Jliettiue jCeiirirfie ÖTouraitt Cals overweegt verhoging van de maximum studietoelagen Bezoek aan Julianasehool gezellig programmapunt hamol weer vandaag! Cuba zonder luchtmacht PvdA: Elke student recht op een beurs Slachtoffers van vorige Turkse regering werden gevonden in koelhuizen Kampeerinformatie voor het Pinksterweekeinde Kol. Eekhout deze week naar Nieuw-Guinea DONDERDAG 2 JUM I960 BUREAUS: Steeostraat 37 Directie, Redactae, Abonnementen- en Advertentie-afdeling TeL 31441 ABONNEMENTEN 7.50 oer kwartaal 2,55 per maand- 0.59 per week ADVERTENTIES 0,20 per milümetei Familieberichten f 0.1 P oer millimetei Eenenveertigste jaargang no. 11883 Or. B. DIEMEB CHR1STEL1JK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „5tantoastich is gbfblmn mgn bert ia teghenspoet" Wat sijn „TEKENEN DER TIJDEN"? Zie pagina 2 Lunch voor 20.000 KINDEREN Zie pagina 5 Toto-debat nog vóór het zomerreces 1 (Van onze parlementsredactie) Het is niet uitgesloten, dat de Tweede Kamer de wetsontwerpen tot regeling van de voetbaltoto (wijziging Loterijwet en loterij belasting) nog vóór het zomer reces in openbare behandeling zal ne men. Een en ander hangt af van de vraag of de schriftelijke voorbereiding tijdig zal zijn voltooid. Tweede-Kamer voorzitter dr. L. G. Kortenhorst verzocht de Kamer gisteravond aan het slot van de laatste vergadering voor de Pinkster- vakantie rekening te houden met de mogelijkheid, dat de toto-ontwerpen na de behandeling van de defensie-nota (op. 21 juni a.s.) aan de orde zullen worden gestelid. Naast deze ontwerpen komen ook nog o.m. het ontwerp-Prijzenwet, het wetsontwerp op de dierenbescherming en de sportnota voor behandeling vóór aanmerking. Explosieven ontdekt Bij graafwerkzaamheden ten behoeve van de aanleg van eeji waterleiding Hars kamp— Otterloo is men op oorlogstuig ge stuit. De Mijnopruimingsdienst is inge schakeld en deze gaat nu met een mijn- detector de rest van het traject, waar langs de sleuf moet worden gegraven, afzoeken. Er zijn tot nu toe reeds 79 mortiergranaten, een pantsergranaat, en kele handgranaten, alsmede ontstekings pijpjes en dozen munitie opgegraven. In 1945 zijn op deze plaats drie kinderen verongelukt doordat achtergebleven ex plosieven tot ontploffing kwamen. (Van onze parlementsredactie.) MINISTER CALS zal in overleg met zijn ambtgenoot van Financiën na gaan of het maximum van de rijksstudietoeslagen voor studenten kan worden opgetrokken. Bij de volgende begrotingsbehandeling zullen daarover nadere mededelingen worden verstrekt. Tijdens het Tweede- Kamerdebat over de „tweede nota inzake voorzieningen ten behoeve van studenten" zei de bewindsman van o. k. en w. gisteren, dat er stellig aan leiding is het maximum der studiebeurzen 2400) opnieuw te bezien nu uiteraard ook voor de student de kosten van levensonderhoud zijn geste gen (o.a. door de huurverhoging en de prijsstijging van de maaltijden). evr. Kuiper-Struyk (lib.). De heer Kieft o.a. vroeg de minister niet afwij zend te staan tegenover de mogelijkheid bij goede prestaties van de student, het renteloos voorschot naderhand om zetten in een studiebeurs. De bewinds in beloofde deze zaak nog eens ernstig te zullen bestuderen, al wees hij op de budgettaire en administratieve bezwaren dergelijke voorziening verbonden. In antwoord op een andere vraag zei dat verzoeken om renteloze voor schotten nooit worden afgewezen op grond van budgettaire moeilijkheden. Tachtig procent van deze aanvragen ■ordt ingewilligd. In het verleden maakte dit de indiening van suppletoire begrotingen noodzakelijk en het zou de minister niet verbazen wanneer zijn ambtgenoot van financiën hem ook dit weer een dergelijke aanvullende be groting zou moeten toestaan. 