarbeurscomplex was maar voor 20.000 brigadiers plaats, dus 16.000 van hen moesten worden teleurgesteld. Om die teleurstelling enigszins te verzachten is er van de ge hele manifestatie een kleuren film gemaakt, die binnenkort in alle Nederlandse bioscopen zal draaien, zodat ook de te- leurgestelden kunnen zien wat er gisteren allemaal is gebeurd. maakt en gezongen. Meer dan twee duizend jongens en meisjes verleen den aan het spel hun medewerking, en dat zij de jeugdige toeschouwers wisten te boeien bleek overduidelijk uit het donderend applaus en ge fluit, dat na afloop van elk nummer uit de 20.000 kelen opsteeg. In een gelukkige wereld is ook voldoende eten. Aan allen werd een lunchpakket uitgereikt, waarin zich naast broodjes met kaas en ham, ook een beker melk, een ijsje, een beker chocolade en een sinaasappel bevon den. Prinses Beatrix en prins Albert zogen beiden met evenveel smaak him melk met een rietje als de 20.000 jongens en meisjes om hen heen dat De 20.000 gelukkigen hadden, al vorens zij in de Bernhardhal het spel „De gelukkige wereld" konden aanschouwen, nog eerst te defileren voor twee koninklijke gasten, wier aanwezigheid extra glans gaf aan deze manifestatie. Hare Koninklijke Hoogheid prinses Beatrix, ere-voor- zitster van de stichting Nederlands Comité Unicef en Zijne Koninklijke Hoogheid prins Albert van Luik .ere voorzitter van de Belgische M-bri- gade, hadden gevolg gegeven aan de uitnodiging de uitvoering van het spel bij te wonen. Prins Albert kwam per helikopter naar Utrecht, waar hij werd verwelkomd door de Prinses, en beiden begaven zich toen, met ge volg, naar het defilé-podium, dat stond opgesteld bij de Paul Kruger- brug aan de Weg der Verenigde |Uggg Naties. t Voorafgegaan door het Politie Muziekgezelschap Utrecht trokken de 20.000 M-brigadiers aan het hoge gezelschap voorbij. In de Bernhardhal sprak de bur gemeester van Utrecht, jhr. mr. C. J. A. de Ranitz, een kort woord van welkom. Hij bood prinses Beatrix een cheque aan voor het Neder lands Comité Unicef, prins Albert voor het Belgische Roode Kruis en mr. F. H. A. de Graaf voor het Ne derlandse Roode Kruis. Toen begon het spel, het grootste zaalfestijn, dat ooit in Nederland is gehouden. Het werd opgevoerd op een speelpodium van maar liefst 150 bij 30 meter. En dit podium was her schapen in een wereldtuin, verdeeld over de vijf continenten Europa, Amerika, Azië, Afrika en Australië. - - Stef Kleyn had het spel geschreven p naar ideeën van Carel Briels. Wat werd getoond was in elk opzicht een gélukkige wereld, waarin veel licht en lucht is, en veel spel en sport. Er waren balletten, en er was een circus met beren, honden en zeeleeuwen, acrobaten en jongleurs, er was een clown en een vliegende trapeze. Er werd gedanst gespeeld, muziek ge- Voor een van de M-brigadiers eindigde de dag wel bijzonder groots, n.l. voor Eric Erkelens uit Amersfoort. Hij was de 500.000ste M-brigadier. Met muziek werd hij ingehaald. En voor een van de me despelers eindigde de dag zeer tra gisch, n.l. voor de flamingo, die zeer welwillend was afgestaan door Avifauna. Op het ogenblik, dat prinses Beatrix en prins Albert de Bernardhal betraden zag hij kans zijn kooi te ontvluchten. En hij vloog recht in de bek van de beer Miky van het circus Toni Boltini, die hem opat met huid en haar. Waaruit duidelijk blijkt, dat een beer van melk alleen niet in het leven kan blijven. ROB JACOBS, twaalf jaar oud en reporter van een Utrechtse schoolkrant, weet recht op zijn doel af te gaan. Gisteren, op de M-dag-U in Utrecht, stapte hU opgewekt naar de loge, die gere serveerd was voor de koninklijke gasten. In de loge zag Rob zich geplaatst tegenover de burgemees ter van Utrecht, De Ranitz. Rob vroeg de eerste burger van Utrecht