pinksteRen Chroesjtsjef is te ver gegaan gm ïlicuwe gei&sctfe (üiuuranl Opstand in Tibet laait weer op Straaljagers öp eilanden bij Ned. Nieuw-Guinea HP1 hamol weer vandaag! U-2 vernietigd boven China Protest tegen reis van de Karei Doorman Akkoord bij N.K.F. Vier Afrikaanse staten willen onafhankelijkheid KOELKASTEN Chroesjtsjef naar Cuba SCHILDER ZELF MET ZATERDAG 4 JUNI 1960 BUREAUS: Steenstraai 37 Directie, Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling Tel 31441 ABONNEMENTEN 7,50 oer kwartaal 2,55 per maand- ƒ0.59 pei week Eenenveertigste jaargang no. 11885 OirscUe: r uibMKg loofdredmclettx. Dr. E. DIEMEB CHRISTELIJKEATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Stantoaslicfi Is gbfbltoen mgn hert ia legljenspotr PINKSTERFEEST - tendings feest 1 Lees het laatste nieuws op de pagina „Geestelijk Leven" in het Zondagsblad Het feest van Vandaag dit iveten die ervaring: Hij is, Hij leeft en blijft ons in Zijn geest nabij God, ivelk een openbaring. Uw bruid vlecht op dit feest haar psalmen tot guirlanden, gedreven door Uw Geest spreekt zij Uw woord tot aan de verste stranden. Vertroosting voor wie treuren de zwakke die tot sterke wordt het levenwekkend Woord, zijn al de gaven die Gij op 't Pinksterfeest hebt uitgestort. Hoe zullen 1 vij ons werk doen in geloven zo Gij niet in ons zijt? Laat nooit geloof in eigen kracht het heil van U in ons ontroven. Laat 't licht van Uwen Geest heel ons bestaan doordringen opdat ons hart zijn ztvakheid kent de weg en dwaalweg onderkent en leven mag uit Uive zegeningen. HET WITTE HUIS heeft Chroesj- tsjefs verklaring op zijn i Moskou gehouden persconferentie als zou president Eisenhower hem hebben gezegd, dat de Verenigde Staten gekant zijn tegen een her eniging van Oost- en West-Duits- land „absoluut onwaar" genoemd. Voorts werd medegedeeld, dat de President op de hoogte is Chroesjtsjefs opmerkingen op be doelde persconferentie, maar dat geen commentaar zal worden gege ven op diens kleinerende persoon lijke toespelingen op de Amerikaan se president. Zoals gemeld ver klaarde de Russische premier, dat Eisenhower alleen maar geschikt is, directeur van een kindertehuis te worden. Naar aanleiding van Chroesjtsjefs her nieuwde dreigement om met raketten toe te slaan tegen bases, waarvan vliegtuigen mochten zijn opgestegen om het Russi sche grondgebied binnen te dringen, ves tigde het Witte Huis de aandacht op vroe. ge re verklaringen, dat de Ver. Staten hun bondgenoten standvastig zullen bijstaan. Waarnemers te Washington menen, dat Chroesjtsjef bepaald duidelijk heeft ge maakt, niet voornemens te zijn verder HERM. STEGGERDA T\E WANHOOP van hun onderdrukt volk heeft de Tibetanen ertoe ge- bracht nieuwe aanvallen te doen op de Chinese oommunisten. In ver schillende delen van het land is de guerillastrijd weer opgeleefd. In Sji- gatse, een van de belangrijkste steden, zou een grote volksoploop hebben plaatsgevonden. In de Indiase grenssteden komen tal rijke berichten over gevechten binnen. De opstand in Sjigatse zou zijn uitge broken nadat de Chinezen anti-commu nistische activiteiten onder de volgelin gen va-n de Pantsjen Lama hadden ont dekt. Sommige monniken zouden zich openlijk tegen het bewind van de com munisten hebben verzet. De Pantsjen Lama zelf zou huisarrest in zijn paleis te Lhasa zijn opgelegd, omdat de Chinezen hem niet meer vertrouwen. Sinds de op stand van maart 1959 werd de