'Zie vervolg op pag. 9. De socialist dr. J. G. Tans heeft bij de bespreking van deze nota een motie ingediend, waarin minister Cals verzocht wordt een wettelijke regeling te ontwerpen, die bezitters van een v.h.m.o.-diploma het recht geeft op een vaste vergoeding van studiekosten, waarvan de hoogte af hankelijk zal moeten worden gesteld van de financiële draagkracht van ouders en verzorgers. De heer Tans hekelde de huidige me thode volgens welke studiebeurzen en renteloze voorschotten worden toegekend op grond van de cijfers, die de student op het eindexamen gymnasium of H.B.S. heeft gehaald. Hij vond een dergelijke TN MASSAGRAVEN EN KOELHUIZEN In Ankara en Istanboel zijn de lijken gevonden van slachtoffers van het vorige Turkse regime. Dit heeft een woordvoerder van het revolutionaire comité, dat werd ge vormd door het Turkse leger, gisteren meegedeeld. Volgens geruchten werden 90 slachtoffers gevonden. De woordvoerder, kolonel Allatli, be schikte nog niet over alle gegevens en kon de geruchten niet bevestigen. De kolonel zei ook, dat ongeveer 400 parlementsleden van de democratische partij van Menderes zijn aangehouden. Zij worden ondergebracht op het eiland Yassi, een marinebasis nabij Istanboel. Er is in Turkije een commissie inge steld, die een onderzoek zal instellen naar de verantwoordelijkheid van ex- president Bayar, ex-premier Menderes en andere leden van het vorige bewind. In de tenlasteleggingen wordt gesproken van schendingen van de grondwet, moord, corruptie en andere misdaden. Bij de berechting lopen enkele beschul digden de kans tot de doodstraf te wor den veroordeeld. Er zijn ook hoofdofficieren van het Turkse leger gearresteerd. Met leden van de democratische partij zouden de officieren een tegen-revolutie op touw hebben gezet. Zij zullen voor de krijgs raad verschijnen. Isme Inönu, de bejaarde Turkse staats- die leider is geweest van de oppo sitie tegen de regering-Menderes, heeft g niet besloten of hij een portefeuille de komende Turkse regering zal aan vaarden. Wel zal hij deelnemen aan de verkiezingen als leider van zijn partij. Met nadruk verklaarde Inönu, dat hij niet had geweten van de revolutie, die hij als volkomen rechtmatig beschouwt. Kleuter verdronken. Gisteren is het tweejarige jongetje Antoon B. Postema, n Groningen in het Winschoterdiep ge- •aakt en verdronken. (A dvertentie betaalt graag fl. 125,-1 Een bewering die waar wordt, wanneer u nu in de speciale aanbiedingserie van de Faam de moderne merk-cosruums ziet, die u voor 125,- kunt kopen! TOP-VOORDEEL NR. 12 slechts één week: HERENCOSTUUM 125,- HOOGSTRAAT LEIDEN Argentinië vraagt Israël rapport over Eichmann De Argentijnse minister van buiten landse zaken Diogenes Taboada heeft erop gezinspeeld dat zijn land de be trekkingen met Israël zal verbreken dan wel een formeel protest bij dat land zal indienen wanneer wordt be wezen dat Adolf Eichmann uit Argen tinië is ontvoerd. De minister heeft de Israëlische am bassadeur in Buenos Aires bij zich ont boden en hem gevraagd om volledige of ficiële gegevens over de zaak-Eichmann. De Argentijnse regering is thans bezig met het verzamelen van alle gegeve die met betrekking tot de zaak-Eichmai selectie niet rechtvaardig. Iedere bezitter van een v.h.mo.-diploma behoort zijns in ziens de kans te krijgen een studiebeurs te verwerven en daarbij dient het enige criterium te zijn: de financiële mogelijk heden van de ouders of de verzorgers noet in een wettelijke regeling wor den vastgelegd.