beleefd doch dringend, of hij prinses Beatrix en prins Albert even voor zijn krant mocht inter viewen. De burgemeester pleegde over leg met de koninklijke gasten, toonde de perskaart van Rob en kwam even later terug met de teleurstellende mededeling, dat er geen tijd voor een interview was. Rob nam de mededeling in ont vangst, zoals het een ras-reporter betaamt: hij stelde de burgemees ter zelf maar enkele deskundige Er werd gisteren ook een auto verloot onder de 20.000 melkbriga- diertjes. Aafje Schut, elf jaar oud, won en zij kan nu haar vader op vaderdag een omvangrijke ver rassing bezorgen: een echte auto voor brigadier van politie Schut, die wel een rijbewijs, maar geen vervoermiddel bezit. 'Mak* lief stuk. doperwtjes, patates.- geef daar «rwl Calri Mayonaise bij! Mmm... zo'rt ontdekking tnaakt Uw maaltijd dubbeldekker LEUKE VERRASSING VOOR UW IDEE! Een idee om Calvé Mayonaise te gebruiken bij de warme maaltijd kunt U ook vinden. Vrij gemakkelijk zelfs. Want al proevende zult U ontdekken dat Calvé Mayonaise bij heel veel gerechten past. Vind zo n idee. U doet er Uzelf en Uw eters plezier mee. En bovendien beloont Calri elk bruikbaar idee met een leuke, welkom verrassing Zend Uw dubbeldekker idee per briefkaart aan Calvé, postbus lOOO, Delft. De ideeën moeten voor 1 juli 1960worden ingestuurd en worden bet eigendom van Calvé. Maék. er méé* van met Calvé I Het Witte Huis heeft laten weten dat er niet wordt gedacht aan wijziging van president Eisenhower's voorgenomen be zoek aan Tokio, van 19 tot 22 juni a.s. Het is een beleefdheidsbezoek aan een grote zusterdemocratie en bedoeld ter versterking van de Amerikaans-Japanse vriendschap, aldus de verklaring. Advertentie Verf met gemak en...- van Ceta Bever Ruim 1000 ha per jaar erbij Veel animo voor bosbouiv RUIM duizend hectaren worden jaarlijks aan het landbouw areaal in Nederlands Nieuw-Gui- nea toegevoegd. Dat lijkt heel wat, maar als het tempo niet wordt opgevoerd, zal het onge veer een halve eeuw duren, voor- Omstreden Festspielhaus 26 juli open Vele duizenden kinderen waren gisteren in Utrecht om deel te nemen aan de „M-dag-U", de nationale M-manifestatie voor de Unicef. Een van de hoogte punten van deze dag was het défilé voor de autoriteiten en eregasten. e'heff behoi evesti e sch( v het merki isen rekepi chappe ooi blij gemee slasten kapiti ting en 314) Als we onze voedingsmidde len willen koken, zetten we ze in het water, laten dat aan de hook komen, en na korte of lange tijd merken we, dat de zaak gaar is. Dat is de er varing van alle dag die de meeste lezers weinig zal boeien, omdat zij alleen in het geweer komen, wanneer door een ongelukkige samenloop van omstandigheden het eten niet gaar blijkt te zijn. Op gevaar af onder verdenking te komen op deze plaats een kookrubrlek te willen beginnen, meenden wij bovenstaande inleiding toch moei- ljjkt te kunnen missen. Want die hele kokerij Hikt zö doodgewoon, dat we er werkelijk geen moment bij stilstaan. Is het bijvoorbeeld niet merkwaardig, dat een groot deel van ons voedsel gaar wordt bü ceii tem peratuur die juist tegen het kookpunt van water (100° C) ligt? Het had ook anders gekund. Zou het eten pas gaar worden bij een hitte van 120 C, dan zou de normale kookwijze geen toepassing hebben kunnen vinden. „Mogelijk niet", zal een lezer ver zuchten, .Maar wat deert me dat?' Inderdaad, dit verschijnsel raakt eigenlijk alleen degenen die emigra tieplannen koesteren, of op andere wijze belanden tussen de bewoners van de hoogvlakten van Ecuador. Bolivia of Peru. Want deze mensen kunnen met de beste wil van de wereld hun eten niet op normale wijze koken. Dat wil zeggen, zij kunnen het wel koken, maar krijgen het niet gaar. De verklaring hiervan ls vrij eenvoudig. Water