Pantsjen Lama zoals bekend beschouwd als een marionet van Peking. Vluchtelingen uit Tibet zijn echter van mening dat de guerillastrijders geen enkele kans hebben tegen de Chinese legers. In kleine groepen hebben de strijders zich in de bergen verzameld, doen aanvallen op kon vooien, opslagplaatsen etc. en trekken zich dan weer snel in het berggebied terug. De Chinezen zouden taanse steden garnizo< steTkte van 1000 a 2000 pen ter sterkte van militairen. De aanleg vliegvelden wordt in snel tempo a de meeste Tibe- nen hebben ter enkele tientallen Het Canadese blad Montreal Star schreef gisteren dat de vlieger van een U-2 spionagevliegtuig zich en zijn toestel twee jaar geleden boven communistisch China heeft vernietigd toen jachtvlieg tuigen boven hem kwamen en hem tot landen wilden dwingen. Volgens het blad heeft het dit verno men van een gezaghebbende zegsman te Washington. Het toestel werd bestuurd door een lid van de kleine groep nationa- listisch-Chinese piloten die zijn opgeleid voor de U-2. Communistisch China heeft tegen deze vlucht geprotesteerd maar er werden in die tijd zoveel protesten ingediend dat de kwestie weinig aandacht trok, aldus de Montreal Star. Ambtenaren van het ministerie van de fensie te Washington hebben desgevraagd meegedeeld niets te weten over dit inci dent. TELEGRAMWISSELING KONINGIN EN KONING Koningin JuKana en koning Boude- wijn hebben na afloop van het bezoek A/[)| Van H.M. met prinses Beatrix aan België telegrammen gewisseld, waarin beiden erkll de overtuiging uitspreken de banden *n hét Nederlandse en Belgische volk zijn vèretevigd. Vassed De Bank van Frankrijk heeft gisteren de aankoopprijs van goud verlaagd we- 1 jéns de toestroming van dit metaal naar d« Franse markt. ONC gezet. Volgens berichten uit Sikkim zijn langs de grens met Nepal grote militaire installaties aangelegd. Er zouden in Tibet reeds achttien militaire vliegvelden ge reed zijn. Het is een trieste foto, die Wil liam Smith van Associated Press deze week in de Zuid- chileense stad Castro genomen heeft. De aarde heeft gebeefd, huizen en fabrieken zijn bezwe ken, een eenzame oude man zit verdwaasd en doelloos op de stoeprand. Een foto, die het zomerse Nederland vlak voor Pinksteren bereikt. En wij mo gen voor het Pinksterfeest de schreiende ellende van Chili niet verdoezelen. In het Pink sterevangelie wordt ook, en met nadruk, gewag gemaakt van bloed en vuur en rook walm. Maar die profetie loopt uit op „de grote en doorluchtige dag des Heren" en: „het zal zijn, dat al wie de naam des Heren aanroept, zal behouden worden". MAANDAG Tweede Pink sterdag zal ons blad niet verschijnen en zijn onze kan toren gesloten. Nieuwe Leidsche Courant. Voor ons gevoel is het haringsei zoen pas helemaal begonnen als de Koninginneharing puikje van het puikje is aangeboden Dit is dan gisteren op Soestdijk gebeurd door een delegatie uit Katwijk. De vis is gevangen door de KW 25 en aangevoerd door de KW 23, en schipper Jacob van Beelen (foto) mocht het oranje vaatje de Koningin aanbieden. Kampeerboerderij afgebrand Door onbekende oorzaak is gisteren de kampeerboerderij van de heer L. Bos te Jipsingboertange (gemeente Vlagt- wedde) in brand geraakt. De gehele boerderij ging verloren. De woning van de familie Bos. die voor de boerderij ligt, werd behouden. De schade wordt geschat op f 100.000. DE INDONESISCHE MILITAIRE AUTORITEITEN bespreken de per manente legering van