-De heer Tans meende ook, dat het systeem van renteloze voor schotten geheel dient te verdwijnen. Voortaan zal alleen ,met studiebeurzen mogen worden gewerkt. Minister Cals zei, dat het hem prak tisch onmogelijk was de motie-Tans uit te voeren. Hij deelde overigens de me ning van de socialist, dat het recht op rijksstudietoelagen wettelijk dient te worden verankerd. Er moet te zijner tijd een regeling komen, waarin goede, ob jectieve normen voor de toekenning van beurzen zijn opgenomen. Aan zo'n rege ling zijn wij echter thans nog niet toe. Eerst moeten betere selectiemethoden worden ontworpen. Het voorstel van dr. Tans om iedere bezitter van een v.h.m.o.- diploma het recht op een beurs te ver- lenen, afhankelijk van de draagkracht der ouders, achtte de minister niet antwoord. Ook de opheffing van het teem van renteloze voorschotten ging hem te ver. Het rijk geeft per jaar al duizenden uit ten behoeve van elke stu dent. Het is redelijk dat een gedeelte daarvan terugkomt. Over de motie-Tans zal aan het begin van de eerstvolgende Kamervergadering worden gestemd. Diepenhorst (c.h.), Th. N verband met een te verwachten stroom van Duitse, Belgische en Fran- kampeerders In ons land tijdens de Pinksterdagen, zal de ANWB, in samen werking met dc ANVV een kampeer-in- formatiedienst in het leven roepen. Deze dienst zal van vrijdagmiddag af tot en met Tweede Pinksterdag informaties verstrek ker de beschikbare plaatsruimte op groot aantal kampeerterreinen in Noordholland, Zuid-Holland, Zeeland en Utrecht. Voot het verkrijgen va-n gegevens kan en zich wenden tot da g-renskiosken van de ANWB in Sluis, Wernhout en Eijsden, tot het mobiel i-nform-atiekantoor van de ANWB, dat zal worden gestationeerd zuidelijk onder de gemeente Ede. Langs rijksweg 12, de weg Duitse grens-Arnhero- Utreoht-Den Haag. Bij deze kampeer-imformatiedienst is ook ingeschakeld de loglesin-formatie- diènst van de ANW. Dit houdt in dat zich voor kampeerinlichbingen ook kan wenden tot de VW-kantoren in Nieuweschans, Groningen, Hengelo, Apel- j doorn, A-nrhem, Nijmegen, Venlo, Breda, Valkenburg. Maastricht, Amsterdam, Rot terdam, Den Haag, Utrecht, Delft, Dordrecht, H-oek van Holland, Katwijk, Leiden, Amersfoort-, Zandvoort. Haarlem en Alkmaar Nederlanders hadden Koningin en prinses voor zichzelf (Van een onzer verslaggevers.) Brussel, donderdag. DAAROVER waren we het dan gisteravond wel allemaal eens. Het koninklijk bezoek aan de Prinses Julianasehool aan dat kleine stukje Holland in dat grote Brussel was heel gewoon gezegd echt gezellig. De leerlingen, allen kinderen van in Brussel en omgeving werkende Neder landers, hadden hun Koningin en hun Prinses een half uur lang helemaal voor zich alleen. Zij zongen haar een speciaal voor deze gelegenheid ver vaardigd welkomstlied toe, waarvan het zeer simpele, maar melodieus ge toonzet refreintje luidde: „Hiep, hiep, hoera, Oranje hoven, hiep, hiep, hoera, Oranje hoven, leve onze Koningin en haar hele huisgezin." Zij droegen daarbij feestmutsen en zij zwaaiden al zingend enthousiast met papieren röod-wit-blauwe vlaggetjes. Ze zongen „Wilhelmus van Nassaue" en „Holland ze zeggen je grond is zo dras" en ook „Vorstin der Nederlanden", begeleid door een heuselijk schoolorkest, dat alleen voor deze bijzondere ontvangst was versterkt met een Belgische bassist op jaren. fcrinft{ heel genoegelijk, heel ge zellig. echt leuk. Aan de uitnodiging in het tweede