kookt op zeeniveau bjj 100° C, TOCH IS HET ZO! 1000 m hoger komen, ligt het kookpunt ongeveer 3* lager. En de hoogvlakten waarvan hier sprake is, zijn zö hoog, dat het kook punt van water tussen 12 en 15 lager komt te liggen dan op zeeniveau. De temperatuur van kokend water, die in het hoogland tussen 88 en 85 C schommelt, blijft daardoor te laag om de verschillende voedingsmiddelen gaar te krijgen. De bevolking van die streken (die uiteraard te arm is om zich de luxe van een snelkookpan te veroorloven) heeft zich aan dit ongemakkelijke verschijnsel aangepast op precies de zelfde wijze als wij doen, wanneer we iets willen bereiden, waartoe het kookpunt van water te gering blijkt, nl. door bakken en braden. Gepofte maïs, geroosterd vlees, gebakken vis, het zijn even zovele smakelijke gerech ten op de weliswaar minder uitgebreide Indiaanse spijskaart. Want een gekookt ei tje wordt bU het ont bijt niet verstrekt, hoogstens een spiegelei. De weinige Amerikaanse of Euro pese families, wier voorkeur naar de gekookte maaltijden blijft uitgaan, kunnen zich desgewest comprcssie- kooktoestcllen aanschaffen, die door verhoging van de druk het kookpunt van het water tot ver boven 100 C kunnen opvoeren. Over de culinaire nadelen van bet hoogland behoeven zij dus geen traan te laten. Over tranen gesproken, wist u, dat zilte druppels uiteindelijk de ont dekking van de penicilline hebben mogelijk gemaakt? Daarover een volgende keer. Indonesië en de Sowjetunie hebben een overeenkomst gete kend voor de bouw van een staal fabriek op West-Java, waarbij de Sowjetregering een krediet van 100 miljoen dollar aan Indonesië zal verlenen, zo heeft het Indone sische persbureau Antara mede gedeeld. De fabriek, die een produktiecapaciteit van 100.000 ton per jaar zal krijgen, zal in Tjilegon op West-Java worden ge bouwd. Het persbureau verklaarde, dat nog niet bekend was, wanneer de bouw een aanvang zal nemen. Van het Sowj et-krediet zal 35 miljoen dollar gebruikt worden voor de aankoop van uitrustingen, machinerieën cn bouw materialen in de Sowjet-Unie. Er zullen Russische deskundigen naar Indonesië worden gezonden om plannen te ontwer pen en om verdere voorbereidende maat regelen te treffen, aldus Antara. In het bos ivachtte hij zijn kans af Voor de rechtbank te Zwolle is gevangenisstraf van een jaar en negen maanden (met aftrek en een voorv delijke terbeschikkingstelling) geëist tegen de dader van een aantal tapijten diefstallen op de Veluwe. De dader, de 45-jarige G. J., technisch hoofdambtenaar bij de „IJssel Centrale" vestigde zich in de loop van 1959 te Zwolle. Vandaar uit ondernam hij zijn strooptochten. Daar de politiebewaking na de eerste diefstallen was verscherpt, was hij genoodzaakt uiterst omzichtig te werk te gaan. In de vooravond fietste hij de Veluwe op, en ging een dicht bos in niet al te ver van het huis, waar hij van plan was zijn slag te slaan. Daar kroop hij dan in een slaapzak en sliep tot on geveer twee uur in de morgen. Met de fiets in de hand begaf hij zich vervolgens naar het huis, verschafte zich toegang, rolde zo veel tapijten op, als hij maar kon dragen en verdween met de buit ift de duisternis. Diep in het bos verborg hij de tapijten, en fietste rustig Enkele dagen later kwam hij met zijn auto terug, om de tapijten te halen, waarna hij ze o.a. in Groningen, Leeu warden en Zutphen aan de man bracht. Hij legitimeerde zich hierbij met een rij bewijs, dat hij op een van zijn tochten had gestolen en dat hij had vervalst. De dagvaarding vermeldde negen adres sen in Hattem, Heerde, Wapenveld Naarden. Op zeven daarvan miste i tezamen 32 tapijten. In twee woningen nam verdachte tezamen 466 gulden en een rijbewijs mee. Deze diefstallen werden alle gepleegd tussen 13 mei