afdelingen straaljagers op de eilanden tegen over Nederlands Nieuw-Guinea. Men zal namelijk een eskader Iljoesjin- 28-bommenwerpèrs en een aantal transportvliegtuigen voor lange afstan den daarheen zenden, aldus heeft een woordvoerder van de Indonesische luchtmacht medegedeeld. Reeds enige tijd patrouilleren Indonesische straaljagers bij Nieuw-Guinea. De Indonesische luchtmacht ver keert zoals wij reeds in een deel onzer vorige edities meldden in een toestand van waakzaamheid om sa- te werken met het leger op West-Java in verband met „de ge spannen toestand op Nieuw-Guinea". die een gevolg zou zijn van de spoe dig te verwachten aankomst van Ne derlandse oorlogsbodems. Tevens heeft de Indonesische diploma tieke vertegenwoordiging in Den Haag bij de Nederlandse regering een protest overhandigd tegen het zenden van de Karei Doorman naar Nederlands Nieuw- Guinea. De woordvoerder van het Indonesische ministerie van buitenlandse zaken. Ganis Ilarsono, die dit mededeelde, noemde de komst van de Karei Doorman een vijandige daad tegen de Indonesische regering. Hij zeide, dat deze maatregel provocatief, agressief en onverenigbaar iet het Indonesische beleid om het probleem Nieuw-Guinea langs vreed- weg tot een oplosing te brengen het Nederlandse beleid zou volgens Harsono een explosieve toestand in Temperatuur van Prins nog niet normaal De temperatuur van de Prins is, naar de behandelende geneesheren vanmorgen mededeelden, nog niet geheel normaal. Het verloop van de ziekte blijft zich gun stig ontwikkelen. Het conflict bij de Ncderlandschc Ka- belfabrieken te Delft is opgelost. Alle be trokken partijen hebben zich akkoord ver klaard met een regeling van de volgende inhoud sanjsen C. Vaststelling van een nieuwe gematig de vergoedingsregeling voor de be trokken commissarissen. Deze regeling was bij wijze van bemid deling voorgesteld door de heer J. B. de Rooij te Wassenaar aan de drie betrokken partijen, te weten: het bestuur der N.K.F. enerzijds en anderzijds de groep aandeel houders, die tegen het bestuur proce- deert, en de vreniging effectenbescher ming met enige andere aandeelhouders, die gezamenlijk bij het bestuur voorstel len voor de komende aandeelhoudersver gadering hebben ingediend. Zorin naar Genève Valerian Zonn, dè plaatsvervangend minister van buitenlandse zaken van de Sowjetunie, is gisterèn uit Moskou naar Genève vertrokken voor de hervatting van de tienlandênbesprekingen over ont wapening Hij werd vergezeld door leden van de Sowjetdèlegatie. Zuidoost-Azië ontstaan. Hij zei. dat Ne derland de verantwoordelijkheid vooi mogelijke gevolgen zou dragen. De woordvoerder van het Nederlandse ministerie van buitenlandse zaken heeft de overhandiging van de nota bevestigd. Deze wordt ahns bestudeerd. Als voorlopige reactie merkte de woord voerder op, dat de Nederlandse regering niet de verklaring kan aanvaarden, dat de Nederlandse maatregelen handelingen van vijandige strekking jegens Indonesië zijn. De vliegende anti-Hollander Het is opvallend dat beide stappen ge nomen werden aan de vooravond van Su karno's terugkeer van zijn wereldreis. De ontvangst op Kcmajoran staat ge heel in het teken van de anti-Nederland se actie, waarbij men alleen goedgekeur de anti-Nederlandse leuzen mag voeren. Sukarno de vliegende anti-Hollan der werd heden terugverwacht van zijn reis die 250.000 dollar heeft gekost. Hij zal volgens Ass. Press zijn land in verwarring