cou- ,et van het welkomstlied „Komt u eens ven kijken, dat elk doet wat hij kan", gaf de Koningin graag gehoor. In de school was een kleine tentoonstelling in gericht van werkstukken door de leer lingen vervaardigd. Hare Majesteit en ook de Prinses bekeken ze met grote be langstelling. De bijzondere aandacht van de Koningin werd getrokken naar een prachtig tegeltje en spontaan vroeg zij het hoofd van de school; „Zou ik dat mo gen hebben?" En tijdens deze rondgang door de school, was het dat minister Luns en vice-admiraal Rost van Tonningen de gymnastische toeren verrichtten. „Goed or de rug", zei de minister. ,Die Rostlachte de Koningin ver goelijkend, toen ze haar opperceremo- niemeester aan het Zweedse rek zag. „Maar", voegde zij er aan toe, „ik doe het niet". op dat ogenblik helemaal geen fotograaf om de sportieve prestaties van deze twee autoriteiten op de gevoelige plaat vast te leggen. De fotografen be treurden dit zelf wel het meest. Ze waren ervan overtuigd, dat ze de plaat van de dag hadden gemist. Zo verliep dan het bezoek aan de Prin ses Julianasehool, gevestigd in de Rue d'Oultrément te Brussel. Het duurde helaas maar kort. Veel te kort vonden allemaal. Veel te snel moesten moeder En dat alles speelde zich af op het schoolplein dat, gelegen tussen de huizen, aan het oog van de voorbij gangers was onttrokken en mede door die afgeslotenheid was er op dat plein de sfeer van een intiem familiefeest je, met .koningin Juliana en prinses Beatrix als bejubelde hoofdpersonen en heerste er een vrolijkheid die niet door protocolaire voorschriften was ingedamd. t En misschien was het o-nder de ban van deze ongetemperde vrolijkheid dat die in zijn onberispelijk zittende jacquet zo deftige minister van buitenlandse za ken. zijne excellentie mr. J. M. A. H. Luns kort daarop in het bijzijn van onze Landsvrouwe in een speelse bui opeens in een Zweeds wandrek klauterde, daar in direct gevolgd door de eveneens def tige vice-admiraal N. A. Rost van Ton ningen, Hare-r Majesteits opperceremo- niemeester. Reken er maar op dat daar over op die school nog jarenlang wordt gesproken. Koning Boudewijn en prins Al-bert vergezelden bij dit bezoek hun gasten niet, omdat het een zuiver Nederlandse Bijna tie helft der manschappen bestaat uit vrijwilligers 20.000 jongeren naar Siberië Dc Sowjet-autoriteitcn hebben het aan tal deportaties van jongeren uit Letland naar Siberië en Kazakhstan opgevoerd, zo wordt in Stockholm vernomen. Op 23 april zijn 500 jongemensen uit Riga, de hoofdstad van Sowjet-Letland, naar kolonies in Kazakhstan bij de Chi nese grens vertrokken, aldus Balt-press, een publikatie voor vluchtelingen. Vol gens het blad hebben de Letse commu nisten fel geprotesteerd. Hun protesten zijn echter gestuit op meedogenloze aan vallen van Moskou. Volgens Balt-press zijn naar raming 20.000 jongeren uit de Baltische staten gedeporteerd sinds Chroesjtsjef in 1954 een begin van uitvoering met zijn agra rische projecten maakte. Balt-press schreef dat een speciale de legatie uit Kazakhstan in begin april een bezoek aan Letland gebracht had om jongeren te werven voor de nieuwe laod- bouwkolonies. Dodelijk ongeval. In de Willemstraat te Eindhoven is gisteren de 19-jarige wielrijdster E. Kemps uit Eindhoven aangereden door een vrachtauto. Het i meisje was op slag dood. 