en 31 oktober van vorig jaar. In 4% jaar pleegde L. op de Veluwe en in het Gooi tezamen 33 in braken met als buit 55 tapijten. Tijdens de behandeling van de zaak bleek, dat huiselijke en financiële moei lijkheden L. tot stelen hadden gebracht. De officier begreep niet waarom ver dachte zon voorliefde vr.or tapijten had. Vooral daar ze niet zo gemakkelijk weg te bergen zijn. Verdachte merkte op. dat zij niet het minste risico opleverden, daar hij ze altijd over binnenwegen ver- Het nieuwe Festspielhaus in Salzburg, een der meest omstreden theatergebou wen in Europa, is na drie-en-een-half jaar gereed gekomen en overgedragen, in afwachting van de openingspremière van de „Rosenkavalier" op 26 juli staande. Het interieur heeft een-heel apart ka rakter gekregen door gedurfde kleuren combinaties. De bouwmeester, professor dr. Clemens Holzmeistcr, die jarenlang als staatsarchitect in Turkije werkzaam is geweest, moest er rekening mee houden dat het nieuwe gebouw bij het oude Festspielhaus moest aansluiten, ook wat de gevelhoogte betreft. Zijn ontwerp kreeg in Oostenrijk veel bijval, maar had ook veel kritiek te verduren. Het nieuwe Festspielhaus. dat 210 mil joen schilling heeft gekost, bezit volgens deskundigen een bijna ideale akoestiek. Het toegepaste elektro-akoestische sys teem is iets heel bijzonders. Men kan een geluid als bijvoorbeeld van hoefgetrappel van het toneel af de gehele zaal rond laten gaan. tech- oneel van Europ hoofdtoneel heeft een oppervlakte zestienhonderd vierkante meter, wj naast twee zijtonelen. Men kan ook o vijf elektrisch gedreven, van elkander afhankelijke rijdende hefpodiums be schikken. Ook de orkestbak kan op ver schillende hoogten gebracht worden. Voor de bouw van het nieuwe Fest spielhaus heeft men eerst aanzienlijke stukken van de Monn" tuurlijke achtergrond van het complex vormt, opgeblazen. Het gebouw staat nu vast tegen de berg aan en past geheel in de bestaande omgeving. Een straalvliegtuig van de Ameri kaanse marine is na een mislukte kata pultstart op een helikopter gebotst op de marine-luchtbasis Patuxent in de staat Maryland. Er zijn vijf doden te betreuren. Voorts werden twee personen, beiden burgers die naar de start keken, gewond geraakt. Advertentie Vier middelen die betrouwbaarzijnl Vier werkelijk betrouwbare middelen helpen elkaar en... doen wonderen I De vier geneesmiddelen van Chefarine „4" worden in de hele wereld op grote schaal gebruikt. Ze hebben hun vol komen betrouwbaarheid wel zeer af doende bewezen. Stuk voor stuk hebben zij millioenen mensen baat gebracht. Tezamen in één tablet verenigd werken zij nog beter en helpen vaak waar andere middelen falen. Chefarine „4" is een middel tegen pijnen en griep, dat Uw vertrouwen inderdaad waard is. *WliïTÏÏÜTTH777FnTÏÏTTW &J6MEQZ3Z2Z3BBHL Tegen pijnen en griep. GeschiW voor de gevoeligste maig, warn die wordi beschermd door hel bestanddeel Chetaroe. 20 tabl. 10.80. Voordelige gezinsverpakking 100 labl. 13.50 dat een oppervlakte als de Noord oostpolder in cultuur zal zijn ge bracht. De oppervlakte, die op 1 januari j.L reeds met klapper, nootmuskaat of cacao en koffie was beplant, was iets minder dan die van de Wieringermeer, n.l. 17.054 ha. De heer J. G. Rozenboom. directeur .an economische zaken in Nieuw-Gui nea, die deze gegevens verstrekte, is van oordeel, dat het knelpunt van de land bouwkundige ontwikkeling gelegen is in de hoeveelheid goede grond, het aantal mensen en de belangstelling van de be volking voor de teelt van marktgewas- sen. De uitbreiding van de teelt van ex portgewassen in Nederlands Nieuw-Gui- nea moet nagenoeg geheel komen van de bevolkingslandbouw. In Australisch Nieuw-Guinea is dat anders: daar levert de ondernemingslandbouw een zeer be langrijke