vinden. De ernstigste bedrei ging komt voor hem van de zijde der democratische liga,, waarin zich het ver zet van mohammedanen, christenen, so cialisten en andere partijen tegen Sukar no's geleide democratie verenigd is. Toen er aanwijzingen kwamen dat Su karno communisten in het kabinet wil de benoemen, breidde de liga zich snel uit. In antwoord daarop heeft Sukarno tijdens zijn reis verklaard dat de liga de democratie met voeten treedt en dat de leiders sympathiseerden met de op standelingen op Sumatra en Celebes. De liga heeft toen Sukarno telegrafisch medegedeeld, dat zijn woorden „niet juist" waren en de communisten zijn aangemoedigd door Sukarno's uitval een grootscheepse aanval op de liga be gonnen. Spoetnik-Vief zichtbaar in Nederland De sterrenwacht in Utrecht heeft me degedeeld, dat in het komende week einde de Russische aardsateliiet Spoet nik-Vier aan de avondhemel te zien zal Drie onderdelen van deze satelliet be schrijven ieder een baan om de aarde. Dat zijn de laatste trap van de raket, waarmee de kunstmaan in een baan om de aarde is gebracht en die zo helder is als een heldere ster, de kunstmaan zelf en de capsule die naar de aarde had moeten terugkeren en verbranden in de dampkring. Beide laatste objecten zijn zo helder als een middelmatige ster. Zondagavond om 22.18 uur zal de kunstmaan in het zenit, gaande van zuid west naar noordoost, laag aan de he mel te zien zijn, terwijl om 23.40 uur de raket in het noordwesten laag aan de hemel gaande van west naar noord goed zichtbaar moet zijn. Maandagavond om 22.22 uur komt de raket goed zichtbaar in het oosten aan de hemel, gaande van zuid naar noord oost. Om 22.44 komt de kunstmaan zelf door de zelfde hemelstreek. Om 22.51 uur is de capsule in het zenit te zien, gaande van zuidwest naar noordoost. VIER Westafrikaanse staten de Ivoorkust, Niger, Dahomey en Opper-Volta hebben gisteren of ficieel volledige onafhankelijkheid gevraagd. Dit werd meegedeeld door Hamand Diori, premier van de republiek Niger, na een onderhoud van de premiers der vier staten met president De Gaulle. Dieri zei dat men de overdracht van alle bevoegdheden met name buiten landse politiek, defensie, financiën, ho ger onderwijs, internationale verbindin gen van de Franse gemeenschap aan de afzonderlijke staten die echter wel deel van de gemeenschap blijven uitma ken. had verzocht Een desbetreffend do cument is aan de president wiens ant woord thans wordt afgewacht overhan digd. De Franse minister van buitenlandse zaken. Couve de Murville, heeft op de slotvergadering van de huidige zitting van de senaat der Franse gemeenschap gezegd dat verandering in de structuur van de gemeenschap geen verzwakking van de solidariteit tussen Frankrijk en de nieuwe onafhankelijke staten op het gebied van het buitenlandse beleid in houdt President De Gaulle heeft in een toe spraak van vier minuten tot de Senaat van de gemeenschap gezegd dat zelfs, als ge\-olg van grondwetswijzigingen, de gemeenschap een andere vorm aanneemt, naar zijn oordeel „de geest en de waarde van deze grote instelling" niet zi^llên ver anderen. „Haar beginsel i6 de georganiseerde samenwerking van onze staten. Dat zal. naar ik aanneem, ook morgen nog zo De Gaulle eindigde met de woorden: „Laat ons onze gemeenschap in praktijk brengen. Dat zal strekken tot nut onze volken tot de gezondheid van staten en tot welzijn van de mensheid". Minister Couve de