'EGEN het einde van deze week zal kolonel W. D. H. Eekhout, onder wiens bevel de troepen in Ne derlands Nieuw-Guinea zullen staan, met een vliegtuig naar Biak vertrek ken om bijgestaan door een kleine staf de ontvangst van de troepen voor te bereiden. vertrekken, bestaat 45 procent uit vrij willigers en is 55 procent aangewezen. Officieren en onderofficieren, die by het detachement in Nederlands Nieuw- Guinea dienst zullen doen, zijn bijna allen vrijwilligers. Uit de drie infanteriebataljons, het veertiende, vijftiende en zesenveertigste, is 15 procent van de vrijwilligers voort gekomen. Dertig procent van de vrijwil ligers komt uit infanteriebataljons. di< nog paraat ziin. gelegenheid was. Het waren du leen de Koningin en de Prinses die met ilechts een klein gevolg morgens uit reden. De Koningin was gekleed in een lichtgroen complet met bijpassende hoed ;n stola van bruin bont. De Prinses droeg een lichtgele geplooide japon witte hoed en eveneens een stola bruin bont. Bij de poort die het schoolplein leidde, werden zij opge wacht door een erewacht, gevormd door de leerlingen van de laagste klassen, er één was uitgekozen om de hoge oeksters een tuil rode rozen aa biedep. Het eerste gedeelte van de vangst verliep nog volgens de richtlij van het protocol. De hoge vrouwen lieten de leden van het schoolbestuur het hoofd van de school aan zich voorstellen en namen daarna hun plaat- in om te luisteren naar de zang- hulde. Het welkomstlied was vervaar digd door de heer G. J. Postma, wiens echtgenote, die lerares Frans is op de school, optrad als zangleidster en koor dirigente tegelijk. En hier zijn dan de woorden van het lied, die ik nauwkeu rig heb opgetekend. Het eerste couplet luidde: „Wij staan allang in de rij, wij klappen in onze handen, wij zijn vandaag zo blij." „Komt u maar eens even kijken, dat elk doet wat hij kan, het zal u dan zelfs blijken, dat wij kennnen het Delta-plan." En het derde: „Wij denken dat regeren, verschnkkelijk moeilijk is, wij zouden het nooit leren, maar u doet het lang niet mis." En om deze laatste zin: „het regeren doet u lang niet mis" hadden de Konin gin en de Prinses veel plezier, evenals minister Luns die de zangers en dc muzikanten aan het eind van hun hulde hardop prees met een spontaan: „Nou, kinderen, dat is mooi." Het scheen wel of door deze woorden het protocol buiten werking werd ge steld, want nauwelijks waren ze uitge sproken of de ouders van de kindéren, die onder het toeziènd oog van overi gens twee joviale en gemoedelijke Bel gische agenten op een afstand waren ge houden, kwamen naar voren en toen in eens stonden moeder en dochter midden Het was gisteren de dag voor de jeugd hij het staatsbezoek aan België. In de Europese school te Brussel kropen de Koninklijke bezoekers ge noeglijk in de banken „Ik betreur het", zo zei ze, „dat ik niet in de gelegenheid ben u allen afzonder lijk te spreken. Dat ik niet met u kan praten over uw werk, over uw gezin en uw ideeën ten aanzien van de samenwerking tussen België en Neder land. Ik weet dat gij pioniers zijt ten aanzien van dc Benelux en dat gij in België optreedt als ambassadeurs van Nederland". Ook sprak de Koningin nog over de Prins. Ze zei: „Het spijt mijn man en tnij dat hij hier niet aanwezig kan zyn, maar een longontsteking heeft hem op het laatste ogenblik genoopt thuis te blijven. Doch onze dochter heeft hem vervangen en ik weet, dat zij het bijzonder prettig heeft gevonden mee te gaan". Maar toen ineens zette er iemand het Wilhelmus in, dat door allen werd voort gedragen en er werd geroepen; „Leve de Koningin, leve de Prinses". Fidel Castro zet zijn piloten gevangen jagcrpiloten bevindt zich in werkeloos in de arrest na een razzia, uitgc- staat, voerd door trouwe aanhan gers van premier