bijdrage tot de export Indien nu het gouvernement zich erop gaat toeleggen een bepaald gewas in een streek te introduceren, dan moet in de eerste plaats worden gezocht naar ge- gchikte grond, die niet overal in ruime mate aanwezig is. Bovendien moet de bevolking voor de plannen warm wor den gemaakt cn als dat is gelukt, bepaalt de geringe bevolkingsdichtheid het tem po van de aanplant, zo zei de heer Ro zenboom. Kivart hectare Bij dit alles mag niet worden verge ten, dat de verbouw van gewassen voor de dagelijkse voedselvoorziening van het gezin doorgang moet vinden. Als de Pa poea handelsgewassen wil telen, dan moet hij dat als het ware in zijn vrije tijd doen. Dit betekent, dat een Papoeagezin per jaar niet meer dan een kwart hec tare in cultuur kan brengen Dit impli ceert: het kappen en branden van het bos. het bewerken van de grond, het planten en onderhouden van de aanplant enz. Het komt er dus op neer, dat voor het in cultuur brengen van 1200 ha grond niet minder dan 4800 Papoeagezinnen in geschakeld moeten worden. Zoals reeds eerder gemeld ligt het in de bedoeling met financiële steun van de E.E.G. in de Grime Sekoli-vlakte een landbouwplan uit te voeren. Een deel van de vlakte zal worden drooggelegd voor de stichting van een gouverne- ments-landbouwbedrijf van 1250 ha, met daaromheen 600 gezinsbedrijven van ge middeld 3 ha, voor de teelt van voedings gewasseen en cacao. Deze vlakte is nau welijks bewoond en men overweegt men sen van elders aan te trekken. Of dit al leen Papoea's zullen zijn is nog niet be kend. Wèl staat vast, dat de gezinsbe drijfjes een inkomen zullen opleveren, waarmee geen enkele Europese kolonist tevreden zou zijn. Wat de bosbouw betreft: het aantal gewassen en cacao. Deze vlakte is nau- buitenlandse aanvragen is zeer groot. Tot heden ls er nog maar één concessie ver leend en wel die op Palau Adl by Kai- mana aan een Australische firma. Optie is verleend aan buitenlanders op boscom- plexen aan de Warsomsonrivler In de on derafdeling Sorong, op Japen, In het bo- demriviercomplex achter Sarml. in het gebied van Nabire en by de Argoeni- baai by Kaimana. Nederlandse bedreven hebben nog geen belangstelling getoond voor het houtbestand van Nieuw-Guinea. Nieuwe olie voor 2-tact motoren In de Caltex Centrale Laboratoria is tijdens de afgelopen vier jaar gewerkt aan een nieuw soort olie voor twee- tact motoren, dat dezer dagen door de Caltex-groep over de gehele wereld op de markt wordt gebracht onder de naam Caltex 2-T Plus. Deskundigen, die zich met de ontwik keling van de nieuwe olie hebben bezig gehouden en uitgebreide proeven hebben genomen in laboratoria en op de weg, menen, dat Caltex 2-T Plus aan de hoogste eisen voldoet, o.a. geringe kool afzetting op de zuiger(s) en in de uit- laatpoortcn, goede smering, positieve roestbescherming van lagers en geen ver vuiling van bougie (s). De nieuwe olie is by service-stations verkrijgbaar in blikjes en met benzine vermengd in de pomp. De prijs is gelijk aan die van de twee-tact olie, die Caltex tot nu toe leverde. Koppel-puzzel Door omzetting der letters kan men van elk paar woorden der onderstaande woor den een aardrijkskundige plaatsnaam in Nederl. vormen. De beginletters van de plaatsnamen vormen de naam van een water in Z.H. aren helm drom Nero damp Lien doorn top koude rag lever dan klaar eng rust item bier geen radar net Oplossing vorige puzzel. Horizontaal: 1. fontein-Be. 2. reaal- does, 3. Isar—kader. 4. terra—lire. 5. Spa- aai—ges, 6. tint—renet. 7. rakel—Riga, 8. A.D.ereopen, 9. merelpat.t. Verticaal: 1. Frits—tram. 2. o.e.—sepia— de, 3. naar—anker, 4. tarra—tere. 5. el kaarlel, 6. IdaLier--op, 7. nodigni- pa, 8. beerEeget, 9. cs-rcstant.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 5