Murville heeft gezegd dat de toekomst van de Europese economische gemeenschap inhoudt dat er meer samenwerking tussen Europa Afrika komt ten bate van beide. De nister sprak er zijn vreugde over uit dat dit begrepen schijnt te zijn, daar de Afri kaanse staten de wens te kennen geven hun associatie met de EEG voort te zet ten. Couve de Murville zei dat aangenomen kan worden dat de betrekkingen tussen Afrika en Europa versterkt zullen wor den als de banden tussen Frankrijk en de andere staten van de Franse gemeen schap losser worden. Prijzen vanaf 225. VOOR SERVICE VOOR KEUS VOORLICHTING ISEGBEQ^ffl AALMARKT 4 TEL. 32176 nog zaken met Eisenhower te doen. Ook voor de opvolger van Ike maakt hij het moeilijk, nieuwe onderhandelingen aan te knopen. Er heerst alom wrevel over Chroesjtsjefs poging, Eisenhower te klei neren. Zijn woedende uitvallen hebben er alleen maar toe geleid, dat de republikei nen en democraten zich eensgezind ach ter de president scharen. De in Washington heersende indruk is, dat Chroesjtsjef door zijn aanvallen, niet alleen op Ike, maar ook op Nixon opzet telijk heeft getracht zich met Amerikaan se binnenlandse politieke zaken te be moeien. Hij wil Nixons kansen bij de verkiezingen van november al bij voor baat benadelen. Maar hij moet beseffen, zo redeneert men in Washington, dat zijn aanvallen Nixon eerder zullen helpen dan hinderen. Een Westduitse woordvoerder verklaar de dat het beneden de waardigheid van West-Dultsland is, te antwoorden op dc jongste beledigende aanval van Chroesj tsjef op Adenauer. Zoals gemeld wil Chroesjtsjef de 84-jarlge bondskanselier in een dwangbuis stoppen en naar een krankzinnigen-Inrichting laten brengen. De Russische premier Chroesjtsjef heeft een uitnodiging aanvaard voor een bezoek aan Cuba. Het tijdstip van het bezoek zal later worden bepaald. Chroesjtsjef heeft de uitnodiging aanvaard in een gesprek met Antonio Jimenez, de leider van de Cubaanse handelsdelegatie die deze week in Moskou is aangekomen. De Russische premier wenste het Cubaanse volk en zijn premier Fidel Castro succes toe „in de strijd om de vrijheid en onafhankelijkheid van het land." Chroesjtsjef zou ook van plan zijn. een bezoek aan Wenen te brengen. FLEXA verkrijgbaar bij Herenstraat 34 Nieuwe RU» 49 VERFHANDEL ij FLEXA aIA DEALER OEGSTGEEST KEMPENAERSTR. 71 TELEFOON 31705 FLEXA-Deoler Fa. H. Schutte Cr Zn Pinksterdagen met veel zon (Van 'eerkundige medewerker) De temperatuur steeg gisteren ook hier in het westen tot 23 a 24 graden Cel sius, en zoals zich vanmorgen liet aan zien zal de zon ook de komende twee dagen voor zomers weer blijven zorgen. Wel neemt het hogedrukgebied met het centrum bij Zuid-Zweden in betekenis af, waardoor ook in ons land de baro meter is gaan dalen. In Portugal komen onweersbuien voor en het is mogelijk dat tegen maandagavond de kans op een verspreide bui wat groter wordt, maar in zijn geheel genomen zullen wij van zomerse Pinksterdagen kunnen spreken, waarbij het ook langs onze kust bij fraai strandweer een grote drukte zal Warm weer De Bilt verwacht tot zon dagavond: Droog, zonnig en warm weer. Vannacht zwakke, morgen matige oostelijke wind. (Opgemaakt om 11.15 uur). Zon en maan Zondag 5 juni: zon op 4.23, onder 20.54; laan op 15.36, onder 2.20 uur. Maandag 6 junizon op 4.22, onder 20.55; laan op 16.53, onder 2.47 uur. 9 juni volle maan.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 1