Fidel Cas- ider het militair perso- hangars in de lucht, aldus de zegslie- gencio Batista. Opvolger Cas- ïeel. Met de arrestaties 27 mei een begin zijn gemaakt voor de strijdkrachten Raul zegslieden Castro persoonlijk. De arres taties waren het gevolg van Het persbureau strijdkrachten heeft zich ge- de minister haast, dc berichten tegen tro heeft de vliegers, bij ge- de brek aan plaatsvervangers, i'crgenomen. Ten minste écn van de gear- Welingelichte hebben de correspondent het persbureau A.P. mecge- de ontdekking deeld, dat ten minste zestien communistisch straaljagerpiloten zijn gear- oerde razzia ontbreken. De piloten, die werden ge- contra-re- arresteerd en die nu te San rebellen te Cienfuegos te olutionair komplot onder Antonio zijn gedetineerd, zijn bombarderen. Het bezoek aan de Nederlandse gemeenschap, gisteren in Brus sel, kenmerkte zich door onge dwongenheid, hetgeen duidelijk uit deze foto blijkt. dochter afscheid nemen, al na een E uur. En wat zijn nu feitelijk dertig r een feest dat zo in-gezel- lig is? Koningin en Prinses vandaag in Luik In gezelschap van koning Boudewijn zijn koningin Juliana en prinses Beatrix vanmorgen met de Belgische koninklijke trein uit Brussel naar Luik vertrokken voor de laatste dag van het staatsbezoek. De Nederlandse vorstin werd op het Brus selse station, waar een erehaag was ge vormd door een afdeling militaire politie, begroet door burgemeester L. Cooremams. Nadat Hare Majesteit afscheid had ge nomen van de hier wachtende leden van de Nederlandse ambassade, vertrok de trein naar Luik. OOSTENRIJKS „VIJAND NO. 1"VEROORDEELD Oostenrijks „vijand no. l", de 30-jarige bakkersknecht Johann Bergmann, die naar zijn eigen zeggen wegens zijn mis vormde neus tot misdaden verviel, is gisteren tot levenslange gevangenisstraf veroordeeld. Hij had onder meer drie moorden en twee pogingen tot moord op zijn geweten. TOS® 1 Weer iets warmer De Bilt verwacht tot mor genavond: Droog en zonnig weer met iets hogere temperaturen. Vannacht zwakke wind en hier en daar mist, morgen zwakke tot matige wind tus- en oost. (Opgemaakt om 11.15 ZON EN MAAN Zon op 4 24 uur, onder 20.52 uur; Maan op 13.12 uur, onder 129 uur. 9 juni: Volle Maan HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen 7 uur Ontvangst Een even feestelijk verloop had dc ont vangst die onze ambassadeur bij het Bel gische hof, jhr. E. Teixeira de Mattos, ter gelegenlicid van het statiebezoek van de Koningin en prinses Beatrix 's middags hield. Meer dan 1400 genodigden, vrijwel alle Nederlanders die in ons nabuurland werkzaam zijn, bewogen zich door de vorstelijke zalen van het Concert Noble. Onder hen waren diplomatieke en con sulaire vertegenwoordigers bij dc Ge-! meenschap, besturen van Nederlandse organisaties en instellingen in België in kerkelijke vertegenwoordigers. De Koningin en de Prinses zij had den toen al een bezoek gebracht aan de, Europese school, aan het Erasmus- museum, aan het Centrum voor onder richtingen en opzoekingen der Voedings bedrijven, aangezeten aan het noenmaal dat de regering op het kasteel van Gaes- beek diplomaten had aangeboden gin gen tussen de gasten, van wie er slechts een aantal aan haar kon worden voorge steld, omdat zij 's avonds moest aanzitten aan het galadiner, dat zij de Belgische regering en autoriteiten aan de voor avond van haar vertrek aanbood, was de landsvrouwe sterk beperkt in haar tijd en daarom wendde zij zich ten slotte via de microfoon tot alle aanwezigen. 5sla-,l£^

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 1